مطالب مرتبط:
چهره های مشهور ایرانی که به بیماری کرونا مبتلا شدند
آفتی که کیان جمهوری اسلامی را تهدید می کند| سناریوی بعدی تندرورها چیست؟
ادعای محمد امامی در رابطه با افتتاح حساب
عامل به توافق نرسیدن استقلال و کریمی چیست؟
علایم شایع کرونا در مادران باردار چیست؟
-135 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 آبان 1399 ساعت 00:552020-10-26سياسي

مروری بر نظریه یک فیلسوف بریتانیایی؛ رابطه میان اخلاق و ادراک حسی چیست؟/ دو چهره طبیعت گرایی


به عقیده پیتر فردریک استراوسون، ما نمی توانیم بیش از آنچه برای باورمان به وجود اجسام دلیل می آوریم، برای تمایلمان نسبت به نگرش های واکنشی اخلاقی و فردی دلیل بیاوریم.

- چندی پیش در یادداشت قبلی به بررسی نظریه استراوسون درباره مفاهیم شکاکیت، طبیعت گرایی و برهان های استعلایی آن و بررسی نظرات هیوم و ویتگنشتاین پرداختیم و به صورت اجمالی موضوعات را بررسی کردیم.

پیتر فردریک استراوسون در سال 2006 درگذشت اما در زمان مرگش وی از برجسته ترین فیلسوفان جهان بود و مطالبی که در ادامه مطالعه می کنید بر مبنای سخنرانی وی در سال 1983 در دانشگاه کلمبیا می باشد که بحثی جدی و عمیق از شکاکیت را در آنجا آغاز و بیان کرد.

در این بحث به بررسی اخلاق و ادراک حسی از نظر استراوسون می پردازیم؛1.

درگیری و فاصله گیریهنگامی که مردم و کارهایشان (از جمله خودمان و کارهایمان) را به صورت عینی، همان طور که هستند، یعنی به صورت اشیا و رویدادهایی طبیعی می بینیم که در طبیعت روی می دهند – رویدادهایی از پیش تعیین شده علی یا رویدادهایی تصادفی – آنگاه پرده توهمی که توسط نگرش ها و واکنش های اخلاقی روی آنها کشیده شده است، باید کنار زده شود.

آنچه در واقع در طبیعت رخ می دهد، ممکن است موجب شادی یا تأسف شود اما نباید موجب سپاسگزاری و رنجش، تأیید یا شرمندگی اخلاقی یا خود تأییدی یا ندامت اخلاقی شود.

کوشش برای مقابله با چنین استدلالی، از راه دفاع از حقیقت برخی شرایط خاص آزادی یا خودانگیختگی یا خودمختاری که نوع انسان از آن بهره می برد و مبنایی توجیه کننده برای نگرش ها و داوری های اخلاقی فراهم می کند، خیلی موفق نبوده است.

زیرا هیچ کسی قادر نبوده تا به صورتی درک شدنی بیان کند چنین شرط آزادی ای واقعاً شامل چه چیزی می شود، شرطی که فرض شده برای بنا کردن نگرش ها و داوری های اخلاقی ما ضروری است.

چنین کوشش هایی برای استدلال مخالف گمراهانه است و نه فقط به خاطر اینکه ناموفق یا درک شدنی هستند.

آن ها به همان دلایلی گمراهانه هستند که سایر شکل های استدلال های بر ضد شکاکیت گمراهانه دانسته می شوند، یعنی به این دلیل که استدلال هایی که بر ضد آنها جهت گرفته اند به طور کامل ناموثر هستند.

به طور کلی ما نمی توانیم بیش از آنچه برای باورمان به وجود اجسام دلیل می آوریم، برای تمایلمان نسبت به نگرش های واکنشی اخلاقی و فردی دلیل بیاوریم.

البته می توانیم قانع شویم که یک واکنش خاص ما در یک موقعیت خاص ناموجه بوده است، همان طور که در مواردی خاص می توانیم قانع شویم آنچه را یک شیء فیزیکی یا یک شیء فیزیکی از نوع به خصوصی در نظر گرفته بودیم، [در واقع] چنین نیست.

اما تمایل کلی ما به این نگرش ها و واکنش ها، به صورتی ناگشودنی به درگیری های فردی و ارتباطات اجتماعی مقید شده است، ارتباطاتی که با زندگی ما شروع شده، در طول زندگی به انواع روش های مختلف توسعه یافته و خود را پیچیده ساخته و می توان گفت یکی از شرایط انسانیت ماست.

در التزام گریز ناپذیر ما به این نگرش ها و احساسات، واقعیتی طبیعی قرار دارد، چیزی عمیقاً ریشه دار در طبیعت ما به صورت وجودمان در جایگاه موجودی اجتماعی.

جالب اینجاست که توماس رید، به عنوان دشمن سرشناس و مشهور شکاکیت که با دیوید هیوم هر دو اهل اسکاتلند بودند، تشابه آشکاری را بین التزام طبیعی ما به باور به اشیا خارجی و تمایل طبیعی ما به پاسخ های اخلاقی یا شبه اخلاقی ترسیم می کند.

او مراقب است اظهار نکند بچه در رحم یا کودک تازه متولد شده چنین باورها یا تمایل هایی دارد.

آنطور که رید می گوید، ممکن است او در آن مرحله فقط یک وجود دارای درک باشد؛ اما او می گوید باورها و تمایل های مورد نظر، اصولی طبیعی هستند که در اجزای او کار گذاشته شده است و آن طور که او به صورت مطبوعی اظهار می کند، هنگامی که کودک در حال رشد اقتضای مناسب برای آنها را داشته باشد، فعال می شوند.

در اینجا رید را می بینیم که خود را در کنار هیوم طبیعت گرا، بر ضد هیوم شکاک قرار می دهد.

2- نسبی سازی و دو چهره طبیعت گراییپرسش این بود: از کدام دیدگاه ما چیزها را آن گونه که واقعاً هستند می بینیم؟ و این پرسش این نتیجه را منتقل می کند که پاسخ نمی تواند چنین باشد: هر دو.

این نتیجه است که می خواهم درباره آن چون و چرا کنم.

اما مطمئناً ممکن است گفته شود، دو دیدگاه متضاد نمی توانند درست باشد، نمی تواند چنین باشد که هم واقعاً چیزی به نام سزاواری اخلاقی وجود داشته باشد و هم چنین چیزی وجود نداشته باشد؛ هم واقعاً برخی از کنش های انسانی از نظر اخلاقی سزاوار سرزنش یا ستودنی هستند و هم هیچ کنشی چنین خصوصیاتی را ندارد.

می خواهم بگویم تناقض تنها هنگامی ظاهر می شود که وجود یک دیدگاه مطلق متافیزیکی را فرض کنیم که از آنجا بتوانیم بین این دو دیدگاهی که در تضاد با هم قرار دادم، قضاوت کنیم.

اما چنین دیدگاه برتری وجود ندارد – یا ما چنین دیدگاهی نمی شناسیم، ایده چنین دیدگاهی است که توهم است.

هنگامی که این توهم کنار گذارده شود، تناقض ظاهر شده بر طرف می گردد.

ما می توانیم در درکمان از حقیقت، نسبیت معقولی را در مورد دیدگاه هایی که می شناسیم و می توانیم به کار بریم، تصدیق کنیم.

از دیدگاهی که معمولاً ما را موجوداتی اجتماعی، در معرض نگرش های واکنشی اخلاقی و فردی در نظر می گیرد، کنش های انسانی یا برخی از آنها، به روش هایی گوناگون آهنگ اخلاقی داشته و دارای ویژگی هایی می باشد که در واژگان غنی ما برای ارزیابی اخلاقی مهم است.

از دیدگاه طبیعت گرایی فاصله گیرانه که گاهی به کار می بریم، آن ها به جز ویژگی هایی که می توان آنها را بر حسب واژگان تحلیل و توضیح طبیعت گرایانه (البته از جمله تحلیل و توضیح روان شناختی) توصیف کرد، ویژگی دیگری ندارند.

ممکن است به نظر برسد آنچه گفتم، به جای حل کردن یک مساله، طفره رفتن از آن [و] فقط اجتناب کردن از رو به رو شدن با یک مساله واقعی و دشوار است.

به اختصار این مورد را با مساله دیگری که گرچه ظاهرش کاملاً متفاوت است، از جنبه مهمی مشابه این یکی است، مقایسه می کنم؛ به طوری که در مورد مساله طفره رفتن، می توان آن ها را به همراه یکدیگر ارزیابی کرد.

اما در ابتدا می خواهم چیزی درباره نام و مفهوم طبیعت گرایی بگویم.

همان طور که در توضیحات مقدماتی قبلاً اشاره شد تا اینجا روشن شده است این مفهوم دو چهره دارد؛ یا حداقل دو چهره دارد.

من در آغاز به این مفهوم و نام، در ارتباط با هیوم و روش هیوم در [مواجهه] با شکاکیت (از جمله شکاکیت خودش) استناد کردم.

سخن او که توماس رید آن را بازتاب داده است هنگامی که خودش را در کنار هیوم طبیعت گرا در برابر هیوم شکاک قرار می دهد، این است که استدلال ها [و دلایل]، هم در طرفداری و هم بر ضد موضع شکاکانه، در عمل به یک اندازه بی اثر و بیهوده اند.

زیرا تمایل طبیعی ما به باور به نکاتی که شکاک به چالش می کشد، مطلقاً اجباری و گریز ناپذیر است؛ نه با استدلال های شکاکانه به لرزه می افتد و نه با استدلال های مخالف عقلانی تقویت می شود.

در جایی که طبیعت ما را چنین محدود می کند، التزامی اصیل و غیر عقلانی داریم که محدوده ای را که درون آن، یا پایه ای را که بر مبنای آن، عقل می تواند به صورتی مؤثر عمل کند، تعیین می کند و درون آن محدوده پرسش از عقلانی یا غیر عقلانی بودن، موجه یا ناموجه بودن برای این یا آن داوری یا باور خاص می تواند مطرح باشد.

بعد از آن، می توان گفت تقریباً با زندگی اخلاقی همین برخورد را کردم.

ما به صورتی طبیعی موجوداتی اجتماعی هستیم و التزام طبیعی ما به وجود اجتماعی، التزامی طبیعی به کل شبکه یا ساختار نگرش ها، احساسات و داوری های اخلاقی و فردی انسان است که از آن سخن گفتم.

تمایل طبیعی ما به چنین نگرش ها و داوری هایی، در برابر استدلال هایی که اظهار می کنند این تمایل علی الاصول تضمین نشده یا ناموجه است، همان قدر به صورت طبیعی در امان است که تمایل طبیعی ما برای باور به وجود اجسام در برابر استدلال هایی که اظهار می کنند این تمایل علی الاصول غیر یقینی است.

تا اینجا روش طبیعت گرایانه ما در برابر شکاک اخلاقی، مشابه روش طبیعت گرایانه ما در برابر شکاک در مورد وجود جهان خارجی بوده است.

اما پیچش یا پیچیدگی ای را در مورد اخلاقی معرفی یا تصدیق کردیم که مشابهتی با مورد شکاکیت درباره وجود اجسام ندارد و با این پیچش یا پیچیدگی، چهرهٔ دیگر – یا چهره ای مجزا – از مفهوم طبیعت گرایی شروع به نشان داده شدن می کند.

زیرا تصدیق کردم می توانستیم به صورت نظری، و گاهی می توانیم و حتی گاهی باید به صورت عملی، رفتار انسانی یا امتدادهای رفتار انسانی را در پرتوی دیگری ببینیم که آن را با عنوان عینی یا فاصله گیرانه یا طبیعت گرایانه مشخص کردم (در اینجاست که چهرهٔ دیگری ظاهر می شود)؛ پرتوی که درگیر تعلیق یا تعطیل کلی یا جزیی احساسات و کنش های انسانی در این پرتو، در حقیقت دیدن آنها به صورت اشیا و رویدادهایی در طبیعت است، اشیا و رویدادهایی طبیعی، که باید بر حسب عبارت هایی که در آنها ارزیابی اخلاقی جایی ندارد، توصیف، تحلیل و به صورت علی توضیح داده شود، تقریباً بر حسب عبارت هایی از واژگان مشاهده ای و نظری که در علوم طبیعی و اجتماعی از جمله روان شناسی تصدیق می شود.

دقیقاً همین امکان مشاهدهٔ رفتار انسانی در این پرتوی طبیعت گرایانه، و این اندیشه که این تنها پرتوی صحیح است بود که شکاک اخلاقی با اعتقاد به آن حس مناسب بودن یا توجیه عمومی ما را نسبت به آن نگرش های واکنسی فردی و اخلاقی که به صورت طبیعی در معرض آنیم، تضعیف می کند.

بنابر این مشاهده می کنیم گونه ای از طبیعت گرایی در چالش با گونه دیگری [از آن] قرار می گیرد.

همان طور که در توضیحات مقدماتی قبلاً و در یادداشت قبلی اشاره شد، تمایز بین این دو گونه از طبیعت گرایی – یا دو چهره از مفهوم طبیعت گرایی – با سخن گفتن از طبیعت گرایی فروکاستی (یا اکید) از یک سو، و طبیعت گرایی نافروکاستی یا (آزاد اندیش یا کاتولیک) از سوی دیگر، مفید خواهد بود.

طبیعت گرایی فروکاستی معتقد است دیدگاه طبیعت گرایانه یا عینی به موجودات انسانی و رفتار انسانی اعتبار نگرش ها و واکنش های اخلاقی را تضعیف کرده و داوری اخلاقی را به صورت حاملی از توهم نشان می دهد.

طبیعت گرایی نافروکاستی نمی کوشد آن طور که بعضی ها سعی کرده اند، به کمک استدلال با این نتیجه گیری ادعایی مقابله کرده و مدعی برخی مبناهای غیر طبیعی و متافیزیکی برای معتبر کردن تمایل عمومی ما به پاسخ ها و داوری های اخلاقی شود.

(ر.

ک.

به نظریه های آزادی ذات مکنون در کانت یا نظریه های قوای مخصوص شهود کیفیت های طبیعی در شهودگرایان اخلاقی در نسلی اخیر).

باز هم، طبیعت گرای نافروکاستی فقط بر این نکته اصرار می کند که این مطلب برای ما گشوده نیست، فقط در طبیعت ما نیست که به کلی از این نگرش های واکنشی فردی و اخلاقی، این داوری های ستایش آمیز یا سرزنش آمیز دست بکشیم که طبیعت گرای فروکاستی آنها را غیر عقلانی و بدون هیچ گونه توجیه عقلی اعلام می کند.

سخن طبیعت گرای نافروکاستی این است که فقط در جایی که نیاز هست، کمبود می تواند وجود داشته باشد.

پرسش ها در باب توجیه به میزان زیادی درون چارچوب عمومی نگرش های مورد بحث بروز می کند.

اما وجود این چارچوب عمومی، خودش نه نیازمند یک توجیه واکنشی خارجی است و نه آن را مجاز می دارد (به اصطلاح ویتگنشتاین: گرچه ممکن است شکل این بازی زبانی با گذشت زمان تغییر کرده و در معرض تغییرات موضعی قرار گیرد، اما بازی ای است که نمی توانیم آن را متوقف کنیم؛ نه اینکه بازی ای باشد که آن را انتخاب کرده باشیم).

به نظر می رسد طبیعت گرای نافروکاستی، اگر برایش مهم باشد، ممکن است به صورتی پذیرفتنی ادعا کند بین این دو نوع طبیعت گرایی، [خودش] طبیعت گرای تمام و کمال است.

(حتی ممکن است تأکیدی تحقیرآمیز بر هجای هر توصیف رقیبش به صورت صرفاً طبیعت گرا اضافه کند.

)3.

یک مورد مشابه: ادراک و متعلق های آنممکن است بسیاری این نسبی سازی را کاملاً مشکوک یا طفره رونده بیایند و من وعده کردم که موردی مشابه را ارائه کنم.

موردی که در نظر دارم، به نظریه ادراک حسی و ماهیت چیزهای فیزیکی یا مادی ای که می بینیم و احساس می کنیم مرتبط است، یعنی اشیا فیزیکی ادراک حسی.

به طور مشخص، این موضوع به دو دیدگاه متفاوت در مورد ماهیت این اشیا مرتبط است، یکی از آنها را می توان دیدگاه واقع گرای عرفی [1] یا غیر تأملی [2] نامید، [و] دیدگاه دیگری که واقع گرایی علمی نامیده می شود.

در یک دیدگاه، اشیا فیزیکی ای که در گفتار و تجربهٔ روزمره متمایز می کنیم- میزها، کوه ها، پرتقال ها، مردم و سایر حیوانات – همان طور که آیر شادمانه بیان می کند، امتدادهای دیداری – لمسی [3] هستند.

به این معنی که آنها واقعاً دارای چنین ویژگی هایی پدیداری یا حسی هستند که ما به صورت غیر تأملی به آنها منتسب می کنیم: رنگ آنگونه که دیده می شود، یعنی رنگ به معنایی که یک نقاش یا یک کودک این واژه را می فهمد، شکل های دیداری؛ بافت آن گونه که حس می شود.

در دیدگاه دیگر، دیدگاه واقع گرایی علمی، واقعاً چنین ویژگی های پدیداری ای متعلق به اشیا فیزیکی نیستند.

این دیدگاه فقط آن ویژگی هایی را به اشیا فیزیکی منتسب می کند که در نظریه و توضیح فیزیکی ذکر می شود، از جمله توضیح علی برای برخورداری ما از نوع تجربه ای حسی که در واقع از آن بهره مند می شویم و در این دیدگاه مسئول این توهم است که اشیا فیزیکی واقعاً همان گونه اند که ما در ظاهر آنها را به آن صورت درک می کنیم.

واقع گرای علمی به طور نوعی بر این نکته تاکید زیادی می کند که خصیصه تجربه حسی ما، این واقعیت که ما در ظاهر اشیا دیداری – لمسی را در فضای فیزیکی درک می کنیم، به صورت علی با ترکیبی از عوامل فیزیکی توضیح داده می شود که در آن هیچ ذکری از ویژگی های بیداری به میان نمی آید و این عوامل شامل سرشت فیزیکی خودمان نیز می شود، ساخت فیزیولوژیکی ما.

اگر این ساخت به طور بنیادین متفاوت بود، حتی به نظر خودمان نمی رسید که اشیا در فضا را طوری درک می کنیم که [گویی] ویژگی های پدیداری ای دارند که به نظرمان چنین آنها را درک می کنیم.

اگر به صورت مثلاً یک خفاش هوشمند طراحی شده بودیم، ممکن بود به نظرمان برسد اشیا فیزیکی را در فضا با حیطهٔ کاملاً متفاوتی از ویژگی های پدیداری که برای ما تعریف شده، درک می کنیم.

اما خصیصه واقعی یا ذاتی اشیا فیزیکی در فضا به وضوح ثابت است، صرف نظر از گوناگونی ساخت فیزیولوژیکی گونه ای که می توان گفت آنها را ادراک می کند.

بنابر این ویژگی های پدیداری ای که تصادفاً به نظر ما می رسد به صورت اشیایی متمایز در فضا درک می کنیم، نمی تواند به درستی به اشیا نسبت داده شود به گونه ای که انگار آنها در واقع چنین هستند.

در بهترین حالت، این ویژگی های پدیداری متعلق به خصیصه ذهنی تجربه حسی ما هستند.

از سوی دیگر، واقع گرای عرفی ممکن است بر عمق و توان التزام عادتی ما به این دیدگاه که در شرایط مناسب، ما اشیا را همان گونه که هستند درک می کنیم، تاکید کند، اینکه خصوصیاتی حسی ای که به نظرمان می رسد درک می کنیم، واقعاً همان گونه هستند.

(در غیر این صورت واقعاً چگونه ارزش زیبایی شناختی یا عاطفی را به چیزها یا افراد مرتبط می کنیم؟) و ممکن است او این نکتهٔ قدیمی را اضافه کند که ما نمی توانیم نسبت به کیفیت های اصلی ای که واقع گرایی علمی برای چیزهای فیزیکی مجاز می داند – شکل، اندازه، حرکت و موقعیت – آگاهی ادراک حسی پیدا کنیم، مگر با آگاهی از محدوده فضایی که در حالتی حسی تعریف می شود، مثلاً با کیفیت هایی دیداری و لمسی که واقع گرایی علمی انتساب آنها را به خود اشیا انکار می کند.

حال خود برخورداری از مفهوم فضای فیزیکی، و از این رو خود امکان تحقیق در مورد ماهیت اشغال کنندگان آن، وابسته به آگاهی ادراک حسی نسبت به کیفیت های اصلی یا فضایی چیزهاست.

بنابر این واقع گرای عرفی می تواند به صورت معقولی استدلال کند، التزام پیشینی طبیعی ما به دیدگاهی که چیزهای فیزیکی را به صورت اشیایی که دارای ویژگی های جسی یا پدیداری هستند می بیند، حتی برای استفاده ما از دیدگاه واقع گرایی علمی پیش شرط لازم است که چنین ویژگی هایی را برای آنها انکار می کند، و اگر او به اندازه کافی متمایل به ستیزه جویی باشد و خصومتی آشتی ناپذیر بین این دو دیدگاه احساس کند، ممکن است متمایل باشد تا به بدزبانی ستیزه جو نزول کرده و دیدگاه علمی را در جایگاه شکلی که اصلاً واقع گرایانه نیست، رها کند.

دیدگاهی که در جایگاه کوششی گمراه شده، حقیقت غنی جهان را با انتزاعی رنگ و رو رفته – یا چیزی از این نوع – جایگزین می کند، چیزی که بدون شک رقیبش را تحریک می کند تا به او اتهام دلبستگی بچگانه به حالات ابتدایی اندیشه، عدم صلاحیت ناشی از ناپختگی برای رویارویی با حقایق غیر فردی و غیره را وارد نماید.

البته تمامی چنین افراط هایی خطایی بی جاست و به محض اینکه مانند قبل، تصدیق نوعی نسبیت نهایی در درکمان از حقیقت باشیم، احساس خصومت آشتی ناپذیر بین این دو دیدگاه ناپدید می شود، در این مورد، منظور از حقیقت، ویژگی های حقیقی اشیا فیزیکی است.

در دیدگاه ادراک حسی انسان، اشیا فیزیکی و معمولی در حقیقت همان چیزی هستند که آیر امتداد دیداری – لمسی می نامد، حامل هایی از ویژگی های دیداری و حسی.

در دیدگاه علوم فیزیکی (که آن هم یک دیدگاه انسانی است)، آن ها به جز ویژگی هایی که در نظریه فیزیکی تصدیق می شود، ویژگی دیگری ندارند، و متشکل از چیزهایی هستند که فقط می توان آنها را با چیزهایی که در دیدگاه پدیداری انتزاعی هستند، توصیف کرد.

هنگامی که نسبیت این حقیقت ها نسبت به دیدگاه های مختلف، نسبت به استانداردهای متفاوت از حقیقی تصدیق شود، تناقض بین این موضع ها ناپدید می شد؛ شیء واحد می تواند هم دارای ویزگی های پدیداری باشد هم نباشد.

4.

طفره رفتن یا راه حل؟ آشتی یا تسلیم؟شباهت دو مثال من از اقدامی نسبی ساز و آشتی جویانه، به اندازه کافی آشکار است و برای طرفدار سرسخت موضعی که خودش آن را عینی یا علمی توصیف می کند، هر دو راه حل در ظاهر ضعف های مشابهی دارند.

هر دو به صورت صرف نظر کردن اساسی از موضع شأن ظاهر می شوند که به توافقی تغییر شکل داده، تا از آنچه احساس می شود حقیقتی نامطبوع است اجتناب کرده یا آن را مخفی کند.

ابتدا ارزش دارد اشاره شود که در هر دو مورد ویژگی هایی وجود دارد که از سویی به نظر می رسد پذیرش بر نهاده نسبیت را ساده تر می کند و از سوی دیگر به نظر می رسد ضعف های آن را نمایش می دهد و توان طرفدار سرسخت را در این مورد تقویت می کند که دیدگاهی که رد می کند در واقع مبتنی بر توهم بوده و دیدگاه خودش را در واقع تصحیح دیدگاه رد شده است.

نکته ای که در ذهن دارم، به سادگی در مورد ادراک حسی نشان داده می شود.

نکته این است که نسبیت مفهوم ویژگی حقیقی در نسبت با استانداردهای متغیر امر حقیقی ، ممکن است خودش را درون یکی از دو دیدگاهی که متمایز کردم آشکار کند، یعنی دیدگاه ادراک حسی انسان.

ما عموماً تمایل داریم تا شرایط عادی مشاهده یا لمس را به صورت استانداردی برای رنگ یا شکل یا بافت حقیقی یک شیء در نظر بگیریم.

اما ممکن است گاهی وادار شویم تا استانداردمان را تغییر داده و سیمای شیء را زیر بررسی ذره بینی بپذیریم.

هر گمانی از تناقض در این مورد، به کمک تصدیق نسبیت ما در انتساب ویژگی های پدیداری به این استانداردهای تغییر یافته، به سادگی و آسانی برطرف می شود.

بنابراین (با تکرار مثالی که جای دیگری استفاده کرده ام) با خرسندی کامل و بدون تناقض می توانیم بگوییم که خون در حقیقت به صورتی یکنواخت درخشان و قرمز است و همچنین در حقیقت اساساً بی رنگ است.

بنابر این از آن جایی که می توانیم دیدگاهمان را درون چارچوب عمومی ادراک حسی آن تغییر دهیم، پیشنهاد می شود تغییر منظر به واقع گرایی علمی را صرفاً تغییری اساسی تر به منظری خارج از آن چارچوب در نظر بگیریم، اما آن تعارض و تعارضاتی که این منظر ایجاد می کند را باید به اندازه تغییراتی که درون چارچوب اتفاق می افتد قابل رفع دانست.

واضح است که بین موردهای ویژگی های پدیداری اشیا فیزیکی و ویژگی های اخلاقی رفتار انسانی، یا بین دیدگاه های متفاوت ادراک حسی که استاندارد در نظر گرفته می شود و دیدگاه های مختلف اخلاقی که استاندارد انگاشته می شود، تشابه دقیقی وجود ندارد.

هنگامی که استانداردهای اخلاقی مورد نظر باشد، ما آماده نیستیم تا با خیال خیلی راحت از یک دیدگاه به دیدگاه دیگر تغییر موضع دهیم.

اما با وجود اینکه تفاوت هایی وجود دارد، شباهت هایی هم هست.

حداقل می توانیم امکان دیدگاه های اخلاقی دیگری را به جز دیدگاه خودمان درک کنیم.

شاید گفته شود این بخشی از فرهیخته بودن است که قادر باشیم چنین دیدگاه هایی را تا حدی کامل تر درک کنیم، یعنی اینکه درکی تخیلی داشته باشیم از اینکه اعتقاد داشتن به آنها چگونه می توانست باشد، یا چه بود یا چه هست.

به حدی که ما آماده باشیم تا درجاتی از چندگانگی اخلاقی، گوناگونی معینی از چشم انداز اخلاقی را بپذیریم.

این امر برای ما ساده تر خواهد بود، و ممکن است ما برای انجام این امر آماده تر باشیم چرا که، هر چند شکل دادن به تصویر اغراق شده ای از سازگاری چشم اندازهای اخلاقی ما و دیگران ممکن است، بسیاری از ما به دلایلی که بخش تاریخی و بخش حاصل فکر فردی اند در خود اخلاقیات گوناگونی را داراییم، گرچه ممکن است مجموعه استانداردهای عقلا سازگاری در بسیاری از ما حاکم باشد.

به علت حجم وسیع تغییرات تاریخی در استانداردها این مساله رایج است: تغییرات در نگرش به عرف برده داری در نظر بگیرید که اکنون به طور عمومی از نظر اخلاقی منزجر کننده در نظر گرفته می شود؛ حتی تغییرات احتمالی آتی در نگرش به گوشت خواری را در نظر بگیرید که برخی آرزو می کنند به طور عمومی از نظر اخلاقی به همان اندازه منزجر کننده در نظر گرفته می شود.

بنابر این توجه به گوناگونی دیدگاه های اخلاقی، به معنای انکار وجود چیزی در آنها که موجب می شود جهان شمول یا یکنواخت گردند نیست.

برخی خصوصیاتی که نسبتاً مبهم یا به صورت انتزاعی درک می شوند – مانند سخاوت؛ عدالت، شرافت – به طور معمول از نظر اخلاقی پسندیده دانسته می شود، با وجود اینکه شکل های معینی که آن ها را مشخص می کند، ممکن است متفاوت باشند.

و شاید، امر نزدیک تر به مقصود ما رضایتی عمومی برای تصدیق مقادیری از تصویب اخلاقی برای فردی وجود دارد که در حد شعور خودش به درستی عمل می کند، [یعنی] فردی که از وجدانش تبعیت کند یا آنگونه عمل می کند که به نظرش می بایست آن طور عمل کند یا به وظیفه اش، همان طور که آن را می فهمد، عمل می کند و از این قبیل.

این موضوع ما را از یک شباهت دقیق با مورد ادراک حسی دور می کند.

ما مایل نیستیم به همان اندازه ای که برای مشاهده های ذره بینی و معمول از سطوح مادی اعتبار قائل هستیم مثلاً برای دیدگاه های هومری و طبقه متوسط آزادی خواه در باب رفتار پسندیده اخلاقی اعتبار قائل باشیم.

ما مایل نیستیم بگوییم همان طور که صدق در مورد ویژگی های پدیداری، رنگ یا بافت وابسته به انتخاب رسانه دیداری – حسی است، درستی اخلاقی نیز وابسته به استاندارد اخلاقی است.

اما تصدیق گوناگونی دیدگاه های اخلاقی و امکان همدلی با دیدگاه های مختلف، همچنان ایدهٔ همدلی با داوری های اخلاقی متفاوت یا ارزشیابی های واکنشی را مطرح می کند که اگر نسبت به استانداردهای مناسب شأن سنجیده نشود ناسازگار هستند اما اگر نسبی سازی به صراحت مشخص شود، ناسازگاری ناپدید می شود.

در مباحث بعدی از استراوسون به بحث ذهنی و فیزیکی خواهیم پرداخت و دیدگاه های وی در این رابطه را بیان خواهیم کرد.

*: دانش آموخته فلسفهپی نوشت:
کلید واژه ها: بررسی - اخلاق - دانشگاه کلمبیا - فیلسوف - گرایی - طبیعت - ادراک - دانشگاه - یادداشت - سخنرانی - کلمبیا - مطالعه - مفاهیم - درگیری - درگذشت - برهان - ادامه - رابطه - قبلی - عمیق - چهره - زمان - نگرش - صورت - بیان - جهان - میان - مردم - کچید

آخرین اخبار سرویس:
پلمب مجموعه تفریحی در شیراز به علت رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی

رونمایی از کتاب «نظریه اسلامی عدالت اجتماعی»/ افروغ: در عدالت، عمل بر سخن باید سبقت گیرد

قدردانی سرلشکر سلامی از رهبر معظم انقلاب

رییس دفتر نمایندگی ایران در امارات: توقف صدور روادید برای 13 کشور، موقتی و تا اطلاع ثانوی است

در سال پایانی دولت با تلاش دوچندان مسیر توسعه استان را ادامه خواهیم داد/ راهکار اصلی مبارزه با کرونا در شرایط فعلی تغییر سبک زندگی است/ شب نشینی ها و دورهمی باید تعطیل شود

خط مقدم بسیجیان ما، صنعتگران کشور هستند

پتروشیمی لردگان توسط رییس جمهور افتتاح شد

قرارگاه جهادی طلاب حوزه علمیه فارس تشکیل شد

اختصاص 3 تریلیون تنگه برای حمایت های اجتماعی در قزاقستان

اطلاعات غلطی درباره مسکن به رییس جمهور داده اند/ خانه متری 150 میلیون تومان در تهران شرم آور است!

بیانیه جمعی از دفاتر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه های فرهنگیان درباره حذف این دانشگاه

اهدای حدود هزار و 500 بسته معیشتی به افراد بی بضاعت شیراز

بانک ها 2 هزار میلیارد تومان به خراسان شمالی اختصاص دهند

رسیدگی به مناطق محروم کرمانشاه نیازمند پیوست فرهنگی است

آغاز بکارلشکر وابستگان شهید سپهبد سلیمانی در کرمان

طرح شفافیت آراء به تحقق شعارهای مجلس کمک شایانی می کند/ شفافیت منجر به افزایش اعتماد مردم خواهد شد

سومین یادواره جوان مؤمن انقلابی برگزار می شود

تنها پناهگاه دلم صحن آینه است

طرح سوال از وزیر راه درباره هک شدن اطلاعات سازمان بنادر

بانک ها 2 هزار میلیارد تومان به خراسان شمالی اختصاص دهند

آقای کلانتری تعبیر زشت و مبتذل «فرزند ناخلف» برای امام خمینی نشان دهنده کمترین میزان ادب سیاسی شماست/آبروی خود را برده اید

عضو هیئت نظارت بر مطبوعات: اگر اقدام «روزنامه تهران تایمز» مغایر با مصالح کشور باشد قطع به یقین هیئت بی تفاوت نخواهد بود

طرح سوال از وزیر راه درباره هک شدن اطلاعات سازمان بنادر

تصاویر/ افتتاح مدرسه علمیه شیخ محمد مهدی حائری مازندرانی در کربلا با حضور نماینده آیت الله سیستانی

ورود واکسن کرونا ایمنی جمعی را به همراه خواهد داشت؟

هر آنچه باید درباره واکسن های کووید-19 بدانید!

دستگاه قضایی از آمران به معروف و ناهیان از منکر حمایت و با هنجار شکنان برخورد میکند

دیدار رییس کل دادگستری کرمانشاه با فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم به مناسبت هفته بسیج

6 طرح درمانی تامین اجتماعی تا پایان امسال در استان مرکزی به بهره برداری می رسد

مدیر موسسه هنرمندان پیشکسوت به عیادت حسن ناهید رفت

شرکت های دانش بنیان داخلی تامین کننده تجهیزات پایانه مسافری فرودگاه کیش

خانم مجری در کنار پسر «امین حیایی» + عکس

شهید طهرانی مقدم یکی از افتخارات کشور است

آیت الله فاضل لنکرانی: برکات حضرت معصومه (س) منحصر به شیعیان و مسلمانان نمی شود

برگزاری نشست مجازی با موضوع مدیریت رسانه در خانواده

کارگزاران و مجمع روحانیون مبارز پرچم دار اصلاح طلبان برای 1400/ اصلاح طلبان دنبال کاندیداهایی که نمی خواهند کاندیدا باشند!/ آیا نقش «خاتمی» کمرنگ می شود؟

دفاع رییس امارات از توافق با اسراییل

خصلتی که سبب رشد جایگاه معنوی حضرت معصومه (س) شد

وزارت علوم به جای سنگ اندازی در مسیر توسعه دانشگاه فرهنگیان، به دنبال ارتقای این دانشگاه باشد

10 مصوبه مالیاتی برای حمایت از صنوف در ایام کرونا ابلاغ شد +سند

تشکر و قدردانی رییس سازمان بسیج مستضعفین از رهبر معظم انقلاب

1500 واحد مسکونی چهارمحال و بختیاری در حوادث امسال خسارت دید

طرح سردار سلیمانی در بهبود روند شرایط موثر واقع شده است

پیام نیروی انتظامی به مناسبت روز نیروی دریایی

تحلیل از علت وضعیت وخیم اقتصادی / برآورد کاذب دولت در بودجه 97 و 98 موجب کسری بودجه شد

اجرای 2 هزار طرح در قرارگاه شهید اسکندری شیراز

باید علت درز اطلاعات سازمان بنادر مشخص شود

9 آذر، آغاز همایش ملی بیمه و توسعه

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس: توسعه زیرساخت های درمانی در اولویت برنامه های استان مرکزی باشد

آستان قدس رضوی دو هکتار زمین را در مشهد به محرومان داد

تابوی خصوصی سازی را بشکنید

حاجی بابایی: عدم شفافیت یکی از مشکلات کشور است/ جهش تولید با بودجه شفاف و کارآمد محقق می شود

قالیباف: مجلس در بودجه 1400 به حمایت از مردم ادامه می دهد

فیلم | مرحله مقدماتی مسابقات قرآن کارکنان قوه قضاییه در تبریز

یادداشت|راهبرد تحول همه جانبه در بسیج

وزیر نیرو: جامعه از واقعیت های اقلیمی کشور آگاه شود

رییس دفتر نمایندگی در امارات: توقف صدور روادید برای 13 کشور، موقتی و تا اطلاع ثانوی است

اراضی 120 هکتاری شهرک علوی تا سالها نیاز مسکن ساوه را حل می کند

برگشت 16 هزار خودرو از مبادی ورودی به شهرهای مازندران

مدیر موسسه هنرمندان پیشکسوت به عیادت حسن ناهید رفت

ایجاد قدرت نرم برای جبهه انقلاب اسلامی هدف لشکر وابستگان به حاج قاسم سلیمانی

افتتاح 26 واحد مسکن روستایی در چهارمحال وبختیاری

توزیع همزمان 3000 بسته معیشتی در ایلام آغاز شد

فرمانده سپاه سیدالشهدا استان تهران: 12 هزار بسته لوازم التحریر در طرح همکلاسی سلام اهداء شد

اراضی 120 هکتاری شهرک علوی تا سالها نیاز مسکن ساوه را حل می کند

سوال از وزیر راه در دستور کار نمایندگان قرار می گیرد

بانوی کرامت و نور کوثر در حرم اهل بیت (ع)

بسیج طلاب خوزستان سرآمد ایجاد گروه های جهادی در کشور است

دشمن از حاکمیت تفکر بسیجی در کشور هراس دارد

درخواست حجت الاسلام و الملسمین خسروپناه برای تشکیل ستاد حکمرانی امنیت فرهنگی و غذایی

هوشمندسازی و به کارگیری تکنیک های نوین در یگان ویژه

بررسی نقش مثلث بسیج سازندگی، دانشجویی و رسانه در محرومیت زدایی

سفارت ایران: انتقال 4 زندانی ایرانی از تایلند به کشور

برگزاری رزمایش بسیج دریایی در آبهای خلیج فارس

متن درباره قاب عکس خالی

برگزاری رزمایش بسیج دریایی در آبهای خلیج فارس

اقتصاد مردم دشت آزادگان و هویزه متکی به کشاورزی است

 سیاست حکیمانه رهبر انقلاب در قبال ترامپ؛ حسرت عکس یادگاری

نماز جمعه فردا در هیچ کدام شهرهای گیلان برگزار نمی شود

سالروز تشکیل بسیج از اعیاد بزرگ انقلاب اسلامی است

تجدید بیعت عشایر آبادان و خرمشهر با آرمانهای انقلاب اسلامی

خدمت رسانی به مردم خراسان شمالی باید موجب گره گشایی شود

متن زیبا در مورد سربازی پسرم

439 اثر از استان هرمزگان به جشنواره علامه حلی ارسال شد

مجمع نمایندگان مردم خراسان جنوبی در مجلس به نامه وزیر علوم به رهبری واکنش نشان دهند

قالیباف: دولت هرچه سریعتر قانون حمایت معیشتی از مردم را اجرا کند

توضیحات وزیر علوم در مورد نامه به رهبری

افتتاح دو بخش درمانی در بیمارستان امام خمینی اراک

هیأتی ها و قرآنی ها به نیابت از «حاج قاسم» خون می دهند

بسیج در عرصه های مختلف کارنامه درخشانی دارد

راهنمای طراحی آنلاین سربرگ شرکت، اداری و ... + نمونه

یک مسجد، یک محله

بسیج در عرصه های مختلف کارنامه درخشانی دارد

چگونه درباره مسائل جنسی با فرزندمان صحبت کنیم؟

حق السهم شهرداری ها از ماده 101 مغفول مانده است

گلباران مزار شهدا در سمنان

بازگشت سرمایه گذاری انجام شده در کوتاه مدت و اشتغال نیروهای بومی، 2 ویژگی بارز پتروشیمی لردگان

جمعه سیاه چه روزی است؟

عکس روز/ جاودانگی

اعتبار لایحه رتبه بندی معلمان برای ارائه به مجلس پیش بینی شد

مروری بر نظریه یک فیلسوف بریتانیایی؛ رابطه میان اخلاق و ادراک حسی چیست؟/ دو چهره طبیعت گرایی

مروری بر نظریه یک فیلسوف بریتانیایی؛ رابطه میان اخلاق و ادراک حسی چیست؟/ دو چهره طبیعت گرایی