مطالب مرتبط:
رشد 284 درصدی خریدهای اینترنتی به علت شیوع کرونا
رشد 52 درصدی تعداد کسب وکارهای اینترنتی در یک سال اخیر
افزایش مرگ و میر ناشی از مصرف متانول با شیوع کرونا در کشور
آخرین تحولات مربوط به شیوع کرونا در جهان
واکنش تند امیر قلعه نویی به وضعیت بحرانی شیوع کرونا+عکس
-44 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 15:152020-10-24اقتصادي

رشد 284 درصدی خریدهای اینترنتی پس از شیوع کرونا


مدیر پروژه پایش تجارت الکترونیک ایران با اشاره به رشد کسب وکارهای اینترنتی به دلیل شیوع ویروس کرونا، گفت: در نیمه نخست امسال، میزان تراکنش های خرید اینترنتی از نظر ارزش 284 درصد و از نظر تعداد، - 52 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال رشد کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه خبری بانکداری الکترونیک، بیش از 10 ماه است که ویروس جدیدی زندگی هر روزه بشر را تحت تاثیر قرار داده است، ویروسی که با نام کویید 19 یا همان کرونای نام آشنا، نخست سر از چین بر آورد و بعد در تمام جهان شکل حیات مردم را تغییر داد.

این تغییرات نه تنها در بخش های روزمره زندگی انسان تاثیر گذاشت بلکه اقتصاد جهان را نیز با تحولات عظیمی همراه کرد، تجارت را محدود و توجه به کسب وکارهای نوین را افزایش داد، البته این ویروس با وجود اینکه برخی از مشاغل را به ورطه نابودی کشاند، جان تازه ای در برخی فعالیت ها دمید.

بر اساس گزارش های جهانی با شیوع ویروس کرونا حجم خرده فروشی در بسیاری از کشورها کاهش یافته و در عین حال حجم تجارت الکترونیکی روند روبه رو به رشدی را تجربه کرده است و ایران نیز از تاثیرپذیری کرونا بر اقتصاد خود مستثنی نبود و شیوع این ویروس توانست موجبات رشد تجارت الکترونیک را در کشور فراهم کند تا متقاضیان بدون نیاز به حضور فیزیکی در مراکز خرید، اقدام به تهیه محصولات مورد نیاز خود کنند.

تجارت الکترونیک طی سال های اخیر در ایران رشد شتابانی را تجربه کرد و در پی آن با افزایش استفاده از اینترنت و فضای مجازی، مشاغل آنلاین راه خود را به اقتصاد کشور باز کردند، پس از شیوع این بیماری و افزایش هر روزه بیماران و مرگ و میر ناشی از کرونا، کسب و کارهای اینترنتی به طور چشمگیر و فزاینده ای مورد توجه قرار گرفتند.

بر همین اساس فرانک ابوالمعصوم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه حجم اسمی گردش مالی تجارت الکترونیکی در سال 98 حدود 423 هزار میلیارد تومان بود، اظهار داشت: این رقم در مقایسه با سال 97، رشد 103 درصدی داشت که معادل 17 درصد از تولید ناخالص کشور محسوب می شود.

وی با بیان اینکه ارقام نشان دهنده رشد کسب وکارهای اینترنتی، نقش موثر تجارت الکترونیک در اقتصاد کشور را نشان می دهد، تصریح کرد: بعد از شیوع کرونا از اسفندماه سال 98 در ایران، تراکنش های اینترنتی رشد چشمگیری را رقم زدند و در بازه زمانی اسفند تا اردیبهشت ماه تعداد تراکنش های خرید اینترنتی نسبت به مدت مشابه در سال قبل از آن به طور میانگین افزایش 28.

3 درصدی را تجربه کرد.

رشد 400 درصدی مبلغ تراکنش های خرید اینترنتی در تیرماه مدیر پروژه پایش تجارت الکترونیکی ایران با بیان اینکه مقایسه مبالغ خریدهای اینترنتی در طی شیوع کرونا با مدت زمان مشابه در سال 98، رشد قابل توجهی را نشان می دهد، اظهار داشت: مبلغ تراکنش ها در ماه فروردین با رشد 227 درصدی از 12 هزار و 166 میلیارد تومان در سال 98 به بیش از 39 هزار و 770 میلیارد تومان در سال جاری رسیده است که این میزان در اردیبهشت ماه با رشد 327 درصدی از 18 هزار و 596 میلیارد تومان، به 79 هزار و 478 میلیارد تومان دست یافته است.

وی همچنین با بیان اینکه در خردادماه مبلغ تراکنش های اینترنتی 204 درصد رشد نسبت به سال گذشته را تجربه کرد و از 19 هزار و 306 میلیارد تومان در سال گذشته به بیش از 58 هزار و 689 میلیارد تومان در سال 99 رسید، خاطرنشان کرد: در تیرماه شاهد رشد 400 درصدی در مبلغ تراکنش های اینترنتی بودیم که از 21 هزار و 473 میلیارد تومان در سال 98 به بیش 107 هزار و 471 میلیارد تومان در سال جاری رسیده است.

ابوالمعصوم تاکید کرد: مردادماه، رشد 321 درصدی مبلغ تراکنش های اینترنتی را داشتیم که 21 هزار و 638 میلیارد تومان در سال 98 را به بیش از 91 هزار و 191 میلیارد تومان در سال جاری به ثبت رساند و در آخرین ماه تابستان با رشدی 203 درصدی از 23 هزار و 401 میلیارد تومان به 70 هزار و 923 میلیارد تومان رسید.

به گفته وی، در مجموع مبلغ تراکنش های اینترنتی در 6 ماهه نخست سال جاری با وجود سایه شیوع ویروس کرونا، رشدی 284 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرد و از 116 هزار و 583 میلیارد تومان در سال 98 به 447 هزار و 525 میلیارد تومان در سال جاری رسید.

افزایش 52 درصدی در تعداد تراکنش های اینترنتی ابوالمعصوم با بیان اینکه تعداد تراکنش های اینترنتی نشان دهنده افزایش عرضه و تقاضا در زمینه تجارت الکترونیک است، اظهار داشت: در آمار فروردین ماه سال گذشته حدود 67 میلیون تراکنش به ثبت رسیده است که با رشد 30 درصدی، این تعداد از 87 میلیون تراکنش فراتر رفته است؛ همچنین در اردیبهشت ماه نیز با رشد 51 درصدی، تعداد تراکنش های اینترنتی از 82 میلیون در سال 98 به 124 میلیون در سال جاری رسیده است.

وی با اشاره به رشد 48 درصدی تعداد تراکنش های اینترنتی در خردادماه با ثبت عدد 80 میلیون در سال گذشته و 119 میلیون در سال جاری، خاطرنشان کرد: همچنین در تیرماه سال گذشته 86 میلیون تراکنش اینترنتی انجام شده است که این عدد با رشد 64 درصدی رقم 140 میلیون را در سال جاری پشت سر گذاشته است.

به گفته وی، مردادماه سال 98، بیش از 89 میلیون تراکنش اینترنتی به ثبت رسیده است که در سال جاری این تعداد با رشد 68 درصدی رقم 149 میلیون را نشان می دهد و در ششمین ماه سال نیز تعداد تراکنش ها از 98 میلیون در سال 98 به بیش 143 میلیون در سال جاری رسید که رشد 46 درصدی را تجربه کرده است.

ابوالمعصوم تاکید کرد: در 6 ماهه نخست امسال تعداد تراکنش های اینترنتی 765 میلیون بود که این عدد در مدت مشابه سال قبل، 504 میلیون تراکنش را تجربه کرده بود و بر همین اساس در نیمه نخست سال جاری رشد تراکنش های اینترنتی 52 درصد ثبت شده است.

275 درصد افزایش و 97 درصد کاهش در تراکنش های مشاغل اینترنتی مدیر پروژه پایش تجارت الکترونیکی ایران با بیان اینکه تحولات کسب و کارهای اینترنتی در برخی فعالیت های کالا و خدمات با افزایش فروش و جذب منابع انسانی مواجه شده است، تصریح کرد: در خرید بلیت و رویداد آنلاین 275 درصد، عرضه کالا و مواد غذایی 121 درصد، عرضه لوازم دیجیتال 32 درصد و مشاوره پزشکی 22 درصد، رشد تقاضا را شاهد بودیم.

وی با اشاره به اینکه برخی مشاغل نیز با کاهش فروش و در نهایت تعدیل منابع انسانی همراه بودند، اظهار داشت: حوزه گردشگری 97 درصد، حوزه خدماتی 86 درصد، سفارش آنلاین غذا 60 درصد، تبلیغات آنلاین 55 درصد و تاکسی آنلاین 51 درصد، با کاهش تقاضا مواجه شدند.

بررسی آمار و ارقام مرتبط با تراکنش های خرید اینترنتی و تغییرات میزان تقاضا در کالا و خدمات طی دوران شیوع کرونا نشان می دهد که پتانسیل تجارت الکترونیکی در کشور وجود دارد و مزایای خرید از راه دور می تواند تا حد زیادی ابزار موثری در جهت تامین مایحتاج مردم به صورت امن باشد.

البته برخی کالا و خدمات فعال در حوزه تجارت الکترونیکی با وجود شیوع کرونا با کاهش تقاضا مواجه هستند اما افزایش در تعداد تراکنش های خرید اینترنتی در این دوران نشان دهنده این است که گرایش افراد به تامین مایحتاج خود به صورت اینترنتی افزایش داشته است بنابراین می توان از این پتانسیل جهت تشویق کسب و کارهای سنتی برای ورود به این فضا و استفاده از بستر آنلاین برای ارائه محصولات و خدمات استفاده کرد.

منبع: ایرنا
کلید واژه ها: ویروس - الکترونیک - خریدهای اینترنتی - وکارهای اینترنتی - کرونا - تجارت الکترونیک - خرید اینترنتی - شیوع - جهان - درصد - اقتصاد جهان - پایگاه خبری - گزارش - تغییر - زندگی - تجارت - بانکداری - نخست - خرید - تغییرات - کویید 19 - فعالیت - افزایش - نابودی - اقتصاد - پایگاه - تراکنش - جهانی - پروژه - ایران

آخرین اخبار سرویس:
خروج رشد اقتصادی از زیرصفر

آخرین وضعیت شاخص های کلان اقتصادی آمریکا

اهدای 75 هزار واحد مسکونی به معلولان در دولت تدبیر و امید

اهدای 75 هزار واحد مسکونی به معلولان در دولت تدبیر و امید

چک برگشتی در تعطیلات کرونایی ممنوع!

آخرین وضعیت شاخص های کلان اقتصادی آمریکا

افزایش قابل توجه بودجه حج و زیارت

بعد از ریزش بورس منتظر سقوط این بازار باشید!

ضریب نفوذ اینترنت در ایران بالاتر از میانگین جهانی

مرگ خاموش در جهل ایمنی

مرگ خاموش در جهل ایمنی

40 فایده منظم ورزش کردن

رشد تولید گیاهان دارویی در بستری بدون برنامه

سیاسی کاری در فضای اقتصادی علت افزایش قیمت کالاها

تولیدکنندگان از قیمت های تنظیم بازاری شانه خالی می کنند

واردات گندم فقط برای تنظیم بازار است

پایان رکود اقتصادی ایران؟

مختصات بودجه کارا

9 گانه های رشد قیمت را بشناسیم!

بانک مرکزی: حذف کدرهگیری تأثیری در ترخیص کالاها از گمرک نداشت

رویکرد جدید شرکت آب و خاک، پایدار و اقتصادی شدن کشاورزی است

افتتاح پایگاه اورژانس منطقه کهمره سرخی

40 فایده منظم ورزش کردن/ 10 سال کاهش سن بیولوژیکی نسبت به سن تقویمی

عربستان: تاسیسات نفتی آرامکو در جازان دچار نقص فنی شد

عقبگرد دوباره دلار

پیش شرط های پیش فروش نفت در بودجه 1400

رقابت بر سر خرید واکسن کرونا و نگرانی‎ها درباره توزیع آن در جهان

همت و تلاش برای ایجاد اشتغال پایدار

برای خوردن گوشت نیازی به کشتن حیوانات نیست!

رهن و اجاره آپارتمان در امیریه چقدر است؟

موجران در 3 مورد از الزام به تمدید قراردادهای اجاره مستثنی شدند

فارس رتبه اول تولید نرگس در کشور/درآمد 150 میلیاردی گل نرگس

غیرت بسیجی در میدان کرونا/ از کمک به نیازمندان تا محله گردی برای بیماران

نحوه پیشگیری از هک شدن سیستم امنیتی خودرو

27 پروژه فاضلاب با 220 میلیارد اعتبار در اسلامشهر اجرا می شود/ فقر منابع آبی در جنوب غرب تهران

با اعلام آغاز واکسیناسیون کرونا در انگلیس؛قیمت جهانی نفت افزایش یافت

افزایش قیمت دارو در دوران بیماری کرونا در آمریکا

خبر خوش لایحه بودجه 1400 برای محیط بانان/سهم قانون هوای پاک از بودجه

حمام تاریخی نظام کرمانشاه مرمت و آماده واگذاری است

بازدید معاون وزیر جهادکشاورزی از واحدهای پرورش مرغ ورامین

سود هر سهم «وپارس» افزایشی شد

ثروتمندترین افراد به تفکیک هر کشور

خبر خوش لایحه بودجه 1400 برای محیط بانان/سهم قانون هوای پاک از بودجه

حداقل و حداکثر عیدی کارگران در سال 99 اعلام شد

قیمت سکه در بازار امروز چهارشنبه 12 آذرماه 99

تخم مرغ شانه ای 40 هزار تومان!

اعلام بودجه صداوسیما و طرح چند پرسش

جلوگیری از سرمازدگی درختان و گل و گیاه

در سال 1400، ممکن است یارانه ها 2 تا 3 برابر شود

افزایش جرایم رانندگی در سال آینده

روش های افزایش فالوئر واقعی در اینستاگرام

کلنگ ساخت مرکز دیسپاچینگ برق منطقه ای جنوب شرق کشور به زمین زده شد

نحوه ثبت نام جاماندگان یارانه نقدی در سال آینده

خبر های خوش برای افراد دارای معلولیت/ 3 برنامه جدید بهزیستی برای معلولان

افزایش جرایم رانندگی در سال آینده

کلنگ ساخت مرکز دیسپاچینگ برق منطقه ای جنوب شرق کشور به زمین زده شد

کامیون حامل کالای قاچاق 20 میلیاردی توقیف شد

دولت به فرزند سوم خانواده های بدون مسکن وام 70 میلیونی می دهد

واکنش فدراسیون فوتبال به صدور رای 60 میلیارد تومانی

اصلاح سیاست های اقتصادی در 1400/فروش گوشت مصنوعی مجوز گرفت/ تداوم رکود در بازار خودرو

نرخ تورم استان ها چقدر است + نمودار

تغییر قانون پیش گشایش معاملات بورسی از سه شنبه آینده

30 درصد سامانه جامع تجارت تکمیل نیست/مبارزه با احتکار و گران فروشی چه قدر با سامانه جامع تجارت امکان پذیر است؟

کامیون حامل کالای قاچاق 20 میلیاردی توقیف شد

30 هزار هکتار از اراضی دیم خرم آباد هرساله به صورت آیش باقی می مانند

بلاتکلیفی پاساژها برای از سرگیری فعالیت ها از شنبه

از کتک خوری تا نوبت گیرهای حرفه ای: همه چیز درباره شغل های کاذب

30 هزار هکتار از اراضی دیم خرم آباد هرساله به صورت آیش باقی می مانند

بودجه 1400 به زبان ساده/ معیشت مردم سال آینده بهبود خواهد داشت؟

دستور نوبخت برای ارائه تسهیلات ارزان قیمت به خانوارهای خوزستانی

طرز تهیه خورش مرغ و آلو

حجت پناه: سودآوری جایگزین ارزش ها شده است/ وقتی ارزش آبلیمو بیش از فرزند است!

بلاتکلیفی پاساژها برای از سرگیری فعالیت ها از شنبه

سردرگمی بورس ها در جهان

بیش از 98درصد از کالاهای وارد شده به بندر چابهار، کالاهای اساسی بوده است

1000 کیلومتر از مسیرهای ارتباطی سیستان وبلوچستان آسفالت شده است

افزایش قابل توجه بودجه حج و زیارت

راه اندازی بانک نغمات و ادعیه در شبکه رادیویی قرآن

هزینه صدور کارت معافیت سربازی از 200 هزار تومان تا دو میلیون تومان

منابع حذف ارز 4200 تومانی، صرف معیشت و سلامت مردم خواهد شد

سردرگمی بورس ها در جهان

نوبخت: ارز دولتی حذف شود، یارانه 3برابر می شود

قیمت روز گوشی موبایل در 13 آذر

رونمایی از واکسن روسی کرونا در سازمان ملل

طرز تهیه کشکبا آشی

تولید محصولات پیشرفته درمان زخم های مزمن توسط جهاددانشگاهی

نوبخت: ارز دولتی حذف شود، یارانه سه برابر می شود

سود هر سهم «تایرا» 168 درصد افزایش یافت

تولید محصولات پیشرفته درمان زخم های مزمن توسط جهاددانشگاهی

هند مایل به از سرگیری خرید نفت از ایران است

بودجه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش برای سال 1400 +جزییات

نوبخت: 23 درصد بودجه 1400 از فروش نفت تامین می شود

نوبخت: ارز دولتی حذف شود یارانه 3برابر می شود

احتمال افزایش 3 برابری یارانه ها در سال 1400 /فیلم

چگونه می توان از ذخیره مرخصی استحقاقی استفاده کرد؟

عقب گرد دوباره دلار

اختلاف امارات و عربستان در اوپک بر سر عرضه نفت

ثروتمندترین افراد به تفکیک هر کشور

رقابت بر سر خرید واکسن کرونا و نگرانی‎ها درباره توزیع عادلانه آن در جهان

افزایش قیمت دارو در آمریکا در دوران کرونا

رشد 284 درصدی خریدهای اینترنتی پس از شیوع کرونا

رشد 284 درصدی خریدهای اینترنتی پس از شیوع کرونا