مطالب مرتبط:
حماس: سازش هیچ سنخیتی با فرهنگ و مردم سودان ندارد
اقتصاد نابسامان سودان بازیچه منافع ترامپ شده است/ فلسطین برای مردم سودان عقیده است نه سیاست/ اعلام عادی سازی روابط، تحت فشار آمریکا صورت گرفت
مجلس باید به اقتصاد ومعیشت مردم ورود کند
اقتصاد ایران را چه کسانی اداره می کنند؟/ انبوهی از سوگولی در اقتصاد داریم/ مردم به دلال تبدیل شده اند!
تشییع جنازه مفتی شهر دمشق با حضور مردم سوریه
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 09:052020-10-24سياسي

حضور مردم، پیش شرطِ پررنگِ اقتصاد فرهنگ


ایرنا- یک استاد دانشگاه گفت: اقتصاد فرهنگ در دوران پسا کرونا دوام طولانی نخواهد داشت زیرا شرایط حوزه فرهنگی نیاز مشخص و مبرمی به حضور مردم به عنوان پیش شرط پررنگ اقتصاد فرهنگ دارد.

- اقتصاد فرهنگ در دوران کرونا یکی از موضوعاتی است که این روزها در سطح دنیا برجسته شده و سوالات متعددی را برای صاحبنظران حوزه های فرهنگی و هنری مطرح ساخته است؛ بر همین اساس رسانه ها از خطرهای این دوران سخن می گویند و اذهان عمومی و توجه سیاستمداران و سیاستگذاران را به این سمت رهنمون شده اند.

چنانچه روزنامه انگلیسی گاردین در صفحه ای با عنوان فرهنگ در خطر به اهمیت و ضرورت توجه به مخاطراتی می پردازد که کرونا متوجه فرهنگ کرده است.

شاید پیش از این، اهمیت اقتصاد بر فرهنگ و تاثیرات عمیقی که به واسطه افت و تعطیلی بسیاری حوزه های فرهنگی متوجه بدنه فرهنگ و هنر جوامع بود تا این اندازه برجسته نبود؛ موضوعی که شیوع کووید 19 به یکباره برجسته ساخت و فرهنگ را دچار مشکلاتی اساسی ساخت.

تجربه خالص بسیاری از حوزه های فرهنگی به واسطه فضای آنلاین ممکن نیست جبار رحمانی انسان شناس و استاد دانشگاه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا در توضیح مولفه های اقتصادفرهنگ متاثر از شیوع ویروس کووید 19، گفت: کرونا در این مدت در حوزه های اجتماعی و فرهنگی خلل هایی را وارد ساخت است.

وی افزود: بسیاری از حوزه های فرهنگی و اجتماعی مبتنی بر تعاملات و عرصه های به اصطلاح بنیانی یا کلیدی هستند که روح زندگی ادم ها را تشکیل می دهند؛ مانند مراودات نزدیک و محفل های خصوصی و جشن و مهمانی و هر نوع فعالیت جمعی دیگر که در چند ماه گذشته مختل شده اند چرا که شما باید از این محافل پرهیز کنید.

در نتیجه کرونا در عرصه های فرهنگی و اجتماعی هم وارد شده و بسیاری از حوزه هایی که عرصه های فعالیت فرهنگی و حتی اقتصاد فرهنگ و سیاست فرهنگ بوده است هرکدام به نوعی دچار شوک یا اختلال شده اند؛ به همین دلیل است که بعد از این مدت زمان که حدود 10 ماه گذشته است، سیستم های فرهنگی در حال تلاش برای پیدا کردن راهکارهایی جایگزین هستند ولی این جریان به این سادگی نیست.

رحمانی تصریح کرد: یکی از حوزه های مهم در این موضوع، اقتصاد فرهنگ است.

اقتصاد فرهنگ مبتنی بر تولید و مصرف کالاها و خدمات فرهنگی است؛ چه در حوزه آثار هنری و چه در حوزه کالاها و خدمات و فعالیت های فرهنگی فرقی ندارد؛ چون مراودات انسانی دچار اختلال شده، این موضوع به یک مسئله بدل شده است.

پیش از این در بسیاری از موارد بخشی از کالاها و خدمات فرهنگی را نه به صورت فردی که به صورت جمعی و در تعاملی گسترده مصرف می کرده ایم؛ حوزه ای مانند توریسم که در آن به یک فضای خاص فرهنگی می رویم، مدتی را به واسطه تجربه های خاصی که به ما می دهد، سر می کنیم، ضمن این که هزینه ای هم برای استفاده از این خدمات توریسی صرف می کنیم و این رفتار صنعت توریسم را ایجاد می کند؛ موضوعی که امروز بسته و تعطیل شده و دیگر به شکل قبل امکان استفاده از این فضاها و مکان ها وجود ندارد، همچنان که بسیاری از هتل ها بسته شده و هر آن جایی که محل تجمع انسان ها بوده، دچار خطر است.

وی افزود: پیامد این اختلال در تعاملات انسانی، هم جلوگیری از جابه جایی های جمعیتی است و هم جلوگیری از تجمع انسانی؛ در این معنا و در هر دو حالت که صنعت فرهنگی بر آن مبتنی است، این اتفاق رخ داده است؛ یعنی در سینماها، تئاترها و همه فعالیت های حوزه اقتصاد فرهنگ و فعالیت هایی که مبتنی بر تجمع انسانی هستند یا در فعالیت هایی مانند توریسم، گالری ها و .

که مبتنی بر جابه جایی هستند.

پیامد اصلی کرونا این است که آدم ها باید در جای خودشان بمانند و زیاد جابه جا نشوند و در تجمعی نباشند؛ هرچند در این زمان برخی از فعالیت های فرهنگی تلاش کرده اند تا در فضای آنلاین خودشان را بسط دهند ولی تجربه خالص در بسیاری از حوزه ها به واسطه فضای آنلاین ممکن نیست.

شرایط خاص حوزه های فرهنگی این استاد دانشگاه با تاکید بر شرایط خاص حوزه های فرهنگی و عدم انطباق کامل آنان با فضای آنلاین، بیان کرد: شاید بتوانید فیلم ها را آنلاین تماشا کنید اما بسیاری از فعالیت ها بصورت آنلاین عملی نیست؛ همچنان که توریسم مبتنی بر یک تجربه اصیل ناشی از حضور در مکان خاص است و لذا نمی شود که به صورت آنلاین توریسم را تجربه کرد.

وی افزود: باید توجه داشته باشیم که انتقال حوزه های فرهنگی به حوزه آنلاین و مجازی دو پیش زمینه را لازم دارد: یکی آن که خود آن فضای فرهنگی قابلیت انتقال داشته باشد و مهمتر این که مخاطبان یا مصرف کنندگان یا کنشرگان این حوزه ها، توانایی و مهارت و قابلیت لازم برای فعالیت در حوزه فضای مجازی را داشته باشند و این موضوع تقریبا در میان ما خیلی جا نیفتاده است.

در برخی از حوزه ها این امکان فعالیت در فضای آنلاین فراهم است؛ مانند سمینارها و برخی نمایشگاه های آنلاین اما در مجموع ما همچنان مبتنی بر تجربه دست اول و جسمی هستیم یعنی من باید در آن فضا حضور فیزیکی داشته باشم تا بگویم آن فعالیت را انجام داده ام چون همه ما چنان عادتی داریم؛ لذا بسیاری از این حوزه های فرهنگی و اقتصاد فرهنگ قابلیت انتقال را ندارند و به همین دلیل همه آنها تا حدی خوابیده اند.

امروز اگرچه فضاهایی مانند کافی شاپ ها باز شده اند اما نکته این است که فضایی چون کافی شاپ را نمی توان از دور تجربه کرد و آدم ها باید حضور فیزیکی در آن محل داشته باشند.

رحمانی ادامه داد: بنابراین هر فعالیت در حوزه اقتصاد فرهنگ که مبتنی بر جابه جایی آدم ها و تجمع باشد تا اطلاع ثانوی دچار اختلال است، این حوزه ها می تواند حوزه های بسیار مهم فرهنگی یا فراغتی یا هر حوزه دیگر باشد به هرحال تمام این موارد دچار اختلال هستند و هنوز ما نمی دانیم که کرونا چه زمانی تمام می شود ولی دیر یا زود باید تمام شود وگرنه جامعه را با خودش مضمحل می سازد و این بسیار خطرناک است.

اما قاعدتا در دوران پساکرونا اتفاق خاصی نمی افتد و باز با اندکی از تغییرات جزیی به شیوه های سابق بازمی گردیم؛ لذا این گونه نیست که تصور کنیم دوران پساکرونا دورانی بسیار عجیب است.

اصلا عجیب نیست چرا که امروز در شرایطی خاص هستیم و مردم در این شرایط خاص عمل می کنند که شامل قطع مراودات و استفاده از ماسک و .

است.

تبدیل کرونا به خاطره این استاد دانشگاه با اشاره به شرایط فرهنگی در دوران پساکرونا خاطرنشان کرد: همه این موارد موقتی و این آن چیزی است که باید به آن دقت کرد.

هرچند زود است که در مورد تمام شدن کرونا صحبت کنیم اما وقتی اعلام کنند که کرونا تمام شده است، ممکن است تا مدتی مردم موقتی ولع تکرار تجربه های پیشاکرونا را داشته باشند ولی بعد دوباره همه چیز به شرایط عادی بازگشته و کرونا به یک خاطره بدل می گردد.

وی افزود: هرچند کرونا احتمالا در برخی از حوزه ها اثرگذار باشد؛ مثلا وقتی بسیاری از جلسات به صورت مجازی برگزار شد، بسیاری به این باور رسیدند که این شیوه بسیار خوب است؛ به خصوص در شهرهای بزرگ و پرترافیک که جا به جایی های جمعیتی خود یک مسئله بود و امروز اینها کنار رفته است، اگرچه اینها حوزه هایی بسیار محدود هستند اما کرونا نشان داد که می شود آنان را از دور و به شکل مجازی برگزار کرد.

ولی لذت زندگی در بسیاری از فعالیت هایی است که طبق مبحثی که پیشتر گفتم، مبتنی بر جا به جایی آدم ها و تجمعات است؛ بنابراین همه اینها دوباره به سیاق سابق بازمی گردد.

در شرایط فعلی ما دچار بحران هستیم و بسیاری از فعالیت های فرهنگی تقریبا تعطیل شده اند یا پروتکل های خاصی دارند؛ البته کشورهایی مانند ما که نتوانسته اند با کرونا به درستی مواجهه شوند بحران های فعلی را دارند وگرنه بسیاری از کشورها بحران ها را پشت سرگذارده اند؛ مثلا در نیوزلند مورد کرونایی دیگر نیست یا چین بسیاری از فعالیت های جمعی خود را از سر گرفته است و یا هنگ کنگ نمایشگاه هایش را به صورت حضوری برگزار می کند.

رحمانی یادآور شد: در نتیجه بسیاری از کشورهایی که توسعه یافته محسوب می شوند، توانسته اند مواجه ای بهتر و موفق تر با کرونا داشته باشند و اصولا در کشورهایی که در حوزه اقتصاد سیاسی دچار بحران هستند، کرونا هم بحرانی دیگر شده است که نشان می دهد نسبتی بین وضعیت کرونایی و ناکارآمدی های اقتصادی و سیاسی وجود دارد.

یعنی این ناکارآمدی ها هستند که کرونا را به یک بحران بدل ساخته اند چرا که کرونا فی النفسه به تعبیری خیلی بحران نیست.

در این منطق بعید است که در پساکرونا در عرصه جهانی اتفاق خاصی بیفتد چون بسیاری از کشورها این قضیه را مهار کرده اند و این نشان می دهد که سایر کشورها هم می توانند.

ولی به هرحال بخش اعظم فرهنگ و شرایط فرهنگی باید به وضعیت پیش از کرونا بازگردد.

لذا اقتصاد فرهنگ در دوران پس از کرونا به صورتی طولانی نمی تواند دوام بیاورد چون شرایط حوزه فرهنگی نیاز مشخص و مبرمی به حضور مردم دارد.

زندگی از نوع دیگر این انسان شناس در پاسخ به این پرسش که تغییرات فرهنگی در دوران پس از کرونا را به چه صورتی پیش بینی می کند، گفت: در مورد تغییرات فرهنگی پس از این دوران، پیش بینی خاصی ندارم و فکر می کنم این تغییرات تا حدودی موقتی است.

ما در حوزه های مختلف این تغییرات را مشاهده می کنیم؛ چنانچه بخشی از تغییرات فرهنگی زندگی روزمره خودمان است و بخشی فعالیت های فراغتی ما است.

وی افزود: فرهنگ اگر بخواهد در شرایط کرونا بقا داشته باشد، فصلی جدید و بسیار متفاوت خواهد شد اما کرونا تجارب فرهنگی خاصی هم برای انسان ایجاد کرد؛ این که ما مدتی کوتاه بسیاری از فعالیت های انبوه و مصرفی خودمان را کنار گذاشتیم و دیدیم که می شود جور دیگری هم زندگی کرد.

تهدید کرونا به آدم ها این امکان این را داده است که به مسائل بنیادین معنای زندگی، توجهی بیشتر داشته باشند.

البته نمی دانیم این تجارب خاص شرایط کرونایی تا چه میزان دوام خواهد داشت ولی قطعا بی تاثیر هم نخواهد بود.

رحمانی تصریح کرد: موضوع فرهنگ و محیط زیست، مثال خوبی در این باره است؛ چنانچه در این مدت به دلیل این که آدم ها کمتر وارد محیط زیست شدند، محیط زیست توانست نفس بکشد و به ما نشان داد که تا چه اندازه در وضعیت بغرنج آن مقصر و موثر هستیم.

در نهایت به نظر می رسد تغییرات شدت زیادی نخواهد داشت چرا که همه چیز در حوزه فرهنگی میل بازگشت به قبل را دارد؛ یعنی چنانچه از این تغییر در بیاییم، به شیوه قبل بازخواهیم گشت.

این استاد دانشگاه، یادآور شد: البته آسیب هایی هم در این وضعیت کرونایی باقی می ماند؛ مانند آدم هایی که در این مدت تغییراتی را تجربه کردند و یکسری از شیوه های زندگی جابه جا شد؛ سبک هایی از زندگی آسیب دید و مشاغلی از بین رفتند و همه اینها نشان می دهد که ضرورتی برای بازاندیشی در شیوه های زندگی وجود دارد اما همه اینها در شرایط تعلیق ناشی از کرونا است و نمی توانیم دقیق بگوییم که در پساکرونا آدم ها این مولفه ها را نگه می دارند یا رها می سازند.


کلید واژه ها: فرهنگ - اقتصاد - روزنامه انگلیسی گاردین - فرهنگی - حضور مردم - دوران - کرونا - استاد دانشگاه - فرهنگی و هنری - حوزه - سیاستمداران - اهمیت - فرهنگ و هنر - حضور - مردم - رسانه ها - دانشگاه - انگلیسی - روزنامه - تعطیلی - طولانی - سوالات - گاردین - یکی از - عمومی - شرایط - واسطه - رسانه - استاد - ضرورت

آخرین اخبار سرویس:
به یاد شهید فخری زاده در کلاس درس فضای مجازی

مصاحبه با استاد حقوق بین الملل اوکراین درباره ترور دانشمند ایرانی

پیکرهای 6 شهید گمنام دفاع مقدس وارد اهواز شدند

پیکرهای 6 شهید گمنام دفاع مقدس وارد اهواز شدند

همه حق ندارند از کرونا شاکی باشند

همه حق ندارند از کرونا شاکی باشند

امارات ترور شهید فخری زاده را محکوم کرد

ساعد: حبس پدر و جد پدری قاتل فرزند، چاره کار نیست

دستور روحانی برای پیگیری و مقابله اقدامات ناامن کننده /ایران به سهم خود در برجام نرسید /پاتک مجلس به تحریم ها /پیشخوان

ساعد: حبس پدر و جد پدری قاتل فرزند، چاره کار نیست

هدف نهضت میرزا کوچک گسترش فرهنگ اسلامی و عدالت اجتماعی بود

راه ثبات قیمت ها از کانال بودجه 1400

خروج از »ان پی تی« و توقف اجرای پروتکل الحاقی

شهید فخری زاده با مقامات آژانس دیدار نداشته است

پاسخ به ترور را دستمایه رقابت ها و اختلافات داخلی نکنیم

محکومیت جهانی ترور شهید فخری زاده

پاداش تحصیل و آموزش علم در کلام امام صادق (ع)

اخبار کوتاه از مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد

برای برادرم شهیدی

فیلم/ نماینده امام، پایِ دردِ مردم

تجمع دانش آموزان بندرعباس در محکومیت ترور شهید فخری زاده

تصاویر | استایل زمستانی ایوانکا ترامپ را برای شیک پوش بودن ببینید

پاسخ جلیلی به سوالات خبرنگار NBC درباره دکتر فخری زاده

فاصله زیاد سریال ها با الگوی خانواده ایرانی- اسلامی/ بی توجهی به پروژه نفوذ

سخنگوی گوترش: هرگونه ترور را محکوم می کنیم

گزارش واشنگتن پست از واکنش ترامپ به شکست در شب انتخابات | مانند «شاه جرج دیوانه» شده بود

جهان با گذر زمان گرمتر می شود

انتخابات آمریکا مملو از تقلب و فساد بود

تعبیر خواب توالت فرنگی ، کاسه دستشویی و سنگ دستشویی در خانه

استقبال از پیکر مطهر 6 شهید گمنام در فرودگاه اهواز

ترامپ مانند «شاه جرج دیوانه» شده بود

تطبیق قانون جدید شمار احزاب را به نصف تقلیل داد

جفا دید ولی خود را فدا کرد

تعبیر خواب ذرت مکزیکی ، معنی خریدن و خوردن و پختن ذرت مکزیکی در خواب

خدمتِ ساقی گری (در بیان معیارهای صحیح در تفسیر رسالتِ نبی)

تطبیق قانون جدید شمار احزاب را به نصف تقلیل داد

چطور در برابر دورهمی های ایام کرونا مقاومت کنیم؟

راهنمایی والدین نباید موجب دخالت در زندگی زناشویی فرزندان شود

جفا دید ولی خود را فدا کرد

میرزایی: با فعال کردن ظرفیت های داخلی می توان چند کشور 85 میلیون نفری را اداره کرد

محکومیت ترور شهید فخری زاده از سوی اردن

تلاش باندهای امنیتی برای نجات قاتلان فرزندان ملت با پخش کلیپ ساختگی تولید داخل!

ایران، طلبکار توافق برجام است

بی توجهی به جوانان ایرانی و اتکا به دیگر کشورها باعث شکست می شود

آقای ظریف؛ افکار عمومی را منتظر نگذارید و مستنداتتان را منتشر کنید!

میرزایی: با فعال کردن ظرفیت های داخلی می توان چند کشور 85 میلیون نفری را اداره کرد

نبود سیستم جمع آوری آب های سطحی ،عامل آبگرفتگی در شهر چمران و بندر امام خمینی (ره)

تشکیل شورای ملی امنیت سایبری در امارات

هوشیاری ملی دربرابر ابعاد ترور دانشمند ایرانی

ضرورت ادامه دادن راه شهید فخری زاده از سوی جوانان

چند ترفند ساده برای غلبه بر حواس پرتی در زمان دورکاری

وزیر خارجه عراق ترور شهید فخری زاده را محکوم کرد

محدودیت های کرونایی، مانع حضور دانشجویان در خوابگاه نیست

سلطان محمود و شاعرِ بادنجان !

چگونه ایده هایمان را عملی کنیم؟

فکه میزبان فرمانده سپیدپوش شد

ترور شهید فخری زاده 17 سال پیش کلید خورد

ترور شهید فخری زاده ثابت کرد راه عزت در مقاومت است نه اصرار بر مذاکره

ضرورت ادامه دادن راه شهید فخری زاده از سوی جوانان

اصلاح مقررات دست‎ و پاگیر تولید/ در روز های آینده برخی پرونده های جدید واگذاری های مسأله دار به دادگاه ارائه می شود

فضیلت و برکات سوره بقره

ناقوس مرگ امانمان را برید...

دشمن با ترور دنبال توقف پیشرفت های ایران اسلامی است

طرح | عقل و تدبیر؛ شرط رسیدن به آزادگی

پادکست | برای دلت در بساز

دشمن با ترور دنبال توقف پیشرفت های ایران اسلامی است

بی توجهی به جوانان ایرانی و اتکا به دیگر کشورها باعث شکست می شود

اهواز در وضعیت بسیار بحرانی است / همه امید ما به همت و عزم نیروهای جهادی است+صوت

اینگونه عملیات تروریستی از زمان پیروزی انقلاب تا امروز ادامه داشته است

ناقوس مرگ امانمان را برید...

دانشگاه اصلی ترین کانون تولید قدرت نرم نظام اسلامی است

پروژه ناتمام؛ درباره دستگاه علمی فکری داود فیرحی و نگاهی که به فقه سیاسی و اندیشه ایرانشهری داشت

آنچه درباره «گنجینه خواف» نمی دانیم

کاهش آمار بستری بیماران کرونایی در چرداول

وعده 10 روزه معاون بنیاد مسکن برای تکمیل پروژه پل روستای گلورد

استقبال خیرین و نیکوکاران از پویش «مهر ماندگار»

آزادی 5 زندانی در بند به همت بسیجیان کاشان

این پویش ها می تواند مردم را تشویق کند که به هموطن نیازمند خود کمک کنند

شهادت دکتر فخری زاده خسارت بزرگی برای مسلمانان است

تشییع شهید فخری زاده در حرم حضرت معصومه (س)

پاسخ به ترور را جناحی نکنیم

تعبیر خواب آبگینه ، معنی دیدن ظرف و ظروف شیشه ای و بلوری در خواب چیست

سردار تنگسیری: توان نظامی و موشکی ایران به هیچ عنوان قابل مذاکره نیست

فرزندان شهید فخری زاده با تولیت حرم حضرت معصومه (س)دیدار کردند

نخبه های مسلمان در کنار ایران علیه توطئه جهانی بایستند

دانشگاه اصلی ترین کانون تولید قدرت نرم نظام اسلامی است

برخی به دنبال ضربه زدن به اصل ولایت فقیه هستند

ترسیم نقاشی «سردار دل ها» در نخجوان + عکس

از تمدید غیرحضوری گواهینامه تا جاماندگان سهام عدالت

سردار تنگسیری: توان نظامی و موشکی ایران به هیچ عنوان قابل مذاکره نیست

ذاکریان: ترور شهید فخری زاده یک اقدام تروریستی آشکار بود/واکنش ایران باید جدی و حساب شده باشد

لازم الاجرا بودن طرح اقدام راهبردی برای تحریم ها

گزیده روزنامه های 10 آذر 1399

رییس قوه قضاییه:چرخه تولید کشور تحت هیچ شرایطی نباید لحظه ‎ای متوقف شود

چرا برخی نمی خواهند شهید فخری زاده را «دانشمند هسته ای» تلقی کنند؟

امام جمعه بوشهر: شهید فخری زاده سردار علوم استراتژیک بود

عذرخواهی شبکه دو سیما از مخاطبان

همسر شهید طهرانی مقدم: به حال همسر شهید فخری زاده غبطه می خورم/ ذریه ما فدای رهبری

ذاکریان: ترور شهید فخری زاده یک اقدام تروریستی آشکار بود/واکنش ایران باید جدی و حساب شده باشد

تکلیف ابرپروژه های نیمه تمام چه می شود؟

حضور مردم، پیش شرطِ پررنگِ اقتصاد فرهنگ

حضور مردم، پیش شرطِ پررنگِ اقتصاد فرهنگ