مطالب مرتبط:
پشیمونی بهنوش بختیاری از عمل کردن بینی اش+عکس
جوانی بهنوش بختیاری در 45 سالگی + عکس
آزمون استخدامی سازمان تامین اجتماعی چهارمحال و بختیاری برگزار شد
6 نفر بر اثر کرونا در چهارمحال و بختیاری جان باختند
جوانی بهنوش بختیاری در 45 سالگی + عکس
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 08:352020-10-24سياسي

درباره سردار اسعد بختیاری


ایرنا- سردار اسعد بختیاری از شناخته شده ترین چهره های سیاسی، اجتماعی تاریخ معاصر ایران و از رؤسای روشنفکر و تحصیلکرده مشروطه خواه بختیاری به شمار می رفت که با فتح تهران نقش بی بدیلی در سرنگونی استبداد و برپایی آزادی و دموکراسی ایفا کرد.

- علی قلی خان بختیاری معروف به سردار اسعد بختیاری در 1236 خورشیدی در جونقان چهار محال بختیاری دیده به جهان گشود.

در کتاب تاریخ بختیاری در شرح احوالات وی چنین آمده است: …علیقلی خان سردار اسعد، چهارمین فرزند حسینقلی خان ایلخانی کل بختیاری است… در سال 1274 ق/1857 م.

در قشلاق بختیاری متولد شد پدر سردار اسعد حسینقلی خان ایلخانی از رجال متنفذ دوران قاجاریه و ایلخان بزرگ بختیاری بود که توانست با متحد کردن طوایف مختلف بختیاری به قدرت و موقعیت بزرگی در آن روزگار دست یابد.

(1) سردار اسعد در کودکی به تعلیم زبان فارسی و عربی پرداخت و در دوران جوانی برای سیاحت به هندوستان و مصر رفت.

سپس عازم پاریس شد و 2سال در آنجا ماند، شاید نخستین جرقه های فعالیت های سیاسی و اجتماعی وی در این دوران زده شد و در این مدت با فرهنگ و تمدن اروپایی آشنایی بیشتری یافت.

وی در پاریس و در دانشگاه سوربن در رشته کارشناسی علوم سیاسی فارغ التحصیل شد.

مهدی ملک زاده مورخ و از رجال مشروطیت در کتاب انقلاب مشروطیت ایران در خصوص تاثیر اندیشه و شخصیت سردار اسعد در فتح تهران می نویسد: سردار اسعد به اروپا مسافرت کرد و در پاریس پایتخت فرانسه که در آن موقع مهد تمدن و آزادی و اندیشه های تازه و نوین بود، اقامت گزید و در اندک مدتی جذب افکار مترقی و آزادی خواهانه اطرافیان خود شد.

چرا که از تجربه تلخی که از دوران استبدادی به خاطر داشت از صمیم قلب آرزو می کرد که روزی ایران از زیر یوغ استبداد رها شده و بتواند به یک آزادی واقعی و عدالت اجتماعی دست یابد.

(2) سردار اسعد و حضور بختیاری ها در انقلاب مشروطه خوانین بختیاری در خلال سال های 1284-1290 خورشیدی (1905-1911م) در یک مسیر مهم و پرتشنج گام گذاشتند و رهبری جنبش مشروطیت ایران را بر عهده گرفتند.

محمدعلی شاه نه تنها در تهران به مخالفت با اساس مشروطه برخاست بلکه به حکام شهرهای تبریز و دیگر شهرهای مهم چون اصفهان و رشت و غیره، دستور داد تا با آزادی خواهان و مشروطه طلبان مبارزه کنند.

این رفتار باعث بروز فرصتی برای مردم اصفهان گردید.

آنها که سال ها از ظلم و ستم ظل السلطان که قریب 38 سال بر آن شهر حکومت داشت به ستوه آمده بودند در 1286 خورشیدی علیه ظلم و ستم ظل السلطان و قاجارها قیام کردند تا وی مجبور شود تا به ناچار از مقام خود استعفا دهد.

همچنین در 1288 خورشیدی که محمدعلی شاه قاجار مجلس را منحل کرده و بیشتر افراد وطن پرست و سردمداران مشروطیت را کشته و برخی را به زندان انداخته و از انتشار روزنامه­ ها جلوگیری می ­کرد، بختیاری­ ها به تدریج نقش فعال و پر رنگ­ تری در جنبش مشروطیت بر عهده گرفتند.

(3) این وقایع سرآغازی برای تصمیم آزادی خواهان و مشروطه طلبان شد تا با عزیمت به تهران، دست به سرنگونی محمدعلی شاه بزنند.

بنابراین این اقدامات محمدعلی شاه موجب شد که سراسر ایران دچار آشوب، ناآرامی و اغتشاش شود.

در این زمان برخی از خاندان بختیاری­ ها مانند حاج علی قلی خان سردار اسعد و برادرانش به حمایت از مشروطیت برخاسته و کمر همت به سرنگونی استبداد محمدعلی شاه بستند.

سردار اسعد که هنگام به توپ بستن مجلس و آغاز استبداد صغیر در فرانسه اقامت داشت و در طول اقامت خود در آن جا با افکار مترقی آشنا شده بود به شدت از برقراری نظام مشروطه حمایت می کرد.

بنابراین برای جمع آوری قشون راهی سرزمین بختیاری شد و در 16 اردیبهشت 1288خورشیدی در میان استقبال پرشور مردم و با سپاهی از بختیاری به اصفهان وارد شد.

این همان سپاهی بود که می بایست، چندی بعد به فتح تهران برود.

(4) سردار اسعد هدف خود از فتح تهران را برپایی آزادی و دموکراسی و این حرکت را خواست مراجع و علمای نجف و مشروطه خواهان اعلام کرد.

در کتاب تاریخ ایران نوشته حسن پیرنیا در خصوص فتح اصفهان و تهران به دست بختیاری ها آمده است.

علیقلی خان سردار اسعد از روسای روشنفکر این طایفه [بختیاری] که در فرنگستان بود به اصفهان آمد و به دستیاری صمصام السلطنه، اصفهان را از دست قوای دولتی گرفت و ملیّون از چند طرف به عزم فتح تهران و برانداختن شاه عازم پایتخت شدند و در جنگ مختصری که در قریه بادامک نزدیک کرج اتفاق افتاد، قوای قزاق و سیلاخوریِ حامیان شاه را شکست دادند و در 23 تیر 1288 خورشیدی وارد تهران شدند.

(5) در همین زمان، از شمال ایران نیز نیروهای مجاهدین راهی تهران شده و در 22 تیر 1288 خورشیدی وارد شهر شدند.

محمدعلی شاه که تاب مقاومت نداشت، همراه با 500 تن از مرتجعین به نام دولت قاجار، سران و امیر بهادر جنگ، بستگان و سربازان به سفارت روس در محله زرگنده تهران پناهنده شد.

(6) پس از فتح تهران، ملیون محمدعلی شاه را از سلطنت خلع و فرزند خردسالش احمدشاه را به جای او نشاندند، بار دیگر مشروطیت احیا شد اما محمدعلی شاه پس از برکناری بیکار ننشست و برای بازپس گیری تاج و تخت خود با حمایت و تجهیز روس ها و شاهزاده سالارالدوله به همراه نیروهای اجیر شده چندین بار به تهران حمله کرد اما حملات آنها با مقاومت سرسختانه بختیاری ها و دیگر مجاهدین با شکست مواجه شد.

سرانجام، وقتی صمصام السلطنه بختیاری برای سر شاه مخلوع جایزه تعیین کرد، محمدعلی شاه برای همیشه از ادعای سلطنت دست کشید و به روسیه پناه برد.

از این زمان به بعد بختیاری ها به عنوان نیروی ملی مورد توجه و تقدیر قرار گرفتند و نمایندگان مجلس شورای ملی با تصویب مصوبه ای به شکلی رسمی از فداکاری های این ایل تجلیل کردند.

بعد از فتح تهران، عده ­ای از سواران با رؤسای خود در تهران ساکن شدند و برخی از آنها مناصب مهم کشوری را به دست آوردند، برای نمونه سردار اسعد به وزارت داخله و جنگ رسید و نجفقلی خان صمصام السلطنه بر کرسی صدارت تکیه زد.

در واقع خوانین بختیاری با حمایت از مشروطیت و شرکت در فتح تهران از نیرویی ایلی و محلی به قدرتی ملی تبدیل شدند.

بنابراین سردار اسعد بختیاری در نهضت مشروطه خدمات غیرقابل انکاری انجام داد و بدون شک بدون حرکت وی و سپاهش به تهران محمدعلی شاه سرنگون نمی ­شد.

به عبارت دیگر اگرچه سرنگونی محمدعلی شاه محصول همکاری تمام آزادی خواهان در تبریز و رشت و دیگر جای­ ها بود اما بختیاری­ ها و به ویژه سردار اسعد نیز نقشی تعیین کننده در این میان داشتند.

سردار اسعد چهره ای فرهنگ دوست و روشنفکر همانطور که در بالا گفته شد، سردار اسعد پس از فتح تهران مدتی به وزارت داخله و در حدود یک سال به وزارت جنگ منصوب شد و اصلاحاتی در قشون وزارت جنگ انجام داد اما خیلی زود برای همیشه با مناصب دولتی خداحافظی کرد و نماینده افتخاری مجلس شورای ملی شد.

در واقع وی علاقه ای به مناصب دولتی و حکومتی نداشت و تنها هدفش از فتح تهران نه به خاطر رسیدن به پست و مقام بلکه او طرفدار برقراری آزادی، مشروطیت و قانون گرایی در کشور بود.

او که آزادی، قانون گرایی و پیشرفت و توسعه را در ممالک آزاد اروپایی دیده و تجربه کرده بود، اشتیاق زیادی داشت تا وطنش از این نعمات و برکات آن بهره مند شود.

این چهره فرهنگ دوست و روشنفکر به فعالیت های علمی و پژوهشی و توسعه علوم و فنون علاقه زیادی داشت و کتاب های متعددی را تالیف و ترجمه کرد، اگرچه به علت ضعف قوه بینایی نتوانست نویسندگی را ادامه دهد اما به حمایت و تشویق همه جانبه مادی و معنوی نویسندگان و مترجمان پرداخت.

او نویسندگان و مترجمان برجسته کشور را به جونقان زادگاه خود در چهار محال و بختیاری فراخواند و به تالیف و ترجمه گماشت و به کمک آنها توانست کتاب های مهم و تاثیرگذاری مانند تاریخ بختیاری، تاریخ حمیدی، دختر فرعون، عشق پاریس، غاده الانگلیس، هانری سوم، هرمس مصری و.

را ترجمه و تالیف کنند.

بنابراین وی به عنوان چهره ای فرهنگ دوست و روشنفکر خدمات شایانی را در عرصه های فرهنگی و اجتماعی به ثمر رساند.

ادبا و بزرگان تاریخ معاصر ایران از جمله علامه قزوینی، علامه دهخدا، ملک الشعرا بهار، وحید دستگردی، دکتر مهدی ملک زاده (فرزند ملک المتکلمین) و… از شخصیت ممتاز وی تجلیل کردند.

اما در کنار فعالیت های علمی و پژوهشی یکی دیگر از دل مشغولی های سردار اسعد مسایل فرهنگی و آموزشی بود.

ساخت و تاسیس مدارس نوین به سبک اروپایی جهت تعلیم و تربیت کودکان ایرانی مهمترین مساله ای بود که ذهن سردار اسعد را به خود مشغول ساخته بود.

به همین دلیل وقتی که دولت مشروطیت به پاس خدمات صادقانه و زحمات بی دریغ وی در سرنگونی استبداد و برقراری مشروطیت و آزادی مبلغ 500 تومان (سالیانه 6000 تومان) که در آن روزگار مبلغ هنگفتی به حساب می آمد به عنوان حقوق و مواجب ماهیانه برای وی در نظر گرفت، او تصمیم گرفت تا از استفاده از این مبلغ صرف نظر کرده و تمام آن را جهت امر ترویج معارف، تاسیس مدارس و تعلیم و تربیت کودکان ایرانی اختصاص دهد.

با این مبلغ چند مدرسه در تهران همچون مدرسه فرهنگ ساخته یا تعمیر شد اما چند سال بعد سردار اسعد نظر خود را تغییر داد و علاقمند شد تا این مبلغ خرج ترویج معارف و تعلیم و تربیت کودکان بختیاری در دهکرد (شهرکرد فعلی) شود.

این فعال فرهنگی قبل از پیروزی مشروطیت در میان خوانین و روسای ایلات خود دبستانی به سبک جدید در جونقان روستای اربابی خود تاسیس کرد.

یکی دیگر از اقدامات وی این بود که پس از پیروزی مشروطیت نیز عده ای از نوجوانان فارغ التحصیل همین مدرسه را برای تکمیل تحصیلات به اروپا فرستاد.

بدین ترتیب سردار اسعد از جمله افرادی بود که در پیشرفت و ترقی ایل بختیاری کوشش زیادی به عمل آورد.

جلوگیری از نفاق و اختلاف میان خان های بختیاری و برقراری صلح و اتحاد میان آن ها، برافکندن آداب و رسوم کهنه و خلاف شرع و عرف همچون ارث ندادن بختیاری ها به دختران و جلوگیری از تحمیل مخارج گزاف بر دوش خانواده های صاحب عزا و عروسی از جمله کوشش ها و اقدامات این رجل برجسته بود که نشان از عقل و دانش و ذهن تحول خواه و نوگرای وی داشت.

بی تردید سردار اسعد شخصیتی آزادی خواه، وطن پرست و بیگانه ستیز بود و علاوه بر اینکه در پیروزی مشروطیت نقش اساسی داشت، در تاریخ و فرهنگ ایران زمین و سرزمین بختیاری نیز نقش ارزنده ای ایفاء کرد.

وفات این شخصیت اثرگذار بر تاریخ مشروطیت که سال ها از بیماری چشم رنج می برد در اواخر عمر کاملاً نابینا و خانه نشین شد تا اینکه سرانجام در دوم آبان 1296خورشیدی در تهران دیده از جهان فروبست پیکر او در تکیه میرفندرسکی گورستان تخت فولاد اصفهان در کنار آرامگاه پدرش حسین قلی خان ایلخانی به خاک سپرده شد.

منابع 1- سردار اسعد بختیاری، تاریخ بختیاری تهران، انتشارات اساطیر، 1376، ص 427 2- تاریخ انقلاب مشروطیت ایران –مهدی ملک زاده، انتشارات سخن، 1387، ص 256 3- گارثویت، جن.

رالف، بختیاری ها در آینه تار یخ، ترجمه مهراب امیری، تهران، انتشارات آنزان، 1375 صص 252-254.

1.

دانشور علوی، نورالله، تاریخ مشروطه ایران و جنبش وطن پرستان اصفهان و بختیاری، کتابخانه دانش، 1335، ص64.

4- حسن پیرنیا(مشیرالدوله)، تاریخ ایران، تهران، چاپ دهم، نشر نامک، 1379، ص 735 5- گارثویت، جن.

رالف، بختیاری ها در آینه تار یخ، ترجمه مهراب امیری، تهران، انتشارات آنزان، 1375، ص 271.


کلید واژه ها: بختیاری - سردار - تاریخ معاصر ایران - حسینقلی - تاریخ معاصر - تاریخ - دوران - زبان فارسی - تحصیلکرده - هندوستان - دموکراسی - بزرگ - خورشیدی - اجتماعی - روشنفکر - قاجاریه - علی قلی - جونقان - مشروطه - پرداخت - تهران - فارسی - جوانی - مختلف - فرزند - کودکی - معروف - ایران - طوایف - تعلیم

آخرین اخبار سرویس:
امنیت زنان؛ حقی که ناحق نشد

ایران رتبه نخست قربانی تروریسم در جهان؛ از ترور «رییس جمهور» تا «قاسم سلیمانی صنعت هسته ای»!

ترتیل صفحه 563 قرآن کریم+فیلم و متن آیات

27 نفر در یک روستا پس از مراسم عروسی و عزا کرونا گرفتند/حکم جالب قاضی برای متخلفان

برد پهپادهای ایران به رکورد بی سابقه 4400کیلومتر رسید/ مشخصات 5 پهپاد ساخته شده بر اساس RQ-170

مسؤول جدید شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان اصفهان معرفی شد

طرح شهید سلیمانی با مشارکت 300 نفر در کهگیلویه در حال اجراست

معرفی سرپرست جدید واحد بندرعباس دانشگاه مذاهب اسلامی

راپورت تخلف افراد منتسب به انقلاب به مقامات قضایی

اطلاعیه نیروی انتظامی در پی انتشار فیلم اهانت به برادران افغانستانی

اوقات شرعی چهاردهم آذر در سمنان

روح قانون اساسی مبتنی بر وجود حق اعتراض شهروندان است

ببینید | قالیباف: آقای روحانی ما و مردم هول نشدیم، 7سال است منتظریم کار کنید!

7 سال با برجام به دنبال برداشت تحریم ها بودیم اما با پیشروی آمریکا تحریم ها بیشتر شد

جلد متفاوت نشریه خط حزب الله+ عکس

هراس دشمن از پیشرفت های علمی کشور است

قالیباف : درموضوعات ملی باید همصدای حاکم باشد

ترور محسن فخری زاده اقدامی شنیع بود

طرح سوال از وزیر دفاع در مورد پرداخت حقوق ⁧سربازان

رییس جمهوری: انتقام خون شهید فخری زاده حق ایران است

خطیب زاده:مراقبت از اقدامات مشکوک بدخواهان روابط تهران-کابل ضروری است

ظریف: اروپا و آمریکا به برجام برگردند، مصوبه مجلس اجرایی نمی شود

قالیباف: نباید در اجرا دخالت کنیم/ بودجه 1400 کسری دارد

دست انداز هسته ای مجلس برای کشور

جمعه های سوگ از سردار سلیمانی تا فخری زاده

ابتلای آیت الله مصباح یزدی به کرونا صحت ندارد

تبعیض قائل شدن اساتید دانشگاهی کالیفرنیا علیه دانشجویان مسلمان

غریب آبادی در نامه به گروسی: آژانس شفاف و بی قید و شرط ترور شهید فخری زاده را محکوم کند

طرح شهید سلیمانی با مشارکت 300 نفر در کهگیلویه در حال اجراست

قالیباف : 7سال منتظریم کاری انجام بشود

جسارت به امام راحل از سوی مدعیان انقلابی گری به هیچ وجه قابل اغماض و توجیه نیست

سیر تا پیاز اعمال محدودیت های کرونایی جدید از شنبه آینده

ترمیم پل آیت الله کمالوند خرم آباد تا 24 ساعت آینده

نماهنگ زیبای «فراق»؛ عاشقانه ای برای حاج قاسم

بازدید دادستان تهران از زندان رجایی شهر

فیلم | آرزویی که برآورده شد

ایران خطاب به آژانس اتمی: شفاف و بی قید و شرط، ترور شهید فخری زاده را محکوم کنید

خطیب زاده: مقامات افغانستان در نشر اخبار بیشتر دقت کنند

مرگ حیات اخلاقی

بیست منبع برای آشنایی با رویکرد تاریخ انگاره و اندیشه

هول نشده ایم؛منتظریم دولت کاری کند/ نباید در اجرا دخالت کنیم

قالیباف: با گرانی ها آشنا هستم | نباید در اجرا دخالت کنیم

فیلم | اهمیت تکالیف اخلاقی در کلام استاد موحد

چشم انداز سینما پس از کرونا

خبر خوش خبرنگار صدا و سیما درباره ساخت واکسن کرونا + فیلم

اطلاعیه شماره 4 قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا

پیکر استاد پیشکسوت حوزه فردا در قم تشییع می شود

آقای روحانی! هول نشده ایم؛ منتظریم کاری کنید/ نباید در اجرا دخالت کنیم

آیت الله مصباح یزدی مبتلا به کرونا شده است؟

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم وضعیت جسمانی آیت الله مصباح یزدی را بررسی کرد

قالیباف: مردم در زمینه گرانی ها گلایمند هستند/ طرح هسته ای مجلس به دنبال خروج از برجام نیست

قالیباف: آقای روحانی! کسی هول نشده است

قالیباف: آقای روحانی کسی هول نشده/ مردم گله مند هستند/دلایل گرانی

پاسخ قالیباف به روحانی: هول نشده ایم و هفت سال است منتظریم!

قالیباف: آقای روحانی، هول نشدیم، 7ساله منتظریم!

اولین شهید آزاده و جانباز کشور چه کسی بود؟ +عکس

روایت نماینده اصولگرا از طرح سوال از وزیر دفاع و نتیجه آن

ایجاد پایانه محصولات کشاورزی در لرستان ضروری است

وضعیت پنج شهرستان در البرز نارنجی و یک شهرستان زرد اعلام شد+نحوه اجرای محدودیت ها

ساماندهی 170 تیم در طرح ملی شهید حاج قاسم سلیمانی کهگیلویه

ظریف: دولت بایدن حسن نیت خود را با پایان جنگ اقتصادی ترامپ نشان دهد

آیت الله مکارم شیرازی: دولت باید نسبت به بازار نظارت داشته باشد

تلاش مجلس برای تصویب طرح اصلاح مالیاتی قبل از بررسی بودجه

تذکر خطیب زاده درباره اقدامات مشکوک بدخواهان روابط تهران-کابل

قالیباف: هول نشده ایم؛ هفت سال است منتظریم/ در حل مشکلات مردم پای کار و همراه دولتیم

معزی: ادبتان که هویدا بود، ولایت پذیری تان هم آشکار شد

ذبح 4000 گوسفند و توزیع بین نیازمندان به نیت شهدای استان یزد

ناگفته هایی از ماجرای ترور شهید فخری زاده

کسری بودجه و سوء مدیریت در شبکه توزیع کالا، دلایل مهم تورم های متوالی در کشور

روایت قالیباف از عدم اجرای لایحه بورسی مجلس در دولت

کم رنگ بودن نقش معادن آهن سنگان در اقتصاد مردم خواف

واکنش محمد جواد ظریف به قانون لغو تحریم ها

در سال آینده دچار کسری بودجه هستیم/ مردم قدرت خرید خود را از دست داده اند

ایران خواستار محکومیت ترور شهید فخری زاده از سوی آژانس شد

تاثیر سوء مدیریت از تحریم ها بیشتر است/ نباید در اجرا دخالت کنیم

توزیع هزار وعده غذای متبرک امام رضا(ع) بین معلولان مشهدی

فیلم هوایی از آبگرفتگی بندرامام و تلاش سپاه برای تخلیه آب

وضعیت پنج شهرستان در البرز نارنجی و یک شهرستان زرد اعلام شد+نحوه اجرای محدودیت ها

هشدار آیت الله اعرافی نسبت به حذف روستاها در کشور/ زنجیره تولید و عرضه مواد غذایی باید اصلاح شود

ایجاد پایانه محصولات کشاورزی در لرستان ضروری است

عملیات گودبرداری اطراف مسجد امام اصفهان متوقف شد

برگزاری 5 وبینار آموزشی طی هفته پژوهش در پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد

قالیباف: تاثیر سوء مدیریت از تحریم بیشتر است

دلایل گرانی به روایت قالیباف/ مردم واقعا گله مند هستند

افتتاح راه دسترسی زون انرژی های نوین میل نادر با حضور معاون وزیر نیرو

یارانه نقدی چه کسانی حذف می شود؟

تا زمانیکه غرب به اقدامات شرورانه در منطقه پایان ندهد باید خفه شود

یادداشت علمی و دلنوشته با موضوع «سردار دل ها» در قم فراخوان شد

توزیع هزار وعده غذای متبرک حضرت رضا(ع) بین معلولان مشهدی

روایت رییس مجلس از کارگرانی که نان نسیه از نانوایی می خرند!

نماز جمعه این هفته در کرمانشاه اقامه نمی شود

توزیع یک هزار وعده غذای متبرک حضرت رضا(ع) در بین معلولان مشهدی

معیارهای یک بیمه تکمیلی گروهی خوب چیست؟

نماینده ولی فقیه در استان قم: رفع مشکلات کشاورزی کشور در دستور کار قرار گیرد

«کسری بودجه» و «سوء مدیریت در شبکه توزیع کالا» 2 دلیل مهم تورم های متوالی در کشور/ مردم واقعا گله مند هستند

ساماندهی 170 تیم در طرح ملی شهید حاج قاسم سلیمانی کهگیلویه

برگزاری 5 وبینار آموزشی طی هفته پژوهش در پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد

ذبح 4000 گوسفند به نیت شهدای استان در یزد

جزییات محدودیت های کرونایی از 15 آذر

قالیباف: ما فقط حق قانونگذاری داریم و نباید در اجرا دخالت داشته باشیم

درباره سردار اسعد بختیاری

درباره سردار اسعد بختیاری