مطالب مرتبط:
توسعه کشاورزی در روستای مبارکه اصفهان
توسعه کشاورزی در روستای مبارکه اصفهان
تاسیس صندوق توسعه کشاورزی اندیکا
کشت زعفران در کازرون توسعه یافت
1400 تن گندم اصلاح نژاد شده در مزارع کشاورزی کشت می شود
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 07:352020-10-24اقتصادي

کشت مخلوط؛ الگویی برای توسعه پایدار کشاورزی اصفهان


سالانه نزدیک به 6 هزار هکتار از زمین های کشاورزی اصفهان زیر کشت مخلوط می رود؛ کشت توام یا مخلوط که از دیرباز بین کشاورزان این خطه مرسوم بوده نه تنها تولید را افزایش می دهد بلکه در بهره وری مصرف آب و خاک موثر است و با استفاده از روشهای نوین آبیاری می تواند .

- سالانه نزدیک به 6 هزار هکتار از زمین های کشاورزی اصفهان زیر کشت مخلوط می رود؛ کشت توام یا مخلوط که از دیرباز بین کشاورزان این خطه مرسوم بوده نه تنها تولید را افزایش می دهد بلکه در بهره وری مصرف آب و خاک موثر است و با استفاده از روشهای نوین آبیاری می تواند الگوی کشت مناسبی برای کشاورزی پایدار باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، اگر چه تاکنون برای افزایش محصولات زراعی و باغی تدابیر مختلفی مانند استفاده از تکنولوژی، ژنتیک، کودهای شیمیایی، سموم گیاهی و … در نظر گرفته شده اما بکارگیری این تدابیر توانسته است تنها بخشی از نیاز ما را به مواد غذایی به صورت منطقه ای برآورده کند.

این در حالی است که روند رو به رشد جمعیت و افزایش رو افزون نیاز بخش های مختلف به برهم خوردن تعادل اکولوژی و بحران آب منجر شده است.

از این رو باید تأمین مواد غذایی با حفظ محیط زیست طبیعی در صدر برنامه ها قرار گیرد.

استان اصفهان با وجود 563 هزار هکتار اراضی کشاورزی در سال های اخیر برای سازگاری با شرایط کم آبی الگوهای کشت و برنامه های جدیدی را در دستور کار قرار داده است که از جمله آنها می توان به توسعه گلخانه ها در مساحت 2050 هکتار با تولید سالانه 302 هزار تن محصول و اجرای روش های نوین آبیاری در سطح 123 هزار هکتار اشاره کرد.

با وجود این اقدامات بر پایه آمارها در پنج سال اخیر راندمان آبی استان اصفهان تنها 52 درصد افزایش یافته است که البته در مقایسه با میانگین جهانی که بین 60 تا 70 درصد است، فاصله دارد.

یکی از راه هایی که ما را به کشاورزی پایدار (تأمین مواد غذایی با حفظ محیط زیست طبیعی) نزدیک می کند کشت گیاهان به صورت مخلوط است، زیرا به تجربه دیده شده است که عملکرد کشت مخلوط بیشتر از کشت خالص محصول است.

کشت مخلوط یا توأم (چندمحصولی) کشت دو یا بیش از دو محصول زراعی در مجاورت یکدیگر است و رایج ترین هدف آن نیز بازدهی بیشتر دو محصول بوده که در کشت به صورت جداگانه نمی توان به آن بازدهی محصول دست یافت.

در این پیوند با اصغر رستمی، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، گفت وگویی داشتیم که در ادامه می خوانید: چند هکتار از زمین ها و باغ های کشاورزی استان اصفهان زیر سطح کشت توأم است؟ کشت مخلوط یا توأم در مناطق مختلف استان اصفهان مرسوم است در حالی که سازمان جهاد کشاورزی این روش را به کشاورزان توصیه نکرده اما این شیوه از گذشته بین آنها پایه گذاری شده و بی شک مباحث فنی و علمی، استفاده بهینه از آب و کاهش هزینه ها در این نوع کشت مستتر است.

کشت به روش مخلوط در حدود شش هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان استفاده می شود که عمده محصولات آنها ذرت، انواع صیفی جات و پنبه است.

روش کشت مخلوط بیشتر در شهرستان اصفهان و مناطق شرق و شمال شرق استان مانند کاشان، آران و بیدگل، خوروبیابانک، اردستان، شاهین شهر و برخوار مورد توجه است و در مناطق غربی استان نیز بسته به موقعیت اقلیمی و منابع آبی به نوع دیگری کشت مخلوط انجام می شود زیرا کشاورزان در آن مناطق به دلیل شرایط آب و هوایی محدودیت هایی برای کشت مخلوط دارند.

این روش کشت در باغ های کشاورزی اصفهان سطح وسیعی را در برنمی گیرد و اگر مواردی هم باشد به صورت موقت است.

در سطح استان کمتر از هزار هکتار محصولات باغی به روش کشت مخلوط تولید می شود؛ البته برای مثال تنها در نخیلات خوروبیابانک نزدیک به 300 هکتار کشت توأم انجام می شود.

بکارگیری این روش بیشتر در زمین های خرده مالک انجام می شود و به فرهنگ کار کشاورزی وابسته است.

برای مثال کشاورز اصفهانی تلاش می کند که با کشت مخلوط از زمین و منابع بیشترین بهره وری را داشته باشد از این رو بیشتر کشت چند محصولی در مناطق شمال شرق و شرق استان اصفهان گسترش یافته است.

اگر برای هر هکتار یک یا دو نفر را در نظر بگیرید نزدیک به 10 هزار نفر از کشاورزان استان در این زمینه فعال هستند.

کشت توأم یا مخلوط چه مزایا و معایبی دارد؟ یکی از فایده های کشت توأم یا مخلوط این است که بستر زمین کشاورزی یک بار برای کاشت محصول آماده سازی می شود اما چند محصول متفاوت می کارند، از سوی دیگر همزمانی کاشت چند محصول و در کنار هم به صرفه جویی در مصرف آب کمک می کند زیرا ترکیب گیاهان با ریشه های سطحی و عمیق در این نوع کشت سبب می شود که از آب و رطوبت موجود در لایه های مختلف خاک بیشترین بهره برداری را داشته باشند؛ همچنین از نظر مواد غذایی یک گیاه ممکن است از عمق 20 سانتی متری خاک استفاده کند و گیاه دیگر از عمق بیشتر 40 سانتی متری خاک تغذیه می کند.

جلوگیری از ورود حشرات یا آفات نباتی از دیگر مزایای کشت توأم است که برای مثال همزمان با کاشت محصول اصلی، گیاه دیگری کاشته می شود که حشرات را دور می کند.

جلوگیری از رویش علف های هرز از دیگر محاسن این نوع کشت است چراکه پوشش گیاهی به گونه ای است که فضای باز برای رشد علف هرز وجود ندارد و به تبع آن هزینه های سمپاشی و مبارزه با آفات و امراض کاهش می یابد.

اما با وجود این مزایا، این شیوه از کشت، معایبی نیز دارد از جمله آنکه امکان کشت توأم یا مخلوط در سطوح وسیع وجود ندارد و به طور معمول این کشت در اراضی خرده مالکی انجام می شود که سطوح کم تر است.

چه گیاهانی را با استفاده از کشت توأم در اصفهان می توان کاشت؟ کشت مخلوط را می توان با گیاهان زراعی، علوفه ای و باغی انجام داد؛ کاهو و کلم، گوجه فرنگی و انواع دیگر صیفی جات، چغندر، یونجه، شبدر و ذرت را می توان مخلوط کشت کرد اما عمده محصولات اصفهان در روش کشت مخلوط، صیفی جات با ذرت علوفه ای است یا در آران و بیدگل و کاشان کشت مخلوط پنبه با صیفی جات است که کشاورزان در این منطقه نیز به دلیل گرمای هوا روی صیفی جات را با مالچ پلاستیکی می پوشانند تا از تبخیر جلوگیری و در مصرف آب صرفه جویی شود.

مدت زمان کاشت، داشت و برداشت این محصولات نیز متفاوت است؛ برای مثال کاشت صیفی جات از اسفندماه است و در ماه های تیر و مرداد محصول برداشت می شود در حالی که کاشت پنبه از اواخر فروردین آغاز می شود و در آبان ماه به برداشت می رسد.

برخی از کشاورزان در باغ هایی که درختان به ردیف کاشته شده اند در بین فضاهایی که درخت را آبیاری می کنند صیفی جات می کارند؛ برای مثال در باغ های پسته کشاورز می تواند بین دو ردیف نهال های پسته که هنوز شاخه ندارند، صیفی جات نیز بکارد و یا در نخیلات خوروبیابانک، کشاورزان در فاصله بین ردیف های درخت های خرما علوفه می کارند که از آب و رطوبت استفاده کند در حالی که به درختان نیز آسیب نمی رسد و از سوی دیگر با کشت مخلوط علوفه برای دام نیز تأمین می شود.

انواع دیگر کشت مخلوط اصفهان شامل جو با شبدر است که این دو علوفه بسیار خوب و زود رشد نیازهای دامی استان را تأمین می کند.

گیاه شبدر باعث اصلاح ساختار خاک نیز می شود زیرا پس از برداشت محصول بقایای آن علوفه به خاک باز می گردد و حاصلخیزی خاک را افزایش می دهد.

نمونه دیگر دو محصول علوفه ای ماشک و خلر است که همزمان با هم کاشته می شوند و به لحاظ پوشش گیاهی مزرعه و حفظ بافت خاک عالی است و البته محصول علوفه ای خوبی نیز تولید می شود.

چگونه دو یا سه محصول متنوع با نیاز متفاوت به نور، آب و کود همزمان کاشته می شود؟ سیستم های آبیاری نوین مانند قطره ای، میکرو تیپ یا زیرسطحی بهره روی ها و کارکردهای مختلفی دارد و بی شک بهره وری مطلوبی نسبت به روش غرقابی دارد از سوی دیگر محصولی وقتی صحبت از کشت مخلوط می شود باید شرایطی را مانند همزمانی تاریخ کشت این دو محصول، نحوه آبیاری و نیاز آبی گیاه را در نظر گرفت که با هم هماهنگ باشد.

سیستم های میکرو، میزان آب در دسترس و راندمان آبیاری را متناسب با نیاز درخت و نیاز گیاه در نظر می گیرند ممکن است با یک لیتر آب بتوان یک هکتار زراعت را داشت اما آبیاری میکرو در باغات به دو هکتار نیز می رسد زیرا نیاز آبی محصولات و گیاهان متفاوت است برای مثال گل محمدی را با نیم لیتر آب ثابت در یک هکتار می توان آبیاری کرد اما درختانی مثل زردآلو و گلابی نیاز آبی بالاتری دارند.

این عرف این شده که اگر سیستم آبی نوین داشته باشیم می توان با یک لیتر آب یک هکتار زراعت کرد و با این مقدار آب می توان هشت دهم هکتار از کشت های گلخانه ای را مدیریت و آبیاری کرد.

کشت مخلوط چقدر بر راندمان آبی کشاورزی و افزایش بهره وری مؤثر است؟ حجم آبیاری نسبت به دو یا سه محصول کشت شده و مدت دوره رشد گیاه تفاوت چندانی ندارد اما تلاش و توصیه فنی ما به کشاورزان این است که همان روش های کاشت مرسوم را مکانیزه انجام دهند.

برای مثال کشاورزی که مخلوط کشت می کند در کشت های ردیفی به جای آبیاری غرقابی از سیستم های مکانیزه و قطره ای استفاده کند این امر موجب صرفه جویی آب می شود و استفاده حداکثری از منابع آب و خاک با بهره گیری از سیستم های نوین آبیاری و کشت مکانیزه را به لحاظ بهره وری در مصرف آب و تولید کشاورزی مطلوب تر می دانیم اما کشت مخلوط صیفی جات به روش غرقابی را توصیه نمی کنیم.

کشت مخلوط در بهره وری آب مؤثر است زیرا همزمان برای چند محصول متفاوت از منابع آب و خاک استفاده می شود از سوی دیگر هزینه های تولید مانند سم پاشی آفات و کود کاهش می یابد و چند گیاه از یک منبع آب و کود تغذیه می کنند.

با توجه به چالش کمبود آب و ضرورت تغییر رویکرد کشاورزی سنتی، چقدر در زمینه توسعه کشت های کم آب بر و بهره گیری از روش های نوین آبیاری به کشاورزان اصفهانی آموزش ارائه شده است؟ موضوع آب، اولویت اول سازمان جهاد کشاورزی اصفهان در زمینه توسعه کشت های توأم یا سایر محصولات است.

در صدد هستیم کشت مخلوط با سیستم های نوین آبیاری به ویژه آبیاری قطره ای و نوارهای آبیاری تیپ انجام شود.

با توجه به شرایط کم آبی، کاشت گیاهان کم آب بر و استفاده از شیوه های نوین آبیاری در همه مناطق توصیه می شود با وجود این سیاست خاصی برای توسعه کشت های مخلوط در دستور کار نبوده است.

برگزاری کلاس های آموزشی برای مبارزه با علف های هرز، آفت و بیماری و استفاده از بذرهای با دوره رشد کوتاه تر از جمله اقدامات حمایتی از کشاورزان در این زمینه بود اما حمایت 100 درصد امکان پذیر نیست.

سیاست کلی سازمان توسعه و استفاده از ارقام زودرس و میان رس، گیاهان کم آب بر با توجه به شرایط اقلیمی و کم آبی و همچنین تغییر تاریخ کاشت از فصل های گرم سال به فصل زمستان است، همچنین توسعه سیستم های نوین آبیاری و افزایش بهره وری آب بدون توسعه سطح زیر کشت و با توجه به آب در دسترس در دستور کار است.

گفت وگو از: ندا سپاهی، خبرنگار
کلید واژه ها: زمین های کشاورزی - کشاورزی - مخلوط - استفاده - افزایش - اصفهان - کشاورزان - بهره وری - آب و خاک - کشاورزی پایدار - مصرف آب - محصولات زراعی - سالانه - پایدار - آبیاری - تدابیر - توسعه پایدار - نزدیک - تولید - هکتار - الگوی کشت - هزار - نوین - زمین - مصرف - بهره - خبرنگار - محصولات - توسعه - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
دسترسی به منابع غیرکتابی در کتابخانه ملی

ایمن سازی نقاط بحرانی خطوط انتقال آب استان

روند صعودی کرونا در استان های شمالی/منع تردد شبانه در 278 شهر

کاهش 41 درصدی ترددهای بین شهری کرمانشاه در محدودیت های کرونایی

چین برای اولین بار بزرگترین صادرکننده به انگلیس شد

آغاز عملیات اجرایی خط انتقال آبرسانی از سد احمدبیگلو به مشگین شهر

خانه تاریخی «خورشیدی» خرم آباد مرمت شد

نرخ مرغ به 28 هزار و 500 تومان رسید

یارانه بگیران معیشتی جدید هم تسهیلات یک میلیونی می گیرند

ساخت1میلیون مسکن درسایه سنگین تامین مالی/فقط35درصدتغییرمانده تسهیلات بانکی کافی نیست

نظام مدیریت الکترونیک در هفته جاری تکمیل می شود

واریز هزینه خرید دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی و خانگی به حساب وزارت بهداشت

در اجرای قانون جدید چک سهل انگاری صورت گرفته است

تمام جزییات بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی

نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت مولد استان مرکزی 35 و هشت دهم درصد است

استخدام مسئول انبار آقا در تعاونی کشاورزی نگین زعفران خراسان در خراسان رضوی

بودجه هنگفت مسکن را بخش خصوصی تامین می کند

جزییات تسهیلات برای واحدهای تولیدی آسیب دیده از کرونا اعلام شد

عرضه خودرو در بورس کیفیت تولیدات داخلی را ارتقا خواهد داد

توزیع هزارو 700 تن برنج وارداتی با نرخ یارانه ای در فروشگاه های زنجیره ای

خودرو به زودی ارزان می شود + جزییات

استخدام منشی در شرکت مهام الکترونیک سما صنعت در خراسان رضوی

فرآورده های هیدروکربوری در بورس انرژی

افزایش25درصدی حقوق به معنای ادامه فقیرسازی طبقه متوسط است/کاهش دستمزدواقعی

412 میلیون حمله سایبری به کشور شناسایی و خنثی شد

افزایش 7 درصدی مصرف گاز در استان کرمانشاه

از سوی نهاوندیان. جزییات تسهیلات برای واحد های تولیدی آسیب دیده از کرونا اعلام شد

کنترل سالانه 2 تن فرسایش خاک در همدان

ماهیگیر خوش شانسی که یک شبه پولدار شد

سرعت تولید موسیقی کمتر از سرعت رشد رسانه های نوین است

دسترسی به منابع غیرکتابی در کتابخانه ملی

مظنه گیری تعهد پذیره نویسی اوراق مالی اسلامی دولت

جوجه ریزی بیش از 571 هزار قطعه در هرمزگان

ارز دیجیتال یا رمز ارز چیست؟

استخدام کارشناس فروش و وردپرس کار در شرکت فنی و مهندسی سیانکو در مشهد

99/09/15 | قیمت سکه ، طلا دلار و قیمت دیگر ارز

خیابان شریعتی تبریز پیاده راه می شود

کاهش آمار کرونا با رعایت 85 درصد مردم

اختصاص بنزین به کدملی؛تکراریک طرح پوپولیستی

تردد درجاده های زنجان 18 درصد کاهش یافت

عرضه تک محصولی در میادین میوه و تره بار ویژه شب یلدا

واریز هزینه خرید دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی و خانگی به حساب وزارت بهداشت

طرح نظارتی شب یلدا از 25 آذرماه در استان فارس آغاز می شود

آغاز عملیات اجرایی خط انتقال آبرسانی از سد احمدبیگلو به مشگین شهر

علی پروین و همسر و دخترش با تیپ اسپرت + عکس جدید

9 هزار هکتار از محصولات استراتژیک کشاورزی فارس بیمه شد

نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت مولد استان مرکزی 35 و هشت دهم درصد است

تولید ریل زبانه سوزن در ذوب آهن اصفهان در جهت خودکفایی صنعت ریلی کشور

منع تردد از ساعت 9 شب تا 4 صبح در شهرهای قرمز و نارنجی/ جلوگیری از تردد 6400 فرد مبتلا به کرونا

متخلفان اوپک پلاس تا مارس 2021 فرصت جبران دارند

خرید ماکت ماشین های کلکسیونی

کاهش 41 درصدی ترددهای بین شهری کرمانشاه در محدودیت های کرونایی

تربچه فضایی برداشت شد

راه هایی برای خروج اقتصاد از سلطه پول نفت

قیمت سکه 15 آذر 99 مشخص شد

جزییات تصمیمات اقتصادی ستاد ملی مقابله با کرونا

412 میلیون حمله بدافزاری به کشور شناسایی و خنثی شد

تولید یک میلیون قطعه لارو ماهی سی باس

ببینید | تصویب منع تردد شبانه برای شهرهای نارنجی

تربچه فضایی برداشت شد

رییسی: منع تردد شبانه برای شهرهای نارنجی اعمال می شود

فعالان حرفه ساختمان سازی به زودی تنها از طریق انجمن کارگران قم برای پروژه ها معرفی می شوند

تحول در صدور سند مالکیت روستایی زرقان با مشارکت بنیاد مسکن

کاهش 30 درصدی آمار بیماران کرونایی بستری در بیمارستان ها

اعلام قیمت سکه و طلا از سوی اتحادیه در شنبه 15 آذر

سرنوشت بورس پس از درمان

اعمال منع تردد شبانه برای شهرهای نارنجی

بودجه هنگفت مسکن را بخش خصوصی تامین می کند

اجرای طرح هادی روستایی در 803 روستای لرستان

میزان ضرر مالی ژاپنی ها از تعویق بازیهای المپیک مشخص شد

55 درصد از معلولیت های جسمی در فارس ناشی از تصادف است

سامانه بارشی جدید در راه خراسان رضوی/دما کاهش می یابد

وصول حقوق دولتی از معادن استان سمنان 39 درصد افزایش یافت

بانک آینده؛ برنده جایزه 2020 موسسه جهانی بنکر

افزایش ضریب ایمنی تردد ناوگان حمل و نقلی در خط 3 مترو

پیش بینی بودجه هزار و 394 میلیارد تومانی میراث فرهنگی در سال آینده

چرایی افزایش کالا های ایرانی با نام های تجاری خارجی در بازار

توسعه همکاری های تجاری ایران و افغانستان با افتتاح راه آهن خواف- هرات

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در شرکت زیست آزما طب در فارس

یک شرکت توزیع کالاهای اساسی در قزوین به دلیل مباشرت در قاچاق جریمه شد

توانمندسازی اتحادیه های شیلاتی در دستور کار شیلات هرمزگان قرار دارد

نوبخت: 19 هزار میلیارد تومان از تنخواه بانک مرکزی استفاده شد

افزایش ارتباط حوزه صنعت و معدن سیستان و بلوچستان با مراکز علمی/ تفاهم نامه همکاری منعقد شد

قیمت طلا، قیمت سکه قیمت دلار در بازار آزاد امروز شنبه 15 آذر 99+ جدول

ورود کمیسیون بهداشت به موضوع افزایش قیمت لبنیات

عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی

عیدی کارکنان در سال جاری مشخص شد

روند صعودی کرونا در استان های شمالی/منع تردد شبانه در 278 شهر

نوبخت : حقوق و دستمزد امسال 53 درصد رشد داشت/ رشد اقتصادی با نفت، منفی 0.2 درصد+ جزییات

لزوم تدوین نقشه راه برای سرب و روی

قیمت سکه و طلا در 15 آذر 99

فروش 384 میلیارد ریالی محصولات شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر

آخرین قیمت سکه، قیمت طلا و قیمت دلار در بازار +جدول/ 15 آذر 99

اجرای طرح هادی روستایی در 803 روستای لرستان

اهدای جهیزیه به 10 زوج جوان نیازمند ابوموسی

بانک آینده؛ برنده جایزه 2020 موسسه جهانی بنکر

کفسابی و هر آنچه باید درباره آن بدانید

یزد ی ها 20 میلیارد و 385 میلیون تومان زکات واجب و مستحب پرداخت کردند

اعلام قیمت جدید مرغ گرم

تولید 1 میلیون قطعه لارو ماهی سی باس

کشت مخلوط؛ الگویی برای توسعه پایدار کشاورزی اصفهان

کشت مخلوط؛ الگویی برای توسعه پایدار کشاورزی اصفهان