مطالب مرتبط:
ضرورت شناسنامه دار شدن مزارع زعفران/ تولید طلای سرخ افزایش می یابد
با تحقق جهش تولید به سلطه بیگانگان پایان دهیم
قزوین رتبه هشتم کشور در پرداخت تسهیلات جهش تولید را دارد
جهش درخشان سودسازی هر سهم در شرکت فولاد خراسان
باشگاه خبرنگاران نوشت؛ خامسیان: دولت خود را محدود به حزب اعتدال و توسعه کرده است
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 07:302020-10-24اقتصادي

سمنان در تکاپوی جهش تولید و توسعه طلای روغنی


ایرنا- افزایش برداشت و توسعه باغ های زیتون خودکفایی کشور در تامین روغن مصرفی داخل و بی نیازی از واردات مواد اولیه روغن را رقم می زند و سمنان از استان های پیشرو در توسعه این طلای روغنی است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، زیتون از جمله محصولات مهم روغنی به شمار می رود که در سال های اخیر مورد توجه جدی مسوولان قرار گرفته اما هنوز جایگاه خود را در زمینه بهبود الگوی کشت در بین کشاورزان پیدا نکرده است و باید بیش از پیش در این زمینه اطلاع رسانی شود.

زیتون از جمله محصولات راهبردی به شمار می رود که می تواند در حل مشکلات اقتصادی، بهبود معیشت کشاورزان و کاهش مصرف آب نقش آفرین باشد، اما توسعه کشت زیتون و ترغیب کشاورزان به این نوع کشت در کنار اطلاع رسانی، نیازمند حمایت و پشتیبانی است.

فواید زیتون و روغن زیتون در جهان اثبات شده و شناخته شده است و بر کسی پوشیده نیست که توسعه کشت زیتون می تواند برای کشور ارز آوری داشته باشد و در عین حال کشور در زمینه تامین مواد اولیه تولید روغن خود کفا کند.

زیتون یکی از پرکشت ترین میوه های جهان است و کشورهای مدیترانه ای بیشترین تولید این محصول یعنی نزدیک به 95 درصد تولید جهانی را به خود اختصاص داده اند.

به گفته متخصصان، زیتون حاوی میزان زیادی روغن غیراشباع مونو، آنتی اکسیدان و مواد شیمیایی گیاهی است که باعث کاهش کلسترول و خطر ابتلا به سرطان می شود.

در گذشته زیتون نه تنها نشانی از صلح بلکه نمایان گر ثروت و وفور کشور بود و حتی به دلیل اهمیتش خداوند در قرآن مجید نیز بر آن قسم یاد کرده است و با توجه به فواید پزشکی این محصول، می توان برای ارتقای سلامت جامعه به توسعه این محصول راهبردی تمرکز کرد.

از جمله چالش های پیش روی کشاورزان در توسعه کشت زیتون فقر دانش است و اطلاع رسانی، آموزش و آگاهی بخشی به کشاورزان می تواند زمینه ساز توسعه کشت باشد.

وجود دلالان در بازار زیتون از دیگر چالش های پیش روی کشاورزان است که کمک و نگاه حمایتی ویژه به این بخش می تواند دست دلالان را کوتاه و کشاورزان را به توسعه کشت زیتون دلگرم کند.

وجود دلالان در بازار زیتون از دیگر چالش های پیش روی کشاورزان است که کمک و نگاه حمایتی ویژه به این بخش می تواند دست دلالان را کوتاه و کشاورزان را به توسعه کشت زیتون دلگرم کند.

تصمیم گیری از سوی مدیریت کلان برای خرید تضمینی زیتون به عنوان محصول راهبردی در خودکفایی کشور در تامین مواد اولیه روغن نقشی مهم در ترغیب کشاورزان به توسعه کشت زیتون دارد.

زیتون محصول راهبردی در انتظار خرید تضمینی به اعتقاد کشاورزانی که در زمینه کشت زیتون فعالیت دارند دولت بسته های حمایتی خوبی را برای این بخش درنظر گرفته است، اما به دلیل اینکه حمایت ها به موقع به دست کشاورز نمی رسد عملا کارایی ندارد و باید کمک ها و حمایت در زمان مناسب خود انجام شود.

نماینده استان سمنان در شورای ملی زیتون و عضو هیات رییسه اتحادیه زیتون استان زیتون را محصولی دارای ارزش افزوده بالا می داند و معتقد است فقط لازم است کشاورز برای کشت زیتون عشق، عمل و علم را همراه داشته باشد.

غلامرضا شهسوار ابراز داشت: اگر فردی اراده کار داشته باشد کشت زیتون می تواند به بهبود معیشت و اشتغالزایی او کمک کند.

این عضو شورای ملی زیتون در اتاق ایران بیان کرد: در کشور درختان سه هزار ساله زیتون داریم که نشان از قدمت کشت زیتون در ایران دارد و توسعه کشت این میوه ارزشمند می تواند به جهش تولید و خودکفایی کشور در واردات مواد اولیه تولید روغن کمک کند.

وی اضافه کرد: شورای ملی زیتون در یک دهه قبل کار خود را با 10 عضو شروع کرد که اتفاقا سه عضو آن از استان سمنان بود و اکنون این شورا 800 عضو دارد و افزایش عضو در شورا نشان از ترغیب و علاقه مندی برای توسعه کشت زیتون در کشور دارد.

شهسواری تصریح کرد: در اوایل توسعه کشت زیتون در کشور مردم اطلاع کمی از فواید آن و روغن زیتون آن داشتند به طوری که سرانه مصرف در کشور به ازای هر یک نفر 60 گرم بود در حالی که در کشورهای اروپایی سرانه مصرف 2 کیلوگرم بود، اما اکنون با تلاش ها و اطلاع رسانی سرانه مصرف زیتون در کشور به 900 گرم به ازای هر یک نفر رسیده است.

وی یادآور شد: سرانه مصرف زیتون در کشور افزایش یافت و اکنون برای اینکه زیتون جایگاه واقعی خود را در سفره خانوارها پیدا کند باید بیش از پیش در زمینه آگاهی بخشی تلاش کرد.

وی خاطرنشان کرد: ترغیب کشاورزان به توسعه کشت زیتون با در نظر گرفتن بسته های حمایتی در کنار آگاهی بخشی به جامعه مساله مهمی است که نباید مورد غفلت قرار بگیرد.

شهسواری اظهار داشت: در زمان حاضر دلالان و وجود واسطه عرصه فعالیت را برای زیتون کاران تنگ کرده است و انتظار می رود دولت با درنظر گرفتن رویکرد خرید تضمینی زیتون به عنوان محصول راهبردی برای تولید روغن به کشاورزان در کوتاه شدن دست دلال و توسعه کشت زیتون کمک کنند.

در زمان حاضر دلالان و وجود واسطه عرصه فعالیت را برای زیتون کاران تنگ کرده است و انتظار می رود دولت با درنظر گرفتن رویکرد خرید تضمینی زیتون به عنوان محصول راهبردی برای تولید روغن به کشاورزان در کوتاه شدن دست دلال و توسعه کشت زیتون کمک کنند.

عضو هیات رییسه اتحادیه زیتون استان سمنان خاطرنشان کرد: توجه کمتر به کشت مکانیزه در کشت زیتون مساله مهمی است که باید در بین کشاورزان اطلاع رسانی شود چرا که مکانیزاسیون بخش زیادی از مشکلات کشاورزان را کم می کند.

وی با بیان اینکه منجیل و رودبار جزو سردمداران کشور در تولید زیتون هستند که هنوز هم در این مناطق کشت سنتی به چشم می ‎خورد، افزود: توجه به مکانیزه کردن در کشاورزی از ضایعات می کاهد.

وی ادامه داد: دانش همراه عمل نقشی مهم در موفقیت در توسعه زیتون دارد و باید این مهم تقویت شود و به عنوان مثال هرس به موقع درخت زیتون نقشی مهم در افزایش باردهی دارد و باید کشاورز از نحوه و زمان هرس آگاهی داشته باشد.

شهسورای ابراز داشت: استحصال روغن از زیتون باید زمانی انجام شود که گوشت میوه زیتون مانند پوستش تیره شود، اما برخی به دلیل فقر دانش و نداشتن اطلاع کافی با برداشت نا به هنگام زیتون به خود خسارت وارد می کنند چرا که وقتی زیتون به خوبی رسیده نشود روغن استحصالی از کیفیت مرغوب برخوردار نخواهد بود و در نتیجه مشتری خود را از دست می دهد.

این عضو شورای ملی زیتون در اتاق ایران گفت: روغن زیتون در صورتی که در دمای 20 تا 22 درجه سانتی گراد و در جای تاریک نگهداری شود ماندگاری دارد.

وی اضافه کرد: استان سمنان در زمینه تولید زیتون در رده چهارم کشوری قرار دارد، اما پیش بینی می شود با افزایش برداشت محصول رتبه استان به جایگاه سوم ارتقا یابد و البته استان در زمینه عملکرد تولید زیتون در واحد سطح جزو استان های برتر کشور است.

این عضو شورای ملی زیتون در اتاق ایران اضافه کرد: از زیتون تولیدی استان به دلیل نوع شرایط آب و هوایی، روغن مرغوب تری استحصال می شود چرا که در نواحی شرجی درخت زیتون در رشد میوه کمک می کند و روغن استحصالی از زیتون این مناطق به دلیل اینکه که غذاگیری از ریشه هست غلیظ تر است.

استان سمنان جزو استان های برتر از لحاظ عملکرد در واحد سطح مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: امسال برداشت 12 هزار تن زیتون از بیش از پنج هزار هکتار باغ های استان پیش بینی می شود.

مهدی قراییان در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: وسعت باغ های زیتون استان سمنان پنج هزار و 500هکتار است که از این وسعت چهارهزار و 350 هکتار بارور و بقیه نهال است.

وی ادامه داد: عملکرد برداشت زیتون در باغ های استان سمنان در حدود یک تن و 900 کیلوگرم در هر هکتار است که از لحاظ عملکرد در واحد سطح، جزو استان های برتر کشور است.

وی بیان کرد: باغ های زیتون استان سمنان در اثر سرمازدگی سال 95 دچار آسیب شدید شد، اما اکنون بعد از گذشت چند سال این باغ ها دوباره به حالت طبیعی باردهی خود بازگشته و پیش بینی می شود سال آینده میزان برداشت زیتون از امسال نیز بیشتر شود.

قراییان یادآور شد: بیشترین وسعت باغ های زیتون مربوط به شهرستان های گرمسار، آرادان و سمنان است و 60 درصد زیتون های برداشت شده از باغ های استان سمنان روغن کشی می شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: هشت کارگاه روغن کشی زیتون در استان سمنان وجود دارد که براساس میزان تولید جواب گو است.

وی تصریح کرد: ظرفیت هشت کارگاه فرآوری زیتون در استان سمنان روغن کشی 2 هزار و 200 کیلوگرم در ساعت است.

قراییان خاطرنشان کرد: افزایش برداشت و توسعه باغ های زیتون موجب خودکفایی کشور و تامین روغن مصرف داخلی می شود و امسال نزدیک به 200 هکتار به وسعت باغ های زیتون در استان سمنان افزوده شد.

وی اظهار داشت: بیشتر درختان زیتون کاشته شده در استان سمنان از رقم زیتون زرد و روغنی است که میزان میوه بر روی هر درخت در استان سمنان از میزان میوه بر روی درختان در استان های دیگر بیشتر است.

وی ادامه داد: رقم آربکین به عنوان رقم مقاوم به سرما و زودبازده در برخی مناطق استان سمنان کاشت می شود که در صورت عملکرد مطلوب کاشت این رقم نیز در استان افزایش خواهد یافت.

قراییان اظهار داشت: رقم آربکین در صورت سرمازدگی از سال دوم دوباره به بار می نشیند و که این موضوع مزیت این رقم به شمار می رود.

زیتون سازگار با شرایط آب و هوای سمنان مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان افزود: کم آب بر بودن و مقاومت در برابر شرایط سخت مانند شوری آب، دیگر ویژگی این رقم زیتون به شمار می رود.

وی اضافه کرد: برخی افراد به اشتباه بر این باورند درخت زیتون رطوبت هوا را می گیرد و مناسب آب و هوای سمنان نیست، اما باید این افراد بدانند جذب آب از برگ درخت زیتون انجام نمی شود.

وی بیان کرد: رطوبت به برگ تمام درختان از جمله درخت زیتون طراوت می بخشد، اما برگ زیتون رطوبت هوا را نمی گیرد.

وی افزود: با توجه به سازگاری درخت زیتون با آب و هوای استان نقشی مهم در جلوگیری از فرسایش بادی دارد و تبخیر سطحی را کاهش می دهد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: توسعه و کاشت درخت زیتون در افزایش بهره وری آب نقشی مهم دارد و جزو الگوی کشت استان سمنان محسوب می شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: 15 تا 20 درصد باغ های زیتون استان به روش مکانیزه آبیاری می شود.

وی ادامه داد: درختان زیتون بسته به نوع خاک در هشت تا 12 بار در سال نیاز به آبیاری به روش قطره ای دارد.

وی اضافه کرد: جهادکشاورزی استان سمنان به منظور ترغیب کشاورزان به توسعه باغ های زیتون کلاس های آموزشی برگزار می کند و برای طرح های آزمایشی کمک هزینه پرداخت می کند.

قراییان اظهار داشت: در استان سمنان باغ های زیتون معمولا در خاک های سنگلاخی و آهکی کاشته می شود که در این شرایط استفاده از کود شیمیایی و کود آلی برای تقویت درخت و افزایش باردهی امری ضروری است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: هرس به موقع و اصولی و تغذیه درخت زیتون 2 اصل مهم افزایش باردهی و سودآوری در باغ های زیتون است و کشاورزان کمتر به این مقوله مهم می پردازند.

زیتون با توجه به نقشی که در ارتقای سلامت جامعه، تامین مواد اولیه روغن داخل و خودکفایی کشور دارد باید در شرایط فعلی توسعه این نوع کشت بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد و کشاورزان با راهبری های مسوولان به سمت توسعه زیتون پیش روند.


کلید واژه ها: زیتون - توسعه - کشاورزان - روغن - اطلاع رسانی - واردات مواد اولیه - روغنی - محصولات - کاهش مصرف آب - اطلاع - سمنان - رسانی - بهبود - روغن زیتون - مواد اولیه - الگوی کشت - کاهش مصرف - حل مشکلات - جهش تولید - کشور - خودکفایی - مصرف - مسوولان - نیازمند - راهبردی - مصرف آب - مشکلات - واردات - برداشت - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
تحقق 75 درصد برنامه کشت گندم؛ مشکلی در ارتباط با کشت گندم نداریم

کاهش ادامه دار قیمت طلا

آغاز بازارگردانی 7 شرکت فرابورسی؛ امروز و فردا

منطقه ویژه اقتصادی دوغارون؛ نبض تجارت ایران و افغانستان/ غفلت از شاهراه اقتصاد ایران در شرایط تحریم

پوره طلایی

رییس پژوهشکده علوم پایه کاربردی: مقاله چه دردی از کشور دوا می کند؟

کاهش آمار زاد و ولد در 6 ماهه نخست سال جاری

کدام گیاهان درد آرتروز را کاهش می دهند؟

کدام کشورها قدرتمندترین اقتصادهای جهان در سال 2050 خواهند بود؟

بازدید شرکت های دانش بنیان از فولاد مبارکه

248 هزار نفر فروش سهام عدالت خود را لغو کردند

طرز تهیه سوپ نودل و سبزیجات به دو روش چینی و کره ای

چه کسانی پروتکل های ضد کرونا را رعایت نمی کنند؟

بهبود اقتصاد به تیم مدیریت بحران نیاز دارد

2 طرز تهیه کتلت بادمجان با گوشت و بدون گوشت

چه کسانی پروتکل های ضد کرونا را رعایت نمی کنند؟

بهبود اقتصاد به تیم مدیریت بحران نیاز دارد

2 طرز تهیه آسان کتلت بادمجان با گوشت و بدون گوشت

اعتبار مجوزهای گردشگری تا پایان سال تمدید شد

اشرافی گری شخصیت های نمایشی با 99.9.9

کشت گلخانه ای در همدان در سه سال 5 برابر شد

قتل عام پرندگان مهاجر به دست 200 نفر

آیا عمر اوپک به سر رسیده است؟

افزایش هزینه مبادلات اقتصادی به خاطر تضادهای سیاسی

کاهش نرخ ارز چه کالاهایی را ارزان می کند

علی ابک سوت وکوری بازار تاریخی سمنان

تورم های حداکثری و حداقلی استان ها

عمران در دوران جنگ اقتصادی

نرخ تورم سال 99

اعتبار مجوزهای گردشگری تا پایان سال تمدید شد

ابلاغیه جدید وزیر اقتصاد؛ اصلاحات ثبت علائم تجاری و تغییر فرایند اخذ پروانه استاندارد کلید خورد +سند

آیا کارشناسان محیط زیست به داد هوای تهران می رسند؟

روزشماری برای رسیدن سناریوی تزریق واکسن کرونا

کاهش وابستگی کشور به قطعات تجهیزات دوار صنایع نفت و فولاد

نیازهای روحی و روانی زنان را جدی بگیرید

ریشه گرانی این روزهای مرغ چیست؟

جرایم بورسی چگونه کشف می شود؟

داستان اوراق: پیغام آقای مدیر، خط و نشان رسولی

کاهش وابستگی کشور به قطعات تجهیزات دوار صنایع نفت و فولاد

رشد عالی نماد فولاد در بورس

ریزش 1.2 میلیون تومانی قیمت سکه!

ریشه گرانی مرغ چیست؟

ریشه گرانی این روزهای مرغ چیست؟

امسال خبری از صف های متراکم برای زایمان های لاکچری نیست

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در منطقه ظفر

چگونه خودروی دست دوم بخریم؟

ریشه گرانی مرغ به مهرماه باز می گردد

ریشه گرانی مرغ چیست؟

اسلامی: تکمیل مترو پرند مشکل امنیتی ندارد

لرستانی ها 5 میلیارد تومان صدقه پرداخت کردند

سالمندان بیشترین جانباختگان حوادث رانندگی در بزرگراه ها

معافیت مالیاتی حقوق کارمندان چقدر است؟ +جزییات

ساخت مسکن، بدون پول نفت

ریشه گرانی مرغ به مهرماه باز می گردد

دولت شرایط ورود صنایع کوچک به فرابورس را تسهیل کند

استفاده از 34 خدمت شهرسازی+ یک کلیک در اصفهان نما

لرستانی ها 5 میلیارد تومان صدقه پرداخت کردند

برگشت خوردن 740 «بی ام و» از چین

کمک 95 میلیاردی مردم به کمیته امداد لرستان

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

وضعیت مجوز تولید 4 قلم فرآورده گیاهی ضد کرونایی

تصمیم تعجب آور هلال احمر گلستان و کاهش زمان فعالیت داروخانه گرگان/ ورود به موقع استاندار برای جلوگیری از این تصمیم

5 محصول در نهمین فروش فوق العاده ایران خودرو

اظهار نارضایتی فرماندار از کمبود امکانات و تجهیزات دستگاه های امدادی دلفان

کاهش آمار روزانه کرونایی ها در دورود

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز 99/09/08

قیمت جهانی طلا امروز 99/09/08

از افزایش قیمت خودرو توسط سایپا تا وضعیت بازار مسکن

سهمیه اعزام دانشجو کاهش پیدا کرده است

آموزش نحوه تکمیل سابقه بیمه به صورت غیرحضوری

کاهش آمار روزانه کرونایی ها در دورود

رونمایی محدود از ارز دیجیتال فیس بوک از سال آینده میلادی

اظهار نارضایتی فرماندار از کمبود امکانات و تجهیزات دستگاه های امدادی دلفان

بازار سرمایه با دنده دو به سمت صعود/ احتمال ورود شاخص کل به کانال یک میلیون 400 هزار واحدی

سازمان دامپزشکی: کشتار زیاد شد/ قیمت مرغ به زودی سقوط آزاد می کند!

افزایش قاچاق سیگار تک رقمی شد!

وزیر کشور: استفاده از کارت ملی برای اخذ خدمات الزامی است/ ادارات تعطیل نمی شوند

کرونا دارید به اداره نروید؛ کارت ملی تان چک می شود | محدودیت های کرونایی فقط برای دو درصد ایرانی هاست!

دلایل تداوم رشد بورس/ زیان سهامداران جبران می شود

دلایل تداوم رشد بورس/ یکشنبه بورس به کدام سمت می رود؟

افزایش 29 درصدی در میزان فروش «پاکشو»

2.9 میلیون تُن محصول کشاورزی در لرستان تولید می شود

پیش بینی رشد انفجاریِ اقتصاد ایران با لغو تحریم ها

افزایش قاچاق سیگار تک رقمی شد!

اوضاع به کام شرکت های چینی!

اقتصاد ایران هم ردیف فرانسه و لهستان در مواجهه با کرونا

ایران خودرو در نهمین فروش فوق العاده خود، 5 محصول عرضه می کند

ساخت مسکن، بدون پول نفت

برگشت خوردن 740 بی ام و از چین

2000 کامیون معطل در گمرک ترخیص شود

ایران خودرو در نهمین فروش فوق العاده خود، 5 محصول عرضه می کند

تذکر به رزم حسینی بر لزوم تولید انبوه تراکتور در کشور

اقتصاد ایران هم ردیف فرانسه و لهستان در مواجهه با کرونا

وزیر کشور: استفاده از کارت ملی برای اخذ خدمات الزامی است/ ادارات تعطیل نمی شوند

2.9 میلیون تُن محصول کشاورزی در لرستان تولید می شود/ برنامه ریزی برای توسعه صادرات

اوضاع به کام شرکت های چینی!

2000 کامیون معطل در گمرک ترخیص شود

برگشت خوردن 740 بی ام و از چین

ساخت مسکن، بدون پول نفت

دلار در قعر هفت ماهه

سمنان در تکاپوی جهش تولید و توسعه طلای روغنی

سمنان در تکاپوی جهش تولید و توسعه طلای روغنی