مطالب مرتبط:
حباب سکه چقدر شد؟ | آخرین قیمت سکه و طلا | هشدار به مردم ؛ وارد موج های بازار نشوید
قیمت گذاری فولاد اشتباه محض است/ حذف رانتخواران با تقویت بورس کالا
رشد 81 درصدی سرمایه گذاری در منطقه آزاد ارس/ تأثیر مشکلات ارزی بر مبادلات منطقه
سرمایه گذاری ایدرو در طرح های ریسندگی و بافندگی خراسان جنوبی
تقاضای سرمایه گذاری در نقره در یک سال 3 برابر شد
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 07:252020-10-24اقتصادي

شکستن حباب بورس و سردرگمی مردم؛ گرایش به بازارهای موازی سرمایه گذاری


شکست حباب بورس باعث شده تا مردم گرایش به سمت بازارهای موازی آن و سرمایه مانند طلا، سکه، ارز و .

داشته باشند از سوی دیگر سکه نیز این روزها نشان داده که کمی لغزش در خود دارد پس مردم خودرو و مسکن را نیز بیشتر نشانه می گیرند اما به راستی کدام نوع سرمایه .

- لرستان- شکست حباب بورس باعث شده تا مردم گرایش به سمت بازارهای موازی آن و سرمایه مانند طلا، سکه، ارز و .

داشته باشند از سوی دیگر سکه نیز این روزها نشان داده که کمی لغزش در خود دارد پس مردم خودرو و مسکن را نیز بیشتر نشانه می گیرند اما به راستی کدام نوع سرمایه گذاری مورد پسند مردم است؟ بازار"؛ گروه استان ها: ارزش پول ملی هر روز در حال کاهش است و مردم ناچارند برای حفظ ارزش پول خود در بازارهای مختلفی از جمله مسکن، بورس، طلا و ارز سرمایه گذاری کنند که هر بار به تناسب شرایط و سوددهی، یکی از این بازارها برجسته می شود به طوریکه سرمایه مردم دائماً در بین بازارهای یاد شده در حال گردش است.

اما آنچه مسلم است مردم لرستان رغبتی برای ورود مستقیم به حوزه تولید ندارند که البته تا حدودی هم حق دارند چون به دلیل عدم حمایت مسئولان و فضای نامناسب کسب و کار، تولیدکننده باید کفش آهنی بپوشد و یک تنه با مشکلات و چالش های بخش تولید بجنگد بدون اینکه انتظار پشتیبانی داشته باشند لذا در چنین شرایطی هر کسی جرأت تولیدکننده بودن را به خود نمی دهد مگر اینکه از رانت یا سرمایه کلانی برخوردار باشد.

میزگرد بازار" سرمایه گذاری را با حضور کامران ندری، کارشناس بازار سرمایه، محمود جامساز، کارشناس اقتصادی و عبادالله محمد ولی، کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه مطالعه کنید: دولت به شیوه نادرست در همه امور دخالت می کند ندری: سرمایه گذاری در بورس تفاوت زیادی با سرمایه گذاری در بازار طلا و ارز ندارد؛ از انتهای سال گذشته تا تابستان امسال همه مردم منابع خود را به سمت بازار سرمایه بردند ولی این کار چه تاثیری بر روی تولید ما داشته است؟ بنابراین استقبال مردم از بازار سرمایه نه باعث رشد تولید و نه رشد سرمایه گذاری در اقتصاد کشورشده است.

به دلیل تحریم ها توان و ظرفیت تولید در اقتصاد ما پایین آمده است و متأسفانه سیاست هایی که در داخل اتخاذ شده مثل سوق دادن مردم به سمت سرمایه، پایین آوردن نرخ بهره، رشد نقدینگی سبب شده که سطح تقاضا برای کالا و خدمات بالا برود که این هیچ کمکی به تولید نخواهد کرد.

باید سطح تقاضا را کاهش داد سپس مسائل مربوط به تحریم، مشکلات ساختاری تولید، مثل فضای نامناسب کسب و کار، نظام مالیاتی، نظام بیمه ای و سیستم تامین اجتماعی ضعیف و همچنین فساد گسترده را حل کنیم تا ظرفیت تولید افزایش یابد؛ ایراد اقتصاد ما این است که دولت نه فقط در بازار سرمایه بلکه در همه امور به شکل ناصحیحی دخالت می کند.

بازار ارز و طلا، تحت تأثیر عوامل بیرونی است ندری: قیمت طلا همیشه از قیمت ارز تبعیت می کند با بالا رفتن نرخ ارز قیمت طلا هم افزایش پیدا می کند؛ البته قیمت طلا از قیمت طلای جهانی نیز پیروی می کند، در حال حاضر می بینیم که همزمان با ارز، قیمت جهانی طلا نیز در حال افزایش است بنابراین افزایش قیمت طلا اجتناب ناپذیر است و برای کنترل آن نمی توان کاری انجام داد چون عوامل بیرونی بر آن تأثیر می گذارند.

دولت باید به جای اینکه تمرکز خود را بر روی تولید قراردهد، بر موضوع مهار تورم متمرکز شود و آن را در اولویت قرار دهد چون تا وقتی تورم مهار نشود کسی به سمت تولید نمی رود؛ در شرایطی که همه به دنبال سفته بازی، دلال بازی، خرید ارز، سکه و.

هستند و سطح تقاضا بسیار بالاست باید بدانیم که حل مسائل مربوط به تحریم ها و مشکلات بنیادی و ساختاری یک شبه امکان پذیر نیست پس فعلاً باید اولویت اول، کاهش تورم باشد که اگر این اتفاق رخ دهد تولید هم رونق می گیرد.

آثار تحریم ها را به طور کامل نمی توان خنثی کرد، بالاخره تحریم وجود دارد و روی تولید و قیمت ها هم اثر منفی داشته ولی خودمان نباید این موضوع را تشدید کنیم؛ مشکل اینجاست که ما با سیاستهای داخلی اثر منفی تحریم ها را بر تولید و تورم بیشتر می کنیم و به عنوان مکمل تحریم عمل کرده ایم.

بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبود جامساز: بانک مرکزی بایستی از ذخائر ارزی معتبر بویژه دلار برخوردار باشد تا در هنگام افزایش بهای ارز در بازار آزاد با تزریق ارز قیمت را متعادل کند، زیرا در واقع بزرگترین عرضه کننده و تقاضا کننده ارز، خود دولت است؛ متأسفانه بانک مرکزی قادر نبود که ارزش پول ملی را حفظ کند و نهایتاً قیمت دلار به شدت بالا رفت.

به دلیل تحریم ها توان و ظرفیت تولید در اقتصاد ما پایین آمده است و متأسفانه سیاست هایی که در داخل اتخاذ شده مثل سوق دادن مردم به سمت سرمایه، پایین آوردن نرخ بهره، رشد نقدینگی سبب شده که سطح تقاضا برای کالا و خدمات بالا برود که این هیچ کمکی به تولید نخواهد کرد عوامل سیاسی، تحریم و حتی سیاست های داخلی و اقتصادی اعم از سیاست های مالی دولت و سیاست های پولی بانک مرکزی در افزایش نرخ دلار تأثیرگذار بوده است؛ در حال حاضر بانک مرکزی هیچ راهی برای کاهش آن ندارد مگر اینکه یک اتفاق عجیب وغیر منتظره به لحاظ تحولات سیاسی رخ دهد که همه قیمت ها را تحت تاثیر قرار دهد در آن صورت تمام قیمت هایی که به صورت حباب بالا رفته است به شدت تنزل می یابد.

وضعیت اقتصادی کشور نشان دهنده ضعف و ناکارآمدی مدیریت ارشد اقتصاد دولتی ـ سیاسی است در واقع تمام اهداف اقتصادی در خدمت اهداف سیاسی است، چون سیاستمداران، سیاستگذار اقتصادی هستند و منافع سیاسی را بر مصالح ملی ترجیح می دهند که نتیجه آن فقر عمومی و فاصله طبقاتی است؛ همچنین در بحث تأمین منابع همواره اهداف سیاسی بر اقتصاد مقدم است.

تشدید آثار منفی تحریم با سیاست های غلط داخلی ندری: هدف آمریکا این است که تولید ما را کاهش دهد و تورم را بالا ببرد و ما هم در مسیر مکمل آن هستیم؛ به نظر من می توان با افزایش نرخ بهره و با کنترل رشد نقدینگی در اقتصاد تا حدودی این اثرات منفی تحریم ها را کم کرد اما نمی توان آن را کاملاً از بین برد؛ بالاخره ما نمی توانیم در بلندمدت به این سیاست نه جنگ و نه مذاکره ادامه دهیم چون این سیاست به معنی نااطمینانی و از نظر اقتصادی به معنی بلاتکلیفی است.

اگر تورم به همین منوال تداوم پیدا کند بورس بالا می رود افرادی که فکر می کردند قیمت سهام در بورس به حداکثر خود رسیده شروع به خارج شدن از این بازار و روی آوردن به سمت دارایی های دیگر که فکر می کردند به اندازه سهام بالا نرفته است مثل ارز و سکه کردند در نتیجه قیمت ارز و سکه هم شروع به بالا رفتن کرد و بورس ریزش کرد که این چرخه ادامه پیدا می کند و درگیر یک سیکل شدید تورمی می شویم.

اقتصاد دولتی و تضعیف بخش خصوصی جامساز: وقتی از بازار صحبت می کنیم منظور این است که عده ای عرضه کننده یک کالا و عده ای دیگر متقاضی باشند و مکانیسمی رقابتی در این بازار حاکم باشد که قیمت ها را متعادل کند، بنابراین اگر چنین مکانیسمی وجود نداشته باشد، آن بازار اسمش بازار نیست.

بازار باید رقابتی و آزاد باشد یک بازار آزاد، در یک اقتصاد آزاد بازار محور و رقابتی معنی پیدا می کند وگرنه بازارهایی مثل مسکن، طلا و ارز که در کنار بازارهای رسمی فعال می شوند بازارهایی غیرمتشکل هستند و خصوصیت بازار واقعی را ندارند ولی از آنجایی که پول ما روز به روز بی ارزش تر می شود، مردم با هدف حفظ ارزش پول خود ناگزیرند وارد این بازارهای غیرمتشکل شوند.

اقتصاد دولتی، سیاسی، رانتی و فسادآور ما سبب ایجاد این بازارها شده است حاکمیت، مالکیت و تصدی گری اقتصاد ما با دولت است و بخش خصوصی به صورت واقعی وجود ندارد یا تضعیف شده است و فاقد فعالیت مطلوب و مؤثر است.

زمانی مردم پول خود را به عنوان سپرده در بانک می گذاشتند و بهره می گرفتند که این بهره در حقیقت باید کاهش ارزش پول آنها را در طول زمان جبران کند اما به دلیل سیاست های غیراصولی و غیرمنطقی دولت ها و بانک مرکزی که قادر به اعمال سیاستهای مالی و پولی بر موازین علمی اقتصاد نبودند، تأمین کسری پنهان بودجه ها را که معمولًا خود را در نیمه دوم سال نشان می دهد با نشر اسکناس جبران می کردند.

مردم برای حفظ ارزش پول خود به سمت بازارهای غیرمتشکل می روند جامساز: این رویه در یکی دو سال اخیر شدت گرفته و اسباب بروز حجم عظیم نقدینگی که به سمت تولید هدایت نشده را فراهم آورده، ما حصل این شیوه بروز تورم مزمن و کاهش ارزش پول و افزایش نرخ ارزهای معتبر خارجی است؛ تورمی که از نرخ بهره بانکی پیشی بگیرد سبب فرار سپرده ها از بانکها می شود زیرا سپرده گذاران از بیم کاهش ارزش پولشان راهی بازارهای غیر متشکل می شوند و امور غیرمولد و دلال بازی رونق گرفته و تلاطم در این نابازارها افزایش می یابد.

در حال حاضر که تورم به شدت افزایش پیدا کرده و بهره بانکی 15 درصد است، مردم سپرده های خود را از بانکها بیرون کشیدند چون آینده مبهم پیش بینی پذیر نیست اما درک می کنند که در شرایط موجود که دولت در تنگناهای ارزی و ریالی قرارگرفته و هزینه های تأمین مبارزه با کرونا به یک چالش بزرک تبدیل شده و بر شدت تحریم های آمریکا یا فشار حداکثری بر اقتصاد کشور افزوده می شود استمرار سیاستهای داخلی و خارجی به شیوه کنونی قادر به سامان بخشی اقتصاد کشور نیست.

مردم به هر وسیله ای برای حفظ ارزش پول خود متوسل می شوند، از این رو بدون اطلاع از مکانیسم مافیایی بازارهای غیرمتشکل پول، ارز، سکه، مسکن و بورس در دام این نابازارها افتاده و در فرایند نوسانات و تحولاتی که از سوی رانتخواران متصل به قدرت، ثروت و اطلاعات نشئت می گیرد دچار زیان و خسران می شوند.

قتصاد دولتی، سیاسی، رانتی و فسادآور ما سبب ایجاد این بازارها شده است حاکمیت، مالکیت و تصدی گری اقتصاد ما با دولت است و بخش خصوصی به صورت واقعی وجود ندارد یا تضعیف شده است حباب قیمت های بورس در حال شکستن است جامساز: قیمت های سهام بورس تورمی و حبابی است، قیمت واقعی بسیاری از سهام شرکتها به دلیل اینکه زیان ده هستند پایین است، ولی ارزش بازاری آنها در بورس افزایش پیدا کرده که بیانگر غیرواقعی و خیالی بودن این قیمتهاست که چون با بخش واقعی اقتصاد همخوانی ندارد محکوم به ریزش است کمااینکه از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه ای شاخص ها خبری نیست و حباب قیمتها در حال شکستن است.

مردم برای ورود به بورس هجوم آوردند زیرا دولت به طور مرتب با تبلیغات فریبنده خود، مردم را برای سرمایه گذاری در این بازار تشویق می کرد، بعد که شاخص ها پایین آمد، تعداد کثیری از سهامداران خرد زیان دیدند و حدود 100 هزار میلیارد تومان سرمایه از بورس خارج شد، در این شرایط چه کسی باید زیان مردم را جبران کند و مقصر کیست؟ وقتی تورم افزایش می یابد ارزش پول و قدرت خرید مردم کاهش یافته و این کاهش ارزش پول به منزله افزایش قیمت ارز است؛ یکی از سیاست های بانک مرکزی باید تثبیت ارزش پول ملی باشد چون وظیفه مدیریت شناور ارزی به عهده بانک مرکزی ایست اما این بانک قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است.

بازار طلا، کم ریسک ترین بازار برای سرمایه گذاری است محمد ولی: کم ریسک ترین بازاری که می تواند برای سرمایه های مردم امنیت ایجاد کند، بازار طلا است.

مردم باید با مطالعه به این بازارها ورود پیدا کنند، ٱفت در بازار طلا بستگی به نوع انتخاب افراد در خریدهایشان دارد ولی به طور کلی در بازار طلا چون روند قیمت ها روبه افزایش است و بعضاً اصلاحات ریزی در این بازار داریم چیزی به نام افت در بازار طلا نمی بینم اما اگر درست انتخاب نکنیم ممکن است سرمایه گذاری ما توام با ریسک هم باشد.

خرید و فروش و جابه جایی طلا در کوتاهترین زمان ممکن انجام می شود و خیلی راحت تبدیل به نقدینگی می شود؛ من تشویق نمی کنم که مردم طلا بخرند ولی بازار طلا یک بازار امن برای جذب سرمایه های خرد و کلان است.

مردم از بورس استقبال خوبی کردند اما به خواسته های خود نرسیدند؛ چون بورس در میان مدت و بلند مدت نتیجه می دهد و علت خروج مردم از بورس این بود که انتظار داشتند در کوتاه مدت جواب بگیرند ولی چون این اتفاق نیفتاد سرمایهای خود را خارج کردند.

بخش خصوصی موتور محرکه اقتصاد جامساز: در تمام کشورهای پیشرفته، بخش خصوصی جزء زنجیره اقتصاد جهانی است؛ تقویت بخش خصوصی برای حضور رقابتی در بازارهای بین المللی یکی از عوامل موفقیت کشورهای پیشرفته است؛ متأسفانه کشور ما مثل یک جزیره ایست که یک دیوار نامریی به دور آن کشیده شده و ارتباط اقتصادی و تجارت خارجی آن با دنیا قطع شده است.

کم ریسک ترین بازاری که می تواند برای سرمایه های مردم امنیت ایجاد کند، بازار طلا است.

مردم باید با مطالعه به این بازارها ورود پیدا کنند، ٱفت در بازار طلا بستگی به نوع انتخاب افراد در خریدهایشان دارد البته تحریم ها هم در این قضیه بسیار تاثیرگذار بوده و اقتصاد ما را بیشتر در گرداب فرو برده است، این اقتصاد به سامان نمی شود مگر اینکه تصمیمات و سیاستگذاری ها بر مبنای عقلانیت عملی به مفهوم تناسب و سازگاری بین ابزار و اهداف اتخاذ شوند، بطور مثال اگر دستیابی به رشد اقتصادی مثبت، هدف است باید ابزار دستیابی به آن که مهمترین آن سرمایه گذاری های مولد است فراهم گردد در غیر این صورت یعنی با رشد منفی سرمایه گذاری این هدف محقق نمی شود.

از زمان ریاست جمهوری آقای روحانی تاکنون، ارز حدود 800 تا 850 درصد افزایش قیمت پیدا کرد در حال حاضر یارانه هر ایرانی 45 هزار و 500 تومان معادل یک دلار و نیم در ماه است؛ چرا باید کشوری مثل ایران با آن همه سرمایه اجتماعی و سرمایه های فیزیکی، ثروت، معادن و .

به این جایگاه برسد؟ درآمدهای نفتی افسانه ای کجاست؟ چرا آن درآمدها نتوانست در چهار دهه ایران را بسازد؟ افزایش 850 درصدی نرخ ارز در دولت روحانی جامساز: ما نباید ایران فعلی را با ایران 40 سال قبل مقایسه کنیم بلکه باید با کشورهایی مثل سنگاپور، ترکیه، ژاپن و تایوان مقایسه کرده و ببینیم که این کشورها در این چهار دهه چه کرده اند و ما چه کردیم؟ یک زمانی پول ایران جزء پنج ارز معتبر رایج دنیا بود ولی به خاطر سیاست های اقتصاد سیاسی ـ دولتی که درآن رانت و فساد وجود دارد، به جایگاهی رسیده ایم که پول ایران ارزش خود را از دست داده و جزء بی ارزش ترین ارزهای جهان قرار گرفته است.

سیستم بانکی ما با سیستم بانکی بین المللی هماهنگ نیست و با عدم برخورداری از ابزارهای جدید از سیستم بانکی دنیا منفک شده است، اصولاً بانک ها با هدف تجمیع سپرده ها و پس اندازهای های خرد مردمی تاسیس شدند تا منابع تسهیلات را برای سرمایه گذاری و توسعه فعالیتهای مولد اقتصادی بخش خصوصی واقعی تجهیز کنند.

در میان بازارهای غیر متشکل بازار مسکن از خصوصیت تورمی و رکودی منحصر بفردی برخوردار است که محل فرود سرمایه های خرد نیست و لذا تنها افراد وابسته به نهادهای حکومتی و رانتخواران و کسانی که هزاران میلیارد تومان انباشت سرمایه دارند بازیگران صحنه این بازارند.

شکستن حباب قیمت مسکن به سادگی امکان پذیر نیست جامساز: عامه مردم برای تأمین معیشت خود در مضیقه اند در حالیکه آپارتمانهای متری 150 تا 250 میلیون تومانی بین قشر اندکی در کاپیتالیسم دولتی دست بدست می شوند، از این رو سرمایه عظیمی در مسکن انباشته شده و راکد مانده و حباب قیمت های مسکن را تشکیل داده که شکستن آن معطوف به بروز و ظهور تحولات عظیم سیاسی و اقتصادی است.

در میان بازارهای غیر متشکل بازار مسکن از خصوصیت تورمی و رکودی منحصر بفردی برخوردار است که محل فرود سرمایه های خرد نیست و لذا تنها افراد وابسته به نهادهای حکومتی و رانتخواران و کسانی که هزاران میلیارد تومان انباشت سرمایه دارند بازیگران صحنه این بازارند طلا کالایی است که تولید آن بسیار محدود است، یعنی معادن طلا در دنیا مثل ماشین چاپ اسکناس نیست که دولت ها به اقتضای نیاز خویش چاپ و منتشر کنند، عرضه طلا محدود است از طرفی قیمت طلا در بازار بین المللی تعیین می شود اما حداقل طلا چیزی است که اگر کسی خریداری کند از ارزش ذاتی آن کاسته نمی شود، به هر حال قیمت آن در دنیا تضمین شده است و یک ارزش ذاتی در آن مستتر است که در حقیقت ذخیره ارزش است.

در زمانی که سیاست گذاران برنامه های اقتصادی را تغییر می دهند، یک اقتصاددان نمی تواند آینده اقتصاد را پیش بینی کند چون سیاستمداران مرتب تصمیماتشان را عوض می کنند بنابراین نمی توانیم به مردم توصیه کنیم که به سراغ کدام بازار بروند اما وضعیت طلا نسبت به سایر بازارها بهتر است چون به هر حال حتی اگر قیمت سکه سقوط کند، حد اقل کمتر از ارزش ذاتی آن نخواهد بود.


کلید واژه ها: سرمایه - سرمایه گذاری - مردم - بورس - نشان - گرایش - موازی - شکست - حباب - مسکن - ارزش پول ملی - راستی - خودرو - نشانه - لغزش - دیگر - ارزش - داده - پول ملی - یکی از - شرایط - استان - تناسب - مورد - گروه - کاهش

آخرین اخبار سرویس:
تخت های میزبانی از بهبودیافتگان کرونا در خراسان رضوی افزایش یافت

8 میلیارد دلار ارز دولتی برای معیشت و کالای اساسی در بودجه1400

ساعت کاری بانک ها پس از دو هفته محدودیت های کرونایی

افزایش 10 دلاری قیمت طلای جهانی

اوپک پلاس تولید نفت را افزایش می دهد

تحویل 4 هزار و 800 واحد مسکونی ویژه معلولان|بهره برداری از 25 پروژه صنعت برق در کشور|ایجاد 900 شهرک صنعتی تا پایان برنامه ششم

توافق اعضای اوپک پلاس درباره افزایش استخراج نفت ماهانه

قیمت انواع خودرو در آخرین روز هفته

پرداخت تسهیلات به معلولان و چند خبر از شمال استان اصفهان

رودخانه زهره طغیان کرد/ خط انتقال آب باباکلان تخریب شد

افتتاح راه دسترسی زون انرژی های نوین میل نادر با حضور معاون وزیر نیرو

ببینید | زنگنه: کاهش تولید اعضای اوپک پلاس در ماه ژانویه به 7.2 میلیون بشکه می رسد

اختصاص 8 میلیارد دلار ارز دولتی به معیشت و کالای اساسی در بودجه 1400

تصمیم گیری در خصوص ادامه محدودیت های کرونایی در هرمزگان

شوک به یارانه بگیران | یارانه نقدی این افراد حذف می شود

ضرورت فرآوری سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

جزییات محدودیت های کرونایی در استان اصفهان از روز شنبه(15آذر 99)

کارخانه کنسرو تن ماهی رفیع کنارک به مدار تولید برگشت

محکومیت عرضه کننده خارج از شبکه 260 کیسه کود شیمیایی یارانه ای در کهگیلویه و بویراحمد

روش های جلوگیری از هک شدن سیستم امنیتی خودرو توسط سارقان

قالیباف: با گرانی ها آشنا هستم

پرداخت 108 فقره تسهیلات به معلولان اردستان و چند خبر از شمال اصفهان

حمایت همه جانبه مدیرعامل شرکت مس از افزایش سطح مدیریت بحران در استان

اوپک پلاس تولید نفت را کاهش می دهد

جزییات پرداخت وام یک میلیونی کرونا

قیمت طلا، سکه و دلار امروز جمعه 99/09/14 + تغییرات

محکومیت عرضه کننده خارج از شبکه 260 کیسه کود شیمیایی یارانه ای در کهگیلویه و بویراحمد

کدام مشاغل در پایتخت از شنبه مجاز به فعالیت هستند؟

کارخانه کنسرو تن ماهی رفیع کنارک به مدار تولید برگشت

فعالیت 27 صندوق زنان روستایی در قم/نبود بازارچه دائمی مشاغل خانگی

قیمت خودرو در آخرین روز هفته/ سمند 191 میلیون تومانی شد

کدام مشاغل در پایتخت از شنبه مجاز به فعالیت هستند؟

با دو میلیارد چه خودرویی می توان خرید؟ +جدول

افتتاح فاز یک هزار و یک شهر در بهار 1400

امروز صرافان دلار را به چه قیمتی خریدند؟

توزیع روغن خوراکی در بازار رودسر

مقابله با گران فروشی تخم مرغ در خراسان رضوی | نظارت ها تشدید می شود

حامل های انرژی سال آینده گران می شوند؟/بیمه کرونایی برای اصناف متضرر از محدودیت ها

زنگنه: کاهش تولید اعضای اوپک پلاس در ماه ژانویه به 7.2 میلیون بشکه می رسد

رییس اتاق اصناف تهران: فعالیت گروه یک و 2 شغلی از شنبه در پایتخت مجاز شد

پرداخت تسهیلات کرونا به باشگاه های ورزشی لرستان

بیش از 6 تن مواد غذایی غیر قابل مصرف در مهاباد معدوم شد

یکی از مشکلات کشور ما مصرف بی رویه است

جزییات محدودیت های جدید کرونا در یزد اعلام شد

ارزش سهام عدالت یک میلیونی و 500 هزار تومانی در سامانه استعلام| امروز پنجشنبه 13 آذر

فعالیت 27 صندوق زنان روستایی در قم/نبود بازارچه دائمی مشاغل خانگی

ارزش صندوق etf دارا یکم امروز پنجشنبه 13 آذر

دومین دادگاه رییس سابق سازمان خصوصی سازی+ ویدیو

سهم مواد غذایی در سبد مردم در حال کاهش است

خبر مشروح 20 پنجشنبه 13 آذر 99

حفر چاه آب در محدوده مناطق مسکونی کردستان ممنوع است

روزانه 30 تن مرغ منجمد باقیمت 15 هزار تومان در قم توزیع می شود

قالیباف: مردم در زمینه گرانی ها گلایمند هستند

بهترین سایت های ایرانی معتبر برای خرید و فروش بیت کوین

کدام میوه ها بیشتر در سبد خرید تهرانی هاست؟

اوپک پلاس تصمیم عاقلانه ای گرفت

اجماع اوپک پلاس بر سر تسهیل 500 هزار بشکه ای توافق کاهش تولید در ژانویه 2021

اراضی دیم پلدختر در انتظار افتتاح ایستگاههای پمپاژ آب

پرداخت سود سهام بورسی الکترونیکی شد

روزانه 30 تن مرغ منجمد باقیمت 15 هزار تومان در قم توزیع می شود

کسری بودجه و ضعف نظارت؛ دو عامل اصلی نابسامانی بازار است

قیمت طلا قیمت سکه قیمت ارز قیمت دلار امروز پنجشنبه 13 آذر 99 + جدول

بخت خرید جدید استقلال باز می شود؟

کسری بودجه و ضعف نظارت؛ دو عامل اصلی نابسامانی بازار

توافق اوپک پلاس بر سر افزایش تدریجی تولید نفت در سال 2021 + فیلم

توافق وزیران نفت گروه اوپک پلاس با افزایش تولید نفت

صرافان دلار را به قیمتی خریدند؟

هشدار وزیر اسبق صمت: دولت روحانی بودجه خطرناکی بسته تا دولت بعد را ساقط کند/ بانک مرکزی آب به آسیاب تحریم ریخت!

اشتغال آفرینی جمعیت و سالمندی را ساماندهی می کند

قالیباف : با گرانی ها آشنا هستیم

زنگنه ازتوافق اوپک پلاس برای رسیدن به قیمت های منصفانه گفت

اشتغال آفرینی جمعیت و سالمندی را ساماندهی می کند

فعالیت گروه های شغلی یک و دو از 15 آذر در تبریز مجاز است

توافق اوپک پلاس برای افزایش 500 هزار بشکه ای

جدول قیمت گوشی شیائومی امروز پنجشنبه 13 آذر 99

خدمات ستاد اجرایی فرمان امام در روز معلولان؛ اعطای جهیزیه، بسته های معیشتی و بهداشتی و ویلچر

نقض محدودیت کرونایی 61 واحد صنفی گرگان را به تعطیلی کشاند

قیمت گوشت قرمز 5 هزار تومان ارزان شد

جذب 1380تن روغن مواد اولیه واحدهای صنعتی و صنفی سیستان وبلوچستان

تصویب افزایش تولید نفت در نشست وزیران اوپک پلاس

سهم اردبیل از واگذاری مسکن به خانواده های چندمعلولی کم است

دولت از نقل و انتقال خودرو چقدر درآمد دارد؟

کدام مشاغل در پایتخت از شنبه مجاز به فعالیت هستند؟

آینده قیمت دلار چگونه خواهد بود؟

رهن و اجاره آپارتمان در امیریه چقدر؟

تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی اصفهان در دستور کار قرار گیرد

کاهش قیمت تا تعیین خسارت خودرو و تلاطم اقتصادی

«نمایشگاه بی پایان چین – آ سه آن»؛ گواه عزم چین در اجرای سیاست درهای باز

زنگنه ازتوافق اوپک پلاس برای رسیدن به قیمت های منصفانه گفت

نقض محدودیت کرونایی 61 واحد صنفی گرگان را به تعطیلی کشاند

10 درصد بیماران کرونایی نیشابور قرنطینه را رعایت می کنند

کشتارهای غیر مجاز دام باید در ایلام ساماندهی شود

بازار سهام بیش از 22 درصد رشد کرده / شاخص کل از مرز 1/5 میلیون واحدی عبور می کند!

جذب 1380تن روغن مواد اولیه واحدهای صنعتی و صنفی سیستان وبلوچستان

سیر نزولی قیمت گوشت مرغ در سیستان و بلوچستان

پروژه خط 400 کیلوولت زاهدان_بم از مهم ترین پروژه های افتتاح شده در سیستان و بلوچستان است

اجماع اوپک پلاس بر کاهش تدریجی تولید نفت از ژانویه 2021

از شنبه 15 آذر ماه صنوف گروه های شغلی 1 و 2 در ایلام مجاز به فعالیت هستند

محدودیت تردد شبانه خودرو های پلاک شخصی در قم تمدید شد

بازدید رییس کل دادگستری از یک کارخانه تولیدی در بندرعباس

شکستن حباب بورس و سردرگمی مردم؛ گرایش به بازارهای موازی سرمایه گذاری

شکستن حباب بورس و سردرگمی مردم؛ گرایش به بازارهای موازی سرمایه گذاری