مطالب مرتبط:
پلیس فتا حافظ فضای مجازی
تولید فیلم آموزشی و ارائه در فضای مجازی
غلام پیروانی: فضای مجازی مربی تعیین می کند 
سن بروز لکنت زبان در کودکان /چند درصد مردم لنکت دارند
بررسی آخرین وضعیت طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 06:502020-10-24سياسي

روی آوردن به فیلترینگ فضای مجازی،مردم را در برابر نظام قرار می دهد/ در حوزه کودکان دچار ضعف و خلا هستیم


نشست نقد و اندیشه با موضوع «حکمرانی در فضای مجازی» با حضور روح الله هنرور -استاد مدعو دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی شریف- و محمدرضا رسولی - عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت- برگزار شد.

- ایسنا نوشت:نشست نقد و اندیشه با موضوع حکمرانی در فضای مجازی با حضور روح الله هنرور -استاد مدعو دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی شریف- و محمدرضا رسولی - عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت- برگزار شد.

روح الله هنرور با بیان اینکه مساله حکمرانی در فضای مجازی موضوعی است که در ایران در مورد آن زیاد صحبت شده ولی فهمیده نشده است، گفت: علت این است که شیوه های مختلفی که می تواند برای کنترل فضای مجازی وجود داشته باشد، در کشور ما شناخته شده نیست و مهمترین مساله در عرصه حکمرانی فضای مجازی این است که دولت ها بتوانند سیاست ها و منافع خود را مطابق با مبانی ارزشی و اجتماعی که دارند در این فضا حاکم کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر سه الگوی حکمرانی در دنیا اجرا می شود، افزود: الگوی چینی که مبتنی بر اولویت نظر دولت در عرصه های مختلف است، الگوی اروپایی که مبتنی بر حفاظت از حقوق انسان ها و حقوق بشر و جلوگیری از انحصار و قدرت یافتن شرکت های خیلی بزرگ و سوم مدل آمریکایی که همیشه بوده و ما می توانیم در کشور یک الگوی چهارم را توسعه دهیم.

حکمرانی در لایه های زیرساختی راحت تر است استاد مدعو دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه شبکه اینترنت معماری آزاد دارد و لایه لایه بودن آن امکانی را ایجاد می کند که هر کسی بتواند کاربرد خودش را بر اساس کاربردهایی که دیگران در شبکه ایجاد کرده اند، به وجود آورد، گفت: اولین موردی که دولت ها باید به آن فکر کنند این است که کدام لایه را می توانند حکمرانی و کنترل کنند.

وی با اشاره به حق دسترسی به کاربران در فضای مجازی گفت: باید سازوکارهای ایجاد حکمرانی را وجود بیاوریم.

ولی در نظام تنها اهرم کلیدی فیلترینگ است که باعث شده همه افراد روبه روی نظام و دولت قرار بگیرند و این هزینه را به شدت برای نظام بالا برده است.

اگر بخواهیم از طریق پاک کردن عوامل دیگری که در این فضا فعال هستند حکمرانی کنیم، اولین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که در لایه های پایین بخشی از کار را به پلتفرم های سطوح دیگر واگذار کنیم، در این صورت لازم نیست که دولت در این عرصه ها مداخله مستقیم داشته باشد و در همین فضا حتی می توان دسترسی کودکان را مورد توجه قرارداد.

استاد مدعو دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه درحال حاضر در حوزه کودکان دچار ضعف و خلا هستیم و هیچ سازوکار دیگری به جز فیلترینگ فراهم نکرده ایم، گفت: کاربران در سایر کشورها می توانند از ارائه دهندگان اینترنت خدمات کودک بگیرید.

اگر بخواهیم این مکانیسم را در کشور راه اندازی کنیم، باید بخشی را به عهده ارائه دهنده اینترنت و بخشی را به عهده خانواده ها قرار دهیم و نهادهای مردمی به وجود بیاید که سایت های امن را معرفی کند و این با برنامه ریزی می تواند تبدیل به صنعت شود و دولت با فعال کردن مردم می توان حکمرانی خود را پیش ببرد.

هنرور با اشاره به اینکه مدل های مختلف این طرح را می توان با محوریت خانواده ها، سازمان ها و پلتفرم های آنلاین آغاز کرد، ادامه داد: نکته کلیدی این است که بتوانیم گفت وگوی درستی بین سیاستمداران و صاحب نظران داشته باشیم و سلسله مراتب تصمیم گیری مشخصی را در این عرصه حاکم کنیم.

در حال حاضر نهادهای مختلفی در عرصه فضای مجازی صاحب رای و اثرگذار هستند ولی با هم هماهنگ نیستند و گروه هایی که بیرون از سازوکارهای حاکمیتی قرار دارند نمی دانند با کدام نهاد باید تطبیق داشته باشند و این موضوع علاوه بر سردرگمی جامعه کاربران، جامعه بزرگتری که به دنبال سیاست کلی نظام در فضای اینترنت است را هم سردرگم می کند.

باید زبان مکالمه با شرکت های بین المللی را پیدا کنیم وی با بیان اینکه در بحث حکمرانی در فضای مجازی، وقتی طرف مقابل یک پلتفرم بین المللی باشد، به وجود آوردن مسیر گفت وگو بسیار مهم است، گفت: برخی از این پلتفرم ها سازوکار این مکالمه را به وجود آورده اند، اگر شما از توتیتر درخواست کنید به دلیل اینکه محتوایی با ارزش ها و خواست های کشور هماهنگ نیست باید حذف شود، به احتمال زیاد جواب نمی دهد بلکه باید زبانی را پیدا کرد که این پلتفرمها متوجه آن شوند.

استاد مدعو دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اینکه برای ایجاد مشروعیت در این فضا باید دو نکته را مد نظر قرار دهیم، اظهار کرد: ابتدا باید برای فرآیندهایی که در مرحله تصمیم گیری قرار می گیرند روال سازی کنیم که دو مورد وجود دارد: اول رویه قضایی برای فیلتر شدن یک سایت است که افراد بتوانند به آن اعتراض کنند و رسیدگی قضایی برای آن انجام شود و دوم وقتی دستور فیلترینگ برای سایتی صادر می شود، دستور قضایی و روال آن معلوم باشد.

هنرور ادامه داد: دوم مشاوره است که در سطح بین المللی هم انجام می شود که شرکت های بزرگ و کوچک به طور مداوم با سازمان های سیاست گذار حاکمیتی در تماس هستند که روندها را به آنها اطلاع بدهند تا اگر آنها پیشنهادی دارند مطرح کنند.

اگر مکانیسم تصمیم سازی ما از بین مردم و نهادهای مردمی شروع شود، برای اجرا به مشکل کمتری برخورد می کنیم.

این طرح مکانیسمی را به وجود می آورد که مشروعیت حاکمیت را زیاد می کند و هم موفقیت آن را بالا می برد.

وی با تاکید بر اینکه اگر در حوزه داده ها، محوری را در اولویت قرار دهیم و برای آنها برنامه ریزی کنیم می توانیم در بقیه برنامه های فضای مجازی هم پیشرفت کنیم، گفت: اولین برنامه توسعه ظرفیت ذخیره سازی داده ها است که یکی از بزرگترین نقاط ضعف ما در حوزه فضای مجازی به شمار می رود و برنامه دوم ملی سازی داده های حاکمیتی و دولتی است که در مرحله اول از آنها در بدنه تصمیم گیری و سیاست گذاری دولت استفاده کنیم و در مرحله دوم کسب وکارها بتوانند بر اساس این داده ها خدماتی را به مردم ارائه کنند.

مرحله سوم هم سازوکاری به وجود بیاوریم که داده های شخصی افراد در داخل کشور تجمیع شوند و با حفظ حریم خصوصی" و عدم انتشار شرکت ها واسطه ای شوند تا از این داده ها برای راه اندازی کسب وکار استفاده کنند.

اگر این مرحله را شکل دهیم می تواند به اندازه اقتصاد نفتی و حتی بیشتر به جامعه برای جامعه درآمدزایی کند.

حکمرانی در فضای مجازی یک مقوله امنیتی نیست استاد مدعو دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی شریف با تاکید براستفاده از ظرفیت جامعه متخصصات داده کشور گفت: در این عرصه اول مشتریان جهان اسلام و پس ازآن فارسی زبانان کشورهای همسایه را داریم که می توانند از خدماتی که شرکت و سرویس های ایرانی ارائه می دهند استفاده کنند.

حتی پلتفرم های خاص آن جوامع را بسازیم و حتی می توانیم به مرکز تربیت نیروی انسانی کشورهای منطقه تبدیل شویم و با جذب استعداد ارزآوری داشته باشیم.

هنرور افزود: اگر سلسله مراتب ها را رعایت کنیم، علاوه بر همکاری با شرکت های بین المللی می توانیم حضور فعال تری در این عرصه داشته باشیم ولی نیروی انسانی که جنبه های حقوقی فناوری اطلاعات، حقوق بین الملل فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال را بشناسند، کم داریم که بتوانند در انجمن های بین المللی فعال عضو شوند.

همچنین محمدرضا رسولی -عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت- درباره مفهوم حکمرانی در فضای مجازی گفت: حکمرانی باید در لایه حاکمیت اتفاق بیفتد و هدف این است که ساختارها و مکانیسم های تصمیم سازی که منافع ملی یک کشور را تضمین می کند، در این لایه شکل بگیرد.

در حوزه فضای مجازی حمکرانی، به مفهوم استفاده از فرصت های این فضا برای دستیابی به منافع ملی و حاکمیتی است.

در لایه حکمرانی داده به دنبال آن هستیم که از رویه ای استفاده کنیم که بیشترین بهره را در جهت منافع ملی ببریم و در عین حال از دارایی ها اطلاعاتی و داده هایی که وجود دارد محافظت و استفاده فرصت طلبانه از این فضا را محدود کنیم.

وی با بیان اینکه برای چارچوب هایی که برای حکمرانی در فضای مجازی وجود دارد، باید لایه های زیرساخت، پلتفرم ها و سرویس و لایه کاربران را مبنا قرار دهیم، گفت: باید برای حکمرانی در لایه زیرساخت سیاست های مشخص داشته باشیم تا از دارایی های ارزشمند اطلاعاتی محافظت کنیم ولی باید توجه کنیم که هرچه به لایه های بالاتر می رسیم حکمرانی سخت تر و پیچیده تر می شود و با مخاطرات بیشتری روبرو هستیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه مداخله و حکمرانی در لایه های زیرساختی راحت تر است، افزود: هرچه به لایه های بالاتر برویم با کاربران، کسب وکارها و تامین کنندگان اطلاعاتی که به صورت توزیع شده در این فضا تولید محتوا می کنند روبه رو می شویم و حکمرانی در این لایه ها بسیار پیچیده می شود.

رسولی با تاکید بر اینکه در ادبیات حکمرانی با سه مکانیسم ساختاری، رویه ای و رابطه ای روبه رو هستیم گفت: مکانیسم های ساختاری به طور عمده روش هایی هستند که از بالا به پایین بر اساس یک سلسله مراتب تدوین، ابلاغ و اجرا می شود.

حاکمیت بخش عمده زیرساخت را در دست دارد و ابزارهای سیاست گذاری بر این لایه را در اختیار دارد.

اما هرچه بالاتر می رویم کار سخت تر می شود و از مکانیسم های ساختاری به سمت مکانیسم های رویه ای تغییر جهت می دهیم.

وی با بیان اینکه در ایجاد استاندارد ملی و یکپارچه سازی رویه ها در لایه پلتفرم چالش جدی وجود دارد، خاطرنشان کرد: در لایه های بالاتر به طور عملی مکانیسم های مداخله، مکانیسم های رابطه ای است و مکانیسم هایی است که محور آن بحث آموزش، فرهنگ سازی، ایجاد همسویی اجتماعی است که بتوانیم بازیگران اجتماعی مختلفی را که از لایه های محتوا و کاربری استفاده می کنند با منافع جمعی ملی همسو و آنها را نسبت به مخاطرات آگاه کنیم و در عین حال از آنها در قبال این مخاطرات محافظت کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت با اشاره به تعبیر رهبری که فضای مجازی تبدیل به قتلگاه برای عموم جامعه شده است، گفت: این جمله از این موضوع نشات می گیرد که نتوانسته ایم در این حوزه روش های اجتماعی را ایجاد و عموم کاربران را متقاعد کنیم که به نحوی در این فضا رفتار کنند که در جهت منافع بلندمدت کشور باشد.

ما در این حوزه ضعف و کار سختی در پیش رو داریم.

رسولی با بیان اینکه بخش عمده این ناکارآمدی به دلیل این است که دانش عینی، عملی و تجربی در این حوزه نداریم، ادامه داد: برای اینکه چنین تجربه ای را در کشور محقق کنیم دچار سردرگمی هستیم که به چه شکل باید در این حوزه مداخله کنیم؟ به عبارت دیگر نمی دانیم کجا باید برخورد امنیتی کنیم و در کجا برخورد فرهنگ سازی داشته باشیم و خلا بعدی این است که این فوریت هنوز در بدنه حاکمیتی و اجرایی کشور شکل نگرفته است.

باید بخشی از کار را به پلتفرم های سطوح دیگر واگذار کنیم وی با بیان اینکه اگر فضایی را ایجاد کنیم که در لایه دوم تمام ذی نفعان به این جمع بندی برسند که مداخلات نظام در این حوزه به نفع همه است و طعم حکمرانی خوب را برای مردم ایجاد کنیم به نفع همه است، گفت: در این صورت در سطح کلان اهدافی که دنبال می کنیم محقق می شود و شفافیت و در دسترس بودن داده ها به کسب وکارها کمک می کند تا مردم این احساس را داشته باشند که حکمرانی شکل گرفته به آنها کمک می کند که به محتوای شفاف با دسترسی آزاد و حفظ حریم خصوصی دسترسی داشته باشند و مطمین هستند که فرزندانشان در این فضا راحت تر می توانند فعالیت کنند.

در لایه سوم با سرویس هایی که می توان به مردم ارائه داد و با یکپارچگی که بین منابع اطلاعاتی و پلتفرم هایی در لایه های مختلف شکل می گیرند، این فضا را ایجاد می کند که مداخله موثری داشته باشیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت با تاکید بر اینکه مکانیسم های ساختاری در این سه لایه بهتر می توانند شکل بگیرند و بین مجموعه هایی که در این حوزه فعال هستند تقسیم کار و نحوه هماهنگی ها مشخص می شود، گفت: متاسفانه حدود 12 سال است که در کشور هماهنگی بین مجموعه های مختلف و نقش آنها در فضای مجازی تبدیل به چالش شده است و همین موضوع ادامه دارد و در لایه زیرساخت و محتوا نیز با این چالش روبه رو هستیم.

رسولی با اشاره به اینکه هم اکنون همه خانواده ها و کودکان و نوجوانان درگیر فضای مجازی هستند و بحث آموزش در این فضا شکل گرفته است، گفت: ما در کشور به بحث چگونگی رصد و حکمرانی در این فضا ورود نکرده ایم و اگر این انسجام و توان را در بدنه مجموعه اجرایی داشتیم به طور اصولی مکانیسم ساختاری ما باید 15 سال پیش باید شکل می گرفت ولی همچنان در این حوزه چالش داریم.

با درگیر کردن مردم در موضوعات، اتفاق مورد نظر رقم خورده است وی با اشاره به اینکه قسمت دوم حکمرانی، بحث رویه ها و استانداردسازی است و اجتماعی سازی مفاهیم در لایه سوم سخت تر شکل می گیرد، تصریح کرد: تجربه ای که در کشور داریم این است که هر جا مردم را درست درگیر موضوعات کرده ایم اتفاق مورد نظر رقم خورده است و بنابراین اگر در عرصه فضای مجازی بتوانیم یک الگوی حاکمیت شرکتی(Co governance) مبتنی بر نقش مردم در این فضا باشد می توانیم موفق شویم.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت با اشاره به عملکرد خوبی حاکمیت در حوزه کسب وکارهای نوپا گفت: اگر بتوانیم این عرصه را بسط بدهیم که در بخش تولید محتوا هم این عملکرد شکل بگیرد و مردم را توانمند کنیم که بتوانند محتوای خوب تولید کنند و باز بخشی از مسایل کشور در این حوزه حل می شود.

رسولی با بیان اینکه فیلترینگ یعنی اعمال حاکمیت و نه حکمرانی که در کوتاه مدت جواب نمی دهد و در بلندمدت هم باعث فاجعه می شود و کشور را دچار مخاطرات بزرگتری می کند، خاطرنشان کرد: ناکارآمدی در بدنه اجرایی دولت وجود دارد اما اینکه فضایی را فراهم کنیم که مردم درگیر این قضیه و با الگوهای حاکمیت شرکتی علاقمند بشوند و این فرصت در اختیار آنها قرار بگیرد که بتوانند در این حوزه ایفای نقش کنند بسیاری از مسایل حوزه کودکان برطرف می شود.

وی با بیان اینکه رهبری یک تعبیری از این فضا داشتند که ما عنوان فضای مجازی را به کار نبریم، بلکه این فضای حقیقی است که ما روی آن تنفس می کنیم، گفت: تبعات رسانه های اجتماعی کاملا شفاف بود، مردم درگیر شدند، پلتفرم های مختلف و محتواهای زیادی روی این فضا شکل گرفت و ما تازه متوجه شدیم که این عرصه ای است که باید روی آن ضوابطی داشته باشیم و شاید اولین کاری که می توانستیم انجام بدهیم فیلتر برخی از این فضاها بود که تبعات اجتماعی زیادی برای نظام داشت.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ادامه داد: دلیل این انفعالی که در بدنه حاکمیتی با آن روبه رو هستیم این است که روندها را دیر تشخیص می دهیم و سازماندهی و عکس العمل ها به موضوعات باز هم دیر اتفاق می افتد زیرا همیشه با یک فضای متغیر با روندهای پرشتاب روبه رو هستیم که باید خیلی سریع آنها را احساس کنیم و سریع نسبت به آن پاسخ دهیم و این در بدنه حاکمیت ما رخ نداده است.

الان اگر رسانه های اجتماعی برای ما دغدغه است خیلی روندهای دیگر در حال شکل گیری است که دو یا پنج سال بعد معضلات بزرگتری را برای ما به وجود می آورد و هنوز به حضور آنها ورود عمیقی نداشته ایم.

داده های باز در حکمرانی به اعتمادآفرینی عموم مردم کمک می کنند رسولی با اشاره به مبحث حکمرانی داده در فضای مجازی گفت: داده از لحاظ ابعاد فنی در لایه های زیرساختی و در لایه های بالاتر که پلتفرم ها، تولید محتوا و لایه کاربران را شکل می دهد وجود دارد و بنابراین بخش عمده ای از حکمرانی فضای مجازی این است که به چه شکل از سرمایه های اطلاعاتی در جهت منافع خود استفاده کنیم.

شورای عالی فضای مجازی سندی را در دست تدوین دارد که هدف آن این است که به چه شکل بتوانیم از فرصتی که فضای مجازی برای تبادل داده فراهم کرده برای خلق ثروت استفاده کنیم در عین حال که از داده ها و امنیت آنها محافظت و رویه هایی برای تولید داده های با کیفیت و تبادل اطلاعات بین مجموعه های مختلف ایجاد می کنیم.

وی با بیان اینکه هدف اصلی در حوزه داده این است که بتوانیم فرصت هایی که می تواند تصمیم گیری را در حوزه حاکمیت تسهیل کند داشته باشیم، گفت: به علت اینکه جمع آوری، رصد و تحلیل اطلاعات نداریم، کسب وکارها نمی توانند در فضای جهانی رقابت کنند.

در سطح کلان برای حکمرانی داده باید فضایی را باز کنیم که بتوانیم در سطوح مختلف خلق ثروت کنیم.

داده های باز (Open Data) که شفافیت در آن مستتر است به اعتمادآفرینی و جلب مشارکت عموم مردم در حوزه های مختلف و همچنین به تصمیم گیری در لایه های متفاوت کمک می کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه کشور ظرفیت تخصصی بسیار خوبی در حوزه داده ها دارد، تعداد کارشناسان حوزه داده در بخش های مختلف و رشته های مرتبط که به تکنولوژی روز مجهز هستند فرصتی است که خیلی از کشورها از آن بی بهره هستند، اظهار کرد: بخشی از داده ها حاکمیتی است و مجموعه های دولتی تولید می کنند و یا مدیریت آنها در دست دولت است ولی باید ضوابط مشخصی داشته باشیم که هر داده ای، در هر حوزه ای و به چه شکل باید در اختیار مردم قرار بگیرد و این امکان وجود داشته باشد که داده ها در اختیار آنها قرارگیرد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه برخی از داده هایی که برای کسب وکارها حیاتی است در اختیار شرکت های خارجی قرار دارد و بنابراین در حوزه کسب وکارها و تولید همیشه یک گام از این شرکت ها عقب تر هستیم، گفت: این داده ها را باید آزاد کنیم و اختیار مجموعه هایی که می توانند از آن ارزش خلق کنند قرار بدهیم و از آن حفاظت کنیم.

رسولی با تاکید بر اینکه حکمرانی در فضای مجازی یک مقوله امنیتی نیست بلکه فرصتی در اختیار ما است که این فضا را حکمرانی کنیم و بتوانیم از فرصت های این فضا به نفع اهداف ملی، عموم جامعه و حاکمیت استفاده کنیم گفت: البته این نگاه مخاطرات این فضا را نفی نمی کند و به دلایل مختلف مخاطرات جدی و تهدیدات بزرگی در این حوزه داریم و توان آن را داریم که آنها را به فرصت تبدیل کنیم.

اگر بدنه مجموعه حاکمیت در این زمینه کاستی دارد نقش آفرینی مردم می تواند آن را پوشش بدهد تا از این فرصت تکنولوژیکی در جهت اهداف خود استفاده کنیم و در کنار آن به تعمیق فهم موضوع حکمرانی در ارکان مختلف حاکمیت نیاز داریم.

وی با بیان اینکه مجموعه اجرایی باید ضوابط حقوقی و قضایی که از حریم این سیاست ها حفاظت کند را به وجود بیاورد، افزود: باید از نقش آفرینی مردم در حوزه حکمرانی فضای مجازی حمایت کنیم و برای استفاده از ظرفیت تکنولوژیک و تحلیل کلان داده ها با هدف توسعه کسب وکارها اقدام کنیم.

23302
کلید واژه ها: فضای مجازی - مجازی - دانشگاه - حکمرانی - دانشکده مدیریت - دانشگاه صنعتی - عضو هیات علمی - روح الله - هیات علمی - موضوع - عضو هیات - دانشکده - محمدرضا - برگزار - اندیشه - مدیریت - الله - صنعتی - هیات - نشست - حضور - علمی - فیلترینگ - در ایران - کودکان - برابر - سیاست - ایران - ایسنا - کنترل

آخرین اخبار سرویس:
مسأله ترور نشان دهنده ترس غربی ها و اسراییل از موفقیت ایران است/ پاسخ ایران مبتنی بر عقلانیت بوده و ماهیت استراتژیک خواهد داشت/ ترامپ از هرگونه تنش برای باج خواهی به منظور ابقا در قدرت استقبال می کند

طواف پیکر مطهر دانشمند شهید محسن فخری زاده در حرم مطهر رضوی

اقتصاد موضوع اصلی کشور است

حدیث روز | جایگاه علما بر روی زمین

راه شهید فخری زاده ادامه دارد

آقابزرگ قلب فرسوده شهر

انگلیس: در پی یافتن حقیقت پیرامون حادثه دانشمند ایرانی هستیم

انگلیس: در پی یافتن حقیقت پیرامون حادثه دانشمند ایرانی هستیم

ترور شهید «فخری زاده» نشانه استیصال دشمنان از پیشرفت کشور است

شرح و تفسیر خطبه 150 نهج البلاغه

علامه کلب صادق برای وحدت مسلمانان هند زحمت زیادی متحمل شد

خاتمی از کاندیدایی حمایت و تبعیت نمی کند/ لاریجانی می تواند کاندیدای کارگزاران باشد!

حکم دادستان عجبشیر برای تازه داماد

برنی سندرز: ترور فخری زاده برای تضعیف دیپلماسی آمریکا-ایران انجام شد

سخنگوی دولت: نباید در دام ربط دادن ترور به مذاکرات یا برجام افتاد

احتمال برگزاری سه آزمون به تعویق افتاده پزشکی در اواخر آذر ماه

ویژگی های کاپشن استاندارد

علیرضابیگی: صنعت هسته ای قابل معامله نیست

یادداشت| چند نکته تحلیلی درباره ترور شهید فخری زاده

نگرانی مارادونا از وصیت نامه جواد خیابانی!

حسین مرعشی: نباید در دامی که صهیونیست ها گذاشته اند، گرفتار شویم

عَلَمی که در دست شهید محسن فخری زاده بود، زمین نمی ماند

تعبیر خواب روستا امام صادق ، و دیدن روستای مادری و پدری و سر سبز و گم شدن

تعبیر خواب خواستگار امدن برای خواهر ، معنی آمدن خواستگار برای خواهرم

غضب دشمنان از پیشرفت های صنعت موشکی و هسته ای ایران

بایدن اعضای جدید هیئت مشورتی برای مبارزه با کرونا را معرفی کرد

همسر عمو راستگو دوری اش را تاب نیاورد

بایدن اعضای جدید هیئت مشورتی برای مبارزه با کرونا را معرفی کرد

دبیرکل جدید سازمان همکاری اسلامی انتخاب شد

#محسن_فخری_زاده

درقدمگاه عشق و موسیقی

سلام به وقت بدرود!

روزنامه جوان: فخری زاده در لیست ترور موساد بود/ بار دیگر حفره های اطلاعاتی و امنیتی نمایان شد

کمک نکردن به مصدومان چه مجازاتی دارد؟

تعبیر خواب شکر سفید ابن سیرین ، امام صادق و حضرت یوسف و منوچهر مطیعی

نکاتی برای کاهش آثار پیری

حیدری: با ترور، دانش بومی هسته ای کشورمان از بین نمی رود

برنی سندرز: ترور فخری زاده غیرقانونی و تحریک آمیز بود

آیا آمریکا واقعا با داعش می جنگید؟ + فیلم

برنی سندرز: ترور فخری زاده غیرقانونی و تحریک آمیز بود

مجری محبوب و انتشار تصویری قابل تأمل

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل: هرگونه تروری را محکوم می کنیم

ترور دانشمندان هسته ای نمی تواند مانع پیشرفت فناوری هسته ای و موشکی ایران شود

اطمینان داریم ایران با قدرت به جنایتکاران پاسخ خواهد داد

مجری محبوب و انتشار تصویری قابل تأمل

تعبیر خواب نمک دادن بکسی ، سنگ نمک ابن سیرین و حضرت یوسف و امام صادق

برای رسیدن به موفقیت چه کار کنیم؟

مرعشی: مراقب باشیم تا در دام صهیونیست ها گرفتار نشویم

نزدیک شدن به موعد تحویل قدرت در آمریکا و جنجال انتخاباتی میان ترامپ و بایدن

ترور شهید فخری زاده نشانه عجز و ناتوانی آمریکا و اسراییل است

ترور شهید فخری زاده، سند مظلومیت مردم ایران است

مرعشی: مراقب باشیم تا در دام صهیونیست ها گرفتار نشویم

واکنش برنی سندرز به ترور شهید فخری زاده

سندرز: ترور فخری زاده غیرقانونی بود

تعبیر خواب درخت انار ، امام صادق و ابن سیرین و حضرت یوسف پر بار در خانه

سندرز: ترور فخری زاده غیرقانونی بود

ترور دانشمندان ایران اوج عجز و ناتوانی دشمنان ملت را می رساند

اگر فرزند زیر 6 سال دارید این خبر را از دست ندهید

ماموستا شیرزادی: مردم دنیا اوج وحشی گری مدعیان حقوق بشر را دیدند

پیام سازمان انرژی اتمی در سالروز شهادت شهید شهریاری

ترور شهدای هسته ای در اینستاگرام

دل شکسته شهره پیرانی در شب شهادت دانشمند هسته ای

برنی سندرز: ترور «فخری زاده» غیرقانونی، تحریک آمیز و بی ملاحظه بود

انتقام خون شهید فخری زاده بر دوش تمامی آزادگان است

روایت لحظه به لحظه عملیات ترور شهید فخری زاده | ماجرای تله انفجاری چه بود؟

واکنش سناتور «برنی سندرز» به ترور شهید «فخری زاده»

تعبیر خواب خواستگاری مرد مرده از زن زنده ، و شوهردار و بیوه و زن متاهل

گفت وگوی تلفنی مقداد و ظریف/ دمشق: عاملان جنایت ترور دانشمند ایرانی باید مجازات شوند

کارتون| نگرانی مارادونا از وصیت نامه جواد خیابانی!

اصلاح مجازات قتل فرزند اثربخش است اما پایان کار نیست

اولین تصاویر از پیکر مطهر شهید محسن فخری زاده

بالاترین جایگاه نزد خداوند چیست؟

بیانیه بسیج دانشجویی پردیس ابوریحان دانشگاه تهران در پی ترور شهید فخری زاده

اصلاح مجازات قتل فرزند اثربخش است اما پایان کار نیست

برخورد قاطع با متخلفان تا پایان بیماری کرونا ادامه دارد

وصف حال این روزها از زبان مولانا در پست بهبود پایتخت

8 ترفند برای غلبه بر حواس پرتی دورکاری

سیاست آمریکا در قِبال ایران با آمدن و رفتن افراد عوض نمی شود

رییس جمهور غل و زنجیر برجامی را باز کند

واکنش زینب سلیمانی به ترور دانشمند ایرانی

لزوم نظارت هر چه دقیق تر بر محدودیت های کرونایی توسط فرمانداران در آذربایجان غربی

همسر مرحوم راستگو به فاصله 6 روز بعد از فوت همسرش درگذشت

ماه تروریست ها؛ 11 سال و 6 ترور در 2 ماه سال (فیلم)

پایان صبر نزدیک است/فرمان مجازات عاملان و آمران ترور /مسکن جان ندارد/پیشخوان

افتتاح 8 مرکز نیکوکاری در روستاهای بخش کهریزک

اعتبار بازسازی پل خلیج فارس پل­دختر شود

همسر مرحوم حجت الاسلام راستگو به فاصله 6 روز بعد از فوت همسرش درگذشت

حمله یک نماینده به روحانی درباره ترور فخری زاده | واکنش سازمان انرژی اتمی | معزی: اصرار بر دروغگویی عادی نیست

اهداف یک ترور، زمین و زمان واکنش ما

حسین ابراهیم طه دبیرکل جدید سازمان همکاری اسلامی شد

اهداف یک ترور، زمین و زمان واکنش ما

اقدام بزدلانه ترور شهید «فخری زاده» حاکی از ضعف دشمنان است

ایران در رابطه با ترور شهید فخری زاده حق «اقدام متقابل» را محفوظ می داند

تصاویری از تشییع شهید فخری زاده در حرم رضوی

کرونا نمی رود؛ مگر با اتحاد و لغو دورهمی ها

گزیده روزنامه های 9 آذر 1399

اقدام بزدلانه ترور شهید «فخری زاده» حاکی از ضعف دشمنان است

واکنش سازمان انرژی اتمی به ادعای دیدار شهید فخری زاده با آمانو

ترور دانشمندان ایران اوج عجز و ناتوانی دشمنان ملت را می رساند

گره گشایی از مشکلات معیشتی مردم باید اولویت نخست مسئولان باشد

روی آوردن به فیلترینگ فضای مجازی،مردم را در برابر نظام قرار می دهد/ در حوزه کودکان دچار ضعف و خلا هستیم

روی آوردن به فیلترینگ فضای مجازی،مردم را در برابر نظام قرار می دهد/ در حوزه کودکان دچار ضعف و خلا هستیم