مطالب مرتبط:
از بررسی طرح تامین کالاهای اساسی و اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری تا حضور وزیر راه و شهرسازی در صحن
ناکامی سیاست های دولت در تأمین و توزیع نهاده های دامی/ ورود میدانی مجلس برای بررسی مشکلات نهاده ها
بررسی آثار کوتاه و بلند مدت فیلترینگ
تشویق شهروندان به نگهداشت شهر در منطقه2
جزییات طرح «وان» ؛ کارت سوخت حذف می شود؟ | اختصاص «وان» به شهروندان کشور
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 01:052020-10-23اجتماعي

بررسی عوامل موثر بر مشارکت شهروندان در نوسازی و بهسازی بافت فرسوده


پس از شناخت بافت های فرسوده شهر، لزوم بازسازی و نوسازی آن به شدت احساس می شد زیرا بافت های فرسوده و ناکارآمد در شهرها از مسائل بحرانی توسعه پایدار شهری بوده و نوسازی آنها برای دست یابی به جوامع پایدار مورد تاکید است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، با توجه به تأثیرگذاری ناکارآمدی بافت های فرسوده بر فرم، عملکرد، کیفیت و امنیت شهرها، همچنین اهمیت ارتقا کیفیت زندگی و رفاه شهروندان، نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده ضروری است، اما موضوع مهم در این میان مشارکت دادن شهروندان در این امر است.

با توانمند کردن مردم به کمک آموزش، مدیریت، امکان سنجی و ایجاد امکانات، شرایط مدیریت بافت برای ساکنان آنها فراهم می شود.

دلایل زیادی وجود دارد که توانمند سازی با درگیر کردن و مشارکت مردم دستاوردهای مثبتی در عملکرد ایجاد می کند و یک برنامه راهبردی اجتناب ناپذیر برای کار بیشتر با صرف هزینه کمتر است؛ این فرایند اگر چه زمان بر، اما نتیجه حاصله از آن همان کارآمد شدن این بافت ها است.

بسیار واضح است که یکی از پیش شرط های محوری در شکل گیری و تعامل و تکامل فرآیندهای توسعه پایدار وجود سیاست ها، برنامه ها و مداخلات چند بعدی در جهت توانمندسازی افراد و جوامع به منظور مشارکت فعال آنها در تحقق بخشیدن به اهداف دراز مدت و میان مدت توسعه همه جانبه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

توانمندسازی انواع، مراحل و جهت گیری های مختلفی دارد، اساساً اولین راهبرد عمده در تدوین، طراحی و اجرای برنامه های توانمندسازی مسئله آموزش است زیرا در این فرایند، اطلاعات و پیام ها منتقل و علی رغم اینکه در عصر حاضر اطلاعات منشأ قدرت است بنابراین دسترسی اقشار وسیع مردمی به اطلاعات یک گام کلیدی در فرآیند توانمندسازی محسوب می شود؛ البته انگیزه و اعتقاد، وحدت رویه بین مسئولان، رؤسای دستگاه های اجرایی و اقشار مختلف مردم بسیار حائز اهمیت است.

برخورداری از فرصت های برابر زندگی با نوسازی بافت های ناکارآمد شهری محمدرضا رضایی عضو هیئت علمی دانشگاه یزد در این باره به ایمنا"، می گوید: یکی از مسائلی که امروزه توجه برنامه ریزان شهری را به خود جلب کرده، فرسودگی و از رونق افتادن بخش قدیمی شهرها است که در این زمینه یکی از مهمترین سیاست هایی که می توان برای بازسازی و نوسازی بافت های فرسوده پیشنهاد کرد توجه به نقش مردم و رویکرد مشارکتی است.

وی می افزاید: در اوایل قرن بیستم به دلیل وضعیت مطلوب اجتماعی، زیست محیطی و اقتصادی در بافت های مرکزی شهرها، گسترش شهرها به نواحی پیرامونی آغاز شد، لیکن ادامه و تشدید این نوع گسترش در این کشورها موجب بروز مشکلاتی شد.

وی ادامه می دهد: در دوره تحولات جدید شهرنشینی و مشکلات ناشی از آن، مراکز و بافت های تاریخی شهرها بیش از سایر نقاط شهری در معرض تأثیرات نامطلوب توسعه شهری قرار گرفت، چنانچه پیامدهای این موضوع را در سیمای شهرهای تاریخی دنیا و به ویژه شهرهای تاریخی ایران به روشنی می توان دید، تا آنجا که لزوم احیای ارزش های این گونه بافت ها در مسیر تحولات جدید را ناگزیر، می کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد تصریح می کند: بخش قابل توجهی از بافت های قدیمی شهرهای کشور که غالباً هسته اولیه و اصلی این شهرها را تشکیل می دهد در روند شتاب آلود شهرنشینی و برنامه های توسعه شهری عصر مدرن گرایی مورد بی توجهی قرار گرفته و به بافت فرسوده و ناکارآمد شهری تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه بافت های فرسوده شهری یکی از موارد مطرح در تمامی شهرهای کشور است که هرکدام متناسب با شرایط انسانی و طبیعی خود نیازمند مداخله و اصلاح است، می افزاید: از آنجایی که بافت فرسوده در اکثر شهرها هسته اولیه شکل گیری شهر را شامل می شود، این امر موجب اختلال در شکل گیری ارتباط و وحدت فضایی بین بخش مرکزی میانی و پیرامونی می شود.

رضایی تاکید می کند: یکی از موضوعات قابل توجه در راستای شناخت شهر و نحوه شکل گیری آن، مطالعه بافت قدیمی شهر است زیرا برای هرگونه حرکت عمرانی نخستین گام شناختن بافت قدیم شهر است.

وی با بیان اینکه امروزه ضرورت مشارکت شهروندان در بهبود وضعیت کالبدی و اجتماعی شهرها بر کسی پوشیده نیست، می گوید: اداره شهرها به نحو مطلوب در بسیاری از موارد از توان دولت خارج است، بنابراین موفقیت در این امر در جلب مشارکت مردم و نهادهای محلی است و تنها جلب اعتماد عمومی و تشویق مردم در مراحل مختلف باعث می شود که مدیریت ها تا حدود زیادی در تدوین اهداف و قابلیت های اجرایی با موفقیت همگام باشد و در نهایت بتواند با تکیه بر داده های موثق و با اتکا به پشتوانه مردم موفقیت خود را تضمین کند.

این دانش آموخته دوره دکتری جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه تربیت مدرس تهران ادامه می دهد: بافت های فرسوده یکی از انواع بافت های آسیب پذیر شهری است که به دلیل فرسودگی کالبدی، برخورداری نامناسب از دسترسی ها و تأسیسات خدماتی و وجود زیرساخت های شهری آسیب پذیر، ارزش محیطی و اقتصادی پایینی دارد.

وی تاکید می کند: تحقق عدالت اجتماعی و ایجاد شکل گیری محیط زیستی امن، ایمن و دلخواه برای زندگی و فعالیت شهروندان در راستای برخورداری از فرصت ها به فرصت های برابر زندگی از اهداف کلان سند چشم انداز کشور است که بی شک بافت های فرسوده شهری با داشتن مسائل و مشکلات کالبدی اجتماعی اقتصادی و… محیط هایی را برای ناسازگاری هدف ایجاد کرده است.

لزوم تغییر نگرش کنشگران در توجه به توانمندی های مردم رضایی با اشاره به علل و پیامدهای فرسودگی بافت ها، اظهار می کند: اصولاً فرسودگی به کالبد منحصر نمی شود، بلکه معرف وجود شرایطی است که زندگی انسان را در ابعاد مختلف تهدید می کند، به گونه ای که به نظر می رسد تداوم این روند در بافت های فرسوده خود به منزله یک فاجعه آمیز است که نسل های آینده را نشانه گرفته است.

وی ادامه می دهد: این شرایط مواردی همچون میزان بالای جرایم، وجود معضلات اجتماعی، وجود فقر اقتصادی، زیرساخت های مناسب کالبدی، آسیب پذیری در برابر زلزله، عدم امکان امدادرسانی مناسب در مواقع بحران و بسیاری موارد دیگر را شامل می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد با بیان اینکه افزایش مشارکت شهروندان در نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده شهری مستلزم توجه به دو بُعد عاملیتی و ساختاری در سطح خرد و کلان است، تصریح می کند: تغییر نگرش فردی برای افزایش مشارکت شهروندان در نقش سطح خرد نیازمند آموزش و آگاه سازی احترام قائل شدن به آزادی های فردی و حقوق شهروندی است.

وی تاکید می کند: کنشگران مشارکت در سطح کلان و سازمانی باید در دیدگاه های خود و نگرش به توانمندی های مردم تغییر ایجاد کنند؛ مدیران و کارشناسان به عنوان عاملان سطح کلان در فرآیند مشارکت پذیری و تسهیل امر مشارکت مردم نقش مؤثری دارند که برای این منظور لازم است این گروه نیز تغییر نگرش پیدا کنند و از سوی دیگر معادله بسترسازی برای مشارکت مردم است.

رضایی با بیان اینکه مشارکت مردم نیازمند اصلاح ساختارهای سازمانی و حقوقی در سطح خرد و کلان است، تصریح می کند: بسترسازی برای توزیع عادلانه منافع بسترسازی برای توزیع عادلانه منافع و اصلاح قوانین و ضوابط و مقررات اداری برای پذیرش و تسهیل پذیرش و تسهیل حضور و مداخله مردم در فرآیند تصمیم سازی، برنامه ریزی، اجرا و ارزیابی ضروری است؛ از این رو برای ارتقا تقویت و تقویت مشارکت مردم و کسب توفیق در نوسازی و بهسازی بافت ها باید به نکاتی توجه شود که از جمله آن آگاه کردن مردم از قوانین نوسازی و اطلاع رسانی دقیق در خصوص فرآیند و ابعاد طرح و دریافت نظرات و پیشنهادات آنها همچنین اعطای تسهیلات مالی برای افزایش مشارکت ساکنان در بهسازی و نوسازی بافت فرسوده است.

وی ادامه می دهد: یکی از عوامل مهم تأثیرگذار بر مشارکت مردم به ویژه مشارکت مالی، سهیم شدن آنها در منافع پروژه ها و توزیع عادلانه منافع بین مشارکت کنندگان است.

این دانش آموخته دوره دکتری جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه تربیت مدرس تهران با بیان اینکه آموزش نکته دیگر و قابل توجه است، اظهار می کند: از آنجا که سطح تحصیلات مالکان و ساکنان بافت های فرسوده متفاوت است و گاهی از سطح سواد پایین و حتی بی سوادی رنج می برند، برگزاری دوره های آموزشی برای جلب حمایت و مشارکت آنها لازم و ضروری به نظر می رسد.

وی تصریح می کند: نهادسازی در اطلاع رسانی موضوع مهم دیگر است چرا که از دیدگاه مردم ایجاد ساختار اطلاع رسانی در خصوص چگونگی اجرا و انجام طرح های نوسازی و بهسازی و مزایای طرح می تواند مشارکت را افزایش داده و در کنار ایجاد نهاد اطلاع رسانی وجود نهادهای مشاوره ای در هنگام اجرای پروژه به سوالات و دغدغه های شهروندان پاسخ داده و فضای شفاف را برای آنها ترسیم کند.

وی معتقد است: بنا بر رویکردهای جدید مشارکتی، هم عوامل فردی و هم عوامل ساختاری باید توأم در فرآیند مشارکت حضور داشته باشد زیرا در صورت کمرنگ شدن و یا غیبت یکی از این عناصر، مشارکت مؤثر و پایدار رخ نخواهد داد.


کلید واژه ها: بافت های فرسوده - سازی - فرسوده - نوسازی - بافت - شهروندان - مشارکت - عملکرد - بهسازی - پایدار - مدیریت - توانمند سازی - توسعه پایدار - بافت فرسوده - کیفیت زندگی - کیفیت - عوامل موثر - مردم - خبرنگار - بازسازی - راهبردی - برنامه - بحرانی - ضروری - توسعه - گزارش - درگیر - شرایط - شناخت - اهمیت

آخرین اخبار سرویس:
واقعیت های جالب و شگفت انگیز درباره مریخ و پیش نیازهایش برای مسکونی شدن + تصاویر

خواناسازی برج بزرگ سلطانیه

زانتیا در اهواز زیر آب رفت!

اوقات شرعی دهم آذر در سمنان

کمک رسانی سپاه و بسیج به مردم در آبگرفتگی ماهشهر+تصاویر

ادارات و بانک های اهواز، کارون و بندرماهشهر به دلیل آب گرفتگی تعطیل شد

تعطیلی اهواز، کارون و ماهشهر در روز دوشنبه

ادارات و بانک های اهواز، ماهشهر و کارون فردا تعطیل شد

کمک رسانی سپاه و بسیج به مردم در آبگرفتگی ماهشهر+تصاویر

ادارات و بانک های 3 شهرستان خوزستان فردا تعطیل شدند

احتمال بروز آنفلوآنزای حاد پرندگان در ازنا

ادارات و بانک های اهواز، ماهشهر و کارون فردا تعطیل شد

اهواز، کارون و ماهشهر در روز دوشنبه تعطیل شد

ادارات و بانکهای اهواز و ماهشهر دوشنبه 10 آذر تعطیل هستند

ادارات اهواز و ماهشهر تعطیل شد

نوبت دهی اینترنتی تعویض پلاک در لرستان

ادارات و بانکهای شهرهای اهواز، ماهشهر و کارون تعطیل شدند

اهواز، کارون و ماهشهر در روز دوشنبه تعطیل شد

ادارات و بانکهای شهرهای اهواز، ماهشهر و کارون تعطیل شدند

وضعیت جاده ها و راه ها، امروز 9 آذر 99 / جاده های شمالی برفی و بارانی است

سرنشینان چهار خودرو گرفتار در برف محور چاشم امدادرسانی شدند

سرنشینان چهار خودرو گرفتار در برف محور چاشم امدادرسانی شدند

برخورد با 300 راننده متخلف به دلیل دستکاری در پلاک خودرو

شرایط جدید نوسازی تاکسی های شهری

تصاویر| آب گرفتگی خیابان های بوشهر

فعالیت سامانه بارشی تا فردا در استان اصفهان

بازگشایی راه 8 روستای بهمیی/آماده باش کامل نیروهای امدادی

آشنایی با پنجره های ارسی ایران، اوج هنر چوب و شیشه + تصاویر

آب گرفتگی خیابان های بوشهر

آبگرفتگی اطراف 2 روستای غیزانیه اهواز تا فردا برطرف می شود

برف روبی گردنه طالقان

راه ارتباطی 21 روستای کردستان همچنان مسدود است

آب گرفتگی خیابان های بوشهر

بارش باران و آب گرفتگی خیابان های بوشهر

بارش برف در محور چالوس

راه ارتباطی 64 روستای کردستان بازگشایی شد

برخی متولدین 99/09/09 را ببینید

کدام خودروها شامل حذف جرایم کرونایی می شوند؟

بارش باران و آب گرفتگی خیابان های بوشهر

راه ارتباطی 64 روستای کردستان بازگشایی شد

جریمه 414 خودروی ناقض محدودیت تردد در زنجان

بارش برف هم اکنون در مهاباد

میزان بارندگی بوستان باشت کهگیلویه و بویراحمد به 237میلیمتر رسید

ورود سامانه بارشی جدید به لرستان/دمای هوا کاهش می یابد

نخستین برف پاییزی در کربلا

پایان مرمت و بازسازی قنات آسیاب خان زواره اردستان

سامانه بارشی جدید سه شنبه به کشور می رسد

چند خبر کوتاه از کهگیلویه و بویراحمد

جلسه بودجه 1400 شهرداری

رصد اماکن گردشگری تبریز تشدید می شود

انتقال مادر باردار روستای محاصره در برف سقز 

پیش بینی هوا/سه شنبه شب سامانه جدید بارشی وارد کشور می شود

بازگشایی راه 8 روستای بهمیی/آماده باش کامل نیروهای امدادی

آماده باش به 17 استان برای برف و باران

سامانه بارشی جدید سه شنبه شب به کشور می رسد

انتقال مادر باردار روستای محاصره در برف سقز 

لایه نگاری و تعیین حریم تپه الله قلی لیلان آغاز شد

اخبار کوتاه خبر 20 سیمای گلستان ، 9 آذر

بازدید استاندار کهگیلویه و بویراحمد از برخی معابر و محلات یاسوج در پی بارش باران

عکس/ سردترین شهر ایران

محیط زیست در سال 2020

بازدید استاندار کهگیلویه و بویراحمد از برخی معابر و محلات یاسوج در پی بارش باران

سامانه بارشی جدید سه شنبه شب به کشور می رسد

ورود سامانه بارشی جدید به کشور از روز سه شنبه

البرزی ها! صبح فردا منتظر یخبندان باشید

بارش 160میلیمتر باران در ماهشهر

آب گرفتگی منازل مسکونی روستای «پاعلم» پلدختر

اهدای بسته های حمایتی به دانش آموزان فومن

آبگرفتگی اطراف 2 روستای غیزانیه اهواز تا فردا برطرف می شود

انسداد چند محور شهری و روستایی در استان بوشهر

آب گرفتگی منازل مسکونی روستای «پاعلم» پلدختر

انسداد چند محور شهری و روستایی در استان بوشهر

احتمال بروز آنفلوآنزای حاد پرندگان در ازنا

طرح زمستانی پلیس راه ایلام 22 آذرماه آغاز می شود

مدارس از 7 دسامبر بازگشایی خواهند شد

امدادرسانی به روستاییان گرفتار در سیل امیدیه+ عکس

جریمه240 خودرو در آران و بیدگل

بارش برف تمام گردنه های استان قزوین را فرا گرفت

انسداد چند محور شهری و روستایی در استان بوشهر

تداوم بارش رحمت الهی در سطح استان سمنان

جاده های شمالی خراسان رضوی بارانی و لغزنده است

فردا پایان فعالیت سامانه بارشی کرمانشاه/گیلانغرب پربارش ترین

بارندگی شدید در استان بوشهر/ انسداد چندین جاده شهری و روستایی

تجلیل از معلولین موفق چهارمحال و بختیاری

معاون وزیر نیرو:احتمال وقوع سیل و هشدار طغیان رودخانه ها/مردم از نزدیک شدن به رودخانه ها پرهیز کنند

فردا پایان فعالیت سامانه بارشی کرمانشاه/گیلانغرب پربارش ترین شهرستان

جاده های شمالی خراسان رضوی بارانی و لغزنده است

مدرسه تلویزیونی ایران؛ برنامه های درسی دوشنبه 10 آذر

گردنه های قزوین برفی است 

هیچ راه روستایی در اهر مسدود نیست

انسداد چندین محور شهری و روستایی در بوشهر

انسداد چندین محور شهری و روستایی در بوشهر

ادامه بارندگی ها در سطح استان سمنان

باران شدید خوزستان را قفل کرد

فرماندار اسلامشهر: تمهیدات لازم برای زمستان امسال اندیشیده شده است

استخدام برای مشمولان غایب ممنوع است

تکرار داستان آبگرفتگی و سرریز فاضلاب شهرها در خوزستان

اردبیل زیر دومین برف پاییز

برخورد با 300 راننده اصفهانی به دلیل دستکاری پلاک

بارش 160.7 میلیمتر باران در ماهشهر

بررسی عوامل موثر بر مشارکت شهروندان در نوسازی و بهسازی بافت فرسوده

بررسی عوامل موثر بر مشارکت شهروندان در نوسازی و بهسازی بافت فرسوده