مطالب مرتبط:
4 کشته در جاده داریون - شیراز
پشت پرده جدایی روزبه چشمی از استقلال و انتقاد مدیران به سعادتمند
پشت پرده جدایی عجیب روزبه چشمی از استقلال
آلودگی هوا چند تن از نوزادان را کشته است؟
افزایش کشته های ترافیکی استان مرکزی
-16 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 00:302020-10-23سياسي

حقایق کمتر شنیده شده درباره تک چشمی که در آخرالزمان ظهور می کند؛ دجال چه فتنه ای می کند و چگونه کشته می شود؟


حقایق کمتر شنیده شده درباره تک چشمی که در آخرالزمان ظهور می کند؛ دجال چه فتنه ای می کند و چگونه کشته می شود؟ براساس روایات، کافر بودن، ادعای پروردگاری کردن، - حقایق کمتر شنیده شده درباره تک چشمی که در آخرالزمان ظهور می کند؛ دجال چه فتنه ای می کند و چگونه کشته می شود؟ " براساس روایات، کافر بودن، ادعای پروردگاری کردن، درنوردیدن سراسر جهان، عمر طولانی داشتن، یک چشم بودن و… از مهم ترین ویژگی های دجّال است.

به گزارش  است و از آغاز آفرینش آدم تا روز قیامت فتنه ای به مانند آن نیامده است.

از این رویداد بزرگ و فتنه سهمگین در روایات به خروج دجّال تعبیر شده است.

با وجود آنکه روایات فراوانی در زمینه ویژگی های دجّال و اعمال و رفتار او نقل شده است،  ولی باید اعتراف کرد که درک همه وجوه این موضوع به راحتی امکان‏پذیر نیست و نمی توان به تصویری کامل و بدون ابهام از این پدیده عجیب و بی مانند دست یافت.

با این حال، با توجّه به ضرورت شناخت این رویداد آخرالزّمانی و اهمیّت آماده شدن برای رویارویی با این فتنه جهان گستر، در این فصل با بهره‏گیری از روایات، به تبیین برخی از وجوه فتنه دجّال می پردازیم.

بیشتربخوانید تصویر جعلی از دجال آخرالزمان+تصاویر (18+)" 1.

معنا و مفهوم دجّال دجّال بر وزن فعّال صیغه مبالغه است که در ادبیات عرب برای دلالت بر زیادی انجام کار از سوی فاعل به کار می رود.

در کتاب های لغت، احتمال های متعددی برای ریشه و معنای این واژه مطرح شده است که در اینجا به برخی از آن ها اشاره می کنیم: الف) واژه دجّال از دُجَیل به معنای قَطْران گرفته شده است.

گفتنی است، اعراب در گذشته، بدن شتران خود را برای پوشاندن عیوب آن ها با ماده سیاه‬ رنگی به نام قطران می پوشاندند و در عرف عرب به پوشاندن کامل بدن شتر با این ماده تَدجیل می گفتند.

از آنجا که دجّال نیز، چون قطران سراسر زمین را می پوشاند، از او با این عنوان یاد می شود.

ب) واژه یاد شده از دَجْل به معنای دروغ و فریب مشتق شده و دلیل نام‏گذاری دجّال به این نام این است که او ادّعای پروردگاری می کند و این کار از بزرگ ترین دروغ هاست.

ج) ریشه لغت دجّال، دَجْل ، به معنای در نوردیدن است و از این رو این نام به دجّال اطلاق می شود که او بیشتر مناطق جهان را درمی‏نوردد و تحت سلطه خود درمی‬ ‏آورد.

د) دجّال از تَدجیل به معنای پوشاندن ریشه گرفته است و به این دلیل دجّال را با این نام می خوانند که او با کفرش مردم را می پوشاند یا زمین را با فراوانی لشکریانش می پوشاند یا اینکه حق را با باطل می پوشاند.

ه) این واژه از تَدجیل گرفته شده که به معنای زراندود کردن برای فریب است.

بنابر این قول، دلیل نام‏گذاری دجّال به این نام این است که او با دروغ و نیرنگ خود و همچنین با بیان کردن خلاف آنچه در دل دارد، باطل را حق جلوه می دهد و موجب فریب مردم می شود.

و) لغت دجّال از دُجال به معنای طلا یا آب طلا مشتق شده است؛ چون دجّال در هر جا که قدم می گذارد گنج های طلا نیز با او همراه است.

ز) ریشه این لغت دَجّاله به معنای گروه بزرگ همسفران است و به این دلیل دجّال را به این اسم نام‏گذاری کرده اند که او سراسر زمین را با هواداران فراوان خود می پوشاند.

ح) این واژه از لغت دَجال به معنای سرگین ، گرفته شده است؛ زیرا دجّال نیز مانند سرگین گستره زمین را با اعمال خود آلوده می کند.

[3]مؤلف لغت‏نامه تاج العروس پس از نقل اقوال یاد شده می نویسد: مصنّف همه وجوه محتمل را به خوبی بیان کرد، ولی درست ترین و بهترین وجه آن است که گفت: دجّال به معنای بسیار دروغ گوست و دروغ او سحر، فریب، تهمت، حق‏پوشی و اظهار مطالبی است که در دل او وجود ندارد.

گفتنی است، نویسنده کتاب اعلام قرآن وجه دیگری برای ریشه کلمه دجّال بیان کرده که قابل تأمّل است.

او در‬ این ‏باره می نویسد: ‬ در نظر نگارنده دجّال کلمه ای است مرکّب و الف و لام آن همان الف و لامی است که در نامه های دانیال و حزقیال هم وجود دارد و به معنی خدا است.

جز اوّل آن هرچه باشد به معنی ضدّ و خصم و دشمن است و دور نیست که با دژ ، دشمن و دشوار هم‏ریشه باشد.

اگرچه در این وجه، نکات بدیعی وجود دارد، ولی به دشواری می توان در میان اهل لغت مؤیدی برای آن پیدا کرد.

2.

دجّال در روایات با نگاهی اجمالی به مجموعه روایت هایی که در زمینه خروج دجّال و رویداد های وابسته به آن نقل شده است، با موضوع ها و سرفصل های متعدّدی روبه‏رو می شویم که بررسی کامل همه آن ها نیازمند پژوهشی ژرف و گسترده است.

در این مجال اندک، برخی از این موضوع ها و سرفصل ها را بررسی می کنیم.

الف) حتمی بودن خروج دجّال در روایات متعدّدی بر گریزناپذیر بودن خروج دجّال، به عنوان یکی از رویداد های آخرالزّمان یا نشانه های قیامت، تأکید شده است.

از جمله در روایتی که امیرمؤمنان علی (ع) از پیامبر گرامی اسلام (ص) نقل می کند، می خوانیم: عَشْرٌ قَبْلَ السّاعَهِ لابُدَّ مِنها: السُّفْیانِی وَ الدَّجّالُ .

پیش از ساعت [قیامت] 10 رویداد گریزناپذیر است: [خروج]سفیانی، [خروج]دجّال.

در برخی روایات، حتمی بودن خروج دجّال به مانند حتمی بودن ظهور امام مهدی (ع) دانسته شده و انکار آن کفر به شمار آمده است.

از آن جمله می توان به روایت نبوی زیر اشاره کرد: مَنْ أَنْکَرَ خُرُوجَ الْمَهْدِیُّ فَقَدْ کَفَرَ بِما أُنْزِلَ عَلی مُحَمَّدٍ وَ مَنْ أَنْکَرَ نُزُولَ عِیسَی فَقَدْ کَفَرَ وَ مَنَ أَنْکَرَ خُرُوجَ الدَّجّالَ فَقَدْ کَفَرَ.

هر کس خروج مهدی را منکر شود به آنچه بر محمّد نازل گشته، کافر شده است و هر کس نزول عیسی را منکر شود کافر شده و هر کس خروج دجّال را انکار کند، کافر شده است.

ب) بزرگی فتنه دجّال در بسیاری روایات بر این موضوع تأکید شده که فتنه دجّال، فتنه ای بزرگ و بی مانند است.

براساس یکی از این روایات، پیامبر اعظم (ص) در یکی از خطبه های خود می فرماید: یا أَیُّهَا النّاسُ إِنَّها لَمْ تَکُنْ فِتْنَهٌ فِی الأَرْضِ أَعْظَمُ مِنْ فِتْنَهِ الدَّجّالِ وَ إِنَّ اللّهَ تَعالی لَمْ یَبْعَثْ نَبِیّا إلاّ حَذَّرَهُ أُمَّتَهُ.

ای مردم! بر روی زمین فتنه ای بزرگ تر از فتنه دجّال نبوده است، خدای تعالی هیچ پیامبری را برانگیخته، مگر اینکه امّتش را از او برحذر داشته است.

در روایت دیگری، در همین زمینه از پیامبر (ص) چنین روایت شده است: ما بَیْنَ خَلْقِ آدَمَ (ع) إِلی قِیامِ السّاعَهِ أَمْرٌ أَکْبَرُ مِنَ الدَّجّالِ.

از آفرینش آدم درود خدا بر او باد تا برپایی قیامت، امری بزرگ تر از دجّال نبوده است.

ج) هشدار همه پیامبران درباره خروج دجّال خطر دجّال برای جوامع بشری چنان گسترده و ویرانگر است که همه پیامبران الهی درباره آن هشدار داده و پیروان خود را از او برحذر داشته اند.

پیامبر گرامی اسلام در این زمینه می فرماید: إِنَّهُ لَمْ یَکُنْ نَبِیٌّ إِلاّ وَ قَدْ أَنْذَرَ الدَّجّالَ أُمَّتَهُ.

هیچ پیامبری نبوده است مگر اینکه پیروانش را از دجّال بر حذر داشته است.

د) ضرورت پناه بردن به خدا از شرّ دجّال در روایات فراوانی بر ضرورت پناه بردن به خدا از شرّ فتنه دجّال سفارش شده است.

از جمله در روایتی، از پیامبر گرامی اسلام (ص) چنین نقل شده است: إِذا فَرَغَ أَحَدُکُمْ مِنَ التَّشَهُّدِ الآخِرِ فَلْیَتَعَوَّذْ مِنْ أَرْبَعٍ: مِنْ عَذابِ جَهَنَّمَ وَ مِنْ عَذابِ الْقَبْرِ وَ مِنْ فِتْنَهِ الْمَحْیا وَ الْمَماتِ وَ مِنْ شَرِّ الْمَسِیحِ الدَّجّالِ.

هر یک از شما هنگامی که از تشهّد پایانی فارغ شدید، باید که از چهار چیز [به خدا]پناه برید: از عذاب دوزخ، از عذاب قبر، از فتنه زمان زندگی و مرگ و از شرّ مسیح دجّال.

در برخی روایات نیز توصیه هایی برای در امان ماندن از شرّ فتنه دجّال شده است.

از جمله در یکی از روایات نبوی می خوانیم: مَنْ حَفِظَ أَوَّلَ سُوَرهِ الْکَهْفِ عَشْرَ آیاتٍ عُصِمَ مِنْ فِتْنَهِ الدَّجّالِ.

هر کس 10 آیه ابتدایی سوره کهف را حفظ کند از فتنه دجّال در امان می ماند.

ه) ویژگی های دجّال پیش از بررسی ویژگی هایی که در روایات برای دجّال برشمرده شده، لازم است یادآور شویم که در منابع روایی شیعه برخلاف منابع اهل سنّت، کمتر به موضوع دجّال پرداخته شده است تا آنجا که در کتاب هایی مانند الکافی ثقه الاسلام کلینی (ره)، کتاب الغیبه نعمانی (ره) و الإرشاد شیخ مفید (ره) که در آن ها روایات فراوانی در مورد نشانه های ظهور نقل شده، حتی یک روایت هم درباره دجّال نیامده است و مجموع روایاتی که در کمال الدّین و تمام النّعمه شیخ صدوق (ره) و کتاب الغیبه شیخ طوسی (ره) در‬ این ‏باره نقل شده است، به ده مورد هم نمی رسد.

افزون بر این، بیشتر روایت هایی که از طریق اهل سنّت درباره دجّال و ویژگی های او نقل شده گرفتار ضعف سند یا افسانه پردازی و بیان مطالب عجیب و غریب و دور از ذهن است.

با توجّه به مطالب یاد شده، برخی از نویسندگان معاصر، در اصل وجود دجّال یا ویژگی های او تردید کرده و در نهایت معتقد به رمزی و کنایه ای بودن ویژگی های دجّال و انطباق نداشتن این ویژگی ها بر شخص یا موجود معین و مشخص شده اند.

سید محمّد صدر، پس از آنکه دوازده ویژگی دجّال را با استفاده از روایات برمی‏شمارد، در بررسی این ویژگی ها می نویسد: ‬ بی تردید، اگر از مفاهیم رمزی و کنایی این عبارات صرف نظر کنیم هیچیک از آن ها را نمی توانیم بپذیریم و نمی شود آن ها را صحیح دانست؛ زیرا از نظر ضوابط سندی اکثر آن ها اخبار واحدی می باشند که قابل اعتماد نیستند و اگر از ضوابط سندی نیز صرف‏نظر کنیم می بینم که در این روایات مطالبی اعجازآمیز به دجال نسبت داده شده است.

با اینکه وی شخصی کافر و سرکش و طاغی است و قبلاً گفتیم که صدور معجزه از یک شخص کافر ممکن نیست.

با وجود این نقاط ضعف، امر از دو حال خارج نیست.

یا باید تمامی این اخبار را مردود بدانیم یا اینکه بر یک معنای رمزی و کنایی برخلاف معنای ظاهری حمل کنیم و روشن است که حمل بر معنای رمزی از کنار گذاشتن و مردود دانستن بهتر است.

یکی دیگر از نویسندگان معاصر نیز پس از بیان روایات دجّال، درباره آن تردید کرده و می نویسد: ریشه داستان دجّال را باید در کتاب مقدّس و در بیان نصاری پیدا کرد.

بعد از آنکه، اکثر احادیث آن و تفصیلاتش در کتب اهل سنّت و به طرق آنهاست.

به هر حال، اصل قضیه دجّال به طور اجمال، بعید نیست صحت داشته باشد، لیکن تعریفات و توصیفاتی که درباره اش شده مدرک قابل اعتمادی ندارد.

پس بر فرض اینکه اصل قضیه دجّال صحت داشته باشد، اما بدون تردید با افسانه هایی آمیخته شده صورت حقیقی خود را از دست داده است.

نویسنده کتاب یوم الخلاص (روزگار رهایی) نیز پیش از بررسی روایات مربوط به دجّال، می نویسد: نگارنده در مورد دجّال به نتیجه قطعی نرسیده است؛ زیرا روایاتی که در مورد دجّال نقل شده، غالباً مورد اعتماد نیستند و در ضمن آن ها مطالبی هست که یقیناً جعلی هستند و متن آن ها گواه است بر اینکه سخن معصوم نیست.

در این حدیث ها ذوق و قریحه جاعلین اثر گذاشته، طبق سلیقه و ذوق آن ها جعل شده است و آنچه از رسول گرامی اسلام (ص) نقل شده در میان احادیث جعلی دستگاه خلافت گم شده است و تشخیص آن ها بسیار دشوار می نماید.

[15]پس از این مقدّمه به بررسی مهم ترین ویژگی های ظاهری و رفتاری دجّال می پردازیم.

براساس روایات، کافر بودن، ادعای پروردگاری کردن، درنوردیدن سراسر جهان، عمر طولانی داشتن، یک چشم بودن و… از مهم ترین ویژگی های دجّال است.

برای روشن تر شدن این ویژگی ها، چند روایت را که در این زمینه وارد شده است، بررسی می کنیم.

در یکی از احادیث نبوی، دجّال این گونه توصیف شده است: ‬ إِنِّی قَدْ حَدَّثْتُکُمْ عَنِ الدَّجَّالِ حَتّی خَشِیتُ أَنْ لاتَعْقِلُوا، إِنَّ مَسِیحَ الدَّجّالِ رَجُلٌ قَصِیرٌ أَفْحَجُ، جَعْدٌ، أَعْوَرُ مَطْمُوسُ الْعَیْنِ لَیْسَتْ بِناتِئهٍ وَ لاحَجْراءَ فَإِنِ الْتَبَسَ عَلَیْکُمْ فَاعْلَمُوا أَنَّ رَبَّکُمْ لَیْسَ بِأَعْوَرَ وَ إِنَّکُمْ لَنْ تَرَوْا رَبَّکُمْ حَتّی تَمُوتُوا.

من درباره دجال با شما سخن گفتم و بیم آن دارم که شما آن را درک نکنید.

مسیح دجّال مردی کوتاه قد با پا هایی فاصله‏ دار و مویی پیچان (مجعد) است، یک چشم بیشتر ندارد و چشم دیگر او به طور کلّی محو شده و هیچ برآمدگی و فرو رفتگی از آنان باقی نمانده است.

اگر [امر او]بر شما مشتبه می شود بدانید که پروردگار شما یک چشم نیست و شما هرگز پروردگار خود را نمی بینید تا اینکه از دنیا بروید.

در این باره همچنین از پیامبر اعظم (ص) نقل شده است که فرمود: ‬ الدَّجالُ أَعْوَرُ عَیْنِ الشِّمالِ، بَیْنَ جَبِینِهِ مَکْتُوبٌ: کافِرٌ وَ عَلی عَیْنِه ظَفَرَهٌ غَلِیظَهٌ.

دجّال کسی است که چشم چپ او نابیناست و در میان پیشانی او نوشته شده است: کافر.

بر چشم او ناخنکی [18]بزرگ است.

در روایت نبوی دیگری که در منابع روایی شیعه نیز نقل شده است، درباره ویژگی های دجّال چنین می خوانیم: أَیُّهَا النّاسُ ما بَعَثَ اللّهُ عَزَّوَجَلَّ نَبِیّا إِلاّ وَ قَدْ أَنْذَرَ قَوْمَهُ الدَّجّالَ، وَ إِنَّ اللّهَ عَزَّوَجَلَّ قَدْ أَخَّرَهُ إِلی یَوْمِکُمْ هذا، فَمَهْما تَشابَهَ عَلَیْکُمْ مِنْ أَمْرِه فَإِنَّ رَبَّکُمْ لَیْسَ بَأَعْوَرَ، إِنَّهُ یَخْرُجُ عَلی حِمارٍ عَرْضُ ما بَیْنَ اُذُنَیْهِ میلٌ، یَخْرُجُ وَ مَعَهُ جَنَّهٌ وَ نارٌ و جَبَلٌ مِنْ خُبْزٍ وَ نَهْرٌ مِنْ ماءٍ، أَکْثَرُ أَتْباعِهِ الْیَهُودُ وَ النِّساءُ وَ الأَعْرابُ، یَدْخُلُ آفاقَ الأَرْضِ کُلَّها إِلاّ مَکَّهَ وَ لابَتَیْها، وَ الْمَدینَهَ وَ لابَتَیْها.

ای مردم! خداوند پیامبری را به رسالت مبعوث نکرد جز آنکه قومش را از دجّال ترسانید و خدای تعالی آن را تا به امروز بر شما تأخیر انداخته است و اگر امر بر شما مشتبه شد بدانید که خداوند یک چشم نیست و دجّال بر حماری که فاصله بین دو گوشش یک میل است خروج می کند و بیشتر پیروان او یهود و زنان و اعرابند و به همه کرانه های زمین جز مکّه و دو حومه آن و مدینه دو حومه آن درآید.

در روایتی که از امیرمؤمنان (ع) نقل شده است، آن حضرت در پاسخ اصبغ بن نباته که از آن حضرت درباره ویژگی های دجّال پرسیده بود، می فرماید: ألا إنّ الدَّجّالَ صائِدُ بْنُ الصَّائِدِ، فَالشَّقیُّ مَنْ صَدَّقَهُ.

وَ السَّعیدُ مَنْ کَذَّبَهُ، یَخْرُجُ مِنْ بَلْدَهٍ یُقالُ لَها إِصْفَهانُ، مِنْ قَرْیَهٍ تُعْرَفُ بِالْیَهُودِیَّهِ، عَیْنُهُ الْیمنی مَمْسَوحَهٌ، وَ الْعَیْنُ الاُخْری فی جَبْهَتِهِ، تَضیءُ کَأَنَّها کَوکَبُ الصُّبْحِ، فی ها عَلَقَهٌ کَأَنَّها مَمْزُوجَهٌ بِالدَّمِ، بَیْنَ عَیْنَیْهِ مَکْتُوبٌ کافِرٌ ، یَقْرَأُهُ کُلُّ کاتِبٍ وَ اُمِّیٍّ، یَخُوضُ البِحارَ وَ تسیرُ مَعَهُ الشَّمْسُ، بَیْنَ یَدَیْهِ جَبَلٌ مِنْ دُخانٍ، وَ خَلْفَهُ جَبَلٌ أَبْیَضٌ یَرَی النّاسُ أَنَّهُ طَعامٌ، یَخْرُجُ حینَ یَخْرُجُ فی قَحْطٍ شَدیدٍ تَحْتَهُ حِمارٌ أَقْمَرُ، خُطْوَهُ حِمارِه مِیلٌ، تُطْوی لَهُ الأَرْضُ مَنْهَلاً مَنْهَلاً، لایَمُرُّ بِماءٍ إِلاّ غارَ إِلی یَوْمِ القِیامَهَ، یُنادی بِأَعْلی صَوْتِه یَسْمَعُ ما بَیْنَ الْخافِقَیْنِ مِنَ الجِنِّ وَ الإِنْسِ وَ الشَّیاطینَ، یَقُولُ: إِلَیَّ أَوْلِیایی، أَنا الَّذی خَلَقَ فَسَوَّی وَ قَدَّرَ فَهَدی، أَنا رَبُّکُمْ الأَعْلی وَ کَذَبَ عَدُوُّ اللّهِ، إِنَّهُ أَعْوَرُ یَطْعَمُ الطَّعامَ، وَ یَمْشی فی الْأَسْواقِ، وَ إِنَّ رَبَّکُمْ عَزَّوَجَلَّ لَیْسَ بِاَعْوَرَ، وَ لا یَطْعَمُ وَ لایَمْشی وَ لایَزُولُ، تَعالَی اللّهُ عَنْ ذلِکَ عُلُوّا کَبیرا.

دجّال صائد بن صائد [صید]است و بدبخت کسی است که او را تصدیق کند و نیک‏بخت کسی است که او را تکذیب نماید.

او از شهری خروج کند که به آن اصفهان گویند.

از قریه ای که آن را یهودیه می شناسند.

چشم راستش ممسوح [نابینا]است و چشم دیگرش که بر پیشانی اوست آنچنان می درخشد که گویی ستاره سحری است و در آن علقه ای است که با خون در آمیخته و میان دو چشمش نوشته شده است: کافر و هر کاتب و بی سوادی آن را می خواند و در دریا ها فرو می رود، آفتاب با او حرکت می کند و در مقابلش کوهی از دود است و پشت سرش کوه سفیدی است که مردم آن را طعام پندارند.

در قحطی شدیدی در حالی که بر حمار سپیدی که فاصله هر گامش یک میل است، سوار شده خروج می کند و زمین منزل به منزل زیر پایش در نوردیده شود و بر آبی نگذرد جز آنکه تا روز قیامت فرو رود و با صدای بلندی که جن و انس و شیاطین در شرق و غرب عالم آن را می شنوند، می گوید: ای دوستان من! به نزد من آیید، من کسی هستم که آفرید و هماهنگی بخشید و اندازه‏گیری کرد و راه نمود.

من پروردگار والای شما هستم .

در حالی که آن دشمن خدا دروغ می گوید.

او یک چشمی است که غذا می خورد و در بازار ها راه می رود و پروردگار شما یک چشم نیست و غذا نمی خورد و راه نمی رود و زوالی ندارد.

چنانکه پیش از این بیان شد، با توجه به روایاتی که از شیعه و اهل سنت در این زمینه دجال نقل شده است، در اصل وجود آن چندان تردیدی وجود ندارد، ولی برخی از مشخصات و ویژگی هایی که در بعضی از روایات؛ همچون روایت اخیر، برای این موجود بیان شده است، چندان قابل پذیرش نیست و چه بسا که برخی از این مشخصات؛ همچون شهر و محل خروج و یا ویژگی های غیرمعقول، از منابع یهودی یا اسراییلیات داخل روایات اسلامی شده باشد.

ناگفته نماند که نقل این گونه روایات در منابع معتبری مانند کمال الدین و تمام النعمه شیخ صدوق (ره) به معنای اعتبار این روایات و تأیید آن ها از سوی نویسندگان این کتاب ها نیست؛ زیرا برخی از این روایات، صرفاً از باب جدل با مخالفان عمر طولانی امام مهدی (ع) و به عنوان شاهدی بر امکان عمر طولانی نقل شده اند.

به این معنا که این نویسندگان برخی از روایات مربوط به دجال را از کتاب های مخالفان عمر طولانی امام مهدی (ع) نقل کرده اند، تا به این وسیله از سخنان آن ها علیه خودشان استفاده کنند.

شاهد بر این ادعا اینکه شیخ صدوق روایات دجال را در بخشی از کتاب خود آورده که به بیان شرح حال افرادی که عمر طولانی داشته اند، اختصاص یافته است.

ایشان پس از بیان چند روایت در باب دجال می نویسد: اهل عناد و انکار امثال این خبر را تصدیق می کنند و درباره دجال و غیبت و مدت عمر طولانی و ظهورش در آخرالزمان آن ها را روایت می کنند، اما اخبار قائم را و اینکه او مدت طولانی غیبت می کند، آنگاه ظاهر می شود و زمین را پس از آنکه از ظلم و جور آکنده شده است، از عدل و داد پر می کند، تصدیق نمی کنند.

سرانجام دجّال در مورد سرانجام دجال و اینکه او به دست چه کسی نابود می شود، با دو دسته روایت روبه‏‬ رو هستیم.

در دسته ای از روایات تأکید شده است که دجّال به دست حضرت مهدی (ع) کشته می شود و در دسته ای دیگر از روایات از حضرت عیسی (ع) به عنوان کشنده دجال یاد شده است.

در نخستین روایت دسته اول که از امیر مؤمنان علی (ع) نقل شده است، در این زمینه چنین می خوانیم: أَلا وَ إِنْ أَکْثَرَ أَشْیاعِهِ یَؤْمَئِذٍ أَوْلادُ الزِّنی وَ أَصْحابُ الطَّیْالِسَهِ الْخُضْرِ یَقْتُلُهُ اللّهُ عَزَّوَجَلَّ عَلی عَقَبَهِ أَفیقٍ لِثَلاثِ ساعاتٍ مَضَتْ مِنْ یَوْمِ الْجُمْعَهِ عَلی یَدَیْ مَنْ یُصَلِّی عِیسَی بْنُ مَرْیَمَ 8 خَلْفَهُ.

آگاه باشید که بیشتر پیروانش فرزندان نامشروع و اصحاب طیلسان (جامه های) سبز (یا یهودیان) هستند.

خداوند او را در گردنه اَفیق به دست کسی که عیسی بن مریم (ع) پشت سر او نماز می خواند، سه ساعت گذشته از روز جمعه به هلاکت می رساند.

امام صادق (ع) نیز دراین‏باره می فرماید: یَوْمُ النِّیرُوزِ هُوَ الیَوْمُ الَّذِی یَظْهَرُ فِیهِ قائِمُنا أَهْلَ الْبَیْتِ وَ وُلاهِ الأَمْرِ وَ یَظْفِرْهُ اللّهُ تَعالی بِالدَّجّالِ فَیَصْلِبُهُ عَلی کِناسَهِ الْکُوفَهِ.

روز نوروز روزی است که خداوند در آن روز قائم ما اهل بیت و واپسین، ولی امر را بر دجّال پیروز می گرداند و او را در کناسه کوفه به دار می زند.

در یکی از روایات دسته دوم، به نقل از پیامبر اعظم (ص) چنین آمده است: فَبَینا هُوَ عَلی ذلِکَ إذْ بَعَثَ اللّهُ عَزَّوَجَلَّ الْمَسِیحَ بْنَ مَرْیَمَ فَیَنْرِلُ عِنْدَ الْمَنارَهِ الْبَیْضاءِ شَرْقِیَّ دِمَشْقَ بَیْنَ مَهْرُودَتَیْنِ، واضِعا یَدَهُ عَلی أَجْنِحَهِ مَلَکَیْنِ فَیَتْبَعُهُ فَیُدْرِکُهُ فَیَقْتُلُهُ عِنْدَ بابِ لُدِّ الشَّرْقِیِ.

در همین حالت که وی بدین گونه می گذارند، خدای عزّوجلّ مسیح پسر مریم (ع) ‬ را برمی‬ ‏انگیزد و او نزد مناره سفید سمت شرقی دمشق در پوششی زرد نازل می شود و در حالی که دستش را بر شانه های دو فرشته گذاشته است، دنبال او می رود تا اینکه او را در نزدیکی دروازه لدّ [28]شرقی می یابد و او را می کشد.

در این زمینه، همچنین از پیامبر گرامی اسلام (ص) نقل شده است که فرمود: یَخْرُجُ الدَّجّالُ فِی أُمَّتِی فَیَلْبَثُ فِیهِمْ أَرْبَعِینَ، لا أَدْرِی أَرْبَعِینَ یَوْما أَوْ أَرْبَعِینَ سَنَهً أَوْ أَرْبَعِینَ لَیْلَهً أَوْ أَرْبَعِینَ شَهْرا فَیَبْعَثُ اللّهُ عِیسَی بْنَ مَرْیَمَ 8 کَاَنَّهُ عُرْوَهُ بْنُ مَسْعُودِ الثَّقَفِی فَیَظْهَرُ فَیُهْلِکُهُ.

دجال در امت من خارج می شود و به مدت چهل روز یا چهل سال یا چهل شب یا چهل ماه در میان آن ها زندگی می کند تا اینکه خداوند عیسی بن مریم (ع) ‬ را برمی‏انگیزد در حالی که او مانند عروه بن مسعود ثقفی است و او بر دجال غلبه می کند و نابودش می سازد.

با توجّه به روایات یاد شده، اظهار نظر قطعی در مورد چگونگی از بین رفتن دجال امکان‬ ‏پذیر نیست و به ناچار علم آن را به خدا واگذار می کنیم.

ز) دجّال و دیگر مدّعیان دروغین نکته دیگری که از روایات درباره دجّال به دست می آید این است که پیش از خروج دجال اصلی، دجّال ها یا کذاب های فراوانی خروج می کنند که هر یک به نوعی موجب فریب و گمراهی مردم می شوند.

در روایتی که انس بن مالک از پیامبر اعظم (ص) نقل کرده، در این زمینه چنین آمده است: یَکُونُ قَبْلَ خُرُوجِ الدَّجّالِ نَیِّفٌ عَلی سَبْعِیَن دَجّالاً.

پیش از خروج آن دجّال، افزون بر هفتاد دجال خروج می کند.

پیامبر خاتم (ص) در روایت دیگری در این ‏باره می فرماید: ‬ یَکُونُ فِی آخِرِالزَّمانِ دَجّالُونَ کَذّابُونَ یَأْتُونَکُمْ مِنَ الأَحادِیث بِما لَمْ‏تَسْمَعُوا أَنْتُمْ وَ لاآباوُکُمْ فَإِیّاکُمْ وَ إِیّاهُمْ لایُضِلِّونَکُمْ وَ لایَفْتِنُونَکُمْ.

در آخرالزّمان دجّال های دروغ‬ ‏گویی خواهند آمد.

آن ها احادیثی را به شما عرضه می کنند که نه شما و نه پدرانتان آن ها را نشنیده اید، پس برحذر باشید که آن ها شما را گمراه نکنند و نفریبند.

همچنین از آن حضرت روایت شده است که فرمود: … وَ إِنَّهُ سَیَکُونُ فِی أُمَّتِی کَذّابُونَ ثَلاثُونَ کُلُّهُمْ یَزْعَمُ أَنَّهُ نَبِیٌّ وَ أَنَا خاتَمُ النَّبِییَّنَ لا نَبِیَّ بَعْدِی.

… همانا به زودی در امّت من، سی مدّعی دروغین برخواهند خاست که همه آن ها گمان می کنند، پیامبر است در حالی که من خاتم پیامبرانم و هیچ پیامبری پس از من نیست.

با توجّه به روایات یاد شده و روایات فراوان دیگری که در این زمینه نقل شده است، می توان گفت که دجال با ویژگی هایی که در این فصل برشمردیم یک مصداق بیشتر ندارد و موارد دیگری که در روایات اخیر از آن ها تعبیر به دجّال شده، صرفاً از باب همانندی با دجّال واقعی از نظر بیان ادّعا های خلاف واقع و فریفتن مردم بوده است، نه اینکه واقعاً ده ها دجّال با ویژگی های منحصر به فردی که در اینجا به آن ها اشاره کردیم در آخرالزّمان خروج می کند.

3.

برداشت رمزی و کنایی از دجّال گفتیم که برخی اهل تحقیق با توجّه به مشکلات موجود در روایات دجّال، این روایات را بر معنایی رمزی و کنایی حمل کرده و دجّال را سمبل پدیده ای دانسته اند که در آخرالزّمان ظهور می کند و موجب گمراهی گسترده مردم می شود.

برای روشن تر شدن این برداشت، بیان یکی از نویسندگان معاصر در این زمینه را نقل می کنیم: مهم ترین و همگانی ترین نشانه ای که می بایست مورد توجّه قرار گیرد، همان مفهوم دجّال بود که سمبلی از حرکت های ضد اسلامی در دوران غیبت کبرا، یعنی دوران فتنه ها و انحرافات است و آن عبارت است از تمدن جدید اروپایی که چهره ای فریبنده و چشمگیر و خیره‏‬ کننده دارد و افکار و اندیشه عمومی مردم دنیا را متوجه خود ساخته و پیامد های ناگواری را به دنبال داشته است.

همچون خروج بسیاری از مسلمانان از اسلام، گردن نهادن آن ها به مذاهب و فلسفه های منحرف دیگر و فساد ها و تباهی ها و ستم هایی که در جوامع بشری ایجاد کرده است و لذا می توان گفت که از آغاز آفرینش حضرت آدم تا روز قیامت مخلوقی بزرگ تر از لحاظ انحراف و کژی همچون این دجّال وجود نداشته است؛ زیرا هیبت و شکوه تمدن اروپایی و عظمت مادّی و اختراعات و سلاح های نابودی آفرین آن و وادار کردن انسان ها را به اینکه قدرت خداوندی را انکار کنند؛ تاکنون در تاریخ دیده نشده و سابقه نداشته است و در آینده نیز همچون او دیده نخواهد شد؛ زیرا آینده در اختیار طرفداران حق و عدالت خواهد بود.

مؤید این برداشت فرمایش حضرت رسول (ص) در آن روایت است که فرمود: ما بین خلقت آدم تا روز قیامت امر بزرگ تر از دجّال نیست .

تعبیر به امر گویای آن است که دجّال یک شخص نیست، بلکه یک حرکت فکری متمدّن است که با اسلام دشمنی دارد!.

[34]با توجه به مجموعه مطالبی که در اینجا بیان شد، می توان گفت: 1.

فتنه دجال فتنه ای سهمگین، پیچیده و بسیار گمراه‬ ‏کننده است که باید برای در امان ماندن از آن تنها به خدای بزرگ پناه برد.

[35]2.

با توجه به روایاتی که از شیعه و اهل سنت نقل شده است، در اصل خروج موجودی به نام دجال در آخرالزمان تردیدی نیست؛ موجودی که با هم در آمیختن حق و باطل مردم را به گمراهی می کشاند و گروه زیادی را با خود همراه می کند.

3.

بسیاری از روایاتی که در آن ها ویژگی های عجیب و غریب و خارق العاده ای برای دجال برشمرده شده است، از نظر سند ضعیف هستند و چندان نمی توان به آن ها اطمینان کرد.

4.

وجود برخی از روایات خاص و با مضامین غیرمعقول درباره ویژگی های دجال در کتاب های معتبری همچون کمال الدین و تمام النعمه شیخ صدوق (ره) به معنای اعتبار این روایات و تأیید آن ها از سوی نویسندگان این کتاب ها نیست؛ بلکه برخی از این روایات، صرفاً از باب جدل با مخالفان عمر طولانی امام مهدی (ع) و به عنوان شاهدی بر امکان عمر طولانی نقل شده اند؛ زیرا این مخالفان به عمر طولانی دجال اذعان دارند و در عین حال منکر عمر طولانی امام مهدی (ع) هستند.

5.

حمل روایات دجال بر معانی رمزی و کنایی نیازمند دلایل و مستندات کافی است و در صورت نبود این دلایل و مستندات، چاره ای جز حمل آن ها بر معانی ظاهری شأن نیست.

منبع: مهر انتهای پیام/
کلید واژه ها: آخرالزمان - روایات - فتنه - حقایق - ظهور - چشمی - دجال - کشته - ویژگی - روز قیامت - مهم ترین - فراوانی - اعتراف - طولانی - آفرینش - رویداد - رفتار - موضوع - قیامت - وجوه - بزرگ - خروج

آخرین اخبار سرویس:
راه ثبات قیمت ها از کانال بودجه 1400

خروج از »ان پی تی« و توقف اجرای پروتکل الحاقی

شهید فخری زاده با مقامات آژانس دیدار نداشته است

پاسخ به ترور را دستمایه رقابت ها و اختلافات داخلی نکنیم

محکومیت جهانی ترور شهید فخری زاده

پاداش تحصیل و آموزش علم در کلام امام صادق (ع)

اخبار کوتاه از مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد

برای برادرم شهیدی

فیلم/ نماینده امام، پایِ دردِ مردم

تجمع دانش آموزان بندرعباس در محکومیت ترور شهید فخری زاده

تصاویر | استایل زمستانی ایوانکا ترامپ را برای شیک پوش بودن ببینید

پاسخ جلیلی به سوالات خبرنگار NBC درباره دکتر فخری زاده

فاصله زیاد سریال ها با الگوی خانواده ایرانی- اسلامی/ بی توجهی به پروژه نفوذ

سخنگوی گوترش: هرگونه ترور را محکوم می کنیم

گزارش واشنگتن پست از واکنش ترامپ به شکست در شب انتخابات | مانند «شاه جرج دیوانه» شده بود

جهان با گذر زمان گرمتر می شود

انتخابات آمریکا مملو از تقلب و فساد بود

تعبیر خواب توالت فرنگی ، کاسه دستشویی و سنگ دستشویی در خانه

استقبال از پیکر مطهر 6 شهید گمنام در فرودگاه اهواز

ترامپ مانند «شاه جرج دیوانه» شده بود

تطبیق قانون جدید شمار احزاب را به نصف تقلیل داد

جفا دید ولی خود را فدا کرد

تعبیر خواب ذرت مکزیکی ، معنی خریدن و خوردن و پختن ذرت مکزیکی در خواب

خدمتِ ساقی گری (در بیان معیارهای صحیح در تفسیر رسالتِ نبی)

تطبیق قانون جدید شمار احزاب را به نصف تقلیل داد

چطور در برابر دورهمی های ایام کرونا مقاومت کنیم؟

راهنمایی والدین نباید موجب دخالت در زندگی زناشویی فرزندان شود

جفا دید ولی خود را فدا کرد

میرزایی: با فعال کردن ظرفیت های داخلی می توان چند کشور 85 میلیون نفری را اداره کرد

محکومیت ترور شهید فخری زاده از سوی اردن

تلاش باندهای امنیتی برای نجات قاتلان فرزندان ملت با پخش کلیپ ساختگی تولید داخل!

ایران، طلبکار توافق برجام است

بی توجهی به جوانان ایرانی و اتکا به دیگر کشورها باعث شکست می شود

آقای ظریف؛ افکار عمومی را منتظر نگذارید و مستنداتتان را منتشر کنید!

میرزایی: با فعال کردن ظرفیت های داخلی می توان چند کشور 85 میلیون نفری را اداره کرد

نبود سیستم جمع آوری آب های سطحی ،عامل آبگرفتگی در شهر چمران و بندر امام خمینی (ره)

تشکیل شورای ملی امنیت سایبری در امارات

هوشیاری ملی دربرابر ابعاد ترور دانشمند ایرانی

ضرورت ادامه دادن راه شهید فخری زاده از سوی جوانان

چند ترفند ساده برای غلبه بر حواس پرتی در زمان دورکاری

وزیر خارجه عراق ترور شهید فخری زاده را محکوم کرد

محدودیت های کرونایی، مانع حضور دانشجویان در خوابگاه نیست

سلطان محمود و شاعرِ بادنجان !

چگونه ایده هایمان را عملی کنیم؟

فکه میزبان فرمانده سپیدپوش شد

ترور شهید فخری زاده 17 سال پیش کلید خورد

ترور شهید فخری زاده ثابت کرد راه عزت در مقاومت است نه اصرار بر مذاکره

ضرورت ادامه دادن راه شهید فخری زاده از سوی جوانان

اصلاح مقررات دست‎ و پاگیر تولید/ در روز های آینده برخی پرونده های جدید واگذاری های مسأله دار به دادگاه ارائه می شود

فضیلت و برکات سوره بقره

ناقوس مرگ امانمان را برید...

دشمن با ترور دنبال توقف پیشرفت های ایران اسلامی است

طرح | عقل و تدبیر؛ شرط رسیدن به آزادگی

پادکست | برای دلت در بساز

دشمن با ترور دنبال توقف پیشرفت های ایران اسلامی است

بی توجهی به جوانان ایرانی و اتکا به دیگر کشورها باعث شکست می شود

اهواز در وضعیت بسیار بحرانی است / همه امید ما به همت و عزم نیروهای جهادی است+صوت

اینگونه عملیات تروریستی از زمان پیروزی انقلاب تا امروز ادامه داشته است

ناقوس مرگ امانمان را برید...

دانشگاه اصلی ترین کانون تولید قدرت نرم نظام اسلامی است

پروژه ناتمام؛ درباره دستگاه علمی فکری داود فیرحی و نگاهی که به فقه سیاسی و اندیشه ایرانشهری داشت

آنچه درباره «گنجینه خواف» نمی دانیم

کاهش آمار بستری بیماران کرونایی در چرداول

وعده 10 روزه معاون بنیاد مسکن برای تکمیل پروژه پل روستای گلورد

استقبال خیرین و نیکوکاران از پویش «مهر ماندگار»

آزادی 5 زندانی در بند به همت بسیجیان کاشان

این پویش ها می تواند مردم را تشویق کند که به هموطن نیازمند خود کمک کنند

شهادت دکتر فخری زاده خسارت بزرگی برای مسلمانان است

تشییع شهید فخری زاده در حرم حضرت معصومه (س)

پاسخ به ترور را جناحی نکنیم

تعبیر خواب آبگینه ، معنی دیدن ظرف و ظروف شیشه ای و بلوری در خواب چیست

سردار تنگسیری: توان نظامی و موشکی ایران به هیچ عنوان قابل مذاکره نیست

فرزندان شهید فخری زاده با تولیت حرم حضرت معصومه (س)دیدار کردند

نخبه های مسلمان در کنار ایران علیه توطئه جهانی بایستند

دانشگاه اصلی ترین کانون تولید قدرت نرم نظام اسلامی است

برخی به دنبال ضربه زدن به اصل ولایت فقیه هستند

ترسیم نقاشی «سردار دل ها» در نخجوان + عکس

از تمدید غیرحضوری گواهینامه تا جاماندگان سهام عدالت

سردار تنگسیری: توان نظامی و موشکی ایران به هیچ عنوان قابل مذاکره نیست

ذاکریان: ترور شهید فخری زاده یک اقدام تروریستی آشکار بود/واکنش ایران باید جدی و حساب شده باشد

لازم الاجرا بودن طرح اقدام راهبردی برای تحریم ها

گزیده روزنامه های 10 آذر 1399

رییس قوه قضاییه:چرخه تولید کشور تحت هیچ شرایطی نباید لحظه ‎ای متوقف شود

چرا برخی نمی خواهند شهید فخری زاده را «دانشمند هسته ای» تلقی کنند؟

امام جمعه بوشهر: شهید فخری زاده سردار علوم استراتژیک بود

عذرخواهی شبکه دو سیما از مخاطبان

همسر شهید طهرانی مقدم: به حال همسر شهید فخری زاده غبطه می خورم/ ذریه ما فدای رهبری

ذاکریان: ترور شهید فخری زاده یک اقدام تروریستی آشکار بود/واکنش ایران باید جدی و حساب شده باشد

تکلیف ابرپروژه های نیمه تمام چه می شود؟

امیری درگذشت حجت الاسلام شهیدی را تسلیت گفت

وقتی بازیگر محبوب «پایتخت» تسلیم می شود/ عکس

ازدواج نامناسب؛ نقطه شروع رضایت نداشتن از زندگی

سردار تنسگیری: توان نظامی و موشکی ایران به هیچ عنوان قابل مذاکره نیست

واکنش مجلس به ترور / صف، سرما و دو عدد مرغ / نوشداروی کرونا، خیلی دور خیلی نزدیک

نوای آسمانی که صد ها نفر را مسلمان کرد/ آرزویم تلاوت دوباره در مسجد الاقصی است

حجت الاسلام شهیدی ؛ مدیری که رازهای بنیاد شهید را با خود برد

امیری درگذشت حجت الاسلام شهیدی را تسلیت گفت

نشریات استان گلستان در «سامانه سنا» نیستند

ترور در حومه پایتخت

16 نکته کاربردی برای تغییر پوشش همسرمان

حقایق کمتر شنیده شده درباره تک چشمی که در آخرالزمان ظهور می کند؛ دجال چه فتنه ای می کند و چگونه کشته می شود؟

حقایق کمتر شنیده شده درباره تک چشمی که در آخرالزمان ظهور می کند؛ دجال چه فتنه ای می کند و چگونه کشته می شود؟