مطالب مرتبط:
جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان شنبه 3 آبان
وزیر آموزش و پرورش: ساخت 43 هزار مسکن برای فرهنگیان آغاز شد
چند درصد از مرگ و میرها ناشی از تغذیه نامناسب است؟/آموزش تغذیه ای به 14 میلیون دانش آموز
جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان جمعه 2 آبان
جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان جمعه 2 آبان
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 2 آبان 1399 ساعت 20:152020-10-23اجتماعي

ارایه خدمات مشاوره ای به دانش ِآموزان با کمک 2 هزار و 300 مشاور آموزش و پرورش


ایرنا- یک سوم دانش آموزان به گفته مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش نیازمند حمایت های تخصصی در زمینه سلامت روان هستند؛ - " تهران- ایرنا- یک سوم دانش آموزان به گفته مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش نیازمند حمایت های تخصصی در زمینه سلامت روان هستند؛ از این رو، 2 هزار و 300 عضو تخصصی در 750 مرکز و هسته مشاوره به دانش آموزان خدمات ارائه می دهند.

سلامت روان جزیی از سلامت عمومی و نیاز اساسی جامعه است و لازم است نهادهای مرتبط برای ارتقای سلامت روان افراد جامعه تلاش کنند چراکه این موضوع می تواند آثار اجتماعی و اقتصادی بسیاری را با خود به همراه داشته باشد.

در این بین وزارت آموزش و پرورش هم به منظور داشتن جامعه ای سالم، به همان اندازه که برای کسب علم و دانش تلاش می کند، سلامت جسم و روان دانش آموزان را نیز مد نظر دارد و خدماتی در این زمینه به آنها ارائه می دهد.

وزارت آموزش و پرورش در تمام ایام سال با بکارگیری مشاوران در مدارس و مناطق مختلف خدمات متنوعی را به دانش آموزان و اولیای آنها ارائه می دهد.

این وزارتخانه با 750 مرکز مشاوره در تمام روزهای سال تحصیلی به ویژه در شرایط بحرانی شیوع ویروس کرونا یاری رسان خانواده ها بوده است تا دامنه تاب آوری دانش آموزان افزایش یابد.

همچنین این وزارتخانه هر ساله دستورالعمل اجرایی برگزاری برنامه هایی در سطح مدارس کشور را ابلاغ می کند.

امسال هم با هدف ترویج و فرهنگ سازی درباره مهارت های بهداشت روان در سطح مدارس کشور، آگاه سازی دانش آموزان، والدین و اولیای مدارس در مورد عوامل تهدیدکننده بهداشت روان و ارتقای سطح سواد دانش آموزان در زمینه بهداشت روان بخشنامه اجرایی را به سراسر کشور ابلاغ کرد.

آموزش و پرورش در این بخشنامه برای همه روزهای هفته سلامت روان با در نظرگرفتن یک عنوان خاص دوازده اقدام در این حوزه را تعریف کرد.

تقویت هسته ها و مراکز مشاوره در شرایط کرونا، مشاوران متخصصان متعهد، پرچمداران و مدافعان سلامت روان، نقش مدیران تصمیم ساز، نقش نظام مراقبت های بهداشتی اجتماعی به ویژه پرونده الکترونیکی دانش آموزان، مشارکت سازمان های مردم نهاد، به مثابه یاوران و همراهان حوزه مشاوره، نقش رسانه ها و به ویژه شبکه شاد و توانمندسازی روان شناختی معلمان و کارکنان مدرسه عناوینی هستند که آموزش و پرورش برای نامگذاری روزهای این هفته برگزید.

همچنین این وزارتخانه درصدد است تا برنامه ها و رویدادهای متنوع آموزشی و ترویجی برای برگزاری هفته بهداشت روان برگزار کند که از جمله این برنامه ها می توان به برگزاری استانی و هماهنگ آزمون سلامت روانی – رفتاری برای دانش آموزان متوسطه اول کشور از آبان ماه و تکمیل اطلاعات مربوط به سامانه پایش آسیب های اجتماعی دانش آموزان و تهیه نقشه خطرپذیری و آسیب پذیری روانی اجتماعی در این دوران اشاره کرد.

همچنین قرار است فاز جدید برنامه همیاران مشاور در تمام مدارس متوسطه اول و دوم با شعار هر کلاس درس یک همیار مشاور و تجلیل از مناطق و مدارس فعال در برنامه نیز آغاز شود.

همیار مشاور در واقع دانش آموزی است که پس از گذراندن دوره آموزشی مربوطه زیرنظر گروه تخصصی مشاوره، با مشاور مدرسه همکاری کرده و به راهنمایی همسالان خود می پردازد.

فعالیت 2 هزار و 300 عضو تخصصی مسعود شکوهی مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش در مورد تعداد مراکز مشاوره و افزایش تعداد آنان در دوران کرونا اظهار داشت: در حال حاضر 750 هسته و مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی در آموزش و پرورش به دانش آموزان خدمت می کنند که 2 هزار و 300 عضو تخصصی در این هسته ها و مراکز، خدمات مورد نیاز را به دانش آموزان و خانواده ها، ارائه می کنند.

وی با بیان اینکه دانش آموزان برای مقابله با مشکلات ناشی از شرایط قرنطینه، آموزش های مجازی و دیگر مشکلات روان شناختی به خدمات مشاوره ای نیازمندند، افزود: در این گذر چه بسا دانش آموزانی هستند که به صورت اضطراری نیازمند خدمات مشاوره ای بوده تا بتوانند از مشکلات روانی، اجتماعی و تحصیلی به درستی عبور کنند.

در این میان نقش بی نظیر هسته ها و مراکز مشاوره در ارائه خدمات مشاوره ای روان شناختی، درمانی، مددکاری، حمایت و ارجاع برای دانش آموزان نیازمند بسیار حیاتی و حائز اهمیت است.

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: شناسایی به موقع، تشخیص و انجام مداخلات درمانی و حمایتی در محل هسته ها و مراکز مشاوره در شرایط کرونا و با توجه به محدودیت های خاص خود نیازمند ساماندهی و مراقبت ویژه است.

با اجرای طرح "صدای مشاور " درصدد آن هستیم تا بتوان به این موضوع اساسی و تخصصی جامعه عمل پوشاند.

شکوهی همچنین گفت: مراکز مشاوره و خدمات روان شناختی فعالیت های خود را به گونه ای انجام می دهند که ابتدا بر اساس ساعت تخصصی به مرکز مشاوره منطقه، تعداد اعضای تخصصی و ساعات حضور مشخص و سپس بر اساس تعداد مدارس آن منطقه تقسیم وظایف صورت پذیرد و به اطلاع مدارس رسانده شود.

وی با بیان اینکه هر عضو تخصصی مرکز با توجه به ساعت حضور مسئولیت تعدادی از مدارس را بر عهده گرفته است، عنوان کرد: تماس تلفنی هفتگی با مدیران و مشاوران مدارس تحت پوشش جهت اخذ آخرین اطلاعات، رخدادها و موارد مورد نیاز مداخلات تخصصی در حوزه راهنمایی و مشاوره، ارائه راهکارهای لازم در خصوص موارد خاص و ارسال مطالب و محتواهای آموزشی ضروری در قالب بروشور و اطلاعیه از جمله خدمات این مراکز است.

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش همچنین ادامه داد: بازدید حضوری از مدارس تحت پوشش، پذیرش مراجعان ارجاعی از مدارس تحت پوشش و انجام فعالیت های مشاوره ای آنان و ارجاع دانش آموزان نیازمند خدمات حمایتی و مددکاری به دستگاه های مرتبط از دیگر خدمات ارائه شده توسط مراکز و هسته های مشاوره است.

فعالیت 14 هزار مشاور در دوران کرونا شکوهی همچنین درباره تعداد و نقش مشاوران بر سلامت روان در دوران تحصیلی و شیوع کرونا اظهار داشت: در حال حاضر 14 هزار مشاور در سطح مدارس کشور به دانش آموزان خدمت می کنند.

وی افزود: با توجه به سیر تحولات ایجاد شده در کشور به دلیل بروز و همه گیری بیماری نوپدید کرونا (کووید-19 ) و تعطیلی طولانی مدت فعالیت های آموزشی و پرورشی مدارس، سبب شد که میزان بهره برداری دانش آموزان از بستر فضای مجازی برای جبران فرصت های از دست رفته فرآیند آموزشی و پرورشی و کاهش دغدغه های اجتماعی افزایش یابد.

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش یادآور شد: با توجه به اینکه در سال تحصیلی جاری روند حضور دانش آموزان به صورت ترکیبی (حضوری و غیرحضوری) است، این اداره کل در راستای ماموریت های خود زمینه سازی لازم برای اجرای فعالیت راهنمایی، مشاوره مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی با بهره گیری از مشاوران مدارس به شکل حضوری و غیرحضوری به خصوص در بستر شبکه شاد را فراهم آورده است.

شکوهی خاطرنشان کرد: همچنین تمام دانش آموزان کشور در مناطق شهری، روستایی و مناطق عشایری که به دو دسته (آنانی که دسترسی به ظرفیت فضای مجازی دارند و آنانی که دسترسی به این فضا ندارند) تحت پوشش خدمات مشاوره ای و پیشگیری از آسیب های اجتماعی به شکل آنلاین (برخط) و حضوری به خصوص در هسته ها و مراکز مشاوره و خدمات روان شناختی هستند که البته این اداره کل درصدد آن است که کیفیت این فعالیت ها را به خصوص در مناطقی که دسترسی (آنلاین ) بر خط موجود نیست، تقویت کرده و برای ایجاد عدالت در ارایه خدمات، از طریق حضوری عمل کنند.

اهم اقدامات مشاوران مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش در ادامه درباره اهم اقدامات مشاوران توضیح داد: ارایه خدمات در (نظام مراقبت دانش آموزان) به شکل حضوری و غیرحضوری در بستر شبکه شاد و سامانه همگام به منظور اجرای آموزش ارتقایی و پیشگیرانه برای تمام دانش آموزان مدرسه صورت می گیرد.

شکوهی ادامه داد: اجرای آزمون های غربالگری پایه، چک لیست ها از طریق سامانه همگام، شناسایی (نشانگان محور و اورژانسی) برای دانش آموزان در معرض خطر در مدرسه (توسط مشاور یا مربی منتخب)، مداخله مختصر مدرسه برای دانش آموزان شناسایی شده و ارجاع دانش آموزان شناسایی شده به کمیته نماد منطقه جهت ارجاع درون دستگاهی (هسته های مشاوره و مراکز مشاوره و خدمات روان شناختی منطقه ای و استانی) و ارجاع برون دستگاهی (دستگاه های همکار مانند وزارت بهداشت و بهزیستی) از طریق سامانه همگام از دیگر اقداماتی است که مشاوران وزارت آموزش و پرورش پیگیری می کنند.

وی پیگیری دوره ای وضعیت دانش آموزان را از دیگر نقش های مشاوران وزارت آموزش و پرورش دانست و گفت: در این راستا گروه های تعاملی مجازی بین مشاوران و دانش آموزان جهت ارایه خدمات مشورتی، ارتقایی، راهنمایی، مشاوره ای و آموزشی با استفاده از ظرفیت مجازی شبکه شاد ایجاد شده است.

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه اجرای طرح "پیام مشاور" در مدارس در یک پیوستار و سیستم از ستاد تا مدرسه و خانه استمرار می یابد، گفت: این موضوع کمک می کند تا در شرایط کرونایی بتوان نسبت به ارائه آموزش های بهنگام و همچنین اطلاع رسانی و هماهنگی های لازم برای تمام دانش آموزان و اولیا از طرق مختلف (کانال های مجازی در شبکه شاد و.

) نقش آفرینی کنیم.

شکوهی یادآور شد: در این طرح مشاوران مدارس بر اساس سیاست های اعلام شده و با درک نیازهای روان شناختی دانش آموزان و اولیا ضمن اولویت بندی محتواهای ارسالی، مراتب را به فوریت در اختیار دانش آموزان و اولیا به طور مستمر قرار خواهند داد.

همچنین مشاوران زمان اعلام و نحوه تکمیل پرسشنامه غربالگری، آزمون های توانایی، رغبت، نمون برگ های هدایت تحصیلی را از این طریق به اطلاع دانش آموزان و اولیا می رسانند.

وی به اجرای طرح همدل اشاره کرد و گفت: در قالب این فعالیت به طور مستمر از طریق (تلفن) با اولیای دانش آموزان (هر ماه یکبار) ارتباط برقرار کرده و ضمن معرفی خود به اولیا به عنوان مشاور و بیان انتظاراتی که اولیا می توانند با مشاور مدرسه داشته باشند، در جریان مسائل روان شناختی، تحصیلی و فرایند یاددهی– یادگیری قرار می گیرند.

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: هدایت و نظارت و فعال سازی و بهره گیری از ظرفیت تشکل همیاران مشاور مدرسه و "کانون یاریگران زندگی" در شبکه شاد، اجرای آزمون روانی – اجتماعی در سامانه همگام برای دانش آموزان، آموزش و توانمندسازی دانش آموزان، والدین و کارکنان در زمینه مهارت های اساسی مربوط به سلامت روان و توانمندسازی معلمان و مربیان برای ارائه خدمات مداخله مختصر سلامت روان به دانش آموزان از دیگر اقدامات مشاوران وزارت آموزش و پرورش است.

شکوهی خاطرنشان کرد: همچنین والدین نیز در خصوص والدگری صحیح و برقرای ارتباطات موثر با فرزندان، انجام نظارت های دقیق و برنامه ریزی صحیح برای فرزندان جهت بهره گیری مناسب آنان و مدیریت زمان در فضای مجازی و نیز ارتقای آگاهی آنان در خصوص آسیب های فضای مجازی آموزش می بینند.

وی ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش، علاوه بر استمرار خدمات آموزشی، مشاوره ای و مددکاری اجتماعی خود، کوشش کرده است تا از طریق شبکه شاد و دیگر ظرفیت های موجود، زیرساخت ها و تمهیدات لازم برای کمک به ارتقای سلامت روان دانش آموزان را فراهم کند.

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش افزود: ضمن برگزاری کارگاه های آموزشی از طریق شبکه شاد و نیز انتشار محصولات فرهنگی و کمک آموزشی، مشاوران و مراکز مشاوره آموزش و پرورش از طریق سازوکارهای مختلف از جمله تماس مستمر تلفنی با دانش آموزان و خانواده ها، همچنین از طریق سامانه جامع نماد ، آخرین وضعیت سلامت روان دانش آموزان را رصد می کنند و خدمات مورد نیاز را به آنها ارائه می کنند.

نقش مدیران مدارس در سلامت روان دانش آموزان شکوهی همچنین درباره نقش مدیران مدارس در حوزه سلامت روان اظهار داشت: بی تردید مدیران مدارس نقش بی بدیلی در حوزه سلامت روان ایفا می کنند که مهم ترین آن عبارت از سازماندهی و انسجام بخشی اجرای فعالیت های مرتبط با ارتقای سلامت (اعم از فعالیت های آموزشی، ترویجی، جلب مشارکت والدین، خدمات مشورتی) است.

وی همچنین عنوان کرد: مدیران مدارس بر روند ارایه خدمات در ( نظام مراقبت دانش آموزان) به شکل حضوری و غیرحضوری در بستر شبکه شاد و سامانه همگام در مدارس اعم از شناسایی و ارجاع به موقع دانش آموزان دارای مشکلات روان شناختی و در معرض خطر (نیازمند فوریت های روانی اجتماعی)، ارایه آموزش های ارتقایی و انجام آزمون غربالگری نظارت می کنند.

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش گفت: همچنین اینکه مدیران مشارکت مراکز محلی و اولیا (خصوصا والدین دارای تخصص در حوزه سلامت روان) را نیز جلب می کنند.

نقش نظام مراقبت های بهداشتی اجتماعی در افزایش دسترسی به خدمات سلامت روان شکوهی همچنین درباره نقش نظام مراقبت های بهداشتی اجتماعی به ویژه پرونده الکترونیکی دانش آموزان در افزایش دسترسی به خدمات سلامت روان اظهار داشت: نظام مراقبت های بهداشتی و اجتماعی نقش مهمی در اتقای سلامت روان و کاهش آسیب های روانی- اجتماعی و دسترسی مطلوب دانش آموزان به خدمات ارتقایی و تخصصی دانش آموزان دارد.

وی افزود: این نظام مراقبت ها هم از طریق مراقبت های بهداشتی و هم مراقبت های اجتماعی به ویژه خدمات ارجاع بین سازمانی می تواند موجب شناسایی و مداخله به موقع و موثر در فوریت های روانی اجتماعی دانش آموزان و در نتیجه ارائه خدمات مورد نیاز برای توانمندسازی، درمان و مددکاری اجتماعی به دانش آموزان شود.

اهمیت نقش رسانه ها در وضعیت سلامت روان دانش آموزان مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش همچنین با بیان اینکه رسانه ها نقش ممتازی در وضعیت سلامت روان دانش آموزان دارند، اظهار داشت: این نقش از دو جهت اهمیت دارد؛ از یک سو با آموزش و آگاه سازی دانش آموزان و خانواده ها می توانند به ارتقای سلامت روان و بهبود کیفیت زندگی آنها کمک کنند و از سوی دیگر با ایجاد فضایی آرام و دور نگه داشتن آنها از عوامل مخاطره آمیز کاهش خطرپذیری در زمینه اختلالات مربوط به سلامت روان را به وجود می آورند.

شکوهی با بیان اینکه موضوع توانمندسازی معلمان و کارکنان مدرسه در زمینه مهارت های مربوط به ارتقای سلامت روان دانش آموزان، از اهمیت ویژه ای برخوردار است، گفت: این موضوع در برنامه های وزارت آموزش و پرورش، لحاظ شده است.

کوشش بر این است که در این آموزش ها معلمان، مربیان و تمام کارکنان مدارس، ضمن آشنایی با مهارت های اساسی ارتقای سلامت روان با علایم و نشانگان خطرپذیری در زمینه اختلالات سلامت روان آشنا شده و مداخلات مختصر برای بهبود وضعیت یا ارجاع به مشاور مدرسه و منطقه را انجام دهند.

همچنین در این آموزش ها، مهم ترین راهکارها برای ارتقای شاخص های عمومی سلامت روان در مدرسه تبیین و آموزش داده می شود.

مشارکت سازمان های مردم نهاد در ارتقای سلامت روان وی در ادامه درباره نقش مشارکت سازمان های مردم نهاد در ارتقای سلامت روان دانش آموزان اظهار داشت: ظرفیت سازمان های مردم نهاد در سطح استان های کشور بستری مطلوب و ارزنده برای پیشبرد برنامه و فعالیت های سلامت روان محسوب می شود.

به همین منظور این اداره کل درصدد آن است که جهت ارائه خدمات موثر در حوزه سلامت روان در کل کشور به ویژه مناطق محروم و در مناطقی که دسترسی برخط (آنلاین) موجود نیست، از ظرفیت این سازمان ها استفاده کند.

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: در این خصوص چارچوب و روش های بهره گیری از مشارکت سازمان های مذکور در حال طراحی است که امیدوارم بتوانیم در سال تحصیلی جاری این مهم را عملیاتی کنیم.

یک سوم دانش آموزان نیازمند انجام اقدامات فوری و تخصصی هستند شکوهی همچنین درباره بیشترین مشکلات دانش آموزان در گفت گو با مشاوران اظهار داشت: بر اساس نتایج ارزیابی های صورت گرفته مبتنی بر داده های "آزمون غربالگری سلامت روانی- رفتاری و گزارش هسته ها و مراکز مشاوره و خدمات روان شناختی کشور" در حوزه سلامت روان با رویکرد مثبت و منفی (مشتمل بر خرده مقیاس های خوش بینی، امید، نشاط و عزت نفس و افسردگی، اضطراب، خشم و رفتارهای پرخطر)، حدود یک سوم دانش آموزان در معرض خطر و نیازمند انجام اقدامات فوری و تخصصی هستند.

وی با بیان اینکه دختران نیازمند مداخله جدی تری هستند، گفت: همچنین در صورت توجه نکردن جدی به این حوزه افزایش بروز و تشدید اختلالات روان شناختی منفی (اضطراب، افسردگی و خشم) و در نتیجه افزایش آسیب های اجتماعی در حوزه رفتارهای پرخطر مانند خودکشی، سوءمصرف مواد مخدر و سایر آسیب ها را شاهد خواهیم بود.


کلید واژه ها: وزارت آموزش و پرورش - آموزش و پرورش - سلامت روان - دانش آموزان - سلامت - مشاور - مشاوره - مدیرکل امور - اجتماعی - دانش - آموزش - پرورش - روان - جامعه - تخصصی - وزارت - نیازمند - خدمات مشاوره ای - نیاز - مدیرکل - مراقبت - ارتقای سلامت - خدمات مشاوره - سلامت عمومی - برابر - حمایت - خدمات - 2 هزار - علم و دانش - هزار

آخرین اخبار سرویس:
ادارات و بانک های اهواز، ماهشهر و کارون فردا تعطیل شد

کمک رسانی سپاه و بسیج به مردم در آبگرفتگی ماهشهر+تصاویر

ادارات و بانک های 3 شهرستان خوزستان فردا تعطیل شدند

احتمال بروز آنفلوآنزای حاد پرندگان در ازنا

ادارات و بانک های اهواز، ماهشهر و کارون فردا تعطیل شد

اهواز، کارون و ماهشهر در روز دوشنبه تعطیل شد

ادارات و بانکهای اهواز و ماهشهر دوشنبه 10 آذر تعطیل هستند

ادارات اهواز و ماهشهر تعطیل شد

نوبت دهی اینترنتی تعویض پلاک در لرستان

ادارات و بانکهای شهرهای اهواز، ماهشهر و کارون تعطیل شدند

اهواز، کارون و ماهشهر در روز دوشنبه تعطیل شد

ادارات و بانکهای شهرهای اهواز، ماهشهر و کارون تعطیل شدند

وضعیت جاده ها و راه ها، امروز 9 آذر 99 / جاده های شمالی برفی و بارانی است

سرنشینان چهار خودرو گرفتار در برف محور چاشم امدادرسانی شدند

سرنشینان چهار خودرو گرفتار در برف محور چاشم امدادرسانی شدند

برخورد با 300 راننده متخلف به دلیل دستکاری در پلاک خودرو

شرایط جدید نوسازی تاکسی های شهری

تصاویر| آب گرفتگی خیابان های بوشهر

فعالیت سامانه بارشی تا فردا در استان اصفهان

بازگشایی راه 8 روستای بهمیی/آماده باش کامل نیروهای امدادی

آشنایی با پنجره های ارسی ایران، اوج هنر چوب و شیشه + تصاویر

آب گرفتگی خیابان های بوشهر

آبگرفتگی اطراف 2 روستای غیزانیه اهواز تا فردا برطرف می شود

برف روبی گردنه طالقان

راه ارتباطی 21 روستای کردستان همچنان مسدود است

آب گرفتگی خیابان های بوشهر

بارش باران و آب گرفتگی خیابان های بوشهر

بارش برف در محور چالوس

راه ارتباطی 64 روستای کردستان بازگشایی شد

برخی متولدین 99/09/09 را ببینید

کدام خودروها شامل حذف جرایم کرونایی می شوند؟

بارش باران و آب گرفتگی خیابان های بوشهر

راه ارتباطی 64 روستای کردستان بازگشایی شد

جریمه 414 خودروی ناقض محدودیت تردد در زنجان

بارش برف هم اکنون در مهاباد

میزان بارندگی بوستان باشت کهگیلویه و بویراحمد به 237میلیمتر رسید

ورود سامانه بارشی جدید به لرستان/دمای هوا کاهش می یابد

نخستین برف پاییزی در کربلا

پایان مرمت و بازسازی قنات آسیاب خان زواره اردستان

سامانه بارشی جدید سه شنبه به کشور می رسد

چند خبر کوتاه از کهگیلویه و بویراحمد

جلسه بودجه 1400 شهرداری

رصد اماکن گردشگری تبریز تشدید می شود

انتقال مادر باردار روستای محاصره در برف سقز 

پیش بینی هوا/سه شنبه شب سامانه جدید بارشی وارد کشور می شود

بازگشایی راه 8 روستای بهمیی/آماده باش کامل نیروهای امدادی

آماده باش به 17 استان برای برف و باران

سامانه بارشی جدید سه شنبه شب به کشور می رسد

انتقال مادر باردار روستای محاصره در برف سقز 

لایه نگاری و تعیین حریم تپه الله قلی لیلان آغاز شد

اخبار کوتاه خبر 20 سیمای گلستان ، 9 آذر

بازدید استاندار کهگیلویه و بویراحمد از برخی معابر و محلات یاسوج در پی بارش باران

عکس/ سردترین شهر ایران

محیط زیست در سال 2020

بازدید استاندار کهگیلویه و بویراحمد از برخی معابر و محلات یاسوج در پی بارش باران

سامانه بارشی جدید سه شنبه شب به کشور می رسد

ورود سامانه بارشی جدید به کشور از روز سه شنبه

البرزی ها! صبح فردا منتظر یخبندان باشید

بارش 160میلیمتر باران در ماهشهر

آب گرفتگی منازل مسکونی روستای «پاعلم» پلدختر

اهدای بسته های حمایتی به دانش آموزان فومن

آبگرفتگی اطراف 2 روستای غیزانیه اهواز تا فردا برطرف می شود

انسداد چند محور شهری و روستایی در استان بوشهر

آب گرفتگی منازل مسکونی روستای «پاعلم» پلدختر

انسداد چند محور شهری و روستایی در استان بوشهر

احتمال بروز آنفلوآنزای حاد پرندگان در ازنا

طرح زمستانی پلیس راه ایلام 22 آذرماه آغاز می شود

مدارس از 7 دسامبر بازگشایی خواهند شد

امدادرسانی به روستاییان گرفتار در سیل امیدیه+ عکس

جریمه240 خودرو در آران و بیدگل

بارش برف تمام گردنه های استان قزوین را فرا گرفت

انسداد چند محور شهری و روستایی در استان بوشهر

تداوم بارش رحمت الهی در سطح استان سمنان

جاده های شمالی خراسان رضوی بارانی و لغزنده است

فردا پایان فعالیت سامانه بارشی کرمانشاه/گیلانغرب پربارش ترین

بارندگی شدید در استان بوشهر/ انسداد چندین جاده شهری و روستایی

تجلیل از معلولین موفق چهارمحال و بختیاری

معاون وزیر نیرو:احتمال وقوع سیل و هشدار طغیان رودخانه ها/مردم از نزدیک شدن به رودخانه ها پرهیز کنند

فردا پایان فعالیت سامانه بارشی کرمانشاه/گیلانغرب پربارش ترین شهرستان

جاده های شمالی خراسان رضوی بارانی و لغزنده است

مدرسه تلویزیونی ایران؛ برنامه های درسی دوشنبه 10 آذر

گردنه های قزوین برفی است 

هیچ راه روستایی در اهر مسدود نیست

انسداد چندین محور شهری و روستایی در بوشهر

انسداد چندین محور شهری و روستایی در بوشهر

ادامه بارندگی ها در سطح استان سمنان

باران شدید خوزستان را قفل کرد

فرماندار اسلامشهر: تمهیدات لازم برای زمستان امسال اندیشیده شده است

استخدام برای مشمولان غایب ممنوع است

تکرار داستان آبگرفتگی و سرریز فاضلاب شهرها در خوزستان

اردبیل زیر دومین برف پاییز

برخورد با 300 راننده اصفهانی به دلیل دستکاری پلاک

بارش 160.7 میلیمتر باران در ماهشهر

فرسودگی ناوگان راه داری و حمل ونقل جاده ای گیلان

 گردنه های قزوین برفی است + فیلم

بازدید مشاور عالی و مدیر کل حوزه شهردار تهران ازپروژه احداث بزرگراه شهید نجفی رستگار

ترافیک سنگین در آزادراه کرج - قزوین/ بارش برف در جاده چالوس

شماره تماسی برای کمک به افراد بی خانمان

افزایش حقوق سربازان؛ از اولویت های مهم سازمان وظیفه عمومی ناجا

مردم از تردد در اطراف تالاب ها و آبگیرهای لرستان خودداری کنند

ارایه خدمات مشاوره ای به دانش ِآموزان با کمک 2 هزار و 300 مشاور آموزش و پرورش

ارایه خدمات مشاوره ای به دانش ِآموزان با کمک 2 هزار و 300 مشاور آموزش و پرورش