مطالب مرتبط:
آخرین مناظره بایدن و ترامپ | از تهدید ایران تا زمستان سیاه کرونا | بایدن: فقط اسناد را نشان بده؛ بازی را تمام کن!
عکس | تیپ متفاوت تیفانی ترامپ در مناظره انتخاباتی آمریکا را ببینید
سی ان ان پیروز مناظره ترامپ و بایدن را معرفی کرد
مهمترین بخش مناظره آخر بایدن و ترامپ
پوشش زنده مناظره دوم ترامپ ـ بایدن
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 2 آبان 1399 ساعت 13:052020-10-23سياسي

رحمن قهرمانپور: ترامپ در مناظره آخر نقش آدم عاقل را بازی کرد


دیدار در گفت و گویی اختصاصی با رحمن قهرمانپور، کارشناس مسائل آمریکا به تحلیل آخرین مناظره انتخاباتی آمریکا پرداخته است.

متن کامل این گفتگو و فیلم آن را در این گزارش می خوانید و می بینید.

- تحلیل شما از این مناظره چیست؟ این مناظره چه فرق هایی با مناظره اول داشت؟ به نظر من تأثیر مناظره و انتقاداتی که نسبت به مناظره اول صورت گرفت، مناظره دوم یعنی آخرین مناظره را تحت الشعاع خودش قرار داده بود.

در مناظره اول آقای ترامپ مرتب حرف های بایدن را قطع می کرد که بازتاب منفی در افکار عمومی آمریکا داشت.

کمیسیون برگزاری مناظره ها و افکار عمومی رسانه ها خواستار این بودند که مناظره آخر بهتر برگزار شود؛ بنابراین در این مناظره دیدیم که یک مقدار جَو آرامتر بود و نامزد ها توانستند بهتر از مناظره اول حرف هایشان را منتقل بکنند.

تفاوت دومی که به نظر من وجود داشت این بود که آقای ترامپ از استراتژی خود در مناظره اول که یک استراتژی تهاجمی بود، قدری عقب نشینی کرده بود.

این عقب نشینی دو دلیل داشت، دلیل اول فشار افکار عمومی بود.

دوم به خاطر نگرانی ترامپ از بازنده شدن است.

به نظر من در مناظره اول ترامپ تصویری از این نداشت که ممکن است که بازنده شود؛ ولی اتفاقاتی که افتاد و در نظرسنجی هایی که انجام گرفت، در واقع تیم آقای ترامپ را به این نتیجه رساند که وضع آن ها به ان صورتی نیست که فکر می کنند و شرایط به نفعشان نیست؛ بنابراین آقای ترامپ امروز نقش آدم عاقل را بازی کرد، یعنی در حالی که در مناظره اول بیش از حد حمله می کرد، این بار در نقش یک دولت مرد عاقل ظاهر شد که به آرای مردد بگوید من هم برنامه ای برای اداره کشور دارم.

معمولاً این استراتژی بعد از پایان انتخابات مقدماتی در آمریکا اتفاق می افتد یعنی در انتخابات مقدماتی پذیرفته شده است که همه تهاجمی عمل بکنند و همه چیز را زیر سوال ببرند، ولی وقتی انتخابات وارد مرحله به اصطلاح ملی می شود، نامزد ها باید سعی کنند یک تصویر عقلانی تر از خودشان ارائه بدهند.

این کار را آقای ترامپ در مناظره اول باید انجام می داد.

ولی چون در مناظره اول فکر می کرد برنده است و نیازی به تغییر استراتژی ندارد این تغییر استراتژیک را نگه داشت تا مناظره دوم.

استراتژی هر کدام از نامزد ها چگونه بوده است؟ کدام موفق تر بوده است؟استراتژی آقای بایدن در وهله اول این بود که شکست نخورد، یعنی دنبال این بود که پایگاه رأی خود را حفظ بکند؛ چون به نظر می رسد تحلیل تیم آقای بایدن این است که قدری جلوتر از ترامپ است و اگر این وضعیت از نظر محاسبات کمپینی می تواند فاصله بایدن و ترامپ را در 11 روز باقیمانده بیشتر هم بکند، بنابراین استراتژی بایدن حفظ وضع موجود بود.

استراتژی ترامپ در این مناظره این بود که قدری بیشتر به سمت آرای مردد حرکت بکند در مناظره اول حرف هایی که آخر مناظره گفت بشینند و منتظر باشند ، عمده حرف هایی که زد معطوف به پایگاه رأی خودش بود، یعنی سفید پوستان حاشیه نشین شهری و ناسیونالیست های آمریکایی و.

ولی در این مناظره دیدیم قدری بیشتر به سمت آرای مردد حرکت کرد، ولی همچنان تلاش کرد نشان دهد یک ترامپ است در مقابل اوباما، بایدن، نانسی پولسی و سندرز و.

می خواست این پیام را بفرستد که من در مقابل این جمعیت تنها هستم و یک تنه با آن ها می جنگم.

مثل پیامی که 2016 مرتب تکرار می کرد من خارج از واشنگتن هستم و آن هایی که در واشنگتن هستند نمی خواهند من برنده شوم.

ولی به نظرم این پیام به دلیل اینکه چهار سال آقای ترامپ در قدرت بوده باور پذیری اش کمتر است.

به خاطر اینکه اساساً مردم تصویری که از رییس جمهوری دارند این است که رییس جمهوری هر کاری می تواند بکند؛ بنابراین وقتی یک رییس جمهوری بیاید و بگوید بعضی ها نمی گذارند من کار بکنم در فرهنگ سیاسی آمریکا پذیرفتنی نیست.

یعنی بیشتر از آنکه نشانه مظلومیت رییس جمهوری باشد، نشان دهنده ضعف اقتدار و ناکارآمدی او است؛ بنابراین استراتژی آقای ترامپ در مناظره دوم این بود که بیشتر از مناظره اول به سمت آرای مردد برود.

نقطه اوج مناظره از نظر شما کجا بود؟این مناظره بر خلاف مناظره اول که نقطه اوج زیاد داشت، مثل آنجایی که آقای بایدن به آقای ترامپ گفت میشه خفه بشی و.

، اما در این مناظره نقطه اوج کمتری وجود داشت.

به خاطر اینکه هر دو طرف نمی خواستند شرایط از کنترلشان خارج بشود.

به نظر من اوج مناظره آنجایی بود که آقای ترامپ اشاره کرد به پسر بایدن، برادرش و آن یکی برادرش و گفت شما مثل جاروبرقی دارید پول جمع می کنید، شاید بتوان گفت این جا نقطه اوج مناظره بود.

آقای بایدن به لحاظ زبان بدن به مدت بیست دقیقه بهتر از ترامپ ظاهر شد و با اقتدار حرف زد.

دو الی سه جا خیلی بهتر حرف زد در حالی که در مناظره اول بیشتر حالت تحقیر ترامپ را داشت، ولی این بار به نظرم می خواست اعلام اقتدار بکند و تا حدی در این هم موفق بود.

زبان بدن و کنترل اعصاب دو نامزد را چطور دیدید؟ در این زمینه ترامپ برتری محسوسی نسبت به بایدن دارد، احتمالاً به این خاطر که در گذشته بیشتر از بایدن با رسانه ها سر و کار داشته و شو های تلویزیونی بیشتری را تجربه کرده است؛ بنابراین زبان بدن ترامپ بهتر از بایدن است، اما نه به این معنی که بایدن خیلی ضعیف تر باشد.

در چند لحظه این مناظره بایدن با تصویری که ترامپ از او درست کرده همراهی کرد، مثلاً در بحث کره شمالی انگار یکی الی دو ثانیه فراموش کرد که چه می خواهد بگوید و مکث کرد.

این موضوع ممکن است برای مخاطب بی طرف به این معنا باشد که چیز هایی که ترامپ در مورد بایدن گفته درست است.

جا های دیگری هم بود که بدن بایدن بیش از حد حرکت داشت که این موضوع می تواند از نظر آرای مردد نشانه ای بر خستگی و پیری بیشتر باشد.

در کل از نظر زبان بدن، ترامپ مسلط تر و آماده تر بود، هر چند که انرژی مناظره اول را نداشت.

البته این طور به نظر رسید که آقای بایدن وقتی صحبت از برادر و پسرش شد از نظر کنترل اعصاب دچار مشکل شد و حتی چند باری زبانش گرفت.

بستگی دارد از چه زاویه ای نگاه کنیم.

به نظر من بایدن از تجربه سیاسی خود هم در مناظره اول و هم مناظره دوم استفاده کرد.

به هر حال ترامپ ذهن آماده ای دارد، سال ها در تلویزیون بوده و مرز های اخلاقی آمریکا برایش موضوعیت ندارد و از این نظر مناظره کردن با او سخت است و بنابراین کار آقای بایدن در این مورد خیلی سخت بود.

این را هم باید در نظر گرفت که ترامپ رییس جمهوری مستقر است و پیام معتبرتری دارد و عده بیشتری از مردم تصور می کنند که او برنده خواهد شد بنابراین فشاری که روی بایدن هست به مراتب بیشتر از ترامپ است.

تنها چیزی که بایدن توانست روی آن تکیه کند تجربه بیش از چهل ساله او در سیاست بوده و تا حدی توانست خودش را کنترل کند.

در عین حال با شما موافقم که برای لحظاتی بایدن کنترلش را از دست داد، اما به هر صورت توانست زود به حالت عادی برگردد.

اجرای خانم کریستن ولکر در این مناظره چطور بود؟به نسبت مجری قبلی موفق تر بود.

در مناظره اول آقای ترامپ بیشتر به چالش کشیده شد، اما در این مناظره بایدن هم چالش زیادی را پیش روی خودش دید، به خصوص در مورد سوابق سیاسی، اجرایی اش و قوانینی که در تصویب آن ها نقش داشت.

به نظر من مجری شانس بیشتری در این مناظره داشت، چون مناظره اول بسیار تنش آلود بود و فضای سنگینی داشت و هر کس دیگری هم مجری بود طبیعتاً بهتر از آن نمی توانست اجرا کند.

این بار، اما فضای کلی مناظره، طلب می کرد که فضا آرام تر باشد و به همین خاطر شرایط برای مجری خیلی دشوار نبود و البته خوب عمل کرد.

پیش از مناظره اعلام شده بود که سیاست خارجی از موضوعات بحث نیست، اما در خصوص روسیه و چین و حتی ایران بحث شد.

به نظر شما در زمینه موضوعات مورد بحث، کدام طرف بهتر عمل کرد؟ من انتظار داشتم ترامپ با تاکید بر سیاست خارجی و اقتصاد، اهمیت موضوع کرونا و مدیریت آن را کم کند.

تعجب می کنم که چرا ترامپ به مجموعه فعالیت های اخیرش در زمینه سیاست خارجی اشاره نکرد به خصوص در مورد مسئله عادی سازی روابط اسراییل با اعراب.

اگر ترامپ می خواست آرای مردد بیشتری را برای خودش جمع کند باید تلاش می کرد سیاست خارجی اش را برجسته کند و در مقابل از اهمیت کرونا بکاهد، اما به نظرم وارد این بحث شد که ما در مقابله با کرونا بد عمل نکردیم و اتفاقی که در این زمینه افتاد این بود که موضوع کرونا همچنان در کانون دعوای انتخاباتی ماند.

در واقع او سیاست های خودش را در این موضوع توجیه کرد و باعث شد که موضوع کرونا در کانون دعوا بماند در حالی که تحلیل ها نشان می دهد، ماندن این موضوع در بحث به ضرر ترامپ است.

بایدن هم این موضوع را دنبال کرد.

در مقابل ترامپ هم به برادر و پسر بایدن و رابطه ای که با روسیه داشتند و مدعی شد این دو نفر پول گرفتند حمله کرد و به نوعی مسئله را شخصی کرد در حالی که در تحلیل نهایی، افراد می خواهند به خود شخص رأی بدهد نه به افراد خانواده اش.

هر چند مهم است که در مورد اعضای خانواده صحبت شود، اما رأی نهایی فرد به نامزد انتخاباتی است.

با اینکه ترامپ در مورد کرونا گفت که نمی شود کشور را تعطیل کرد، چون کسب و کار ها از بین می روند، اما در کل برای ترامپ بهتر بود که موضوع کرونا را کم اهمیت جلوه می داد.

به نظر می رسید مجری هم با سوال راجع به چین و روسیه راه را باز کرده بود برای ورود ترامپ به مسئله چین و روسیه؟ برای خود من جای تعجب داشت که چرا ترامپ جدی به سراغ بیان سیاست های خارجی نرفت و آن را برجسته نکرد؛ شاید فکر کرد در کرونا موضع خود را عقلانی جلوه دهد و توجیه کند، تا به سیاست خارجی بپردازد؛ ضمن اینکه پایگاه رأی آقای ترامپ آمریکا های سفید پوست و محلی گرا هستند و اعتقاد دارند آمریکا مرکز جهان است؛ از این رو علاقه ای به سیاست خارجی ندارند.

روند اعتبار سنجی پیام دو نامزد را چگونه دیدید؟ در این مناظره نمی خواهم بگویم بایدن خیلی موفق عمل کرد؛ ولی ترامپ یک اشتباه عجیب و غریب داشت که خیلی بعید بود از استراتژی او.

شما پیام را باید بر اساس موقعیتت تنظیم می کنی.

ترامپ امروز ترامپ 2016 نیست، او چهار سال رییس جمهور بوده و در کاخ سفید بوده، همچنین مهارت کسب کرده است.

بنابرانی وقتی به بایدن می گوید 47 سال در حکومت بودی، این حرف با حرفی که در 2016 به خانم هیلاری زد بسیار متفاوت است.

آنجا می خواست بگوید هیلاری فاسد است و با رانت همسرش وارد شده است و من سالم هستم و از خارج واشنگتن آمده ام و این پیام معتبر بود.

اما وقتی چهار سال در کاخ سفید بودی دیگر نمی توانی با رقیب خودت این طور برخورد کنی و الان شما رییس جمهور مستقر هستی.

وقتی می گویی تو 47 سال در حکومت بودی و هشت سال معاون اوباما بودی و باید این کار ها را می کردی، در واقع می گویی تو سابقه سیاسی ات از من بیشتر است.

در حالی که آقای ترامپ با توجه به اینکه رییس جمهور مستقر بود می توانست پیام مقتدرانه ای بدهد که أقای بایدن نمی تواند کاری کند.

اگر کشور را من اداره کردم، اگر 4 سال کشور دست من است، من می گویم این فرد نمی تواند کشور را اداره کنند.

در حالی که ترامپ به پیام بایدن اعتبار بخشید که او47 سال در حکومت بوده و 8 سال معاون اوباما بوده است.

این موارد از زاویه پایگاه رأی ترامپ خوب است.

نشان داد که او 47 سال کاری نکرده است.

ولی دقت کنید که در مناظره ها بیشترین تأثیر روی آرای مردد است.

آرای مردد وقتی نگاه می کنند که خود ترامپ تأیید می کند تجربه سیاسی بایدن از او بیشتر است؛ ممکن است به سمت او مای لشوند.

بنابراین این اشتباه عجیبی بود که ترامپ انجام داد و به نظرم به پیام بایدن اعتبار بخشید.

چون وقتی شما رییس جمهور مستقر هستید از دو چیز باید دفاع کنید، یکی از عملکرد خودت که در چهار سال گذشته چه کار کردی و یکی از وعده های خودت.

در حالی که وقتی چالش گر هستی از یک چیز باید دفاع کنی و آن هم وعده های خودت است، چون شما عملکردی نداشته ای.

ترامپ باید می آمد از عملکرد خودش دفاع می کرد و می گفت این چیز هایی که بایدن می گوید و وعده هایش قابل تحقق نیست، چون من در دولت بوده ام.

ولی برعکس به او گفت که تو 47 سال در حکومت بودی، و این کار ها را کردی! یعنی به وعده های آقای بایدن اعتبار بخشید و تلویحاً گفت این آدم، چون در حکومت بوده و 8 سال معاون رییس جمهور بوده این حرف هایی که می زند، می تواند اجرا کند.

در حالی که باید می آمد و می گفت اگر من رییس جمهور هستم این آدم نمی تواند کشور را اداره بکند و من می دانم أمریکا چه سختی هایی دارد و من می دانم رییس جمهور بودن یعنی چه.

این آدم فقط معاون رییس جمهور بوده و نمی فهمد رییس جمهور بودن یعنی چه، چون خود بایدن هم گفت من معاون بودم.

چه کسی برنده مناظره بود و مناظره امروز چه تأثیری در آرای مردم و آرای مردد خواهد گذاشت؟ترامپ خیلی بهتر از مناظره اول عمل کرد، ولی این مناظره خیلی نزدیک به هم بود یعنی برنده مشخصی نداشت.

در مناظره اول، چون ترامپ بیش از حد حمله کرد قاعدتاً اشتباهاتش هم بیشتری بود.

بایدن محسوس بود که برنده مناظره است مخصوصاً از نظر اخلاقی.

یعنی آدمی بود که ترامپ را تحمل کرد و چیزی نگفت و یک جایی اعمال اقتدار کرد.

ولی امروز ترامپ خیلی بهتر از مناظره اول ظاهر شد.

ولی اینکه بگوییم برنده قطعی مناظره بود، اینگونه نیست.

آقای بایدن هم برنده نبود.

اما بازنده هم نبود، چون بایدن در استراتژی اش قرار نبوده در مناظره ها برنده باشد.

اگر شما استراتژیستی داشته باشید که بخواهد شما در مناظره در مقابل رییس جمهور مستقر پیروز بشوید، آرمانگرایانه برخورد کرده است.

دقت کنیم ترامپ رییس جمهور مستقر است و پیام او معتبر است و خیلی از مردم او را می شناسند و در موقعیت بهتری است؛ بنابراین استراتژی آقای بایدن در مناظره ها نمی تواند غلبه بر ترامپ باشد؛ بلکه باید این باشد که برابر باشد و از پیام خود دفاع کند که به نظر من بایدن توانست.

همین که بایدن بازنده نباشد، برایش مهم است.

چون قبل از مناظره ها اشتباهی که تیم آقای ترامپ کرد این بود که سطح انتظارات را از بایدن پایین آورد.

گفتند که بایدن الزایمر دارد و نمی داند چه می گوید؛ بنابراین مخاطب از بایدن انتظار زیادی نداشت.

به زبان ساده تر اندکی درخشش از سوی بایدن بیشتر دیده شد تا همان میزان درخشش از سوی ترامپ؛ بنابراین این مناظره از نظر من برابر بود.

اما اینکه چه تأثیر در انتخابات دارد؟ بیشتر تأثیر مناظره ها روی آرای مردد است؛ و آرای مردد بنابر آن چیزی که در نظرسنجی ها آمده، بین 3 تا 6 درصد است.

این آرا باید تقسیم شود بین هر دو نفر.

اتفاقی که در شرایط فعلی می تواند رخ دهد، چون رقابت بیش از حد دو قطبی و شدید شده ممکن است عده ای قلیلی که تصمیم نداشتند رأی بدهند بخاطر این مناظره رأی دهند و برعکس عده ای کمی که می خواستند رأی بدهند، دیگر رأی ندهند؛ بنابراین در کل ما می گوییم سهم مناظره در جایی که تعداد آرای مردد کمتر است، کمتر می شود.

ولی در جوامعی که یک هفته مانده به انتخابات 60 درصد مردم نمی دانند به چه کسی رأی بدهند مناظره خیلی مهم است.

به خاطر اینکه مدت کمپین انتخابات در آمریکا یکساله است، بنابراین هیجانات در طول این یکسال کمتر می شود.

الان مراحل عقلانی انتخابات است.

در حالی که در جوامع شرقی اینگونه نیست؛ زمان کمپین کم است و انتخابات تابع احساسات، هیجان و عواطف است.

در آمریکا، چون به اواخر انتخابات رسیده ایم، هیجان کمتر شده و جبهه ها مشخص است.

نزدیک به 90 درصد آرا تعیین و تکلیف کردند که یا با این طرف هستند یا با آن طرف؛ بنابراین دعوا بر سر آن 10 درصد است، اما این 10 درصد بخاطر کارکرد نظام انتخاباتی آمریکا خیلی اهمیت دارد.

چون آنجا رأی به طور مستقیم نیست مانند انتخابات ایران، افغانستان و فرانسه که رأی مستقیم است.

یعنی 5 میلیون رأی 5 رأی است.

ولی در نظام انتخاباتی اکثریت تناسبی یا نظام الکترال کالج آمریکا این 5 میلیون رأی فرق می کند که در کدام ایالت است.

اگر در ایالت لب به لب باشد مثلاً در جایی مثل فلوریدا، 300 تا رأی هم مهم است، یعنی اگر شما بتوانی هزار تا رأی بیشتر بگیری یعنی کل آن ایالت را برنده شدی.

اهمیت این آرای مردد الان چیست؟ یعنی در ایالت های مردد میشیگان، فلوریدا و پسنلوانیا که رقابت نزدیک است که اگر شما بتوانید 1000 نفر با مناظره ها جذب بکنید ممکن است بتوانید آرای الکترال را ببرید و در کل برنده شوید؛ بنابراین از این نظر مناظره ها می تواند سرنوشت انتخابات را تعیین کند.


کلید واژه ها: مناظره - افکار عمومی - آمریکا - مناظره انتخاباتی - ترامپ - برگزار - عمومی - تحلیل - افکار - آخرین - رسانه ها - کارشناس - برگزاری - اختصاصی - کمیسیون - خواستار - بازتاب - بایدن - گزارش - نامزد - تفاوت - مسائل - دیدار - گفتگو - رسانه - بازی - قرار - فیلم - صورت - داده

آخرین اخبار سرویس:
ضرورت آماده باش کامل فرمانداری ها با توجه به سامانه بارشی در کرمان

گفت وگوی فنی کارشناسان؛ راهکار بنیادی حل اختلاف سد فینسک

تاخت و تاز کرونا در زاهدان و بی توجهی برخی شهروندان

مجلس برای کمک به قوه مجریه باید نظر دولت را می پرسید/ روند فعلی قانون گذاری معیوب است

خواف در وضعیت نارنجی کرونا

درخواست اعاده دادرسی 3 محکوم اعدامی حوادث آبان ماه پذیرفته شد

افزایش 25 درصدی حقوق ها برای سال آینده مورد قبول نمایندگان نیست

راستینه: قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها پر کردن خشاب دولت برای دفاع از حقوق ملت است

انتقاد تعزیرات از کوتاهی اتحادیه ها در سرکشی از اصناف

سلبریتی ها سکوت می کنند!

آغاز ثبت نام انتخابات شورای شهر از 20 اسفند به مدت 7 روز

جشن گرفتن شب یلدا در ایران نشانه چیست؟

سهم استان ها از بودجه 1400 چقدر است؟ /عکس

موشن گرافیک «شهید محسن فخری زاده»

حرکت زیگزاگی قالیباف روی نوار برجام/ موضع آقای رییس کدام است؛ مذاکره یا مقابله؟

جلسات بررسی بودجه و گزارش دیوان محاسبات برگزار می شود

هرچه تفکر تقریبی تقویت شود، تفکر تکفیری ضعیف و به حاشیه خواهد رفت/تاکید بر لزوم مقاومت و مقابله با اسلام هراسی

کارگروه ویژه برای بررسی آسیب های قلعه فلک الافلاک ایجاد شود

بندهایی از لایحه مالیات بر ارزش افزوده درآمدهای شهرداری ها را با خطر مواجه می کند

انتخابات 1400 در شرایط کرونا چگونه برگزار شود؟

برنامه ارکستر ملی سوریه در سالگرد سردار سلیمانی

کسی که مجلس را «خانه ملت» کرد/ توصیف «بهار» از «مدرس»

کشورهای عضو برجام،پس از مصوبه مجلس چه تصمیمی درباره ایران خواهند گرفت؟

وطن امروز نوشت: نقض قانون اساسی توسط رییس جمهور!

ایران ماری جوانا و حشیش را موادمخدر ممنوع می داند

خدمات وقف در دوران کرونا / واقفان برای مشارکت در حل بحران ها نیات کلی تری انتخاب کنند

حاج قاسم سلیمانی از تولد تا شهادت

دانشجویان کلاس درسشان را تبدیل به کلاس شهادت کردند

تسلیت درگذشت امیر سرتیپ محمود ارضی

جریان علمی و فناوری مردم ایران شکست ناپذیر است

روسیه: برجام پایداری خود را اثبات کرده است

آغاز سومین جشنواره شهروندان برگزیده در همدان

سهم تهران از محل درآمدهای مالیاتی افزایش یابد

ثبت نام داوطلبان شورای شهر و روستا 20 اسفند آغاز می شود

تخریب 30 ملک خطرزا در نهاوند

احتمال تصویب بودجه پیشنهادی دولت برای 1400 چقدر است؟

اعتماد نوشت: سکوت درباره ابعاد تحریم

کودکان کار هم حق تحصیل دارند

عضو حقوقدان شورای نگهبان: فعال کردن ظرفیت های مغفول قانون اساسی از موفقیت های عدلیه در دوره تحول است

شهید فخری زاده چگونه تعقیب و شناسایی شد؟

اعلام زمان ثبت نام داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی شهرها  

مشکل آب گرفتگی اهواز چیست؟ (فیلم)

تسلیت درگذشت امیر سرتیپ محمود ارضی

شهید فخری زاده نقشه راه هسته ای را ترسیم کرد

حرکت کاروان خودرویی در محکومیت ترور «شهید محسن فخری زاده» در ملایر

قالیباف: یارانه ها در سال 1400 قطع نمی شوند/ کسری بودجه 150 هزار میلیاردی بودجه 98

علی عبدلی ایستگاه تثبیت شن های روان «نیاتَک» زیرِ تَلی از خاک

بهره گیری از دانش ها و روش های نوین در فهم ساحات مختلف زبان قرآن

آغاز ثبت نام انتخابات شورای شهر از 20 اسفند

صحبت های رائفی پور باموضوع معوقات بانکی

دانشجویان کلاس درسشان را تبدیل به کلاس شهادت کردند

تأکید رییس شورای عالی سیاسی یمن بر حمایت سازمان ملل از مذاکرات صلح

خیر یزدی یک میلیارد و 360 میلیون ریال برای آزادی زندانیان اهدا کرد

ثبت نام داوطلبان شورای شهر 20 اسفند آغاز می شود/ دریافت گواهی عدم سوءپیشنیه از 20 آذر

اجرای 32 مرحله کمک رسانی توسط یک مسجد/ شب یلدایی که شیرین خواهد شد

حساسیت ها روی لایحه بودجه سهم خواهی سیاسی است/ بودجه نویسی کشور اشکالات جدی دارد

تذکر به حاجی میرزایی برای توجه به وضعیت معیشتی معلمان حق التدریس در شرایط کرونا

اعلام برنامه زمانی فرآیندهای اجرایی انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا

گوترش: قزاقستان شریک مورد اعتماد سازمان ملل در آسیای مرکزی است

ربیعی: برای داشتن ایرانی سربلند در جهان، نیازمند جامعه ای با انسجام داخلی هستیم

خرازی گزینه مناسبی برای کاندیداتوری در انتخابات است/ سازوکار انتخاباتی در جبهه اصلاح طلبان مشخص نشده

ترور محسن فخری زاده: واکنش ایران چگونه خواهد بود؟

شهادت دانشمند هسته ای ایران خسارت بزرگی برای جهان اسلام است

توسعه اشتغال از طریق تغییر نظام وکالت شعاری بیش نیست/ شرط موفقیت مجلس در قانونگذاری بررسی کارشناسانه همه طرح ها و بهره گیری از متخصصین است

رای دیوان عالی کشور درباره 3محکوم حوادث آبان

تغییر نام استادیوم سن پائولو به اسم مارادونا

ترس های شیطانی را بشناسیم

ببیننید: ترامپ رای نیاورد ولی پولدارتر شد!

مصوبه ضدبرجامی مجلس منافع صبر راهبردی نظام را مختل می کند

قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها به نفع رژیم صهیونیستی تمام می شود/ مصوبه مجلس خودکشی سیاسی و لگدمال کردن دستاوردهای ناشی از مقاومت مردم ایران در برابر فشارها است

آغاز ثبت نام داوطلبان عضویت در شورا های شهر از 20 اسفندماه

استخدام نماینده فروش استانی در دانشنامه پینفوپدیا در البرز، اصفهان و تهران

قولنج نفریتیک؛ دردی شدید در ناحیه کمر

مجید فراهانی : شهرداری به ریل قانون بازگردد

لغو محدودیت تردد کرونایی ساعت21 در سمنان

ترامپ: نتایج انتخابات در جورجیا باطل است

موافقت با اعاده دادرسی محکومان اعدامی حوادث آبان

بمباران 52 نقطه اهواز در 15 آذر 65 و تعداد نامعلوم شهدا

اتفاقات عجیب نیمروز پرابهام پارلمان؛ پل ارتباطی جنتی و قالیباف کیست؟ | جزییات ناگفته تایید ضربتی در شورای نگهبان

مزیتهای اقتصادی خوی و چایپاره مورد غفلت واقع شده است

نتیجه قانون مجلس، احیای سیاست ترامپیسم است

موافقت با درخواست اعاده دادرسی سه محکوم به اعدام حوادث آبان

شهر کرمان از سمت غرب مورد تهدید سیل است

شهادت دانشمند هسته ای ایران خسارت بزرگی برای جهان اسلام است

80 درصد مشکلات اقتصادی ایران ریشه داخلی دارد/ ابتدا باید مسائل را شناخت

آمادگی رادیو قرآن برای پوشش چهل و سومین دوره مسابقات قرآن کریم

اطلاعیه شماره 4/ اعلام برنامه اجرایی انتخابات شورا ها

برگزارکنندگان عروسی در شرایط کرونایی به خرید لوازم بهداشتی محکوم شدند

پیگیری اجرای مصوبه «توانمندسازی آموزگاران دوره ابتدایی در حوزه قرآن»

مصوبه ضدبرجامی مجلس منافع صبر راهبردی نظام را مختل می کند

خدمات وقف در دوران کرونا / واقفان نیات کلی تری انتخاب کنند

اسامی 100 کارشناس متخصص روابط عمومی شهرداری تهران اعلام شد

انتخابات1400 در شرایط کرونا چگونه برگزار شود؟

نقض قانون اساسی توسط رییس جمهور!

جمع آوری صدقات الکترونیکی شد

تپه های اوین و بیژن جزنی به روایت بهزاد نبوی

رسالت نوشت: رونمایی از کاسبان تحریم

ناهید خداکرمی مطرح کرد: موزه کودکان محلی برای تعامل و زندگی

تأکید بر توجه به تربیت و رشد فرزندان در فضای مجازی

معیشت در تنگنای یارانه ای بودجه 1400/ لزوم بازنگری جدی در یارانه های غیرمستقیم

رحمن قهرمانپور: ترامپ در مناظره آخر نقش آدم عاقل را بازی کرد

رحمن قهرمانپور: ترامپ در مناظره آخر نقش آدم عاقل را بازی کرد