مطالب مرتبط:
روایتی از سرنوشت بی سرانجام یک معامله نفتی در زمان پهلوی دوم
روایتی از سرنوشت بی سرانجام یک معامله نفتی در زمان پهلوی دوم
سرنوشت یک معامله نفتی در زمان پهلوی
موافقت پنتاگون با معامله 1.8 میلیارد دلاری فروش سلاح به تایوان
حرف عجیب وزیر نیرو درباره معامله ایران و روسیه
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 1 آبان 1399 ساعت 10:152020-10-22اقتصادي

روایتی از سرنوشت بی سرانجام یک معامله نفتی در زمان پهلوی دوم


- دیدارنیوز - بلومبرگ در گزارشی درباره خط لوله ایلات-اشکلون خبر داد که اسراییل اقدام به امضای تفاهم نامه با امارات بر سر خط لوله ایلات-اشکلون کرده است که این خط لوله در زمان محمدرضا پهلوی، به عنوان سرمایه گذاری مشترک 50-50 درصدی با اسراییل ایجاد شده بود.

ماجرا اینجاست که شرکت اسراییلی Eilat Ashkelon در سال 1968 به عنوان سرمایه گذاری مشترک 50-50 درصد بین اسراییل و محمدرضا پهلوی برای انتقال نفت خام از خلیج فارس به اتحادیه اروپا تشکیل شد.

بلومبرگ در این باره نوشته: پس از انقلاب، اسراییل این شرکت را برای خود یک طرفه ملی کرد و در سال 2015 دادگاهی در سوییس اسراییل را محکوم به پرداخت 1.

1 میلیارد دلار غرامت به ایران کرد، اما اسراییل از پرداخت آن خودداری کرد؛ با این استدلال که این جریمه شامل قانون تجارت با دشمن نمی شود.

اکنون اسراییل و امارات به طور رسمی گفتگو بر سر خط لوله انتقال نفت ایلات-اشکلون را که دریای سرخ را به مدیترانه متصل می کند، آغاز کرده و تفاهم نامه هم به امضا رسانده اند؛ مسئله ای که تاکنون در هاله ای از ابهام قرار داشت.

این خط لوله ظرفیت انتقالی به میزان 600 هزار بشکه در روز و فضای ذخیره 23 میلیون بشکه نفت دارد که اکنون منافع آن مشترکا با امارات تقسیم می شود .

در پیگیری موضوع این خط لوله با مهدی حسینی که در آن زمان در مذاکرات بین المللی ایران با سایر کشور ها در وزارت نفت حضور داشت، صحبت کردیم و او روایات جالبی را در این زمینه بیان کرده است.

یوسف مولایی، کارشناس حقوق بین الملل نیز در گفتگو با شرق خبر داده که ایران طلب یک میلیارد دلاری خود بر سر پروژه های نیمه تمام اسراییل در ایران و قرارداد های خرید را به دلیل به رسمیت نشناختن اسراییل دنبال نکرده است.

ماجرای خط لوله ایلات اشکلون چیست؟سیدمهدی حسینی، رییس سابق کمیته قرارداد های جدید نفتی که در اوایل انقلاب اسلامی در مذاکرت بین المللی وزارت نفت حضور داشت، در گفتگو با شرق می گوید: این خط لوله زمان شاه احداث شد که ایلات را به اشکلون و در حقیقت دریای سرخ را به مدیترانه متصل می کرد.

هدف از این خط لوله، دور زدن کانال سوئز بود؛ زیرا در آن زمان با مصر مشکل داشتند .

حسینی در ادامه با اشاره به اینکه از این طریق می توانیم راهی برای صادرات نفت به اروپا نیز داشته باشیم، می گوید: 50 درصد این خط لوله 16 اینچی متعلق به ایران است، اما ارزش خط لوله به عملیاتی شدن آن و جریان نفت از این خط لوله است، وگرنه خط لوله به تنهایی ارزشی ندارد و نفت داخل این خط لوله در زمان شاه تأمین می شد.

تلاش بر آن بود که بتوانیم از این طریق، کانال سوئز را دور بزنیم و نفت را به بنادر مختلف برسانیم، اما پس از انقلاب اسلامی و موضوع به رسمیت نشناختن اسراییل، همکاری ایران و اسراییل در حوزه خط لوله با چالش مواجه شد .

او در ادامه می افزاید: برای این همکاری ترتیبات بسیار پیچیده ای تدارک دیده شده بود که در این سیستم پیچیده، شرکت های متعددی به صورت زنجیره ای تشکیل شده بودند تا نتوان به سهولت رد شرکت ها را پیدا کرد که از زمره اهداف سیاسی در آن زمان محسوب می شد.

در این رابطه، بانک UBS زوریخ و یک مؤسسه حقوقی در لیختن اشتاین، عملیات مالی و حقوقی را انجام می دادند تا تمامی قضایا پنهان بماند.

این شرکت های در هم تنیده در نهایت به شرکتی منتهی شده بود که دفتر آن در محله سیدخندان تهران بود که بعد از انقلاب تعطیل شد.

فعالیت پیچیده فروش نفت به نحوی بود که هر کشتی که برای فروش نفت راهی می شد‏، به نام یک شرکت بود.

عجیب آنکه وقتی پس از انقلاب برای پیگیری موضوع به دفتر سیدخندان مراجعه کردیم، دیدیم این شرکت بسته است و کسی در آنجا حضور ندارد و مجبور شدیم برای به دست آوردن مدارک، سراغ بانک UBS و مؤسسه حقوقی در لیختن اشتاین برویم .

این کارشناس ادامه می دهد: شرکت ملی نفت ایران در قرارداد فروش نفت به اسراییل، بدون گشایش ال سی، نفت را به اسراییل می فروختند.

در مکاتباتی که بین دکتر اقبال و آقای پرویز میناب که مدیر امور بین الملل شرکت نفت بود، انجام شده بود، آقای اقبال معترض بودند که اگر اسراییل پول ما را پرداخت نکرد، ‏ دست ما به جایی بند نخواهد بود‏ که در پاسخ آقای میناب نوشت که نگران نباشید، وزارت دارایی و بانک مرکزی اسراییل این معاملات را تضمین کرده اند و در واقع اسراییل مخاطب ایران بود .

پیش بینی ای که به واقعیت بدل شداو ادامه می دهد: پیش بینی دکتر اقبال درست بود و اسراییلی ها پول نفتی را که خریده بودند تا زمان گروگان گیری نپرداخته بودند و زمانی که تحریم ایران به همین خاطر برقرار شد، هرگز دیگر پول را پرداخت نکردند.

رقم آن در حدود 400 میلیون دلار در همان سال ها بود که رقم 1.

1 میلیارد دلاری رأی دادگاه سوییس در 2015 به واسطه جرائمی بود که به آن افزوده شد .

حسینی روایت جالبی از دغدغه آن روز های وزارت نفت بر سر شکایت حقوقی از اسراییل طرح کرده و می گوید: ما برای شکایت درباره بازگشت پولمان از اسراییل دچار مشکل بودیم؛ زیرا ما اسراییل را به رسمیت نمی شناختیم.

کار به استفتا از امام خمینی (ره) نیز رسید.

من استفتا را ندیدم، اما به نقل از آقای شهاب که آن زمان معاون حقوقی وزارت نفت بودند، ظاهرا وزارت نفت از نزدیکی به اسراییل حتی برای شکایت نیز منع شده بود.

گویا این موضوع سال ها بعد حل شد و به گونه ای شکایتی در یکی از دادگاه های سوییس به ثبت رسید که سال ها به طول انجامید و در نهایت در سال 2015، رأی به نفع ایران صادر شد، البته اسراییل به هیچ عنوان زیر بار پرداخت این بدهی نرفت .

پیگیری برای فروش سهم ایران به نتیجه نرسیداو با نگاهی به تئوری ای که در وزارت نفت درباره این خط لوله دنبال می شد، می افزاید: وقتی دریافتیم با این خط لوله به جایی نخواهیم رسید، به این دلیل که خط لوله در خاک اسراییل است و ایران نیز بنا ندارد نفت به اسراییل بفروشد و از سویی گمان می کردیم کشور های عربی نیز به اسراییل نفت نخواهند فروخت، به این نتیجه رسیدیم که این خط لوله خاک خواهد خورد؛ منتها نگرانی این بود که اسراییل به نحوی برای این خط لوله، نفت فراهم کند که آن زمان روی این موضوع کار کردیم که سهم ایران در این خط لوله را به یک شرکت بفروشیم.

این اقدامات به خوبی پیش رفت و شرکتی آلمانی که در معاملات نفتی فعالیت داشت نیز قدم پیش گذاشت، اما از سوی دولت ایران در این زمینه تصمیم گیری نشد .

به گفته او، بهترین راه این بود که ما همان اوایل سهم خود را به شخص ثالثی واگذار می کردیم و پول آن را هم دریافت می کردیم.

او با اشاره به زمان حاضر می گوید: اسراییل قطعا به دنبال آن خواهد بود که نفت امارات را از این طریق به اروپا برساند و خط لوله را عملیاتی کند.

حال اگر از این خط لوله بهره برداری شود، چگونگی برخورد ایران با این مسئله، قطعا ابعاد سیاسی پیچیده ای خواهد داشت که باید دولت و مسئولان حقوقی و سیاسی کشور درباره آن بیندیشند .

ایران طلب یک میلیارددلاری از اسراییل در اوایل انقلاب را پیگیری نکردیوسف مولایی، کارشناس حقوق بین الملل نیز در گفتگو با شرق می گوید: در ابتدای انقلاب، ایران از محل پروژه های نیمه تمام اسراییل و قرارداد های خرید آن ها که پول پرداخت شده و کالا تحویل نگرفته بودیم، یک میلیارد دلار از اسراییل طلب داشت، اما جمهوری اسلامی ایران به دنبال مطالبات نرفت؛ زیرا موضع سیاسی ایران، به رسمیت نشناختن اسراییل به عنوان یک کشور بود و اگر اقدامی حقوقی می کرد، به منزله به رسمیت شناختن اسراییل بود .

او با اشاره به دادگاهی که در راستای پروژه خط لوله در سال 2015 برگزار شده و ایران توانسته بود رأی دادگاه را به نفع کشور بگیرد، تصریح می کند: وقتی اسراییل جریمه 1.

1 میلیارد دلاری به ایران را پرداخت نکرد، قاعدتا پیگیری حقوقی آن نیز می توانست دنبال شده و اموال آن ها ضبط شود؛ زیرا اسراییل در بسیاری از نقاط جهان، دارایی دارد و ردیابی آن سخت نیست .

به گفته مولایی، اگر پیگیری چنین پرونده هایی انجام نگیرد، مشمول مرور زمان شده و ممکن است دیگر قابل پیگیری نباشد که باید به صورت مجزا در مورد هر پرونده، بررسی های لازم صورت بگیرد.


کلید واژه ها: اسراییل - خط لوله - محمدرضا پهلوی - سرمایه گذاری - لوله - امضای تفاهم نامه - پهلوی - بلومبرگ - محمدرضا - اتحادیه اروپا - سرمایه - انتقال - امارات - پرداخت - قانون تجارت - مشترک - تفاهم نامه - از سرنوشت - خلیج فارس - پهلوی دوم - شرکت - زمان - اسراییلی - درصد - اتحادیه - میلیارد - یک طرفه - نفت خام - سرنوشت - معامله

آخرین اخبار سرویس:
راهداری قم آماده مواجهه با زمستان امسال

استان های کم برخوردار، دریافت کننده کمترین تسهیلات رونق تولید

یک انبار متخلف عرضه مرغ در قم پلمب شد

لزوم حمایت جدی دولت و مجلس از صنوف/ کسبه نیازمند تخفیف مالیاتی هستند

ماجرای پدیده «سرقت های سفارشی»

راهداری قم آماده مواجهه با زمستان امسال

پیش بینی بورس بعد از تزریق منابع جدید

تاکید فرماندار انزلی بر لزوم آمادگی برای بحران احتمالی

قیمت فعلی ارزهای دیجیتال پس از شکست سقف تاریخی بیت کوین+ جدول

هزینه شبکه آب های سطحی اهواز 10 هزار میلیارد است/آبگرفتگی اهواز نسبت به سال قبل کمتر شده

درهای این فروشگاه همیشه باز است

تعدیل نیرو در یک بانک نظامی ادغامی

هزینه شبکه آب های سطحی اهواز 10 هزار میلیارد است/دولت باید به خوزستان کمک کند

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا: کاهش شهرهای قرمز به 37 شهر/رعایت پروتکل ها به 90 درصد رسیده است

پیش بینی بورس بعد از تزریق منابع جدید

تاکید فرماندار انزلی بر لزوم آمادگی برای بحران احتمالی

فروش یک ملک دولتی دیگر در بورس

فرسودگی خطوط تولید کارخانه های سنگ لرستان

ارزش سهام عدالت، امروز 10 آذر 99

توزیع 400 تن مرغ در ری به منظور ایجاد تعادل قیمت

یک انبار مرغ فروشی متخلف در قم پلمب شد

شناسایی انبار احتکار کالاهای اساسی در سمنان

میزان آبگرفتگی در اهواز 15 درصد سال پیش هم نبود/دولت باید به خوزستان کمک کند

تولید تبلت و تلفن همراه در مراغه/ چرخش چرخ های تولید در شرایط کرونایی

قیمت گوشی هواوی 11 آذر 99 | قیمت گوشی های هواوی امروز سه شنبه 99/9/11

قیمت گوشی سامسونگ 11 آذر 99 | قیمت گوشی های سامسونگ امروز سه شنبه 99/9/11

قیمت روز گوشی موبایل در 11 آذر

قیمت خودرو سایپا 11 آذر 99 | قیمت پراید امروز سه شنبه 99/9/11 | قیمت محصولات سایپا

گفتگو با رییس فراکسیون صنعت مجلس:پول هست، مدیریت نیست/معیشت مردم گروگان گرفته شد/دولت 250هزار هکتار زمین خالی برای ساخت مسکن دارد

قیمت خودرو ایران خودرو 11 آذر 99 | قیمت محصولات ایران خودرو امروز سه شنبه 99/9/11

رکستون 2021؛ فیس لیفت جدید از شاسی بلند آشنای سانگ یانگ در بازار ایران (+عکس)

هتل لوکس سری 7 ب ام و در آفریقای جنوبی! (+عکس)

یکصدوهشتادمین نشست عادی اوپک

قیمت دلار 11 آذر 99 | قیمت روز دلار 99/9/11 | نرخ ارز امروز سه شنبه 11 آذر 99

ورود تجارت به اتاق شیشه ای

خیالستان پیاده راه اتصال شرق و غرب بزرگراه امام علی می شود

لوکس ترین تبلت های بازار +جدول

قیمت سکه 11 آذر 99 | قیمت روز سکه 99/9/11 | قیمت سکه امروز سه شنبه 11 آذر 99

آخرین اخبار از سهام عدالت؛ چه زمانی می توان سهام عدالت را کامل فروخت؟

فرسودگی خطوط تولید کارخانه های سنگ لرستان/ زیرساخت مناسب برای ایجاد واحدهای صنعتی نداریم

انتقاد نماینده مجلس از عدم تأمین خوراک کارخانه روغن نباتی گلناز کرمان

نشستی برای تنظیم بازار رضوانشهر

آسیب های اجتماعی ناشی از طلاق 

کشف بیش از 17 هزار تُن کالای اساسی در 7 روز!

قیمت طلا 11 آذر 99 | قیمت روز طلا 99/9/11 | قیمت طلا امروز سه شنبه 11 آذر 99

انفجار و آتش سوزی در میادین بزرگ نفتی امارات

2 خبر کوتاه از یزد و بافق

انتقاد نماینده مجلس از عدم تأمین خوراک کارخانه روغن نباتی گلناز کرمان

2 خبر کوتاه از یزد و بافق

افزایش تقاضا برای فلزات قراضه!

تامین 50 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای اصلاح شبکه فاضلاب اهواز

انتقاد پورابراهیمی از عدم تأمین خوراک کارخانه روغن نباتی گلناز کرمان

رییسی: 160شهر قرمز به 37شهر کاهش یافت

سود هر سهم «خگستر» کاهشی شد

انفجار و آتش سوزی در میادین بزرگ نفتی امارات

نقش سامانه جامع تجارت در مقابله با قاچاق کالا

عکس | جدول رده بندی لیگ بعد از برد پرسپولیس

قیمت روز نبشی در بازار (10 آذر) + جدول

در مقابل کرونا باید تهاجمی عمل کرد/امیدواری برای کاهش 60 درصدی مبتلایان به کرونا تا اسفند

رییسی: از 160 شهر قرمز؛ 123 شهر نارنجی و زرد شدند

شهرهای قرمز کرونایی به 37 شهر کاهش یافت/ محدودیت ها تا کی ادامه دارد؟

اعلام زمان قرعه کشی مرحله نهم فروش فوق العاده ایران خودرو + جدول

پیش بینی قیمت دلار فردا 11 آذر

بیش از 470 مورد بازرسی در هفته گذشته از بازار اسلام آبادغرب/ برخورد قانونی با متخلفین

حمایت از تولید داخلی با افزایش تعرفه های واردات محصولات کشاورزی|متقاضیان حمایت جبرانی معیشت خانوار چطور پیامک ارسال کنند؟ |سامانه جامع تجارت راه اندازی شد

تامین 50 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای اصلاح شبکه فاضلاب اهواز

تقابل خریداران و فروشندگان بورس

سخنگوی ستاد کرونا: 160 شهر قرمز به 37 شهر کاهش یافت

وضعیت دریاچه ارومیه به چه سمتی است؟

زنگنه : بازار نفت همچنان شکننده است

خیالستان پیاده راه اتصال شرق و غرب بزرگراه امام علی می شود

برنامه ریزی برای ایجاد آمادگی انتقال واکسن کووید 19 به کشور

جابجایی یک میلیون و 536 هزار مسافر در استان کرمانشاه

سهامداران «دی» بخوانند

بازگشت آمریکا به برجام چه تاثیری بر بازار سرمایه دارد؟

ستاد ملی مقابله با کرونا: 160 شهر قرمز به 37 شهر کاهش یافت

پیش بینی مهم درباره آینده بورس/ سازمان بورس باید با سیگنال فروشان برخورد کند

رییسی: 160 شهر قرمز به 37 شهر کاهش یافت

وزیر نفت: تا زمانی که تحریم ها برجاست، درباره مباحث مربوط به تولید و صادرات نفت ایران صحبت نمی کنم

قیمت روز صفحه ستون در بازار (10 آذر) + جدول

رییسی: 160 شهر قرمز به 37 شهر کاهش یافت

افزایش 97 درصدی سرمایه «فملی»

لزوم حمایت دولت از طرح ها و جمع آوری آب های سطحی اهواز

انعقاد قرارداد بیمه اختیاری بصورت غیرحضوری در قالب طرح 3070

کلاهبرداری بافروش ارزدرشبکه های اجتماعی

کرونادرحال عقب نشینی

مدیرعامل جدید ورق خودرو چهارمحال و بختیاری معرفی شد

توافق برای تمدید کاهش تولید روزانه 7.7 میلیون بشکه ای نفت سخت است

اعلام شرایط جدید واردات خودرو

قیمت گذاری گوشت مرغ قطعه بندی شده در خراسان رضوی

فردا روز سرنوشت ساز برای اوپک+ ویدیو

پیش بینی مجلس از چهار منبع برای واردات خودرو / معاون رییس جمهور: خودرو های ارزان قیمت طراحی می کنیم / دلار از 24000 تومان فاصله گرفت/ بورس به سبزپوشی ادامه داد

جزییات نحوه عرضه خودرو در بورس +فیلم

برگزاری تورهای پژوهشی در هفته پژوهش قم

ممنوعیت ثبت سفارش برای واردکنندگانی که تعهدات ارزی خودراایفانکرده اند

انحصارگران پشت گرانی مرغ

قیمت امروز سکه پارسیان دوشنبه 10 آذر 99

قیمت روز ناودانی در بازار (10 آذر) + جدول

زاکانی از حضور 4 درصدی ها در بانک ها گفت!

صورت های مالی حسابرسی شده «بورس» منتشر شد

روایتی از سرنوشت بی سرانجام یک معامله نفتی در زمان پهلوی دوم

روایتی از سرنوشت بی سرانجام یک معامله نفتی در زمان پهلوی دوم