موضوعات داغ: - بازنشستگي پيش از موعد - فينال ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان - لغو تحريم ها - كاميابي نيا - تيم فوتبال استقلال - عيسي آل كثير - مصدوميت كمال كاميابي نيا - دانشمندان برتر - فوتبال استقلال - شهرستان رودبارجنوب - دبير شوراي عالي امنيت ملي - خلفلو - سد قشلاق - صبح - عمل اهداي عضو - محمد قوسي - نرخ كرايه حمل ونقل عمومي - پورشه سوار - روز جهاني موزه ها - همبستگي با مردم فلسطين - موسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران - مسلمانان افراطي

مطالب مرتبط:
طرح مجلس برای ممنوعیت تغییر کاربری اراضی/ سهم اندک دخانیات مازندران در بازار
وجود 724 عالم واقف در مازندران/ مازندران بیشترین تعداد رقبات را در کشور دارد
سهم آذربایجان غربی در طرح مسکن ملی، بیش از 20 هزار مسکن
فعالیت 12 سمن محیط زیست در استان اردبیل/ لزوم فرهنگ سازی حفظ محیط زیست در جامعه
حذف قبض جریمه با هوشمندسازی پلیس
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 1 آبان 1399 ساعت 07:152020-10-22سياسي

انتقاد تشکل های زیست محیطی مازندران از حذف سهم عوارض آلایندگی


ایرنا - تشکل های زیست محیطی مازندران حذف پرداخت سهم عوارض آلایندگی به صندوق ملی حفاظت محیط زیست را باعث عقب ماندگی اجرای طرح های زیست محیطی بخصوص پسماند در استان های کشور ارزیابی کردند و خواستار تجدیدنظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در باره این تصمیم شدند.

- " ساری - ایرنا - تشکل های زیست محیطی مازندران حذف پرداخت سهم عوارض آلایندگی به صندوق ملی حفاظت محیط زیست را باعث عقب ماندگی اجرای طرح های زیست محیطی بخصوص پسماند در استان های کشور ارزیابی کردند و خواستار تجدیدنظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در باره این تصمیم شدند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی اوایل مهر ماه سال جاری یک فوریت طرحی را تصویب کردند که در صورت نهایی شدن آن سهم صندوق محیط زیست از عوارض آلایندگی حذف می شود و تمام این درآمد به شهرداری ها و دهیاری ها اختصاص می یابد.

در حال حاضر بر اساس تبصره یک ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده ، صنایع و واحدهایی که در فهرست آلاینده محیط زیست قرار می گیرند، موظف هستند که یک درصد از قیمت فروش خود را به عنوان عوارض آلایندگی پرداخت کنند.

بر اساس این قانون 35 درصد از این عوارض که پیش بینی می شد به حدود 10 هزار میلیارد ریال برسد به صندوق محیط زیست واریز می شد تا برای کاهش آلایندگی هزینه شود.

با حذف این ماده از قانون بودجه 99 دست محیط زیست از این بودجه کوتاه خواهد شد.

دبیر تشکل های زیست محیطی مازندران گفت : الحاق تبصره یک ماده 38 در قانون بودجه سال 99 که در آن اختصاص 35 درصد از یک درصد عوارض آلایندگی را به صندوق توسعه سازمان محیط زیست اختصاص می داد ، باعث تحرک در اجرای طرح های زیست محیطی از جمله پسماند در استان ها به خصوص استان های شمالی کشور شد.

داریوس عبادی در نشست تشکل های زیست محیطی استان مازندران در ساری افزود : حذف یکباره این تبصره با یک فوریت از سوی نمایندگان مجلس یازدهم و اختصاص تمام اعتبار به شهرداری و دهیاری های کشور، بار دیگر طرح های زیست محیطی را متوقف خواهد کرد.

ویبا تاکیدبر ضرورت تجدید نظر نمایندگان مجلس در این زمینه گفت : هم اکنون بسیاری از طرح های زیست محیطی به خصوص پسماند در استان های شمالی کشور از چندین سال تاکنون به دلیل مشکل مالی متوقف هستند و یا با کندی اجرا می شوند ، در حالی که اختصاص 35 درصد از یک درصد عوارض آلایندگی به محیطزیست می تواند اجرای این طرح ها را سرعت بخشد و استان های شمالی را از کمند معضل زباله نجات دهد.

عبادی افزود : تجربه نشان می دهد که واریز این اعتبار به حساب دهیاری ها و شهرداری ها قطعا با مشکلات مالی حاکم بر این نهاد ها، این بودجه نیز صرف هزینه های جاری می شود که هیچ عایدی برای حوزه محیط زیست نخواهد داشت.

دبیر تشکل های زیست محیطی مازندران گفت : رهبر معظم انقلاب اسلامی در سیاست های کلی ابلاغی نظام بر توجه به محیط زیست تاکید کردند و باید نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیشگام اجرای این منویات و سیاست های کلی ابلاغی باشند.

محمد ابراهیم نژاد یکی دیگر از اعضای تشکل های زیست محیطی شهرستان قائمشهر نیز در این نشست گفت : طرح های پسماند در استان های شمالی کشور از جمله استان مازندران به دلیل کمبود اعتبار و واگذاری آنها به شهرداری ها از چند دهه گذشته تاکنون به درستی اجرا نشدند.

وی اضافه کرد : تشکیل صندوق توسعه محیطزیست و اختصاص 35 درصد از اعتبار یک درصد عوارض آلایندگی از محل مالیات بر ارزش افزوده در این صندوق طبق قانون بودجه سال 99 می توانست پس از سال ها روزنه امیدی برای سرعت بخشیدن به این طرح ها در استان های کشور به خصوص استان های شمالی کشور که پسماند معضل اصلی اجتماعی این استان محسوب می شود، ایجاد کند.

او ادامه داد : با این قانون سازمان محیط زیست می توانست اعتباری را که در اختیار صندوق توسعه محیط زیست قرار می گرفت در حوزه های زیست محیطی هزینه کند و گام موثری در کاهش آلایندگی بردارد و حذف آن نوعی برگشت به گذشته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران هم گفت : تصویب طرح یک فوریتی نمایندگان مجلس به منظور حذف سهم صندوق محیط زیست از درآمد حاصل از عوارض آلایندگی به نوعی حوزه زیست محیطی کشور به خصوص تشکل های را در شوک فرو برد.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی افزود : نمایندگان مردم در تبصره یک ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده تصویب کردند تا واحدهای صنعتی که در فهرست واحدهای آلاینده محیط زیست قرار می گیرند یک درصد از فروش محصولات خود را به حساب امور مالیاتی کشور واریز و این سازمان نیز 35 درصد از مبالغ دریافتی را به صندوق توسعه محیط زیست واریز می کرد تا برای اجرای طرح های کاهش آلایندگی هزینه شود.

وی اظهار داشت : این در حالی است که در سنوات گذشته این اعتبار تمام و کمال بدون هیچ نظارتی در اختیار شهرداری ها و دهیاری ها قرار می گرفت و در اکثر این مناطق نیز به دلیل مشکل مالی حاکم بر شهرداری ها و دهیاری ها این بودجه صرف هزینه جاری می شد و یا حداقل اندکی از این اعتبار برای حوزه زیست محیطی هزینه می شد.

او افزود : تجربه پروژه های زیست محیطی حداقل در استان مازندران نشان می دهد که تاکنون اقدام عملی از محل این بودجه از سوی شهرداری ها و دهیاری ها برای حوزه زیست محیطی انجام نشد و طرح های پسماند اجرایی در استان مازندران در سال های اخیر نیز ناشی از کمک مالی مستقیم دولت انجام شده است.

دبیر شورای پسماند استان مازندران گفت : در شرایط فعلی استان های شمالی از جمله مازندران در حوزه پسماند با مشکلات زیادی مواجهند که این اعتبار می توانست بخشی از مشکلات این استان ها را رفع کند و انتظار داریم که نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی برای کمک به رفع مشکلات زیست محیطی استان های شمالی کشور که به نوعی پذیرایی چند ده میلیون جمعیت از اقصی نقاط ایران هستند، از تصمیم خود برای حذف تبصره یک ماده 38 صرفنظر کنند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست مازندران عوارض آلایندگی در کشور را سالانه حدود چهار هزار میلیارد تومان اعلام کرد که بر اساس قانون برنامه بودجه سال 99 بخشی از این درآمد به استان مازندران اختصاص می یافت ، اما با حذف سهم صندوق محیط زیست از عوارض آلایندگی، این منبع مالی هم از استان حذف خواهد شد.

بر اساس آمارهای رسمی روزانه سه هزار تن زباله در مازندران تولید می شود و این میزان در فصول گردشگری تا دو برابر افزایش می یابد.

در سال های اخیر طرح نیروگاه زباله سوز در شهرهای نوشهر و ساری در دست اجرا قرار گرفت که نیروگاه نوشهر در سال جاری افتتاح شد و نیروگاه ساری نیز پیش بینی می شود تا پایان سال جاری خاتمه یابد که حدود 40درصد مشکل زباله در استان را رفع می کند.


کلید واژه ها: عوارض آلایندگی - مجلس شورای اسلامی - زیست محیطی - نمایندگان مجلس - شورای اسلامی - آلایندگی - زیست - محیط - حفاظت محیط زیست - نمایندگان - استان های کشور - محیط زیست - مازندران - عوارض - شهرداری ها و دهیاری ها - عقب ماندگی - اسلامی - شورای - ایرنا - صندوق - ارزیابی - خواستار - تشکل - مجلس - پسماند - پرداخت - تصمیم - استان - حفاظت - شهرداری ها

آخرین اخبار سرویس:
آژانس: نشانه ای از کاهش همکاری ایران وجود ندارد

تحقق تمدن نوین اسلامی، نیازمند جهاد درونی و خودسازی است

غربی ها به تعهدات خودشان در برجام عمل نکردند

«دنا» در آستانه پیوستن به ناوگان نیروی دریایی ارتش + عکس

استفاده حداکثری از ظرفیت شرکت راه آهن برای پیشرفت کشور

دولت نباید شأن مجلس را زیرسوال ببرد/ هیات رییسه از جایگاه مجلس دفاع کند

رییس جمهور مسئول اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها شد

باید از فضای مجازی استفاده حداکثری ببریم/ نوجوانان و جوانان باید در حل مسائل مشارکت کنند

واردات نهاده دامی در اختیار یکی از افراد فعال در ستاد انتخاباتی روحانی!

طرح شهید سلیمانی بزودی در کهگیلویه و بویراحمد اجرا می شود

چهارمین شماره دوفصلنامه علمی تخصصی کوثر منتشر شد

تصاویر| جلسه هماهنگی «عملیات حاج قاسم»

انتخابات نظام صنفی رایانه ای اصفهان بصورت مجازی برگزار می شود

تصاویر | استایل زمستانی ایوانکا ترامپ

حق شناس: مصوبه ضدبرجامی مجلس پاس گل به آمریکاست؛ این اقدام حتی روسیه و چین را مقابل ایران قرار می دهد

ادعای فریدون عباسی: من فخری زاده را جذب کردم / رساله دکترای او با من بود

روحانی: شهرهای قرمز با همکاری مردم وارد شرایط مناسب تری می شوند/ تهران از روز شنبه در وضعیت نارنجی خواهد بود

»لغو تحریم« یا»تشدید تحریم«؟

ترور شهید فخری زاده کوته بینی و استیصال دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران را به اثبات می رساند

چرچیل در کنفرانس تهران + عکس

گزینه های مختلفی از برخورد با عوامل ترور روی میز ایران است

فهرست شهرهایی که از روز شنبه 15 آذر قرمز خواهند بود اعلام شد

تاکید بر همکاری فرمانداران با قرارگاه شهید سلیمانی

درخواست میراث دوستان برای توقف قانون جامع آب کشور

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه فتح به دیدار خانواده های شهدای طلبه رفت

‎کارشناسان محیط زیست برای بررسی مرگ نهنگ ها به کیش بیایند

کنایه مشاور سابق روحانی به قالیباف | قانون اساسی را دوباره بخوانید | مجلس در رأس امور هست اما ...

پیام آیت الله مکارم شیرازی در محکومیت ترور وحشیانه دانشمند هسته ای

نماینده مجلس: 54 روستای مهاباد تحت پوشش اینترنت قرار می گیرد

«نداشتن گوشی» یا «مشکل اینترنت» برخی دانش آموزان توابع رشت را از تحصیل محروم کرده است

تصاویر| خودکشی دومین نهنگ در کیش

دشمنان دیپلماسی در روز های پر اضطراب به سر می برند

فرمانده سپاه محمد رسول الله: تحقق تمدن نوین اسلامی، نیازمند جهاد درونی و خودسازی است

رسانه ها با رشد عقلانیت اجتماعی، زمینه بهره گیری از ظرفیت های بومی را فراهم می کنند

رفع آب گرفتگی ||| با کمک مردم و گروه های جهادی

بمب ساعتی کرونا در تهران

بهره مندی از ظرفیت پارلمان های محلی راهگشای مشکلات است

رافائل گروسی: هنوز نشانه ای از کاهش همکاری ایران با ما وجود ندارد

درخواست میراث دوستان برای توقف قانون جامع آب کشور

استاندار مازندران: تشدید همکاری های بین بخشی برای احیای تالاب میانکاله ضروری است

نمایشگاه دستاوردهای تحقیقاتی و صنعتی نیروی دریایی ارتش افتتاح شد

استاندار: اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به جامعه بر عهده رسانه هاست

سالگرد درگذشت پیشکسوت کشتی در فریمان

تشییع پیکر حجت الاسلام شهیدی محلاتی

گذران روزهای قرنطینه + عکس

رونمایی از طرح شهید سلیمانی (در پیشگیری از کووید – 19)

رونمایی رییس صداوسیما از 16 طرح نوآورانه

بهترین شهرهای توریستی جهان + عکس

کرونا در خدمت مبتلایان به ایدز و مسیر جهانی برای پایان دادن به این بیماری!

طراحی رشته کارشناسی نهج البلاغه

درخواست مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از رییس سازمان حفاظت محیط زیست / کارشناسان محیط زیست برای بررسی مرگ نهنگ ها به کیش بیایند

حضور جهادی اعضای کانون های مساجد برای کمک به تخلیه آب از منازل

فهرست شهرستان هایی که از روز شنبه 15 آذر قرمز خواهند بود/ تهران از روز شنبه در وضعیت نارنجی خواهد بود

ضرورت احیای تالاب بین المللی میانکاله

برگزاری ششمین دوره داوری مُهر ملی اصالت در مهرماه 1400

فرمانده سپاه محمد رسول الله: تحقق تمدن نوین اسلامی، نیازمند جهاد درونی و خودسازی است

اعمال موفقیت آمیز محدودیتهای کرونایی در رشتخوار

اشتغال فرزندان شهدا در دستور کار سازمان امور استخدامی کشور قرار می گیرد

روحانی: تهران از شنبه در وضعیت نارنجی خواهد بود

درخواست میراث دوستان برای توقف قانون جامع آب کشور

روحانی: تهران از شنبه در وضعیت نارنجی خواهد بود

نیروی زمینی ارتش در تولید قطعات موردنیاز مقابله به خودکفایی رسیده است

تاکید بر تاثیر رسانه ها در زدودن جهل زمان و رشد عقلانیت

مسئولی در دولت مستعفی یمن امارات و عناصر متحد این کشور را تهدید به حمله کرد

امیر سرتیپ حیدری:نیروی زمینی ارتش در تولید قطعات موردنیاز به خودکفایی رسیده است

ببینید | واکنش خبرساز ابوطالبی مشاور رییس جمهور به اظهارات قالیباف

روحانی: آثار تحریم ها خنثی شده است

دولت مکلف به ارائه گزارش به مجلس درباره عملکرد 1+4 در رفع کامل تحریم ها شد

رسانه ها با رشد عقلانیت اجتماعی، زمینه بهره گیری از ظرفیت های بومی را فراهم می کنند

کنایه مشاور سابق روحانی به قالیباف؛ قانون اساسی و تصمیمات این سال ها را دوباره بخوانید

وزیر کشور رییس کارگروه خانواده قرارگاه عملیاتی کرونا را منصوب کرد

طرح شهید سلیمانی در 700 محله کهگیلویه وبویراحمد

امیر سرتیپ حیدری:نیروی زمینی ارتش در تولید قطعات موردنیاز به خودکفایی رسیده است

متن کامل مصوبه مجلس برای لغو تحریم ها | تولید اورانیوم 20 درصد و مهلت یک ماهه توقف پروتکل الحاقی

تأکید رییس جمهور بر تکمیل سریع کمربند شمالی کرج

دولت برای دهک های پایین جامعه چاره اندیشی کند

روحانی: رعایت نشدن شیوه نامه های بهداشتی موجب محدودیت های دیگری خواهد شد

روحانی: هیچ اهمالی در جریمه متخلفان کرونا پذیرفته نیست

نقش روابط عمومی دیجیتال در بهبود فرآیند اطلاع رسانی

بیانیه جامعه اسلامی دانشگاهیان ایران به مناسبت شهادت دانشمند بزرگ هسته ای

تهران از شنبه نارنجی است | جدول کامل شهرهای قرمز از روز شنبه | هشدار روحانی به قرارگاه فرماندهی ستاد مقابله با کرونا

یک رای24ساله علیه کارگران/چرادیوان عدالت اداری به شکایت کارگران رسیدگی نمیکند؟

طرح ارائه کارت ملی برای استفاده از ناوگان حمل ونقل عمومی قابلیت اجرا ندارد

دیپلمات سابق آمریکا: سیستم انتخاباتی کشور کاملا ویران شده است

مردم نیازهای غیرضروری خود را زمان بازگشایی صنوف تامین کنند

سعید سجادی نشست خبری ||| اقدام مجلس برای لغو تحریم ها

اوقاف البرز طرح توزیع بسته های معیشتی اجرا می کند

مهری از جنس دانایی| نذر 1000 جلد کتاب در شهر کوپن رستم

شهرهای با وضعیت قرمز با تداوم همکاری مردم به سرعت به شرایط مناسب تری وارد می شوند

مردم نیازهای غیرضروری خود را زمان بازگشایی صنوف تامین کنند

محجوب درگذشت حجت الاسلام شهیدی را تسلیت گفت

پیشرفت های نیروی دریایی ارتش چشمگیر است

پنهان شدن پل سفید اهواز در مه غلیظ + عکس

روحانی:قرارگاه فرماندهی کرونا با جدیت فعالیت کند/ با تداوم همکاری مردم شرایط در شهرهای قرمز مناسب تر خواهد شد

دستور روحانی درباره اعمال جرایم شکستن پروتکل های بهداشتی/ ادامه محدودیت ها در شهرها با وضعیت قرمز

فهرست شهرهایی که از روز شنبه 15 آذر قرمز خواهند بود/ تهران از شنبه نارنجی است

وسواس های بهداشتی ربیعی در نشست خبری ویدئو کنفرانسی + عکس

پیام حضرت آیت الله مکارم شیرازی به مناسبت ترور محسن فخری زاده: امیدواریم پاسخ مناسب و مأیوس کننده ای به این گونه وحشی گری های دشمن داده شود

کرواسی ترور دانشمند هسته ای و دفاعی ایران را محکوم کرد

کنایه یک نماینده به رییس جمهور | روحانی برای تقدیم لایحه بودجه به مجلس نمی رود

انتقاد تشکل های زیست محیطی مازندران از حذف سهم عوارض آلایندگی

انتقاد تشکل های زیست محیطی مازندران از حذف سهم عوارض آلایندگی