موضوعات داغ: - بازنشستگي پيش از موعد - فينال ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان - لغو تحريم ها - كاميابي نيا - تيم فوتبال استقلال - عيسي آل كثير - مصدوميت كمال كاميابي نيا - دانشمندان برتر - فوتبال استقلال - شهرستان رودبارجنوب - دبير شوراي عالي امنيت ملي - خلفلو - سد قشلاق - صبح - عمل اهداي عضو - محمد قوسي - نرخ كرايه حمل ونقل عمومي - پورشه سوار - روز جهاني موزه ها - همبستگي با مردم فلسطين - موسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران - مسلمانان افراطي

مطالب مرتبط:
تعداد تخت های بستری بیماران کرونایی در بیمارستان تامین اجتماعی خرم آباد افزایش یافت
وقف افزون بر حل مشکلات جامعه، نقش تاثیرگذاری در توسعه و پیشرفت دارد
3 هزار و 660 نفر به کادر درمان تامین اجتماعی اضافه می شوند
دانلود فیلم کلاس مطالعات و مهارت های اجتماعی پایه چهارم ابتدایی مورخ 30 مهر
شریعتمداری :3 هزار و 660 نفر به کادر درمان تامین اجتماعی اضافه می شوند
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 1 آبان 1399 ساعت 07:052020-10-22سياسي

وقف، هدایت به سمت نیازهای اجتماعی تا افزایش تاثیرگذاری با مواسات


ایرنا - وقف سنت حسنه ای که در بسیاری از آیات قرآن کریم و روایت های اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به آن اشاره شده و همین مساله بهترین دلیل برای پرداختن به این موضوع است.

- " قزوین - ایرنا - وقف سنت حسنه ای که در بسیاری از آیات قرآن کریم و روایت های اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به آن اشاره شده و همین مساله بهترین دلیل برای پرداختن به این موضوع است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، هفته وقف فرصت مناسبی است تا بار دیگر درباره اهمیت این سنت حسنه الهی که از دیرباز و حتی پیش از اسلام در بین مردم وجود داشته و با پیدایش دین مبین اسلام در مسیری روشن ، منطقی، هدف دار و دقیق تری قرار گرفته، پرداخته شود.

با بررسی کتاب آسمانی اسلام، آیاتی را می توان یافت که با اشاره به موضوعاتی از جمله انفاق، احسان، عمل صالح و ایثار سعی شده تا انسان ها را به سمت وقف سوق دهد و از سوی دیگر، آیات زیادی هم وجود دارد که با نفی موضوعاتی از جمله استکبار، کسب حرام، تکاثر، طغیان و خودبینی مبارزه کرده و آدمی را به سمت وقف و اهمیت آن تشویق می کند.

علاوه بر آیات قرآن کریم، با نگاهی بر روایات اهل بیت (ع) در زمینه وقف با این روایت از امام صادق (ع) مواجه می شویم که می فرمایند" 6 خصلت است که پس از مرگ مومن به مومن نفع می رساند، فرزند صالحی که برایش طلب آمرزش کند، قرآنی که از روی آن خوانده می شود، چاهی که حفر می کند، درختی که غرس می کند، صدقه آبی که جاری و مستمر می سازد و سنت خوبی که پس از آن پیروی شود"، که این روایت بیانگر اهمیت وقف بوده که از آن به عنوان صدقه جاریه نیز تعبیر شده است.

حال که امروز تمامی کشورهای دنیا، به ویژه ایران درگیر چالشی به نام ویروس کرونا هستند همین فرهنگ وقف که با نام های مختلفی از جمله نهضت مواسات و کمک مومنانه مطرح شده، توانسته بسیاری از مشکلات و نیازهای محرومان جامعه را برطرف کند و بار دیگر نشان داد که با سنت های الهی چگونه می توان مشکلات را از بین برد.

واقفان با مشاوره و فرهنگ سازی، موقوفه های خود را در زمینه های اجتماعی هزینه کنند کارشناس امور وقف اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین با اشاره به اهمیت این حوزه، اظهار داشت: واقفان با وقف برای آینده خود و احیا و پویایی جامعه تلاش گسترده ای کرده و به نوعی در زمینه نوعدوستی و کمک به افراد نیازمند جامعه تلاش می کنند.

حسن تقی پور با اشاره به اینکه موضوع وقف در تمامی زمینه های مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی با مردم ارتباط دارد، افزود: فرهنگ وقف باعث شده تا در بسیاری از موضوعات، دین اسلام پایدار بماند و واقفان و خیران با احداث مدارس، مراکز درمانی و به خصوص بناهای مذهبی، حسینیه ها و مساجد تاثیر بسیار زیادی در برپایی مراسم های عزاداری داشته است.

وی با اشاره به مهمترین چالش هایی موجود در حوزه وقف، تاکید کرد: یکی از موضوعات مهم در این بخش، انجام وقف در موضوعاتی که جامعه به آن نیاز جدی ندارد، هست و این مساله برای برطرف شدن نیازمند فرهنگ سازی، تبلیغات، اطلاع رسانی و راه اندازی مراکز مشاوره است.

این مسوول ادامه داد: از دیگر مشکلات حوزه وقف آن است که در گذشته اطلاع رسانی کمی در زمینه اجرای نیت واقفان انجام شده که این مساله باعث کاهش اعتماد برخی از مردم به حوزه وقف و سازمان اوقاف و امور خیریه شده بود، چالشی که امروز با توجه به تقویت حوزه اطلاع رسانی حوزه وقف در بسیاری از موارد به نقطه قوت تبدیل شده است.

تقی پور اضافه کرد: مردم ایران اسلامی از گذشته های دور در دینداری و نوعدوستی زبانزد بوده و امروز هم وقتی می بینند عواید موقوفات در زمینه نهضت کمک مومنانه و مواسات آثار مثبت و سازنده ای را در جامعه از خود برجای می گذارد، استقبال خود را در این زمینه افزایش داده اند.

اجرای صحیح فرهنگ وقف اختلاف طبقاتی را کاهش می دهد یک کارشناس امور مذهبی نیز در این رابطه به ایرنا گفت: ایجاد فاصله طبقاتی در برخی جوامع، به خصوص کشورهای غربی متاسفانه گریبان بسیاری از کشورهای جهان را امروزه گرفته و آنان را با چالش های جدی نیز روبرو ساخته است.

حجت الاسلام روح الله فاطمی نسب ادامه داد: ایجاد فاصله طبقاتی عوارض آزاردهنده ای را در جامعه ایجاد می کند تا جایی که با غنی شدن عده ای و فقیر شدن عده دیگر، مشکلاتی را در ساختار اجتماعی جوامع بوجود می آورد.

وی اضافه کرد: به طور حتم یکی از راهکارهای مقابله با مشکل اختلاف طبقاتی در جامعه می تواند موضوع وقف باشد تا جایی که با انجام آن می توان شاهد پویایی و احیای بخش مهمی از جامعه شد و اگر این مساله به درستی صورت گیرد، با مشارکت جدی صاحبان سرمایه می توان شاهد رفع بسیاری از مشکلات نیز باشیم.

به گفته این کارشناس مذهبی، خوشبختانه طی سال های گذشته و با توجه به تاکید منویات مقام معظم رهبری، سازمان اوقاف و امور خیریه علاوه بر امور مذهبی، در حوزه های اجتماعی، علمی، بهداشتی و سایر نیازهای روز جامعه ورود جدی یافته تا جایی که اقدامات صورت گرفته بسیار مطلوب ارزیابی شده است.

حجت الاسلام فاطمی نسب تاکید کرد: امیدواریم با تقویت هرچه بیشتر فرهنگ وقف در جامعه و ادامه نهضت کمک مومنانه و مواسات که به وسیله انتشار ویروس کرونا در کشور راه اندازی شده شاهد کاهش هرچه بیشتر تعداد محرومان و نیازمندان و اجرای عدالت اجتماعی در جامعه شویم.

600 موقوفه در استان قزوین پس از انقلاب اسلامی به ثبت رسیده است مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین نیز در این رابطه با اشاره به اهمیت حوزه وقف، گفت: با توجه به اینکه انسان اجتماعی آفریده شده و نیازهای وی نیز باید از سوی جامعه مرتفع شود، لذا افراد باید به صورت مداوم با یکدیگر در تعامل بوده و ارتباط مستمر داشته باشند تا بتوانند نیازهای خود را تامین کنند.

حجت الاسلام سیدمصطفی مجیدی با بیان اینکه هرچند امروزه افراد برای رفع نیازهای خود با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند، تاکید کرد: بدون شک یکی از مهمترین مدل هایی که می تواند پاسخگوی نیاز محرومان و نیازمندان جامعه به روش کریمانه و بی منت باشد، موضوع وقف است که دستگیری و کمک به همنوع را در جایگاه والای الهی و انسانی به بهترین شکل ممکن به انجام می رساند.

وی تصریح کرد: برخلاف آنچه که در ذهن بسیاری از مردم وجود دارد و گاهی اوقات در گفتمان برخی از مسوولان مبنی بر کاهش میزان مشارکت آحاد جامعه در زمینه وقف مشاهده می شود، این موضوع در 40 سال گذشته از استقبال و رشد بی نظیری برخوردار بوده است.

به گفته وی، در گذشته ارزش و متراژ برخی از املاک وقف شده بسیار زیاد و متفاوت بود اما امروزه خرده ملک ها افزایش پیدا کرده و به نوعی وقف ها نسبت به گذشته کوچک تر شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین با اشاره به اینکه پس از انقلاب اسلامی تعداد موقوفات رشد چشمگیری داشته، افزود: در استانی مانند قزوین 814 موقوفه وجود دارد که از این تعداد حدود 600 موقوفه پس از انقلاب اسلامی به ثبت رسیده است.

حجت الاسلام مجیدی تصریح کرد: البته طی چند سال گذشته با توجه به مشکلات اقتصادی پیش آمده، تعداد موقوفات کاهش یافته که امیدواریم با برطرف شدن مسایل اقتصادی مردم و ایجاد فرهنگ سازی لازم در این زمینه، دوباره شاهد افزایش آن باشیم.

وی با اشاره به خدمات اجتماعی اوقاف، اظهار داشت: وقف تفاوتی با تمامی مقوله های مالی در اسلام مانند خمس و زکات دارد که در آن واقف می تواند محل اجرای وقف را مشخص کند و همین مساله اختیار سازمان اوقاف را برای انجام اقدامات اجتماعی بیشتر کرده است.

این مسوول با اشاره به اینکه گاهی اوقات 100 درصد خدمات اوقاف شامل امور اجتماعی می شود، تاکید کرد: در راستای خدمات اجتماعی اوقاف سعی کرده تا نیت واقف را به درستی اجرا کند اما در طول چند سال گذشته این موضوعات دسته بندی شده و خدمات به صورت سازماندهی و متمرکز ارایه می شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین ادامه داد: از ابتدای امسال هشت میلیارد تومان از محل موقوفات در حوزه خدمات اجتماعی از جمله آزادسازی زندانیان، توزیع بسته های بهداشتی و فرهنگی هزینه شده که این مساله بیانگر توجه اوقاف به موضوعات اجتماعی است.

حجت الاسلام مجیدی با اشاره به ورود وقف به نیازهای روز جامعه، یادآور شد: با توجه به اینکه امروزه روز به روز شاهد تغییر نیازها در جامعه هستیم حوزه وقف نیز سعی دارد تا خود را با این مساله به روز نگاه دارد و بدین وسیله تاثیرگذاری خود را در جامعه ادامه دهد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از نیازهای علمی جامعه مانند تاسیس موسسه های علمی توسط وقف فراهم شده، گفت: امروز سازمان اوقاف تلاش دارد تا با توجیه واقفان، موقوفات را در نیازهای روز کشور مانند محیط زیست، فناوری های نوین، زوج های جوان، نانو، اشتغال، بیماری های مزمن و ناعلاج و با اتکا به مسایل دینی و انقلاب اسلامی تعریف کند.

با توجه به سخنان مسوولان و کارشناس متخصص در حوزه وقف و مشاهده آیات و روایات به این نتیجه می رسیم که برای رسیدن به عدالت اجتماعی و کاهش فاصله طبقاتی باید به مقوله وقف نگاه جدی و ویژه تری نسبت به گذشته داشته باشیم و آن را متناسب با نیازهای روز سازگارتر کنیم.

فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و مشاوره به واقفان یکی دیگر از موضوعاتی است که باید مورد توجه بیش از پیش سازمان اوقاف و امور خیریه و به خصوص رسانه ها قرار گیرد تا بتوانیم موقوفه ها را در مسیرهای بهتری که مردم و محرومان جامعه در آن حوزه مشکلات بیشتری دارند، هزینه کنیم.


کلید واژه ها: سنت حسنه - قرآن کریم - آیات - اسلام - موضوع - ایرنا - اهل بیت - حسنه - بهترین - فرصت مناسبی - طهارت - روایت - تاثیرگذاری - عصمت - دیگر - قرآن - هفته وقف - انسان ها - عمل صالح - اجتماعی - افزایش - گزارش - اهمیت - ایثار - انسان - بررسی - قزوین - هدایت - قرار - الهی

آخرین اخبار سرویس:
آژانس: نشانه ای از کاهش همکاری ایران وجود ندارد

تحقق تمدن نوین اسلامی، نیازمند جهاد درونی و خودسازی است

غربی ها به تعهدات خودشان در برجام عمل نکردند

«دنا» در آستانه پیوستن به ناوگان نیروی دریایی ارتش + عکس

استفاده حداکثری از ظرفیت شرکت راه آهن برای پیشرفت کشور

دولت نباید شأن مجلس را زیرسوال ببرد/ هیات رییسه از جایگاه مجلس دفاع کند

رییس جمهور مسئول اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها شد

باید از فضای مجازی استفاده حداکثری ببریم/ نوجوانان و جوانان باید در حل مسائل مشارکت کنند

واردات نهاده دامی در اختیار یکی از افراد فعال در ستاد انتخاباتی روحانی!

طرح شهید سلیمانی بزودی در کهگیلویه و بویراحمد اجرا می شود

چهارمین شماره دوفصلنامه علمی تخصصی کوثر منتشر شد

تصاویر| جلسه هماهنگی «عملیات حاج قاسم»

انتخابات نظام صنفی رایانه ای اصفهان بصورت مجازی برگزار می شود

تصاویر | استایل زمستانی ایوانکا ترامپ

حق شناس: مصوبه ضدبرجامی مجلس پاس گل به آمریکاست؛ این اقدام حتی روسیه و چین را مقابل ایران قرار می دهد

ادعای فریدون عباسی: من فخری زاده را جذب کردم / رساله دکترای او با من بود

روحانی: شهرهای قرمز با همکاری مردم وارد شرایط مناسب تری می شوند/ تهران از روز شنبه در وضعیت نارنجی خواهد بود

»لغو تحریم« یا»تشدید تحریم«؟

ترور شهید فخری زاده کوته بینی و استیصال دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران را به اثبات می رساند

چرچیل در کنفرانس تهران + عکس

گزینه های مختلفی از برخورد با عوامل ترور روی میز ایران است

فهرست شهرهایی که از روز شنبه 15 آذر قرمز خواهند بود اعلام شد

تاکید بر همکاری فرمانداران با قرارگاه شهید سلیمانی

درخواست میراث دوستان برای توقف قانون جامع آب کشور

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه فتح به دیدار خانواده های شهدای طلبه رفت

‎کارشناسان محیط زیست برای بررسی مرگ نهنگ ها به کیش بیایند

کنایه مشاور سابق روحانی به قالیباف | قانون اساسی را دوباره بخوانید | مجلس در رأس امور هست اما ...

پیام آیت الله مکارم شیرازی در محکومیت ترور وحشیانه دانشمند هسته ای

نماینده مجلس: 54 روستای مهاباد تحت پوشش اینترنت قرار می گیرد

«نداشتن گوشی» یا «مشکل اینترنت» برخی دانش آموزان توابع رشت را از تحصیل محروم کرده است

تصاویر| خودکشی دومین نهنگ در کیش

دشمنان دیپلماسی در روز های پر اضطراب به سر می برند

فرمانده سپاه محمد رسول الله: تحقق تمدن نوین اسلامی، نیازمند جهاد درونی و خودسازی است

رسانه ها با رشد عقلانیت اجتماعی، زمینه بهره گیری از ظرفیت های بومی را فراهم می کنند

رفع آب گرفتگی ||| با کمک مردم و گروه های جهادی

بمب ساعتی کرونا در تهران

بهره مندی از ظرفیت پارلمان های محلی راهگشای مشکلات است

رافائل گروسی: هنوز نشانه ای از کاهش همکاری ایران با ما وجود ندارد

درخواست میراث دوستان برای توقف قانون جامع آب کشور

استاندار مازندران: تشدید همکاری های بین بخشی برای احیای تالاب میانکاله ضروری است

نمایشگاه دستاوردهای تحقیقاتی و صنعتی نیروی دریایی ارتش افتتاح شد

استاندار: اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به جامعه بر عهده رسانه هاست

سالگرد درگذشت پیشکسوت کشتی در فریمان

تشییع پیکر حجت الاسلام شهیدی محلاتی

گذران روزهای قرنطینه + عکس

رونمایی از طرح شهید سلیمانی (در پیشگیری از کووید – 19)

رونمایی رییس صداوسیما از 16 طرح نوآورانه

بهترین شهرهای توریستی جهان + عکس

کرونا در خدمت مبتلایان به ایدز و مسیر جهانی برای پایان دادن به این بیماری!

طراحی رشته کارشناسی نهج البلاغه

درخواست مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از رییس سازمان حفاظت محیط زیست / کارشناسان محیط زیست برای بررسی مرگ نهنگ ها به کیش بیایند

حضور جهادی اعضای کانون های مساجد برای کمک به تخلیه آب از منازل

فهرست شهرستان هایی که از روز شنبه 15 آذر قرمز خواهند بود/ تهران از روز شنبه در وضعیت نارنجی خواهد بود

ضرورت احیای تالاب بین المللی میانکاله

برگزاری ششمین دوره داوری مُهر ملی اصالت در مهرماه 1400

فرمانده سپاه محمد رسول الله: تحقق تمدن نوین اسلامی، نیازمند جهاد درونی و خودسازی است

اعمال موفقیت آمیز محدودیتهای کرونایی در رشتخوار

اشتغال فرزندان شهدا در دستور کار سازمان امور استخدامی کشور قرار می گیرد

روحانی: تهران از شنبه در وضعیت نارنجی خواهد بود

درخواست میراث دوستان برای توقف قانون جامع آب کشور

روحانی: تهران از شنبه در وضعیت نارنجی خواهد بود

نیروی زمینی ارتش در تولید قطعات موردنیاز مقابله به خودکفایی رسیده است

تاکید بر تاثیر رسانه ها در زدودن جهل زمان و رشد عقلانیت

مسئولی در دولت مستعفی یمن امارات و عناصر متحد این کشور را تهدید به حمله کرد

امیر سرتیپ حیدری:نیروی زمینی ارتش در تولید قطعات موردنیاز به خودکفایی رسیده است

ببینید | واکنش خبرساز ابوطالبی مشاور رییس جمهور به اظهارات قالیباف

روحانی: آثار تحریم ها خنثی شده است

دولت مکلف به ارائه گزارش به مجلس درباره عملکرد 1+4 در رفع کامل تحریم ها شد

رسانه ها با رشد عقلانیت اجتماعی، زمینه بهره گیری از ظرفیت های بومی را فراهم می کنند

کنایه مشاور سابق روحانی به قالیباف؛ قانون اساسی و تصمیمات این سال ها را دوباره بخوانید

وزیر کشور رییس کارگروه خانواده قرارگاه عملیاتی کرونا را منصوب کرد

طرح شهید سلیمانی در 700 محله کهگیلویه وبویراحمد

امیر سرتیپ حیدری:نیروی زمینی ارتش در تولید قطعات موردنیاز به خودکفایی رسیده است

متن کامل مصوبه مجلس برای لغو تحریم ها | تولید اورانیوم 20 درصد و مهلت یک ماهه توقف پروتکل الحاقی

تأکید رییس جمهور بر تکمیل سریع کمربند شمالی کرج

دولت برای دهک های پایین جامعه چاره اندیشی کند

روحانی: رعایت نشدن شیوه نامه های بهداشتی موجب محدودیت های دیگری خواهد شد

روحانی: هیچ اهمالی در جریمه متخلفان کرونا پذیرفته نیست

نقش روابط عمومی دیجیتال در بهبود فرآیند اطلاع رسانی

بیانیه جامعه اسلامی دانشگاهیان ایران به مناسبت شهادت دانشمند بزرگ هسته ای

تهران از شنبه نارنجی است | جدول کامل شهرهای قرمز از روز شنبه | هشدار روحانی به قرارگاه فرماندهی ستاد مقابله با کرونا

یک رای24ساله علیه کارگران/چرادیوان عدالت اداری به شکایت کارگران رسیدگی نمیکند؟

طرح ارائه کارت ملی برای استفاده از ناوگان حمل ونقل عمومی قابلیت اجرا ندارد

دیپلمات سابق آمریکا: سیستم انتخاباتی کشور کاملا ویران شده است

مردم نیازهای غیرضروری خود را زمان بازگشایی صنوف تامین کنند

سعید سجادی نشست خبری ||| اقدام مجلس برای لغو تحریم ها

اوقاف البرز طرح توزیع بسته های معیشتی اجرا می کند

مهری از جنس دانایی| نذر 1000 جلد کتاب در شهر کوپن رستم

شهرهای با وضعیت قرمز با تداوم همکاری مردم به سرعت به شرایط مناسب تری وارد می شوند

مردم نیازهای غیرضروری خود را زمان بازگشایی صنوف تامین کنند

محجوب درگذشت حجت الاسلام شهیدی را تسلیت گفت

پیشرفت های نیروی دریایی ارتش چشمگیر است

پنهان شدن پل سفید اهواز در مه غلیظ + عکس

روحانی:قرارگاه فرماندهی کرونا با جدیت فعالیت کند/ با تداوم همکاری مردم شرایط در شهرهای قرمز مناسب تر خواهد شد

دستور روحانی درباره اعمال جرایم شکستن پروتکل های بهداشتی/ ادامه محدودیت ها در شهرها با وضعیت قرمز

فهرست شهرهایی که از روز شنبه 15 آذر قرمز خواهند بود/ تهران از شنبه نارنجی است

وسواس های بهداشتی ربیعی در نشست خبری ویدئو کنفرانسی + عکس

پیام حضرت آیت الله مکارم شیرازی به مناسبت ترور محسن فخری زاده: امیدواریم پاسخ مناسب و مأیوس کننده ای به این گونه وحشی گری های دشمن داده شود

کرواسی ترور دانشمند هسته ای و دفاعی ایران را محکوم کرد

کنایه یک نماینده به رییس جمهور | روحانی برای تقدیم لایحه بودجه به مجلس نمی رود

وقف، هدایت به سمت نیازهای اجتماعی تا افزایش تاثیرگذاری با مواسات

وقف، هدایت به سمت نیازهای اجتماعی تا افزایش تاثیرگذاری با مواسات