موضوعات داغ: - مسابقات سراسري قرآن كريم - مجلس نمايندگان - لغو تحريم ها - پروتكل الحاقي - ليگ قهرمانان اروپا - باشگاه خبرنگاران - معافيت مالياتي - قهرمانان اروپا - برنامه هسته اي - بازي بارسلونا - ثروتمندترين فرد آمريكا - بلوغ زودرس - كاهش جرايم خشن - بيماري كبد - آزمون دكتري تخصصي وزارت بهداشت - بيمارستان رازي - استارلاينر - داويد لوييس - كاربران توييتر - ژنرال قمر جاويد باجوا - بازيگوشي - سيميار - برنامه هسته اي عربستان

مطالب مرتبط:
ورود پیازهای زعفران به بازار در سال 1400
روی درب های بهشت و جهنم چه چیزی نوشته شده است؟
نوبخت: هر میزان از برنامه اصلاح ساختار بودجه که مجلس تصویب کند در لایحه 1400 گنجانده می شود
«بهشت گم شده» یا تداوم «برزخ عذاب»
پنجمین دوره مسابقه کتابخوانی «هشت بهشت» برگزار می شود
-18 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 1 آبان 1399 ساعت 07:052020-10-22سياسي

به سوی بهشت 1400


اما ازقضا این تنها مفهومی نیست که «1400» به آن ارجاع می دهد و آن چه این ماه ها که هر روز، بار ها از این عدد چهاررقمی در اخبار و تحولات سیاسی می شنویم، - اما ازقضا این تنها مفهومی نیست که 1400 به آن ارجاع می دهد و آن چه این ماه ها که هر روز، بار ها از این عدد چهاررقمی در اخبار و تحولات سیاسی می شنویم، کمتر مورد توجه قرار می گیرد، آن است که همزمان با تعیین سرنوشت ساکن مهم ترین ساختمان میدان پاستور تهران برای مدیریت مملکت، سیاستمداری نیز به بهشت می رود تا اداره پایتخت را به عهده گیرد.

آفتاب نیوز : " 1400 ، حالا مدتی است که دیگر تنها یک عدد نیست؛ به ویژه در ادبیات رسانه ای و بستر بحثِ سیاسی مطرح شود.

حالا چندصباحی است که هربار سری به اخبار بزنید، احتمالا لابه لای تیتر و عناوین اصلی، به دفعات با این عدد چهاررقمی مواجه می شویم که البته حالا دیگر صرفا یک عدد نیست و بیش از آنکه به عالم ریاضیات مربوط باشد، به فضای سیاست ارجاع می دهد و مشخصا بحث از انتخابات ؛ انتخاباتی که قرار است واپسین جمعه بهار نخستین سال سده آینده برگزار شود و سال صفر قرن 15 را به سالی سرنوشت ساز به لحاظ سیاسی تبدیل کند.

چه آنکه این انتخابات، به هر شیوه و کیفیتی برگزار شود و خروجی اش، هر کسی باشد، قرار است مهم ترین مقام اجرایی مملکت دست کم تا افق 1404 مشخص شود و همین به تن هایی کافی است که وقتی از 1400 می گوییم، بسیار بیش از این مراد کنیم.

اما ازقضا این تنها مفهومی نیست که 1400 به آن ارجاع می دهد و آن چه این ماه ها که هر روز، بار ها از این عدد چهاررقمی در اخبار و تحولات سیاسی می شنویم، کمتر مورد توجه قرار می گیرد، آن است که همزمان با تعیین سرنوشت ساکن مهم ترین ساختمان میدان پاستور تهران برای مدیریت مملکت، سیاستمداری نیز به بهشت می رود تا اداره پایتخت را به عهده گیرد.

شهردار پایتخت البته شبیه به رییس جمهوری مملکت با رای مردم انتخاب نمی شود، اما این دوره های گذشته، وقتی شهروندان برای انتخاب رییس جمهوری منتخب شان به حوزه های رای گیری می روند، کنار صندوقی که برای جمع آوری آرای مردم برای انتخاب رییس جمهوری قرار گرفته، معمولا صندوق دومی هم هست که رای دهندگان آرای شان برای انتخاب اعضای شورا های شهر و روستا را در آن می اندازند تا خروجی رای اکثریت، اعضای پارلمان های شهری را مشخص کند و بعد، این پارلمان های شهری علاوه بر اموری که بنابر قانون برعهده دارند، به نیابت از شهروندان تعیین می کنند که چه کسی شهردار شود؛ روندی که چنان چه اشاره شد اگرچه به طور مستقیم به اینکه چه کسی شهردار شود، مربوط نیست، اما بیراه نیست اگر بگوییم انتخاب شهردار، ازقضا مهم ترین وظیفه منتخبان ملت در شورا های شهر و روستاست و از این روست که وقتی از این انتخابات صحبت می کنیم، به واقع از سیاست می گوییم، نه مسائل شهری و شهروندی؛ آن هم اگر این شهر، پایتخت یا کلانشهری باشد این سو و آن سوی مملکت و آن شهروندان، پایتخت نشینان یا ساکنان کلانشهرها.

بهشت زیرسایه پاستور 7 ماه و 27 روز مانده به برگزاری آن چه حالا مدتی است در ادبیات سیاسی-رسانه ای در 1400 خلاصه شده و عملا به دو انتخابات مهم ریاست جمهوری و شورا های شهر ارجاع می دهد، اگرچه تا دلتان بخواهد از اولی می شنویم و سیاهه کاندیدا ها و سیاستمدارانی که برای ریاست جمهوری خیز برداشته اند، دست پایین 20 تا 30 نفر و دست بالا حتی تا 50 نفر هم می رسد، اما صحبت چندانی از دومین انتخابات نیست و حتی درباره اینکه گزینه های اصلی دو جناح سیاسی اصیل کشور، دست کم برای سرلیستی فهرست انتخابات شورای شهر تهران و شهردار پایتخت کدام سیاستمداران هستند، روشن نیست و کمتر از این می شنویم که احزاب اصلاح طلب و اصولگرا چه نقشه ای برای دو ساختمان شورای شهر و شهرداری واقع در خیابان بهشت در سر دارند.

سکوتی که البته الزاما به معنای بی خبری و انفعال نیست و حالا آن طور که از پیگیری ها از بعضی چهره های اصلاح طلب و اصولگرا و چند حزب چپ و راست پیداست، حداقل می توان گفت اصولگرایان بی کار ننشسته و همانطور که چندماهی است سخت سرگرم انتخابات ریاست جمهوری 1400 شده اند، مشغول برگزاری جلسات و رایزنی های انتخاباتی برای انتخابات شورای شهر 1400 نیز هستند.

سکوت اصلاح طلبانه اتحاد بماند فضای رقابت و فعالیت در این انتخابات نیز تابعی از آن چه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری شاهدیم، از تفاوتی آشکار میان دو جناح حکایت دارد و اصلاح طلبان اگرچه بنا ندارند به همین منوال تا پایان خرداد 1400 روزگار بگذرانند، اما دست کم تاکنون چندان تحرکی در ارتباط با انتخابات شورای شهر از خود بروز نداده اند.

آن هم درشرایطی که 4 سال پیش در چنین مقطعی، شاید هیچ حزب اصلاح طلبی پیدا نمی شد که سرگرم بحث انتخابات شورا های شهر نباشد.

اما حالا اتحاد ملت به عنوان یکی از مهم ترین احزاب اصلاح طلب تا امروز هیچ نشست جدی و مهمی به این منظور برگزار نکرده و علت این تفاوت آشکار میان آن چه امروز شاهدیم و آن چه 4 سال پیش در چنین روز هایی رقم خورد، آن طور که حسین نورانی نژاد گفته، تفاوتی است که فضای سیاسی آن روز ها با امروز داشته است.

سخنگوی حزب اتحاد ملت البته در عین حال گفته که تا چند هفته دیگر احتمالا اتحادی ها کم کم به بحث انتخابات شورا ها نیز ورود خواهند کرد.

اعتمادملی ؛ یک هفته پیش از آغاز این اوضاع، اما تنها مختص اتحادی ها نیست و آن طور که اسماعیل گرامی مقدم، سخنگوی حزب اعتمادملی می گوید این حزب اصلاح طلب نیز تاکنون به صورت جدی برای ورود به رقابت انتخابات شورا ها اقدام نکرده اند.

هرچند گرامی مقدم از برگزاری نشستی که قرار است روز سه شنبه هفته آینده برگزار شود خبر داده و گفته که این جلسه احتمالا نخستین نشست حزب اعتماد ملی با دستورکار انتخابات شورا ها خواهد بود.

برای بهشت در پوشش پاستور آن سوی میدان، اما اوضاع یک سر متفاوت است و همانطور دستیابی به اجماع و معرفی یک کاندیدای واحد از میان صف طویل متقاضیان، معضل اصلی اصولگرایان است، رسیدن به فهرست واحد برای انتخابات شورا ها و مهم تر از آن، حمایت یکپارچه از یک گزینه برای شهردار آینده پایتخت، به دردسر اساسی دست راستی ها بدل شده و شاید آن چه اوضاع را برای آن ها از آن چه تصور می شود، پیچیده تر می سازد آن است که ازقضا برخی کسانی که این روز ها به عنوان یکی از ده ها کاندیدای اصولگرا برای انتخابات ریاست جمهوری در رسانه های وابسته به این جناح سیاسی تبلیغ می شوند، فضای سیاسی-رسانه ای انتخابات ریاست جمهوری را صرفا فضایی برای معرفی خود در شأن و قامت کاندیدای شهرداری تهران می بینند و آمده اند که میانه مسیر پاستور ، به سوی بهشت تغییر مسیر دهند.

کاندیدا هایی که ازقضا ازجمله جوان تر های سیاهه کاندیدا های اصولگرایان هستند و شاید بتوان به سعید محمد در قامت گزینه ای با سابقه نظامی و مهرداد بذرپاش به عنوان کاندیدایی بدون این سابقه اشاره کرد که این روز ها همچون گزینه های جدی تر انتخابات ریاست جمهوری، سهمی ثابت از اخبار رسانه های اصولگرا دارند و جالب آنکه این رسانه ها بعضا در این پروپاگاندای انتخاباتی چنان افراط می کنند که صداقت خبررسانی نیز نادیده می ماند.

شبیه به آن چه دیروز در بازتاب خبر حضور فرمانده قرارگاه خاتم در فراکسیون محرومیت زدایی رقم خورد و خبرگزاری اصولگرای مهر، به نقل از سعید محمد تیتر زد که آمادگی کامل داریم با قدرت جایگزین وزارت جهاد کشاورزی شویم ؛ آن هم درحالی که فارغ از بی پایه بودن مفهومی و خلاف قانون بودن آن، این جمله نه تن ها در تیتر دیگر رسانه های اصولگرا ازجمله فارس و تسنیم تکرار نشد، بلکه حتی در متن خبری که آن ها منتشر کردند، وجود نداشت.

نواصولگرایان؛ از بهارستان تا پاسداران همزمان، اما درحالی که شنیده ها از نقش کلیدی سردار جمال الدین آبرومند، دستیار رییس مجلس یازدهم در حوزه خدمت و پیشرفت در برنامه های انتخاباتی قالیباف و برگزاری جلساتی در ساختمان مشروطه پارلمان واقع در میدان بهارستان حکایت دارد، یک پایگاه خبری از مسوولیت تازه سردار مرتضی طلایی برای پیشبرد برنامه های قالیباف در انتخابات شورای شهر و برگزاری جلساتی در ساختمانی واقع در خیابان پاسداران خبر داده است.

آن طور که پایگاه خبری دیده بان ایران خبر داده، طلایی به همراه تیم اجرایی قالیباف وقتی که ساکن بهشت بود، سرگرم معرفی کاندیدایی برای شهرداری است و ظاهرا تاکنون چهره هایی، چون جواد شوشتری، رییس دفتر شهردار، علیرضا جاوید معاون عمرانی و شهردار منطقه یک و پژمان پشمچی زاده معاون شهرسازی شهرداری تهران به این عنوان مطرح شده اند.

اعتماد البته باتوجه به آنکه به رغم تلاش مکرر موفق به صحبت با مرتضی طلایی نشد، قادر نیست این خبر را به صورت مستقل تایید کند، اما آن چه می دانیم، نقشی است که مرتضی طلایی از دوره چهارم شورای شهر در شورایاری ها داشته و جالب آنکه در این بازه زمانی حدودا 4 ساله شورای پنجم هم این شبکه گسترده ارتباطی را به میزانی قابل توجه حفظ کرده است.

استقلال به شیوه سنتی ها آن چه در اهداف انتخاباتی جریان قالیباف یا به اصطلاح نواصولگرایان تعریف شده، اما الزاما با آن چه فی المثل طیف سنتی جناح راست و دیگر خرده جریان های رنگارنگ اصولگرا در سر دارند، یکی نیست.

چنان که حمیدرضا ترقی، عضو ارشد حزب موتلفه و ازجمله چهره های شاخص طیف سنتی جناح راست به اعتماد گفته که نه حزب موتلفه و نه حتی مجموعه اصولگرایان در سازوکاری که به شورای ائتلاف معروف است، هنوز وارد مصادیق انتخاباتی نشده اند.

او البته از جلسات و مذاکراتی درمورد شورای شهر پایتخت و دیگر شهر های استان تهران گفته و در عین حال از این خبر داده که موتلفه ای ها بنا دارند تصمیم گیری درباره هر استان را به دفتر حزب در همان استان واگذار کنند و حتی از این احتمال سخن گفته که حزب موتلفه، دست کم در برخی نقاط، با فهرستی مستقل وارد انتخابات شود.

هرچند تاکید کرده برای دستیابی به اجماع با دیگر احزاب جناح راست تلاش می کنند.

هرچه باشد پیچیدگی کار محافظه کاران را در این و هر انتخاباتی، طیف های رنگارنگ و خرده جریان هایی رقم می زنند که هرکدام به نحوی خود را داعیه دار اصولگرایی می دانند.

آن چه، اما در سرنوشت انتخاباتی دو جناح مشترک است، تحولاتی است که در این 7 ماه و 27 روز پیش رو رخ خواهد داد و ازقضا آن طور که اسماعیل گرامی مقدم به اعتماد گفته، اگر نگوییم مهم ترین، دست کم نخستین مورد از این تحولات، انتخاباتی است که کمتر از 2 هفته دیگر و البته آن سوی کره خاکی و در ینگه دنیا برگزار خواهد شد.


کلید واژه ها: سیاسی - اخبار - مفهومی - سیاست - دیگر - بهشت - مهم ترین - ریاضیات - ساختمان - ادبیات - پایتخت - سرنوشت - مدیریت - عناوین - تهران - اداره - آفتاب - میدان - رسانه - مربوط - مورد - قرار - ویژه - بستر - نیوز - ساکن

آخرین اخبار سرویس:
ترحم ممنوع

همشهری TV | رصدخانه؛ قسمت دوم | عباس میرزا؛ شاهزاده ناکام و شکست خورده

استخدام بازاریاب بیمه با پورسانت عالی در نمایندگی بیمه پاسارگاد در تهران

تهدید دولت به دادگاهی شدن بابت یک اظهارنظر | هجمه یکپارچه از بهارستان به پاستور

برگزاری رویداد ملی ایده پردازی فناوری های نوین صنایع دریایی در نوشهر

دانشگاه پیام نور در کش و قوس پلمپ و شکایت!

کاندیدای اصلاح طلبان در انتخابات 1400 از نگاه کیهانی

34 میلیارد و 400 تومان اعتبار برای تقویت زیرساخت های قوه قضاییه اختصاص می یابد

ظریف در «گفتگوهای مدیترانه ای» شرکت می کند

ترور فخری زاده جنایتی آشکار از تروریسم دولتی است

استخدام 5 عنوان شغلی در شرکت پرسین ویژن امین در تهران

استخدام 6 عنوان شغلی در شرکت پرسین ویژن امین در تهران

طرح «اقدام راهبردی لغو تحریم ها»؛ پاسخی در قبال زیاده خواهی ها چندین ساله آمریکا است

مبارزه با وکلای دادگستری؛چرا؟

برگزاری رویداد ملی ایده پردازی فناوری های نوین صنایع دریایی در نوشهر

سهم خواهی کشور های عربی از خرابه های شام

طرحی که شمشیر تحریم را تیزتر می کند!

آیا اقتصاد و رفع تحریم ها برای برجامیان مهم است؟

اعلام نتیجه شفاف استعلام ها مانع نامه نگاری های متعدد می شود

روسیه حاضر است قطعنامه ضدایرانی را وتو کنند؟

رفع ابهام در یک روز، تصویب در 2 ساعت!

هجمه یکپارچه از بهارستان به پاستور

اجازه مصاحبه با دانشمندان ایرانی را چه کسی داد؟

گناهی که برای انسان گرفتاری ایجاد می کند از دیدگاه امام صادق (ع)

قالیباف از بودجه برای تبلیغات استفاده می کند؟

واکنش مرعشی به طرح اخیر مجلس

چین و روسیه حاضرند قطعنامه ضدایرانی را وتو کنند؟

آخرین مهلت ارسال آثار به بیست و نهمین اجلاس سراسری نماز 15آذر است

استخدام امروز قم - 13 آذر 99

ابتکارهای اوپلاسا برای سالمندان

مجلس فکر می کند چین و روسیه، هنوز هم حاضرند قطعنامه های ضدایرانی را وتو کنند؟

وضعیت کرونا در کردستان نارنجی شد

تاج اصفهانی؛ نغمه ماندگار

وضعیت کرونا در کردستان نارنجی شد

نظر کیهانی در مورد کاندیدای اصلاح طلبان در انتخابات 1400

بررسی بازگشایی بخش هایی از آستان مقدس حضرت معصومه(س)

کاهش اطاله دادرسی ثمره جذب قضات متخصص

دو شهر دیگر به شهرهای قرمز گیلان افزوده شد

هجمه یکپارچه از بهارستان به پاستور

ساده انگاری پاشنه آشیل مهار کرونا در گلستان

آقای آشنا! بایدن از انقلابیون آمریکای لاتین است؟

«آرزو افشار» با چهره ای متفاوت تر از همیشه/ عکس

فلاحی: طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها مبتنی بر منافع ملی است

دعای ندبه این هفته هیأت رزمندگان در کاشمر برگزار می شود

سیدحسن خمینی در منزل شهید فخری زاده

آگهی استخدام حسابدار - 13 آذر 99

ارتباط استجابت دعا با توبه

استخدام امروز اصفهان - 13 آذر 99

متناسب با تغییر وضعیت کرونا در شهرها دستورالعمل متناسب اعمال خواهد شد

شماره ی 1017 هفته نامه دوچرخه منتشر شد!

ترور شهید فخری زاده جنایتی آشکار از تروریسم دولتی است

دعای ندبه این هفته هیأت رزمندگان در کاشمر برگزار می شود

ظریف در نشست مجازی «گفتگوهای مدیترانه ای» شرکت می کند

ظریف در نشست مجازی «گفتگوهای مدیترانه ای» شرکت می کند

ارتباط استجابت دعا با توبه

واکنش مرعشی به طرح اخیر مجلس: اگر قبل از برجام،اقتصاد ما رشد کرد بعد از لغو برجام هم رشد خواهد کرد

«آرزو افشار» با چهره ای متفاوت تر از همیشه/ عکس

توضیحات نوبخت درباره بودجه 1400

ترور شهید فخری زاده جنایتی آشکار از تروریسم دولتی است

برنامه دوگانه مجلس برای برجام و انتخابات 1400

آگهی استخدام مهندس - استخدام امروز 13 آذر 99

رییس کمیته حقوق بشر مجلس: توقف اجرای پروتکل الحاقی باعث صیانت از صنعت هسته ای کشور می شود

پرونده ترور یک دانشمند هسته ای در دوره احمدی نژاد با عنوان گاز گرفتگی بسته شد!

استخدام امروز مشهد - 13 آذر 99

من را با معلولیتم باور کنید

شکست پروژه کشاندن آژانس به حلقه فشار حداکثری

روی دیگر زندگی معلولان

واکنش حاجی دلیگانی به مخالفت دولت با مصوبه لغو تحریم های مجلس/دولتی ها در جایگاهی هم نیستند که بخواهد برای مجلس تصمیم بگیرد

اجازه مصاحبه با دانشمندان هسته ای را چه کسی داد؟

قالیباف می خواهد از قانون بودجه برای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری استفاده کند

با چه افرادی نباید ازدواج کرد

واکنش حاجی دلیگانی به مخالفت دولت با مصوبه لغو تحریم های مجلس

صفحه اول روزنامه های 5شنبه 13 آذر99

دو فرض غلط یک مصوبه

دو فرض غلط یک مصوبه

طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم های ایران ؛ پیامی به غرب

ببینید | این کسب و کارهای تهران نارنجی، از شنبه هم بسته می مانند!

جدیدترین تسلیحات نیروی دریایی ارتش؛ از موشک قائم تا پهپاد عمودپرواز پِلیکان

تراژدی مرگ شهرها

ظریف در نشست «گفتگوهای مدیترانه ای ایتالیا» سخنرانی می کند

عکس جالب از ماهی کله شیشه ای

بزرگ ترین مشکل خود را با این تست شخصیت متوجه شوید

خداحافظی با دوربین ها و بازرسان آژانس/ خروج از پروتکل الحاقی چه تبعاتی دارد؟

دولت «میرزا بنویس» بودجه نیست

هر کس ایرانی ها را بشناسد می داند که آنها شکست ناپذیرند

آموزش و فرهنگ سازی، لازمه مصونیت از تبعات نامطلوب فضای مجازی است

دولت «میرزا بنویس» بودجه نیست

اعتبار رتبه بندی فرهنگیان برای سال 1400 لحاظ شده است

محرومیت حاشیه شهر اصفهان غیرقابل انکار است

وعده محکم شهید فخری زاده برای انتقام خون سردار سلیمانی + صوت

زمان بندی مسابقات سراسری قرآن کریم اعلام شد

حدیث روز | ثواب کمک به فرد ناتوان جسمی

تصویب لایحه ضد چینی در مجلس نمایندگان آمریکا

دورکاری شامل همه افراد در مشاغل است

خضریان: دولت دچار دیکتاتوری جدید شده است

شرح و تفسیر خطبه 154 نهج البلاغه

ترور شهید فخری زاده با کمک سرویس های اطلاعاتی خارج انجام گرفت/ ایران چند پاسخ خواهد داشت

بازداشت 3 تروریست خطرناک در ایران +فیلم

آنچه عروس ها باید در مورد رژیم لاغری قبل از عروسی بدانند

مصوبه مجلس برنامه هسته ای را در خدمت لغو تحریم ها قرار می دهد

به سوی بهشت 1400

به سوی بهشت 1400