مطالب مرتبط:
همکاری های بین المللی و طرح پژوهشی پدید، به جایزه جلال افزوده شدند
رقابت بیش از هزار اثر ادبی در جایزه جلال آل احمد
حسن بیگی: جایزه جلال را به کسی که از خطوط قرمز نظام عبور کند، نمی دهیم/ پیشنهاد تجمیع جوایز ادبی به شورای عالی انقلاب فرهنگی
سیزدهمین دوره جایزه جلال رویکرد پژوهشی دارد/ دادوستد ادبی با پاکستان
برنامه های جایزه «جلال» تشریح شد
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 مهر 1399 ساعت 20:452020-10-21فرهنگي

جزییات جایزه «جلال» اعلام شد


در نشست خبری سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد از نگاه بین المللی به این جایزه و هم افزایی با کشور پاکستان، داوری بدون حب و بغض آثار و ارسال 1691 اثر به این جایزه سخن گفته شد.

- " در نشست خبری سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد از نگاه بین المللی به این جایزه و هم افزایی با کشور پاکستان، داوری بدون حب و بغض آثار و ارسال 1691 اثر به این جایزه سخن گفته شد.

همچنین درباره برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب در آذرماه صحبت شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، ایوب دهقان کار، مدیرعامل این موسسه در نشست خبری سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد که امروز چهارشنبه (30 مهرماه) در سالن زنده یاد عاشوری برپا شد، با اشاره به ادغام موسسات معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد، گفت: سعی کردیم فعالیت های موسسه جدید را در حد بضاعت و با نظرات کارشناسان و اهل فن یک گام به جلو ببریم.

گسترش ویروس کرونا منجر به تعطیلی برنامه ها و فعالیت های موسسه جدید نشد، بلکه سعی کردیم با توجه به انتظارهایی که از این موسسه می رفت تغییرات رو به جلو و مثبتی داشته باشیم.

او در ادامه با اشاره به فعالیت های موسسه جدید در چهل سالگی دفاع مقدس و ایران محرم و صفر، افزود: برگزاری جایزه ادبی جلال آل احمد اولین برنامه اجرایی دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی است.

با همان نگاه یک گام به جلو، سعی کردیم بذری بکاریم که در دوره های بعدی پرورش داده شود و شاهد ثمردهی در سال های آینده باشیم.

در برگزاری جایزه جلال دو نگاه به درون که اصطلاحاً عنوان جلال شناسی را برای آن به کار می بریم و نگاه بین المللی را دنبال کردیم؛ در نگاه اول، طرح پدید به عنوان پژوهشی درباره ادبیات داستانی در حال اجراست که در آن به بررسی و واکاوی آثار داستانی منتشرشده که بعضا نامزد یا برگزیده جایزه جلال بوده اند یا برگزیده این جایزه نبوده اما در حوزه ادبیات داستانی منتشر شده اند می پردازند.

امیدواریم در آینده اطلاعات این پژوهش مورد استفاده و استناد مخاطبان قرار گیرد.

پاکستان پیوست منطقه ای جایزه جلال آل احمد مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به نگاه بین المللی جایزه جلال اشاره کرد و گفت: سرمایه اصلی کشورها، فرهنگ، تمدن و ادبیات است.

دینی در حوزه تمدن و فرهنگ ایران اسلامی بر گردن ماست که امیدواریم به نحو مقتضی آن را ادا کنیم.

با توجه به این که غنای خوبی در حوزه ادبیات کشور وجود دارد و سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسعه دیپلماسی فرهنگی و معرفی ادبیات است، تصمیم گرفتیم پیوستی در افق بلندمدت و بین المللی داشته باشیم.

در همین راستا، برای جامعه هدف کشور پاکستان را در نظر گرفتیم که با همکاری انجمن های ادبی و نویسندگان و شاعران در حوزه ادبیات داستانی هم افزایی داشته باشیم.

در فعالیت های هنری نمی توان همه را راضی کرد در ادامه این نشست، ابراهیم محمدحسن بیگی دبیر علمی جایزه جلال، این جایزه را جزء جوایز معتبر و ارزشمند دانست و گفت: این جایزه در بین جوایز دولتی و خصوصی شناخته شده است و همیشه مهم بوده که چه کتابی در این جایزه برگزیده می شود و در پی نتیجه آن عده ای راضی و عده ای ناراضی خواهند شد.

برگزاری این جایزه محصول تلاش جمعی است که از ماه ها قبل در تدارک برگزاری این جایزه به بهترین شیوه آن هستند.

دبیر علمی جایزه جلال افزود: در دوره ای جزء داوران جایزه و عضو هیئت علمی بودم و هرگز سعی نکردیم لحظه ای اهمال و کوتاهی کنیم و در داوری به سمت و سویی برویم که حب و بغض در آن باشد بلکه آثار ارسالی با حساسیت های بالایی داوری شوند تا به نتایج خوبی برسیم.

در فعالیت های هنری نمی توان همه را راضی کرد و این از خاصیت هنر است که یک معیار ثابت در هنر وجود ندارد.

اما آن چیزی که وجود دارد این است که همه سعی و تلاش می کنند به بهترین نتایج برسند و تلاش خواهیم کرد تا این جایزه به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

ارسال 1691 اثر به دبیرخانه جایزه جلال آل احمد مصطفی راضی جلالی نیز در این نشست، گفت: بخش عمده اعتبار جایزه ادبی جلال آل احمد مرهون زحمات رسانه ها و خبرنگاران است و بخش عمده موفقیت جایزه به ناشران و موسسات حوزه ادبیات داستانی برمی گردد.

ناشران در شرایط سخت کرونایی با دبیرخانه جایزه جلال همکاری دوستانه ای داشتند و آثار را در کوتاه زمانی ارسال کردند.

به طوری که هنگام ارسال فراخوان جایزه، 90درصد آثار ارسال شده بود.

جلالی با بیان این که همکاری و همراهی خبرنگاران در این دوره از جایزه جلال فراتر از سطح اطلاع رسانی خواهد بود، گفت: با وجود شرایط کرونا در کشور بخشی از فعالیت دبیرخانه جایزه جلال به طور رسمی دیر آغاز شد اما به عنوان امانتداران رسانه ها و نویسندگان کار را تعطیل نکردیم و فعالیت های جایزه از سه ماه پیش آغاز شده بود.

او با اشاره به تعداد آثار ارسالی به دبیرخانه جایزه جلال گفت: در مجموع 1691 اثر به دبیرخانه جایزه ارسال شد که از این تعداد، 814 اثر در حوزه داستان بلند، 224 اثر در حوزه داستان کوتاه، 470 اثر در حوزه مستندنگاری و 73 اثر در حوزه نقد ادبی ارسال شده است.

دبیر اجرایی جایزه جلال بیان کرد: به مناسبت چهلمین سال دفاع مقدس، بخش ویژه این دوره از جایزه جلال را به بررسی آثار منتشرشده ادبیات داستانی در این 40 سال اختصاص داده ایم و انتخاب این آثار از سوی رسانه ها و خبرنگاران صورت می گیرد.

به این صورت که طی نامه نگاری های انجام شده با مدیران مسئول رسانه ها، هر رسانه نماینده خود را برای داوری در این بخش به دبیرخانه جایزه معرفی خواهد کرد.

همه آثار در مرحله اول تجمیع شده، اما هر یک از اهالی رسانه آثاری را که طی این 40 سال می شناسند می توانند به فهرست اضافه کنند.

قرار است 20 اثر به انتخاب هیأت 9 نفره که متشکل از سه پیشکسوت حوزه رسانه، سه پیشکسوت حوزه ادبیات داستانی دفاع مقدس و سه نفر از دبیرخانه است، داوری شوند.

جلالی اظهار کرد: امسال هم مانند سال های گذشته، به مولفان، نویسندگان و پژوهشگران ادبیات داستانی قول خواهیم داد که پاسدار آثار آن ها هستیم و هیئت علمی تمام توان خود را در نحوه داوری و اجرای آیین نامه خواهد داشت.

دبیرخانه جایزه جلال نیز تلاش خواهد کرد تاثیر بیرونی را در روند داوری دخیل نکند.

دبیر اجرایی جایزه جلال در پاسخ به این سوال که جوایز ادبی از سکه افتاده اند، گفت: زمانی که برای جایزه جلال 110 سکه در نظر گرفته شد رقم سکه در آن زمان از رقم فعلی کمتر بود.

ما مجری جایزه هستیم و تصمیم گیری درباره جایزه برعهده شورای عالی انقلاب فرهنگی است بنابراین شیوه و میزان پرداخت جوایز برعهده ما نیست، با این وجود ما پیشنهاد تجمیع و ساماندهی اساسنامه های جوایز ادبی را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه خواهیم داد.

در همین زمینه در حال تجمیع آرا و نظرات استادان، برگزیدگان جایزه ادبی جلال و برگزیدگان جایزه شعر فجر هستیم و اگر تصمیمی در شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفته شود ما به عنوان مجری آن را اجرا خواهیم کرد.

جلالی با اشاره به زمان برگزاری سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد گفت: بر اساس اساسنامه، هر سال در زمان تولد جلال آل احمد، اختتامیه جایزه برگزار می شود اما با توجه به شرایط حاکم بر جامعه نمی توان زمان دقیق برگزاری مراسم را پیش بینی کرد اما تلاش خواهیم کرد در دهه اول آذرماه آن را برگزار کنیم.

تاخیر در برگزاری اختتامیه در صورتی مجاز خواهد بود که ما امیدوار باشیم بتوانیم این مراسم را به صورت حضوری برگزار کنیم در غیر این صورت به صورت مجازی برگزار می شود.

در داوری به ادبیات بها می دهیم در ادامه این نشست، حسن بیگی در پاسخ به سؤالی با این مضمون که "آیا جایزه جلال قصد دارد به روند راضی نگه داشتن طیف های مختلف ادبی ادامه دهد و به کسانی جایزه دهد که ادای اپوزیسیون نظام جمهوری اسلامی ایران را درمی آورند؟" گفت: در عرصه داوری آثار در جایزه جلال به شخصه معتقدم در انتخاب آثار این نگاه وجود ندارد.

نگاه سیاسی از این جنس در داوری جایزه جلال وجود ندارد بلکه در داوری به ادبیت و ادبیات بها می دهیم بنابراین آثار منتقدان اگر جزو آثار خوب باشد دیده می شود مگر نویسنده ای که خط قرمزهای نظام را رعایت نکند.

برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران در آذرماه در ادامه این نشست خبری، دهقانکار با اشاره به نمایشگاه مجازی کتاب تهران گفت: برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران شور و نشاطی بین اهالی رسانه و نشر ایجاد می کرد اما متأسفانه امسال متأثر از شیوع ویروس کرونا نتوانستیم به صورت فیزیکی این نمایشگاه را برگزار کنیم.

اگر تاکنون اخبار این نمایشگاه رسانه ای نشده دال بر بی عملی مؤسسه و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قبال این رویداد بزرگ نیست بلکه به دلیل ای نکه این رویداد نه تنها برای ما بلکه برای جهان اولین تجربه است نمی خواستیم در اولین تجربه خود، دقت را فدای سرعت اطلاع رسانی کنیم بلکه قصد ما این است که دقت و جامع نگری در اطلاعات منتشرشده رعایت شود.

دهقان کار ادامه داد: دیروز در اطلاعیه ای از ناشران برای شرکت در نمایشگاه مجازی کتاب تهران دعوت شد و این ها نشان می دهد اقدامات پیشینی صورت گرفته است؛ ضمن این که جلسات گسترده و فشرده ای با جامعه نشر، صنوف نشر و اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران برگزار کردیم و بررسی های لازم را انجام دادیم و تلاش کردیم در تمامی نمایشگاه های مجازی کشورها طی این مدت شرکت کنیم.

حضور ما در این نمایشگاه ها منفعلانه نیست و با توجه به این که مجری نمایشگاه کتاب مجازی هستیم، سعی کردیم در نمایشگاه های خارجی شرکت کننده فعال باشیم و نگاه عمیق تری فراتر از شرکت کننده صرف داشته باشیم.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب ادامه داد: هر چند برخی کشورها رسماً در برگزاری نمایشگاه مجازی اعلام شکست کردند، چرا که به اهداف مدنظر خود نرسیدند یا برخی نمایشگاه ها هم در شیوه اجرا تشویش و عدم قطعیت داشتند.

ما حواس مان را جمع کردیم نمایشگاهی برگزار کنیم تا به اهداف مد نظر خودمان برسیم.

اما نکته مهم این است تفاوت اساسی ما با سایر کشورها این است که علاوه بر نمایشگاه باید پیوست فروشگاهی داشته باشیم.

طبق ابلاغیه معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران باید به گونه ای باشد که بخشی از ضرر و زیان ناشران را که به موجب کرونا حادث شده جبران کند.

این پیوست فروشگاهی کار را برای ما خطیرتر کرده است.

دهقانکار افزود: اگر بنا بود صرفاً نمایشگاه مجازی داشته باشیم، کار ما ساده تر بود و با توجه به روزآمدی دیتای موجود می توانستیم آن را برپا کنیم، اما با توجه به این که باید بخش فروشگاهی هم مدنظرمان باشد بررسی ها دقیق تر انجام شد.

در نتیجه جلسات فشرده برگزار شد و 14 مدل اجرایی را بررسی کردیم و در نهایت به یک مدل اجرایی غیرمتمرکز رسیدیم که جزییات آن در نشست خبری اطلاع رسانی خواهد شد.

او در پایان گفت: چیزی که ذهن ما را در نمایشگاه کتاب مجازی معطوف به خود کرده بخش غیرمجازی نمایشگاه مجازی است.

تحویل کالا، ارسال به مشتری و لجستیک کار مدنظر ماست، ولی در پلتفرم، مشکل چندانی نخواهیم داشت.

اواخر آذر این نمایشگاه را برگزار می کنیم.

همچنین همزمان با هفته کتاب، طرح پاییزه را خواهیم داشت و پس از طرح پاییزه نمایشگاه مجازی کتاب را خواهیم داشت.

این نمایشگاه قبل از زمستان برگزار می شود.


کلید واژه ها: جایزه ادبی جلال آل احمد - جایزه - جلال آل احمد - جایزه ادبی - نشست خبری - سیزدهمین - بین المللی - هم افزایی - ادبی - جلال - برگزاری نمایشگاه - موسسه - موسسه خانه کتاب - نمایشگاه مجازی - خبری - دوره - نشست - احمد - روابط عمومی - داوری - ارسال - کارشناسان - خانه کتاب - کشور - چهارشنبه - نمایشگاه - مدیرعامل - کتاب - آثار - برگزاری

آخرین اخبار سرویس:
استایل دیپلمات طور «محمدرضا گلزار»/ عکس

استایل دیپلمات طور «محمدرضا گلزار»/ عکس

سر کار گذاشتن گربه ساده لوح با نقاشی سه بعدی + فیلم

ساخت سریال ها را در اوج کرونا می توان متوقف کرد اگر...

علیرام نورایی : خودم را مجری نمی دانم

«فلور نظری» در آرزوی شفای «حدیث فولادوند»/ عکس

«فلور نظری» در آرزوی شفای «حدیث فولادوند»/ عکس

باید با زیست کرونایی کنار بیاییم

روایتی آسان از دانشی دشوار

ستیز با خویشتن و جهان

رمز ماندگاری هنر

نوید محمدزاده: «می دونی از چی می سوزم.»!/ فیلم

تصاویری از آتش سوزی در کلیسای تاریخی منهتن نیویورک

نوید محمدزاده: «می دونی از چی می سوزم.»!/ فیلم

«سیاوش خیرابی» با شکل و شمایلی که تاکنون ندیده اید/ عکس

«سیاوش خیرابی» با شکل و شمایلی که تاکنون ندیده اید/ عکس

پسرِ «امین حیایی» پُشت میله های زندان/ عکس

تیپ خفن بازیگر «شهرزاد»/ عکس

تیپ خفن بازیگر «شهرزاد»/ عکس

انتشار کتابی از نخستین شارح نهج البلاغه

اقتصاد مقاومتی «از زمین خاکی» می روید

خنده های از ته دل «بچه مهندس»/ عکس

خنده های از ته دل «بچه مهندس»/ عکس

اندر مصائب کتابی دانشجویان

وقتی ما را می بینید، خدا را شکر نکنید!

کاربرد برخی وسایل الکترونیکی

سلمان فرخنده بازیگری شبیه به خسرو شکیبایی+عکس

موهای سفید و چهره تکیده «فریبا طالبی»/ عکس

شهروند بوشهری سنگ قبر مارادونا را ساخت+ تصویر

موهای سفید و چهره تکیده «فریبا طالبی»/ عکس

سلمان فرخنده بازیگری شبیه به خسرو شکیبایی+عکس

«مینا وحید» خسته اما پرانرژی درکنار آقای بازیگر/ عکس

مشکلات مطرح شده رسانه ها را با جدیت پیگیری می کنیم

«مینا وحید» خسته اما پرانرژی درکنار آقای بازیگر/ عکس

بازسازی بخش هایی از خانه تاریخی مقدم شوشتر

بهاره رهنما به قتل تهدید شد/ پلیس فتا پیگیر است

آخرین خبر ها از سینما در روزی که گذشت

بهاره رهنما: تهدید شدم؛ پلیس فتا پیگیر است

نیاز به تولید آثار نمایشی شاد منطبق با فرهنگ یزد

جایگزینی مجازات زندانیان استان سمنان با امور فرهنگی

بهاره رهنما: تهدید شدم؛ پلیس فتا پیگیر است

نیاز به تولید آثار نمایشی شاد منطبق با فرهنگ یزد

کافه ای عجیب و غریب در ویتنام/عکس

برگزاری آنلاین و زنده جشنواره تئاتر مقاومت از 25 آذرماه

«خورشید» بهترین فیلم جشنواره قطر شد

کافه ای عجیب و غریب در ویتنام/عکس

بازدید سفیر فرانسه در ایران از نمایشگاه «تهران از منظر هنرمندان»

درباره استبداد درعلم

بدون مارکس اینده ای درکارنیست

(فیلم) ترانه دنیامی از گرشا رضایی

نمایشگاه آثار محمدحسین عماد در گالری آریانا

نمایشگاه آثار محمدحسین عماد در گالری آریانا

جشنواره ملی هنر حبیب با موضوع سردار سلیمانی فراخوان داد

عکس های برگزیده روز

گرامیداشت یاد و خاطره شهید فخری زاده دربندرعباس

­برنامه پخش مدرسه تلویزیونی ایران یک شنبه 16 آذر

گرامیداشت یاد و خاطره شهید فخری زاده دربندرعباس

«تل ماسه» اکران آنلاین می شود

آیین رونمایی از«نا» برگزار می شود

هوا نیروز همیشه قهرمان + فیلم

عکس/ توضیح بهاره رهنما درباره فیلم منتشر شده از وی درباره ی لر زبان ها

توضیحات بهاره رهنما درباره ماجرای طرز فکر لری

توضیحات بهاره رهنما درباره ماجرای طرز فکر لری

دلیل جلوگیری از انتشار کتابی با موضوع کرونا

جلوگیری از انتشار کتابی با موضوع کرونا

دلیل جلوگیری از انتشار کتابی با موضوع کرونا

نویسنده برنده جایزه پولیتزر درگذشت

جشنواره فجر در زمان مقرر 12 تا 22 بهمن ماه برگزار می شود

دلیل جلوگیری از انتشار کتابی با موضوع کرونا

ارشاد نسبت به توزیع عادلانه آگهی ها اقدام کند/ حل مشکلات رسانه ها را پیگیری می کنیم

مهم ترین رویداد سینمایی کشور می تواند با رعایت پروتکل های بهداشتی به راحتی برگزار شود

دیدار هیات مدیره خانه مطبوعات استان با استاندار همدان

مردم همچنان رعایت کنند +فیلم

بازیگر تونسی سریال «سلمان فارسی» را بشناسید+عکس

جزییات برگزاری سی و دومین جشنواره تئاتر استان کرمان اعلام شد

دیدار هیات مدیره خانه مطبوعات استان با استاندار همدان

طرح دوچرخه کتاب و سفیر کتاب در خراسان شمالی اجرایی شد

«قصه آرشاک» در تلویزیون/ پرتره نخستین دوبلور مسیحی ایرانی در شبکه مستند

فیلم/دبل سردار آزمون برای زنیت مقابل اورال

برنامه پخش مدرسه تلویزیونی ایران، شانزدهم آذر 99

آخرین وضعیت کرونا در قزوین در نیمه آذر ماه + فیلم

درخشش صدا وسیما ی مرکز گیلان در جشنواره های ملی و بین المللی

نصیحت کریستوفر نولان به مخاطبان فیلم :سعی نکن درکش کنی، احساسش کن

کتاب با موضوع کرونا هنوز به مرحله چاپ و توزیع نرسیده است

جشنواره فیلم فجر فقط با حضور داوران آثار برگزار می شود

مستند پرتره آرشاک قوکاسیان از شبکه مستند پخش خواهد شد

بخش خبری مجله خبری 15 آذر 99 + فیلم

انتخاب «خورشید» به عنوان بهترین فیلم جشنواره قطر

توضیحات بهاره رهنما درباره ماجرای طرز فکر لری

مستند پرتره آرشاک قوکاسیان از شبکه مستند پخش خواهد شد

پخش سریال «آرزوهای بزرگ»

گل زیبای سردار آزمون برای زنیت مقابل اورال + فیلم

راهیابی اثر هنرمند یزدی به جشنواره بین المللی فیلم حقیقت

جشنواره تئاتر کرمان غیرحضوری برگزار می شود

جشنواره فیلم فجر امسال بدون اکران فیلم ها برگزار می شود

پخش سریال «آرزوهای بزرگ» + تیزر

جایگزینی مجازات زندانیان استان سمنان با امور فرهنگی 

پخش سریال «آرزوهای بزرگ»

یله شبنم فرشادجو بر شن های کویر در غروب مرنجاب + عکس

پخش سریال «آرزوهای بزرگ» + تیزر

جزییات جایزه «جلال» اعلام شد

جزییات جایزه «جلال» اعلام شد