مطالب مرتبط:
نحوه برگزاری برخی مراسم عزاداری در خمینی شهر از آسیب های شهرستان است
آغاز طرح ملی کنترل وزن و چاقی دانش آموزان در خراسان رضوی
شهرستان قشم 20 مدرسه جدید نیاز دارد
شناسایی و کشف کالا در انبار غیر مجاز در شهرستان بویین زهرا
تعداد بیماران بدحال در استان خوزستان افزایش یافت/ دانشگاه علوم پزشکی به تنهایی نمی تواند بیماری را کنترل کند
-65 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 مهر 1399 ساعت 13:252020-10-21اجتماعي

کنترل پهنه لرزه خیزی در شهرستان سمیرم


امروزه یکی از مهم ترین مخاطراتی که همواره شهرها را تهدید می نماید خطر وقوع زلزله است.

ازاین رو، شهر سمیرم هم بمانند بسیاری از شهرها با توجه به قرارگرفتن بر روی چندین گسل فعال، - با نصب دستگاه شتاب نگار برخط نسل چهارم در شهر هزار چشمه؛ " امروزه یکی از مهم ترین مخاطراتی که همواره شهرها را تهدید می نماید خطر وقوع زلزله است.

ازاین رو، شهر سمیرم هم بمانند بسیاری از شهرها با توجه به قرارگرفتن بر روی چندین گسل فعال، ازجمله مناطق حساس و در معرض خطرات ناشی از وقوع زلزله است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، امروزه یکی از مهم ترین مخاطراتی که همواره شهرها را تهدید می نماید خطر وقوع گسل" سمیرم در 4 کیلومتری غرب شهر به طرف شرق به طول 40 کیلومتر و گُسل دنا نیز به طول 100 کیلومتر باعث پیدایش دشت های باریک، چشمه ها و تالاب های متعدد در امتداد خود شده است.

کمربند چین خورده رانده زاگرس در جنوب غربی ایران بخشی از کمربند کوهزایی آلپ هیمالیا است.

منطقه ی مورد پایش در بخش شمالی کوهزاد زاگرس، در غرب سمیرم و در حد فاصل محل تلاقی گسل دنا با گسل های اصلی عهد حاضر زاگرس و راندگی اصلی زاگرس قرار دارد.

در این منطقه گسل های فعال متعددی وجود دارند که این منطقه را به شدت تکتونیزه و لرزه خیز نموده اند.

از جمله ساختارهای مهم این منطقه می توان گسل دنا، گسل عهد حاضر زاگرس، راندگی اصلی زاگرس، گسل زاگرس مرتفع، گسل سمیرم،اشاره نمود.

گسل دنا بخشی از سیستم گسلی قطر- کازرون می باشد که با طول 140 کیلومتر و امتداد تقریبا شمالی - جنوبی در سمت غرب سمیرم کشیده شده است.

این گسل با توجه به بررسی های به عمل آمده امتداد لغز راستگرد می باشد.

ساختارهای مختلف و پدیده های گوناگونی در ارتباط با حرکت امتداد لغز گسل های این منطقه شناسایی گردید.

از جمله ی این ساختار ها می توان به نحوه ی اتصال گسل اصلی عهد حاضر زاگرس با گسل دنا، نحوه ی اتصال گسل دنا با تراست اصلی زاگرس، چرخش منطقه، زون های آسیب دیده ی گسلی و تشکیل تالاب های منطقه اشاره نمود.

گسل اصلی عهد حاضر زاگرس به صورت دم اسبی با گسل دنا اتصال پیدا کرده است.

همچنین گسل دنا در این منطقه به دو شاخه تقسیم می گردد و به تراست اصلی زاگرس وصل می شود.

شهرستان سمیرم به وسعت حدود 581 کیلومتر مربع واقع درغرب استان اصفهان در شرق گسل اصلی "جوان زاگرس" قرار دارد و از نظر لرزه خیزی فعال است.

زلزله های متعدد سال های گذشته و مشابه 4.

7 سه شنبه 8 مهرماه 1399که در عمق 10 کیلومتری در رومرکز این زلزله در 18 کیلومتری ونک (اصفهان) استان به محل وقوع این زلزله گواه این قضیه می باشد و محدوده رومرکز زلزله، ارتفاعات و میان ارتفاعات سمت غربی اصفهان و در ایالت لرزه زمین ساختی زاگرس قرار دارد.

مراکز جمعیتی شهری در شمال و شمال غربی کانون این زمیلرزه شامل سمیرم، "ونک"، "کمه" و "منطقه حنا" قرار دارد و روستاهای مجاور رومرکز مانند "پادنا" و "خفر" دارای لرزه خیزی گستره ای هستند که این امر معرف نرخ بالاتر لرزه خیزی در نواحی شمال و شمال غربی این شهرستان وشهرهاموجوداست.

مجاورت این ناحیه با گسله های عمده و لرزه زای زاگرس لرزه خیزی این منطقه را متمایز می نماید.

شهرها به عنوان پیچیده ترین ساخته دست بشر، با خطرات گسترده ای به دلیل دامنه وسیعی از مخاطرات و به علت آسیب پذیری متعددشان مواجه هستند.

بازشناخت ویژگی های ساختار اصلی شهر و بیان رابطه آن با تاب آوری و ساختار کالبدی شهر در رخداد پدیده ها و درجات تأثیر آن مؤثر است.

کارشناسان شبکه شتاب نگاری کشور در مراسم بهره برداری و راه اندازی از دستگاه شتاب نگاری زلزله در شهرستان سمیرم در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان گفت: 280 بیان کرد: تاکنون 54 ایستگاه شتاب نگار زلزله در استان اصفهان نصب شده است که با پیگیری دفترنمایندگی مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی، مدیریت بحران استانداری، اداره کل راه و شهرسازی استان تعداد8 ایستگاه دیگر در شهرهای خوانسار، چرمهین، فریدون شهر، چادگان،انارک،جندق و برزک و فرودگاه اصفهان تا اواخر مهرماه نصب و راه اندازی خواهد شد که با آماده سازی زیر ساخت این ایستگاه توسط شهرداری سمیرم راه اندازی و بهربرداری قرار خواهد گرفت که با نصب 4 ایستگاه شتاب نگار برخط در سال گذشته در شهرهای اصفهان، کاشان،نایین ، نطنز صورت پذیرفت که با نصب این 13 ایستگاه وسعت بیشتری از سطح استان اصفهان را پوشش خواهیم داد.

وی تاکیدکرد: کشور ایران در غرب آسیا دارای بزرگترین شبکه شتاب نگاری ثبت زمین لرزه است و در این میان تنها کشور ترکیه با بیش از 500 ایستگاه شتاب نگاری در این عرصه فعال است.

محمدرضا ابراهیم پور افزود: سیستم شبکه برخط شتاب نگاری زلزله کشور اکنون در بیشتر استان ها راه اندازی شده است که امیدواریم این سیستم در سایر استان های کشور نصب و راه اندازی شود.

کارشناس ارشد شبکه شتاب نگاری مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی اضافه کرد: شبکه های لرزه نگاری" و شتاب نگاری مهم ترین ابزار ثبت و مطالعه زمین لرزه ها است و بدون یک شبکه متراکم، امکان مطالعه زمین لرزه ها فراهم نمی شود.

وی بیان کرد: شعاع عملکرد این دستگاه ها تا چند صد کیلومتر است و پس از وقوع زلزله با ارائه میزان شتاب به مدیریت بحران در مناطق مختلف کمک و با تهیه نقشه خسارت و نقاط درگیر حادثه را گزارش کرد.

در ادامه گفتگو کارشناس ارشد شبکه شتاب نگاری با اشاره به اینکه استان اصفهان به سبب وجود گسل های فعال به ویژه در بخش جنوب غربی، از لرزه خیز بیشتری برخوردار است گسل های فعال این استان بخشی از پهنه لرزه خیز وسیع زاگرس است که در قرن های گذشته فعالیت های لرزه ای از خود نشان داده اند.

محمد هادی احمدی افزود: با توجه به قرارگیری سامانه ای گسلی استان در یک پهنه مشترک (پهنه زاگرس)، وقوع زلزله هایی مشابه زلزله 8 مهرماه 1399در شهرستان سمیرم در شهرها و بخش های دیگر استان از جمله چادگان، فریدون شهر، چرمهین محتمل است.

وی درباره نحوه عملکرد این سامانه توضیح داد: امواج رادیویی با سرعتی بیشتر نسبت به امواج زلزله منتقل می شود، بنابراین می توان قبل از رسیدن امواج زلزله به منطقه هدف، به کمک امواج رادیویی هشدار زلزله را به مناطق دورتر اعلام کرد.

این کارشناس افزود: البته زمان هشدار، به الگوریتم مورد استفاده در سامانه هشدار سریع نیز وابسته است، به طور کلی در سامانه های هشدار سریع از دو الگوریتم برجا (تک ایستگاهی) و ناحیه ای (شبکه لرزه ای) استفاده می شود.

کارشناس ارشد شبکه ملی شتاب نگاری کشور بیان کرد: با تامین مالی توسط استان عملیاتی نمودن و راه اندازی سامانه پاسخ و هشدار سریع امکان پذیر است تا دستگاه شتاب نگار زلزله چند ثانیه قبل از وقوع آن اطلاعاتی را به اداراتی همچون شرکت گاز و برق ارسال کند تا برای کاهش خسارات زلزله، نسبت به قطعی گاز و برق اقدام کنند.

محمدرضا ابراهیم پورتاکید کرد: سامانه های هشدار پیش هنگام و پاسخ سریع را مهمترین ابزار مدیریت بحران توصیف کرد.

وی یادآور شد: اهمیت این سامانه ها به قدری است که امروزه کشورهای لرزه خیز و پیشرفته جهان قدم هایی بسیار مهم در طراحی و اجرای آنها در شهرها و مناطق مهم و پرجمعیت برداشته اند و در کشور ما نیز ضرورت راهاندازی این سامانه ها در شهرهایی مانند تهران، تبریز، مشهد، کرمان، شیراز، اصفهان، ارومیه، رشت، ساری، سنندج ، بوشهر و سایر شهرهای لرزه خیز اجتناب ناپذیر است.

این مقام مسئول افزود: ماهیت این دستگاه ها سنجش ابعاد حوادث زلزله و خسارات ناشی از آن است و سرعت در انتقال اطلاعات مربوط به شتاب زلزله به مراکز مدیریت بحران، زمینه افزایش سرعت عمل مسئولان مدیریت بحران و گسیل نیروهای امدادی را به مناطق زلزله واقع شده در جای جای کشور را فراهم می کند.

ابراهیم پور کارشناس ارشد شبکه شتابنگاری زلزله کشور گفت وقوع زلزله های پیاپی در طی سال های گذشته که با حجم گسترده ای از خسارات مالی وجانی همراه بوده اند بیانگر این مطلب است که هنوز در کشور ما به ساخت و سازهای مقاوم در برابر زلزله توجه چندانی نمی شود و این معضل همچنان تمام نقاط ایران را با توجه به قرار گیری بر روی کمربند زلزله تهدید می کند .

تصویب آیین نامه طراحی ساختمانها در برابر زلزله در سال 1378 ، هر چند گامی مهم در جهت بهبود وضعیت ساختمان سازی در کشور بود اما رعایت نکردن مفاد آن در عمل موجب گستردگی حجم خرابی ها شده است که نمونه آن در زلزله بم در سال 1382 وزلزله سرپل ذهاب در سال1396 گردید.

لذا جهت مقابله با این معضل ، تدوین یک برنامه منسجم و دراز مدت در سطح کشور که منجر به کاهش آسیب پذیری از طریق مقاوم سازی و ایمن سازی ساختمان ها گردد با مدیریت قوی و علمی در این خصوص امری ضروری می باشد.

وی با اشاره به اینکه هیچ سازه مهم و استراتژیک بدون در نظر گرفتن پارامترهای زلزله نمی تواند ساخته شود افزود مهمترین پارامترها که در طراحی مقاومت سازه در برابر زلزله استفاده می گردد داده ای است که از دستگاه های شتابنگاری استخراج می گردد که راه اندازی سامانه آنلاین شتابنگاری در استان مهمترین واکنش مسئولین در زمینه بحران است.

شهردار سمیرم" ضمن تشکر از پیگیری های بعمل آمده جهت نصب وراه اندازی این دستگاه شتاب نگار زلزله برخط در شهر سمیرم توسط مسیولین استان از اقدام های بسیارمهم و ضروری برای شناسایی و تعیین حریم گسل ها، ساخت و ساز مناطق پیرامون آن نصب دستگاه های شتاب نگار زلزله است که با نصب 7 ایستگاه شتاب نگار در مناطق و بخشهای شهر سمیرم ،ونک، کمه، فتح آباد، حنا، خفر، در سالهای گذشته سطح پوشش و کنترل ساخت و سازها در این شهرستان بهینه شده است.

صابری افزود: با نصب این دستگاه شتابنگار برخط در شهرستان سطح پوشش بیشتری را خواهیم داشت و خواستار کنترل ساخت و سازها با استفاده از آیین نامه طراحی مقاوم سازی ساختمان ها دربرابر مخاطراتی چون زلزله، در شهرستان توسط مهندسین ناظر شهرستان باشیم.

این مقام مسئول اضافه کرد: نصب ایستگاه های شتاب نگارتاثیر بسزایی در کاهش خسارت و اعلام بموقع خطرخواهد داشت و خواستار راه اندازی سامانه پاسخ سریع و هشدار سریع در استان و شهرستان سمیرم با پیگیر مسیولین استانی و شهرستان گردید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازموج؛ شهرستان سمیرم با مساحتت 5200 کیلومتر مربع در فاصله 170کیلومتری جنوب غربی استان اصفهان و در منطقه کوهستانی موسوم به زاگرس میانی واقع است.


کلید واژه ها: مهم ترین - کیلومتر - سمیرم - شهر سمیرم - یکی از - تهدید - زلزله - شهرستان سمیرم - دستگاه شتاب - نسل چهارم - شتاب نگار - نگار - خبرگزاری - چشمه - خبرنگار - شهرستان - چشمه ها - دستگاه - تالاب - مناطق - گزارش - خطرات - زاگرس - چهارم - هزار - لرزه - حساس - جنوب - شتاب

آخرین اخبار سرویس:
هشدار هواشناسی درباره ناپایداری های جوی

بازماندگی از تحصیل 20 درصد دخترانِ مناطق محروم در متوسطه دوم/ 60 درصد معلمان زن هستند

اهداء تبلت به دانش آموزان نیازمند در اسلام آباد غرب

نحوه فعالیت آموزشگاه های رانندگی از شنبه

تالاب های آذربایجان غربی؛ عاری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

بیماران قلبی و ریوی پایتخت در خانه بمانند

خراسان رضوی رتبه دوم کشور را در تعداد معلولان زیرپوشش دارد

اهدای 63 دستگاه تبلت و گوشی به دانش آموزان کم برخوردار

بارش برف و باران قزوین را فرا می گیرد

هنوز کرمانشاه برای این 50 هزار نفر مناسب نیست!

نخستین تصویر سه بعدی از کهکشان راه شیری

پیش بینی بارش باران به صورت متناوب و پراکنده در خراسان رضوی

هنوز کرمانشاه برای این 50 هزار نفر مناسب نیست!

واکنش شرکت آب و فاضلاب به ورود فاضلاب به رودخانه کرج/ اخطاری که از نظر آبفا اشتباه قانونی است!

عابر پیاده در چه تصادفاتی مقصر شناخته می شود؟

طرح برخورد پلیس با خودرو های پلاک مخدوش/عکس

کودکان با نیازهای ویژه نیازمند تعلیم و تربیت و خدمات ویژه ای هستند

ساخت بزرگترین مجتمع جسمی حرکتی کشور در تبریز

تمدید محدودیت های کرونایی در جاده های استان ایلام

نحوه فعالیت مدارس و معلمان در مناطق نارنجی از شنبه 15 آذر

تولید دانش در حوزه معلولان ضعیف است

بارش باران در استان های البرز، تهران و گیلان

آموزش حقوق و مشارکت های اجتماعی به دانش آموزان دختر/ بازماندگی از تحصیل 20 درصد دخترانِ مناطق محروم در متوسطه دوم/ 60 درصد معلمان زن هستند

کیفیت هوای 9 منطقه مشهد در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفت

خانه ای از نقش و رنگ | نقاشی های عجیب پیرمرد روستایی

ورود سامانه جدید بارشی به کشور

مدیریت بحران خوزستان نسبت به وضعیت جوی این استان هشدار نارنجی داد

مساحت مناطق حفاظت شده در ایران چقدر است؟

خانه های بهداشت سیار برای عشایر ایجاد می شود

نرخ اعتیاد دانش آموزان در کدام استان های ایران بیشتر است؟

توصیه هواشناسی هرمزگان به شناورهای سبک

تشکل های دانش آموزی به یاری سفیران سلامت می آیند

تشکل های دانش آموزی به یاری سفیران سلامت می آیند

بازگشت هوای صاف به مازندران

ثبت وضعیت جسمانی 13 میلیون دانش آموز در طرح کوچ

صدور مجوز تردد برای 4هزار و سیصد خودرو

راهبران آموزشی در زنجان به کمک دانش آموزان جامانده از آموزش می شتابند

سفرنامه تسنیم به قلب محرومیت کردستان ــ 3| حکایت نابرابری در 5کیلومتری سنندج؛ امکانات اولیه تنها مطالبه ساکنان دوشان است + فیلم

راهبران آموزشی در زنجان به کمک دانش آموزان جامانده از آموزش می شتابند

پاییز در سعادت شهر فارس

هشدار مدیریت بحران برای کاهش خسارات بارندگی شدید و رگباری

معلولان در انزوای کرونا

موردی از آنفلوانزای پرندگان در تالابهای آذربایجان غربی مشاهده نشده است

موردی از آنفلوانزای پرندگان در تالابهای آذربایجان غربی مشاهده نشده است

آموزش ها در مدارس مازندران 100درصد غیرحضوری شد

مهاجرت؛ تقابل بین آرزو و زنگ خطر

جدول زمانی آموزش تلویزیونی جمعه 14 آذر ماه

جدول آموزش تا خلاصه ای از رویداد های خبری

اوقات شرعی امروز جمعه به افق زنجان

بارش خفیف در برخی نقاط استان اردبیل/ هفته آینده اکثر مناطق بارندگی خواهد داشت

وقتی هنر بانوان خراسان جنوبی گرمابخش کودکان نیازمند می شود

مشکل تربیت معلم؛ نقصان سیاست گذاری یا کم توجهی به اجرای قوانین؟!

مدرسه تلویزیونی ایران؛ 14 آذر

یک قلاده خرس قهوه ای در ارتفاعات مارمیشوی ارومیه مشاهده شد

دانشجویان از تجربه آموزش مجازی می گویند

دانشجویان از تجربه آموزش مجازی می گویند

درد دل های دانشجویانِ خارجی حاضر در ایران در روزگار ویروسی

رفع انسداد خط انتقال 400 میلی متری فاضلاب در شهر دوگنبدان

جدول پخش مدرسه تلویزیونی جمعه 14 آذر در تمام مقاطع تحصیلی

عکس های برگزیده حیات وحش هفته

هشدار محیط زیست پردیس نسبت به ورود فاضلاب مسکن مهر به سد ماملو

هشدار محیط زیست پردیس نسبت به ورود فاضلاب مسکن مهر به سد ماملو

دانش آموزان کدام استان ها بیشتر درگیر اعتیاد هستند

خروجی شهر قزوین از جمعه 14 آذر مسدود می شود

خروجی شهر قزوین از جمعه 14 آذر مسدود می شود

روزهای تحصیل در ایام کرونا زیر ذره بین دانشجویان/ از خانه نشینی تا قطع ارتباط در کلاس آنلاین

محدودیت تردد شبانه در کرمان

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان جمعه 14 آذر

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان جمعه 14 آذر

ردپای خرس قهوه ای در منطقه گردشگری مارمیشو ارومیه

بارش برف و باران در راه های البرز

هشدار هواشناسی درباره بارش برف و باران در 9 استان

آموزش درست کردن پاستا با سس پنیر و سیر سوخاری

هشدار نسبت به بازگشایی های شتابزده در تهران

جریمه 3500 خودرو در طرح محدودیت های قزوین

مدرسه تلویزیونی ایران؛ برنامه های درسی جمعه 14 آذر

جریمه 3500 خودرو در طرح محدودیت های قزوین

هشدار هواشناسی به بارش برف و باران در 9 استان

ترخیص موتورسیکلت های رسوبی توقیفی در خراسان رضوی ادامه دارد

هشدار مدیریت بحران خراسان جنوبی برای بارندگی های هفته آینده

کام تلخ دانش آموزان روستایی از نابسامانی اینترنت

جدول زمانی آموزش تلویزیونی جمعه 14 آذر ماه

یک قلاده خرس قهوه ای در ارتفاعات مارمیشوی ارومیه مشاهده شد

اهدا زمین برای ساخت مسکن مددجویان در بهشهر

احتمال وقوع بارندگی های شدید و روان آب در خراسان جنوبی | آماده باش کامل نیروهای امدادی و عملیاتی

اطلاعیه ناجا درباره انتشار فیلم اهانت به برادران افغانستانی

همه مسیرهای شهرستان فیروزکوه لغزنده و ناایمن است

همه مسیرهای شهرستان فیروزکوه لغزنده است

ریزش دیوار بهشت محمدیِ سنندج رویِ خودروها

از سرگیری فعالیت مراکز تعویض پلاک

جدول پخش برنامه های مدرسه تلویزیونی از شبکه آموزش جمعه 14 آذر

جدول پخش مدرسه تلویزیونی ایران 14 آذر 99/ فهرست برنامه های شبکه آموزش و چهار

بارش برف و باران در راه های البرز

نوبت دهی اینترنتی تعویض پلاک خودرو در لرستان

لزوم توجه به معلولان در شرایط کرونایی

بازگشایی مراکز شماره گذاری تهران و شهرهای زرد و نارنجی از شنبه

ادامه بارش ها در سطح استان سمنان

تمدید طرح ترافیکی ممنوعیت های آمد و شد وسایل نقلیه در استان ایلام

پیش بینی بارش برف در ارتفاعات البرز و زاگرس/ هشدار آبگرفتگی معابر در برخی استان ها

عکس جالب از مهر مادری در سمور آبی

کنترل پهنه لرزه خیزی در شهرستان سمیرم

کنترل پهنه لرزه خیزی در شهرستان سمیرم