مطالب مرتبط:
دورهمی خانوادگی عامل گسترش کرونا در جنوب غرب خوزستان است
دورهمی خانوادگی عامل گسترش کرونا در جنوب غرب خوزستان است
از گسترش خانه های عالم در خوزستان تا حمایت از فعالیت های فرهنگی-تبلیغی-هنری طلاب
طباطبایی: تابع تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم/ تمام تیم ها باید تست pcr را انجام دهند
همایش کرونا و زندگی مومنانه یک تجربه موفق علمی و فرهنگی بود
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 مهر 1399 ساعت 17:402020-10-20پزشكي

رفتارهای فرهنگی که کرونا را گسترش می دهند


ایرنا- یک جامعه شناس عقیده دارد: «تفکر مرگ برای همسایه است»، «کمبود اعتماد اجتماعی»، «تصور اسطوره ای از بیماری و سلامت» و «مناسک گرایی در فرهنگ ایرانی» از جمله دلایلی هستند که به بحران شیوع کووید 19 دامن می زنند.

- تهران- ایرنا- یک جامعه شناس عقیده دارد: تفکر مرگ برای همسایه است ، کمبود اعتماد اجتماعی ، تصور اسطوره ای از بیماری و سلامت و مناسک گرایی در فرهنگ ایرانی از جمله دلایلی هستند که به بحران شیوع کووید 19 دامن می زنند.

به رغم گذشت چندین ماه از شیوع ویروس کووید 19 و درگیری روزافزون بسیاری با این بیماری و فوت درصدی از جامعه، اطلاع رسانی های متعدد و هشدارهای دولتی، همچنان مسئله ویروس کرونا موضوعی پرمخاطره در کشور است که سازمان و نهادهای متعددی را به چاره اندیشی برای آن واداشته است.

موضوعی که بعضا به دلیل عدم رعایت مردم و جدی تلقی نکردن این هشدارها باعث شده است که این ویروس همچنان تهدیدی خطرناک برای سلامت جامعه بوده و روزانه آمار مبتلایان و فوت شدگان بر اثر آن افزایش یابد.

بی شک یکی از زمینه های قابل تامل و مهم در این موضوع زمینه فرهنگی و بررسی و واکاوی مولفه های موثر فرهنگی در تکرار رفتار پرخطر از جانب مردم است.

موضوعی که می تواند به شناخت و علل زمینه ساز رفتار مردم کمک شایانی کرده و در بهترین حالت رفتارها را به سمتی مناسب تر سوق دهد.

مرگ برای همسایه است احسان آقابابایی جامعه شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا و در تشریح چرایی رفتار مردم در عدم رعایت پروتکل های مراقبتی در مقابل کرونا گفت: این که ما درگیر موج های پشت سرهم کرونا هستیم و نمی توانیم به ثباتی برسیم در برخی از رفتارهای فرهنگی و شرایط اقتصادی و اجتماعی کشورمان نهفته است.

وی افزود: ایده و ضرب المثل مرگ برای همسایه است در فرهنگ و زبان ما وجود دارد و مردم همواره چنین می پندارند که مرگ اتفاقی است که برای دیگران رخ می دهد و وارد کوچه و خانه ما نمی شود و تا خودشان به صورت صریح و بی واسطه با بیماری و مرگ مواجهه نشوند باور ندارند و همواره مواردی از این دست را انکار می کنند.

برخی از مردم مسئله ماسک را به عنوان موضوعی سیاسی نگاه می کنند این استاد دانشگاه ادامه داد: موضوع دیگر کمبود اعتماد اجتماعی یا به عبارتی پارادوکس اعتماد اجتماعی است.

اگر اعتماد اجتماعی را به دو شکل عمودی و افقی تقسیم بندی کنیم، می توانیم بگوییم که امروز و در جامعه ما اعتماد اجتماعی عمودی کم و اعتماد اجتماعی افقی زیاد است و این هر دو آسیب زا است.

بی اعتمادی عمودی به این معنا است که اعتماد مردم به دولت کم شده است و مسئله ماسک را به عنوان موضوعی سیاسی نگاه می کنند و برخی می گویند بنابراین اگر دولت می گوید که ما باید رعایت کنیم، رعایت نمی کنیم یا به صورت پارانویید می گویند که برای جلوگیری از اعتراضات است که بیماری برجسته و مهم تصویر می شود یا این که حرف های ضد و نقیض را نمی پذیرند و تمامی این موضوعات باعث شده است که اعتماد مردم نسبت به نهادهای پزشکی کاهش یابد.

وی افزود: در نقطه مقابل، اعتماد اجتماعی افقی به معنای اعتماد فامیل، آشنایان و خویشاوندان زیاد است؛ بر این اساس مردم می گویند می دانیم که این خانواده این مشکل را ندارند پس با آنها رفت و آمد می کنیم و درست پروتکل ها را رعایت نمی کنند.

این موضوع در شهرهای بزرگ به شکل خویشاوندمداری خودش را نشان می دهد که افراد آخر هفته ها با فامیل یا دوستانی که جانشین فامیل شده اند، رفت و آمد می کنند؛ به دلیل این که تصور می کنند آنها را می شناسند و به آنها اعتماد دارند؛ در شهرهای کوچک این خویشاوندمداری باعث می شود که آدم ها به همشهریان و هم روستاییانشان اعتماد داشته باشند و چنین تصور کنند که چون شناخت دارند، مشکلی برایشان ایجاد نمی شود؛ چون روابط در شهرهای کوچک و به خصوص در روستاها مبتنی بر روابط خویشاوندی و آشنایی است؛ برخلاف شهرها و این هم عامل دیگری است که در مورد این موضوع مطرح است.

تصور اسطوره ای از بیماری و سلامت آقابابایی تصریح کرد: عامل دیگر تصور اسطوره ای از بیماری و سلامت است.

آدم ها نوعی از احساس رویین تن بودگی در وجودشان هست؛ گویی زندگی شان یک زندگی حماسی است و کرونا دشمنی اهریمنی است که وارد شهر وجودی ایشان شده است.

بنابراین این گونه فکر می کنند که بهتر است با این نیروی شر مبارزه کنیم؛ یا شکستش می دهیم و آن را کنار می زنیم و پس از آن بیمه می شویم یا می جنگیم و شکست می خوریم و می میریم.

وی تاکید کرد: هردوی این تصورات رویین تن بودگی، در پس خود نوعی از تقدیرگرایی را نهفته دارد؛ تقدیرگرایی ای که نسبت به وجود و هستی دارند و این موضوع باعث می شود که مواجهه این مردم با بیماری مواجه ای عقلانی نباشد.

مناسک گرایی، آتشی بر هیزم کووید 19 این عضو هیئت علمی جامعه شناسی در توضیح مورد دیگر که بر عدم رعایت پروتکل های بهداشتی از جانب مردم اثر می گذارد، گفت: موضوع دیگر که در رفتار فرهنگی ایرانیان موثر است، مناسک گرایی است.

وی افزود: یعنی انسان مناسک گرا خودش را ملزم به اجرای این مناسک دانسته و در نتیجه برایش سخت است که از خیر آیین ها بگذرد؛ چه مناسک آیینی باستانی مانند عیدنوروز و چهارشنبه سوری باشد و چه مناسک سنتی مانند عروسی و ختم گرفتن و یا مراسم دینی.

هرچند توصیه های متعددی مبنی بر این مطرح شد که امسال تا می توانید مراسم را در خانه ها برگزار کنید اما این انسان مناسکی و ایرانی خودش را لازم الاجرا و موظف می داند که حتما این مراسم را برگزار کند که اگر برگزار نکند، گویی بخشی از وجود او ناتمام است.

آقابابایی در تشریح علت آخر، تصریح کرد: دلیل دیگر مسائل اقتصادی است؛ یعنی برخی از انسان ها در این شرایط مجبور هستند که برای این که دوام و بقا داشته باشند و معیشت خود را ادامه دهند، پرخطر در روابط اجتماعی ظاهر شوند و چاره ای جز این ندارند.

مثلا برخی از مشاغل و کسبه و .

در طول روز (به خصوص در مناطق گرمسیر که اگر ماسک بزنند کمبود اکسیژن دارند) اساسا نمی توانند با رعایت پروتکل ها کار کنند.

درنتیجه مسئله رعایت پروتکل برای برخی از افراد جامعه به نفی مسائل اقتصادی گره خورده و افراد چاره ای ندارند.

راه حل های این وضعیت چیست؟ این استاد دانشگاه در انتها و در تبیین وضعیت موجود و راه های برون رفت از آن متذکر شد: ما دو راه حل بلند و کوتاه مدت می توانیم در این زمینه داشته باشیم.

وی ادامه داد: راه حل کوتاه مدت این است که دو هفته تعطیلی اجباری بدهیم و پس از آن ماسک اجباری شود؛ یعنی یک قرنطینه داده شود و پس از آن بیرون آمدن از خانه مشروط به استفاده اجباری از ماسک گردد.

دولت باید این کار را در اردیبهشت انجام می داد و هرگونه عبور و مرور را منوط به استفاده از ماسک در نظر می گرفت؛ همچنین بستن جاده ها و ممانعت از سفرهای بین شهری در آن دوره کوتاه مدت می توانست اثرگذار باشد.

آقابابایی ادامه داد: در تشریح راهکارهای بلند خروج از این وضعیت باید مبحث افزایش سرمایه اجتماعی را برای جامعه ملحوظ نظر داشت؛ ضمن این که تجمع نهادهای سلامت ذیل یک نهاد مرکزی یکی از موارد لازم الاجرا است.

متاسفانه دائما اخبار متناقض و متکثر زیادی را دریافت می کنیم چرا که متولیان زیادی برای نهادهای پزشکی در سازمان های مختلف و موازی کاری وجود دارد؛ و اینها باید زیر چتر یک نهاد دست به فعالیت بزنند و همپوشانی نداشته باشند.


کلید واژه ها: اعتماد اجتماعی - فرهنگ ایرانی - کووید 19 - جامعه شناس - بیماری - فرهنگ - جامعه - ویروس - اجتماعی - اعتماد - شیوع - اسطوره - ویروس کووید 19 - ایرانی - همسایه - اطلاع رسانی - ویروس کرونا - چاره اندیشی - بحران - سلامت - گرایی - کمبود - کرونا - تفکر - تصور - دامن - فرهنگی - سازمان - درگیری - اطلاع

آخرین اخبار سرویس:
کاهش فوتی های کرونایی در ملارد / وضعیت همچنان نارنجی است

ممنوعیت تست سریع کرونا در بیمارستان ها و آزمایشگاه ها

هشدار درباره اسپری مستقیم الکل رویِ موبایل

مجموع مبتلایان به کرونا در آذربایجان غربی به بیش از 91 هزار نفر رسید

مجموع مبتلایان به کرونا در آذربایجان غربی به بیش از 91 هزار نفر رسید

آخرین خبرها درباره مبتلایان به کرونا در جهان

مرکل: پیروزی بر کرونا با واکسن در عرض چند ماه ممکن نیست

کاهش فوتی های کرونایی در ملارد / وضعیت همچنان نارنجی است

آمار کرونا آذربایجان غربی 15 آذر؛ 10 فوتی و 505 ابتلای جدید

آمار کرونا قزوین 15 آذر؛ 7 فوتی و 178 ابتلای جدید

آمار کرونا کرمان 15 آذر؛ 19 فوتی و 60 ابتلای جدید

آمار کرونا استان فارس 15 آذر؛ 32 فوتی و 748 ابتلای جدید

عوارض کم خوابی؛ از سرطان تا ناتوانی جنسی

اهداء خون اهداء زندگی / همت جهادی ورزشکاران شهرستان نیمروز

واکسیناسیون افراد در معرض خطر کرونا در مسکو آغاز شد| آموزگاران، پزشکان و مددکاران اجتماعی در اولویت هستند

بهترین ماده غذایی برای تنظیم قند خون آقایان/شایع ترین عادت های سبک زندگی غلط

افزایش فوتی های کرونا در هرمزگان به 928 نفر

بستری 304 بیمار مبتلا به کرونا در سمنان/ شمار مبتلایان به 19151 نفر رسید

هشدار درباره اسپری مستقیم ضدعفونی کننده الکلی روی تلفن همراه

بستری 302 بیمار مبتلا به کرونا در سمنان/ شمار مبتلایان به 19151 نفر رسید

کاربرد داروی ضد افسردگی مونوآمین اکسیداز MAO

پرواز قلب زن تبریزی به تهران برای نجات

هشدار محققان:شناسایی انواع جدید کرونا در خفاش های چینی

اعضای یک بیمار مرگ مغزی در چهارمحال و بختیاری اهدا شد

مرگ 928 مبتلا به کرونا در هرمزگان

توضیحات دانشگاه علوم پزشکی ایلام درباره علت مرگ نوزاد آبدانانی | تیم درمان کوتاهی کرده اند؟ 

اولین عمل جراحی مغز و اعصاب در سقز با موفقیت انجام شد

کاهش چشمگیر آمار مبتلایان و فوتی های کرونا در یزد/خطر ادامه دارد

چند توصیه کرونایی برای بهداشت دهان و دندان

میزان رعایت پروتکل ها و محدودیت ها در قم بیش از 85 درصد است

شناسایی 49 مورد جدید مبتلا به کرونا در سمنان

314 بیمار کرونایی در مراکز درمانی قم بستری هستند

395 تولد در 99/9/9 در این استان انجام شد

کاهش چشمگیر آمار مبتلایان و فوتی های کرونا در یزد/خطر ادامه دارد

اولین عمل جراحی مغز و اعصاب در سقز با موفقیت انجام شد

استقرار سومین دستگاه سی تی اسکن در بیمارستان شهرکرد

جدیدترین علائم کرونا چیست؟

فوتی های کرونا در کردستان به 967 نفر رسید/حال 94 نفر وخیم است

هشدار درباره اسپری مستقیم ضدعفونی کننده الکلی بر روی تلفن همراه

اهدای اعضای خانمی به دو بیمار نیازمند

17 هزار داوطلب سلامت در خراسان رضوی یاریگر کنترل کرونا

ببینید | مقصر ماجرای فوت مجدد نوزاد آبدانانی چه کسی است؟

فوتی های کرونا در کردستان به 967 نفر رسید/حال 94 نفر وخیم است

هشدار درباره اسپری مستقیم ضدعفونی کننده الکلی بر روی تلفن همراه

اهدای اعضای خانمی به دو بیمار نیازمند

سریع ترین و ارزان ترین راه برای تست کرونا

سریع ترین و ارزان ترین راه برای تست کرونا

بخش های مراقبت ویژه همچنان پر از بیماران کرونا | در صورت ابتلا مراجعه به متخصص ضرورت ندارد | به پزشکان عمومی مراجعه کنید

ثبت بالاترین آمار روزانه ابتلا به کرونا در ترکیه

خدمات پزشکی رایگان در بمپور + فیلم

هشدار درباره اسپری مستقیم «ضدعفونی کننده الکلی» بر روی تلفن همراه

اقدامات درمانی نوزاد آبدانانی علمی و دقیق انجام شده است

محدودیت ها در آذربایجان شرقی کاهش نیافته اند

راه های جلوگیری از سوزش سر معده

هشدار درباره اسپری مستقیم «ضدعفونی کننده الکلی» بر روی تلفن همراه

محدودیت ها در آذربایجان شرقی کاهش نیافته اند

وزیر بهداشت: عادی انگاری نکنید

محدودیت ها کاهش نیافته اند

جراحی موفقیت آمیز مغز برای اولین بار در بیمارستان شفا سقز

زالی: کماکان شرایط تهران شکننده و نگران کننده است

1329مورد بازرسی توسط ناظران سلامت در چهارمحال و بختیاری انجام شد

1329مورد بازرسی توسط ناظران سلامت در چهارمحال و بختیاری انجام شد

ضرر های خوردن سیر را هم بشناسید

زالی: کماکان شرایط تهران شکننده و نگران کننده است

11فوتی در گلستان بر اثر کرونا در شبانه روز گذشته

بیمارستان 64 تختخوابی شهرستان مرزی مراوه تپه امسال افتتاح می شود

کرونا همچنان خطرناک

کمیابترین نوع انگور که شبیه بادمجونه!+عکس

پذیرش 46 بیمار مشکوک به کرونا در مراکز درمانی قم

تاثیر مثبت پوست انار در پیشگیری از کرونا صحت دارد؟

آنچه باید درباره «کهیر» بدانید

کرونا به قلب نوزادان می زند

انجام تست سریع کرونا در بیمارستان ها و آزمایشگاه ها ممنوع

آنچه باید درباره «کهیر» بدانید

اختلال بویایی کرونا با تمرین و آموزش زودتر خوب می شود

یک روش جدید برای بررسی اوتیسم

آمار ابتلا در عراق به کمتر از 2000 نفر در روز رسید/ مرگ و میر در کربلای معلی صفر شد

جزییات اجرای طرح سپهبد شهید قاسم سلیمانی

آنچه باید درباره «کهیر» بدانید

با دستمال کاغذی این وسایل را تمیز نکنید

ابتلای 38 هزار و 909 زنجانی به کووید 19

دستگاه اکسیژن ساز جهت بیمارستان امام حسین (ع) بیجار خریداری شد

ماسک تمام صورت کرونا ساخته شد

خوزستان در وضعیت نارنجی و زرد کرونا است

ماسک تمام صورت کرونا ساخته شد

ببینید | وضعیت اسفناک مترو و اتوبوس در اولین روز بعد از کاهش محدودیت ها

کرونا 9 خانواده دیگر را در اردبیل داغدار کرد

آمار کرونا یزد 15 آذر؛ 7 فوتی و 21 ابتلای جدید

سه نوزاد متولد شده از سه مادر مبتلا به ایدز در همدان

ممنوعیت استفاده از تست سریع کرونا در بیمارستان ها و آزمایشگاه ها

دستگاه اکسیژن ساز جهت بیمارستان امام حسین (ع) بیجار خریداری شد

جراحی موفقیت آمیز مغز برای اولین بار در بیمارستان شفا سقز

قصوری در مرگ نوزاد آبدانانی کشف نشد

اولین عمل جراحی «مغز و اعصاب» در سقز با موفقیت انجام شد

شرایط کرونایی پایتخت نگران کننده است

جزییات فوت مجدد نوزاد آبدانانی+ویدئو

اولین عمل جراحی «مغز و اعصاب» در سقز با موفقیت انجام شد

روزی 2 بار 4 بوی مختلف را ببویید/ افزایش سرعت بهبود بویایی پس از کرونا با این راهکار

جزییات اجرای طرح سپهبد شهید قاسم سلیمانی از زبان رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت

غذا هایی که قبل از خواب نباید خورد

رفتارهای فرهنگی که کرونا را گسترش می دهند

رفتارهای فرهنگی که کرونا را گسترش می دهند