مطالب مرتبط:
علیه مقاومت اجتماعی
علیه مقاومت اجتماعی
افزایش طلاق و کاهش ازدواج در هشترود نگران کننده است/ خودکشی جزو مهمترین آسیب های اجتماعی شهرستان
سردار حجازی: جریان مقاومت ادامه خواهد داشت
افشای درخواست آمریکا از حماس و هدف شوم درباره فلسطینیان/ معاون هنیه: تا لحظه مرگ از مقاومت دست برنمی داریم
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 27 مهر 1399 ساعت 02:402020-10-17سياسي

علیه مقاومت اجتماعی


علی ربیعی دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهور و سخنگوی دولت در یادداشتی با عنوان «علیه مقاومت اجتماعی» تأکید کرد که این روزها خواهند گذشت و قضاوت های تاریخی درباره سخت ترین شرایط کشور باقی خواهند ماند.

- علی ربیعی دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهور و سخنگوی دولت در یادداشتی با عنوان علیه مقاومت اجتماعی تأکید کرد که این روزها خواهند گذشت و قضاوت های تاریخی درباره سخت ترین شرایط کشور باقی خواهند ماند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی خبرگزاری آنا"، در یادداشت سخنگوی دولت آمده است: پایان دهه 90 در آستانه قرن جدید، تحولات عظیمی ناشی از ساحت سیاست و روابط بین الملل در عرصه های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشورمان رخ داده است.

به نظر من با یکی از بی رحمانه ترین سیاست های توسعه طلبی آمریکا حتی بیش از بمباران هیروشیما و جنگ ویتنام روبرو هستیم.

این بار در یک جنگ غیرفیزیکی و حمله به ذهنیت یک جامعه، به منظور بهم ریختن بنیادهای روانی آحاد آن بسر می بریم.

از سویی فشار اقتصادی این جنگ بر زندگی مردم - در دورانی که کرونا هم به اندازه کافی روح و روان جامعه را بهم ریخته - و سخت کردن زندگی بر چند دهک وجود دارد.

تاسف انگیز اینکه در این دوران با کمترین سطح از انسجام در ابعاد مختلف که لازمه عبور از این بحران است مواجه ایم.

او ادامه داد: مطالعه تاریخ روابط بین الملل نشان می دهد ایالات متحده بعد از خروج از دکترین انزواگرایانه مونروئه و تبدیل آمریکا به هژمونی جهانی، نیاز به یک دشمن خارجی برای انسجام داخلی و توجیه مداخله گری، تجاوز و جاه طلبی در سطح جهان داشت.

به مدت چند دهه اتحاد جماهیر شوروی این نقش را برای آمریکا ایفا می کرد.

بعد از فروپاشی شوروی، استراتژیست های آمریکایی درصدد برآمدند مکتب کنفوسیوس و دین اسلام را جایگزین و از نظر تئوریک آن را به عنوان دشمن معرفی کنند.

در نهایت ایران پس از آن تبدیل به هدف شد.

این روند با فرازونشیب ادامه داشت تا دورانی که یکی از خشن ترین و غیرعقلانی ترین روسای جمهور آمریکا بر قدرت تکیه زد.

این فرد با شعارهای ضد ایرانی در انتخابات شرکت کرد که خود این امر بی سابقه بوده که ایران و برجام در کانون مبارزات انتخاباتی آمریکا قرار بگیرد.

آمریکا سیاست فشار حداکثری خود را با ابزار تحریم بکار گرفت.

در کتاب هنر تحریم نوشته ریچارد نفیو، ایدئولوژی و اهداف تحریم ایران تبیین و در آن بارها به فشار بر مردم اشاره و تاکید شده است.

اشاره به شرایطی به مثابه تابستان داغ در ایران نشان می داد هدف از تحریم، کشاندن مردم به خیابان ها با فشار اقتصادی و معیشتی و فروپاشی روانی جامعه بوده است.

بارها روسای جمهور و مقامات کشورهای اروپایی به ما گفتند که آمریکا از سال 97 وعده های 3 ماهه و یکساله برای فروپاشی ایران داده است؛ با هر بار شکست موعد خیالی، فشارها بیشتر و بیشتر شد تا جایی که آمریکا بی نظیرترین محدودیت ها در تاریخ روابط معاصر را اعمال کرد.

ربیعی افزود: در مقابل برای عبور جامعه ایران به سلامت از این شرایط دشوار دیدگاه های متفاوتی در داخل شکل گرفت.

فارغ از اهداف سیاسی داخلی برای کسب قدرت - که معمولا افراد پشت نگاه ها و ایدئولوژی هایی آن را پنهان می کنند - اگر بخواهیم به طور ساده تفاوت دیدگاه ها را فرموله کنیم یک جریان سیاسی بنای خود را بر یک استراتژی دو ستونه قرار داده است: کاهش آثار تحریم و افزایش مقاومت.

اما دولت استراتژی سه ستونه ای را شامل عقب راندن تحریم، کاهش آثار تحریم و افزایش مقاومت اجتماعی دنبال کرده است.

در سیاست های فرض اول تحریم یک سرنوشت محتوم ایرانی دیده شد و هرگونه عقب راندن تحریم را نوعی وادادگی تفسیر کردند.

درحالیکه برجام بخشی از استراتژی سه ستونه عقب راندن تحریم بود که بدون حمایت رهبری میسر نمی شد.

من معتقدم فرمایش مقام معظم رهبری که همه راه حل ها در داخل کشور است ، عقب راندن تحریم نیز بر اساس یک توانایی داخلی و راه حل برخاسته از قدرت ملی ممکن شد.

سخنگوی دولت ادامه داد: نزاع های سیاسی مطرح در جامعه ایران در قبال آمریکا در طی دهه های اخیر با یک صورت بندی ساده از این دو الگو پیروی کرده است (هرچند من بسیاری را می شناسم که هیاهوی برخی نه از یک اعتقاد ناب بلکه از سر کشمکش های کسب قدرت است): دیدگاهی که می گوید اگرچه مسائل ما و امریکا بر اساس عدم تغییر ماهیت آمریکایی همچنان باقی خواهد بود اما می توان مساله را مدیریت و در شکاف های جهانی با قوی کردن اقتصاد و جامعه در داخل منافع ملی را محقق کرد.

دیدگاهی دیگر که من نام آن را رویکرد ماهیت گرایانه می گذارم جنگ اقتصادی را واقعیتی محتوم انگاشته و هر تلاشی برای شکستن آن با ابزارهای دیپلماتیک را با یک برچسب نامناسب روبرو می سازد.

او گفت: اگرچه امروزه ترامپ مطابق تصریح مکرر خود خروج از برجام را بزرگترین خدمت به اسراییل و بسی بزرگتر از به رسمیت شناسی اشغال جولان و تلاش برای صهیونیزه کردن قدس شریف و جعل عنوان پایتخت برای آن دانسته - اما نباید فراموش کنیم که آن انسجام ملی که برجام را ممکن کرد یک استثنا نبوده، بلکه یک قاعده تکرارپذیر است و در صورت تکرار می تواند در یک طراز تکاملی برتر، امریکا را به همان میزی که آن را ترک کرده بازگرداند.

مهم این است که پیروان تز ماهیت گرایانه مذکور به الزامات آن مقاومت ملی که پیشنهاد می کنند ملتزم باشند.

وی تصریح کرد: من فارغ از اینکه کدام استراتژی را اتخاذ کنیم فصل مشترک هر دو رویکرد را افزایش مقاومت اجتماعی و انسجام ملی می دانم.

سوال اساسی در اینست که الزامات یک مقاومت ملی در شرایط ایران امروز چیست؟ او ادامه داد: اگر انسجام را به چهار عرصه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و سیاستی تعریف کنیم، من معتقدم پایه های انسجام فرهنگی مبتنی بر انسجام ذهنی و همبستگی و وحدت نظری مردم با ساختار سیاسی شکل می گیرد و انسجام اقتصادی نیز با بهره گیری از همه ظرفیت ها برای کاهش درد و رنج مردم ناشی از جنگ اقتصادی و افزایش تولید پدید می آید و انسجام اجتماعی نیز با میدان دادن به نهادهای اجتماعی، تقویت آن ها و ایجاد میانجی های اجتماعی قوی به دست می آید و انسجام سیاسی نیز با هماهنگی عمیق بین سه قوه، نهادهای حاکمیتی و تولید سیاست های اثرگذار در این شرایط ایجاد می شود.

ربیعی افزود: سوال من اینست آنچه که امروز در فضای سیاسی و نخبگان سیاسی کشور در حال رخ دادن است چه مناسبت و رابطه ای با انسجام های مورد نیاز دارد؟ آیا جز از طریق افزایش انسجام در بالا، یعنی در سطوح حاکمیتی و ارتقای سطح سرمایه اجتماعی در پایین می توان مقامت موثر و کارآمد در مقابل قلدری امریکایی ها داشت؟ چگونه می توان در همان حال که آمریکا انزوای بی سابقه در سازمان ملل، شورای امنیت و سطح جهانی را تجربه می کند لبه تیز دشمن شناسی را متوجه کانون این مقاومت نمود، و باز هم از مقاومت سخن گفت؟ کدام مقاومت؟ چگونه می توان با زبان فحاشی به رییس جمهوری منتخب ملت، همان ملت را دعوت به صبر و مقاومت و همدلی کرد؟ او گفت: لنین تز مشهوری دارد که به زبان ساده می گوید یک نظام مستقر زمانی آسیب می بیند که دو اتفاق به طور همزمان رخ دهند یعنی از یکسو پایینی ها نخواهند و از دیگر سو بالایی ها نتوانند.

اتفاقاتی که این روزها در میان تریبون داران بالانشین علیه دولت رخ می دهد که به شیوه ای بی نظیر در 40 ساله پس از انقلاب در حال انجام است آیا این مساله را القا نمی کند؟ هدف براندازی به شیوه جنگ و تروریسم اقتصادی از این قاعده مستثنی نیست و بنابراین ضد براندازی نیز مفهومی جز این ندارد که ما به تحریم گران و برپاکنندگان جنگ اقتصادی بگوییم دست شما را خوانده ایم، هرچه شما تلاش در به شورش کشاندن مردم تحریم زده از طریق تحدید حق سلامت و حق معیشت و محدودسازی دسترسی ایرانیان به نظام مالی جهانی دارید، ما بر سرمایه اجتماعی خواهیم افزود و از ظرفیت همه مولفه های هویت ملی و همه اقشار و همه نخبگان بهره خواهیم برد.

آیا این همان مسیری است که فحاشان و هتاکان طی می کنند؟ این حرف هایی که امروز در سطح تریبون ها و توییت ها که از افراد ساخت قدرت می شنویم با کدام الزام انسجام اجتماعی و با این گفتارهای انسجام آفرین رهبر معظم انقلاب که فرمودند توهین و دشنام و نسبتِ بدون علم به دولتمردان به هیچ وجه جایز نیست و برخی از این نسبت ها حرام شرعی است تطابق دارد؟ ربیعی افزود: این روزها خواهد گذشت و قضاوت های تاریخی درباره سخت ترین شرایط کشور باقی خواهد ماند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: اجتماعی - سخنگوی دولت - یادداشت - رییس جمهور - مقاومت - علی ربیعی - ارتباطات - روابط بین الملل - کشور - تاریخی - علیه - دولت - جمهور - شرایط - سیاست - قضاوت - ربیعی - بین الملل - هیروشیما - رییس - خبرگزاری - باقی - کشورمان - بمباران - اقتصادی - فرهنگی - آمریکا - آستانه - ویتنام - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
دیدگاه رهبر انقلاب درباره اهمیت احقاق حقوق زنان

اهانت به قرآن کریم در برابر ساختمان پارلمان سوئد

تعطیلی مراسم عروسی و بازداشت داماد در سقز

مسلمانان بلژیک قتل معلم فرانسوی به دست افراط گرایان را محکوم کردند

فرمانده نیروی زمینی سپاه به منطقه مرزی خداآفرین سفر کرد

ندیمی: منتقدین بر مشکلات درون مرزی و برون مرزی کشور نیافزایند

برگزاری ماه میراث اسلامی کانادا با موضوع عشق به همسایه و دستاوردهای مسلمانان

مقام آلمانی: در صورت پیروزی بایدن، نفس راحتی می کشیم

ندیمی: منتقدین بر مشکلات درون مرزی و برون مرزی کشور نیافزایند

ضرورت خیزش عمومی برای توجه به فریضه الهی امر به معروف

خیرین گناوه 17 گوشی هوشمند به دانش آموزان نیازمند اهدا کردند

ایران از زیرساخت های رسانه ای خود برای دخالت در انتخابات آمریکا استفاده می کند

خداوند دعای چه کسی را مستجاب نمی کند؟

غوغای رسانه های لندنی نسبت به برخی مناظره های انتخاباتی

سفیر ایران در آذربایجان به توییت های الهام علی اف واکنش نشان داد

حضور تبلیغی طلاب مدرسه علمیه شهید صدوقی قم واحد 5 در سواحل مازندران

استفتائات جدید درباره کرونا از رهبر معظم انقلاب

پیش بینی آلمانی ها در مورد فرد پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

وزیر دادگستری برای پاسخ به سوالات 9 نماینده در مجلس حاضر خواهد شد

احداث فرهنگسرای قرآنی در استان مرکزی قابل پیگیری است

نماینده ایران نماد یادبود سازمان ملل را امضا کرد

سه عملی که در نظر امام صادق(ع) عمر را طولانی می کند

نماینده دائم ایران نماد یادبود سازمان ملل را امضا کرد

آخرین وضعیت مرزها؛ از تذکر و احضار مرزبانان آذربایجان و ارمنستان تا تشدید لایه های امنیتی در شمال غرب کشور

ضرورت توجه به معلولان در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی

استفتائات جدید درباره کرونا از رهبر انقلاب

دریافت دانلود منیجر 10.5.2 ADM برای اندروید برترین دانلودمنیجر اندروید

199 سال برنامه ریزی برای ورود به عصر غیبت

تصویر برگزیده امروز اپل

ترور سردار سلیمانی همانند آن است که ایران پمپئو را ترور کند

مارادونا هم تولد پله را تبریک گفت +تصویر

یک حقوقدان: اسامی مخالفان اجرای عدالت در کشور افشا شود

بازنشر/ تصاویر دیدار جمعی از اساتید، فضلا و طلاب نخبه حوزه علمیه قم با رهبر معظم انقلاب 2 آبان 89

بازنشر/ صوت بیانات رهبر انقلاب در دیدار اساتید، فضلا و طلاب نخبه حوزه علمیه قم 2 آبان 89

آبگوشت قمنبید، خورش دیرین اهل قم

علاقه ایوانکا ترامپ به کدو حلوایی +تصاویر

اویس قرنی؛ کسی که به قولی که به مادرش داد عمل کرد

«پانصد صندلی خالی» داستانی از ایستادگی و ایثار

اعلام زمان برگزاری انتخابات هیئت کشتی هرمزگان/ 2 استان در انتظار استعلام صلاحیت ها

وقتی سلبریتی و لاکچری جای مثل ها را می گیرند

طوبی کرمانی؛ از عقل محوری تا جهانی اندیشی

کمک مؤمنانه| از میزهای خدمت تا پویش های مردمی

وحشت آمریکایی ها از واکنش ایران به ترور شهید حاج قاسم سلیمانی + فیلم

ذکر تعجیل فرج رمز نجات بشر است

حقایق کمتر شنیده شده درباره تک چشمی که در آخرالزمان ظهور می کند؛ دجال چه فتنه ای می کند و چگونه کشته می شود؟

اعلام زمان برگزاری انتخابات هیئت کشتی هرمزگان/ 2 استان در انتظار استعلام صلاحیت ها

وقتی سلبریتی و لاکچری جای مثل ها را می گیرند

بیانیه اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی درمحکومیت تحریم های غیرقانونی آمریکا

مدافعان حرم از محمد (ص) تا ظهور مهدی (عج)

قانون و اخلاق؛ خط قرمز انجام وظایف نمایندگی

تصویری از حضور رهبر انقلاب در یک جمع صمیمی و متفاوت

قانون و اخلاق؛ خط قرمز انجام وظایف نمایندگی

آبگوشت قمنبید، خورش دیرین اهل قم

چرایی رویگردانی برخی جمهوری خواهان سرشناس از ترامپ

دانلود مداحی شهادت امام حسن عسکری علیه السلام/ مهدی اکبری

پایگاه بسیج و بسیجیان ظرفیت بسیار خوبی برای کنترل ویروس کرونا است

حاج قاسم دو ساعت قبل از شهادت پیگیر چه موضوعی بود؟ + فیلم

ترتیل صفحه 522 قرآن کریم +فیلم و متن آیات

نوام چامسکی: ترور سردار سلیمانی همانند آن است که ایران پمپئو را ترور کند

اوقات شرعی به افق یاسوج

سفیر ایران در کرواسی: تحریم های ظالمانه آمریکا غیر انسانی است

«دولت تکنوسیاسی» به تسریع بهبود اوضاع لبنان کمک می کند

نگرانی مدیریت شهری تهران از فرصت های طلایی رقیب/ شورای شهری ها به انتظار ثمره کدام عملکردشان هستند؟

دلیل نگاه کردن بایدن به پایین در مناظره

روش درست کردن الکل 70 درصد برای ضـد عفونی کردن دست ها +تصویر

اوقات شرعی سوم آبان در سمنان

مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه شهادت حجت الاسلام صفراُف را تسلیت گفت

نماینده UNDP در تهران با انتشار این عکس تاثیر ماسک زدن را یادآوری کرد

آبگوشت قمنبیت، خورش دیرین اهل قم

آیا تسلیت حجاریان به شجریان «سیاسی» بود؟

علی دهقان سفر رییس کمیته امداد به گلستان

فرمانده نیروی زمینی سپاه در مناطق مرزی غرب: هیچ خطری کشور را تهدید نمی کند

خبر خوب| هزینه اولین سالگرد رحلت پدر شهید زنگویی به امور خیریه اختصاص یافت

تجلیل از خانواده شهدای عرصه نظم و امنیت گلستان+ فیلم

واکسن کرونا عرصه ای جدید برای رقابت بین المللی

برگزاری آزمون استخدامی تامین اجتماعی در کهگیلویه و بویراحمد

پیگیری مسائل دانشجویان ایرانی در بلاروس

نماینده برنامه عمران سازمان متحد در تهران با این عکس دعوت به ماسک زدن کرد

حضور مقام بلند پایه سپاه در محل اصابت راکت ها و موشک های جنگ قره باغ در ایران+عکس

سفر عادی سازان روابط به مسجد الاقصی با هجوم شهرک نشینیان فرقی ندارد

فیلم | بدون تعارف با حامی 67 هزار کودک یتیم

واکنش های بسیار تند به تعیین تکلیف حجاریان برای شجریان

پیکر مفتی دمشق در مسجد جامع اموی تشییع شد

پیگیری مسائل دانشجویان ایرانی در بلاروس

فرمانده نیروی زمینی سپاه از شهرستان خداآفرین بازدید کرد

«بایدن» برنده آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد

انتخاب اعضای اصلی جبهه پایداری با حضور نماینده وزارت کشور

کردستان| ماجرای تعطیلی عروسی مخفیانه و بازداشت داماد در سقز

اسراری درباره سیاهچاله ها

ترامپ از برگزاری جشن هالووین استقبال کرد

مرکز مدیریت حوزه های علمیه تعطیل شد

مانور جهادی تعمیرات شبکه برق سیستان و بلوچستان برگزار شد

مشکلات اقتصادی در صدر دغدغه های ذهنی مردم است

بازنشر/ صوت بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از اساتید، فضلا و طلاب نخبه حوزه علمیه قم 2 آبان 89

تعطیلی مراسم عروسی در سقز،به دلیل نقض محدودیت های کرونایی/ داماد بازداشت شد

هتک حرمت به قرآن کریم در برابر ساختمان پارلمان سوئد

اقامه نماز جمعه در برخی از شهرهای استان

نتیجه انتخابات امریکا تاثیری در منافع ما ندارد

اقامه نماز در برخی از شهرهای استان

برگزاری آزمون استخدامی تامین اجتماعی در کهگیلویه و بویراحمد

علیه مقاومت اجتماعی

علیه مقاومت اجتماعی