مطالب مرتبط:
برنامه علمی فناوری سامانه های مخابراتی بررسی شد/ توسعه نیافتگی فراگیر فناوری اینترنت اشیا در کشور
گردش مالی 2621 میلیارد ریالی اخلالگران در بازار طلای بیرجند
یک گردش مالی وحشتناک با اعداد نجومی
گردش مالی 262 میلیارد تومانی اخلالگران در بازار طلای بیرجند
گردش مالی 2 هزار و 621 میلیارد ریالی اخلالگران در بازار طلای بیرجند
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 9 مهر 1399 ساعت 15:002020-09-30دانش

اینترنت اشیا، پارادایم تازه برای دنیای جدید/ گردش مالی سالانه 3 تا 14 تریلیون دلار در اکوسیستم فناوری IoT


حامد آگاهی مجری برنامه علمی فناوری سامانه های مخابراتی ضمن تشریح این برنامه علمی گفت: در اکوسیستم فناوری اینترنت اشیاء گردش مالی در سطح بین الملل حاصل از خدمات ارائه شده توسط این فناوری تا 3 تریلیون دلار در سال تضمین شده است.

- گروه دانشگاه خبرگزاری آنا"-محدثه حسینی؛ پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای دانشگاه آزاد اسلامی که با نام اختصاری پایش آزاد شناخته می شود به دنبال تبدیل چالش های کلان کشور به زمینه های پژوهشی است تا استاد و دانشجو بتوانند بر اساس آن موضوع پایان نامه و یا رساله را تعریف کنند.

بیشتر بخوانید: صفر تا صد طرح پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای دانشگاه آزاد اسلامی" این طرح دارای 40 برنامه علمی است که یکی از آن ها برنامه علمی فناوری سامانه های مخابراتی است.

از همین رو خبرنگار آنا با حامد آگاهی مجری برنامه علمی فناوری سامانه های مخابراتی به گفتگو پرداخته است که در ادامه مشروح این گفتگو را می خوانید.

آنا: نقش فن آوری های نوین اطلاعات و ارتباطات در جامعه امروزی چیست؟ آگاهی: در هزاره سوم، فن آوری اطلاعات به عنوان عمده ترین محور تحول و توسعه در جهان منظور شده و دستاوردهای ناشی از آن، چنان با زندگی مردم عجین شده که بی توجهی به این دستاورد جدید بشر، اختلالی عظیم در جامعه و رفاه و آسایش مردم به وجود می آورد.

ازاین رو، نقش کلیدی فن آوری های نوین اطلاعات و ارتباطات را در عرصه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی نمی توان نادیده گرفت.

اینترنت اشیاء (Internet of Things: IoT) به عنوان راهکار بی بدیل کاهش معضلات زندگی شخصی و اجتماعی و محیط های عمومی و افزایش کارایی کارخانه ها و محیط های صنعتی موردتوجه مدیران کلان کشورها واقع شده است.

آنا: هدف اینترنت اشیا چیست؟ آگاهی: هدف اینترنت اشیاء به عنوان چهارمین انقلاب صنعتی توانمندسازی اشیاء برای اتصال در هر زمان و در هر مکانی، با هر چیزی و هر شخصی است که از هر مسیر یا شبکه و خدمتی به صورت ایدهال استفاده می کند.

این فناوری جدید به حضور نافذ محیطی توجه دارد و جهانی که به شکل واقعی، دیجیتال و مجازی است و به سمت شکل گیری محیط های هوشمند، همگرا می شوند.

مدیریت منابع، توسعه رفاه عمومی، مبارزه با فساد، بهبود شاخص های مدیریتی و رشد اقتصادی از جمله اهداف قابل دسترس به کمک این فناوری جدید است.

اینترنت اشیاء یک پارادایم نسبتاً جدید است که در سناریوهای ارتباطات بی سیم و مدرن به سرعت در حال رشد است.

ایده اصلی این مفهوم، حضور فراگیر انواع اشیاء در محیط -ازجمله تگ های RFID، سنسورها، محرک ها، تلفن های همراه و غیره است که از طریق طرح های آدرس دهی منحصربه فرد قادر هستند با برقراری ارتباط با یکدیگر و همکاری برای دستیابی به اهداف مشترک هماهنگ شوند.

آنا: اینترنت اشیا چیست؟ آگاهی: عبارت اینترنت اشیاء در قالب دنیایی که در آن هر شی دارای هویت دیجیتال باشد و کامپیوترها آن ها را کنترل و مدیریت کند، مطرح شده است.

در پارادایم اینترنت اشیاء بسیاری از اشیاء پیرامونی در یک یا چند فرم در شبکه قرار می گیرند.

فناوری های شبکه حسگر برای برآورده ساختن این چالش جدید که در آن سیستم های اطلاعاتی و ارتباطی در محیط جاسازی شده، توسعه می یابد.

این امر باعث تولید حجم زیادی اطلاعات می شود که باید در قالب یکپارچه، کارآمد و به راحتی قابل تفسیر، ذخیره، پردازش و ارائه شوند.

آنا: اینترنت اشیا در چه بخش هایی از زندگی ظهور و بروز خواهد داشت؟ آگاهی: اینترنت اشیاء تأثیر به سزایی در جنبه های مختلف زندگی روزمره و رفتار کاربران بالقوه می تواند داشته باشد.

از دیدگاه یک کاربر، کاربردهای اینترنت اشیاء در هر دو زمینه کسب وکار و زندگی شخصی قابل مشاهده خواهد بود.

درزمینهٔ کاربردهای روزمره و شخصی، راحتی در سبک زندگی، سلامت، یادگیری پیشرفته، سرگرمی و کاهش هزینه های انرژی تنها برخی از سناریوهای کاربردی ممکن است که پارادایم جدید نقش مهمی در آینده ای نزدیک دارد.

به طور مشابه، از منظر کاربران کسب وکار، تسهیل مواردی نظیر اتوماسیون و تولید صنعتی، تدارکات، مدیریت کسب وکار و فرآیند، کاربردهای پزشکی، حوزه سلامت، امنیت و حمل ونقل هوشمند مردم و کالاها قابل مشاهده است.

ازاین رو دو فرصت کلیدی درزمینه اینترنت اشیاء شامل محصولات هوشمند (بهره برداری از ویژگی های مدرن اینترنت اشیاء در محصولات هوشمند و ایجاد تجربه های جدید برای کاربران) و هوشمندی کسب وکار (بهره برداری از اینترنت اشیاء جهت افزایش بهره وری اطلاعاتی و عملیاتی) است.

آنا: اینترنت اشیا چرخه اقتصادی و مالی جهانی نیز دارد؟ آگاهی: در اکوسیستم فناوری اینترنت اشیاء گردش مالی در سطح بین الملل حاصل از خدمات ارائه شده توسط این فناوری تا 3 تریلیون دلار در سال تضمین شده است و درآمدی بالغ بر 14 تریلیون دلار در سال پیش بینی شده است.

این فناوری ارتباطات تنگاتنگی با فناوری های دیگر نظیر داده های عظیم، نسل پنجم تلفن همراه 5G و رایانش ابری دارد.

اینترنت اشیاء می تواند وسیله ای برای سود بیشتر، راحتی بیشتر و استفاده بهتر از منابع، حفظ انرژی و محیط زیست در آینده ای نه چندان دور باشد.

اینترنت اشیا به عنوان انقلاب بعدی فناوری اطلاعات و ارتباطات معرفی شده است و دولت های کشورهای مختلف ازجمله ایالات متحده، چین، اتحادیه اروپا، هند، کره جنوبی، استرالیا، بریتانیا، و برزیل باانگیزه های متفاوت از گسترش فناوری اینترنت اشیاء حمایت می کنند و در حال اجرای برنامه های مختلفی برای توسعه این فناوری، خدمات و کسب وکارهای مرتبط با آن هستند.

هرساله اینترنت سریع تر و ارزان تر می شود تکامل اینترنت و افزایش پهنای باند و پروتکل های ارتباطی در پیشرفت اینترنت اشیاء بسیار مهم است.

هرساله اینترنت سریع تر و ارزان تر می شود و علاوه بر این، دستگاه های دیگری با عملکرد داخلی Wi-Fi ایجاد می شوند و پروتکل های پیشرفته تری مانند NB-IoT برای اینترنت اشیاء با سرعت بیشتر و مصرف انرژی پایین تر درحال توسعه است.

درنتیجه، اشیاء با سرعت بیشتر و ارزان تر به اینترنت متصل خواهند شد.

با توجه به تارنمای اشیاء، جریان داده ها از فردبه فرد، از فرد به دستگاه و از دستگاه به دستگاه وجود دارد.

ارتباط دستگاه ها به طور فزاینده ای به اتصالات اینترنتی ختم می شود.

درنهایت، اینترنت اشیاء می تواند وسیله ای برای سود بیشتر، راحتی بیشتر و استفاده بهتر از منابع، حفظ انرژی و محیط زیست در آینده ای نه چندان دور باشد.

آنا: هدف از برنامه علمی فناوری سامانه های مخابراتی چیست؟ آگاهی: هدف اصلی این طرح نامه، ایجاد نظام موضوعات پژوهشی در راستای ایجاد و توسعه فناوری های سخت افزاری و نرم افزاری اینترنت اشیاء با رویکرد توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی است.

در کشور ما هوشمند سازی مبتنی بر اینترنت اشیاء در ابعاد کلان قبل از هر چیز نیازمند تعامل دستگاه های مربوطه ازجمله وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان های مدیریت عمومی مانند شهرداری ها و صنایع کوچک و بزرگ تأمین کننده تجهیزات و فناوری موردنیاز است.

آنگاه، توسعه فرهنگ شهروندی هوشمند باید موردنظر قرار گیرد.

این مهم، بدون فراهم کردن الزامات و زمینه سازی لازم، ازیک طرف می تواند نقش منفی برای توسعه فناوری و از دست رفتن فرصت های جهانی و فراملی و بازتولید ناموفق آن داشته باشد.

از طرف دیگر، اگر به شیوه صحیح و کارآمد اجرا نشود علاوه بر وابستگی به فناوری ممکن است بخش هایی از جمعیت را که قادر به انطباق با این شیوه جدید حیات مدرن نیستند به حاشیه براند و توانایی آن ها را برای رفع نیازهایشان با مشکل مواجه کند و در حقیقت یک نوع قطب گرایی اجتماعی و شکاف دیجیتال را به وجود بیاورد.

آنا: برنامه علمی فناوری سامانه های مخابراتی شامل چه رشته هایی می شود؟ آگاهی: بدون شک نقش پیشران دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در ایجاد پایه علمی و فناوری موردنیاز در راستای ایجاد و توسعه فناوری های مبتنی بر اینترنت اشیاء غیرقابل انکار است.

طیف گسترده ای از رشته های دانشگاهی از علوم مهندسی تا علوم پایه و علوم پزشکی و از کشاورزی تا علوم انسانی و هنر در کنار یکدیگر می توانند به توسعه فناوری اینترنت اشیاء در کشور مبادرت کنند.

ایجاد دانش فنی در زمینه های فوق نیاز به همکاری تیمی دارد.

ازآنجاکه این موضوع همچنان در کشور ما جدید و رو به توسعه محسوب می شود تحقیقات کاربردی و هدفمند می تواند منجر به تولید محصولات صنعتی و بسته های مشاوره ای جهت ارائه به مجموعه های مدیریتی دولتی و عمومی، شرکت ها و صنایع و عامه مردم شود.

دانشگاه آزاد اسلامی بااطلاع از نیازهای جامعه و صنعت، سعی بر آن دارد تحقیقات دانشگاهی را در کنار دستیابی به مرجعیت علمی بر توسعه فناوری باهدف کشف نیاز و حل مشکلات کشور متمرکز کند.

در این راستا، تلاش می شود پژوهش های تحصیلات تکمیلی را که به نحوی با مقوله سیستم های مخابراتی ارتباط دارند به سمت پروژه های مسئله محور و مورد تقاضای جامعه علمی و صنعتی کشور هدایت کند.

آنا: اولین چالش برنامه علمی فناوری سامانه های مخابراتی چیست؟ آگاهی: توسعه نیافتگی فراگیر فناوری اینترنت اشیاء در کشور به عنوان اولین چالش در برنامه علمی فناوری سامانه های مخابراتی تدوین شده در دانشگاه آزاد اسلامی شیراز در نظر گرفته شده و اهداف کلان و در دسترس، و راهبردهای دستیابی به اهداف منتظره در قالب نظام موضوعات آن تدوین شده است.

آنا: این برنامه علمی بر اساس چه اسنادی تدوین شده است؟ آگاهی: با توجه به اسناد بالادستی مرتبط ازجمله سند الزامات حاکم بر اینترنت اشیاء در شبکه ملی اطلاعات و سند راهبردی نظام جامع فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران ، مجموعه نظام موضوعات به نحوی طراحی می شود که حلقه های اتصال ذی نفعان صنعتی و دانشگاه ایجاد شود و نهایتاً منجر به تولید زمینه های متعدد پژوهشی در راستای مرتفع نمودن چالش های بخش های مرتبط شود.

همچنین تلاش شد نیازهای روز و آتی صنعت و جامعه، نقشه راه و برنامه های علمی و پژوهشی دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و قطب های فناوری سرآمد جهانی، و نظرات اساتید برجسته دانشگاهی و متخصصین صنعتی داخلی در طراحی نظام موضوعات لحاظ شود.

ازاین رو، این چالش بنیادین منطبق بر خط مشی اسناد بالادستی و خواسته ها و داشته های علمی و صنعتی با رویکرد واقع بینانه شرایط کشور موردتوجه قرار گرفت و اهداف غایی و عینی در کنار راهبردهای مؤثر برای دستیابی به این اهداف، تدوین و به کمیته ارزیابی دبیرخانه مرکزی پایش دانشگاه ارسال شد.

متعاقب تأیید اولیه چالش در کمیته غربالگری، تدوین مجموعه نظام موضوعات چالش توسعه نیافتگی فراگیر فناوری اینترنت اشیاء در کشور اکنون در برنامه کار دبیرخانه علمی استان فارس، کمیته علمی و شوراهای دانشی متشکل از اساتید دانشگاه و کارشناسان صنعتی قرار دارد.

انتهای پیام/4084/
کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی - برنامه - فناوری - اکوسیستم فناوری - نامه - دانشگاه آزاد - دانشگاه - علمی - گردش مالی - اکوسیستم - پژوهش - اینترنت - اینترنت اشیاء - آزاد - اسلامی - سامانه - آگاهی - پایان نامه - بین الملل - شبکه - گردش - مالی - دلار - مجری - خبرگزاری - خبرنگار - دانشجو - پژوهشی - سالانه - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
چرا هزینه سنوات دانشجویان دکترا متفاوت است/ دانشجوها از نیمسال 11 مشمول پرداخت هزینه می شوند

کشف نقطه ضعف ویروس کرونا

هفته آینده هیچ کلاسی در دانشگاه علم و صنعت برگزار نخواهد شد

تجربه تدریس در دوران کرونا

تجربه تدریس در دوران کرونا

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

مشکل آموزش مجازی درس های عملی دانشجویان است

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

مشکل آموزش مجازی درس های عملی دانشجویان است

کاهش محدودیت های آزمون دکتری 1400/ آیا دانشجویان دوره دکتری می توانند در آزمون دکتری شرکت کنند؟

تضمین اشتغال فارغ التحصیلان کشاورزی با 60 درصد آموزش عملی/ حوزه های کاربردی نیازمند نگاه جدی مسئولان است

کشف نقطه ضعف کرونا

تعداد جانباختگان کرونا در استان بوشهر به 685 نفر رسید

بیژن عبدالکریمی: فروپاشی بنیادهای اخلاقی؛ ثمره ظهور مدرنیته / بی اخلاقی پدیده ای جهانی است

31 مؤسسه ایرانی در میان مؤسسه های برتر جهان

اصلاح ساختار حقوق و دستمزد کارکنان دانشگاه آزاد در آینده نزدیک/ارائه تسهیلات به اساتید دانشگاه آزاد

تعداد جانباختگان کرونا در استان بوشهر به 685 نفر رسید

عبدالمجید ارفعی به خاطر ابتلا به کرونا، در بیمارستان بستری شد

نمونه های سیارک در راه بازگشت به زمین از دست می روند

آخرین وضعیت بیماری «عبدالمجید ارفعی»

تایید دوباره هیئت علمی شدن دختر روحانی با وجود تکذیب واعظی

تشکیل گروه های مشترک حوزه و دانشگاه یگانه راه اسلامی سازی علوم انسانی است

طرح استودیوی صنایع خلاق در یزد راه اندازی می شود

زمان ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان دوره دکتری تخصصی دانشگاه پیام نور

زمان و نحوه ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان دانشگاه پیام نور کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در نظام رتبه بندی US News در سال 2021 ارتقا یافت

ساخت پهپادی با الهام از اژدها + فیلم

ثبت نام 100 هزار دانشجوی جدید در دانشگاه فنی و حرفه ای

زمان آغاز آموزش دانشجویان دکتری

فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی در کشت زراعت چوب و جنگل کاری اقتصادی مشارکتی

طراحی ساختار میکروبی برای رفع آلودگی های زیست محیطی

زمان آغاز آموزش دانشجویان دکتری

آبشاری که ستارگان را از یک کهکشان به کهکشان دیگر می ریزد

آبشاری که ستارگان را از یک کهکشان به کهکشان دیگر می ریزد

نحوه انتقال ویروس کرونا در هوا را مشاهده کنید+ فیلم

کشف نقطه ضعف ویروس کرونا

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد

علوم انسانی پیشتاز ثبت پایان نامه در سال تحصیلی گذشته

بازدید معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی از واحد زاهدان

کوچک سازی شرکت ها و خصوصی سازی مبتنی بر چالاکی، خلاقیت و نوآوری است

خرسندی: موج جدید کرونا دانشجوی فوتی برای دانشگاه امیرکبیر نداشت

راهیابی دانشجویان دانشگاه یزد به جشنواره ملی «قرآن و عترت»

اعمال اصلاحات آیین نامه حقوق در احکام فروردین کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی/ 4 بسته حمایتی تا پایان سال پرداخت می شود

نمونه های جمع آوری شده از سیارک بنو در فضا رها شدند/ نگرانی ناسا از حفظ مخزن ذخیره کاوشگر اسیریس رکس

آشنایی با مریخ نورد جدید ناسا+ فیلم

همایش ملی هوش مصنوعی و علوم اسلامی برگزار می شود

آغاز نام نویسی در رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

پانسمانی جدید بر پایه مواد زیستی برای درمان زخم های سوختگی در دانشگاه خلیج فارس اختراع شد

این سو و آن سوی کلاس مجازی در نبض دانشجو

زمان ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان دوره دکتری دانشگاه پیام نور اعلام می شود

400 هکتار زمین به پارک فناوری پردیس اختصاص یافت

رمزگشایی زبان های فراموش شده توسط هوش مصنوعی

مقاله 2 عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی جزء 10 عنوان برتر پایگاه معتبر علمی IEEE

تمدید مهلت ثبت نام اینترنت رایگان اساتید

تمدید مهلت ثبت نام اینترنت رایگان اساتید

اصلاح ساختار و ارتقای حقوق کارکنان دانشگاه آزاد

آزمون EPT دانشگاه آزاد لغو شد

زمان ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری

لغو آزمون EPT و آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی آبان دانشگاه آزاد

تطبیق نیاز دانشگاه ها در جذب هیئت علمی از امروز، سوم آبان ماه آغاز شد

دبیر جدید شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی خراسان جنوبی انتخاب و معرفی شد

دانشجویان از ترم آینده دارای کارنامه فرهنگی می شوند

تمدید مهلت ثبت نام اینترنت رایگان اساتید

اصلاح ساختار و ارتقای حقوق کارکنان دانشگاه آزاد؛ به زودی

دانشگاه فنی و حرفه ای کشور بیش از 150 رشته تحصیلی دارد

آغاز ثبت نام دوره کارشناسی دانشگاه پیام نور

تطبیق نیاز دانشگاه ها در جذب هیات علمی از امروز آغاز شد

برگزیده نخستین سوگواره شعر عاشورایی دانشگاه های کشور معرفی شد

محقق ایرانی سیستم پیش بینی زلزله ابداع کرد

آزمون EPT آبان ماه دانشگاه آزاد لغو شد

برگزاری آزمون اصلح با شرکت 12000 نفر از معلمان ماده 28

چرا باید در دانشگاه تخصصی تحصیل کنیم؟

پیشگیری از وقوع سیل در شهرها با سیستم جی آی اس

پارک فناوری پردیس گسترده تر شد

پیشگریری از وقوع سیل در شهرها با سیستم جی آی اس

فراخوان طراحی و ساخت گجت غیرتهاجمی اندازه گیری گلوکز منتشر شد

فراخوان ثبت نام برای کارگاه مستندسازی با موبایل ویژه دانشجویان استان البرز منتشر شد

برگزاری همایش «زبان و ادب عامه» با همکاری فرهنگستان زبان

ثبت نام 100 هزار دانشجوی جدید در دانشگاه فنی و حرفه ای کشور

لغو آزمون EPT و آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه آزاد

پذیرش 100 هزار دانشجو در دانشگاه فنی و حرفه ای کشور

فنلاند پرچم دار محاسبات کوانتومی جهان می شود

تعامل با صنعت اولویت دانشگاه فنی و حرفه ای است/ وجود 176 دانشکده در کشور

امضای تفاهم نامه دانشگاه فنی و حرفه ای با 12 استانداری کشور

درخشش سمای دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در جشنواره تولید محتوای الکترونیکی

آزمون EPT و تعیین سطح زبان انگلیسی آبان ماه دانشگاه آزاد برگزار نمی شود

آزمون های EPT و تعیین سطح زبان نوبت آبان ماه دانشگاه آزاد لغو شد

ادامه نام نویسی طرح پایش سلامت روان دانشگاه یاسوج

400 دانشجو در خوابگاه های دانشگاه بوعلی سینا اسکان دارند

تقویت کنش گری دانشجویان مستعد در حوزه فیلم و عکس از اهداف جشنواره امید است

5 برنامه درسی بازنگری شده دانشگاه فرهنگیان ابلاغ شد

لغو آزمون EPT و آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه آزاد

اینترنت اشیا، پارادایم تازه برای دنیای جدید/ گردش مالی سالانه 3 تا 14 تریلیون دلار در اکوسیستم فناوری IoT

اینترنت اشیا، پارادایم تازه برای دنیای جدید/ گردش مالی سالانه 3 تا 14 تریلیون دلار در اکوسیستم فناوری IoT