مطالب مرتبط:
نشست خبری لاری سخنگوی وزارت بهداشت | پخش زنده از ایران پرس
نگاهی کوتاه به کتاب لاوینیا | دوباره در خون تو زنده می شوم
زننده ده هزارمین گل تاریخ یونایتد: باید پیشرفت کنیم
افشاگری مدیرعامل از شب زنده داری و قلیان کشی بازیکنان استقلال
تاریخ دفاع مقدس مانع از خطر جریان تحریف است
-135 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 8 مهر 1399 ساعت 00:352020-09-28فرهنگي

تصویری زنده و پویا از مقطعی در تاریخ اندیشه/ سیر فلسفه رنسانس


آنچه در کتاب «تاریخ فلسفه غرب (3)» ارائه شده نه مشتی اطلاعات تاریخیِ بی روح و گسسته، بلکه تصویری زنده و پویا از مقطعی از تاریخ اندیشه است، - آنچه در کتاب تاریخ فلسفه غرب (3) ارائه شده نه مشتی اطلاعات تاریخیِ بی روح و گسسته، بلکه تصویری زنده و پویا از مقطعی از تاریخ اندیشه است، آن هم با چنان دامنه و گستره ای که نیاز خواننده عام و خاص را به یک اندازه برطرف می کند.

کتاب تاریخ فلسفه غرب (3) فلسفه رنسانس نوشته براین پی.

کوپنهاور و چارلز بی.

اشمیت به ترجمه سید مسعود حسینی به تازگی از سوی انتشارات سمت منتشر شده است.

در مقدمه این کتاب می خوانیم: فلسفه عصر رنسانس اگرچه در زمره تواریخ فلسفه قرار می گیرد و طبعاً انتظار می رود اطلاعاتی کلی درباره برخی اندیشمندان و جریان های فکری و فلسفی در عصری خاص به دست دهد، اما سبک نگارش و شیوه ارائه مطالب به نحوی است که خواننده ارتباط مطالب، مکاتب، جریان ها و، خلاصه، نحوه تأثیرها و تأثرها را به طرزی زنده و واضح درک می کند.

روشن است که اشمیت و کوپنهاور تسلط چشمگیری بر حوزه پژوهشی خویش داشته اند، زیرا آنچه در این اثر ارائه شده نه مشتی اطلاعات تاریخیِ بی روح و گسسته، بلکه تصویری زنده و پویا از مقطعی از تاریخ اندیشه است، آن هم با چنان دامنه و گستره ای که نیاز خواننده عام و خاص را به یک اندازه برطرف می کند.

این اثر چند ویژگی مهم دارد: ویژگی نخست، نحوه ورود به بحث است.

کتاب به جای آنکه مستقیماً سراغ نویسندگان عصر رنسانس برود، پس زمینه فکری و فرهنگی این عصر را ترسیم می کند.

از این رو، فصل نخست با شرحی فشرده و بصیرت آمیز از زمینه قرون وسطایی اندیشه رنسانس آغاز می شود.

سپس در همین فصل مؤلفه های اساسی این عصر برشمرده و در بستر تاریخی خود نشانده می شود.

ویژگی دیگر کتاب، که ناشی از آن است که تنها دو نویسنده به نگارش آن اهتمام داشته اند، پیوستگی مطالب است.

فصول دوم تا پنجم که به بیان مهم ترین جریان ها و اندیشمندان عصر رنسانس اختصاص دارد، به نحوی یکپارچه و منسجم نوشته شده اند، به طوری که خواننده به جای قطعاتی جداگانه از تاریخ اندیشه ها، با تصویری یگانه، همچون یک پرده بزرگ نقاشی، مواجه می شود.

ویژگی دیگر، شیوه نویسندگان برای به پایان رساندن کتاب است.

به جای رها کردن خواننده در نقطه ای نامعلوم و نامشخص، نویسندگان کوشیده اند در فصل پایانی به برخی از دیدگاه های متأخرین درباره اندیشه عصر رنسانس دست کم اشاره و گاه به طور تفصیلی از آن ها بحث کنند.

خوشبختانه در زبان فارسی آثاری ارزشمند (همچون آثار بورکهارت و کاسیرر و جز آن ها) در زمینه عصر رنسانس در دسترس است، با وجود این، به نظر نمی رسد آنچه اکنون در دسترس است نیازهای علمی و پژوهشی را تمام و کمال برطرف کند.

کتاب حاضر ممکن است از این حیث جای خالیِ تاریخ تخصصی فلسفه در عصر رنسانس را پر کند.

به علاوه، کتابنامه ای که در انتها آمده است (و در متن انگلیسی بالغ بر هشتاد صفحه است) منبع بسیار مناسب و جامعی برای شناخت آثار مربوط به عصر رنسانس فراهم می کند.

در انتها لازم است به چند نکته درباره ترجمه فارسی این اثر اشاره کنم: نخست اینکه، در ترجمه عبارت ها، اصطلاحات و آثاری که به زبان لاتینی آمده اند از منابع موجود در زبان فارسی مدد گرفته ام، اما به رغم کوشش خود و کمک برخی دوستان، ممکن است لغزش هایی در متن دیده شود که از خواننده تیزبین و نکته دان انتظار می رود آن ها را گوشزد کند تا در چاپ های آتی تصحیح شوند.

در ترجمه نام های خاص عمدتاً به فرهنگ تلفظ نام های خاص تألیف فریبرز مجیدی تکیه کرده و در سایر موارد از اینترنت مدد گرفته ام (گو اینکه در این خصوص، به آثار موجود در زبان فارسی نیز رجوع کرده ام).

نکته دیگر اینکه، در سرتاسر متن عبارت هایی به لاتینی آمده اند که گاه طی یک فصل و حتی فراتر از یک فصل تکرار شده اند و در متن فارسی عمده آن ها به پانویس منتقل شده اند تا خواننده در قرائت متن با وقفه مواجه نشود (به جز مواردی که ذکر آن ها در متن به نوعی ضرورت داشته است).

عبارت هایی را که خود به متن افزوده ام داخل قلاب [] آورده ام.

به علاوه، عبارت های افزوده نویسنده نیز داخل قلاب آمده اند، اما تمامیِ این موارد را در پانویس مشخص کرده ام.

پانویس هایی را که خود افزوده ام با علامت ­ م.

مشخص کرده ام و طبعاً سایر پانویس ها (به جز مواردی که به صورت لاتین اسامی، اصطلاحات و آثار مربوط اند) از نویسنده است.

ساختار کتاب هر که این بختِ نیک را داشته که چارلز اشمیت را بشناسد، با او تحصیل کند، یا کتاب ها و مقالات متعدد او را بخواند، خواهد دانست که چقدر بهتر می بود اگر محققی چنین عالِم و خلاق زنده می مانْد تا این تاریخ فلسفه را به پایان برساند.

مجلد حاضر (سوای یادداشت ها و کتابنامه) مشتمل بر حدود 117 هزار کلمه است.

چارلز پیش نویسی در تقریباً 40 هزار کلمه به جا گذاشت که شاید یک پنجم آن در مرحله بازنویسی کنار گذاشته شد.

چارچوب کتاب ایده او بود؛ شش فصل که کمابیش با فصل هایی که در پی می آیند متناظرند.

دو فصل نخست بیش از چهار فصل آخر دربرگیرنده نوشته های او، تا حد جمله، هستند.

در چهار فصل آخر حضور او را بیشتر در ساختار گسترده تر فصل ها می توان مشاهده کرد تا در جملاتشان.

کل متن حاضر تعمیم پردامنه ماترک اوست.

فصل نخستِ پیش نویسِ او فاقد بخشی در باب کلیسا و دولت بود.

در فصل دوم بخش های مربوط به تراپزونتیوس، لوفور، میر و ویتوریا مطالبی هستند که به کتاب افزوده شدند.

فصل های سوم، چهارم و پنجم بسیار حجیم تر از بخش های متناظر با آن ها در دست نویس مزبور هستند: 22 هزار کلمه پیش نویسِ چارلز در این سه فصل به 66 هزار کلمه افزایش یافتند.

چارلز برای فصل ششم فقط یک عنوان به جا گذاشت که اندکی با عنوان فعلی متفاوت بود.

دیدگاه های چارلز در باب مسائل عمده ترِ مربوط به این مجلد از نظر بسیاری از خوانندگان پنهان نخواهند ماند.

اندیشه ارسطویی و شکاکانه در کتاب حاضر به این دلیل برجسته و مهم است که چارلز به درستی باور داشت دِین فلسفه اوایل عصر مدرن به این اندیشه ها بیش از آن چیزی بوده است که مفسران پیشین قبول داشته اند.

شماری از موضوعات و شخصیت ها که او در زمینه آن ها متخصص بود در این تاریخ فلسفه تأکید شده اند: اهمیت فلسفه طبیعی؛ نقش تعلیم و تربیت دانشگاهی؛ سیر و تحول سنت کتاب درسی؛ احیای شارحان مشایی باستانی و تداوم تأثیر ابن رشد.

جایگاه سیسرون در میان صاحب نظران باستانی یا جایگاه پیکوی جوان در میان اندیشمندان عصر رنسانس.

این ها و شمار زیادی از سایر واقعیات و تفاسیر در زمره افادات ویژه او در تاریخ فلسفه بودند و آن ها را می توان در آنچه در پی می آید به عینه مشاهده کرد.

با این حال، چون او به دلیل مرگ زودهنگام در آوریل 1986 نتوانست این مجلد را تکمیل کند، مجلد حاضر بی تردید مطالبی را در بر می گیرد که او اگر بود آن ها را قلم می گرفت و چه بسا مطالب دیگری را از قلم می اندازد که او اگر بود آن ها را به کتاب می افزود.

خطاهای اندکی که باقی مانده است از بررسی دقیق او پنهان نمی مانْد.

با توجه به علائق خودم، این کتاب احتمالاً مطالبی درباره زبان، منطق، افلاطون گرایی و علوم خفیه را شامل می شود که چه بسا از آنچه ممکن بود در بر بگیرد بیشترند و شاید مطالب کمتری درباره فلسفه طبیعی در خود می گنجانَد.

پیش نویس چارلز حاوی مطالب اندکی درباره تاریخ نگاری معاصر بود.

او احتمالاً این موضوع را برای فصل آخر در نظر گرفته بود که برای آن جز یک عنوان چیزی به جا نگذاشت.

متن فعلی مطالب مفصلی درباره تاریخ فلسفه در اوایل عصر مدرن به منزله شالوده تصویر مرسوم معاصر به دست می دهد، اما جز ذکر شمار اندکی از بنیان گذاران تحقیقات مربوط به عصر رنسانس ­ بورکهارت، کاسیرر، واربورگ کریستلر مطلب دندان گیری درباره پژوهش قرن بیستم در این حوزه بیان نمی دارد.

از فلسفه قرن بیستم در فصل پایانی بحث می شود.

در این فصل پیشنهادهایی معدود درباره پیوندهایی با اوایل عصر مدرن داده می شود که ممکن است برای دانشجویان معاصر فلسفه جالب نظر باشد.

کتابنامه مجموعه جامع یا حتی گویایی از آثار جنبیِ ناظر به فلسفه عصر رنسانس نیست، بلکه فهرست آثاری است که در نگارش این کتاب نقش اساسی داشته اند، اما آشنایی کتاب شناختیِ عامی نیز در باب اندیشمندان و مسائل مهم تر به دست می دهد.

به هیچ وجه کوشیده نشده انبوه تحقیقات کارشناسانه در باب فلسفه عصر رنسانس فهرست شود.

اگرچه بخش اعظمی از بهترین آثار درباره این دوره همچنان به زبان های اروپای قاره ای منتشر می شوند، کتابنامه بر آثاری انگلیسی تأکید می کند که در دسترس طیف وسیعی از خوانندگان قرار دارند، البته در جایی که چنین آثاری موجود و در دسترس باشند.

کتابنامه ای نسبتاً روزآمد برای استفاده تخصصی تر در تاریخ فلسفه عصر رنسانس کمبریج مندرج است که در سال 1988 به سردبیری چارلز اشمیت و همراهی کوئنتین اسکینر، اکهارت کسلر و جیل کرای منتشر شده است.

یادداشت ها ارجاعاتی مستقیم به منابع اصلی و نقل قول هایی اندک از تحقیقات جنبی به دست می دهند؛ نیز به وجهی وسیع تر نه تنها به آثار جنبی ای که این کتاب بر آن ها مبتنی است بلکه به طیف گسترده تری از منابع که به نظر خواننده چه بسا سودمند برسند ارجاع می دهند.

به عبارت دیگر، ترکیب یادداشت ها و کتابنامه چه بسا عزیمتگاهی باشد برای خواننده ای که مایل است درباره شخصیت ها و جنبش های عمده مورد بحث در کتاب مطالب بیشتری بیاموزد.

بدیهی است دامنه کتاب و مقررات مجموعه مانع از آن می شوند که تفسیرها و تعلیقات مبسوط و منظومه واری درباره آثار جنبیِ بی شماری به دست داده شود که فراپشت هر تلاشی از این دست قرار دارند.

برخی از بخش ها تفسیرهایی از محققان معاصر مستقل مونفاسانی در باب تراپزونتیوس، واتسدر باب کوسانوس، نورنا و پاگدن در باب بیوِس و ویتوریا، و غیره ­ را در خود هضم کرده اند، اما غالب دِین ها پراکنده ترند، دِین هایی به شمار بیشتری از ادبا که چارلز یکی از اعضای بسیار گران قدر آن بود.

در بخش دیگری از این کتاب آمده است: فیلسوفان رنسانس عمدتاً به زبان لاتینی قلم می زدند.

متون یونانی ای که این فیلسوفان به زبان لاتینی ترجمه کردند منابع اصلی الهام فلسفی بودند.

نقش زبان لاتینی و یونانی علی الخصوص زمانی پیچیده و مسئله آفرین شد که اندیشمندان اوایل عصر مدرن درباره زبان و منطق دست به فلسفه ورزی زدند، به طوری که زبان های باستانی، به ویژه زبان لاتینی، به موضوعات اصلی تحلیل فلسفی مبدل شدند، آن هم غالباً به وجهی جدایی ناپذیر از پژوهش های ناظر به دستور زبان و خطابه.

در دو یا سه مورد که طرز بیان اصلی صبغه انتقادی دارد، متون لاتینی را بازتولید و نیز ترجمه کرده ام.

در سایر موارد، ترجمه عبارت هایی را که در اصل به زبان های خارجی نگارش یافته اند قید کرده ام، ترجمه هایی که از آنِ خودم هستند مگر مواردی که در یادداشت ها به آن ها اشاره شده است.

کلمات یونانی با الفبای انگلیسی حرف نگاری شده اند و در آن ها u در ازای اوپسیلون، e در ازای اتا و o در ازای اُمگا آمده است.

با فرض اینکه کتاب خوانندگانی بسیار دارد، از شیوه کوته نویسی متعارف برای متون کلاسیکی که ترجمه عناوین کامل آن ها در یادداشت ها آمده است استفاده نکرده ام.

از آنجا که آثار مهم عصر رنسانس غالباً با عناوین لاتینی آن ها شناخته می شوند معمولاً عنوان اصلی را در سطور اندکی از ترجمه اثر مربوط یا با نشانه معنایی دیگری به دست داده ام.

هرگاه مسائل تخصصی مطرح می شوند ­ برای مثال، در بحث درباره قیاس ها و سایر مسائل منطقی ­ کوشیده ام پس زمینه اندکی که حتی المقدور به بند مورد نظر نزدیک است قید کنم، ولی هرگاه ارجاع به بخش دیگری از کتاب به طور ویژه اهمیت داشته است، عبارت بنگرید به ادامه در متن از طریق یادداشت متعاقب، به مطالب مقتضی منتهی می شود.

تواریخ زندگی و مرگ اشخاصِ تاریخی در نمایه قید شده است.

بخش اعظمی از کتاب بر اساس موضوع مرتب شده است نه بر اساس ترتیب تاریخی.

با این حال، هر فصل به جز فصل نخست و فصل پایانی کمابیش مطابق با ترتیب تاریخی است، هرچند خواننده در جایی که مضمون به جای شخصیت به اصل سازمان دهنده عمده مبدل می شود به پاره ای وارونگی ها (کوسانوس و پیکو، والا و بیوِس، مور و ماکیاولی) و وقفه ها (برونو) پی خواهد برد.

کتاب تاریخ فلسفه غرب (3) فلسفه رنسانس نوشته براین پی.

کوپنهاور و چارلز بی.

اشمیت به ترجمه سید مسعود حسینی با شمارگان 500 نسخه در 449 صفحه به بهای 46 هزار تومان از سوی انتشارات سمت منتشر شده است.


کلید واژه ها: تاریخ فلسفه غرب - تاریخ - فلسفه - اطلاعات - اندیشه - تصویری - کتاب - مقطعی - خواننده - پویا - زنده - عصر رنسانس - اطلاعاتی - انتشارات - انتظار - اشمیت - ترجمه - منتشر - نوشته - دامنه - نگارش - مسعود - حسینی - براین - فلسفی - نیاز - قرار - شیوه - چنان - فکری

آخرین اخبار سرویس:
عکس جنجالی و مسخره ریحانه پارسا

نذر مهربانی در نذر آب + فیلم

تشییع و خاکسپاری پیکر ز نده یاد کریم اکبری مبارکه + عکس

چطور از خانه گواهی عدم سوء پیشینه بگیریم ؟

ساعد سهیلی و رنگ موی جلفش+عکس

انتشار «حاج آخوند» با صدای عطاءالله مهاجرانی

تشییع و خاکسپاری پیکر زنده یاد کریم اکبری مبارکه + عکس

دیجیتال سازی اسناد خطی کاخ گلستان با اسکنرهای مخصوص

دیجیتال سازی اسناد خطی کاخ گلستان با اسکنرهای مخصوص

اخبار » هفت عصر » 10 آبان 1399

3 فیلم ایرانی در جشنواره آسیایی هنگ کنگ

اخبار » هفت عصر » 10 آبان 1399

حضور 6 فیلم ایرانی در جشنواره «ایدفا»

3 فیلم ایرانی در جشنواره آسیایی هنگ کنگ

از یک انتصاب در جشنواره تئاتر فجر تا چند خبر دیگر هنری

انتشار 30 روایت از کرونا

صدای به جامانده از سلمان هراتی را بشنوید

دورهمی آقایون بازیگر در تولد 40 سالگی کاوه خداشناس+عکس

بازیگر جیمز باند درگذشت +عکس

صدای به جامانده از سلمان هراتی را بشنوید

گله های خانواده عزادار بازیگر مشهور

هنر یکی از بهترین ابزارها برای معرفی توانمندی ها و فرصت های جذب سرمایه گذار است

جشن تولد خاکی و خودمانی همسر سیروس همتی+عکس

پویش من ماسک میزنم ، هنر در مقابله با کرونا

در پشت صحنه با شان کانری به روایت تصویر

شون کانری اولین بازیگر «جیمز باند» درگذشت

خبر هایی کوتاه از نقاط مختلف استان قزوین + فیلم

برترین های پروژه »آهنگسازان جوان« معرفی شدند

حضور 6 فیلم ایرانی در جشنواره «ایدفا»

حضور 6 فیلم ایرانی در جشنواره «ایدفا»

15 رسانه ناقض مالکیت معنوی سریال های نمایش خانگی مسدود شدند

مهدی مریزاد خاکسپاری زنده یاد احمد نصیرپور عکاس مطبوعات

جزییات محدودیت های کرونایی تهران از 10 آبان تا 16 آبان

ثبت نام جشنواره فیلم عمار

هیئت داوران بخش «فیلم به معنای مطلق» جشنواره فیلم مقاومت معرفی شدند

مراسم خاکسپاری زنده یاد احمد نصیرپور عکاس مطبوعات

در سومین روز از جشنواره سی وهفتم فیلم کوتاه چه گذشت؟

پیکر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در سلماس به خاک سپرده می شود

مرتضی احمدی از بازیگری تا صداپیشگی + بیوگرافی و عکس

مهاجرانی صدای حاج آخوند را درآورد

برای آشنایی با احساسات من با کفش من راه برو

سیدضیا هاشمی: اتحادیه تهیه کنندگان به زودی از خانه سینما جدا می شود

بیجه سفیر فیلم و 16 مستند از خانه مستند در راه جشنواره حقیقت

نگاهی به سریال های امنیتی همزمان با پخش «خانه امن»/ جاسوس بازی در تلویزیون!

سکانس هایی از فیلم سینمایی اولین امضا برای رعنا

هشت جایزه جهانی دیگر برای انیمیشن ملکوت

محمدرضا علیزاده: برنامه ها با حضور مردم برگزار نمی شود

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جشنواره نواحی 13

اسعدی: مقرر شد دو نوع تقدیر از هنرمندان به عمل آید

شون کانری درگذشت

سخنان پاپ در حمایت از رابطه همجنسگرایان تغییر موضع کلیسا در مورد ازدواج نیست

زندگینامه رهبری شگفت انگیز از نیوزیلند

پیام تسلیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی درگذشت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی

برگزاری سیزدهمین جشنواره نواحی موسیقی بدون تماشاگر!

خاکسپاری پیکر زنده یاد کریم اکبری مبارکه/عکس

کتاب «شیوه طراحی ذهنی» چاپ نهمی شد

میلاد کی مرام و مجید صالحی در سریال سیاوش + تصاویر

«آن شب» با بازی شهاب حسینی، مورد پسند منتقد ورایتی قرار گرفت

هشتمین جلد خاطرات ناصرالدین شاه در 723 صفحه

خاکسپاری پیکر زنده یاد کریم اکبری مبارکه/عکس

سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان

«پایتخت» فیلم سینمایی شد

کتاب «شیوه طراحی ذهنی» چاپ نهمی شد

چرا از نامِ بازیگر ابن ملجم برای توقف فیلم ها استفاده می کنند؟

پز دادن مرجانه دلدار گلچین برای خانه زیبایش + عکس

«شان کانری» برنده اسکار و محبوب ترین «جیمز باند» درگذشت

نگاهی به سریال های امنیتی هم زمان با پخش «خانه امن»/ جاسوس بازی در تلویزیون

«سوفیا لورن» و شانس رکوردشکنی در 86 سالگی/عکس

مرمت یک اثر تاریخی در دزفول

خاکسپاری پیکر زنده یاد کریم اکبری مبارکه

شان کانری، نخستین جیمز باند سینما، در 90 سالگی درگذشت

آیین وداع اهالی فرهنگ و هنر آذربایجان شرقی با مدیرکل فقید فرهنک و ارشاد اسلامی استان

«شطرنج با ماشین قیامت» به چاپ بیست و سوم رسید

درخواست کانون کارگردانان: همه پروژه های فیلمبرداری را تا پایان پیک کرونا، متوقف کنید

کارگردان «دکتر استرنج» فیلم ترسناک می سازد

اکران تئاتر «اگه گربه رو ببینم» در نمایش نما

شان کانری نخستین جیمز باند سینما درگذشت

«شان کانری» درگذشت

«عبور از گذشته» به زودی چاپ می شود

اخبار هالیوود| «شان کانری» درگذشت

ششمین چاپ از رساله در تاریخ ادیان

«سوفیا لورن» و شانس رکوردشکنی در 86 سالگی/عکس

اظهارنظر جنجالی «کوروش تهامی» درباره سریال «دل»/نگاهی به تازه ترین حضور سینمایی «محمدحسین لطیفی»

«عبور از گذشته» به زودی چاپ می شود

تصاویری از مراسم خاکسپاری کریم اکبری مبارکه با حضور جمعی از هنرمندان

انسان در جستجوی معنا با ترجمه جدید آمد

جایزه اسپانیایی ها برای فیلم علی مصفا

جشنواره ایران در همگرایی هنرمندان مقاومت تاثیر بسیار دارد

جشنواره ایران در همگرایی هنرمندان مقاومت تاثیر بسیار دارد

«خط فرضی» بهترین فیلم جشنواره اسپانیایی

واکنش بازیگر پیشکسوت به اهانت فرانسه به پیامبر اکرم(ص)

چالش های بورس موضوع یک سریال رادیویی

تشییع و خاکسپاری پیکر زنده یاد کریم اکبری مبارکه

محمدرضا گلزار با شلوارک ارتشی +عکس

«خط فرضی» با بازی پژمان جمشیدی جایزه برد

مهدی مریزاد تشییع و خاکسپاری کریم اکبری مبارکه

«خط فرضی» با بازی پژمان جمشیدی جایزه برد

واکنش بازیگر پیشکسوت به اهانت فرانسه به پیامبر اکرم(ص)

نقد ورایتی درباره فیلمی ترسناک با بازی شهاب حسینی

بازیگر مختارنامه به خاک سپرده شد

تصویری زنده و پویا از مقطعی در تاریخ اندیشه/ سیر فلسفه رنسانس

تصویری زنده و پویا از مقطعی در تاریخ اندیشه/ سیر فلسفه رنسانس