مطالب مرتبط:
نشست خبری لاری سخنگوی وزارت بهداشت | پخش زنده از ایران پرس
نگاهی کوتاه به کتاب لاوینیا | دوباره در خون تو زنده می شوم
زننده ده هزارمین گل تاریخ یونایتد: باید پیشرفت کنیم
افشاگری مدیرعامل از شب زنده داری و قلیان کشی بازیکنان استقلال
تاریخ دفاع مقدس مانع از خطر جریان تحریف است
-135 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 8 مهر 1399 ساعت 00:352020-09-28فرهنگي

تصویری زنده و پویا از مقطعی در تاریخ اندیشه/ سیر فلسفه رنسانس


آنچه در کتاب «تاریخ فلسفه غرب (3)» ارائه شده نه مشتی اطلاعات تاریخیِ بی روح و گسسته، بلکه تصویری زنده و پویا از مقطعی از تاریخ اندیشه است، - آنچه در کتاب تاریخ فلسفه غرب (3) ارائه شده نه مشتی اطلاعات تاریخیِ بی روح و گسسته، بلکه تصویری زنده و پویا از مقطعی از تاریخ اندیشه است، آن هم با چنان دامنه و گستره ای که نیاز خواننده عام و خاص را به یک اندازه برطرف می کند.

کتاب تاریخ فلسفه غرب (3) فلسفه رنسانس نوشته براین پی.

کوپنهاور و چارلز بی.

اشمیت به ترجمه سید مسعود حسینی به تازگی از سوی انتشارات سمت منتشر شده است.

در مقدمه این کتاب می خوانیم: فلسفه عصر رنسانس اگرچه در زمره تواریخ فلسفه قرار می گیرد و طبعاً انتظار می رود اطلاعاتی کلی درباره برخی اندیشمندان و جریان های فکری و فلسفی در عصری خاص به دست دهد، اما سبک نگارش و شیوه ارائه مطالب به نحوی است که خواننده ارتباط مطالب، مکاتب، جریان ها و، خلاصه، نحوه تأثیرها و تأثرها را به طرزی زنده و واضح درک می کند.

روشن است که اشمیت و کوپنهاور تسلط چشمگیری بر حوزه پژوهشی خویش داشته اند، زیرا آنچه در این اثر ارائه شده نه مشتی اطلاعات تاریخیِ بی روح و گسسته، بلکه تصویری زنده و پویا از مقطعی از تاریخ اندیشه است، آن هم با چنان دامنه و گستره ای که نیاز خواننده عام و خاص را به یک اندازه برطرف می کند.

این اثر چند ویژگی مهم دارد: ویژگی نخست، نحوه ورود به بحث است.

کتاب به جای آنکه مستقیماً سراغ نویسندگان عصر رنسانس برود، پس زمینه فکری و فرهنگی این عصر را ترسیم می کند.

از این رو، فصل نخست با شرحی فشرده و بصیرت آمیز از زمینه قرون وسطایی اندیشه رنسانس آغاز می شود.

سپس در همین فصل مؤلفه های اساسی این عصر برشمرده و در بستر تاریخی خود نشانده می شود.

ویژگی دیگر کتاب، که ناشی از آن است که تنها دو نویسنده به نگارش آن اهتمام داشته اند، پیوستگی مطالب است.

فصول دوم تا پنجم که به بیان مهم ترین جریان ها و اندیشمندان عصر رنسانس اختصاص دارد، به نحوی یکپارچه و منسجم نوشته شده اند، به طوری که خواننده به جای قطعاتی جداگانه از تاریخ اندیشه ها، با تصویری یگانه، همچون یک پرده بزرگ نقاشی، مواجه می شود.

ویژگی دیگر، شیوه نویسندگان برای به پایان رساندن کتاب است.

به جای رها کردن خواننده در نقطه ای نامعلوم و نامشخص، نویسندگان کوشیده اند در فصل پایانی به برخی از دیدگاه های متأخرین درباره اندیشه عصر رنسانس دست کم اشاره و گاه به طور تفصیلی از آن ها بحث کنند.

خوشبختانه در زبان فارسی آثاری ارزشمند (همچون آثار بورکهارت و کاسیرر و جز آن ها) در زمینه عصر رنسانس در دسترس است، با وجود این، به نظر نمی رسد آنچه اکنون در دسترس است نیازهای علمی و پژوهشی را تمام و کمال برطرف کند.

کتاب حاضر ممکن است از این حیث جای خالیِ تاریخ تخصصی فلسفه در عصر رنسانس را پر کند.

به علاوه، کتابنامه ای که در انتها آمده است (و در متن انگلیسی بالغ بر هشتاد صفحه است) منبع بسیار مناسب و جامعی برای شناخت آثار مربوط به عصر رنسانس فراهم می کند.

در انتها لازم است به چند نکته درباره ترجمه فارسی این اثر اشاره کنم: نخست اینکه، در ترجمه عبارت ها، اصطلاحات و آثاری که به زبان لاتینی آمده اند از منابع موجود در زبان فارسی مدد گرفته ام، اما به رغم کوشش خود و کمک برخی دوستان، ممکن است لغزش هایی در متن دیده شود که از خواننده تیزبین و نکته دان انتظار می رود آن ها را گوشزد کند تا در چاپ های آتی تصحیح شوند.

در ترجمه نام های خاص عمدتاً به فرهنگ تلفظ نام های خاص تألیف فریبرز مجیدی تکیه کرده و در سایر موارد از اینترنت مدد گرفته ام (گو اینکه در این خصوص، به آثار موجود در زبان فارسی نیز رجوع کرده ام).

نکته دیگر اینکه، در سرتاسر متن عبارت هایی به لاتینی آمده اند که گاه طی یک فصل و حتی فراتر از یک فصل تکرار شده اند و در متن فارسی عمده آن ها به پانویس منتقل شده اند تا خواننده در قرائت متن با وقفه مواجه نشود (به جز مواردی که ذکر آن ها در متن به نوعی ضرورت داشته است).

عبارت هایی را که خود به متن افزوده ام داخل قلاب [] آورده ام.

به علاوه، عبارت های افزوده نویسنده نیز داخل قلاب آمده اند، اما تمامیِ این موارد را در پانویس مشخص کرده ام.

پانویس هایی را که خود افزوده ام با علامت ­ م.

مشخص کرده ام و طبعاً سایر پانویس ها (به جز مواردی که به صورت لاتین اسامی، اصطلاحات و آثار مربوط اند) از نویسنده است.

ساختار کتاب هر که این بختِ نیک را داشته که چارلز اشمیت را بشناسد، با او تحصیل کند، یا کتاب ها و مقالات متعدد او را بخواند، خواهد دانست که چقدر بهتر می بود اگر محققی چنین عالِم و خلاق زنده می مانْد تا این تاریخ فلسفه را به پایان برساند.

مجلد حاضر (سوای یادداشت ها و کتابنامه) مشتمل بر حدود 117 هزار کلمه است.

چارلز پیش نویسی در تقریباً 40 هزار کلمه به جا گذاشت که شاید یک پنجم آن در مرحله بازنویسی کنار گذاشته شد.

چارچوب کتاب ایده او بود؛ شش فصل که کمابیش با فصل هایی که در پی می آیند متناظرند.

دو فصل نخست بیش از چهار فصل آخر دربرگیرنده نوشته های او، تا حد جمله، هستند.

در چهار فصل آخر حضور او را بیشتر در ساختار گسترده تر فصل ها می توان مشاهده کرد تا در جملاتشان.

کل متن حاضر تعمیم پردامنه ماترک اوست.

فصل نخستِ پیش نویسِ او فاقد بخشی در باب کلیسا و دولت بود.

در فصل دوم بخش های مربوط به تراپزونتیوس، لوفور، میر و ویتوریا مطالبی هستند که به کتاب افزوده شدند.

فصل های سوم، چهارم و پنجم بسیار حجیم تر از بخش های متناظر با آن ها در دست نویس مزبور هستند: 22 هزار کلمه پیش نویسِ چارلز در این سه فصل به 66 هزار کلمه افزایش یافتند.

چارلز برای فصل ششم فقط یک عنوان به جا گذاشت که اندکی با عنوان فعلی متفاوت بود.

دیدگاه های چارلز در باب مسائل عمده ترِ مربوط به این مجلد از نظر بسیاری از خوانندگان پنهان نخواهند ماند.

اندیشه ارسطویی و شکاکانه در کتاب حاضر به این دلیل برجسته و مهم است که چارلز به درستی باور داشت دِین فلسفه اوایل عصر مدرن به این اندیشه ها بیش از آن چیزی بوده است که مفسران پیشین قبول داشته اند.

شماری از موضوعات و شخصیت ها که او در زمینه آن ها متخصص بود در این تاریخ فلسفه تأکید شده اند: اهمیت فلسفه طبیعی؛ نقش تعلیم و تربیت دانشگاهی؛ سیر و تحول سنت کتاب درسی؛ احیای شارحان مشایی باستانی و تداوم تأثیر ابن رشد.

جایگاه سیسرون در میان صاحب نظران باستانی یا جایگاه پیکوی جوان در میان اندیشمندان عصر رنسانس.

این ها و شمار زیادی از سایر واقعیات و تفاسیر در زمره افادات ویژه او در تاریخ فلسفه بودند و آن ها را می توان در آنچه در پی می آید به عینه مشاهده کرد.

با این حال، چون او به دلیل مرگ زودهنگام در آوریل 1986 نتوانست این مجلد را تکمیل کند، مجلد حاضر بی تردید مطالبی را در بر می گیرد که او اگر بود آن ها را قلم می گرفت و چه بسا مطالب دیگری را از قلم می اندازد که او اگر بود آن ها را به کتاب می افزود.

خطاهای اندکی که باقی مانده است از بررسی دقیق او پنهان نمی مانْد.

با توجه به علائق خودم، این کتاب احتمالاً مطالبی درباره زبان، منطق، افلاطون گرایی و علوم خفیه را شامل می شود که چه بسا از آنچه ممکن بود در بر بگیرد بیشترند و شاید مطالب کمتری درباره فلسفه طبیعی در خود می گنجانَد.

پیش نویس چارلز حاوی مطالب اندکی درباره تاریخ نگاری معاصر بود.

او احتمالاً این موضوع را برای فصل آخر در نظر گرفته بود که برای آن جز یک عنوان چیزی به جا نگذاشت.

متن فعلی مطالب مفصلی درباره تاریخ فلسفه در اوایل عصر مدرن به منزله شالوده تصویر مرسوم معاصر به دست می دهد، اما جز ذکر شمار اندکی از بنیان گذاران تحقیقات مربوط به عصر رنسانس ­ بورکهارت، کاسیرر، واربورگ کریستلر مطلب دندان گیری درباره پژوهش قرن بیستم در این حوزه بیان نمی دارد.

از فلسفه قرن بیستم در فصل پایانی بحث می شود.

در این فصل پیشنهادهایی معدود درباره پیوندهایی با اوایل عصر مدرن داده می شود که ممکن است برای دانشجویان معاصر فلسفه جالب نظر باشد.

کتابنامه مجموعه جامع یا حتی گویایی از آثار جنبیِ ناظر به فلسفه عصر رنسانس نیست، بلکه فهرست آثاری است که در نگارش این کتاب نقش اساسی داشته اند، اما آشنایی کتاب شناختیِ عامی نیز در باب اندیشمندان و مسائل مهم تر به دست می دهد.

به هیچ وجه کوشیده نشده انبوه تحقیقات کارشناسانه در باب فلسفه عصر رنسانس فهرست شود.

اگرچه بخش اعظمی از بهترین آثار درباره این دوره همچنان به زبان های اروپای قاره ای منتشر می شوند، کتابنامه بر آثاری انگلیسی تأکید می کند که در دسترس طیف وسیعی از خوانندگان قرار دارند، البته در جایی که چنین آثاری موجود و در دسترس باشند.

کتابنامه ای نسبتاً روزآمد برای استفاده تخصصی تر در تاریخ فلسفه عصر رنسانس کمبریج مندرج است که در سال 1988 به سردبیری چارلز اشمیت و همراهی کوئنتین اسکینر، اکهارت کسلر و جیل کرای منتشر شده است.

یادداشت ها ارجاعاتی مستقیم به منابع اصلی و نقل قول هایی اندک از تحقیقات جنبی به دست می دهند؛ نیز به وجهی وسیع تر نه تنها به آثار جنبی ای که این کتاب بر آن ها مبتنی است بلکه به طیف گسترده تری از منابع که به نظر خواننده چه بسا سودمند برسند ارجاع می دهند.

به عبارت دیگر، ترکیب یادداشت ها و کتابنامه چه بسا عزیمتگاهی باشد برای خواننده ای که مایل است درباره شخصیت ها و جنبش های عمده مورد بحث در کتاب مطالب بیشتری بیاموزد.

بدیهی است دامنه کتاب و مقررات مجموعه مانع از آن می شوند که تفسیرها و تعلیقات مبسوط و منظومه واری درباره آثار جنبیِ بی شماری به دست داده شود که فراپشت هر تلاشی از این دست قرار دارند.

برخی از بخش ها تفسیرهایی از محققان معاصر مستقل مونفاسانی در باب تراپزونتیوس، واتسدر باب کوسانوس، نورنا و پاگدن در باب بیوِس و ویتوریا، و غیره ­ را در خود هضم کرده اند، اما غالب دِین ها پراکنده ترند، دِین هایی به شمار بیشتری از ادبا که چارلز یکی از اعضای بسیار گران قدر آن بود.

در بخش دیگری از این کتاب آمده است: فیلسوفان رنسانس عمدتاً به زبان لاتینی قلم می زدند.

متون یونانی ای که این فیلسوفان به زبان لاتینی ترجمه کردند منابع اصلی الهام فلسفی بودند.

نقش زبان لاتینی و یونانی علی الخصوص زمانی پیچیده و مسئله آفرین شد که اندیشمندان اوایل عصر مدرن درباره زبان و منطق دست به فلسفه ورزی زدند، به طوری که زبان های باستانی، به ویژه زبان لاتینی، به موضوعات اصلی تحلیل فلسفی مبدل شدند، آن هم غالباً به وجهی جدایی ناپذیر از پژوهش های ناظر به دستور زبان و خطابه.

در دو یا سه مورد که طرز بیان اصلی صبغه انتقادی دارد، متون لاتینی را بازتولید و نیز ترجمه کرده ام.

در سایر موارد، ترجمه عبارت هایی را که در اصل به زبان های خارجی نگارش یافته اند قید کرده ام، ترجمه هایی که از آنِ خودم هستند مگر مواردی که در یادداشت ها به آن ها اشاره شده است.

کلمات یونانی با الفبای انگلیسی حرف نگاری شده اند و در آن ها u در ازای اوپسیلون، e در ازای اتا و o در ازای اُمگا آمده است.

با فرض اینکه کتاب خوانندگانی بسیار دارد، از شیوه کوته نویسی متعارف برای متون کلاسیکی که ترجمه عناوین کامل آن ها در یادداشت ها آمده است استفاده نکرده ام.

از آنجا که آثار مهم عصر رنسانس غالباً با عناوین لاتینی آن ها شناخته می شوند معمولاً عنوان اصلی را در سطور اندکی از ترجمه اثر مربوط یا با نشانه معنایی دیگری به دست داده ام.

هرگاه مسائل تخصصی مطرح می شوند ­ برای مثال، در بحث درباره قیاس ها و سایر مسائل منطقی ­ کوشیده ام پس زمینه اندکی که حتی المقدور به بند مورد نظر نزدیک است قید کنم، ولی هرگاه ارجاع به بخش دیگری از کتاب به طور ویژه اهمیت داشته است، عبارت بنگرید به ادامه در متن از طریق یادداشت متعاقب، به مطالب مقتضی منتهی می شود.

تواریخ زندگی و مرگ اشخاصِ تاریخی در نمایه قید شده است.

بخش اعظمی از کتاب بر اساس موضوع مرتب شده است نه بر اساس ترتیب تاریخی.

با این حال، هر فصل به جز فصل نخست و فصل پایانی کمابیش مطابق با ترتیب تاریخی است، هرچند خواننده در جایی که مضمون به جای شخصیت به اصل سازمان دهنده عمده مبدل می شود به پاره ای وارونگی ها (کوسانوس و پیکو، والا و بیوِس، مور و ماکیاولی) و وقفه ها (برونو) پی خواهد برد.

کتاب تاریخ فلسفه غرب (3) فلسفه رنسانس نوشته براین پی.

کوپنهاور و چارلز بی.

اشمیت به ترجمه سید مسعود حسینی با شمارگان 500 نسخه در 449 صفحه به بهای 46 هزار تومان از سوی انتشارات سمت منتشر شده است.


کلید واژه ها: تاریخ فلسفه غرب - تاریخ - فلسفه - اطلاعات - اندیشه - تصویری - کتاب - مقطعی - خواننده - پویا - زنده - عصر رنسانس - اطلاعاتی - انتشارات - انتظار - اشمیت - ترجمه - منتشر - نوشته - دامنه - نگارش - مسعود - حسینی - براین - فلسفی - نیاز - قرار - شیوه - چنان - فکری

آخرین اخبار سرویس:
کوروش تهامی در نقد سریال«دل»: تکرارهای سریال دلخواه من نبود

بازیگری که پل ارتباطی فرهنگ مدیترانه است

قسمت پانزدهم سریال «در قلب من» را از شبکه آی فیلم 2 تماشا کنید+ویدیو

انتقاد کورش تهامی از تکرارهای بی مورد سریال دل

تاکید شورای مرکزی کانون کارگردانان بر تعطیلی پروژه ها تا پیک کرونا

آنچه کریم اکبری مبارکه بعد از 40 سال معلمی به ما آموخت

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

دستیابی «ملکوت» به 35 جایزه جهانی

بازشدن جعبه سیاه تروریسم در «خانه امن»/ اگر اسراییل از دستش بربیاید، آب و هوا را هم روی کشور ما می بندد!

15 رسانه ناقض مالکیت معنوی سریال های نمایش خانگی مسدود شدند

برگزاری جشنواره نواحی موسیقی بدون تماشاگر/ کرمان در رده استان های پرخطر قرار گرفت

ما در شعر نبوی کم فروشی کرده ایم/ جشنواره های ادبی بیشتر تهدیدند تا فرصت

نبض فرهنگ و هنر؛ 7 آبان

میترا حجار به غیبت موجه رافعی پیوست

پخش زنده سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از شبکه «شما»

تندیس 5 برگزیده جایزه مصطفی (ص) 2019 رونمایی می شود

مدیر کل ارشاد آذربایجان شرقی بر اثر کرونا درگذشت

داوران مرحله نهایی جشنواره «راویان حماسه» معرفی شدند

«خانه امن» سریال جدید شبکه یک / عکس

مهلت ارسال آثار به جشنواره «نشان سلیمانی» تمدید شد

راز مگوی مجموعه «پایتخت» که بابا پنجعلی آن را فاش کرد

راه یابی آثار دفاع مقدسی مازندرانی به چهارمین جشنواره ملی فانوس

«بابا پنجعلی» رازمگوی پایتختی ها را فاش کرد

15 رسانه ناقض مالکیت معنوی سریال های نمایش خانگی مسدود شدند

درگذشت مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد آذربایجان شرقی بر اثر کرونا

اتحادیه تهیه کنندگان به زودی از خانه سینما جدا می شود

پاسخی هنرمندانه به اهانت فرانسه

نگاهی به تجربه شهر های بزرگ در ساخت سالن تئاتر (1): «تئاتر ملی لندن»

جشن عروسی با حضور جواد یساری و بازداشت او + فیلم

تماشاخانه «تئاتر مستقل تهران» تعطیل شد

هنرمندان بوشهری در جشنواره ملی موسیقی جوان درخشیدند

آسیاب آبی ریگاره، شاهکار فراموش نشدنی در نایین

وزیر ارشاد: شوالیه های فرهنگی را دریابید

عادل فردوسی پور به خاطر کتاب جدیدش، آنلاین می شود

انتقاد کورش تهامی از سریال «دل»

بیانیه خانه کتاب و ادبیات در پی اهانت به ساحت مقدس پیامبر اعظم در فرانسه

جزییات جشنواره ملی موسیقی نواحی در کرمان اعلام شد

رمان یکی از طراحان صحنه و لباس سینما چاپ شد

سیدجواد رضویان: لعنت به کرونا/ عکس

کشف بقایای دژ تاریخی در محوطه ریوی

فیلم|داستان غم انگیز جوان 33 ساله کرونایی از زبان رییس بیمارستان جلیل

جزییات جشنواره ملی موسیقی نواحی در کرمان اعلام شد

مدیرکل ارشاد آذربایجان شرقی درگذشت

آثار 80 کارگردان به جشنواره تئاتر خراسان رضوی رسید

سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی بدون تماشاگر برگزار می شود

علیرضا خمسه راز مگوی «پایتخت» را فاش کرد

لحظه وقوع زلزله در ترکیه +فیلم

رمان یکی از طراحان صحنه و لباس سینما چاپ شد

سمفونی که نوازندگان آن مردگان متحرک هستند!

داوران بخش نهایی جشنواره رادیویی «راویان حماسه» منصوب شدند

فردوسی پور دوشنبه از کتابش رونمایی می کند

محمدرضا گلزار و هومن سیدی در پشت صحنه عاشقانه 2

انتقاد سعید لیلاز از صداوسیما و فیلترینگ: هیچ ملتی با تلگرام و اینستاگرام دین خود را از دست نداده است

محمدرضا گلزار و هومن سیدی در پشت صحنه عاشقانه 2

سیدجواد رضویان: لعنت به کرونا/ عکس

مسابقه فرازخوانی قرآن کریم «طنین وحدت» برگزار می شود

اعتراف خنده دار حمید لولایی به نحوه رانندگی اش + فیلم

علیرضا خمسه راز مگوی «پایتخت» را فاش کرد

علیرضا خمسه راز مگوی «پایتخت» را فاش کرد

10 فیلم ترسناک که حتما باید مشاهده کنید؛ ویژه هالووین

حرف های رسول نجفیان درباره ابتذال در جامعه هنری

آثار راه یافته به مرحله نهایی تئاتر دانشگاهی انتخاب شدند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی درگذشت

درگذشت مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد استان آذربایجان شرقی

ازدواج اسکارلت جوهانسون و آه و حسرت پسران ایرانی! + عکس

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی بر اثر کرونا درگذشت

آثار راه یافته به مرحله نهایی تئاتر دانشگاهی انتخاب شدند

آسیاب آبی ریگاره شاهکار های فراموش نشدنی در نایین

داوران مرحله نهایی جشنواره «راویان حماسه» معرفی شدند

خاطره جالب و خنده دار حمید لولایی از واکنش مردم به رانندگی اش

رحمت سریال »پایتخت« به مافیایی ها پیوست

بررسی امواج پست مدرن از نگاه علیرضا سمیع آذر

ابراز تأسف سپند امیرسلیمانی از در گذشت همکار کرونایی اش/ عکس

تولید فیلم کوتاه تلویزیونی «کوچه های خراسان»

راهیابی «مسخ در مسلخ» به جشنواره قبرس

مدیرکل ارشاد استان آذربایجان شرقی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در پی ابتلا به کرونا دار فانی را وداع کرد

مطالعات توسعه فضاهای فرهنگی توسط وزارت فرهنگ انجام شود

تقدیر از نمایندگان سینمای ایران در بزرگ ترین جشنواره فیلم آسیا

جایزه شجریان به جشنواره موسیقی جوان اضافه شد

«رحمت» سریال «پایتخت» به «مافیایی ها» پیوست!

ایتن هاوک و دخترش در اثر کمدی رمانتیک هم بازی شدند

تقدیر از نمایندگان سینمای ایران در بزرگ ترین جشنواره فیلم آسیا

«نقش من» رویکردی جدید در راستای بیانیه گام دوم انقلاب است

جزییات اختتامیه آنلاین «موسیقی جوان»

ابراز تأسف سپند امیرسلیمانی از در گذشت همکار کرونایی اش/ عکس

درگذشت مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی

کرونا و فضای مجازی؛ عامل کم رنگ شدن مطالعه

«مسخ در مسلخ» به قبرس می رود

ویدیو/خاطره حمید لولایی از واکنش مردم به اقدامات اشتباهش موقع رانندگی

مهلت دریافت آثار جشنواره «نشان سلیمانی» تمدید شد

علیرضا خمسه راز مگوی «پایتخت» را فاش کرد

بزرگداشت بازیگر «جنایت بی دقت» در جشنواره ایتالیا

پوستر چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران در اهر رونمایی شد

درگذشت مدیر کل ارشاد و فرهنگ اسلامی آذربایجان شرقی

اتحادیه تهیه کنندگان به زودی از خانه سینما جدا می شود

جشنواره جایزه دکتر پروانه فرزانه در حوزه زیست پزشکی برگزار می شود

پاییـز؛ فصل بهتر دیدن

داوران مرحله نهایی جشنواره «راویان حماسه» معرفی شدند

فیلم/سکانس داغ آقازاده؛ نیما واقعا فرزند کیست؟

تصویری زنده و پویا از مقطعی در تاریخ اندیشه/ سیر فلسفه رنسانس

تصویری زنده و پویا از مقطعی در تاریخ اندیشه/ سیر فلسفه رنسانس