مطالب مرتبط:
ایران با داشتن قدرت اقتصادی دشمن را زمین گیر می کند
آگاه سازی مردم از ابعاد جنگ اقتصادی دشمنان جزو وظایف رسانه هاست 
سارقان خودرو در گلستان زمین گیر شدند
گیلان فاقد تاریخ شفاهی دفاع مقدس است/ نقش مهم مردم در بیان تاریخ شفاهی
رییس جمهور: دستگاه های اجرایی سازوکار دریافت انتقادات و پیشنهادات مردم را تقویت کنند
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 مهر 1399 ساعت 23:452020-09-28سياسي

چیزی که امروز به فراموشی سپرده شده نقش جمهور مردم در زمین گیر کردن ماشین جنگی دشمنان است


حزب مجمع ایثارگران به مناسبت هفته دفاع مقدس سال 1399 بیانیه ای منتشر و در آن ضرورت های تاریخ نگاری جنگ تحمیلی را بررسی کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، در بخش هایی از این بیانیه آمده است: تاریخ نگاری جنگ و فهم آن از زوایای مختلف، صرفاً با گشایش رویکردی متفاوت تر و نگاهی عالمانه و تخصصی تر اهمیت میابد.

یکسویه نگری، حرف های تکراری و ملال آور و مصادره نمودن جنگ ، گسستگی بین خاطره و ذهنیت جامعه و مردم را در نسبت با اوزان و سنجش واقعیت ها ایجاد می نماید؛ و از طرفی برای پرهیز از انحراف یافتن حقایق جنگ و دفاع مقدس، ایجاب می کند تا نقاط قوت و ضعفش از بستر انتشار اسنادی که هنوز بدلیل تنگ نظری ها و انحصار طلبی ها، فرصت انتشار نیافته اند امکان تجزیه و تحلیل واقع بینانه بیابند.

این تجربه گرانسنگ نباید در انحصار و مصادرت تفکر و جریانی خاص باقی بماند، به گونه ای که فهم درست از موضوع ، برای اکنون و آینده نسل های بعدی از میان برود ؛ درصورتیکه تنقیح صحیح و علمی مسئله و پردازش منطقی تجارب ارزنده تاریخ گذشته ملتی در فراز و فرودهایش، توسط دلسوزان و پژوهشگران و درنتیجه فرصت تبیین آن، قطعاً باعث بهره برداری بهتر و مناسب تر برای نسل های آتی کشور خواهد بود.

ما بر این باوریم که بازبینی و نو اندیشی در وقایع جنگ و دفاع مقدس ، پاسخ دادن به چگونگی آغاز، تداوم و پایان یافتن آن، با پرهیز از بن مایه های صرف مقدس انگاری و یا سیاه نمایی، قابلیت تبیین برای نسل حاضر و آتی را دارد؛ میتوان در کنار فضای عاطفی و احساسی، یا توجه کردن صرف به ارزش های هویتی برخاسته و کهنه، به نیازمندی افراد جامعه امروز توجه کرد و با قرائت قابل فهم از حوزه معرفتی و دانش روز به بیان ارزش های هویتی، معنوی و اخلاقی متکی بر حقیقت بهره مند شد.

پیوند زدن تاریخ و دانش به قدرت آنهم از نوع متمرکز، بطور قطع دارای تاریخ مصرف کوتاهی خواهد بود ولیکن تاریخ و دانش در پیوند با حقیقت ماندگار خواهد شد.

بنابراین ما معتقدیم تاریخ نگاری جنگ می بایست با اتکاء به دانش مبتنی بر حقایق باشد.

نگاه به جنگ فراتر از دفاع مقدس، بخشی از پدیده جنگ و تجزیه و تحلیل آن فارغ از تعصب و مقدس مآبی راهگشای نگاه درست به آنست؛ چه اینکه باید مراقب بود مسئله تجربه تاریخی جنگ، مسئله فروکاسته و کاهنده به تاریخ شفاهی صرف نبوده و حلقه های دیگر اتصالی آن به دستگاه معرفتی متکی به واقعیتهای ملی و نه برخاسته های مبتنی بر خودخواهی های متعصبانه، حقایق آنرا استوارتر می نماید.

دفاع در برابر هجوم دژخیمان، نزد هر ملتی مقدس است و در تمام نظامهای سیاسی و بین المللی ، ملتها به کلید واژه هایی نظیر استقلال، جهاد و شهادت ، ایثار و از خود گذشتگی، نثار جان و مال برای حفظ میهن بها داده و می دهند و برای صاحبان این فداکاریها مجسمه یادبود و مقبره برای سربازان گمنام شان می سازند؛ از همین روی نباید جنگ به کلمه و مفهوم دفاع مقدس فرو کاسته شود.

جنگ فی نفسه و به خودی خود در آموزه های دینی مقدس نبوده و نحسی آن بر همگان آشکار است، مگر ملتی از سر ناگزیری بدان روی آورد؛ والا از سیاستمداران برقراری صلح و تمهید بستر توسعه و آبادانی و ایجاد زندگی مناسب معنوی و تعالی بخش انتظار میرود و این امر آرزوی دیرین همه افراد بشر بوده و خواهد بود.

مع الاسف چیزی که امروز به فراموشی سپرده شده است، نقات قوت جنگ و دفاع مقدس از منظر نقش امام و ملت در دفاع از سرزمین و میهن اسلامی، بویژه نقش جمهور مردم در زمین گیر کردن ماشین جنگی دشمنان ، میباشد که به انگاره وی نمی آید.

به هر روی فرارسیدن هفته دفاع مقدس طبعا فرصت مناسبی است که موجبات مطرح شدن بحثها و نقدها و نفی و اثباتها و اظهارنظرهای متفاوت درباره جنگ تحمیلی و مراحل گوناگون آن از هر سوی خواهد شد.

مجمع ایثارگران به عنوان یکی از احزابی که به این موضوع دلبستگی عمیق دارد و اعضای آن عمدتا از فرماندهان و رزمندگان و ایثارگران دفاع مقدس هستند، برخی نکات مهم درباره تاریخ نگاری جنگ تحمیلی را به شکل برجسته تری بازگو میکند.

اول- اینک زمان مناسبی برای تاریخنگاری فراگیر و بیطرفانه رخدادهای جنگ تحمیلی با رویکردی علمی و تاریخی و بررسی همه جانبه وقایع آن دوران است.

اکنون از زمان پایان جنگ به اندازه کافی فاصله گرفته ایم و سخن گفتن از آن به معنای تضعیف جبهه ها و روحیه رزمندگان و ظهور اختلاف میان نهادهای نظامی و سیاسی تفسیر نخواهد شد.

از سوی دیگر بسیاری از فرماندهان نظامی و مسئولان سیاسی آن دوران در سنین بالای عمر خود قرار گرفته اند و با رفتن آنان، امکان بهره گیری محققان و نویسندگان از بسیاری از اسناد زنده دفاع مقدس از میان خواهد رفت.

این را هم نباید فراموش کنیم که ما همچنان در معرض تهدید قرار داریم و بدون جمع بندی همه جانبه مسائل جنگ هشت ساله، چه بسا انبان سیاسیون کشور در مواجهه با یک تهدید مشابه، خالی بماند و نتوانند از آن تجارب برای جلوگیری از وقوع یک جنگ جدید یا اداره بهینه روند تحولات بهره بگیرند.

دوم- طبعا تدوین تاریخ تحلیلی جنگ تحمیلی نیاز به خارج کردن عمده اسناد و مدارک جنگ از حالت محرمانه دارد تا امکان تحقیق و بررسی موشکافانه همه مسائل جنگ از سوی محققان و نویسندگان و مورخان فراهم باشد.

در بسیاری از کشورها، گذشت 30سال زمان مناسبی برای علنی کردن اسناد رسمی است و طبعا ما هم باید اسناد مرتبط با جنگ تحمیلی را بعد از گذشت 32 سال در دسترس همگان قرار دهیم تا امکان بررسی مستقل آن ها ایجاد شود.

اینک دولت صدام وجود ندارد و موضع حکومت جدید عراق در قبال جمهوری اسلامی تغییرات جدی کرده است و بنابراین با آزادی عمل بیشتری می توانیم درباره انتشار اسناد دفاع مقدس تصمیم بگیریم.

سوم- تدوین تاریخ تحلیلی دفاع مقدس اساسا نمی تواند انحصاری حکومتی و رسمی باشد.

نباید انحصاری باشد چون همه محققان و پژوهشگران باید به اسناد جنگ تحمیلی دسترسی داشته و امکان نوشتن درباره جنگ و تبیین و تحلیل تحولات آن را داشته باشند.

نباید حکومتی باشد چون این جنگ را عمدتا مردم اداره کرده اند و نهادهای برخاسته از متن مردم و محققان مستقل هم حق دارند در این زمینه وارد عمل شوند و با نگاهی متفاوت از حکومتها در این زمینه اقدام کنند.

این امر به معنای ممنوعیت و محدودیت نهادهای حکومتی در تدوین تاریخ جنگ تحمیلی نیست و صرفا به این معنا است که مسئولیت داشتن برخی نهادهای نظامی و پژوهشگاه های وابسته به آنان در زمینه تدوین جنگ، نباید مانع فعالیت پژوهشی دیگر محققان مستقل و غیرحکومتی باشد.

نباید رسمی باشد چون تاثیر تاریخ نویسی رسمی و اداری به اندازه تاریخ نگاری غیررسمی و مردمی نیست زیرا باورپذیری و اعتماد مردم به نهادهای غیررسمی بیشتر است.

چهارم- طبیعی است در زمینه تحلیل مرتبط با شروع و تداوم و پایان جنگ تحمیلی، اختلاف نظرهایی هم وجود داشته باشد و همگان بر نظر واحدی به اجماع نرسند.

در عین حال باید به این نکته توجه کرد که تدوین مستند و تحلیلی تاریخ جنگ نمی تواند بدون پشتوانه نظری و تاریخی و آمار و ارقام واقعی صورت بگیرد.

تدوین تاریخ، بافتن حوادث نیست بلکه تحلیل رخدادها است و باید مستند و همراه با پشتوانه باشد.

اختلاف نظرهای مبتنی بر اسناد و مدارک را میتوان به تدریج به یکدیگر نزدیک کرد اما دیدگاه هایی را که اهداف خاص سیاسی را ظاهرا در قالب تدوین تاریخ پی میگیرند، نمیتوان در کنار یکدیگر قرار داد.

پنجم- یکی از بدترین اتفاقات مرتبط با تاریخنگاری جنگ تحمیلی، تحریف آگاهانه و جعل عامدانه رخدادهای جنگ با هدف خاص سیاسی است که متاسفانه از سوی یک جریان خاص رخ داده است.

آنان به دلیل دشمنی سیاسی با شخصیتهای خدوم کشور از جمله آیت الله هاشمی رفسنجانی و مهندس میرحسین موسوی، سعی دارند تاریخ جنگ را به شکلی بنگارند که خدمات این بزرگان محو شود و حتی به نوعی این یاران امام را به خیانت متهم کنند.

این شکل از تاریخ نویسی در واقع تحریف عامدانه تاریخ جنگ برای رسیدن به اهداف سیاسی جاری است و طبعا به جای آن که از مقدمات به سوی نتیجه حرکت کند، ابتدا نتیجه را مفروض گرفته و همه مقدمات را به شکلی تدارک میبیند که آن نتیجه مورد نظر را به همراه بیاورد.

طبعا عقده گشایی سیاسی و انتقامگیری از مخالف را نباید تدوین مستند و بیطرفانه جنگ قلمداد کرد.

ششم- قطعا این جنگ از بعد مردمی بودن، در تاریخ جنگهای بزرگ جهان کم نظیر و شاید بی نظیر است و عمده ترین دلیل پیروزی ایران در حفظ تمامیت ارضی کشور را باید مرهون رویکرد مردمی دفاع مقدس دانست.

دفاع تا زمانی که دفاع بود واقعا مقدس بود و مردم با شوق و آگاهی و داوطلبانه در آن حضور داشتند و به همین دلیل ناکامی نصیب دشمن شد.

حضور وسیع و داوطلبانه مردم در عرصه دفاع مقدس، چه در قالب رزمنده و چه در شکل حامی مالی و تدارکاتی جبهه و چه به عنوان حامی روحی و روانی رزمندگان و چه در صبوری زایدالوصف خانواده ها در مقابل بمباران ها و تخریبها و شهید دادن ها، اصلی ترین وجه تمایز دفاع مقدس با همه جنگ هایی بود که پیشتر شاهد آن بودیم.

شایسته نیست که مورخان، این بعد مهم جنگ تحمیلی و دفاع مقدس را نادیده بگیرند یا در حد واقعی به آن نپردازند و جنگ را در تصمیمات فرماندهان نظامی و سیاسی و تحولات میدانی آن خلاصه کنند.

هفتم- هیچ جنگی بدون خطای در تصمیم گیری نیست و بسیار اتفاق میافتد که فرماندهان نظامی یا مسئولان سیاسی در محاسبات خود دچار اشتباه شوند و اقداماتی را انجام دهند که اکنون از نظر تحلیلگران و ناظران بیرونی، قابل نقد باشد.

قطعا میتوان در تاریخ جنگ تحمیلی با این موارد هم مواجه شد اما در تحلیل این گونه تصمیمات و تدوین تاریخ این فرازهای جنگ، به چند نکته باید توجه کرد.

اول این که تاریخ دیروز را نمیتوان با منطق امروز مورد محاکمه قرار داد بلکه باید در همان ظرف زمانی و مکانی و همان شرایط خاص، آن تصمیمات را مورد توجه و ارزیابی قرار داد.

دوم این که نباید ارزش خون شهدا و حماسه آفرینی رزمندگانی که مجری این تصمیمات مسئولان سیاسی و فرماندهان نظامی بوده اند، کمرنگ شود و اجر شهادت و جهاد آنان نادیده انگاشته شود.

سوم این که تجارب این مقاطع مهم از تاریخ جنگ باید برجسته شود تا درسی برای همه کسانی باشد که در آینده ممکن است در شرایط مشابه قرار گیرند و سعی دارند گذشته را چراغ راه آینده قرار دهند.

هشتم- بسیاری از فرماندهان جنگ تحمیلی در حال تدوین خاطرات و تجارب خود از آن سالهای حماسه و خون هستند و این کاری بایسته است.

بجاست از همه فرماندهان و تصمیم سازان دوران دفاع مقدس درخواست کنیم که در این زمینه اقدام کنند و خاطرات حضورشان در جبهه را با همراه کردن تحلیل درست و اسناد و مدارک معتبر، تدوین کنند.

در عین حال از همه این عزیزان میخواهیم که تدوین تاریخ جنگ را با خاطره نویسی همسان نپندارند و روایت شخصی خودشان را عین تاریخ تصور نکنند.

تاریخ نگاری جنگ یک کار جمعی و گروهی است و باید همه زوایای جنگ تحمیلی در کنار هم دیده شود و این در حالی است که در خاطره نویسی تنها از منظر یک فرد به حوادث نگریسته میشود.

چه بسا فهم هر فرد از منظر خودش درست جلوه کند اما از نگاه کلان و از بالا و در یک بررسی همه جانبه، نارسا باشد.

در تدوین تاریخ تحلیلی جنگ تحمیلی، باید جمعی اقدام کرد و به همه پرسشهایی که اکنون در اذهان مطرح است، پاسخ داد و برای هر پاسخ و تحلیلی بر اسناد و مدارک متقن تکیه کرد.

در پایان یاد و خاطره شهدا و ایثارگران را گرامی میداریم و صبوری خانواده هایشان را می ستاییم و خود را قدرشناس کسانی میدانیم که بر عهد دوران دفاع مقدس استوار مانده اند و ایثارگری خود را ملعبه صاحبان قدرت و ثروت نکرده اند.


کلید واژه ها: دفاع مقدس - حزب مجمع ایثارگران - مجمع ایثارگران - هفته دفاع مقدس - انتشار - بیانیه - انحصار - تاریخ - ماشین جنگی - جنگ تحمیلی - ایثارگران - مقدس - دفاع - مردم - تنگ نظری - نقاط قوت - فراموشی - متفاوت - واقعیت - مصادره - مناسبت - انحراف - دشمنان - تکراری - سال 1399 - گشایش - سپرده - جمهور - جامعه - منتشر

آخرین اخبار سرویس:
بیانیه ارتش در محکومیت مواضع اسلام ستیزانه رییس جمهور فرانسه

امنیت مناطق مرزی و سد ها خط قرمز ایران است

مجلس به جای تفحص هزینه دار از ظرفیت دیوان محاسبات استفاده کند

برگزاری نشست خبری دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات

نمایندگان با تحقیق و تفحص از سازمان تجاری و صنعتی اروند موافقت کردند

بازدید فرمانده نیروی زمینی سپاه از مرز اصلاندوز

همدان|سه تن از مراجع اعظام تقلید رحلت آیت الله فاضلیان را تسلیت گفتند

آغاز پویش مردمی خدمت به نیازمندان در اسلامشهر

رضایی: هرکس در آمریکا بر سرکار بیاید، اول باید از ملت ایران عذرخواهی کند

علت رفتارهای اسلام ستیزانه علنی مکرون چیست؟ + فیلم

عضو شورای تهران: پیمانکاران متخلف شهرداری در لیست سیاه قرار بگیرند

برگزاری مجازی نشست های سازمان ملل

مجلس با تفحص از عملکرد سازمان منطقه تجاری اروند موافقت کرد

وبینار «حضرت محمد(ص) پیام آور انسانیت» برگزار می شود

تصویب تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری انبار های شهید شاهوی

جزییات هشتمین جلسه رسیدگی به پرونده متهم امامی

پیام وزیر آموزش و پرورش: صدای دانش آموزان را بشنوید

دنبال کردن سلبریتی ها در فضای مجازی، مصداق «وَالشُّعَرَاءُ یَتَّبِعُهُمُ الْغَاوُون» است

بیانیه ارتش در محکومیت مواضع اسلام ستیزانه رییس جمهور فرانسه

شاید راه نجات در دست مردگان باشد

برنامه های هفت گانه کنفرانس وحدت / سخنرانی مجازی 167 شخصبت جهان اسلام از 47 کشور

دورخیز غول های نفتی برای ورود به صنعت انرژی های پاک

نمایندگان تقاضای تحقیق از منطقه آزاد اروند را تصویب کردند

بازدید 330000 زائر راهیان نور از یادمان های دفاع مقدس کردستان

رضایی: افول آمریکا فرصت جهش برای جمهوری اسلامی است

بیانیه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در پی اظهارات اسلام ستیز مسئولان فرانسه

چرا با وجود غیرحضوری بودن مدارس، دانش آموزان باید بیمه حوادث بپردازند؟

«عطسه» برنامه عصرگاهی شبکه سه شد

ممنوعیت صید ترال فانوس ماهیان پیش زمینه ای برای توقف یا اصلاح سایر روش های صید ترال

روا نیست شهر اردکان آلوده ترین هوای کشور را داشته باشد

25 هزار مشترک برق روستایی کهگیلویه و بویراحمد مشمول برق امید / برگزاری دوره های آموزشی برای روستاییان

جبهه پایداری: توهین به مقدسات، دفاع از جهل است

رییس جمهور آینده آمریکا باید از ایران عذرخواهی و بلافاصله تحریم ها را رفع کند

ماموریت قالیباف به کمیسیون صنایع مجلس برای بررسی آلودگی هوای اردکان

افول آمریکا می تواند بهترین جهش برای پیشرفت ملت ایران باشد/ رویکرد برخی دولتمردان نسبت به اداره اقتصاد کشور غلط است

تذکر به شهرداری تهران درخصوص دستفروشان پارکینگ پروانه

قطار تغییرات در بولیوی؛ حکم بازداشت اوو مورالس لغو شد

امروز قدرت دست مخاطبان رسانه است و نه صاحبان آن

انتقاد از بی توجهی به تعطیلی دو هفته ای تهران/ وضعیت اقتصادی عامل شیوع بیشتر کرونا

نماینده علی آباد از توضیحات وزیر راه قانع شد

پرستاران به مرخصی نیاز دارند

اعمال محدودیت های کرونایی در روستا های مازندران

محسن هاشمی: دولت به پیشنهاد تعطیلی تهران بی توجه است

رضایی: هرکسی در آمریکا رأی بیاورد باید از ملت ایران عذرخواهی و تحریم ها را رفع کند

محبت اهل سنت بوکان به روحانیت شیعه/ درس هایی از یک ژاندارم انقلاب

عدم پرداخت حقوق کارگران شهرداری تهران/ پیمانکاران متخلف در لیست سیاه قرار گیرند

نامه به وزیر علوم | از تحمیل هزینه های سنگین به داوطلبان نظام قدیم جلوگیری کنید

جزییات طرح تأمین کالاهای اساسی

امیدواریم طرح تولید پایدار فولاد مشکلات این حوزه را کاهش دهد

وجود آب در ماه ثابت شد

تجلیل از دختران یتیم حافظ قرآن در حرم امام حسین(ع)

محسن هاشمی: دولت اقتصاد را به بهداشت و سلامت مردم ترجیح داده / متاسفانه به پیشنهادم اعتنایی نشد

ترتیل صفحه 80 کلام الله مجید+ صوت

مشکلات دو روستایی مراش و ایالو همچنان پابرجا است

پیکر آیت الله فاضلیان در حرم رضوی به خاک سپرده می شود

تصویب طرح بازآفرینی خیابان فداییان اسلام، مهم ترین تصمیم کمیسیون ماده 5

«وکیل مدافع شیطان» قاضی دیوان عالی آمریکا شد

مجلس با تحقیق و تفحص از منطقه آزاد اروند موافقت کرد

هر کدام از کاندیدای آمریکا که رای بیاورد، باید از ایران عذرخواهی و خسارات را جبران کند

نماینده علی آباد از توضیحات وزیر راه و شهرسازی قانع شد

سرنوشت پروژه بزرگراه شهید بروجردی چه شد؟

تحقیق و تفحص از منطقه آزاد اروند تصویب شد

قالیباف: نمایندگان گلایه ها از دولت را در سینه محفوظ می دارند

تعیین تکلیف عرصه 537 هکتاری محدوده جنوبی شهر تهران و شمال ری پس از فریز ده ها ساله

شهردار تهران عزادار شد

انتقاد تند یک عضو شورای شهر: متاسفم شهردار تهران به وعده هایش وفا نمی کند

تصاویر رهاسازی قرآن در سد تنگاب افکار عمومی را جریحه دار کرد

پرستاران به مرخصی نیاز دارند

حیات کشور بستگی به مقاومت و دفاع در برابر توطئه دشمن دارد

قدردانی از شریعتمداری برای راه اندازی پویش اهدای پلاسمای خون

مقابل پارتی بازی در اشتغال پارس جنوبی می ایستیم

نتایج ارزیابی و رتبه بندی پایگاه های خبری تا ساعاتی دیگر اعلام می شود

خطیب زاده: زبان فارسی را تبدیل به کالایی مرغوب کنیم

چرا رییس جمهور درباره ریزش بورس اظهار نظر نمی کند؟ (فیلم)

شورای هماهنگی متولی برگزاری مراسم هفته وحدت و 13 آبان / تمرکز مراسم بر فضای مجازی

نماینده ولی فقیه در کردستان: گفتمان وحدت آفرین در جامعه ترویج یابد

محسن هاشمی: دولت اقتصاد را به بهداشت و سلامت مردم ترجیح داده است

نتیجه تحقیق و تفحص از منطقه آزاد اروند / تخلفات گسترده و نقض بسیار قوانین

مجلس با تحقیق و تفحص از سازمان تجاری و صنعتی اروند موافقت کرد

سرنوشت طرح تامین کالا های اساسی چه شد؟

مهراد جم و دنیا جهانبخت؛ پشت پرده یک ابتذال فراگیر

مصوبات جلسات ستاد مدیریت بحران باید در شادگان اجرایی شود

هشتمین جلسه رسیدگی به اتهامات محمد امامی و 33 متهم دیگر

نماینده علی آباد توضیحات وزیر راه را قانع کننده دانست

گسترش همکاری های پژوهشی جهاد دانشگاهی در استان گلستان

عدم اجرای مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی مصداق ترک فعل مدیران است

دانشگاه ها ظرفیتی برای ایجاد همدلی با مهاجران افغان

بیانیه ارتش در محکومیت مواضع اسلام ستیزانه رییس جمهور فرانسه

تذکر عضو شورا به اعمال مواضع شهردار تهران

نخستین جلسه دادرسی شکایت علیه گوگل تعیین شد

قول وزارت نیرو برای تامین آب شرب روستاهای چابهار تا سال آینده

هدف از تحریم مدیران نفتی، بستن دست دولت احتمالی بایدن است/ تحریم های جدید از سر لجبازی وضع شد/ آسیب به ملت ایران برای ترامپ مهم نیست

نباید رییس جمهور هم مانند نمایندگان مجلس یازدهم با آراء حداقلی پیروز شود

رضایی: افول آمریکا فرصت جهش برای جمهوری اسلامی خواهد بود / آزادی و عدالت هر دو بدون انسانیت به جایی نخواهد رسید

شمس لنگرودی تجربیات خود را به اشتراک می گذارد

10 سوال از ظریف در خصوص پرونده ترکمن گاز و محکومیت ایران

گرانی فولاد به هیچ وجه قابل توجیه نیست

ابتلا به کرونا در بین جوانان بیشتر شده است/ پیش بینی 2 نقاهتگاه برای بیماران

معیار های اصلی ازدواج پیامبر اسلام (ص) و حضرت خدیجه (س)

فیلم | آیا حسود هستیم؟

چیزی که امروز به فراموشی سپرده شده نقش جمهور مردم در زمین گیر کردن ماشین جنگی دشمنان است

چیزی که امروز به فراموشی سپرده شده نقش جمهور مردم در زمین گیر کردن ماشین جنگی دشمنان است