مطالب مرتبط:
تمثال شهیدان محله زرگنده تهران رونمایی شد
بیانیه گام دوم انقلاب در دانشگاه های مختلف جهان در حال بررسی است
گام های نهایی برای تعیین شاخص های انتخاب روستاهای هدف گردشگری
بیانیه گام دو م شناسنامه انقلاب اسلامی است
در بیانیه گام دوم انقلاب جایگاهی که ما را به تمدن اسلامی می رساند، دیده شده است
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 مهر 1399 ساعت 16:402020-09-28سياسي

مدیـران محله یک گام به پیـش


امضای توافقنامه حقوقی بین شهرداری تهران و مدیران محله بیش از یک ماه است که برای 296 مدیر محله تهران چالش برانگیز شده است.

353 محله درپایتخت وجود دارد که از این تعداد 346 محله سرای محله دارد.

- همشهری آنلاین_ سمیرا باباجانپور: دردورجدید فعالیت سراهای محله در296 محله مدیرمحله انتخاب شده است و از این تعداد حدود 120 نفراین توافقنامه را امضا کرده اند و ستاد مدیریت محله تهران برای 66 مدیر حکم صادر کرده است.

با این حال هنوز هم با تعامل ها و توافق های انجام شده برخی از مدیران گله مند هستند و امضای این قرارداد را منوط بر تغییرات اساسی در آن می دانند.

تلاش برای برطرف کردن نگرانی مدیران محله و استمرار فعالیت سراهای محله به عنوان مردمی ترین مرکز آموزشی، فرهنگی و اجتماعی در محله ها، یکی از دغدغه های مهمی است که رییس دبیرخانه راهبردی و ساماندهی مشارکت های اجتماعی محله های تهران مطرح می کند.

مهدی شیرزاد در گفت وگو با همشهری محله از دغدغه حقوقی مدیران محله های پایتخت می گوید و از سوء تفاهمی صحبت می کند که موجب شده تا اعتراض هایی را طی هفته های اخیر از سوی برخی ازمدیران محله ها به دنبال داشته باشد.

بی شک مدیران محله نخستین مدیرانی بوده اند که تلاش کرده اند تا مدیریت یک مرکز مردمی که قرار بود تنها با مشارکت مردم و با رویکرد محلی هدایت شود به نحو احسن انجام دهند.

اینکه در این زمینه چقدر موفق بوده اند را باید اهالی محله قضاوت کنند.

مدیران محله سرمایه انسانی شهرند در دور جدید فعالیت مدیران محله، موضوع قرارداد و حق و حقوق آنها مطرح شده است که اعتراض بسیاری از آنها را برانگیخته است.

مدیر ستاد مدیریت محله تهران با بیان اهمیت فعالیت مدیران محله ها، می گوید: همیشه دغدغه نخست ما در معاونت اجتماعی شهرداری تهران، حمایت از مدیران محله و قدردانی از زحمات و تلاش هایی بوده است که این دوستان انجام داده و می دهند.

به هر حال مجموعه مدیران محله را یک سرمایه انسانی بزرگ و مهم برای شهرتهران می دانیم و همه تلاشمان این بوده است که بتوانیم در شرایط بهتری از همکاری و پتانسیل این دوستان استفاده کنیم.

260 پرونده شکایت از مدیران محله مهدی شیرزاد، درباره مشکل حقوقی و عقد قرارداد با مدیران محله، می گوید: واقعیت این است که ما در زمینه سراهای محله با چالش های بزرگی مواجه بوده و هستیم.

منشأ آن به این بر می گردد که متأسفانه درگذشته جایگاه حقوقی سرای محله و محاسبات و روابطی که لازم است، تعریف نشده و ابهامات حقوقی در این زمینه وجود دارد.

اینکه سرای محله یک مرکز حقوقی مستقل است یا ادامه ساختار شهرداری است، هیچ گاه مشخص نشد.

نتیجه این روشن نبودن مسئله حقوقی سرای محله این شده است که اکنون بخش قابل توجهی از کارکنان سرای محله دور قبل از مدیران محله ها شکایت کرده اند وطلب حق بیمه، حقوق و دست مزد کرده اند.

در حال حاضر، حدود 260 پرونده شکایت بیمه داشته ایم که این عدد، جریمه ای را به سرای محله و شهرداری تهران تحمیل کرده است.

در حقیقت مسئله مهم این است که اگر فردی در محیطی کار می کند باید حق و حقوق قانونی اش در نظر گرفته شود به هر حال، باید شرایط به گونه ای باشد که فرد متناسب با ساعاتی که کار می کند، برایش حق بیمه رد شود.

متأسفانه در بیشتر سرای محله، برای کارکنان بیمه ای رد نمی شد.

در حال حاضر، از حدود 3500 نفری که درسراهای محله مشغول به کار هستند، 70 درصد نیرویی داریم که به شکل پاره وقت در سرای محله کار می کنند و به دلیل اینکه قرارداد مشخصی درباره روابط کاری و شرح وظایف آنها وجود نداشته است، در عمل آن فرد دچار چالش شده و شکایت کرده است، خودش را نیروی تمام وقت معرفی کرده، درحالی که احتمالاً پاره وقت بوده است.

البته من در این زمینه داوری نمی کنم ولی چون قرارداد وجود نداشته، معلوم نیست آن فرد چند ساعت در هفته در سرای محله کار کرده است.

نتیجه این شده است که در بسیاری از پرونده ها، خسارتی که برای سرای محله و شهرداری تهران حاصل شده، عدد بسیار بزرگی است.

قرار داد به نفع مدیران محله است او درباره تصمیم ستاد مدیریت محله و معاونت اجتماعی شهرداری تهران برای حل این اختلاف، بیشتر توضیح می دهد: در دور جدید شورای شهر و شهرداری تهران، یعنی مجموعه مدیریت شهری، یکی از خطوط قرمزش این بوده است که ما نمی توانیم کارکنانی را به شهرداری تهران اضافه کنیم.

به شدت شورای شهر درباره این مسئله حساسیت دارد.

اگر قرار باشد بیمه این افراد را شهرداری تهران رد کند، یک معنی ضمنی ممکن است پیش بیاد که این افراد به عنوان کارکنان شهرداری در نظر گرفته شده اند که متأسفانه امکان پذیر نیست.

ما راه های مختلفی را دنبال کردیم که متأسفانه به دلایل مختلف برنامه ریزی ها و راه هایی که برای ما مطلوب و ایده آل تر بود، به نتیجه نرسید.

در نهایت، یک برنامه ای که در دوران های گذشته در 2 مقطع یکی در سال 1391 و دیگری 1395 مطرح بوده است و حتی گام هایی برای اجرای آن در نظر گرفته شده بود، در حال حاضر، مد نظر قرار گرفته است.

با این مضموم که مدیر محله به عنوان کارفرما از محل درآمد سرای محله برای کارکنان سرای محله بیمه رد کند.

با توجه به اینکه سراهای محله خودگردان هستند و از اول هم در همه دستورالعمل ها قید شده است که سراها خودگردان باید مدیریت شوند، مدیر محله برای کارکنانی که می خواهد با آنها کار کند، متناسب با میزان ساعاتی که آنها کار می کنند، برایشان بیمه رد کند.

برای اینکه این اتفاق بیفتد لازم بود که یک قرارداد یا توافقنامه ای بین مدیر محله و معاونت فرهنگی و اجتماعی منطقه امضا شود.

این توافقنامه تهیه و به مناطق ابلاغ شد.

مهدی شیرزاد/ ستاد مدیریت محله و معاونت اجتماعی شهرداری تهران افزایش نگرانی مدیران محله شیرزاد، اعتراض برخی از مدیران محله را نشئت گرفته از یک سوءتفاهم می داند و می گوید: از نظر من، برای مدیران محله یک سوءتفاهمی ایجاد شده است که امضای این توافقنامه، تعهد بزرگی را روی دوش آنها می گذارد.

در حالی که در بیشتر پرونده ها و شکایت های اخیر کارکنان، مدیر محله مورد خطاب قرار گرفته است.

موارد متعددی داشته ایم که حساب مدیر محله توقیف شده و واقعاً زندگی شخصی این افراد در همین حالت هم در معرض تهدید قرار گرفته است.

وقتی مدیر محله برای دفاع از خود اقدام می کند به سبب اینکه هیچ قراردادی با شهرداری نداشته، کسی که رأی صادر و قضاوت می کند، برای مدیر محله، سمتی قائل نمی شود.

در نتیجه، کمترین حسن امضای این توافقنامه این است که مدیر محله می تواند یک کاغذی در دست داشته باشد و با استناد به آن حداقل بتواند از خودش دفاع کند و حد وحدود کارش مشخص باشد.

به گمانم بخش بزرگی از اعتراض هایی که از جانب مدیران محله ها مطرح است، از یکسری نگرانی ها نشئت می گیرد که معاونت اجتماعی بسیار تلاش کرده است یک اطمینان خاطری به مدیران محله بدهد و تا حد زیادی رفع نگرانی کند.

البته به گمانم سوء تفاهم ایجاد شده است و عده ای نیز علاقه دارند به این سوء تفاهم دامن بزنند.

کمک به هزینه های سراهای محله در بحران کرونا مدیر ستاد مدیریت محله درباره فعالیت سراهای محله در سال جدید، می گوید: واقعیت این است که همچون بسیاری از فعالیت های دیگر، سراهای محله نیز از زمان شیوع کرونا بسیار آسیب دیده اند.

ما در معاونت اجتماعی متوجه این موضوع هستیم.

اسفندماه سال گذشته، نامه ای از سوی معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران به مناطق ابلاغ شد که از اعتبارات معاونت اجتماعی هر منطقه کمک هزینه ای برای سرای محله مدنظر گرفته شود.

این روزها نیز در حال رایزنی با معاونت مالی و اداری شهرداری هستیم که بتوانیم کمک هزینه ای را برای سراهای محله دریافت کنیم.

ضمن اینکه چند ماه پیش نامه ای را به مناطق ابلاغ کردیم و درخواست کردیم تا در زمینه هزینه انشعابات سراهای محله از محل ردیف نگهداشت ساختمان های سرای محله، مساعدتی داشته باشند.

پیرو مصوبات هیئت وزیران از اراده گاز، برق و آب درخواست فرصت و تخفیف کرده ایم.

خوشبختانه این مکاتبات انجام شده است تاسراهای محله به عنوان زیرساخت محلی بتوانند همچنان به فعالیت خود ادامه دهند.

الهه غلامی مدیرمحله نفت/ 70 درصد قرارداد تغییر کرده است الهه غلامی مدیر محله نفت در منطقه 5 که این توافقنامه را امضا کرده است درباره چگونگی آن توضیح می دهد: چندی قبل مدیران محله برای اعلام اعتراض خود بر بندهای مختلف توافقنامه مقابل ساختمان شورای شهر تجمع کردند.

نتیجه امر ورود کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران بر این ماجرا بوده است.

تقریباً 70 درصد مسئله با دخالت کمیسیون فرهنگی حل شده است ولی هنوز برخی از مدیران امضای این توافقنامه را دردسرساز می دانند.

بعداز جلسه 8 ساعته ای که نماینده مدیران محله با اعضای کمیسیون فرهنگی شورای شهر داشتندبندبند موضوعات توافقنامه بررسی شد و تقریباً 70 درصد قرارداد تغییر کرد.

تغییرات مثبت بود.

براساس این تغییرات بدهی سراهای محله دیگر برعهده مدیر نیست و باید از محل درآمدسراها تأمین شود و درغیر این صورت برعهده شهرداری است.

فعالیت سراهای محله به عنوان یک مرکز آموزشی و فرهنگی شامل مالیات نمی شود چون چیزی به عنوان شماره ثبت تجارت وجود ندارد.

بحث نگه داشت ساختمان ها مورد ارزیابی قرار گرفت چون طی این سال ها بسیاری از ساختمان سراهای محله فرسوده و تخریب شده است که بر اساس تغییرات توافقنامه مرمت آن برعهده شهرداری خواهد بود.

بیمه های مسئولیت همچون بیمه آتش سوزی، سرقت، سیل و زلزله نیز جزو وظایف شهرداری قرار گرفت.

اما بحث بیمه کارکنان همچنان برعهده مدیران است و مدیران محله باید با مدیریت درست این موضوع را ساماندهی کنند.

بعد از تغییرات مهمی که در این توافقنامه اعمال شده است ولی هنوز برخی از مدیران محله معترض هستند و توافقنامه را امضا نکرده اند.

البته باید بدانیم که آرمانگرایی با واقعیت گرایی در مدیریت شهر فرق دارد و باید با توافق و پذیرفتن برخی از مسئولیت ها کار را شروع کرد.

الهه تیرا مدیرمحله اکباتان/ ضمانت نامه ها سنگین است مدیر سرای محله اکباتان در منطقه 5 معتقد است این قرارداد را هیچ حقوق دانی تأیید نکرده است.

قرار دادی که بین معاونت فرهنگی شهرداری و مدیران محله ها شکل گرفته است مسئولیت ها را برای دو طرف یکسان در نظر نگرفته یک طرف قرارداد که شهرداری باشد مسئولیتی ندارد و طرف دیگر که مدیران محله هستند همه بار مسئولیت سرای محله و کارکنان را باید برعهده بگیرند.

که این اصلاً منطقی نیست.

الهه تیرا دراین باره بیشتر توضیح می دهد: دراین قرار داد شهرداری تکلیفی ندارد و همه تکالیف برعهده مدیران محله ها خواهد بود.

علاوه برآن ضمانت های بسیاری سنگینی برای مدیران محله در نظر گرفته شده است که هیچ تناسبی بین سراها وجود ندارد.

یک قرار داد متحدالشکل با ضمانت 400 میلیون سفته و 100 میلیون چک که این درمورد سرای محله ای که شاید خودش 100 میلیون درآمد داشته باشد صدق می کند و شامل حال سرای محله ای که هیچ گونه درآمدی ندارد نیز می شود.

مثلاً در محله اکباتان سرای محله قابل استفاده مفید نیست.

بنده باید الان یک سرای محله مخروبه ای را تحویل بگیرم که زمانی که برقش قطع می شود پول برق نداریم.

پول پرداخت حقوق یک نگهبان را هم نداریم.

از طرفی همه سراها بدهی و مشکلات دارند و بخش زیادی از این بدهی ها مربوط به مطالبات کارکنان می شود.

درحقیقت ما الفبای دموکراسی را در شورایاری ها ومدیریت محله تمرین می کنیم.

مدیریت محله اگر بناست مجری مصوبات و ابلاغیه های شهرداری باشد که این همان فربه شدن بدنه شهرداری است.

حامد صفری مدیر محله بهاران/ ساختار مدیریت محله از ابتدا مشکل داشته است از نظربسیاری از مدیران محله بحث مشکلات سراها و مدیریت آن برای امروز و دیروز نیست.

حامد صفری مدیر محله بهاران در منطقه 5 می گوید: این موضوعی نیست که امروز پیش آمده باشد بلکه مربوط به ساختار اشتباهی است که از همان ابتدای فعالیت سراهای محله در حدود 12 سال است که وجود دارد.

بحث مدیریت محله وارتباط با شورایاری و شهرداری از همان ابتدا نامشخص بوده و به شکل غلط این مشکلات انباشته شده است و امروز خودش را نشان داده.

این روزها که قرار دادی به مدیران محله پیشنهاد شده است بار حقوقی زیادی دارد و همکاران ما آن را قبول ندارند.

از روز اول سنگ بنای رابطه مدیرمحله با شهرداری مشخص نبود نه رابطه استخدامی بود و نه پیمانکاری.

باید یک ساختار مشخص ایجاد شود که رابطه مدیران محله را با شهرداری مشخص کند.

الان قرارداد چیزی بین پیمانکاری و استخدامی است با وضعیت کاملاً نامشخص.

پیشنهاد مدیران محله این است که ما به عنوان نماینده شهرداری یعنی نماینده کارفرما در سرای محله معرفی شویم در این صورت مدیران محله تنها وظایف مدیریتی خواهند داشت ونه وظایف مالکیتی.

یعنی اگر در قرارداد ذکر شود نماینده پیمانکار در سرای محله موضوعات قانونی حل می شود.

این موضوع هم مطرح شده است.

البته شهرداری در پذیرفتن این موضوع مشکلاتی دارد چون 12 سال است که این رویه غلط درمدیریت سراهای محله دنبال شده و بدهی وهزینه های زیادی را همراه داشته است.

در این مدت، سراهای محله زیادی متضرر شده اند سرای محله ای داریم که تا الان 100 میلیون تومان حق بیمه کارکنان را پرداخت کرده است.

در این روزهای شیوع کرونایی مراجعه کننده به سراهای محله شاید کمتر از 10 درصد شده باشد در نتیجه هنوز درآمدزایی وجود ندارد و این مشکلات را افزایش داده است.


کلید واژه ها: محله - مدیر - تهران - مدیران - توافقنامه - توافق - اجتماعی - محله های تهران - شهرداری تهران - امضا - فعالیت - مدیریت محله - سرای محله - مدیر محله - ساماندهی - تغییرات - راهبردی - قرارداد - شهرداری - گفت وگو - مشارکت - انتخاب - همشهری - شیرزاد - نگرانی - فرهنگی - مدیریت - یکی از - حقوقی - اساسی

آخرین اخبار سرویس:
مبلغ یارانه سال 1400 اعلام شد

آسمان استان تهران همزمان با 17 ربیع نورافشانی می شود

معصومه ابتکار: فرماندار شهر قدس در آبان 98 حق داشت دستور شلیک بدهد/تسخیر لانه جاسوسی آمریکا یک کار تک و استثنایی بود

برگزاری مانور رسانه ای استکبارستیزی در گیلان

بیانیه مرکز مدیریت حوزه خواهران در محکومیت اهانت به پیامبر اسلام

یادبود پدران و مادران آسمانی جامعه قرآنی

وحدت در چنبره سیاست

پویش شادمانی رسول خدا راه اندازی شود

فرماندار: وحدت شیعه و سنی آستارا الگوی اتحاد اسلامی است

فرماندار: وحدت شیعه و سنی آستارا الگوی اتحاد اسلامی است

بررسی نحوه واگذاری ها در تحقیق و تفحص از منطقه آزاد قشم

تربیت نسل تراز انقلاب عمده ترین هدف بسیج است

برگزاری مانور رسانه ای استکبارستیزی در گیلان

برگزاری مانور رسانه ای استکبارستیزی در 13 آبان

نماینده، ولی فقیه در استان همدان: انسان هرقدر عاقل تر شود به دین بیشتر گره می خورد

پویش شادمانی رسول خدا راه اندازی شود

اجرای مصوبات ستاد کرونا نیازمند یک قرارگاه است/ پرهیز از فعالیت های جزیره ای

آیت الله حسینی: تنها راه برون رفت مسلمانان از مصیبت ها و گرفتاری ها انسجام است

توضیح آیت الله اراکی درباره بیانیه خود علیه سید کمال حیدری

بررسی نحوه واگذاری ها در تحقیق و تفحص از منطقه آزاد قشم

آسمان استان تهران همزمان با 17 ربیع نورافشانی می شود

خیام، هستانه و مستانه؛ ایام در نگاه خیام

اسناد «ایرانیان خارج نشین» و «فرهنگ ایثار و شهادت» بررسی شد

برگزاری مانور رسانه ای استکبارستیزی در 13 آبان

محدودیت حق آزادی انتخاب وکیل

تبلیغ انتخاباتی اوباما برای جو بایدن + فیلم

سیاست مدارا و تهاجم بایدن و ترامپ در سیاست خارجی

معصومه ابتکار: فرماندار شهر قدس در آبان 98 حق داشت دستور شلیک بدهد/تسخیر لانه جاسوسی آمریکا یک کار تک و استثنایی بود

جو بایدن: اگر فلوریدا هم آبی شود کار ترامپ تمام است

محدودیت های کرونایی پنج شهر اصفهان یک هفته دیگر تمدید شد

جوهر دین، پدافند غیر عامل است

قرارگاه مقابله با اوباش در تهران تشکیل می شود

برگزاری مانور رسانه ای استکبارستیزی در 13 آبان

پوستر خاص ستاد بایدن برای جلب آرای مسلمانان

ساعت پخش و تکرار سریال خانه امن

تکذیب بازگشت دکتر نوروزی به استقلال

جلسه انتخاباتی مجمع روحانیون به ریاست خاتمی را به فال نیک می گیریم/ ورود مجمع روحانیون و جامعه روحانیت به انتخابات، برای احیای اعتماد است

موسوعه 25 جلدی فرهنگ شیعه به 5 زبان دنیا منتشر می شود

کرونا؛ فرصتی برای تقویت پیوندهای وحدت در میان فرزندان امت اسلام

اخبار کوتاه خبر 23 سیمای گلستان، دهم آبان

هویت ملی ما تضمین کننده همبستگی و امنیت ملی کشور ماست

برخورد با اوباش از سیاست های قوه قضاییه است/ ناجا در چارچوب عمل کند تا لطمه ای به اقتدار نیروی انتظامی وارد نشود

قرنطینه سراسری در اتریش اعمال می شود

راه حل مشکل قفقاز جنوبی جنگ و درگیری نیست/ جهان اسلام در برابر اهانت به پیامبر اسلام می ایستد

برنامه های آموزش قرآن مؤسسات زنجان در فضای مجازی توفیقی نداشته است

جواد یساری بازداشت شد

مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا در حکم قانون است

فیلم| تفحص پیکر پاک 10 شهید دوران دفاع مقدس در «چنگوله»

واکاوی مهمترین راهکار وحدت اسلامی و مبارزه با کرونا

فرمان خدا به زودی فرا می ‏رسد

راهیان نور بستری برای گسترش فرهنگ شهادت است

انتقاد علی مطهری از فرقه گرایی جدید مسلمانان

30 هزار ابتلا به کرونا و 700 مرگ | ماشین کشتار جمعی در همایش های انتخاباتی ترامپ

اعمال محدودیت برای مشاغل سه و چهار در 25 مرکز استان اعلام شده

آمادگی برای محدودیت های سختگیرانه کرونایی

چه اتفاقاتی در روز رای گیری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و روزهای بعد رخ می دهد؟| زمان بندی رای گیری، شمارش آرا و اعلام نتایج

آب کدر مربوط به اتفاقات شبکه آب است

13 سؤال بورسی مجلس از وزیر اقتصاد

قرارگاه مقابله با اراذل و اوباش در دادسرای تهران تشکیل می شود

برنامه هایی برای آشنایی با اسلام به زبان های مختلف برگزار شود / بهترین فرصت همگرایی و همبستگی اسلامی فراهم شده است

کاندیدای معروف انتخابات 1400: اداره کشور مثل آب خوردن است / اصلا به جناح اعتقاد ندارم / احتیاجی به ستاد ندارم

وزیر بهداشت: اپیدمی کرونا با خواهش و تمنا رفع نمی شود

دیدار سفیر ایران با رییس جمهور منتخب بولیوی

خدا را باید شاکر باشیم که فرصت برادری و مدارا با انسانها را به ما عنایت کرده

راهیان نور بستری برای گسترش فرهنگ شهادت است

دفاع از ساحت مقدس پیامبر اعظم رسالت اصلی حوزه است/ لزوم پاسخ دندان شکن به گستاخی های سران استکبار

مستند قدرتمندترین مرد دنیا /

تنها را نجات امت اسلامی بازگشت به سیره پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) است

بازگشت دکتر نوروزی به استقلال؟

روزنامه گل| امیرحسین صادقی: نادری بعد از مشورت با من شماره 2 را پوشید

افتتاح مرکز شبانه روزی رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی در خوزستان

پر شدن ظرفیت سالن تطهیر بهشت زهرا شایعه است/مرگ و میر کرونا در تهران 100 درصد افزایش یافته/نماینده سردشت: مهاجرت بیش از 1000 نفر از سردشت در 5 ماه

جایگاه بانوان مسلمانان در ایجاد تمدن اسلامی

قانون تعیین تکلیف معلمان حق التدریس در تعارض با اسناد بالادستی است

برگزاری نشست «هجو و مواجهه»

کشور ما مشکلی با هیچ دینی ندارد!

پر شدن ظرفیت سالن تطهیر بهشت زهرا شایعه است/مرگ و میر کرونا در تهران 100 درصد افزایش یافته/نماینده سردشت: مهاجرت بیش از 1000 نفر از سردشت در

مالیات بر «خانه خالی» باز هم برگشت خورد

محدودیت های شدید کرونایی در سه شهرستان استان سمنان اعلام شد

تکذیب بازگشت دکتر نوروزی به استقلال

ابتلای دو مقام ترکیه به ویروس کرونا

بیانیه جنبش دانش آموزی استان زنجان در محکومیت اهانت به ساحت پیامبر اسلام(ص)

محدودیت های شدید کرونایی در سه شهرستان استان سمنان اعلام شد

در سالروز ولادت نبی مکرم اسلام آسمان استان تهران نورباران می شود

به دار آویختن نمادین مکرون! + عکس

احکام شرعی | خمس سهام عدالت

اعلام آمادگی سید محمد غرضی برای انتخابات 1400: نامزد انتخاباتم/ احتیاجی به ستاد ندارم!

همدلی مومنانه در لوداب/توزیع لوازم التحریر میان 300 دانش آموز محروم+تصاویر

مشارکت مردم استان تهران در پویش ایران همدل

نورافشانی پایتخت / برگزاری مراسم بدون اجتماع مردمی

تشریح برنامه های هفته پدافند غیرعامل استان تهران

پرچم مزین به نام مقدس رسول الله(ص) در سنندج به اهتزاز درآمد

انصارالله از تبادل جدید اسیران با دولت مستعفی یمن خبر داد

شورای نگهبان به طرح اخذ مالیات از خانه های خالی ایراد گرفت

سخنان حاج قاسم سلیمانی در مورد زنده بودن شهید

مالیات بر «خانه خالی» باز هم برگشت خورد

مدارس علمیه دو شهر اهواز و مسجد سلیمان تعطیل شدند/تغییر در ساعات اداری مدیریت حوزه علمیه خوزستان

خبر 20، دهم آبان 99

مالیات بر «خانه خالی» باز هم برگشت خورد

تاکتیک انتخاباتی دونالد ترامپ

مدیـران محله یک گام به پیـش

مدیـران محله یک گام به پیـش