مطالب مرتبط:
دفاع مقدس بر پایه ایمان و اعتقاد حول محور ولایت به پیروزی رسید
پوتین در گفت وگو با پاشینیان: توقف عملیات نظامی در منطقه قره باغ ضروری است
پوتین: توقف عملیات نظامی در منطقه قره باغ ضروری است
پوتین در گفت وگو با پاشینیان: توقف عملیات نظامی در منطقه قره باغ ضروری است
تیپ 57 ابوالفضل(ع) گره گُشای عملیات های مهم دفاع مقدس بود
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 مهر 1399 ساعت 12:202020-09-28بين الملل

عملیات فتح المبیین؛ پیروزی اراده و ایمان بر تجهیزات و ادوات نظامی


ایرنا- عملیات فتح المبین یکی دیگر از عملیات های مهم و غرورآفرین رزمندگان ایرانی در دوران دفاع مقدس است که در نهایت و با وجود کمبود ادوات و تجهیزات در مقابل متجاوزان با پیروزی قاطع نیروهای ایرانی و عقب نشینی رژیم بعث از سرزمین های اشغال شده به پایان رسید.

- " تهران- ایرنا- عملیات فتح المبین یکی دیگر از عملیات های مهم و غرورآفرین رزمندگان ایرانی در دوران دفاع مقدس است که در نهایت و با وجود کمبود ادوات و تجهیزات در مقابل متجاوزان با پیروزی قاطع نیروهای ایرانی و عقب نشینی رژیم بعث از سرزمین های اشغال شده به پایان رسید.

عملیات(عملیات فتح المبین) را شروع کردیم.

بلافاصله، همان شب اول عملیات رزمندگان ما موفق شدند از ارتفاعات شاوریه به ستون بیایند و جاده پل نادری به طرف دهلران را قطع کنند و تپه های علی گره زد را بگیرند.

از آن طرف هم در فاصله حدود 60 کیلومتری در محور دیگر رزمندگان آمده و از ارتفاعات عبور کردند و هر چند در طرفین آنها دشمن حضور داشت، توانستند پادگان و تنگه عین خوش را بگیرند و در آنجا مستقر شوند و مراحل بعدی عملیات هم بسیار شکوهمند برگزار شد، آن هم با نام مبارک حضرت زهرا (س).

این بخشی از خاطرات شهید صیاد شیرازی از عملیات فتح المبین است که در کتاب امام و دفاع مقدس منتشر شده است.

(1) کمتر از 2 سال از آغاز حمله متجاوزانه عراقی ها به خاک ایران می گذشت که عملیات فتح المبین در بامداد دوم فروردین 1361 خورشیدی با رمز یا زهرا (س) آغاز شد.

این عملیات 4 مرحله ای که یکی از مهم ترین عملیات های دفاع مقدس بود و نقطه عطف جنگ تحمیلی به شمار می آمد و در آن 2 هزار 500 کیلومتر مربع از خاک کشورمان آزاد و نیروهای بعثی از خاک خوزستان خارج شدند.

طرح ریزی عملیات فتح المبین از اواسط آبان 1360 خورشیدی آغاز شد و پس از تلاش های مستمر و انجام مشورت ها و هماهنگی های گسترده میان فرماندهان نظامی، سرانجام طرح عملیاتی شماره 1 فتح المبین در اواخر دی همان سال آماده شد.

13 بهمن 1360 خورشیدی در پی یک نشست مشترک میان فرماندهان عمده سپاه و ارتش، طرح یادشده به یگان های عمده اجرایی ابلاغ و متعاقب دریافت اطلاعات جدید در 30 بهمن همان سال طرح اولیه بازنگری شده و طرح شماره 2 در 13 اسفند انتشار یافت.

شهید صیاد شیرازی درباره طرح ریزی و آغاز عملیات فتح المبین گفته است: با تلاش حدود سه ماهه، برنامه این نبرد را طرح ریزی کرده و نیروهایمان را از ابعاد مختلف مجهز کردیم.

بعد از آموزش و سازماندهی، آنها را در 4 محور عین خوش، پل نادری دزفول، شوش و رقابیه متمرکز کرده بودیم.

برای اینکه ترکیب مقدس ارتش و سپاه در قرارگاه کربلا به یک طرح واحد عملیاتی برسند، چقدر بحث و گفت وگو صورت گرفت، خود بحث جداگانه ای را می طلبد.

برای اجرای عملیات موضوعی برای ما ایجاد نگرانی کرده بود و آن وضعیت ماه در آسمان بود که ما بایستی در شب های مهتابی عمل می کردیم که این مهتاب اواسط شب از نور کمی برخوردار باشد و اواخر شب تقریباً غروب کند.

اسفند ماه بود و طبق محاسباتی که داشتیم، این شرایط در هفده ـ هجده فروردین ماه فراهم می شد.

گرم این محاسبات بودیم که دشمن پیشدستی کرد و قبل از اینکه ما به او حمله کنیم، زودتر به ما حمله کرد.

(2) شهید قاسم سلیمانی نیز درباره پیروزی در این عملیات با حداقل ادوات و تجهیزات می گوید: عملیات فتح المبین را با حداقل امکانات انجام دادیم؛ یعنی این که حداقل امکانات می گویم تعداد خودروهای ما در مجموع به 6 دستگاه رسید، شامل 2 دستگاه لندکروز و 2 دستگاه لندرور و 2 دستگاه لندکروز که بعداً گرفتیم و در مجموع به 6 دستگاه رسید.

با 2 دستگاه لندکروز باید در جبهه دشت عباس با عرض تقریبی 20 کیلومتر عملیات می کردیم که ارتفاعاتی هم بر سر راه قرار داشت.

یادم هست که شب عملیات فتح المبین، بعد از ظهر برای شناسایی رفتیم، آن وقت جبهه ها خیلی باز بود و عراقی ها ترس اواسط و آخر جنگ را نداشتند، خودمان برای شناسایی می رفتیم و معبرهای عملیاتی را مشخص می کردیم.

قاسم سلیمانی یکی از قهرمانان و فرماندهان کلیدی در عملیات فتح المبین بوده است.

محسن رضایی نخستین فرمانده واحد اطلاعات سپاه پس از شهادت سردار سلیمانی با اشاره به نقش ایشان در عملیات فتح المبین گفت: در بهمن و اسفند سال 1360 ما آماده عملیات فتح المبین می شدیم.

سپاه فقط سه تیپ داشت و هشت تیپ را باید می ساخت.

دنبال آدم هایی می گشتیم که تیپ ساز باشند و بتوانند تیپ تشکیل بدهند.

حاج احمد متوسلیان و حاج ابراهیم همت از مریوان و پاوه، هزار کیلومتر بالاتر از این منطقه، پیدا کردیم و به منطقه فتح المبین آوردیم.

قاسم را خواستیم و با او صحبت کردیم.

دوستان دیگر مشورت دادند.

دیدیم که واقعا می تواند یک تیپ درست کند.

می خواهم از این خاطرات استفاده کنم.

منظورم این است که قاسم سلیمانی های زیادی در بین جوانان ما هستند که باید این ها وارد صحنه شوند و این راه سلیمانی ها را در آینده ادامه بدهند.

یک جوان بیست وسه ساله، برای تشکیل یک تیپ رزمی انتخاب شد تا در اولین عملیات، به دشمن حمله کند.

(3) یکی از کارهای بی نظیری که در این عملیات انجام شد، حفر کانال و تونل در زمین های رملی منطقه و دور زدن دشمن از طریق آن بود که با اینکه خلأ پنج لشکری را که در محاسبات کم داشتیم، جبران می کرد، باعث محاصره لشکرهای 10 زرهی و مکانیزه عراق شد؛ لشکرهایی که غافلگیر شده بودند با تحمل آسیب های فراوان از طرف حاج احمد متوسلیان فرمانده تیپ 27 محمد رسول الله (ص) از میان رفتند.

در منابع مکتوبی که درباره عملیات فتح المبین منتشر شده، شرح عملیات و توصیف رشادت ها و دلیری های رزمندگان به خوبی توصیف شده اما یکی از منابعی که با رویکرد علمی و تا حدزیادی تخصصی به این عملیات، توصیف منطقه و شرح دقیق جزییات این رویداد مهم دفاع مقدس پرداخته کتاب نگرشی علمی به عملیات فتح المبین که به وسیله سازمان حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس در 1387 خورشیدی به چاپ رسیده است.

در بخشی از این منبع اطلاعاتی و تخصصی مهم درباره جزییات فتح المبین آمده است: منطقه عملیات فتح المبین محدود بود از شمال به دامنه جنوبی ارتفاعات کبیر کوه (ارتفاعات علی کشت، ممله، 350 و شاوریه، اسکندرخان) از جنوب به تپه های رملی لخیضر و چهیله، از غرب به ارتفاعات میشداغ و تینه و عینخوش، از شرق به رودخانه کرخه.

در مورخ 1360.

08.

19 یک جلسه مقدماتی در اتاق جنگ (اهواز) تشکیل و فرمانده نیروی زمینی (سرهنگ توپخانه علی صیاد شیرازی) موارد زیر را خطاب به عناصر ستاد خود ابلاغ نمودند: 1) اصل بر آن باشد که طرح کربلای یک (عملیات منطقه بستان) به اجرا درآید .

در مرحله یکم عملیات، برای قرارگاه فتح نیز همانند قرارگاه فجر، نقش تثبیت کننده در نظر گرفته شده بود.

زیرا سازمان و تهیه های این قرارگاه نیز مانند قرارگاه فجر، در تک مختل کننده مورخ 1360.

12.

29 عراق به تنگ رقابیه، بر هم زده شده بود.

ماموریتی که برای این قرارگاه به صورت شفاهی تعیین شد این بود که همزمان با تک قرارگاه های نصر و قدس، این قرارگاه با اعزام گروه های شکار تانک به تنگ رقابیه، نسبت به انهدام تانک های عراقی که جلو آمده بودند، اقدام و دشمن را در این منطقه درگیر و تثبیت نماید.

مهمترین قسمت از طرح مانور آفندی این قرارگاه، اجرای یک مانور نفوذی از طریق تنگ زلیجان بود که در مرحله یکم از اجرای آن خودداری شد و به مرحله دوم واگذار شد.

(4) کتاب لشگر 9 نفره از دیگر منابعی است که درباره عملیات فتح المبین به چاپ رسیده است.

در این کتاب، شرح حال و حدیث از خودگذشتگی ها و شجاعت ها و رنج های ده ها تن از فرزندان ارتش جمهوری اسلامی را در غرورانگیزترین عملیات های دوران جنگ، یعنی عملیات فتح المبین مرور شده است.

متجاوزان بعثی در این عملیات گسترده ترین ضربه را از رزمندگان اسلام متحمل شدند، به گونه ای که بعد از آن با ارسال پیام ها و اعزام واسطه هایی در صدد بیرون آمدن از باتلاقی شدند که خود، آن را به وجود آورده بودند.

این کتاب به قلم سرهنگ علی رضا پوربزرگ وافی، خاطرات 32 نفر از فرماندهان شجاع ارتش است که در جریان عملیات فتح المبین تأثیر تعیین کننده ای بر عملیات داشتند.

در این اثر سعی شده است تا به دور از هرگونه اغراق و با صداقت و صمیمیت، جنبه ای از تجربه جوانان و رزمندگان دوران دفاع مقدس در اختیار نسل کنونی بخصوص جوانانی قرار بگیرد که تشنه درک حقیقت های تاریخ انقلاب اند.

این اثر، تصویر حزن انگیز شهرهای مظلوم شوش و دزفول، در اوج تجاوزهای بعثی هاست.

تصویر شهرهای خالی از جمعیت، کوچه های متروک، بمب هایی که از هر گوشه ای منفجر می شدند.

مقدمات عملیات فتح المبین و مجاهدت های لشکر 21 حمزه و نیز لشکر 77، از خلال این کتاب به خوبی نمودار است.

در نهایت عملیات فتح المبین با پیروزی قاطع نیروهای ایران و آزادسازی حدود 2 هزار و 500 کیلومتر مربع از مناطق اشغال شده به پایان رسید.

شهدای نیروهای ایران حدود 30 هزار تن و تلفات نیروهای بعثی 25 هزار تن بودند، به علاوه 15 هزار اسیر گزارش شده است.

منبع: 1.

امام و دفاع مقدس؛ ص 71-75؛ چاپ ششم (1394)؛ ناشر: موسسه چاپ و نشر عروج.

2.

همان 3.

صفحه شخصی محسن رضایی در اینستاگرام 4.

کتاب نگرشی علمی به عملیات فتح المبین ؛ سازمان حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس؛ 1387 خورشیدی 5.

کتاب لشکر نه نفره؛ خاطراتی از عملیات فتح المبین؛ سرهنگ علی رضا پوربزرگ وافی؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی
کلید واژه ها: عملیات فتح المبین - عملیات - فتح المبین - دوران دفاع مقدس - رزمندگان - ایرانی - پیروزی - دفاع مقدس - عقب نشینی - ادوات - پایان - اشغال - کمبود - دوران - مقدس - ارتفاعات - دیگر - دفاع - رژیم - قاطع - دهلران - ایمان - اراده - نظامی - نادری - جاده - همان - حدود - موفق - شروع

آخرین اخبار سرویس:
کودکان یمنی غوطه ور در قحطی و مرگ

اظهارات استراتژیست آمریکایی درباره معضلات پیش روی ترامپ

گروه های سیاسی بحرین خواستار لغو سازش با رژیم صهیونیستی شدند

پرواز مستقیم هواپیمای رژیم صهیونیستی به سودان

ادعای آمریکا درباره ارعاب رای دهندگان توسط ایران

مسیر بازگشت نفت ایران و ونزوئلا به بازار کوتاه می شود

سرمایه گذاری امارات در پروژه صهیونیستی در قدس

ادعای آمریکا درباره تهدید رای دهندگان توسط ایران

درخواست گروه های سیاسی بحرین برای لغو سازش با رژیم صهیونیستی

راتکلیف ایران و روسیه را به تلاش برای تاثیرگذاری روی روند انتخابات آمریکا متهم کرد

اوباما: ترامپ مانند دیوانه ها رفتار می کند

تکرار ادعاهای مقام های واشنگتن درباره دخالت ایران در انتخابات آمریکا

معترضان در سودان پرچم رژیم صهیونیستی را به آتش کشیدند

بُهت مردم لاگوس از اتفاقات سه شنبه خونین

اف. بی. آی: ایران و روسیه در تلاش برای مداخله در انتخابات 2020 هستند

درخواست گروه های سیاسی بحرین برای لغو سازش با رژیم صهیونیستی

سلفی ماشینی بازیگر «بچه مهندس»

آمریکا فروش یک میلیارد دلار تسلیحات پیشرفته به تایوان را تأیید کرد

بلای بزرگ بی تصمیمی/ سانس آخر بزن بزن/ چرا دلار ریخت؟/ پایان خوش خیالی « بایدن خوب - ترامپ بد»

مدیر اطلاعات ملی آمریکا: ایران و روسیه تلاش کردند در انتخابات آمریکا مداخله کنند

اوباما:ترامپ خواستار استفاده از اعتبار اقتصاد به ارث رسیده است

پرواز مستقیم هواپیمای رژیم صهیونیستی به سودان

اف بی آی: ایران و روسیه تلاش کردند در انتخابات آمریکا مداخله کنند

کرونا و بحران سیاسی در اراضی اشغالی

اوباما: نمی توانیم برای چهار سال دیگر ترامپ را تحمل کنیم

سقوط سریالی حکام عربی در چاه عادی سازی!

اوباما: دروغ و اتهام زنی بخشی از شیوه مدیریت ترامپ شده است

روزنامه گل 1 آبان

جوانان نیجریه به سیستم سیاسی و امنیتی بی اعتمادند

اوبراین: چین می خواهد صنایع مهم قرن 21 را به انحصار خود درآورد

آمریکا تهدید اصلی علیه ثبات جهان است

ادعای مضحک سفیر آمریکا در فلسطین اشغالی

خارطوم میزبان هیئتی رسمی از تل آویو

آمادگی ترکیه برای اعزام نیرو به آذربایجان در صورت درخواست

تظاهرکنندگان سودانی پرچم رژیم صهیونیستی را به آتش کشیدند

حمایت پرتیراژترین روزنامه آمریکایی از بایدن

ارتش کره جنوبی 24 جنگنده F-35 تحویل گرفت

آمریکا فروش یک میلیارد دلار تسلیحات پیشرفته به تایوان را تایید کرد

مشاور ترامپ: چین تهدید قرن است

دیده بان حقوق بشر: 8 کودک و نوجوان عربستانی به اعدام محکوم شدند

یدیعوت آحارونوت: عادی سازی با سودان قبل از انتخابات آمریکا انجام می شود

رفع تحریم تسلیحاتی موقعیت ایران در منطقه را ارتقا داد

ضرورت لغو محاصره فرودگاه بین المللی صنعا

توان نظامی ایران بسیار بزرگ تر از تصورات آمریکا

یک تجربه نزدیک به مرگ

آمریکا: عربستان کمک گسترده ای برای عادی سازی روابط امارات و بحرین با اسراییل ارائه کرد

جو بایدن و کامالا هریس تهدید به قتل شدند

جو بایدن و کامالا هریس تهدید به قتل شدند

رادیو رژیم صهیونیستی از سفر هیئت رسمی این رژیم به سودان خبر داد

ارتش کره جنوبی 24 جنگنده جدید F-35 تحویل گرفت

فرود جنگنده های جدید F-35A آمریکایی در کره جنوبی

ایران روزی 5 بار دعا می کند که ترامپ رییس جمهور نشود/ ترامپ رأی بیاورد خاورمیانه را برای 100 سال آینده تغییر می دهیم

سفیر چین توییت جنجالی اش را حذف کرد

سفر یک هیئت رسمی رژیم صهیونیستی به سودان

رادیو رژیم صهیونیستی از سفر هیئت رسمی این رژیم به سودان خبر داد

عکس/ تیتر روزنامه های ورزشی پنجشنبه 1 آبان

خداوند نتیجه انتخابات را به کشیش آمریکایی گفت!

اوباما: آمریکا تحمل چهار سال دیگر عقبگرد را ندارد

7 کشته و زخمی در تظاهرات ضد عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در سودان

حمله توپخانه ای ترکیه به مناطقی در شمال شرق سوریه

مکرون به معلم مقتول فرانسوی نشان افتخار داد

آغاز انتشارروزنامه جمهوری اسلامی

ارتش کره جنوبی 24 جنگنده جدید F-35 تحویل گرفت

ترکیه:درصورت خواست آذربایجان به قره باغ نیروی نظامی اعزام می کنیم

جنگ قره باغ؛ دعوت «روحانی مسیحی» زائر کربلا از «روحانیون ایرانی» برای کمک به صلح

حملات داعش به دیاله و کرکوک 6 کشته برجای گذاشت

پمپئو: امیدواریم سودان سریعتر اسراییل را به رسمیت بشناسد

حمایت رهبر کاتولیک های جهان از همجنس گرایان

ترفیع جنایت در نظام قضایی عربستان/ آسمان امن ایران/ پرسپولیس دشمن پرسپولیس

آینده مذاکرات احتمالی ایران و آمریکا

شمار موارد کرونا در اسپانیا از یک میلیون گذشت| فرانسه به مرز یک میلیون نزدیک می شود

سبقت بایدن از رقیب خود در ایالات تگزاس و فلوریدا

الحشد الشعبی برای شناسایی عاملان جنایت الفرحاتیه آماده است

مشاور ترامپ: چین تهدید قرن است

پرواز مستقیم هواپیمای رژیم صهیونیستی به سودان

واکنش سی ان ان به صحبت های ترامپ

اسکورت نفتکش ایرانی با ناوهای روسی

پیشتازی بایدن از ترامپ در ایالت های تگزاس و فلوریدا

ایستاده در بحران

گره پیچیده قره باغ

ترس آمریکا از موشک جدید کیم جونگ اون | چرا «هیولای کره شمالی» این قدر مهم است؟

سلفی شلوغ «منوچهر هادی»/ عکس

عکس| نفتکش ایرانی با اسکورت ناوهای روسی به سوریه رسید

سلفی شلوغ «منوچهر هادی»/ عکس

ترامپ رأی بیاورد خاورمیانه را برای 100 سال آینده تغییر می دهیم

کودکان یمن؛ قربانی نفاق جامعه جهانی

تروریست های داعش 6 نفر را در کرکوک و دیاله عراق کشتند

میت رامنی: به ترامپ رای ندادم

حشدشعبی آماده کمک برای شناسایی عاملان جنایت الفرحاتیه است

حمله ترامپ به کامالا هریس

گل دوم منچسترسیتی به پورتو (ضربه کاشته گوندوگان)

45 قانونگذار آمریکایی خواستار بایکوت نشست گروه 20 در عربستان شدند

مساجد جنوب فرانسه به خشونت تهدید شدند

انتخابات آمریکا و احتمالات درباره پیروزی ترامپ و بایدن

امارات گاو شیرده رژیم صهیونیستی

میت رامنی: به ترامپ رای ندادم

انتقاد معاون بایدن ار ترامپ و پنس درباره شیوع کرونا

ساداتیان: رفع محدودیت های تسلیحاتی موقعیت ایران را در سطح منطقه و بین‎ الملل ارتقا داد

نگرانی عمده معماران نظم موجود جهانی از فردای انتخابات آمریکا چیست؟

خوشبینی نماینده سازمان ملل درباره برقراری آتش بس در لیبی

عملیات فتح المبیین؛ پیروزی اراده و ایمان بر تجهیزات و ادوات نظامی

عملیات فتح المبیین؛ پیروزی اراده و ایمان بر تجهیزات و ادوات نظامی