مطالب مرتبط:
خطیب زاده: برای پایان درگیری ارمنستان و آذربایجان از همه ظرفیت ها استفاده می کنیم / مذاکره ای بین ایران و آمریکا در عمان نه بوده و نه خواهد بود
خطیب زاده: برای پایان درگیری ارمنستان و آذربایجان از همه ظرفیت ها استفاده می کنیم
خطیب زاده: بین ایران و آمریکا مذاکره ای نبوده، نیست و نخواهد بود
خطیب زاده: بین ایران و آمریکا مذاکره ای نبوده، نیست و نخواهد بود
خطیب زاده: بین ایران و آمریکا مذاکره ای نبوده، نیست و نخواهد بود
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 مهر 1399 ساعت 12:002020-09-28بين الملل

خطیب زاده: مذاکره ای بین ایران و آمریکا در عمان نبوده و نخواهد بود / برای پایان درگیری ارمنستان و آذربایجان از همه ظرفیت ها استفاده می کنیم


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری با اشاره به تنش میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان، - " سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: آمادگی خودمان را اعلام کردیم تا از همه ظرفیت ها برای پایان دادن به درگیری ارمنستان و جمهوری آذربایجان استفاده کنیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری با اشاره به تنش میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان، اظهار کرد: ما 6 مهر شاهد اتفاق ناگواری در مرز های خودمان بودیم و درگیری که بین دو کشور دوست و برادرمان ارمنستان و آذربایجان اتفاق افتاده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: وزیر امور خارجه بلافاصله در چارچوب دیپلماسی فعال و سیاست همسایگی با وزرای خارجه دو کشور صحبت مفصلی داشتند و آمادگی خودمان را اعلام کردیم تا از همه ظرفیت ها برای پایان دادن به این درگیری استفاده کنیم.

خطیب زاده به سفر وزیر خارجه عراق به تهران اشاره و تاکید کرد: وزیر امور خارجه عراق علاوه بر ملاقات با آقای ظریف، دیدار هایی را با رییس جمهور و دبیر شورای عالی امنیت ملی هم داشتند و در موضوعات مختلف دوجانبه، منطقه ای و بین المللی گفتگو های مفصلی صورت گرفت.

وی در ادامه گفت: آقای ظریف در سوم مهر در یک سفر کاری کوتاه عازم مسکو شدند و گفتگو هایی را با همتای خودشان در مسکو داشتند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: وزیر خارجه در همان سفر مسکو در نشست مجازی وزرای خارجه کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادساز و سیکا سخنرانی داشتند و درخصوص نقش محوری آن سازمان در پیشبرد چندجانبه گرایی و تضمین همکاری های فراگیر صحبت کردند.

خطیب زاده در رابطه با دیدگاه وزارت خارجه در مورد اظهارات نخست وزیر کویت و دعوت از ایران برای کاهش تنش در خلیج فارس اظهار کرد: پاسخ ایران قبلا داده شده است و ایران از همان ابتدا به ویژه در چند سال اخیر مکرراً راهکار هایی را برای ساز و کار منطقه ای مطرح کرده است و مهمترین آن طرح صلح هرمز است.

طبیعی است که ما ضمن استقبال از اظهارات مطرح شده فکر می کنیم هرچه زودتر بتوانیم گفتگو های فراگیر در خلیج فارس را تحت عنوان گفتگو های درون زا برای صلح و امنیت پهنه آبی خلیج فارس داشته باشیم.

دنبال آتش بس فوری میان ارمنستان و آذربایجان هستیم وی در رابطه با درگیری میان ارمنستان و آذربایجان و رایزنی های صورت گرفته برای عدم تکرار این اتفاقات و نقش ایران در این راستا بیان کرد: اتفاق خوبی نیفتاده و فضای منطقه بیشتر از این، ظرفیت این خشونت ها را ندارد.

ما گفتیم هر چه زودتر گفتگو ها آغاز شود بهتر است و آتش بس ترک مخاصمات تنها راه حل ایران بوده و تغییری نکرده است و راهکار نظامی راهکار مناسبی نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما با دقت کامل و از نزدیکی و با حساسیت بالا در حال پیگیری درگیری منطقه هستیم و قطعا به دنبال آتش بس فوری هستیم و ظرفیت خود را در این راستا فعال نگه خواهیم داشت.

وی در رابطه با اظهارات ترامپ افزود: ایشان اول از همه باید ذهن خود را جمع و جور کند که نصفه روزه به توافق با ایران خواهد رسید یا سخت خواهد شد.

آقای ترامپ هیچ فهم درستی از ماهیت روابط بین الملل و روابط ایران و خاورمیانه ندارد و مشاوران ایشان قصد ندارند بدانند چه اتفاقی افتاده است.

اظهاراتی که دارند ممکن است به درد خود ترامپ بخورد، اما به درد ایران نمی خورد.

ترامپ باید به تعهدات خود احترام بگذارد و این جنگ ضد بشری و تحریم های ظالمانه را متوقف کند و در نهایت ستم ها و تحریم هایی که به ملت ایران وارد کرده است را جبران کند.

خطیب زاده در رابطه با اظهارات آیت الله سیستانی و واکنش هایی که نسبت به این اظهارات مطرح شده است عنوان کرد: طبیعی است که ایران تعرض به اماکن ارضی را محکوم می داند.

سر دار رشید ما در خاک عراق بزدلانه در دید شب مورد تعرض قرار گرفته و از دولت عراق بار ها خواستیم از این تعرضات جلوگیری کند و اقدام فعال داشته باشد.

این موضوع و موضع هیچ ربطی به هیچ یک از ارکان جمهوری اسلامی ایران ندارد.

نظام بر اساس مرجعیت شکل گرفته و مرجعیت همیشه حافظ صلح و امنیت بوده است.

آیت الله سیستانی نقش بی بدیل داشتند و آنچه گفته و می گوییم این است که جز احترام برای این رکن رکین حرف دیگری نداریم.

وی در رابطه با سفر فواد حسین به ایران و محور این سفر افزود: سفر بسیار عادی میان دو کشور بوده و بار ها این سفر انجام شده است و اتفاقا ایام کرونایی منجر شده است که این سفر محدود شود.

در مورد مسائل منطقه ای رایزنی هایی مطرح شده است.

در طی دو هفته آینده هیئت فنی عراق وارد ایران می شود که در مورد لایروبی اروند رود اقداماتی انجام خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه در رابطه با موضع ایران نسبت به درگیری ارمنستان و آذربایجان خاطرنشان کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران آتش بس فوری میان آذربایجان و ارمنستان است.

متاسفانه غیرنظامیان در هر سو قربانیان اصلی هستند و امیدوار هستیم هرچه زودتر این مشکلات خاتمه پیدا کند.

ایران به طور جدی و از نزدیک پیگیر تحولات است و از طرفین خواستیم که قطعا نمی توانیم تحمل کنیم در مرز های ما درگیری ها ادامه پیدا کند و سعی می کنیم به نقطه آرامش در منطقه برسیم.

هیچ دخالت خارجی کمک به حل مسائل لبنان نمی کند خطیب زاده در خصوص روابط با لبنان و مسائل داخلی آن بیان کرد: موضوع لبنان یک موضوع داخلی است و باید در داخل لبنان حل شود.

هر کشوری بتواند به این روند داخلی کمک کند خوب است.

ما روابط خود را معطوف به حل و فصل داخلی کردیم، اما دست آخر خود آن ها باید تصمیم بگیرند.

میان ایران و فرانسه صحبت هایی بوده، اما طبیعی است ما از هیچ کشوری دعوت نمی کنیم که دخالت کند، زیرا هیچ دخالتی کمک به حل مسأله نمی کند.

ما میان دخالت و کمک در امور داخلی دیگر کشور ها مرز قائل می شویم.

وی ادامه داد: با گروه های مختلف لبنانی در ارتباط هستیم و امیدواریم بتوانیم حل کنیم.

موضوع لبنان تروریسم و مشکلات ناجوانمردانه و دخالت های برخی کشور های منطقه با دستورالعمل های مشخص است.

هیچکس نمی تواند موضوع اصلی و مناقشه ای لبنان را با این صحبت ثانویه کند.

موضوع افغانستان موضوع دائمی امنیت ملی ایران است سخنگوی وزارت خارجه در ادامه در خصوص روند صلح افغانستان و رفت و آمد برخی کشور ها به پاکستان و افغانستان و موضع ایران، گفت: حقیقت این است که موضوع افغانستان موضوع دائمی امنیت ملی ایران بوده است بر خلاف کشور هایی که حمله کردند، کشتند، مردم بی دفاع را بمباران کردند و امروز برای فرار آبرومند به صورت مخفیانه جلساتی را برگزار کردند موضع کاملا مشخصی است.

خطیب زاده تصریح کرد: قانون افغانستان به عنوان یک دستاورد برای ما مهم است.

حقوق بانوان و قومیت ها دستاورد های بزرگی برای مردم افغانستان بوده و با هیچ معامله و معاهده ای نمی تواند از بین برود.

مرتب با دوستان خود در افغانستان در ارتباط بودیم.

در قطر از ما دعوت شد، اما چون افغانستان میزبان نبودند تصمیم بر آن شد که شرکت نکنیم.

به نظر ما هیچ راهی وجود ندارد جز اینکه به حقوق بانوان، اقلیت ها و قانون اساسی افغانستان اهمیت داده شود و از آن حمایت کنیم.

برخی مواضع خجالت آور و شرم آور است و با این تعاریف موضع ما تغییر نمی کند.

ما آرامش، ثبات، توسعه افغانستان را می خواهیم که آرام، آزاد و مستقل در کنار دیگر همسایگان خود حضور داشته باشند.

وی در رابطه با گام عملی ایران برای پایان دادن به 30 سال درگیری ارمنستان و آذربایجان عنوان کرد: ما طی این چند دهه بار ها به صورت عملی و اجرایی سعی کردیم این موضوع در یک فضای دوجانبه میان این دو کشور فیصله پیدا کند.

ایران با هر دو پایتخت رابطه بسیار خوبی دارد لذا موضعی داریم که همواره آن را حفظ کردیم.

ما هر دو کشور را در مسیر عملی حل اختلاف همراهی خواهیم کرد.

ما هر دو را به آتش بس هدایت می کنیم.

عملیاتی تر از این اقدام در شرایط فعلی امکان ندارد و اینکه ایران از طریق روابط بین الملل به حل و فصل ماجرا کمک می کند امری قدیمی است.

از هر دو پایتخت می خواهیم حل و فصل اختلافات را در اولویت قرار دهند.

سخنگوی وزارت خارجه در رابطه با سفر ظریف به چین و جزییات آن گفت: سفر های خارجی وزیر خارجه به محض نهایی شدن اطلاع رسانی می شود، گمانه زنی های زودتر از موعد منجر به برداشت های نامناسب می شود.

سفر های کاری برخی دارای جنبه های دیپلماتیک و برخی هم دارای جنبه کاری هستند و هر کدام مسیر های خاص خود را دارند.

مراودات با کشور ها مانند چین متوقف به سفر مقامات نیست خطیب زاده ادامه داد: مراودات با کشور هایی که ارتباط بیشتری با آن ها داریم مانند چین، متوقف به سفر نیست.

سفر مقامات دو کشور همواره در دستور کار بوده و چیز جدیدی نیست و به محض اینکه از طریق پروتکل امکانات فراهم شود آماده سفر هستیم.

از هر دو طرف آمادگی میزبانی وجود دارد و فعلا هیچ دستور کار فوری برای سفر دکتر ظریف وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در رابطه با ترور سردار سلیمانی گفتگو ها به نتیجه رسیده است؟ بیان کرد: آنچه در جریان این ترور ناجوانمردانه اتفاق افتاد نه تنها علیه ایران که علیه حاکمیت ملی عراق بود.

رفتار ایالات متحده با عراق همانند یک کشور اشغال شده است و من می دانم بسیار با عزت ملی مردم عراق در تضاد است.

این مساله میان ایران و عراق از روز اول به صورت مشترک پیگیری شده است، اما انتظار ما این است که دولت عراق فعالانه تر تعهدات خود را انجام دهد.

سخنگوی وزارت خارجه در پایان گفت: پیگیری های ما متوقف بر مسأله دوجانبه با عراق نیست و ما از ابعاد حقوقی و بین المللی در جوامع مختلف موضوع را پیگیری کردیم.

برخی از آن ها را در مجامع مختلف و در پیگیری نهاد های بین المللی در محکومیت جدی اقدام ایالات متحده دیدید، اما به اینجا ختم نخواهد شد و نشده است.

ما اهل تهدید نیستیم اهل اقدام هستیم و آنچه در آن شب اتفاق افتاد نه فراموش شده و نه هیچ وقت بخشیده خواهد شد.


کلید واژه ها: سخنگوی وزارت امور خارجه - وزارت امور خارجه - امور خارجه - جمهوری آذربایجان - آذربایجان - ارمنستان - سعید خطیب زاده - خارجه - وزارت - درگیری - جمهوری - صبح امروز - نشست خبری - خبرگزاری - ظرفیت ها - وزیر امور خارجه - استفاده - ایران و آمریکا - زاده - خطیب - گزارش - سیاسی - اتفاق - ظرفیت - پایان - امروز - خبری - گروه - نشست - کنیم

آخرین اخبار سرویس:
احزاب سیاسی سودان جبهه مخالفت با عادی سازی روابط با اسراییل تشکیل می دهند

کاهش شدید فعالیت های تجاری منطقه یورو

بایدن از ترس آرای پنسیلوانیا، حرفش را پس گرفت

اتیوپی امروز سفیر آمریکا را احضار کرد

نفتکش روسیه آتش گرفت

گردان های حزب الله عراق: تصمیم سودان میزان وابستگی آن به آمریکا را نشان داد

مصطفی الکاظمی: ما به برگزاری انتخابات در زمان تعیین شده آن پایبند هستیم

توافق سازش سودان در راستای منافع اسراییل و نابودی فلسطین است

گل زیبای وین رونی مقابل وستهام به مناسبت تولدش

اردوغان: مکرون نیاز به آزمایش سلامت ذهنی دارد

گل زیبای وین رونی مقابل وستهام به مناسبت سالروز تولدش

حماس اهانت فرانسه به مقدسات مسلمانان را محکوم کرد

وزیر خارجه عراق: عناصر داعش دنبال سازماندهی دوباره خود هستند

برنی سندرز: آقای ترامپ، ما نمی توانیم کرونا را دور بزنیم

افزایش تنش میان آنکارا و پاریس/ فرانسه سفیر خود را فراخواند

2 انفجار در یک نفتکش روسی/ 10 نفر نجات یافتند

وقوع انفجار در نفتکش روسیه

اتیوپی سفیر آمریکا را احضار کرد

وزیر خارجه عراق: عناصر داعش دنبال سازماندهی دوباره هستند

ترامپ: رسانه ها و نظرسنجی ها در تلاشند با انتشار آمار نادرست بر انتخابات تاثیر بگذارند

جهان باید یکجانبه گرایی و زورگویی را رد کند

لوکاشنکو با پمپئو گفت وگو کرد

عادی سازی روابط خارطوم با تل آویو خیانت به ملت فلسطین است

فرانسه سفیر خود را از ترکیه فراخواند

احضار سفیر آمریکا در اتیوپی

فرانسه سفیر خود را از ترکیه فرا خواند

فرانسه سفیر خود را از آنکارا فراخواند

امین زاده: صرفا با قطعنامه نمی توان به حکمرانی جهانی پرداخت

انفجار در یک نفتکش در نزدیکی روسیه

کاخ الیزه، اظهارات اردوغان درباره ماکرون را محکوم کرد

اردوغان: مکرون نیاز به آزمایش سلامت ذهنی دارد

نحوه رای دادن ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری

بایدن بر استخراج نفت به روش نوین تاکید کرد

از بحرین تا فلسطین صدای واحد مخالفت با عادی سازی

عادی سازی روابط خارطوم با تل آویو خیانت به ملت فلسطین است

وقتی الهه هندو هم ماسک می زند!+عکس

ناپدید شدن سه نفر پس از انفجار نفت کش روسی

تصاویر / نشست هم اندیشی امامان محله آذربایجان شرقی

کانترپانچ بررسی کرد؛ چگونه ترامپ 220 هزار آمریکایی را به کشتن داد؟

تجمع حامیان آزادی یک اسیر فلسطینی مقابل بیمارستان صهیونیستی

وزارت خارجه: ایران سابقه ای ثابت شده از تعهد به اهداف منشور ملل متحد دارد

آنکارا: هدف از آزمایش «اس-400» تامین امنیت شهروندان ترکیه است

اتیوپی سفیر آمریکا را احضار کرد

واکنش حماس به اظهارات مقام های فرانسوی علیه مقدسات مسلمانان

تشدید تنش میان فرانسه و ترکیه در پی اظهارات اردوغان؛ فرانسه سفیر خود را از ترکیه فرا خواند

وزیر اماراتی به آزار جنسی یک زن انگلیسی متهم شد/عکس

وقوع انفجار در کشتی حمل سوخت روسیه در دریای آزوف

فرانسه سفیر خود را از ترکیه فرا خواند

فرانسه سفیر خود را از ترکیه فراخواند

تجمع همبستگی با ماهر الاخرس اسیر فلسطینی مقابل بیمارستان صهیونیستی

فرانسه سفیر خود را از ترکیه فراخواند

وزیر اماراتی به آزار جنسی یک زن انگلیسی متهم شد/عکس

جنجال ازدواج دختر و پسر 10ساله+عکس

کشته شدن 5 کودک براثر حمله مسلحانه به یک مدرسه در کامرون

خاندان علیف در تنگنای فشارهای ترکیه

فرانسه سفیر خود را از ترکیه فراخواند

وزیر اماراتی به آزار جنسی یک زن انگلیسی متهم شد

افزایش 40 درصدی مبتلایان به کرونا در انگلیس

اعتراض های مردمی به تحریم ایران در مقابل هتل ترامپ

هشدار حماس به مقامات فرانسه: اهانت به ادیان و پیامبران، آزادی بیان نیست

از ادامه درگیری ها در منطقه قره باغ تا باقی ماندن ایران در لیست سیاه اف ای تی اف و هشدار ترامپ درباره منفجر شدن بزرگترین سد آفریقا

ترامپ رای خود را به صندوق انداخت

سخنگوی ارتش ملی لیبی: به توافق آتش بس پایبندیم

هشدار مقامات ایرلند به ناقضان مقررات کرونایی

انفجار در غرب شهر کابل، 13 غیرنظامی کشته شدند

فرانسه سفیر خود در ترکیه را فراخواند

اعتراض های مردمی به تحریم ایران در مقابل هتل ترامپ

وزیر اماراتی به آزار جنسی یک زن انگلیسی متهم شد

آزادی بیان و عقیده به معنای توهین به عقاید دیگران نیست

اردوغان: مکرون نیاز به آزمایش سلامت ذهنی دارد

فرانسه سفیر خود را از ترکیه فرا خواند

هشدار کره شمالی به مردمش درباره وزش باد از چین!

وزیر اماراتی به آزار جنسی یک زن انگلیسی متهم شد

نودمین روز اعتصاب غذای اسیر فلسطینی؛ خانواده الاخرس هم دست به اعتصاب زد

ترامپ رای خود را به صندوق انداخت

ادعای دخالت ایران در انتخابات آمریکا با چه اهدافی صورت گرفت؟

ارتش یمن از حمله پهپادی به 2 فرودگاه و یک پایگاه سعودی خبر داد

حمله پهپادی ارتش یمن به سعودی ها

فرانسه سفیر خود را از آنکارا فراخواند

ترامپ رای خود را به صندوق انداخت

حماس اظهارات مقام های فرانسوی علیه مقدسات مسلمانان را محکوم کرد

ترامپ: بایدن فاسد و سازشکار است

فرانسه سفیر خود را از ترکیه فرا خواند

ارمنستان میانجی گری روسیه را پذیرفت

خاندان علیف در تنگنای فشارهای ترکیه

رویای ترامپ برای خودروسازی آمریکا تبدیل به کابوس شد

نه به تحریم ایران در مقابل هتل بین المللی ترامپ

کمپین تحریم کالاهای فرانسوی در عراق در محکومیت اظهارات مکرون

تحریم سفیر ایران در عراق؛ بی تأثیر در روابط تهران - بغداد

تحسین مهرداد محمدی توسط گزارشگر قطری به زبان فارسی!+ویدئو

توییت وزارت خارجه به مناسبت سالروز تاسیس سازمان ملل/جهان باید یکجانبه گرایی و زورگویی را رد کند

فرانسه اظهارات اردوغان را محکوم کرد

وزارت خارجه: ایران سابقه ای ثابت شده از تعهد به اهداف منشور ملل متحد دارد

برنامه دولت آمریکا برای تامین واکسن مجانی برای همه

وزارت خارجه: ایران سابقه ای ثابت شده از تعهد به اهداف منشور ملل متحد دارد

وزارت خارجه: جهان باید یکجانبه گرایی و زورگویی را رد کند

پیام وزارت امور خارجه در سالروز تأسیس سازمان ملل

داعش مدعی دستن داشتن در انفجار کابل شد

وزارت خارجه: ایران سابقه ای ثابت شده از تعهد به اهداف منشور ملل متحد دارد

اهانت به ادیان و پیامبران، آزادی بیان نیست

خطیب زاده: مذاکره ای بین ایران و آمریکا در عمان نبوده و نخواهد بود / برای پایان درگیری ارمنستان و آذربایجان از همه ظرفیت ها استفاده می کنیم

خطیب زاده: مذاکره ای بین ایران و آمریکا در عمان نبوده و نخواهد بود / برای پایان درگیری ارمنستان و آذربایجان از همه ظرفیت ها استفاده می کنیم