مطالب مرتبط:
دو واکسن روسی برای کرونا به زودی به بازار عرضه می شود
«کوپن الکترونیکی» بازگشت به عقب یا حرکتی رو به جلو؟
علی کریمی به استانبول سفر کرد؛ ستاره استقلال برنمی گردد؟
نماز جمعه قم در صورت تصویب نهایی ستاد ملی مقابله با کرونا به زودی برپا می شود
اکران 5 فیلم جدید به زودی در سینما های کشور
-18 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 مهر 1399 ساعت 04:052020-09-28اقتصادي

کوپن به زودی بر می گردد


با تصمیم دیروز مجلس، طرح «اختصاص کالابرگ برای کالا های اساسی» با اولویت بررسی می شود؛ طرحی که در صورت تصویب در صحن، دولت را مکلف می کند در نیمه دوم سال 99، - با تصمیم دیروز مجلس، طرح اختصاص کالابرگ برای کالا های اساسی با اولویت بررسی می شود؛ طرحی که در صورت تصویب در صحن، دولت را مکلف می کند در نیمه دوم سال 99، با اصلاح بند (و) تبصره (2) قانون بودجه امسال و افزایش 35 هزار میلیارد تومانی درآمد پیش بینی شده خود، بودجه مربوط به پرداخت یارانه معیشتی خانوار را افزایش دهد.

همچنین این اعتبار صرفا برای تامین کالا های اساسی و ضروری در نظر گرفته شده است و خانوار های کم درآمد، از دو برابر یارانه نسبت به سایر خانوار های مشمول بهره مند می شوند.

آفتاب نیوز : "طرح جدید کمیسیون بودجه درباره اختصاص کالابرگ برای کالا های اساسی دیروز رونمایی شد؛ طرحی که به اصلاح بخشی از تبصره 14 قانون بودجه 99 (مربوط به هزینه کرد قانون هدفمندی یارانه ها) و همچنین بند (و) تبصره (2) این قانون می پردازد و در صورت تصویب در صحن علنی مجلس، مدت زمان اجرای آن تنها 6 ماه - یعنی از مهر تا پایان اسفند 99 - خواهد بود.

این همان طرحی است که در آخرین روز های تیر امسال، مجلس به یک فوریت آن رای داده بود، اما در کمیسیون برنامه و بودجه با اصلاحاتی روبه رو شد که در نهایت دیروز نمایندگان به بررسی اولویت دار این طرح در صحن علنی، رای موافق دادند و بر این اساس، بررسی کلیات و جزییات طرح اختصاص کالابرگ برای کالا های اساسی، در اولویت دستور کار های جلسات علنی مجلس قرار می گیرد.

نکته ای که باید در این طرح به آن توجه شود آن است که طرح یاد شده ارتباطی با یارانه نقدی خانوار نداشته و هدف آن اصلاح یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی شده در طرح معیشت خانوار است؛ یارانه ای که به یارانه معیشتی نیز شهرت دارد و منابع آن در بودجه 99 از اصلاح قیمت بنزین تامین می شود.

جزییات طرح چیست؟اگر کلیات و جزییات این طرح به تصویب نمایندگان مجلس برسد، دولت مکلف خواهد شد برای تامین بخشی از نیاز های معیشتی خانوار های کشور به ویژه خانوار های کم برخوردار، در 6 ماه دوم سال 1399 و به صورت ماهانه نسبت به تامین و پرداخت یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی شده در طرح معیشت خانوار از طریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار اقدام کند.

نکته دیگر آنکه این اعتبار، صرفا برای تامین کالای اساسی و ضروری در نظر گرفته شده و در موارد دیگر کاربردی ندارد.

همچنین در ماده واحده طرح یادشده که به طرح اختصاص کوپن برای کالا های اساسی نیز شهرت یافته، تاکید شده که در این طرح بند (و) تبصره (2) و جدول تبصره (14) قانون بودجه سال 1399 کل کشور اصلاح می شود که بخش عمده این اصلاحات به تامین منابع مورد نیاز برای اجرای طرح مربوط می شود.

اصلاح اولبررسی این طرح نشان می دهد که مجلسی ها قصد دارند در اصلاح بند (و) تبصره (2) قانون بودجه، سقف درآمدی دولت از این بند را افزایش دهند.

در قانون بودجه سال 99 سقف درآمدی دولت از اجرای این بند 50 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده و حالا بر اساس طرح جدید مجلس، دولت مکلف است که 35 هزار میلیارد تومان دیگر از این بند درآمد کسب کند تا بتواند منابع مورد نیاز برای اجرای طرح اختصاص کالابرگ برای کالا های اساسی را تامین کند.

در جزء هایی از بند (و) تبصره 2 قانون بودجه 99، پیش بینی شده که بخشی از منابع درآمدی دولت، از طریق واگذاری طرح ها و زیرطرح های تملک دارایی های سرمایه ای و طرح های سرمایه گذاری متعلق به دولت و شرکت های دولتی و همچنین واگذاری خانه های سازمانی دولتی که باید مطابق قوانین و مقررات واگذار شود، تامین می شود؛ بنابراین به نظر می رسد مجلسی ها در طرح اختصاص کالابرگ برای کالا های اساسی بر افزایش فروش و واگذاری اموال و دارایی های دولت متمرکز شده اند تا بتوانند از این طریق، منابع 35 هزار میلیارد تومانی مربوط به اجرای طرح کالابرگ را تامین کنند.

اصلاح دوماصلاح دیگر بودجه ای بر اساس این طرح، مربوط به جدول تبصره 14 قانون بودجه است؛ آنجا که در بند 31 این جدول، بودجه اجرای حمایت معیشتی خانوار ها آمده و برای آن، 31 هزار میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است و حالا قرار است 15 هزار میلیارد تومان دیگر به بودجه آن افزوده شود.

به این معنا که 15 هزار میلیارد تومان از درآمد حاصل از بند (و) تبصره 2 قانون بودجه 99 که قرار است با اجرای این طرح افزایش یابد، به بودجه اجرای حمایت معیشتی خانوار ها افزوده شود.

به این ترتیب مصارف بند 31 جدول تبصره 14 بودجه 99 مربوط به اجرای حمایت معیشتی خانوارها، در صورت تصویب طرح مجلس، حدود 46 هزار میلیارد تومان خواهد شد.

جزییات رقم یارانه معیشتیهمچنان که گفته شد، مشمولان این طرح همان مشمولان طرح معیشت خانوار موضوع ردیف (31) جدول تبصره 14 بودجه 99 است که دیروز حمیدرضا حاجی بابایی رییس کمیسیون بودجه مجلس تعداد آن را 60 میلیون نفر اعلام کرد.

او در دفاع از اولویت دار بودن طرح گفت در حال حاضر 60 میلیون نفر کارت طرح معیشت دریافت می کنند که 20 میلیون نفر از آن ها تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند.

علاوه بر این، یکی از بند های این طرح تاکید می کند که خانوار هایی که سطح درآمد آن ها کمتر از مبلغ حداقل دستمزد است، از دو برابر یارانه سایر خانوار های مشمول بهره مند می شوند و شناسایی این خانوار ها به عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

آنچنان که دیروز حمیدرضا حاجی بابایی گفت، در صورت تصویب طرح در صحن علنی، قرار است ماهانه برای هر نفر 120 هزار تومان یعنی برای یک خانوار پنج نفره 600 هزار تومان در کارت شارژ شود.

البته این رقم برای خانوار های کم درآمد بدون هزینه خواهد بود؛ یعنی حدود 20 میلیون نفری که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند.

اما به گفته حاجی بابایی، این رقم برای 40 میلیون نفر باقی مانده از مشمولان طرح معیشتی، متفاوت است و آن ها باید 50 درصد مبلغ را خود پرداخت کنند.

مصارف طرحبرخلاف تصور، مصارف این طرح تنها به افزایش یارانه معیشتی خانوار در قالب کارت های اعتباری محدود نیست.

دو ردیف هزینه ای دیگر برای این طرح در نظر گرفته شده است.

از 35 هزار میلیارد تومان منابع درنظر گرفته شده برای این طرح، علاوه بر 15 هزار میلیارد تومانی که باید برای ارائه معیشتی خانوار در قالب کارت های اعتباری تامین شود، مبلغ 10 هزار میلیارد تومان برای تکمیل طرح های عمرانی نیمه تمام و همچنین 10 هزار میلیارد تومان نیز برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تحت پوشش صندوق های تامین اجتماعی، لشکری و کشوری تخصیص می یابد.

به نظر می رسد مجلسی ها به دلیل کسری بودجه دولت در سال 99 که احتمال تکمیل پروژه های عمرانی را به شدت کاهش می دهد، فکر چاره کرده اند تا از این طریق بتوانند منابعی را نیز برای تکمیل پروژه های عمرانی و همچنین همسان سازی حقوق بازنشستگان بیابند.

گواه این مدعا اظهارات دیروز حمیدرضا حاجی بابایی رییس کمیسیون برنامه و بودجه است که تاکید کرد: با توجه به اینکه دولت قرار بوده همسان سازی حقوق بازنشستگان را انجام دهد الان 10 هزار میلیارد تومان کسری دارد که ما اختصاص این مبلغ از محل فروش اموال دولتی را نیز پیش بینی کردیم.

حال این سوال مطرح است که چه میزان از این منابع قابل تحقق است.

آیا دولت می تواند تا پایان امسال، 50 هزار میلیارد پیش بینی شده در بودجه 99 مربوط به بند (و) تبصره 2 بودجه را محقق کند که مجلسی ها این سقف را تا 85 هزار میلیارد تومان افزایش داده اند؟ این موضوعی است که اگر در عمل با پاسخ منفی روبه رو شود، اجرای طرح را کان لم یکن می کند؛ طرحی که قرار است هفته آینده در دستور کار صحن علنی قرار گیرد و در صورت تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان، دولت را برای 6 ماهه دوم سال مکلف به اجرا کند.


کلید واژه ها: کالا - کالابرگ - قانون بودجه - اساسی - بودجه - اختصاص - خانوار - یارانه معیشتی - پرداخت یارانه - اولویت - افزایش - قانون بودجه 99 - یارانه - تصویب - تصمیم - اصلاح - درآمد - بررسی - قانون - مربوط - تامین کالا - صورت - نیمه - دولت - بهره مند - پیش بینی - کمیسیون - میلیارد - رونمایی - بودجه 99

آخرین اخبار سرویس:
اخبار عرضه و تقاضای دلار در بازار امروز/60 میلیون دلار عرضه،1.7 میلیون دلار تقاضا

توضیحات شریعتمداری درباره پرداخت حقوق بازنشستگان + جزییات

صادارت «پای مرغ» از کوهدشت به کشورهای جنوب شرق آسیا

دلالان می گذارند ریزش نرخ دلار ادامه دار باشد؟

شرکت فجر جهاد به بازوی لجستیک شرکت نفت پاسارگاد تبدیل می شود

شرکت فجر جهاد به بازوی لجستیک شرکت نفت پاسارگاد تبدیل می شود

تکمیل پتروشیمی و رفع محرومیت از روستاها حق مردم خراسان شمالی است

پیش بینی قیمت دلار در اول آبان 99

درخواست جذب 50 میلیارد برای احداث گلخانه ها وکشت گیاهان دارویی

انتقاد رییس مجلس از سیاست های ارزی دولت

افشاگری مهراد جم از قراردادهای میلیاردی، پول های کثیف و خیانت! + عکس

چرا باید در روزهای آینده منتظر افزایش مبتلایان کرونا باشیم؟

قزوین صاحب پالایشگاه نفتی می شود

پیش بینی واعظی درباره قیمت دلار

هنرصنعت فرش دستباف، ظرفیت مغفول استان اردبیل

تشدید نظارت های بهداشتی بر مشاغل و اصناف فارس برای مهار کرونا

مشکلات صادرکنندگان پسته حل می شود/ رشد 20 درصدی صادرات استان کرمان در سال 99

برداشت انار از باغات طارم سفلی

افشاگری مهراد جم از قراردادهای میلیاردی، پول های کثیف و خیانت! + عکس

چرا باید در روزهای آینده افزایش مبتلایان کرونا باشیم؟

با وجود مخالفت ها و اخطارها ؛ گرانی سفر هوایی لغو نشد

تهیه طرح مرتعداری تلفیقی در سطح مراتع لرستان

60 میلیون دلار عرضه و 1.7 میلیون دلار خریداری شد

برگزاری نخستین نشست هیات موسس بازار متشکل بیمه

تولیدکنندگان فولادی ملزم به رقابت و عرضه همه محصولات در بورس هستند

رشد 30 درصدی فروش پگاه آذربایجان شرقی در شهریور

انتقاد رییس مجلس از سیاست های ارزی

قالیباف: بازار بورس تثبیت و قیمت دلار کاهشی می شود

همتی: با کمک شیوه تهاتر دیگر نیازی به سیستم های کلاسیک مبادله ارز در دنیا نداریم

زیان 20 هزار میلیارد تومانی کرونا و تحریم به بیمه

مقیمی: صنعت کشور نیازمند تصمیمات سخت و سریع است

گام بلند فجر جهاد در بخش لجستیک صنعت نفت/ انعقاد تفاهم نامه شرکت فجر جهاد با شرکت نفت پاسارگاد/ شروع بزرگ همکاری میان دو شرکت

تهیه طرح مرتعداری تلفیقی در سطح مراتع لرستان

4 شرکت بیمه جدید در راه است

تخصیص اعتبارات به استان ها منوط به تحقق درآمدها خواهد بود

محاسبه ریسک و تعیین نرخ فنی به انطباق خدمات صندوق بیمه کشاورزی با سازوکار بیمه ای کمک می کند

اختصاص.بیش از 38 میلیارد تومان اعتبار برای اشتغال محرومان چهارمحال و بختیاری

اولویت دولت بازگشایی بازارچه های مرزی و افزایش مبادلات تجاری با ترکمنستان است

200 کامیون گوجه فرنگی ایران از عراق برگشت خورد

همتی خطاب به رییس صندوق بین المللی پول: درخواست وام ایران را بدون فشار آمریکا تصویب کنید

شانه خالی کردن بانک ها در شرایط جنگ اقتصادی پذیرفتنی نیست

سفیر ایران و وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان روابط دوجانبه را بررسی کردند

ظرفیت سردخانه ای آذربایجان شرقی یک میلیون تن افزایش می یابد

تداوم کاهش قیمت خودرو در بازار

تخصیص اعتبارات عمرانی و حقوق کارکنان منوط به تحقق درآمدها است

میزان نمک مصرفی در فرمولاسیون دوازده محصول کاهش می یابد

پرواز مرغ های گیلان از سفره مردم در آشفته بازار مدیریتی

پورابراهیمی: 2000 میلیارد تومان منابع بانکی برای صادرات محصولات کشاورزی با اولویت پسته اختصاص داده شد

هزینه کمتر، درآمد بیشتر

استاندار: سهم درآمدهای مالیاتی دستگاههای استان 690 میلیارد تومان است

مشمولان یارانه 120 هزار تومانی را بشناسید

پسری که با 600 میلیون تومان ژل شبیه باربی شد +عکس

پیشرفت 94 درصدی طرح جامع پدافند غیرعامل استان قزوین

نتایج قرعه کشی سایپا اعلام شد+ لیست برندگان

یارانه 120 هزار تومانی در راه است

برداشت محصولات گلخانه ای در سیستان و بلوچستان آغاز شد

پرونده 6ماهه ارتباطات سیار ایران با سود خوب 987 ریالی بسته شد

پرداخت82 میلیارد ریال وام گردشگری در خراسان شمالی

تداوم کاهش قیمت خودرو در بازار

لاتاری ملی پیش فروش خودرو برای آرام کردن مردم است نه اجرای عدالت

همه مشکلات صنعت را به گردن بانک ها نیاندازیم

صنعت خودروی ایران هر چه بیشتر دست‌وپا می‌زند بیشتر در باتلاق فرو می‌رود

بازار بورس تخمه آفتابگردان در انتظار بازار های جهانی

ارزش بیت کوین به 13 هزار دلار خواهد رسید؟

جزییات کامل از زمان واریز یارانه 120 هزار تومانی / مبلغ یارانه معیشتی برای هر نفر + سه دهک پایین چه کسانی هستند؟

ایجاد پنجره واحد برای واردات کالا از طریق صادرات نفت

لاتاری ملی پیش فروش خودرو برای آرام کردن مردم است نه اجرای عدالت

نتایج قرعه کشی سایپا اعلام شد+ لیست برندگان

آخرین قیمت ها در بازار خودرو | پراید یک کانال ریزش کرد

تصویب سرمایه گذاری 19 هزار میلیارد ریالی در ارس /با راه اندازی این هشت طرح برای 656 نفر بطور مستقیم شغل ایجاد می شود

ایجاد 900 هزار شغل برای محرومان چهارمحال وبختیاری

معاون استاندار خراسان رضوی بر ساماندهی هزینه کامیون ها در مرز دوغارون تاکید کرد

تغییر و تحولات مدیریتی در بورس تهران

موتور 275 میلیون تومان | قیمت انواع موتورسیکلت در 30 مهر 99

پرداخت تسهیلات 31 میلیارد تومانی به مشاغل آسیب دیده در دوران کرونا

2194 روستای سیستان و بلوچستان تحت پوشش طرح ملی آبرسانی قرار گرفته اند /ابلاغ 156 میلیارد تومان اعتبار در سال جاری برای روستاهای سیستان و بلوچستان

تغییر و تحولات مدیریتی در بورس تهران

30 تبلت به دانش آموزان یتیم ایذه ای اهدا شد

طرح جایگزین شکار پرندگان وحشی برای استان های شمالی تدوین می شود

افزایش 100 هزار دستگاهی تولید ایران خودرو

خسارت 10 میلیاردی کرونا به واحدهای گردشگری و اقامتی رفسنجان

قیمت انواع سکه در بازار امروز

بررسی تعهدات صادرکنندگان خوزستانی به عراق و افغانستان در کمیته ارزی سازمان صمت

نرخ هتل ها تا 30 درصد افزایش یافت.

طرح مجلس برای ممنوعیت تغییر کاربری اراضی/ سهم اندک دخانیات مازندران در بازار

خسارت 10 میلیاردی کرونا به واحدهای گردشگری و اقامتی رفسنجان

استاندار لرستان: تخصیص اعتبارات به استان ها منوط به تحقق درآمدهاست

اختصاص.بیش از 38 میلیارد تومان اعتبار برای اشتغال محرومان چهارمحال و بختیاری

اختصاص ردیف اعتباری آبرسانی به روستاهای سیستان و بلوچستان در بودجه 1400

عرضه 60میلیون دلاری در بازار متشکل ارزی

ممنوعیت صید فانوس ماهی ها از اول آذر ماه|تاثیر موج جدید کرونا بر بازار نفت|ادامه روند نزولی دلار

پرونده 6ماهه ارتباطات سیار ایران با سود خوب 987 ریالی بسته شد

50 هزار واحد صنفی خراسان رضوی از کرونا آسیب دیدند

کرونا به نفع جهانی شدن؟

ارسال پیامک برای 192 هزار مالک خانه های خالی

برآورد تولید 4015 تن انار در کرمانشاه

تکالیف بانک مرکزی در راستای افزایش شفافیت اقتصادی

بانک مرکزی ناظر گرانی نرخ ارز و طلا / سوءمدیریت دولت در بکارگیری ابزارهای مالی

تخصیص ارز به همه کالاهای اعلامی وزارت صمت

آغاز برنامه سالانه پایش ضخامت خطوط لوله و تجهیزات سکوهای پارس جنوبی

کوپن به زودی بر می گردد

کوپن به زودی بر می گردد