موضوعات داغ: - باشگاه پرسپوليس - رشيد مظاهري - رهبر انقلاب - پرواز هاي شركت هاي هواپيمايي - شركت هاي هواپيمايي - پروتكل هاي بهداشتي - ستاد ملي مقابله با كرونا - ريحانه پارسا - انتخابات آمريكا - باشگاه تراكتور - نيوولز اولد بويز - رمضان زاده - آزمون كارشناسي ارشد و دكتري - بهترين - تيم فوتسال آذرخش بندرعباس - تقيون - مفاسد مالي - صندوق ولايت امداد - انجمن سواد رسانه اي ايران - صلاحيت - هيئت فوتبال البرز - توسعه گردشگري همدان - كربلامعلي

مطالب مرتبط:
بیانیه ستادکل نیروهای مسلح درباره تهدیدات سایبری/ تهدید سایبری توسط هر دولت، گروه یا فردی را با قدرت پاسخ می دهیم
بیانیه ستادکل نیروهای مسلح درباره تهدیدات سایبری
بیانیه ستادکل نیروهای مسلح درباره تهدیدات سایبری/ تهدید سایبری توسط هر دولت، گروه یا فردی را با قدرت پاسخ می دهیم
بیانیه ستادکل نیروهای مسلح درباره تهدیدات سایبری/ تهدید سایبری توسط هر دولت، گروه یا فردی را با قدرت پاسخ می دهیم
بیانیه ستادکل نیروهای مسلح درباره تهدید سایبری
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 مهر 1399 ساعت 23:202020-09-27سياسي

بیانیه مهم ستادکل نیروهای مسلح درباره تهدیدات سایبری


ستادکل نیروهای مسلح با صدور بیانیه ای در قبال حقوق بین الملل فضای سایبری، تاکید کرد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تهدیدات سایبری از سوی هر دولت، - گروه یا فردی را در هر سطحی با قدرت پاسخ خواهد داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری خبرآنلاین"، متن این بیانیه که توسط مرکز فضای مجازی نیروهای مسلح صادر شده است به شرح زیر است؛ مقدمه ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در گفتمان امنیت ملی برای بازدارندگی و دفاع سایبری در مواجهه و مقابله با تهدیدات متنوع و متکثر فضای سایبری مأموریت دارد.

تمامی سازمان ها و نهادهای ذی ربط در کشور با توجه به واگذاری مأموریت دفاعی به نیروهای مسلح و وفق فرمان مقام معظم رهبری و فرماندهی معزز کل قوا مدظله العالی، می بایستی با ستاد کل نیروهای مسلح هماهنگی و هم افزایی داشته باشند و از آنجا که فضای سایبری به اذعان متخصصین امر قلمرو جدیدی در حوزه دفاعی و امنیتی است، سند پیش رو به عنوان "بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در قبال حقوق بین الملل فضای سایبری"، مفاهیم، سیاست های کلان و چارچوب اقدامات نیروهای مسلح در مقابله با تهدیدات متنوع و متکثر فضای سایبری را تبیین می کند.

ماده1: کلیات معتقدیم، حقوق بین الملل قابل اعمال بر فضای سایبری باید توزیع کننده عادلانه منافع و امتیازات یک فضای صلح آمیز سایبری و متضمن دسترسی و حاکمیت منصفانه برای تمام دولت ها باشد.

تاکید می نماییم، هر چند تمامی دولت ها باید در برخورد با فضای سایبری مسئولانه عمل کنند، ولی به اقتضای امکانات و فناوری های موجود در هر کشوری، دولت ها مسئولیت مشترک ولی متفاوت دارند.

براین باوریم، طیف وسیعی از اصول حقوقی بین المللی موجود، شامل اصول برابری حاکمیت دولت ها و ممنوعیت توسل به زور و عمل تجاوزکارانه می تواند در استفاده از فضای سایبری قابل اجرا باشد.

ماده2: سیاست های حاکمیتی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی ایران حوزه های حاکمیتی خود را با تمرکز و در انطباق با قابلیت های لازم برای حراست از اقتدار راهبردی نظامی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی ملی توسعه داده است، در این مسیر، توسعه تخصص ها و ابزارهای پیشرفته سایبری، برای دفاع فعال و بازدارنده سایبری، از جمله اولویت های مهم برای تحقق و حفظ اقتدار راهبردی نظام است.

قواعد حقوق بین الملل معاصر حکایت از وجود قلمرو محصور در مرزهای جغرافیایی دولت هایی دارد که حاکمیت یا لااقل صلاحیت خود را درون آن مرزهای جغرافیایی اعمال می ‎کنند.

به باور نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران حاکمیت سرزمینی و صلاحیت دولت، بر تمامی اجزای فضای سایبری نیز تسری دارد.

هر گونه استفاده عامدانه از زور سایبری با پیامدهای فیزیکی یا غیر فیزیکی که تهدیدی برای امنیت ملی بوده یا منجر به بی ثباتی آن به واسطه بی ثباتی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شود، ناقض حاکمیت دولت است.

عملیات بهره برداری سایبری در مواقعی که مستلزم نفوذ غیرمجاز به زیرساخت های سایبری(دولتی یا خصوصی) تحت کنترل دولت دیگری باشد، می تواند نقض حاکمیت دولتِ هدف تلقی شود.

حاکمیت دولت ها واقعیتی فراحقوقی نیست و باید در کنار و با توجه به سایر اصول بنیادین حقوقی مانند اصل عدم مداخله، اصل حسن نیت، اصل حق تعیین سرنوشت و سایر اصول اساسی تفسیر گردد، باید توجه داشت که اصل حاکمیت دولت ها اصلی برابرگرا و مساوات طلب است و حاکمیت هیچ دولتی برتر از حاکمیت دولت دیگر نیست، لذا اقدامات محدودساز، مسدودساز و تحریم ها، نقض حاکمیت دولت های مستقل تلقی می شود، چرا که منجر به نادیده گرفته شدن حاکمیت دولت هدف می شود.

ماده3: مداخله در امور داخلی از منظر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تردیدی نیست که اصل عدم مداخله یک اصل مستقل حقوق عرفی است و اعمالی با هدف تغییر رژیم سیاسی دولت ها مانند مداخله قهرآمیزِ سیاسی، نقض آشکار این اصل است.

مواردی مانند دستکاری سایبری انتخابات یا مهندسی افکار عمومی در آستانه انتخابات را می توان از مصادیق آشکار مداخله تلقی کرد.

همچنین مداخله شامل وضعیت هایی است که در آن مداخله غیرسایبری در فعالیت های سایبری مربوط به امور داخلی و خارجی دولت دیگر صورت می گیرد.

عملیات سایبری که وب سایت ها را به منظور دامن زدن به نزاع و تنش های داخلی در یک دولت از کار می اندازند یا به منظور تأثیر گذاری بر نتیجه انتخابات در دولت دیگر پیام هایی را به صورت گسترده در بستر سایبری به رأی دهندگان ارسال می کنند را نیز می توان نمونه ای از مداخله ممنوعه تلقی کرد.

مداخله مسلحانه و تمامی اشکال دیگر مداخله یا اقدام به تهدید علیه شخصیت دولت یا علیه عناصر سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن با توسل به ابزار سایبری و غیرسایبری غیرقانونی است و هیچ دولتی نمی تواند دولت دیگری را با توسل به ابزار سایبری یا غیر آن به استفاده یا تشویق به استفاده از اقدامات اقتصادی، سیاسی یا هرگونه اقدام دیگری به منظور تحصیل تبعیت آن در اِعمال حقوق حاکمیتی اش یا تضمین کسب امتیازاتی از آن، از هر نوع، وادار نماید.

تمامی اشکال آشکار، ظریف و تکنیک های بسیار پیچیده اجبار، براندازی و هتک حرمت(اعم از سایبری و غیرسایبری) با هدف اخلال در نظم سیاسی، اجتماعی یا اقتصادی سایر دولت ها یا بی ثبات سازی حکومت هایی که در صدد آزادسازی نظام اقتصادی و سیاسی و فرهنگی خود از کنترل یا دست اندازی خارجی هستند، غیر قانونی است.

دولت ها حق ذاتی بر توسعه کاملِ سیستم اطلاعات و رسانه های جمعی ، بدون مداخله، و استفاده از رسانه های اطلاعاتی، به منظور پیشبرد منافع و آرمان های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خود دارند.

اقداماتی که منجر به ممانعت، قطع و یا محدود شدن عملکردِ سیگنال ها و ابزار انتقال اطلاعات و سیستم های تأمین کننده کنترل و اعمال حاکمیت دولت می شود غیر قانونی است.

برنامه های ظرفیت سازی در حوزه سایبر باید بر اساس برنامه ها و نیازهای ملی دولت ها و در انطباق با وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آنها طراحی و اجرا شود و خود وسیله ای برای مداخله در امورداخلی آنها نباشد.

ماده4: توسل به زور و حمله سایبری از منظر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به باور نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تردیدی نیست که آن دسته از عملیات سایبری که منتج به ایراد خسارات مادی به اموال یا صدمه به افراد در گستره و شدت لازم می شود یا به طور منطقی احتمال زیادی دارد که چنین آثاری را به بار آورد، توسل به زور محسوب می شود.

اگر این نوع از عملیات زیرساخت های حیاتی ملی، شامل زیرساخت های دفاعی را متأثر سازند، طبیعتاً ناقض قاعده توسل به زور تلقی خواهند شد، اعم از این که در مالکیت حکومت یا بخش خصوصی باشند.

به باور نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران چنانچه شدت عملیات سایبری به زیرساخت های حیاتی کشور به آستانه حمله مسلحانه متعارف ارتقا یابد، حق دفاع مشروع برای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران محفوظ است.

جمع بندی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به سان دکترین قابل اعمال خود در فضای فیزیکی، در فضای سایبری نیز آغازگر هیچ منازعه ای نیستند و خط مشی تبیین شده در این سند را به عنوان چارچوب اقدام خود در مواجهه و مقابله با تهدیدات متنوع و متکثر فضای سایبری قلمداد می کنند.

بدیهی است نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در صورت نقض هر یک از خط مشی ها و سیاست های تبیین شده، از سوی دولت، گروه یا فردی که تحت حمایت، هدایت یا کنترل دولتی باشد، این حق را برای خود قائل هستند که تهدیدات را در هر سطحی با قدرت و پشیمان کننده پاسخ دهند.

2727
کلید واژه ها: نیروهای مسلح - ستاد کل نیروهای مسلح - جمهوری اسلامی ایران - ستادکل نیروهای مسلح - سایبری - فضای سایبری - مسلح - تهدیدات سایبری - جمهوری اسلامی - تهدیدات - بیانیه - ستاد - مقام معظم رهبری - حقوق بین الملل - ستاد کل - دفاع - اسلامی - جمهوری - ستادکل - دفاع سایبری - دفاعی - فرمان - ایران - فضای مجازی - حوزه دفاعی - هم افزایی - سازمان ها - بین الملل - امنیت ملی - فرماندهی

آخرین اخبار سرویس:
پیام تسلیت حجت الاسلام نیکویی به مناسبت درگذشت حاج ماشاالله خدادادپور

ایران گرد دوچرخه سوار وارد دامغان شد/ غرس 2 نهال به یاد شهدا

ایران گرد دوچرخه سوار وارد دامغان شد/ غرس 2 نهال به یاد شهدا

سرنوشت بازارها پس از انتخابات آمریکا چگونه می شود؟/ مواجه نشدن کشور با ابرتورم به دلیل عدم بدهی خارجی

نخست وزیر عراق: برای انتخابات سالم و عادلانه بسترسازی می کنیم

فرمانده ناجا: در موضوع رسیدگی به معیشت و مسکن مأموران پلیس دچار عقب افتادگی هستیم

روایت زالی از لزوم نهادینه شدن فرهنگ مقابله با کرونا در جامعه

موشن گرافیک | حاج قاسم دو ساعت قبل از شهادت پیگیر چه موضوعی بود؟

شهادت یازدهمین امام و آغاز ولایت مهدی (عج)

دیدار نماینده مجلس با اعضای شورای شهر سمنان

اداره پزشکی قانونی شهرستان دشت آزادگان افتتاح شد

دومین کارت زرد رهبر انقلاب به مجلس

ارتقای امنیت و آرامش روانی لازمه توسعه خوزستان است

در جنگ آذربایجان و ارمنستان چند راکت به ایران برخورد کرده است؟!

ربیعی: سیاست های پیشگیرانه در صورت عدم کنترل شرایط، بیشتر می شود

خطیب زاده: امشب ⁧‫ایران‬⁩، ⁧‫داغدار‬⁩ افغانستان است

تعطیلی 5 مراسم عروسی در سقز

طرح جدید معافیت از خدمت سربازی در راه است

تصویری دیده نشده از مناظره ترامپ و بایدن!

پنج عامل سرنوشت ساز در انتخابات آمریکا

زالی: سه رقمی شدن فوتی های کرونا در پایتخت

حمید ابوطالبی به سوگ مادرش نشست

عقب نشینی ساختمان های شهرکرد حداقل 20 هزار میلیارد ریال نیاز دارد

هشدار جدی ربیعی: لازم باشد محدودیت های کرونایی تا دوهفته تمدید می شود /قطعاً در جریمه ها سختگیری خواهیم کرد

جلسه اضطراری ستاد مبارزه با شیوع ویروس کرونا در میامی

سه رقمی شدن مرگ های کرونایی در تهران/داغ ترین نقاط انتقال ویروس

رییس جدید اتحادیه جهانی کوهنوردی اتتخاب شد

رییس جدید اتحادیه جهانی کوهنوردی اتتخاب شد

هشدار جدی ربیعی: لازم باشد محدودیت های کرونایی تا دوهفته تمدید می شود /قطعاً در جریمه ها سختگیری خواهیم کرد

پست اینستاگرامی امروز رهبر انقلاب خطاب به سازمان تامین اجتماعی و بیمه بیکاران در دوره کرونا

توضیح زاکانی؛ چرا با استیضاح همراه نبودم؟

جامعه امروز را نمی شود دستوری اداره کرد/ نیروی انتظامی درگاه اعتماد به نظام است

همه پرسی با دستور العمل های بهداشتی جالب در شیلی

توضیح زاکانی؛ چرا با استیضاح همراه نبودم؟

همه پرسی با دستور المعل های بهداشتی جالب در شیلی

تصویری دیده نشده از مناظره ترامپ و بایدن!

فال روز یکشنبه 4 آبان 1399

پیگیر مشکل مردم هستیم، اما نمی توانیم «وعده دروغ» بدهیم

آشنا: سخن رهبری را بشنوید و دست از هتاکی و پرده دری و نمایش گری بردارید

تعطیلی 5 مراسم عروسی در سقز

ربیعی: لازم باشد محدودیت های کرونایی تا دوهفته بعد نیز تداوم می یابد

زاکانی راه خود را از ذوالنوری جدا کرد؟ /طرح استیضاح روحانی، ضدامنیتی بود و می توانست منجر به آشوب شود/جزییات یک جلسه 5 ساعته

چرا با استیضاح همراه نبودم؟/ یادداشت زاکانی درباره استیضاح روحانی

آغاز واردات کالا در مرز شیخ صالح شهرستان ثلاث باباجانی

توضیحات رامبد جوان درباره «خندوانه» جدید

«هشتگ چالش» و مسائلش برای جامعه ما؛ آموزش و پرورش در ایران سیاست زده است/چرایی جهانشمول شدن فرهنگ غرب

شیوه های اعمال مدیریت صحیح و مناسب در مقابله با کرونا

کدخدایی: ایران علاقه ای به دخالت در انتخابات آمریکا ندارد

تأکید استاندار کرمان بر تکمیل طرح نسخه نویسی الکترونیکی و پزشک خانواده

چهار قانون برای بهبود رابطه در خیانت زناشویی

ترامپ یا بایدن؟!

توضیحات رامبد جوان درباره «خندوانه» جدید و سفر به خارج از کشور

کانون خادمیاری خبر و رسانه استان بوشهر رتبه نخست کشور را کسب کرد

محمدحسین آیرم ؛ شارلاتی که تا سرلشکری پیش رفت

زاکانی: جلسه 5 ساعته با طراحان استیضاح روحانی داشتم/ گفتم به 15 دلیل صلاح نیست + جزییات

مجلس نباید تریبون ناامیدی باشد

اردوغان: اروپا به پایان خود نزدیک می شود

هرگونه تغییر در ژئوپلیتیک مرزی، خط قرمز ایران است

مراسم شب شهادت امام حسن عسکری(ع) در حرم مطهر امام خمینی(س)

خاتمی می آید؟

زالی: ستاد ملی مقابله با کرونا ظرفیت نهادی نوین، فرابخشی و بین نهادی مستقل دارد

رییس جمهور از دولت منتخب بولیوی اعلام پشتیبانی کرد

لازم باشد محدودیت های کرونایی تداوم می یابد

توضیحات رامبد جوان درباره «خندوانه» جدید و سفر به خارج از کشور

ویدئو : ویژه شهادت امام حسن عسگری(ع) با نوای مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج سید رضا مدرسی

با عوامل مخل سلامت مردم قاطعانه برخورد می شود

کانون خادمیاری خبر و رسانه استان بوشهر رتبه نخست کشور را کسب کرد

توضیح زاکانی؛ چرا با استیضاح همراه نبودم؟

پدر اولین شهید انقلاب اسلامی در رفسنجان به لقاءالله پیوست

خبر خوش برای مشمولان سربازی؛ طرح جدید خرید خدمت در راه است | جزییات را ببینید

32 درصد روستاییان عضو صندوق بیمه اجتماعی هستند

بازنشر/ تصاویر دیدار هزاران نفر از طلاب غیر ایرانی با رهبر معظم انقلاب 3 آبان 89

قطعاً در سختگیری جریمه های کرونایی بیشتر اهتمام خواهیم داشت

موفقیت با عمل انقلابی مدیران و مردم حاصل می شود/ دستاورد مهم انقلاب ایجاد تحول انسانی در بین ملت بود/

هشدار جدی ربیعی: لازم باشد محدودیت های کرونایی تا دوهفته تمدید می شود

ایران بارها اعلام کرده در امور داخلی کشورها دخالت نمی کند

راهنمایی تلفنی معاضدت قضایی دادگستری در یزد

ارتباط تصویری رییس دادگستری یزد با مردم در روزهای شیوع کرونا

افشین حبیب زاده : 275 گود پرخطر در تهران شناسایی شده است

سنت حسنه وقف را رونق دهید

ضرورت بازخوانی نقش مردم کردستان در دفاع مقدس

ایران علاقه ای به دخالت در انتخابات آمریکا ندارد

حرم مطهر رضوی تعطیل نمی شود

ببینید | توضیحات کامل سخنگوی دولت درباره محدودیت های کرونایی

شناخت امام زمان(عج) زمینه سازی برای ظهور است

ربیعی: لازم باشد محدودیت ها تداوم می یابد

سخنگوی دولت اعلام کرد: سیاست های سخت گیرانه در انتظار افراد بی توجه به محدودیت های کرونایی

بازنشر/ صوت بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار طلاب غیرایرانی 3 آبان 89

تاکید جهانگیری بر تلاش برای حفظ حقوق اصناف در عین تأمین حقوق شهروندان

ضرورت بازخوانی نقش مردم کردستان در دفاع مقدس

توزیع 12 هزار بسته معیشتی در قالب پنج مرحله رزمایش مواسات توسط اوقاف قم

تعطیلی 5 مراسم عروسی در سقز

تصاویر/ مراسم تودیع و معارفه نماینده رهبر معظم انقلاب در سوریه

تعطیلی 5 مراسم عروسی در سقز کردستان/ فرماندار: با صاحبان مکان های برگزاری عروسی برخورد می شود

ربیعی: لازم باشد محدودیت های کرونایی تا دو هفته بعد نیز تداوم می یابد

فرماندهان سپاه و نیروی انتظامی در هر شرایط و مأموریتی کنار هم هستند

توزیع 12 هزار بسته معیشتی در قالب پنج مرحله رزمایش مواسات توسط اوقاف قم

هشدار جدی ربیعی: لازم باشد محدودیت های کرونایی تا دوهفته تمدید می شود /قطعاً در جریمه ها سختگیری خواهیم کرد

لازم باشد تا دوهفته محدودیت های کرونا را افزایش می دهیم/ جریمه ها برای پیشگیری و بازدارندگی است نه مجازات

سفر یک روزه مدیرعامل بنیاد برکت به استان قزوین

بیانیه مهم ستادکل نیروهای مسلح درباره تهدیدات سایبری

بیانیه مهم ستادکل نیروهای مسلح درباره تهدیدات سایبری