مطالب مرتبط:
لغو معاملات الگوریتمی چه اثراتی در بورس دارد؟ / با کاربردهای اصلی ربات در بازار سرمایه آشنا شوید
6 دلیل اصلی افت بازار سرمایه/ سه ماه آینده تعادل به بورس بازمی گردد
وظیفه نمایندگان ملت در قبال بازار سرمایه/ بورس نیازمند نظارت و استراتژی بلندمدت
بازار سرمایه | بی اعتماد تر از همیشه
دلیل ریزش های سنگین بورس چیست؟/مشکل اصلی بازار چیست؟
-205 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 مهر 1399 ساعت 22:002020-09-27اقتصادي

6 دلیل اصلی افت بازار سرمایه


یک متخصص اقتصاد مالی به اشاره به 6 دلیل اصلی افت بازار سرمایه گفت: این بازار مجدداً پس از دو تا سه ماه آینده به تعادل می رسد مگر آنکه مجدداَ با اقدامات محیرالعقول از جانب برنامه ریزان اقتصادی مواجه شود.

- ": علی کاشمری، دارای دکترای تخصصی اقتصاد مالی از  دانشگاه پوترا مالزی است.

  او دبیر اسبق انجمن علمی اقتصاد، مالی و حسابداری (EFA) دانشگاه های جنوب شرق آسیا و عضو انجمن بین المللی اقتصاددانان ایران (IIEA) است.

وی همچنین مسلط به زبانهای انگلیسی، مالایی و عربی است.

عمده فعالیتهای پژوهشی و تحقیقی کاشمری بر حوزه اقتصاد دفاعی و حوزه های پولی و بانکی متمرکز است.

وی بر این باور است، جدیدالورودها به بورس بی اعتماد شده اند و عدم اعتماد به بازار در سه مرحله نمایان شده است، مرحله بلاتکلیفی، مرحله ناامیدی و مرحله بی تفاوتی که در حال حاضر در مرحله بی تفاوتی هستیم.

کاشمری معتقد است: به مرور بسیاری از سرمایه گذاران جدیدالورود از بورس خارج شوند و این بازار مجدداً پس از دو تا سه ماه آینده به تعادل برسد مگر آنکه مجدداَ با اقدامات محیرالعقول از جانب برنامه ریزان اقتصادی مواجه شود.

کاشمری برای بهبود وضعیت بازار سرمایه پیشنهادهایی به تصمیم گیران اقتصادی دارد که نظرات این فارغ التحصیل دکترای اقتصاد از مالزی را در ادامه می خوانید: 6 دلیل اصلی افت بازار سرمایه چرا بازار سرمایه در هفته های اخیر افت زیادی داشته است؟ شاهد بودیم که از اواسط سال گذشته و به ویژه ابتدای سال، بورس دارای رشد زیادی بود و با اقبال تعداد زیادی از مردم برای سرمایه گذاری قرار گرفت ولی از اواسط تابستان برخی اتفاقات و سیاست های ناهمگون و همزمان دولت منجر به افت این بازار شد.

اول: کارگزاری ها شروع به فروختن بخشی از سهام عدالت کردند.

با توجه به آنکه به مردم اجازه انتخاب در چگونگی فروش سهام خود نداشتند ولی کارگزاری ها بر اساس تقاضای مشتریان خود، بخش زیادی از سهام ها را عرضه کردند.

دوم: اعلام خبر ناسرانجام گشایش اقتصادی و سیگنال فروش اوراق نفتی نیز منجر به آن شد که حقوقی ها بخشی از سهام های خود را بفروشند و نقدینگی لازم برای اوراق نفتی که هیچ وقت منتشر نشد تأمین کنند.

سوم: عدم شفافیت هسته معاملات و معاملات مشکوک علی رغم نظارت سازمان بورس و همچنین مصوبات غافلگیر کننده شورای عالی بورس و تصمیمات در این خصوص از جمله تغییرات چندباره ساعت معاملات، مصوبه تغییر دامنه نوسان و توجیه های عجیب برای بسته شدن نمادهای رو به رشد، منجر به سردرگمی سرمایه گذاران و افت ارزش نمادهای شاخص ساز شد.

چهارم: سلبریتی های اقتصادی یعنی برخی از چهره های دولتی و همچنین افراد نام آشنای اقتصادی، بنابر انگیزه های مختلف از جمله شاید منافع در بازارهای موازی یا شاید منافع پنهان دولت، به طور عجیبی دست به اظهار نظرهای نادرست از سقف کانال شاخص بورس گفتند و با توجه به اعتماد مردم به جایگاه این اشخاص، سرمایه گذاران برای جلوگیری از ضرر بیشتر، اقدام به فروش سریع سهام های خود نمودند.

پنجم: درگیری بین مطالبات مجلس از دولت برای حمایت حقوقی ها از بورس ظاهراً منجر به درگیری بین بازی گردان های دو طرف در بازار سرمایه شد و معلوم نبود که حمایت ها به نفع کدام گروه مجلس یا دولت تمام می شود.

بدیهی است در چنین شرایطی اجماع درستی برای حمایت از بازار ایجاد نمی شود.

ضمن آنکه حمایت حقوقی ها منجر به حمایت خودشان شده است و نه مردم، بطوری که سهام ها را در کف قیمت و ارزان می خرند تا در آینده گرانتر بفروشند.

ششم: اتفاقات مذکور در شرایطی بود که دولت دوازدهم یکی از مولفه های عملکرد اقتصادی خود را ایجاد کد بورسی بیشتر قرار داد بدون آنکه حتی یک آموزش ساده و اولیه برای تازه واردان به بورس قرار دهد.

بر این اساس افراد زیادی وارد بازار سرمایه شدند و با توجه به عدم شناختشان طبیعتا به دنبال ارائه سیگنال های مختلف در خصوص سرمایه گذاری های خود شدند.

از تبعات این موضوع، بازاری حاصل می شود که دست خوش تصمیمات سریع و احساسی بر اساس شایعات و تحلیل های غیر علمی است.

طی دو تا سه ماه آینده بورس به تعادل خواهد رسید از آینده سرمایه گذاری در بورس چه نظری دارید؟ همانطور که اشاره کردم موارد مختلفی در بازار سرمایه اتفاق افتاد که همگی منجر به عدم اعتماد سرمایه گذاران به ویژه جدیدالورود ها شد.

رفتار سرمایه گذار در عدم اعتماد به بازار در سه مرحله نمایان می شود.

مرحله اول بلاتکلیفی است؛ یعنی سرمایه گذاران به علت سیگنال های ناهمسو در بازار سردرگم می شود و پرتفوهای متعددی برای به حداکثر رسیدن سود خود می کند.

مرحله دوم ناامیدی است و در این مرحله سرمایه گذار از سناریوهای مختلفی برای حداقل کردن ضرر طراحی می کند و به دنبال بازارهای دیگر جهت انتقال سرمایه است.

آخرین مرحله نیز بی تفاوتی است؛ بطوریکه سرمایه گذاران عمدتا از آن بازار خارج شده و باقی مانده ها یا بطور شانسی و یا قهری اقدام به سرمایه گذاری می کنند که این موضوع نظم های بازار را نیز به هم می زند.

در حال حاضر در ابتدای مرحله سوم یعنی بی تفاوتی هستیم.

البته تصمیم گیران اقتصادی در مراحل یک و دو چاره ای برای اصلاح وضعیت و برگرداندن اعتماد سرمایه گذاران دارند: اول آنکه به سرمایه گذاران نشان دهند که متوجه سیاست های اشتباه خود شده اند؛ این موضع می تواند از تغییر کابینه و مسوولان اقتصادی گرفته تا اعلان رسمی تغییر مواضع اشتباه برقرار شود.

دوم آنکه برای وضعیت بهتر بازار، برنامه ریزان اقتصادی باید به سرمایه گذاران نشان دهند که راهکار ملموس و عملیاتی و زمانبندی شده دارند و به عبارتی مجموع اقدامات آتی خود را باید به سرمایه گذاران شفاف اعلام کنند.

البته با توجه به سال آخر دولت، بعید می دانم که چنین اقداماتی انجام شود و به مرور بسیاری از سرمایه گذاران جدیدالورود از بورس خارج شوند و این بازار مجدداً پس از دو تا سه ماه آینده به تعادل برسد مگر آنکه مجدداَ با اقدامات محیرالعقول از جانب برنامه ریزان اقتصادی مواجه شود.

بورس و نه هیچ بازار دیگری دارای حباب نیست آیا بورس و سایر بازارهای موازی دارای حباب هستند؟ در حال حاضر نه بورس و نه هیچ یک از بازارهای دیگر دارای حباب نیستند.

به عبارتی تعبیر حباب وقتی بکار می رود که در مقطعی خاص افزایش قیمت بیشتر از روند افزایشی آن باشد ولی در حال حاضر در تمامی بازارها، سطح قیمتها به اندازه تورم واقعی و ملموس و نه اعلامی رشد داشته است.

نه در طلا و نه در دلار و نه در بورس و نه در مسکن حباب نداریم و این افزایش قیمت ها تنها با شوک سیاسی و یا بهبود اقتصادی بلندمدت کاهش پیدا می کنند.

آنکه برخی اعلام می کنند بورس دارای حباب است یا اطلاع کافی ندارند یا منفعت در سایر بازارهای موازی دارند؛ اگرچه برخی نمادها شاید ارزششان درست برآورد نشده باشد ولی دلیلی بر تعمیم آن به کل بورس نیست.

در ابتدای تورم افسار گسیخته هستیم آیا اقتصاد دچار تورم افسار گسیخته شده است و یا با آن فاصله زیادی داریم؟ تورم افسار گسیخته یکباره پدید نمی آید بلکه نتیجه مجموعه ای از اتفاقات تورم زا طی چندین سال است.

الان ابتدای تورم افسار گسیخته هستیم و در بسیاری از بازارها، فواصل افزایش قیمت ها بسیار کاهش داشته است.

اینکه یک مدت بطور دستوری قیمت ها ثابت و بعد چند ماه چند برابر شود نشانه کنترل تورم نیست.

تاکنون دولت ها سعی داشتند تورم را در بخش های مختلف به دوره های آینده مثلا چند فصل بعد یا سال بعدی انتقال دهند و اکنون چنین چیزی دیگر موثر نیست.

در حال حاضر کمتر شدن فواصل رشد قابل توجه قیمتی و رسیدن آن به افزایش های هفته ای و روزانه، نشانه ای بر شروع تورم فزاینده است.

سیاست های پولی و مالی نادرست طی سال ها، همراه با عدم توان مدیریت اقتصادی در حل بحران رکود، منجر به چنین واقعه ای شده است.

با ادامه چنین وضعیتی، دور از انتظار نیست که در آینده ای نزدیک با تورم مثلا برق و تلفن و اینترنت، حتی انجام چنین مصاحبه ای برای من و شما نیز صرفه اقتصادی نداشته باشد؛ این یک شوخی نیست، بلکه یک واقعیت تلخ است.

راهکارهای کنترل رکود تورمی راهکارهای کنترلی در این شرایط چیست؟  در شرایط فعلی از این راهکارها می توان چنین یاد کرد که باید طی چند سال به طور مستمر ادامه داشته باشد: 1.

افزایش بهره وری نیروی کار 2.

نظارت بر تولید با کیفیت بیشتر 3.

حمایت مالی دولت فقط از طرف عرضه کننده با کیفیت و دارای توان رقابتی به جای حمایت از طرف تقاضا 4.

کاهش هزینه های دولت از طریق دولت الکترونیک و فروش اموال مازاد 5.

قطع تمامی یارانه های دولتی 6.

آزادسازی و تک نرخی کردن ارز خارجی 7.

آزاد سازی مکانیسم معاملات با ارزهای دیجیتالی به عنوان پول مجازی به موازات پول ملی 8.

افزایش اختیارات دستگاه های استانی به منظور توسعه منطقه ای بر اساس مزیت های هر منطقه .

آیندهسهامآیندگانمشابهسهامعدالتخواهدبود اخیراً طرحهایی همچون اختصاص سهام آیندگان به والدین و.

با نگاه تشویقی برای ازدیاد جمعیت مطرح شده است با این طرحها موافقید؟ افزایش جمعیت از سیاستهای نظام است و افزایش جمعیت نیز باید به شرط افزایش بهره وری صورت گیرد.

طرح سهام آیندگان به شرط اجرا، در بهترین حالت سرنوشتش مانند سهام عدالت می شود.

مثلاً بچه ای که بزرگ شود نهایتاً چیزی حدود 10 میلیون (به ارزش الان) به وی داده می شود.

در کشورهای دیگر که از فرزند بیشتر حمایت می کنند هم کشورشان رشد اقتصادی ثابت دارد، هم بهره وری نیروی کار بالاست، هم اینکه مشوق ها به جای اینکه نقدی مستقیم باشد، مزایای اجتماعی است.


کلید واژه ها: اقتصاد - بازار سرمایه - بازار - دانشگاه - سرمایه - اعتماد - مالی - جنوب شرق آسیا - اقتصاددانان - حوزه اقتصاد - انجمن - بین المللی - انجمن علمی - حسابداری - حوزه - شرق آسیا - اقدامات - اقتصادی - برنامه - پژوهشی - مالزی - دفاعی - تخصصی - متخصص - آینده - ایران - تعادل - بانکی - بورس - آسیا

آخرین اخبار سرویس:
صید ماهی تیلاپیا در استخرهای مهریز آغاز شد

صید ماهی تیلاپیا در استخرهای مهریز آغاز شد

قیمت نهاده های دامی در بازار آزاد به زودی کاهش می یابد

قیمت نهاده های دامی در بازار آزاد به زودی کاهش می یابد

افراد جدید جایگزین متقاضیان بدحساب مسکن ملی می شوند

سمنان قطب گچ ایران

دومین شاسی بلند لوکس برند جنسیس معرفی شد؛ هیوندای به دنبال تسخیر بازار کراس اوورهای لوکس

افزایش سهم CNG در سبد سوخت همزمان با کاهش مصرف بنزین

پیش بینی بورس تهران پس از انتخابات آمریکا

پرداخت مطالبات بازنشستگان تا پایان آبان ماه

اختصاص 100 میلیارد ریال به بیماران بخش کرونا + فیلم

پایان دوران برتری نفت

توضیحات همتی درباره مقررات جدید بازگشت ارز های صادراتی

پاییز مه آلود شهسوار

آخرین جزییات از زاد و ولد و مرگ و میر حیوانات در باغ وحش ارم

فعالیت 8 واحد گلخانه در استان ایلام

رییس انستیتوپاستور: با واکسن کرونا فاصله داریم

موافقت اولیه با تعطیلی دو هفته ای استان تهران

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان: مشکل ساخت مسکن در محلات حاشیه ای باید مدبرانه حل شود

شکستن رکورد روزانه کرونا در جهان| نیم میلیون مورد جدید در یک روز

108 میلیارد تومان اعتبار جاده سنندج - مریوان تخصیص بافت

عرضه ارز در سامانه نیما شدت گرفت

کشوری که 200 روز کرونایی ندارد

یک خودروی پرنده در اروپا مجوز رسمی گرفت

محتکران محصولات کشاورزی سراب در دام قانون

رشد 54درصدی تولید ایران خودرو با فروش 250 هزار خودرو در 7 ماه/ دلیل تولید خودرو با کسری قطعه اعلام شد

رییس انستیتو پاستور: با ساخت واکسن کرونا فاصله داریم

نگاه بورس بازان به نتیجه انتخابات آمریکا / روند بورس در هفته پیش روی چگونه خواهد بود؟

رشد 54درصدی تولید ایران خودرو با فروش 250 هزار خودرو در 7 ماه

بازرسی از 300 هزار مرکز توزیع کالا در کشور

واکنش گمرک به اعلام بانک مرکزی در مورد ترخیص بخشی از برنج وارداتی/ امضای نماینده بانک مرکزی هم هست

بازار ارز در کشاکش انتخابات آمریکا/ پیش بینی قیمت دلار در هفته پیش رو

عدم توجه به فرهنگ کار باعث کاهش بهره وری تولید می شود

تصویب مقررات جدید برگشت ارز صادراتی

تسویه حساب غرامت بیمه دام و بخش زارعی خراسان رضوی

کاهش دوباره قیمت نفت

خبر مهم سازمان حمایت درباره قیمت خودروهای موعد تحویل مهرماه سایپا

پاسخ مستند گمرک به بانک مرکزی: سند ارائه کنید

پرواز فوق العاده برای دانشجویان تهران- تفلیس- تهران/ از سرگیری پروازهای تهران- استانبول

اظهارات رییس کل بانک مرکزی درباره مقررات جدید بازگشت ارزهای صادراتی

نخستین خودروی پرنده جهان را بشناسید/ تصاویر

ابلاغ قوانین جدید بورس به کارگزاری ها باعث جمع شدن صف های فروش صوری می شود؟

تیژتیژ گاران تا پایان سال مالی جاری به بهره برداری می رسد

سیاهترین روزهای فارس/بیمارستان های فارس در آستانه وضعیت قرمز

تعیین تکلیف معادن غیرفعال در مازندران

امسال 580 هزار تن برنج به ارزش 533 میلیون دلار ترخیص شده است

آغاز فعالیت صیادی در خوزستان/ رونق اقتصادی در استان به واسطه صید و صیادی

اتاق ایران| شفاف سازی مناسبات بازار و همکاری شهروندان در اولویت باشد

یادداشت رییس کل بانک مرکزی در خصوص “مقررات جدید تسهیل روند برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی و کنترل نرخ رشد پایه پولی و نقدینگی”

پیشرفت فیزیکی 78 درصدی ورزشگاه بناب

تلاش دایی برای گیر انداختن سارق زنجیر 80 میلیونی اش/عکس

12هزار تن آسفالت برای مناسب سازی معابر خمین مصرف شد

افزایش سرعت عرضه ارز در سامانه نیما

بورس هفته بعد چه می شود؟

ترخیص 580 هزار تن برنج از گمرکات کشور

بانک مرکزی| مشکل برنج های رسوبی، ترخیص درصدی کالا خارج از روال است/ رسانه ها قیمت فروش محصول به مصرف کننده نهایی را رصد کنند

سامسونگ از گسترش سبد سهام گوشی های هوشمند انعطاف پذیر خبر داد

مصوبه خراسان رضوی گوشت را در کرمان نایاب کرد

انجام نیمی از تعهد اشتغال بهزیستی در فارس

برخورد قانونی سازمان بورس با سهامداران متخلف

برخورد قانونی سازمان بورس با سهامداران متخلف

افزایش موارد مسمومیت با مصرف استامینوفن

فنر بورس آماده رها شدن | رالی جدید بازار بورس پس از انتخاب بایدن در ریاست جمهوری آمریکا

کاهش دوباره قیمت نفت در بازار جهانی

مقیمی: با توسعه محصول و حفظ و ارتقای کیفیت، مطالبات مشتریان را محقق می کنیم

فرصت ثبت نام مسکن ملی برای دومین بار وجود دارد

خسارت یک هزار میلیارد تومانی کرونا به منافع شهر/ارتقای نهاد شورای معتمدین به سازمان

درخواست گمرک برای ورود نهادهای نظارتی به ماجرای رسوب200هزار تن برنج

مقیمی: با توسعه محصول و حفظ و ارتقای کیفیت، مطالبات مشتریان را محقق می کنیم

اعلام جرییات تسهیل بازگشت ارز صادراتی؛ هفته آینده

خرید خودرو زیر 150 میلیون تومان!

اجرای طرح استقرار مدیریت یکپارچه حوضه های آبریز

تامین مسکن مددجویان بهزیستی با حمایت نهادهای دولتی و خیرین

توضیحات همتی در خصوص مقررات جدید روند تهسیل بازگشت ارزهای صادراتی

عکاسی از نهنگ ها

واکنش گمرک به اطلاعیه بانک مرکزی

اجرای طرح استقرار مدیریت یکپارچه حوضه های آبریز

اوپک باید برای افزایش تولید نفت ایران آماده شود

چالش های سیاسی و اقتصادی پیش روی شیخ نواف

نخستین خودروی پرنده جهان را بشناسید/ تصاویر

خداحافظی استقلال با حاشیه ها و مشکلات مالی؟

عرضه ارز در سامانه نیما شدت گرفت

تولید بیش از 285 هزار خودرو در ایران خودرو از ابتدای سال

عرضه ارز در سامانه نیما شدت گرفت

صادرات 9.3 میلیارد دلاری خودرو کره جنوبی در 3 ماه

استاندارد 300 هزار مرکز توزیع کالا را بازرسی می کند

کوتاهی وزارت صمت و اتاق ایران در قضیه کارت های بازرگانی

عزیزی: 11 درصد مشترکان تهران کم مصرف هستند / ایراد طرح برق امید در مراحل بعدی اصلاح می شود

پیست اسکی خلخال آماده می شود

108 میلیارد تومان از اعتبار سنندج - مریوان در اختیار دستگاه های اجرایی قرار گرفت

پیست اسکی خلخال آماده می شود

تحقق بند 19 اقتصاد مقاومتی، با عرضه کل املاک وزارت دفاع در بورس کالا

برداشت چای قرمز از مزارع شهرستان کارون - اهواز

پوتین: عملکرد اقتصاد روسیه در مواجهه با بحران کرونا از اکثر کشورها بهتر است

اعلام مقررات جدید ارزی صادرات-واردات، هفته آینده/ نرخ رشد نقدینگی 18درصد شد

تلاش برای بازگرداندن آرامش به بازار روغن

بردسکن تامین کننده بذر ورامین و خورشید 6 استان کشور

تمدید فرصت ثبت نام اقدام ملی مسکن

واکنش گمرک به اطلاعیه بانک مرکزی/باتخصیص ارز،کالا قابل ترخیص نیست

تلاش دایی برای گیر انداختن سارق زنجیر 80 میلیونی اش/عکس

6 دلیل اصلی افت بازار سرمایه

6 دلیل اصلی افت بازار سرمایه