مطالب مرتبط:
عکس | گریم هادی حجازی فر در نقش شهید مهدی باکری
عکس / گریم هادی حجازی فر در نقش شهید مهدی باکری
عکس/ گریم هادی حجازی فر در نقش شهید مهدی باکری
عکس/ رونمایی از گریم هادی حجازی فر در نقش شهید مهدی باکری
رونمایی از گریم هادی حجازی فر در نقش شهید مهدی باکری + عکس
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 مهر 1399 ساعت 15:002020-09-27سياسي

میزگرد| روایتی از محبوبیت و تواضع شهید مهدی باکری / فرمانده ای که پوتین رزمندگان را هم واکس می زد + فیلم


به مناسبت هفته دوران دفاع مقدس یک نشست صمیمی با محوریت بررسی ابعاد تخصصی دفاع مقدس با حضور سه رزمنده دوران دفاع مقدس در دفتر خبرگزاری تسنیم اردبیل برگزار شد.

- اردبیل،" به مناسبت هفته دفاع مقدس دیدار با سه رزمنده عزیز این دوران تدارک دیده شده بود، رزمندگان رأس ساعت مشخص نفس نفس زنان یکی پس از دیگری وارد دفتر شدند، این شخصیت های محترم و متین بعد از سلام و احوال پرسی تک تک بر روی صندلی هایشان نشستند و در یک جو صمیمی شروع به گفت وگو با افراد حاضر کردند، یکی از این رزمندگان به نشانه بسیجی بودن خون چفیه بر گردن انداختن بود اما هر سه به صورت رسمی کت و شلوار بر تن داشتند و با لبخندی بر لب خاطرات تلخ و شیرین خود را بیان می کردند.

حاجی علیرضا یزدانی سرهنگ بازنشسته، همرزم شهید مهدی باکری و از رزمندگان دفاع مقدس شخصیتی بسیار آرام و محجوب بود که بیشتر دوست داشت از شهید مهدی باکری سخن بگوید، چرا که این شخصیت را برای خود و جوانان امروزی یک الگوی بسیار ارزشمند و ناب می دانست.

شهید مهدی باکری خط مقدم جبهه را بر منصب و تحصیلات ترجیح می دادسخنش را با همین شخصیت بزرگ و الگوی جهانی آغاز کرد و گفت: شهید مهدی باکری انسانی تمام عیار است که حرف زدن درباره این شخصیت بسیار سخت است، این شهید زمان انقلاب با مقام معظم رهبری همراه و هم هدف بود ولی علی رغم داشتن منصب و تحصیلات عالی ترجیح می داد در جبهه های حق علیه باطل حضور یابد.

اگر بخواهیم در بین شهیدان برجسته و بزرگ اسم شهیدی را بیاوریم بدون شک یکی از آن ها شهید مهدی باکری است که حتی هنگام شهادت نیز از چهره نورانی این شخصیت می توانست معنای واقعی شهادت را دید که به چه اندازه برای وی شیرین بوده است.

به قول شهید سردار سلیمانی "فرماندهان امامت می کنند نه هدایت.

" و شهید باکری هم طبق این سخن یکی از فرماندهانی بود که در خط مقدم جبهه قرار داشت تا سرانجام در حین خدمت به ملت ایران اسلامی و دفاع از کیان کشور به درجه رفیع شهادت نائل آمد؛ این شخصیت بسیار فروتن بود کفش های رزمندگان را واکس می زد، ارگان ها را تمیز می کرد، به سر و روی رزمندگان می رسید و هر کاری از دستش برمی آید برای دیگران می کرد حتی در خوردن غذا هم به یک تکه نان اکتفا می کرد و می گفت غذاها را به دیگر رزمنده ها بدهید من نمی خواهم، زمان استراحت وی فقط زمانی بود که با ماشین به جایی می رفت و این ها فقط بخشی از کارهایی بود که این شهید را با بسیاری از افراد متمایز و شخصیتی برجسته از وی ساخته بود.

روزی بنده به عنوان فرمانده محور در جزیزه مجنون در حال خدمت بودم که بعد از عملیات خیبر به خدمت وی رفتم، آن زمان شهید حمید باکری برادر شهید مهدی باکری به شهادت رسیده بود، اما قبل از اینکه من به شهید باکری تسلی خاطر کنم شهید مهدی باکری جلوتر از من دلجویی کرد و این تواضع و بزرگواری هیچ وقت از یادم فراموش نمی شود.

یکی از شخصیت هایی که شهید مهدی باکری داشت این بود که علاقه ای به انداختن عکس یادگاری نداشت و سعی می کرد تا حد امکان از این کار امتناع کند و به جای این کار رسیدگی به مشکلات رزمندگان را اولویت قرار می داد که باید قدر چنین شهیدانی را دانست.

یک روز شهید مهدی باکری به من گفت: از سنگرهای هلالی شکل که در اهواز موجود است حتماً خریداری کنید و به فکر تأمین امنیت و سلامت رزمندگان باشید، به آنان غذای گرم دهید، زمان و مکان استراحت تعیین کنید و به مشکلات رزمندگان رسیدگی کنید چرا که باید قدر سلامتی رزمندگان را دانست.

در یک جمله شهید مهدی باکری پدر معنوی دوران دفاع مقدس بود و در سایه تلاش امام راحل و چنین شهیدان بزرگواری حتی یک وجب از خاک به دشمنان داده نشد به طوری که دشمنان حتی اجازه نداشتند حتی یک نگاه چپ به ایران اسلامی داشته باشند و این فکر را باید از ذهن خود بیرون می انداختند.

خاطره ای از دوران دفاع مقدس دارم بنده موقتا در گردان علی اصغر(ع) که شهید بنی هاشم مسئولیت و فرماندهی آن را بر عهده داشت به خاطر تصادف مسئولیت محور را بر عهده داشتم ولی شهید بنی هاشم در آن زمان نتوانسته بود بیاید و با نبود ایشان شرکت گردان در عملیات مقدور نبود.

شهید باکری به من پیشنهاد داد که اگر می توانم فرماندهی را عهده دار شوم و بنده با خوشحالی مسئولیت فرماندهی این گردان را بر عهده گرفتم شب دوم عملیات کربلای 5 گردان ما وارد عملیات شد همان لحظه به فکر مشابهت نسبی گردان خودمان با صحنه کربلا بودم که تیری از سوی دشمن به سمت گلویم آمد و از طرف دیگر گلویم خارج شد، در آن لحظه تشهد خود را گفته و از هوش رفتم، سرهنگ بشارتی که نظاره گر ماجرا بود می گفت: تانک دشمن به عقب می آمد و شما پشت تانک بودید تا به شما برسد خود به خود ایستاد و در این زمان خودم هم احساس کردم که گرما در کل بدنم وجود دارد و عرق از بدنم خارج می شود و انگار خبری از فرشته عزراییل هم نیست، بیدار شدم و دیدم که شهید نشده ام.

هنوز از جو خاطرات شیرین حاجی یزدانی خارج نشده بودیم که حرف های شیرین وی درباره خاطره اش خاتمه پذیرفت، متانت و شخصیت و نیز محجوبیت از خصوصیات اخلاقی وی بود که حتی از سر خجالت سرش بالا کرده و مستقیم اطراف را نگاه نمی کرد و همین طور ساکت می ماند که می فهمیدی دیگر حرفش را تمام کرده است.

نفر دوم که در بین دو رزمنده دیگر نشسته بود حاجی ذکی الله خوشبخت رییس اسبق شورای شهر اردبیل، رزمنده دوران دفاع مقدس و نماینده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح در استان اردبیل همان شخصی بود که چفیه بر گردن داشت، شخصیتی صمیمی و شوخ طبع، منبع اطلاعات دوران دفاع مقدس و به اصطلاح یکی از کاربلدهای آن زمان که در عرصه سیاست هم ورود پیدا کرده است، کمی دیرتر از بقیه رسیده بود به همین دلیل نمی خواست سخنش را زودتر از بقیه به حکم ادب شروع کند اما به اصرار دوستان همرزمش با لبخند لب به سخن گشود.

8000 نیرو از تبریز به تهران با فرماندهی من اعزام شدندسخن از دفاع مقدس سخت است و از هر طرف وارد شوی گویا در برابر دریا قطره ای را به میان آورده ای و به همین دلیل باید چندین ساعت برای هر لحظه آن دوران وقت بگذاری و بگویی، دوران دفاع مقدس را می توان دفاع از کیان و انقلاب و سرنگونی استکبار جهانی دانست که همه مردم در صحنه حضور داشتند، تعدادی به جبهه ها شتافتند و عده ای هم پشتیبانی کردند.

زمان اعزام سپاهیان حضرت رسول اکرم(ص) بود؛ در سال 65 مسئولین و فرمانده جبهه اعلام نیاز کردند و تبلیغات در این باره آغاز شد، علی رغم انجام تبلیغات مسئولین آماده شدند تا به یادماندنی ترین اعزام در دوران دفاع مقدس رقم خورد و در آن زمان جلودار سپاه حضرت محمد(ص) آذربایجان شرقی و به خصوص اردبیل بود.

8 هزار نیرو به فرماندهی بنده از تبریز به تهران اعزام شدند در حالی که دشمن تبلیغ می کرد که مردم بریده اند و دیگر نایی برای آنان نمانده است، اما این تبلیغات نامزدی مردم با دوران دفاع مقدس را ناگسستنی تر کرد و مردم با عزم جدی تر و اراده بیشتر وارد میدان شدند.

این اراده ها به خاطر این بود که مردم به خاطر پیوند با دفاع مقدس پیوند با دنیا را بریده بودند، به همین دلیل بود که توانستند به عروج برسند چرا که دلبستگی های دنیوی و مالی واقعاً سخت است و نباید این اهداف والا و ارزشمند را فراموش کرد.

یاد شهید جوادی شهدا تخریب گرامی باد؛ خالی از لطف است اگر نگویم؛ شهید جوادی به من گفت: برادر خوشبخت یک هفته به تبریز می روم و برمی گردم، من هم معاون وی بودم دو روز نگذشت آقای جوادی برگشت، دلیل را جویا شدم گفت: مادربزرگ قصد نامزدی من را داشت و این موضوعی بود که مرا به تبریز کشانده بود اما من نامزدی خود با دفاع مقدس را ترجیح دادم، معذرت خواهی کردم و برگشتم.

شهید کدخدایی در آن زمان از معاونان گردان تخریب در آلواتان زندانی بود؛ او می گفت: هنگام اذان مغرب با اصرار من عراقی ها مجبور شدند تا مرا به دستشویی ببرند که بالأخره توانستم از سقف خالی دستشویی فرار کنم و به سمت کوه در فصل سرد زمستان بروم، همان که دشمن فهیمد فرار کرده ام کوه را گلوله باران کرده و به رگبار بستند.

شب را با لباس زیر در مناطق کردستان تا خود صبح راه رفتم تا این که سحر شد، گرسنه و تشنه و خسته نمی دانستم کی خوابم برده بود همین که بیدار شدم نزدیک غروب شده بود، به سمت روستایی حرکت کردم.

به اولین خانه که رسیدم در را زدم چند زن در آن خانه کنار تنور گرم مشغول نان پزی بودند خودم را به کنار تنور رساندم و زنان همین طور به من باتعجب نگاه می کردند، مردی آمد و گفت اینجا چه می کنی و سر و وضعیت چرا به این شکل است گفتم سرباز بودم، اسیرم کردم، فرار کردم، به من گفت: فرار کن تا اهالی تو را نبینند چرا که اگر ببینند حتما تو را تحویل خواهند داد.

من هم به حرف او بعد از خوردن چند قرص نان فرار کردم.

آیه ای از قرآن کریم ما را از مرگ حتمی نجات دادحاج غضنفر محبی جانباز 40 درصدی و آزاده اردبیلی عینک بر روی چشم، مردی با اخلاق و مهربان نفر سومی بود که شروع به صحبت های شیرین خود کرد، اولین سخنش را با تبریک به مناسبت هفته دفاع مقدس آغاز کرد و گفت: اسارت خیلی سخت تر از شهادت است و خیلی چیزها را که حتی اگر به آن ها فکر کنم چندین شب از شدت ناراحتی و عذاب خوابم نمی برد.

بنده در دوران دفاع مقدس توسط نظام بعثی عراق اسیر شدم، آن زمان اعدام رزمندگان در جلوی چشم اسیران ایرانی یکی یکی انجام می شد، اولین پاسدار را بردند و با یک تیر به شهادت رساندند، نوبت دومین پاسدار شد که اسمش حاج ماشاالله بود.

وی آیه ای از قرآن کریم را قبل از اعدام تلاوت کرد، عراقی به حاج ماشاالله گفت: أنتَ مسلم؟"، حاج ماشاالله گفت: نعم ، عراقی سریع دستور داد که او را نکشید او مسلمان است.

مشخص شد که با تبلیغاتی که بر ضد ایرانی ها انجام می شد، ایرانی ها را جزو اجنبی ها و غیرمسلمان به آن ها معرفی کرده بودند.

این شد که آیه حاج ماشاالله باعث شد تا از مرگ حتمی نجات یافتیم و ما را به وزارت دفاع بردند و تمامی اسیران را در زندان های سه گوش انداختند، یک محیط بسیار نامناسب، کثیف و کوچک پر از حیوانات و نجاست با تشک هایی که زیر زندانی ها انداخته بودند.

از برخی از دست نوشته ها و خون هایی که در آن زندان دیدیم مشخص بود که در این زندان ها رزمندگانی هم شهید شده بودند چرا که مزدوران خیلی سختی ها و شکنجه ها را به اسیران تحمیل می کردند و البته مشخصاً این خاصیت جنگ است که می گویند "بکش که اگر نکشی خودت کشته می شوی".

در این زمان با شرایط بسیار بد و بسیار تخصصی اسیران را بازجویی می کردند تا موقع تغییر سرنوشت اسیران با فرستادن به اردوگاه ها رقم خورد و اگر این اسیران از بازجویی ها زنده بیرون می آمدند به اردوگاه های تعیین شده فرستاده می شدند.

من را به موصل فرستادند؛ در بدو ورود مرحوم حاجی ابوترابی به من گفت احکام شرعی را می پرسند و حواست جمع باشد و مواردی که لازم بود به من یاد داد که عراقی ها به او گفتند انگار خیلی چیزها می دانی و اجازه ندادند تا بیشتر از آن با ما هم صحبت شود.

و در دوران اسارت خیلی سختی ها کشیدیم بارها به لبه مرگ رسیدیم اما شهادت نصیب ما نشد و امیدواریم مردم در هیچ لحظه ای از زندگی از خداوند غافل نشوند و این را بدانند که اگر ملت ایران اسلامی در آن زمان بدون هیچ تجهیزات و تسلیحاتی در برابر ابر قدرت ها پیروز میدان شد به خاطر این بود که از خدا غافل نشده بود.

این بود بیان خاطرات شیرین و تلخ سه رزمنده اردبیلی دوران دفاع مقدس که خاصیت رزمندگی و ایثارگری باز هم در چهره هایشان موج می زند و حتی وقتی از آن ها پرسیده شد که خدای ناکرده اگر همانند چنگ هشت سال دفاع مقدس جنگی دیگری در ملت ایران اسلامی روی دهد باز هم به عنوان رزمنده در این جنگ شرکت می کنند، با روحیه جهادی و قاطعیت گفتند ما حاضریم تا پای جان از کیان و ناموس کشورمان دفاع کنیم و جوانان این مرز و بوم خیلی بیشتر از ما در این زمینه آماده ترند.

"گزارش و عکس: زهرا رضازادهانتهای پیام/132/ش
کلید واژه ها: دفاع مقدس - رزمندگان - دوران دفاع مقدس - شهید مهدی باکری - مقدس - دفاع - مهدی باکری - دوران - خبرگزاری تسنیم - هفته دفاع مقدس - علیرضا یزدانی - برگزار - مناسبت - نشست - رزمنده - اردبیل - صمیمی - باکری - شخصیت - کت و شلوار - مهدی - هفته - شهید - دفتر - خبرگزاری - محبوبیت - فرمانده - گفت وگو - محوریت - علیرضا

آخرین اخبار سرویس:
وداع با پیکر مطهر شهید محسن فخری زاده در حرم امام خمینی(س)

در جلسه غیرعلنی مجلس در مورد ترور شهید فخری زاده چه گذشت؟

گفتگو با دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشور

برای انتقام گیری سردار دلها و شهید فخری زاده صف بسته ایم

عهد دانشجویان برای ادامه راه شهید دکتر فخری زاده

رفع محدودیت زوج و فرد برای دفاتر ثبت ازدواج در 99.9.9

دستور رییس جمهور در پی ترور شهید فخری زاده

یادداشت/ ضرورت بازنگری جدی به چگونگی وقف و اداره موقوفات در جامعه ایران

مرحوم حجت الاسلام شهیدی نمادی از خدمت برای جامعه ایثارگری بود

ترور فخری زاده حمله ای تروریستی با هدف تحریک تهران بود

حداقل سیلی ایران به آمران ترور فخری زاده، توقف داوطلبانه پروتکل الحاقی است

تاریخ برای هیچ تروریستی هورا نمی کشد

ثبت شرکت فوری و ارزان در نیک پارس

پیام تسلیت مدیرعامل بانک ملت به مناسبت شهادت دکتر محسن فخری زاده

مرحوم حجت الاسلام شهیدی نمادی از خدمت برای جامعه ایثارگری بود

قالیباف: قفل هایی که به صنعت هسته ای زده شده بود باز خواهد شد

بررسی کارنامه شهدای دانشمند ترور در شبکه چهار سیما

بهره برداری از «شبکه های اچ دی سیما» رسما آغاز شد

مشکلات اقتصادی فرصت تحریف واقعیت نظام اسلامی را مهیا کرده است

ترور شهید «فخری زاده» منفعتی برای دشمن نخواهد داشت

الگوی جامع ارزشیابی کیفیت آموزشی طراحی می شود

تفاهم نامه آموزش تخصصی سواد رسانه ای در خراسان جنوبی امضا شد

روابط و دیپلماسی فرهنگی ایران و اتیوپی بررسی شد

آیا واکسن های تولیدی توان ریشه کنی کرونا را دارند؟

آغاز زندگی زوج جوان کرمانی در تاریخ 99.9.9 از جوار مزار حاج قاسم + تصاویر

پیام تسلیت وزیر اقتصاد درپی شهادت مظلومانه دکتر محسن فخری زاده

همسر شهید هسته ای مهمان امشب «دست در دست» می شود

10 داده اطلاعاتی در مورد ترور محسن فخری زاده/ ادعای یکی از فعالان گروه تروریستی الاحوازیه

کتاب معرفی شهدای فرهنگی استان قم به زودی تدوین می شود

برگزاری دوره های مجازی «صوت الحسن» از سوی مهد قرآن اصفهان

شهادت دانشمند ایرانی سند مظلومیت مردم ایران

دل نوشته جمعی از سینماگران خطاب به شهید محسن فخری زاده

سینماگران خطاب به شهید فخری زاده: کاش به قدر بدخواهان می شناختیمت

واکنش ها در پاکستان به ترور شهید فخری زاده

دانشجویان اصفهان در محکومیت ترور دانشمند هسته ای تجمع کردند

مشکلات اقتصادی فرصت تحریف واقعیت نظام اسلامی را مهیا کرده است

بیانیه «انجمن صنفی مدیران رسانه» در محکومیت ترور دانشمند هسته ای شهید «محسن فخری زاده»

تفاهم نامه سازمان فضای مجازی بسیج با تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی

ترور شهید «فخری زاده» منفعتی برای دشمن نخواهد داشت

سخنگوی شورای تهران از عدم احداث یادمان شهید سردار سلیمانی گلایه کرد

کارآمدی باید با اهداف سنجیده شود / مشکلات اقتصادی ارتباطی به کارآمدی فقه ندارد

تماس تلفنی وزیر خارجه عمان با ظریف و محکومیت ترور شهید فخری زاده

مسئولین عزیز به دوربین نگاه کنید و با مردم سخن بگویید/ محدودیت شبانه نوعی شوخی به حساب می آید!

رضایی: حداقل سیلی ما، لغو پروتکل الحاقی است

جایزه مرتضی آوینی «سینماحقیقت» چقدر اثرگذار است؟

خواننده پاپ برای اولین بار با پسرش همکاری می کند

نقش بسیجیان ابرکوه در مدیریت ویروس کرونا ستودنی است

برای انتقام گیری سردار دلها و شهید فخری زاده صف بسته ایم

پیام موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر در پی ترور شهید محسن فخری زاده

حرکات مذبوحانه دشمن جریان حرکت انقلاب را قوی تر می کند

برگزیده قرآن کریم: و هیچ کس را نرسد که جز به اذن خدا ایمان بیاورد

حوادثی همچون ترور شهید فخری زاده ما را از گذشته مصمم تر می کند

ثبت کمترین تعداد بیماران بستری کرونایی در بوشهر در ماه های اخیر

به کارگیری 19 هزار نیروی پلیس پیشگیری برای اجرای طرح کاهش انتقال کرونا

جهانگیری در اجلاس شورای نخست وزیران شانگهای سخنرانی می کند

برگزیده قرآن کریم: و اگر پروردگار تو می خواست قطعا هر که در زمین است همه آنها یکسر ایمان می آوردند

مرحوم شهیدی، خادم خانواده شهدا و ایثارگران

اخلال در امنیت و نظم عمومی خط قرمز پلیس

ببینید | سوال چالش برانگیز کارشناس شبکه راشاتودی در خصوص ترور شهید فخری زاده

برگزاری رزمایش «جود و بخشش رضوی» در سرخس

برگزیده قرآن کریم: در حقیقت کسانی که سخن پروردگارت بر آنان تحقق یافته ایمان نمی آورند

مراسم وداع با پیکر شهید محسن فخری زاده در حرم مطهر رضوی

تماس تلفنی وزیر خارجه عمان با دکتر ظریف و محکومیت ترور شهید فخری زاده

کارگاه آموزشی پیوندهای آسمانی تبریز، میزبان 40 جوان شد+ عکس

مردم در انتظار وام های خرد

کلاس نیروگاه سازی ایران بالامیرود/موفقیت توربین کلاسFایران درازمایش های نهایی

قیمت برق خوش مصرف هادرطرح برق امیدچطورمحاسبه میشود؟

جولان شدت مصرف انرژی درسایه بی تفاوتی شورای عالی انرژی/لکوموتیوبهینه سازی چگونه به حرکت درمی اید؟

پارک بزرگ ایرینجی ممقان

«بلینکن»، طرفدار بازگشت فوری به برجام است؟

وزیر فرهنگ درگذشت حجت الاسلام شهیدی را تسلیت گفت

نامه 30 سینماگر ایرانی درباره ترور ناجوانمردانه شهید فخری زاده+اسامی امضا کنندگان

دست خالی زبان فارسی در برابر کرونا

فرایند سوار کردن موشک عظیم ناسا آغاز شد

یک زن ایرانی عضو هیات رییسه راگبی آسیا شد

پاندمی کرونا به معنای توقف در کسب مهارت و همکاری بین المللی نیست

آنکارا: قدس مهمترین مسئله قرن حاضر است

دریادار خانزادی:حوادثی همچون ترور شهید فخری زاده ما را از گذشته مصمم تر می کند

حداقل سیلی ایران به عاملان ترور فخری زاده، توقف داوطلبانه پروتکل الحاقی است

امام جمعه موقت سروآباد درگذشت

دل نوشته جمعی از سینماگران خطاب به شهید محسن فخری زاده

حضور شهید فخری زاده در محافل علمی + عکس جدید از شهید

جهانگیری در اجلاس شورای نخست وزیران شانگهای سخنرانی می کند

ترامپ پس از ترک کاخ سفید چه برنامه هایی دارد؟

«شهید فخری زاده» فخر ایران زمین و مایه ی مباهات اهالی علم و دانش بود

تداوم همراهی مردم تبریز با محدودیت های کرونایی

رمزگشایی دلایل افزایش قیمت مواداولیه نساجی/سودافزایش قیمت البسه به جیب پتروشیمی هامیرود؟

ره آورد غرب برای ایران چیزی جز تحریم های فلج کننده نیست

فیلم| ماهشهر زیر آب رفت

اردوغان: به مبارزه برای تشکیل کشور مستقل فلسطینی ادامه می دهیم

تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها

کمال خرازی: پاسخ ایران به عاملان ترور شهید «فخری زاده» قاطع خواهد بود

کمال خرازی: پاسخ ایران به عاملان ترور شهید «فخری زاده» قاطع خواهد بود

کشف33هزارکارتن روغن موتور قاچاق درجنوب تهران

مدعی العموم با توهین کنندگان به امام خمینی (ره) برخورد کند

آنکارا: قدس مهمترین مسئله قرن حاضر است

اردوغان: به مبارزه برای تشکیل کشور مستقل فلسطینی ادامه می دهیم

فعال حوزه کارگری: لزوم بازنگری جدی در ساز و کار تعیین دستمزد کارگران

شکار دیدنی کوسه

همه مردم از خدمات ارزشمند نیروی انتظامی آگاهی دارند و قدردان این خدمات هستند

میزگرد| روایتی از محبوبیت و تواضع شهید مهدی باکری / فرمانده ای که پوتین رزمندگان را هم واکس می زد + فیلم

میزگرد| روایتی از محبوبیت و تواضع شهید مهدی باکری / فرمانده ای که پوتین رزمندگان را هم واکس می زد + فیلم