مطالب مرتبط:
لحظه ای حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی برداشته شود، فرو می پاشد
سرلشکر باقری: اگر پشتیبانی آمریکا نباشد، رژیم صهیونیستی فرو می پاشد
سرلشکر باقری: تشکیل جبهه مقاومت نتیجه دفاع مقدس است/حمایت آمریکا نباشد اسراییل فرو می پاشد
رژیم صهیونیستی پس از یک سال پیکر زن شهید فلسطینی را تحویل داد
«تو زودتر بکش» منتشر شد/پرونده فوق محرمانه 60سال ترور فرماندهان مقاومت توسط رژیم صهیونیستی
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 مهر 1399 ساعت 02:502020-09-26سياسي

لحظه ای حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی برداشته شود، فرو می پاشد


اگر لحظه ای دست پشتیبانی اقتصادی و سیاسی و حمایت های آمریکا و غرب از رژیم صهیونیستی برداشته شود فرو می پاشد، روی شن و لب دریا استحکامی ندارند.

- رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: اگر لحظه ای دست پشتیبانی اقتصادی و سیاسی و حمایت های آمریکا و غرب از رژیم صهیونیستی برداشته شود فرو می پاشد، روی شن و لب دریا استحکامی ندارند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار مهر"، سرلشکر محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح در برنامه تلویزیونی نگاه یک با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و امام شهدا و شهدای مدافع حرم درباره ویژگی های شهید حسن باقری، گفت: همه کسانی که در دفاع مقدس جانشان را در دست گرفتند و به شهادت رسیدند با هم تفاوتی ندارند.

وی با اشاره به سالروز عملیات شکست حصر آبادان گفت: مهرماه است و 31 سال از عملیات شکست حصر آبادان می گذرد.

افراد متعددی در این عملیات نقش داشتند که یکی از آنها شهید حسن باقری است.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به ویژگی های شهید حسن باقری گفت: شهید باقری ویژگی های بسیار خاصی دارد از ویژگی های او می توان به تلاش برای پایان دادن به بی نظمی در مرحله اول و متوقف کردن دشمن در جنگ بود اشاره کرد، او نقش اساسی در پایان دادن به بی نظمی ها در جبهه ها داشت و بعد از آن با انجام عملیات های کوچکی که از غرب سوسنگرد آغاز شد و با 25 عملیات که انجام شد موجب شد که یک اعتماد به نفس در رزمندگان شکل بگیرد و به این باور برسند که می توان با این دشمن جنگید.

سرلشکر باقری ادامه داد: عملیات ثامن الائمه اولین بار بود که فرماندهان ارتش و سپاه به صورت مشترک طراحی عملیات را بر عهده داشتند و در سه محور همزمان به دشمنی که از رودخانه عبور کرده بود حمله کردند.

لشکر سوم زرهی عراق از قوی ترین لشکرهای آنها بود و با استفاده از دو پل از رودخانه عبور کرده بود و تا ذوالفقاری آبادان رفته بود و آبادان در محاصره کامل قرار گرفته بود و اینجا بود که امام خواستند حصر آبادان شکسته شود.

وی افزود: شهید باقری در طراحی این عملیات و در جمع آوری و شناسایی دشمن در قبل از عملیات نقش اساسی داشتند.

ایشان همچنین در هدایت و فرماندهی عملیات نیز از محورهای شمالی حضور داشتند، عملیات مشترکی بین ارتش و سپاه صورت گرفت که یک عملیات بسیار بزرگ بود.

در این عملیات طراحی شده بود که با نفت سیاه که روی رودخانه رها می شود و با آتش زدن آن عقبه دشمن را ببندند اما این اقدام زودتر شکل می گیرد و معادلات تا حدی بهم ریخت، این عملیات یک عملیات موفق است و بیش از هزار اسیر و تمامی تجهیزات دشمن به غنیمت گرفته شد و عملیات های بزرگ بعد از این شکل گرفت.

ما به هیچ عنوان به دنبال جنگ نبودیم رییس ستاد کل درباره اینکه چرا می گوییم دفاع مقدس دستاوردهای عظیمی برای ما در برداشته است، گفت: جنگی بر ایران تحمیل شد، جنگ یک پدیده شوم و نامناسبی است و ما به هیچ عنوان به دنبال جنگ نبودیم.

سرلشکر باقری ادامه داد: ملت ایران دارای فرهنگ بسیار بالایی هستند و تاریخ ایران نشان می دهد که به هیچ جا چشم داشت نداشته و این جنگ نیز به ما تحمیل شده است و ما در حال دفاع بودیم و به همین دلیل نام آن دفاع مقدس گذاشته شد، ما با هیچ کس جنگ نداشتیم و نداریم.

وی با اشاره به دستاوردهای دفاع مقدس گفت: دفاع مقدس در کنار همه آسیب های اقتصادی، زیرساختی و انسانی بالایی که به کشور ما وارد کرد که هنوز هم ملت ایران با نتایج و پیامدهای آن روبرو هستند اما دستاوردهای چشمگیری برای ایران داشت.

در حافظه تاریخی اینگونه داشتیم که هر کس به ایران تهاجم کرده بخشی از ایران را تصرف کرده است.

ارتش ها می آمدند و به راحتی تا پایتخت کشور ما پیش می آمدند و قراردادهای گلستان و ترکمنچای بر ایران تحمیل شد.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: بخش شرقی از کشور ما جدا شد و در جنگ جهانی اول و دوم با اینکه ایران اعلام بی طرفی کرد، کشور اشغال و حتی نیمی از جمعیت ایران از گرسنگی و قحطی از بین رفتند.

این ها چیزهای کمی نیست و بعد از آن نیز بدون جنگ بخش هایی از کشور مانند بحرین از ایران جدا شد.

این ها بخشی از حافظه تاریخی ملت ایران است که دفاع مقدس اینها را کاملاً برعکس کرد.

سرلشکر باقری ادامه داد: جوانان ما وقتی تاریخ را می خوانند می بینند که این شیب نزولی بوده اما به دفاع مقدس که می رسد این شیب صعودی می شود و می بینند با وجود اینکه همه کشورها پشت صدام جمع شدند و همه نوع سلاح را در اختیار او قرار دادند اما ایرانی ها با وجود اینکه انقلاب کرده بود و مورد تهاجم قرار گرفته بود دست در دست نیروهای مسلح 8 سال جنگیدند و حتی نگذاشتن یک وجب از کشور جدا شود این چیز کوچکی در تاریخ کشور نیست و یک دستاورد بسیار بزرگ ملی است.

وی به نقش دفاع مقدس در یک دلی مردم ایران اشاره کرد و گفت: کشور ما یک کشور چند قومی است که بعد از انقلاب مسائل و مشکلات مختلفی داشت اما دفاع مقدس یک همیاری و یکدلی میان مردم ایجاد کرد و همه، پیر و جوان و با مذاهب مختلف دست در دست هم از کشور خود دفاع کردند که این یک دوره طلایی از تاریخ را رقم زد.

بازدارندگی که دفاع مقدس ایجاد کرد بی نظیر است رییس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: ملت ایران در دفاع مقدس متوجه شدند که اگر همه دنیا جلویش بایستند، مردم اگر دست در دست هم بدهند و چشم به بیگانگان نداشته باشند می توانند مشکلات خود را حل کنند.

این دستاوردها در بخش دفاعی نیز وجود داشته است، بازدارندگی که دفاع مقدس ایجاد کرد بی نظیر است، بعد از دفاع مقدس هر کس می خواهد به ایران و ایرانی چپ نگاه کند بررسی می کند و می بیند که ملت ایران چگونه در برابر تجاوز ایستادگی می کند.

سرلشکر باقری خاطر نشان کرد: شروع جنگ اگرچه ممکن است با دشمن باشد اما خاتمه آن و نحوه خاتمه آن با دشمن نیست، ممکن است دشمن هزینه را بر ما تحمیل کند اما هزینه بسیاری بر او تحمیل می شود.

وی با بیان اینکه دفاع مقدس امنیت را برای کشور ایران به ارمغان آورده و در بحث خودکفایی نیز دستاوردهای بسیاری برای کشور به وجود آورده است، گفت: دفاع مقدس ایده و تفکر دفاع بومی را به ارمغان آورده است.

امروز ما خودمان تصمیم می گیریم که چگونه بجنگیم و با چه دکترین و استراتژی؛ این ها چیزهای کوچکی نیستند تنها چندین کشور این توانایی را دارند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در منطقه نیز دستاوردهای بسیاری داریم، یک روز شعار رژیم صهیونیستی از نیل تا فرات بود اما امروز خود محصور است و باید مهاجرت معکوس یهودیان را چاره کند، سه ماه تمام است که جلوی در خانه نخست وزیر جنایتکاران رژیم صهیونیستی شبانه روز تظاهرات بر پاست و بی ثباتی سراسر آن را گرفته و اگر لحظه ای دست پشتیبانی اقتصادی و سیاسی و حمایت های آمریکا و غرب از آن برداشته شود فرو می پاشد، روی شن و لب دریا استحکامی ندارند.

وی ادامه داد: دفاع مقدس، حزب الله لبنان و مقاومت یمن را شکل داد، در نتیجه دفاع مقدس هسته محور مقاومت شکل گرفت و مرزهای امنیت ملی ما را از مرزهای جغرافیایی مان بسیار دورتر برد.

همه این ها به برکت خون شهیدان و تلاش هایی است که اتفاق افتاده است.

سردار سلیمانی پرچمدار این اتفاق بود، این اتفاق افتاده و دستاوردهای بزرگی از این جهت داریم.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: از دستاورد بزرگ دیگر دفاع مقدس این است که همه دنیا جمع شده بود این ملت را زمین بزنند اما پیروزی در جنگ اتفاق افتاده، به نظر می آید با تجربه ای که دارم و مطالعاتی که می کنیم دستاوردهای دفاع مقدس را کمتر بشود در یک حادثه داشت.

سرلشکر باقری ادامه داد: دستاورد فرهنگی دفاع مقدس نیز بسیار است که سردار سلیمانی در یکی از سخنرانی های خود بیان می کنند، دفاع مقدس دستاوردهای بسیاری داشته در این خصوص مطالعات زیادی شده اما معتقدم که آنچه که مطالعه شده، شاید کمتر از 10 درصد است.

رهبران و نظامیان ایران از جنگ استقبال نکردند و نمی کنند رییس ستاد کل نیروهای مسلح درباره چرایی آغاز جنگ، گفت: رهبران و نظامیان ایران از جنگ استقبال نکردند و نمی کنند، بلکه این جنگ به ما تحمیل شد.

استکبار جهانی طی دو سه قرن مسیری را طی کرده بود برای اینکه به منابع انرژی در منطقه جنوب غرب آسیا و موقعیت های ژئواستراتژیکی پیرامون ما دست یابد و با حکومت دست نشانده پهلوی این را پیش می برد.

یک انقلاب اسلامی اتفاق افتاد و تمام این بساط را به هم زد.

سرلشکر باقری ادامه داد: آنها به سرعت متوجه شدند که این انقلاب بسیار اصیل تر از آن است که به شوروی متمایل شود، آنها دیدند که حضرت امام (ره) می فرمایند که آمریکا از شوروی بدتر، شوروی از آمریکا بدتر و انگلیس از هر دو بدتر و رفتار جمهوری اسلامی نشان داد که ما نه شرقی و نه غربی هستیم.

وی افزود: این انقلاب به صورت طوفنده شروع کرد به حرکت کردن و قدرت ملی را در پیش گرفت و منافع خود را استحصال کرد.

این به مذاق آمریکا و غربی ها خوش نیامد و این دلیل آن است که اگر کسی بخواهد به ایران تهاجم کند از او حمایت می کنند.

بعد دیگر مسئله خود صدام و حزب بعث است.

او شکست هایی را از ایران متحمل شده و قراردادی را امضا کرده با عنوان معاهده حسن همجواری ایران و عراق معروف به قرارداد الجزایر و مجبور شد بپذیرد که خط تالوگ در اروند رود مرز ایران و عراق است، غیر از تکه ای کوچک مقابل آبادان؛ مجبور شد این را بپذیرد.

رییس ستاد کل گفت: صدام احساس شکست می کرد و تلاش های مختلفی در طول یک سال و نیم کردند و شاید 600 تا 700 بار به مرزهای ما تهاجمات موردی و آزار و اذیت کردند و به پاسگاه ها تهاجم کردند.

با انتقال اسلحه به وفور به خوزستان و کرمانشاه و ایلام و مواد منفجره ارسال کردند.

انفجارهای عجیب و غریب در لوله های نفت ایجاد کردند.

کشتار مردم در بازار دزفول و اهواز، آبادان و خرمشهر، کارهای مختلفی کردند اما دیدند به نتیجه نمی رسد و باید تهاجمی اتفاق بیفتد و این تهاجم را صدام سازماندهی کرد.

سرلشکر باقری ادامه داد: اعترافات زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه آنها برنامه ریزی کردند و ارتش عراق را از یک ارتش 10 لشکری به 14 لشکری رساندند و چقدر نیروی هوایی را تقویت کردند و چقدر هنگامی که عناصر دیپلماسی آنها می آیند تا با وزارتخانه ما بحث کنند و وزارت خارجه ما تلاش می کند مناقشات را با جلسه و گفتگو حل کند، صدام می گوید اشتباه می کنید.

ما یک فرصت تاریخی بدست آورده ایم تا شکست ها را جبران کنیم.

پس یک انگیزه ای و عنصر جاه طلبی پیدا می شود که انگیزه تهاجم دارد.

وی افزود: بعد سوم بلند پروازی این فرد است.

او با بلندپروازی احمد حسن البکر را کنار می گذارد و خود می شود رهبر، صدام 5 پست همزمان دارد، رهبر انقلاب عراق است، رهبر حزب بعث است، رییس جمهور است، نخست وزیر است و فرمانده کل قوا هم هست.

همه اینها در یک نفر جمع است و چنین دیکتاتوری ای در جهان وجود ندارد.

این فرد دنبال این است که بگوید من رهبر جهان عرب هستم.

سرلشکر باقری افزود: رهبر جهان عرب مصر بود، مصری که با کمپ دیوید تحقیر شده و کسی او را قبول ندارد.

صدام می گوید من رهبر جهان عرب هستم و می آید درباره جزایر سه گانه ای که در اختیار ایران است می گوید اینها باید به امارات عودت داده شود و حرفهای بزرگ تر از دهان خود می زند.

می گوید من حافظ دروازه شرقی جهان عرب هستم و ایران می خواهد تهاجم کند.

پس انگیزه این چنینی او را به حرکت در می آورد.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: حال این جنگ یک حمایت سیاسی می خواهد؛ آمریکا، فرانسه و جهان غرب به صدام می گویند که ما از تو حمایت می کنیم.

این جنگ هزینه دارد و اعراب می گویند ما این هزینه را می پردازیم.

55 میلیارد دلار کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس مثل عربستان، کویت و امارات به صدام کمک مالی کردند.

جدا از اینکه شوروی آن روز به صدام تسلیحات مجانی داد و فرانسه هم کمک کرد و به او وام های بلاعوض داده شد.

سرلشکر باقری افزود: پس هزینه را هم دیگری پرداخت کرده است، این جنگ نیاز به تسلیحات داشت، شوروی آن روز به همراه آمریکا، فرانسه، آلمان، انگلستان، ایتالیا، برزیل، آرژانتین؛ 28 کشور به صدام گفتند که ما به تو تسلیحات می دهیم.

وی افزود: در داخل هم انقلاب اتفاق افتاده و به دلیل اقدامات سیاسی گروهکی داخل به هم ریخته و بسیاری از مناطق کشور داخل کشور درگیری است و مرزهای غربی، مرزهای جنوب غربی و مرزهای شمال شرقی ما دچار درگیری هستند.

تثبیت اقتصادی وجود ندارد و احزاب مختلفی وجود دارند.

در نیروهای مسلح ارتش انسجام خود را از دست داده و هنوز به انسجام نرسیده و سپاه پاسداران یک تشکیلات نوپا است و جنگیدن را بلد نیست.

قطعنامه 598 نسبت به موارد قبلی کاملاً مترقی تر است سرلشکر باقری ادامه داد: تسلیحات ما غربی است و پشتیبانی خود را از دست داده و در واقع مجموعه ای از عوامل داخلی و خارجی دست به دست هم می دهند و یک موجود و حزب متجاوز انگیزه دار را تحریک می کند به اینکه حمله کند و صدام هم احساسش این است که ظرف سه تا 7 روز به پیروزی نهایی می رسد و می گوید من نظام ایران را براندازی می کنم و یک هفته دیگر در ایران هستم و اگر این نشد خوزستان را جدا می کنم و اگر هم این نشد اروند را می گیرم.

یعنی دیگر اروند را کاملاً در مشت خود می دید و احساس می کرد آن سرافکندگی گذشته را جبران می کند.

رییس ستاد کل درباره طولانی شدن جنگ هم، گفت: جنگ مقاطعی دارد، مقطع اول جنگ تجاوز عراقی ها است که آمده و نظام جمهوری اسلامی با غافلگیری مواجه شده و اینها در حال پیشروی هستند.

اقدامات زیادی شد تا اینها تثبیت شود و سه تا چهار ماه گذشته و چند عملیات ناموفق هم انجام شده که در واقع تجربه اندوزی برای آینده است.

یک مرحله دیگری اتفاق افتاده با عملیات های قوی ملت ایران و نیروهای مسلح آماده می شوند برای عملیات های بزرگ و سال اول جنگ بدین صورت می گذرد.

وی تاکید کرد: می رسیم به مقطعی که خرمشهر آزاد شده و باید یک تصمیم راهبردی گرفته شود که آیا این جنگ باید متوقف شود یا باید ادامه پیدا کند.

نیروهای مسلح، رهبری و شورای عالی دفاع وقت با یک دشمنی مواجه است که نمی پذیرد که متجاوز است نمی پذیرد که باید آغازگری جنگ را پذیرفته و خسارات ما را بدهد.

حتی هیچ اطمینانی به ما داده نمی شود که این متجاوز دو ماه دیگر به ایران تجاوز نمی کند.

از طرفی نقاط مرزی ما هم نقاطی هستند که از جهت نظامی قابل دفاع نیستند.

لذا فرماندهی ما تصمیم بر ادامه تهاجم می گیرد تا اینکه دنیا بپذیرد که متجاوز را تعیین کند و خسارات جنگ را بدهد.

این اتفاق نمی افتد و در واقع جمهوری اسلامی ادامه می دهد تا متجاوزین حق ملت ایران را بدهد؛ تا ما به یک صلح پایدار برسیم.

سرلشکر باقری افزود: ما باید کشورمان را بسازیم و باید اطمینان داشته باشیم از صلح پایدار، اما آنها چنین اطمینانی به ما نمی دهند.

تنها مقطعی که آنها یک اطمینان نسبی اولیه به ما دادند قطعنامه 598 است.

یعنی قطعنامه 598 نسبت به موارد قبلی کاملاً مترقی تر است، اما هنوز هم دستاورد کافی را به ما نمی دهد و نهایتاً جمهوری اسلامی با مدتی تأخیر همین قطعنامه و خاتمه جنگ را می پذیرد.

وی ادامه داد: در واقع جمهوری اسلامی به نحوی اطمینان حاصل می کند که متجاوز بودن جنگ را سازمان ملل اعلام خواهد کرد و خسارات جنگ را به ایران پرداخت می کند.

بخش اول یعنی اعلام متجاوز بودن عراق محقق شد اما قسمت دوم انجام نشده است.

سردار باقری درباره اینکه جامعه بین الملل در ازای پذیرش پایان جنگ پیشنهاد چند امتیاز را به ایران داد، گفت: در هیچ سند مکتوب یا شفاهی متقنی پیدا نمی کنید که رهبران جهان غرب و اعضای شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرده باشند که شما همین جا متوقف شوید ما چنین امتیازاتی به شما می دهیم، اصلاً چنین چیزی وجود ندارد.

وظیفه نسل دفاع مقدس این است که واقعیت ها را به خوبی تدوین کند رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: دائماً گفته می شد که آتش بس را بپذیرید، آتش بسی که با یک تیر کلاش می شد آن را بهم زد، چگونه رهبران ما باید در آن روز اطمینان می کردند که آتش بس محقق می شود.

گروه های صلح زیادی آمدند و رفتند، هیچکس چنین قولی نداد که ما می پذیریم دادگاه عدلی تشکیل شود و متجاوز معلوم شود و این متجاوز محاکمه شود و خسارت شما پرداخته شود.

چنین چیزی اصلاً اتفاق نیفتاد.

از آن طرف هم ما از نظر نظامی در نقطه پایداری نیستیم که بتوانیم اعتماد کنیم و وسط بیابان بایستیم و مراقب باشیم که دوباره این جنگ آغاز نمی شود.

سرلشکر باقری درباره چرایی و اهمیت مسئله تحریف دفاع مقدس، گفت: مسئله تحریف موضوعی است که در تاریخ دامنه طولانی دارد.

هر گاه دینی به حقیقت برای هدایت بشر آمده تحریف شده است.

هر جریان صحیح و رودخانه پاکی هم با آلودگی مواجه می شود و واقعیت هایش گم می شود و دفاع مقدس هم از این قاعده مستثنی نیست.

اگر دو قرن ملت ایران دچار سرافکندگی و تحقیر بوده است این تبدیل به شکوه، عزت و آقایی خودمان بر خودمان شده است.

دشمن تلاش می کند این واقعیت را که می خواهد به نسل های بعدی اطمینان بدهد که روی پای خود بایستند را دچار تحریف، دروغ و اغراق کند؛ اغراق کننده ها هم خدمت نمی کنند.

رییس ستاد کل افزود: آنها به نوعی اغراق را آنقدر بزرگ می کنند که هرکسی نگاه می کند می گوید که این حتماً دروغ است، یعنی با این کار بخش راست هم تبدیل به دروغ می شود.

تحریف دفاع مقدس واقعیتی است که اتفاق می افتد اما وظیفه نسل دفاع مقدس این است که واقعیت ها را به خوبی تدوین کند و در اختیار نسل فعلی و بعدی قرار دهد.

آن روز در گزارش به محضر ایران و رهبر انقلاب عرض کردم که کارهای بزرگی هم صورت گرفته و بزرگترین کار هم پروژه های تحقیقاتی است که از 12 سال پیش آغاز شده و تمام بزرگان و پیشکسوتان، فرماندهان و مدیران از ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و جهاد سازندگی و بخش های کشوری، روحانیت، زنان نقش حضرت امام و مقام معظم رهبری همه اینها در پروژه هایی با نظارت های سخت علمی اعمال شد و چیزی حدود 90 درصد یا 85 درصد از این پروژه ها خاتمه یافت که می تواند در اختیار پژوهشگران قرار بگیرد.

سردار باقری ادامه داد: من در تعدادی از اینها در بخش تحقیق و نظارتش حضور داشتم و حقیقتاً تا حد بالایی قابل تأیید است.

سندی است که بقیه حرف و سخن ها را باید با این محک زد.

یعنی با این سند باید سنجید که آیا حرفی درست است یا خیر.

چون بیان خاطرات حتی با صداقت می تواند با اغراق یا برداشت های ناصواب همراه باشد.

وی افزود: کارهای بزرگی هم در موزه های تهران و استان های کشور بر مبنای همین اسناد در حال شکل گیری است.

بخشی از این چیزی حدود 30 تا 40 میلیون سند است که از دفاع مقدس داریم.

ده هزار ساعت صوت و هزاران ساعت فیلم از دفاع مقدس داریم.

جلسات فرماندهی دفاع مقدس و گنج های بی نظیری از دفاع مقدس وجود دارد که در حال پیاده سازی است و در این پروژه ها می نشیند.

بر اساس این اسناد می شود جلوی تحریف را گرفت؛ البته تلاش دشمنان برای تحریف همواره وجود خواهد داشت و مهم این است که افراد و جوانان ما با بصیرت تفاوت سره و ناسره را تشخیص دهند و به سراغ منبع اصلی بروند.

احساس و روحیه جایگاه فوق العاده زیادی در جنگ دارد سرلشکر باقری درباره عقلانیت در دفاع مقدس، گفت: احساس و روحیه جایگاه فوق العاده زیادی در جنگ دارد و اگر بخواهیم دفاع و جنگ را پیش ببریم اصلاً بدون احساس امکانپذیر نیست.

اما پیشبرد همه جانبه موضوع فوق العاده مهمی مثل دفاع مقدس که بخش زیادی از سرزمین ما مورد هجوم قرار گرفت و همه ارکان کشور دچار لرزه های بزرگی شده و اداره کشور ایران کار بسیار سنگینی است.

نیاز به یک عقلانیت دارد و تدبیر می خواهد و یک طراحی می خواهد که چگونه این دفاع مقدس باید پیش برود تا به پیروزی برسد و این موضوعی است که در دفاع مقدس جایگاه ویژه ای دارد.

رییس ستاد کل با بیان اینکه حقیقتاً با وجود اینکه فرماندهان ما از ارتش از سپاه و از همه قشرهایی که بودند در اوج احساس در کنار رزمنده در خاکریز خط مقدم جلوتر از همه بودند و اینهمه شهید فرمانده حاکی از این است که اینها نرفتند در سنگرهای مستحکم ده ها کیلومتر پشت جبهه مخفی شوند و فرماندهی کنند، گفت: یعنی با احساس رزمنده عجین بودند، برادر بودند، پدر بودند، دوست بودند و رزمنده برای فرمانده اشک می ریخت و گریه می کرد و بارها من دیدم که فرماندهان برای اینکه زیر دست و پای بسیجی ها له نشوند باید از یک مسیر مخفی می آمدند و می رفتند و سخنرانی می کردند و فرار می کردند اما با این حال عقلانیت یک جایگاه خاص دارد.

وی افزود: در مرحله بندی جنگ و اینکه چگونه این دشمن تا بن دندان مسلح را ما متوقف کنیم و چگونه این یاس و ناامیدی را تبدیل به امیدواری کنیم این خود موضوع فوق العاده بزرگی است و اینکه در چهار ماه اول جنگ این دشمن بود که تهاجم می کرد و سه چهار عملیات بزرگ در غرب دزفول در هویزه در جاده آبادان_ماهشهر به شکست انجامیده و یک ناامیدی در جبهه ایجاد شده چگونه این تبدیل شود به امید و اینکه می شود جنگید.

این نیاز به یک طراحی داشت.

چگونه عملیات های کوچک و موفق اتفاق افتاد؟ چگونه عملیات های بزرگ اتفاق افتاد؟ سردار باقری ادامه داد: ما مواجه بودیم با اینکه دشمن در منطقه انتهایی عراق به خلیج فارس مستقر بود، موشک های ساحل به دریا گذاشته بود و ناوگان دریایی ما که برای بندر امام گندم می آورد و از خارک باید نفت می آورد، دشمن اینها را دائماً می زد؛ با کمک آمریکایی ها و اسراییلی هایی که در خلیج فارس بودند.

یکی از جاهایی که ما باید برای جنگیدن انتخاب می کردیم شبه جزیره فاو بود.

انتخاب این سرزمین چگونه اتفاق افتاد؟ با عقلانیت.

وقتی شما این انتخاب را کردید، چگونه این جمع آوری اطلاعات و طراحی عملیات صورت گرفته است؟ رودخانه اروند یک رودخانه ای با عرض حداقل 500 و حداکثر 3000 متر و با جزر و مد 3 متر ارتفاع است، چگونه غواص می خواهد از این عبور کند و با غافلگیری به دشمن ضربه بزند؟ در چه ماهی از سال باید بجنگیم که بیشترین ابرناکی را داشته باشیم تا هواپیما به ما آسیب نزند، بیشترین نمناکی زمین و گل آلود بودن زمین را داشته باشیم که زرهی دشمن نتواند بیاید.

بیشترین زمان را برای طول شب داشته باشیم که بتوانیم با غافلگیری پیش برویم.

رییس ستاد کل با بیان اینکه حدود 9 ماه کار سنگین اطلاعاتی صورت گرفت و 800 تیم غواص بدون اینکه کشف شوند برای شناسایی به فاو رفتند، گفت: بعد از این عملیات اجرا شده و آن پل بعثت زده شده و پدافند هوایی حدود 65 هواپیمای روز دنیا را در والفجر 8 زده است.

الان اگر من برگردم و عملیات والفجر 8 را طراحی کنم یک کلمه نمی توانم اضافه کنم.

این عقلانیتی بود که وجود داشت و عقلانیت موج می زد.

وی افزود: من در یک سالی این مطلب را در کنگره جغرافی دانان کشور ارائه کردم و آن موقع من دانشجوی کارشناسی ارشد همین رشته بودم، استاد من می گفتند چگونه این اتفاق افتاده؟ اساتیدی که یک عمر بحث جریان رودخانه و جزر و مد و اینها را داشتند.

ادامه دارد…
کلید واژه ها: رییس ستاد کل نیروهای مسلح - رژیم صهیونیستی - ستاد کل نیروهای مسلح - صهیونیستی - نیروهای مسلح - حصر آبادان - آمریکا - عملیات - سرلشکر محمد باقری - برنامه تلویزیونی - حمایت - اقتصادی - شهدای مدافع حرم - ستاد کل - شهدا - رژیم - لحظه - آبادان - سیاسی - باقری - محمد باقری - گرامیداشت - دفاع مقدس - مدافع حرم - شکست - دریا - رییس - شهید - ستاد - مسلح

آخرین اخبار سرویس:
محمدرضا گلزار، کرونا را شکست داد + عکس

کنایه های تند نماینده مجلس به روحانی

عکس های دیدنی از شباهت عجیب یک زن کانادایی به کیم کارداشیان!!

بامزه ترین دزد دنیا (فیلم)

تاکید رییس قوه قضاییه بر برخورد قاطعانه با مسببان شهادت شهید محمد محمدی

عکس های دیدنی از شباهت عجیب یک زن کانادایی به کیم کارداشیان!!

تاکید آیت الله رییسی بر پیگیری و برخورد قاطعانه با قاتل و مسببین شهادت محمد محمدی

عکس لو رفته از بهاره رهنما و خواهرشوهرش + عکس

هر میزان از برنامه اصلاح ساختار بودجه که در مجلس تصویب شود، در لایحه 1400 گنجانده خواهد شد

بازدید اساتید بسیجی دانشگاه آزاد از توانمندی های راهبردی هوافضای سپاه

مالاریا بلای جان کودکان نیجریه + عکس

مقیمی مدیرعامل ایران خودرو در این خودروسازی می ماند

شروع فصل خزان در باغ های تبریز + عکس

آیین نامه استانداردسازی صنعت فرش در حال تدوین است

فیلم| لایروبی انهار کشاورزی شادگان توسط سپاه

تصاویری از آغاز رزمایش مدافعان آسمان ولایت 99

تماس تلفنی رییس قوه قضاییه با خانواده شهید آمر به معروف/ تأکید آیت الله رییسی بر پیگیری و برخورد قاطعانه با قاتل و مسببین شهادت محمد محمدی

همدردی خطیب زاده با د و لت و مردم ویتنام در پی وقوع سیل و رانش زمین

تعجب آورترین حوزه های رای گیری در آمریکا + عکس

تاکید آیت الله رییسی برخورد قاطعانه با مسببان شهادت محمد محمدی

دیدار رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح با فرمانده ناجا

هیئت ها و مداحی ها آسیب شناسی شود

تاکید رییس قوه قضاییه برای تعقیب عاملان شهادت، شهید محمدی

اساتید و مدیران حوزه های علمیه با نگاه «پدر مهربان» به طلبه ها بنگرند

روزهای سخت حامد همایون پس از ابتلا به کرونا/ عاجزانه خواهش می کنم که ماسک بزنید

دستور رییسی درباره عاملان شهادت آمر به معروف

تشکر سفیرجمهوری آذربایجان درایران از آیت الله العظمی نوری همدانی

لبنان دوباره در پیچ و تاب انتخاب نخست وزیر

تاکید رییس قوه قضاییه بر «برخورد قاطعانه با مسببین شهادت شهید امر به معروف و نهی از منکر»

اقدام جدید سربازان گمنام امام زمان (عج) در اطلاعات سپاه | متخلفین نقره داغ شدند

افتتاح 87 واحد مسکونی منطقه سیل زده گُمیشان توسط سپاه گیلان؛ نقش اصلی برعهده مردم و نیروهای جهادی بود

تماس تلفنی رییس قوه قضاییه با خانواده شهید آمر به معروف و نهی از منکر/ تاکید آیت الله رییسی بر پیگیری و برخورد قاطعانه با قاتل و مسببین شهادت محمد محمدی

برگزاری نشست کمیسیون مشترک کنسولی ایران و قزاقستان

یک سوم بیکاران کشور، مخاطب کمیته امداد امام(ره) هستند

اماکن غیرتاریخی پادگان 07 تخریب می شود

تاکید محسن رضایی بر ارزیابیِ میزان تحقق اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی

تأکید رییسی بر تعقیب سریع مسببان شهادت شهید امر به معروف و نهی از منکر

نانسی پلوسی: حساب بانکی ترامپ در چین موضوعی مربوط به امنیت ملی آمریکاست

ادعای تن فروشی بدلیل عدم توانایی تامین آب آشامیدنی ثابت نشده است

تاکید رییس قوه قضاییه بر «برخورد قاطعانه با مسببین شهادت شهید امر به معروف و نهی از منکر»

چه عواملی موجب پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا خواهد بود؟

معاون وزیر کشور: خودکشی یک زن بدلیل ناتوانی در تامین آب برای فرزندانش ثابت نشده است

گلایه سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس از رییس جمهور/ لزوم تشکیل فوری کارگروه طب سنتی ایرانی

ادعای نماینده مردم حوزه انتخابیه چابهار ثابت نشده است

چرا در صورت پیروزی بایدن ، ایران به صدر اولویت های آمریکا باز خواهد گشت؟

انتقاد ترامپ از رفتار دوگانه خبرنگاران

کمال گرا نباشید!

تاکید رییس قوه قضاییه بر تعقیب سریع مسببان شهادت شهید امر به معروف و نهی از منکر

رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت 99

جزییات ممنوعیت دو ساله صید ترال

گزارش خاوازی به هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام

تاکید رییسی بر برخورد قاطعانه با مسببین شهادت شهید امر به معروف و نهی از منکر

توصیه جهانگیری به نمایندگان مجلس

معاون سیاسی وزیر کشور: ادعای نماینده چابهار درباره خودکشی یک زن برای تامین آب آشامیدنی ثابت نشده است

تاکید رییس قوه قضاییه بر تعقیب سریع مسببین شهادت شهید محمد محمدی

گلایه سخنگوی بهداشت مجلس از رییس جمهور/ لزوم تشکیل فوری کارگروه طب سنتی ایرانی

توصیه جهانگیری به نمایندگان مجلس

مهم ترین خبر های جامعه که در 30 مهرماه رخ داد

شهادت طلبه جمهوری آذربایجان در جنگ قره باغ

هیچ وقت وارد بازی و توطئه شیطانی آمریکا نخواهیم شد

شهید محمدی سربلند از آزمون بیرون آمد

معاون سیاسی وزیر کشور: ادعای نماینده مردم حوزه انتخابیه چابهار ثابت نشده است

دیدار رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح با فرمانده ناجا

گلایه رییس کمیته طب سنتی ایرانی کمیسیون بهداشت از رییس جمهور/ لزوم تشکیل فوری کارگروه طب سنتی ایرانی

کنایه های تند علیه روحانی این بار در تلویزیون | حملات مجلسی ها علیه روحانی ادامه دارد

تاکید رییس قوه قضاییه بر «برخورد قاطعانه با مسببین شهادت شهید امر به معروف و نهی از منکر»

پیوستن شهید حاج حسین هلیل به کاروان شهدا

قدردانی ناجا از پیام تبریک فرمانده معظم کل قوا به مناسبت هفته نیروی انتظامی

تاکید رییسی بر «برخورد قاطعانه با مسببین شهادت شهید امر به معروف و نهی از منکر»

برگزاری نشست کمیسیون مشترک کنسولی ایران و قزاقستان

تصاویر/ افتتاح اولین دوره تخصصی سطح سه شیعه شناسی در حوزه علمیه استان هرمزگان

همشهری TV | مراسم ختم شهید محمد محمدی

تجلیل از خدمات جهادی تشکل های دینی خراسان رضوی

واکنش به ادعای نماینده چابهار درباره تن فروشی

عوامل ناپیدای پیروزی احتمالی ترامپ

مردم انقلابی تبریز شهادت سرباز حسینی آذربایجان در جنگ قره باغ را گرامی داشتند

بازدید مدیرعامل منطقه آزاد قشم از مراحل آماده سازی پیست اتومبیلرانی مسابقات اسلالوم قشم

برای داشتن نسلی عزتمند، مستقل، شرافتمند، دین دار و توانمند باید این دوره تأثیرگذار را درک کرد/برنامه های آموزشی شبکه شاد و تلویزیون یکسان می شود

تاکید رییس قوه قضاییه بر «برخورد قاطعانه با مسببین شهادت شهید امر به معروف و نهی از منکر»

کشف بیش از 5 تن روغن و برنج احتکار شده در پرند

انسولین و واکسن آنفلوآنزا به میزان نیاز در قزوین تامین شده است

احتمال بازگشت فرزاد حسنی به تلویزیون

تماس تلفنی رییس قوه قضاییه با خانواده شهید آمر به معروف و نهی از منکر/ تاکید آیت الله رییسی بر پیگیری و برخورد قاطعانه با قاتل و مسببین شهادت محمد محمدی

اهانت به پیامبر اعظم (ص) و قرآن، نشانه هراس دشمنان از اسلام

طلاب جهادی کاشان به کمک کشاورزان خراسانی می روند

نگرانی 80 درصد داوطلبان از کرونا در المپیک توکیو

نگرانی 80 درصد داوطلبان از کرونا در المپیک توکیو

مقام آمریکایی: ترامپ رأی بیاورد خاورمیانه را برای 100 سال آینده تغییر می دهیم

فرمانده ناجا از رهبر معظم انقلاب تشکر کرد

13 آبان آخرین مهلت ارسال آثار به نهمین سوگواره عکس و پوستر هیئت

رییس پلیس تهران: کار مقابله با کرونا از ارشاد و تذکر گذشته است

کدهای جریمه استفاده نکردن از ماسک برای رانندگان حمل و نقل عمومی

محمدرضا گلزار، کرونا را شکست داد.

واکنش علما و فضلای قم به حملات غیرمنصفانه علیه دولت

نماینده ولی فقیه در گیلان: مسئولان دانشگاه آزاد دانشجوی «کارآفرین» و «صاحب ایده» تربیت کند

جهانگیری: نگاه مردم و مسئولان به مشکلات و چالش ها نباید متفاوت باشد

قدردانی فرمانده ناجا از پیام تبریک رهبر معظم انقلاب

پیام آیت الله جنتی در آستانه سالگرد درگذشت آیت الله مهدوی کنی

اماکن غیر تاریخی پادگان 07 تخریب می شود

دل مشغولی های دولت پیرامون وحدت

لحظه ای حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی برداشته شود، فرو می پاشد

لحظه ای حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی برداشته شود، فرو می پاشد