موضوعات داغ: - باشگاه پرسپوليس - باشگاه استقلال - نقل و انتقالات - كمبود ويتامين - هواداران پرسپوليس - ستاد اجرايي فرمان امام - ريحانه پارسا - ستاد اجرايي فرمان - همسان سازي حقوق بازنشستگان - حقوق بازنشستگان - محمد قوسي - چلي سفلي - خريد برنج - كانون توحيد - روابط اسراييل و عربستان - نوذر رودنيل - دستبافت - جاماندگان سهام عدالت - مركز اسناد و تحقيقات دفاع مقدس - اوتماعي - مسعود كرباسيان - حراست دانشگاه آزاد اسلامي - دولتي

مطالب مرتبط:
رییس پلیس اماکن تهران : تالارها و قهوه خانه ها همچنان باید تعطیل باشند
تالارها و قهوه خانه ها همچنان باید تعطیل باشند
تالارها و قهوه خانه ها همچنان باید تعطیل باشند
تالارها و قهوه خانه ها همچنان باید تعطیل باشند/ مسافران خارجی بیشتر در هتل ها هستند
تالارها و قهوه خانه ها همچنان تعطیل می مانند | مسافران هتل ها بیشتر خارجی هستند
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 مهر 1399 ساعت 19:052020-09-26فرهنگي

اعتلای نقاشی قهوه خانه ای با سبک و سیاق عباس بلوکی فر


ایرنا- عباس بلوکی فر از جمله نقاشان حماسی معاصر به شمار می رود که شالوده شخصیت و شیوه کارش را اعتقادات زلال و بی پیرایه مذهبی شکل داده بود.

- " تهران- ایرنا- عباس بلوکی فر از جمله نقاشان حماسی معاصر به شمار می رود که شالوده شخصیت و شیوه کارش را اعتقادات زلال و بی پیرایه مذهبی شکل داده بود.

او با تصویرپردازی از واقعه عاشورا به یکی از صاحب نظران نقاشی قهوه خانه ای تبدیل شد و همواره به سبب قدرت قلم و توانایی به کارگیری رنگ در پرده هایش مورد تحسین قرار گرفت.

مذهب به عنوان یکی از اصیل ترین و حیاتی ترین نیازهای معنوی انسان همواره از جایگاهی ویژه در زندگی او برخوردار بوده و هنرهای دینی، شایسته ترین جایگاه تجلی این تمایلات معنوی به حساب می آیند.

نمود مذهب در هنر یا آمیختگی این 2 باهم با یکدیگر در طول تاریخ به اندازه ای بود که بیشتر آثار هنری به شکلی نمادین، مفاهیم مذهبی و دینی را به تصویر می کشید.

از طرف دیگر هنرهای مذهبی از جمله هنر عاشورایی در ایران هماهنگی و هم آمیزی بسیار قابل انطباقی با پیشینه فرهنگی و تاریخ ایران دارد.

به تصویر کشیدن واقعه بزرگ کربلا در قالب نگاره های ایرانی با نام نقاشی قهوه خانه ای یا سقاخانه ای زمینه ساز تذکر به مومنین و یادآوری مجدد آن ارزش های جاویدان است.

با وارد شدن ادبیات به عرصه هنر و مصورسازی کتاب های ادبی، نگرش هنرمندان در ایجاد گونه های متفاوت تحت تاثیر قرار گرفت و باعث ایجاد روحانیت و تعادل خاصی در تصاویر شد.

توجه به هنر شیعی در دوران صفویه تداوم یافت و در نهایت باید گفت که اگر چه دوره قاجار، به نظر بیشتر مورخان دوران رکود یا اضمحلال بسیاری از هنرهای سنتی و بومی ایران بود اما در این زمینه یعنی شمایل نگاری و نقاشی سبک قهوه خانه ای به دوره اوج و افتخار آفرینی دست یافت.

در میان نگاره های ایرانی- اسلامی، نگاره هایی با موضوع عاشورا که از جایگاه ویژه ای برخوردار بودند در زمان قاجار مورد استقبال قرار گرفتند و توجه به مضامین عاشورایی و نمادهای تمثیلی آن در میان هنرمندان آن دوره به بیشترین حد خود تا آن زمان رسید و با جان و قلب ایرانیان پیوندی ناگسستنی تا به امروز یافت.

نقاشی قهوه خانه ای با هنرمندانی چون حسین قوللر آقاسی و محمد مدبر به اوج شکوفایی خود رسید و بر هنر معاصر نیز تاثیر گذاشت و اینان شاگردانی مانند عباس بلوکی فر را پروراندند که راه آنها را ادامه داد.

عباس بلوکی فر، بازمانده ای است از تبار نقاشانی که به ضرورت محل برگزاری و نمایش تابلوها، نام نقاشی قهوه خانه را به خود گرفته است و این نام یکی از صفات مشخصه این سبک مردمی است، سبکی که در درون نقاشان آشنا با غم و درد مردم شکل گرفته و برای مردمی از همان طبقه به نمایش درآمد.

برای مردم قهوه خانه ها و برای مردم خسته از کار روزانه.

(1) زندگینامه عباس بلوکی فر عباس بلوکی فر در 1303 خورشیدی، چشم به جهان گشود.

او از هنرآموختگان مکتب قوللر آغاسی بزرگ و محمد مدبر بود.

از 10 سالگی فراگیری نقاشی قهوه خانه ای را با شاگردی نزد آنان شروع کرد و 51 سال طول کشید تا توانست در آن وادی بـه اسـتادی بـرسد و سپس در 24 سال آخـر عـمرش، لحـظه ای از خلق و ابداع باز نایستاد و در مجموع مدت نیم سده با عظمت موضوع و زیبایی و ترکیب شگفت آور طرح ها، رنگ ها و چهره پردازی ها، آثاری پدید آورد که هـر یـک اعـجاب انگیزتر از دیگری است .

بلوکی فر که بی ادعا زیست و در گمنامی و فقر بـه هـنر و اعتقادش مومن ماند در طول فعالیت هنری دراز مدتش، صدها اثر در ابعاد بسیار بزرگ خلق کرد که بیشتر آنها سفارش مـتولیان تـکیه ها، بـانیان سقاخانه ها، صاحبان قهوه خانه ها یا پرده خوان ها بود.

خیلی وقت ها هم مردم عادی کاری را به او سفارش می دادند تا نذر تکیه یا زیارتگاهی کنند و اگرچه تـا خـودش زنـده بود، هرگز دوست نداشت، این نکته نوشته شود اما جهت ادای دِیـن بـه وی و هنرش ، ناگفته نباید گذاشت که باوجود شب و روز قلم بر بوم کشیدن و رنگ بر روی رنـگ گـذاشتن هـیچوقت نتوانست حتی یکی از تابلوهایش را برای خود نگه دارد و اگرچه همیشه غم نان داشـت امـا قـدرت ایمانش چنان قوی بود که هرگز تسلیم نشد و پیوسته آثاری به وجـود آورد کـه از عـمق جانش مایه می گرفت.

او همواره از شیفتگی خود به امام حـسین(ع) می گـفت.

از اینکه او هم مثل تمام همتایانش عشق خود به ائمه اطهار و نفرت از اشقیاء را در تـابلوهایش مـنعکس مـی سازد.

او در اینباره گفته است : ما نـقاش ها کـاری نداریم که شمر چه جوهره ای داشته، همیشه او را با هیأت و هیبتی ناساز و نـفرت انگیز تـصویر مـی کنیم و امام حسین (ع) را حتی در گودال قتلگاه، پس از آنهمه زخم که بر خون آغشتن و آن همه زخم که بـر پیـکر شـریفش وارد آمده بود، تمیز، آراسته و به دور از ذره ای گرد و غبار، باطراوت و بشاش مجسم مـی سازیم .

چـون نقاشی ما با قلبمان سروکار دارد و هنرمان با عشق به ائمه در هم آمیخته است.

بلوکی فر، همیشه مـی گفت : نـقاشان قهوه خانه ای که همه شان خود را تصویرپرداز کربلا و خصوصا روز عاشورا می دانند، تابلوهایشان را با عـشق بـه ائمه آغاز می کنند و با امید شفاعت آن بـزرگواران بـه پایـان می برند.

از بلوکی فر، صرفنظر از تابلوهای متعددی که بـه خـارج از کشور انتقال یافته، ده ها تابلوی نفیس و ارزنده در موزه های داخلی نگهداری می شود یا نـزد مـجموعه داران خصوصی محفوظ است که از میان آنها می توان بـه تـابلوهای روز عـاشورا و قیام مختار اشاره کرد.

(2) ویژگی نقاشی قهوه خانه ای بلوکی فر این نقاشی دارای ویژگی های کاملا ایرانی است و مستقیم از ذهن نقاش و بدون استفاده از مضامین خارجی و با تکنیک خاص خود که عدم پرداخت دقیق به آناتومی و پرسپکتیو است ، نشأت می گیرد.

او در این سبک چهره هایی را می پردازد که کاملا زاییده تفکر و ذهنیت خود اوست.

به همین دلیل شخصیت های واحد در تابلوهای مختلف از نقاشان گوناگون چهره های متفاوتی دارند و هر نقاش نسبت به برداشت خویش چهره ای را می سازد.

(3) پرهیز از وقع گرایی دیگر ویژگی نقاشی های بلوکی فر است که در این شیوه مدل چهره هایی را به تصویر می کشد که کاملا زاییده فکر و ذهنیت خود است.

این خیالی سازی و ذهن گرایی ممکن به نظر می رسد به ترکیب نمایش فرم ها و عناصری منجر شود که به ارایه صحنه ای به اصطلاح غلط بیانجامد، چیزی که خود نقاشان از آن به غلط سازی یاد می کنند.

به گفته بلوکی فر: برای کشیدن حضرت یوسف(ع) ما به این که در چه سالی بوده، چه سنی داشته و قدش چه اندازه بوده توجهی نمی کنیم، ما یوسف خودمان را می کشیم.

یوسفی زیبا، باوقار و در نهایت آرامش.

پس یوسف خیال ما زیبا با شخصیت است که در ذهن ما غیر از آن ممکن نیست.

روایتگری و اصالت در چهره سازی از دیگر ویژگی های خیالی نگاری اصالت در چهره سازی است، به طوری که حتی در پرداخت صحنه های شلوغ و پرپیکره نیز تکیه نقاش را بر چهره ها به آسانی می توان دریافت.

بلوکی فر در این خصوص عقیده داشت: شمر را هر قیافه ای که داشته با ترکیبی ناسازگار و نفرت بار تصویر می کنیم و امام حسین (ع) را حتی در گودال قتلگاه پس از آن همه مصیبت و به خاک و خون کشیده شده همچنان با ابهت و به دور از ذره ای گرد و غبار، پرطراوت و سرحال ترسیم می کنیم.

عمق نمایی و سایه روشن در آثار خیال نگاری، اصول عمق نمایی کمتر گرفته شده است و سایه – روشن و بازی نور بر سطوح به منظور تشدید جسمیت سه بعدی بسیار ضعیف به چشم می خورد.

در آثار بلوکی فر منبع و جهت تابش نور مشخص نیست و او نوری یکسان بر سراسر تابلوی خود تابانده است تا رنگ ها همچنان بدرخشند.

بر روی عناصر تابلو فقط نیم سایه هایی دیده می شوند که در اثر تابش نور در جهات مختلف به وجود آمده است.

در این تصاویر گرچه برجسته نمایی برای جلوه دادن عناصر تابلو به کار رفته است اما تضاد موثری میان روشنی و تاریکی مطرح نیست.

در نقش صورت و دست این تضاد ضعیف تر هم شده است.

تیرگی و روشنی بر روی لباس ها ضعیف است و روی لباس های منقوش تنها در بخش کوچکی که کم نقش تر است، نیم سایه ای جزیی دیده می شود.

بلوکی فر در بیش از 30 نمایشگاه در ایران و سه نمایشگاه در خارج از کشور شرکت کرد.

نمایش آثار او در دوسلدروف آلمان بسیار موفق بود.

(4) سرانجام بلوکی فر بلوکی فر، هر تابلوی خود را با اشعاری از خود می آراست که به مناسبت همان اثر سروده شده بودند.

او نزدیک به 70 سال برای اعتلای نقاشی قهوه خانه ای کوشید و پس از یک دوره بیماری طولانی پنجم مهر 1388 خورشیدی چشم از جهان فروبست.

منابع: 1.

امامی، کریم، راهنمای کتاب، اسفند 1346 ش، سال دهم 2.

بلوکی فر، عباس، فصل نامه هنر، پاییر 1362، ش4 3.

بلوک باشی،علی، قهوه خانه های ایران، تهران 1375دفتر پژوهش های فرهنگی 4.

نبوی، ایرج، هنر و مردم، فروردین 1353، ش138
کلید واژه ها: نقاشی قهوه خانه ای - مذهب - قهوه خانه - مذهبی - عباس - واقعه عاشورا - یکی از - معنوی - نقاشی - شخصیت - آثار هنری - شیوه - قهوه - دینی - داده - برخوردار - خانه - شایسته - عاشورا - مفاهیم - واقعه - زندگی - تاریخ - حیاتی - انسان - مورد - قرار - ویژه - اصیل - قدرت

آخرین اخبار سرویس:
ماجرای مهاجرت اشکان اشتیاق چیست؟

عکس ؛ خاطرات طلایی برانکو ایوانکوویچ با پرسپولیس در قالب یک کتاب منتشر شد

ادای احترام به بازیگران هندی که در سال 2020 از دنیا رفتند

انتشار ترجمه جسورانه ترین نمایشنامه سارتر

هشتادو سومین قهوه سرد آقای نویسنده روی پیشخوان

صدای اعتراض در فناوران شهرکرد +فیلم

ماجرای مهاجرت اشکان اشتیاق چیست؟

ظاهر جدید سپیده خداوردی +عکس

فراخوان بخش «تله تئاتر» و «گزارش صحنه ای» جشنواره فجر منتشر شد

روبات با قابلیت تقلید از دست خط انسان ساخته شد+ فیلم

حضور حاتمی کیا با «خروج» در جشنواره فیلم مقاومت

حمله وحشیانه قمه کش ها به پاساژی در گلستان + فیلم

روز جهانی پویانمایی و انیمیشن

سریال جدید نتفلیکس معرفی شد

جستجوی معنا در معماری معاصر ایران در سه فصل

انتشار ترجمه جسورانه ترین نمایشنامه سارتر

«روابط خانوادگی» ایرانی در آلمان

مجموعه خبر های گوناگون 7 آبان ماه + فیلم

واکنش بازیگر سینما و تلویزیون به مهاجرت خارج از کشور

ماجرای مهاجرت اشکان اشتیاق چیست؟

راز کتاب قانون جذب لوسیر چیست؟

رونمایی از چهره رستم دستان در صداوسیما

فراخوان وزارت فرهنگ برای تولید و نشر محتوا منتشر شد

سایه سنگین بیکاری و افسردگی بر تئاتری ها/ تئاتر دیگر جانی ندارد!

ارسال 35 اثر به جشنواره مجازی تئاتر در خانه در استان سمنان

رویت خرس قهوه ای در روستای «گیلان مال ویران» + فیلم

فرآوری سالانه 500 تن دانه قهوه در شهرکرد+ فیلم

برنامه های اختتامیه هفدهمین «مهرواره شعر و داستان جوان سوره» اعلام شد

افتتاح شعبه دوم سرزمین سرسره های آبی در ایذه + فیلم

مخالفت اداره کل هنر های نمایشی با ادامه تعطیلی تئاتر

«از سرنوشت» شنبه 10 آبان روی آنتن می رود

اکران نخستین فیلم پاکستانی در چین پس از 40 سال/ گسترش روابط 2 کشور

حضور «سایه روباه» در سی و هفتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران

اکران نخستین فیلم پاکستانی در چین پس از 40 سال/گسترش روابط 2 کشور

نتفلیکس بازی مشهوری را سریال می کند

آنچه در قسمت 25 سریال «لحظه گرگ و میش» می بینید+ویدیو

ماجرای مهاجرت اشکان اشتیاق چیست؟

درباره داستانهای توفان | حمیدرضا امیدی سرور

کسی به داد دادرس نمی رسد | کاروانسرای قاجاری اهواز ویران می شود؟

نمایش فیلم «روابط خانوادگی» ایرانی در جشنواره آلمانی

تبریک روز هنرمند به سبک مریم امیرجلالی + عکس

«اخلاق ساد» منتشر شد

گریم دیدنی شهید رجایی رونمایی شد + عکس

پخش زنده سیزدهمین جشنواره نواحی موسیقی ایران از جام جم

فیلم/کشف حجاب الهه فرشچی بازیگر صداوسیما

عکس های لو رفته ریحانه پارسا توسط امین فردین !

تیپ عجیب روشنک گرامی در حال ورزش +عکس

«روابط خانوادگی» ایرانی در جشنواره آلمانی

فراخوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تولید و نشر محتوا با موضوع هفته وحدت

عزیمت کاروان های خادمان مسجد جمکران + فیلم

انتشار نسخه ویژه نابینایان «اشک ها و لبخندها»

مروری بر کارنامه هنری «احسان خواجه امیری» به بهانه تولد 36 سالگی اش

فیلم های حاضر در چهارمین دوره هفته فیلم اروپایی اعلام شدند

درخشش هنرمند یاسوجی در مسابقه بین المللی کارتون

همت برپایی جشنواره33 ستودنی بود/ بازیگران کودک بچه گرگ های دره سیب جواهر هستند

مسابقه کتابخوانی مجازی «غزلیات حافظ»

ورود «خروج» حاتمی کیا به جشنواره فیلم مقاومت

پخش مستند «داغ قره باغ» در شبکه افق سیما

شعار هفته کتاب انتخاب شد

سکه ولیعهدی حضرت رضا(ع) در فهرست ملی ایران ثبت شد

تست گریم استفاده نشده ریحانه پارسا + عکس

«سارا رسول زاده» در پشت صحنه نجلا

شعار هفته کتاب انتخاب شد

تقدیر منتقدان از بازی هاپکینز در فیلم «پدر»

پخش فیلم جدید «باب اسفنجی» از نتفلیکس

نمایش فیلم سینمایی هفت و نیم در جشنواره فیلم های آسیایی بارسلون

نمایش «هفت و نیم» در جشنواره فیلم های آسیایی بارسلون

«آخرین داستان» به نخستین نقل رسید

بازی مشهور «اسسینز کرید»، سریال می شود

نمایش 18 فیلم ایرانی در جشنواره آسیایی بارسلون

ادبیات شکل دهنده رفتار کودکان و نوجوانان است

ورود »خروج« حاتمی کیا به شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت

فیلم| وضعیت اپیدمی کرونا در ایران

موزیسین آمریکایی در حسرت همکاری با استاد شجریان

»خط مقدم« روی پله ششم نشست

مسابقه کتابخوانی مجازی «غزلیات حافظ» برگزار می شود

شماره جدید ماهنامه «قلک» روی پیشخوان آمد

آثار ادبیات کلاسیک فارسی به زبان چینی ترجمه شود

«روابط خانوادگی» ایرانی در جشنواره آلمانی

آثار حاضر در هفته فیلم اروپایی مشخص شدند

«خروج» حاتمی کیا به جشنواره فیلم مقاومت می رود

کرونا درهفته ای اول آبان تلخ تراز 8 ما اخیر + فیلم

«خروج» حاتمی کیا راهی جشنواره فیلم مقاومت شد

داستان واقعی یک ریاضیدان هندی در شبکه چهار

پشت صحنه های جذاب فیلم های سینمایی + فیلم

راهی جز تولید مشترک نداشتم/مشکلات اساسی در مسیر تولید مشترک در نبود تفاهم نامه های رسمی

لذت خرید از کتابفروشی تاریک در تایوان

نمایش 18 فیلم ایرانی در جشنواره آسیایی بارسلون

دادی برای دادرس

ماسک زدن به سبک سیدجواد رضویان+ عکس

در خانه موزه گردی کنید!

پوستر دومین جایزه سال استیکر منتشر شد

روایت مشیت علایی از تفاوت هنرمندان بزرگ در کرونا 

نماهنگ| آماده سازی پایتخت یمن برای مراسم بزرگداشت میلاد پیامبر اعظم(ص)

آغاز عرضه اینترنتی آخرین داستان

نمایش 18 فیلم ایرانی در جشنواره آسیایی بارسلون

آغاز عرضه اینترنتی «آخرین داستان» از امروز

«باب اسفنجی» جدید در مسیر پخش اینترنتی

نتفلیکس بازی مشهوری را سریال می کند/ «اسسینز کرید» روی صفحه کوچک

فراخوان وزارت ارشاد در خصوص تولید محتوا در هفته وحدت

اعتلای نقاشی قهوه خانه ای با سبک و سیاق عباس بلوکی فر

اعتلای نقاشی قهوه خانه ای با سبک و سیاق عباس بلوکی فر