مطالب مرتبط:
عاملان اُفت این روزهای بازار سرمایه چه کسانی هستند؟
آغاز پنجمین دوره DBA بازار سرمایه اسلامی از هفته اول آبان ماه
لزوم عرضه سهام شرکت های خدماتی کالای شهر شهروند و همشهری در بازار سرمایه
تصمیم نروژ برای انتقال سرمایه 50 میلیارد دلاری از بازار سهام اروپا به آمریکا
چه خبر از واگذاری سرخابی ها در بازار سرمایه؟
-57 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 مهر 1399 ساعت 00:202020-09-22اقتصادي

علت تخریب فضای تحلیلی بازار سرمایه چیست؟


کارشناسان معتقدند محدودیت دامنه نوسان به غیر از دامن زدن به پدیده صف نشینی و از بین بردن کارایی بورس، فضای تحلیلی بازار سرمایه را هم تخریب کرده است.

- صف نشینی به یک آفت ویرانگر در بورس تبدیل شده و بازار سهام را ناکارا کرده است؛ چراکه در زمان های صعود خرید سهام ارزشمند را دشوار و حتی در بسیاری مواقع غیرممکن می کند و در زمان های نزول هم نمی توان سهام بسیاری از شرکت ها را به دلیل قفل شدن بازار در صف ها، فروخت.

ریشه این قفل شدن بازار در صف های خرید و فروش در ساختار قوانین و مقررات بازارسهام نهفته است که بر هیجان سهامداران دامن زده و ریشه سرمایه گذاری براساس تحلیل را در بورس خشکانده است؛ بنابراین به زعم کارشناسان باید به غیر از توسعه بازارگردان ها، مقررات مربوط به دامنه نوسان و حجم مبنا پس از حاکم شدن ثبات و آرامش در بورس تغییر کند تا بورس حرفه ای تر شود.

یک موضوع به اصل ثابت بازارسهام تبدیل شده و منجر شده بازارسهام به کل کارایی اش را از دست بدهد و آن پدیده ای جز صف نشینی در بورس نیست که عمدتا متاثر از قوانین و مقررات بازار سرمایه است.

پدیده صف نشینی، بورس را در همه حالت ها قفل می کند.

در زمان های صعود به دلیل صف های سنگین خرید، نمی توان سهام شرکت های ارزشمند را مطابق تحلیل های قیمتی و زمانی خریداری کرد و در زمان های نزول هم باید مدت ها در صف های فروش منتظر ماند و با وجود فعال شدن حد ضررها (مطابق تحلیل های تکنیکی) با زیان های سنگین از سهام یک شرکت خارج شد.

این موضوع عنصر تحلیل را در بازار سهام به کل نابود کرده است؛ چراکه ورود و خروج به سهام شرکت ها براساس مبانی تحلیلی در اغلب اوقات دشوار و حتی غیرممکن است.

علت صف نشینی چیست؟ یکی از علل بروز پدیده صف نشینی و غلبه هیجان بر تحلیل در بازارسهام وجود برخی مقررات در بازار سرمایه ازجمله دامنه نوسان قیمت است.

به زعم کارشناسان باوجودآنکه اکنون سازمان بورس در تلاش است بازارگردان ها را برای حل مشکل صف نشینی توسعه دهد، اما این اقدام کافی نیست و باید اقدامات دیگری به موازت توسعه بازارگردان ها انجام شود.

یکی از مهم ترین موضوعاتی که در کنار توسعه بازارگردانی باید حل شود، تغییر قوانین و مقررات مربوط به دامنه نوسان و حجم مبناست.

اگرچه دامنه نوسان در ابعاد مختلفی در بازارهای سهام دنیا به کار گرفته می شود، اما محدوده این دامنه نوسان در اغلب کشور ها یا بسیار بالاتر از ایران است یا درحال افزایش بین 20تا 60درصد است؛ حتی در بسیاری از کشورها که بازارهای سهام توسعه یافته تری دارند مانند آلمان و آمریکا دامنه نوسان تا حدود زیادی حذف شده و فقط در موارد خاصی از دامنه های نوسان 50درصدی استفاده می شود.

به طور مثال در فرانسه دامنه نوسان در محدوده 10تا 20، ژاپن10تا 60، مالزی 30، بلژیک، آرژانتین، مکزیک، اکوادور، فنلاند، هند، پرتغال و بسیاری دیگر از کشور ها دامنه نوسان بین10تا 15درصد در نوسان است یا حتی کشور هایی مانند ایرلند، برزیل و یونان با روش هایی درحال حذف دامنه نوسان هستند و در تلاشند از دامنه نوسان، عمدتا در مواقع اضطرای با دامنه های بالا استفاده کنند.

در چنین شرایطی به زعم کارشناسان مقررات مربوط به دامنه نوسان در ایران نیز باید تغییر کند و اگرچه در شرایط فعلی که بورس درحال نزول است نمی توان این تغییرات را اجرا کرد، اما سیاستگذاران به محض به تعادل رسیدن بازار باید اقداماتی را در این زمینه انجام دهند تا بازار در مقاطع بلندمدت با راهکار های عملی تری به تعادل برسد نه از طریق حمایت یا دستکاری.

چرا مردم به بورس هجوم آوردند؟ قوانین محدود کننده مانند دامنه نوسان به غیراز آنکه به پدیده صف نشینی در بورس دامن زده منجر به تخریب فضای تحلیلی در بازارسهام هم شده و منجر شده طیف گسترده ای از مردم بدون داشتن دانش و تجربه کافی به راحتی وارد بازار سهام شوند؛ چرا صف ها، خود ملاک مهمی برای تصمیم گیری سهامداران کم تجربه هستند؛ یعنی هر سهامداری بدون داشتن کوچک ترین تحلیلی فقط کافی است در صف خرید سهام قرار گیرد تا سود کند.

دامنه نوسان در عین حال همیشه دست حمایتی برای جلوگیری از نزول بازار است که مانع از ترس سهامداران برای نزول می شود؛ چراکه سهامداران می دانند که قیمت سهام روزانه بیش از 5درصد کاهش نخواهد یافت و این موضوع باعث شده سهامداران کم تجربه با وجود آنکه دانش کافی برای سرمایه گذاری در بورس ندارند، بدون هراس وارد بازار سهام شوند.

دامنه نوسان به شکلی که درحال حاضر در بازار سرمایه ایران به کار گرفته می شود، سهامداران را ترغیب می کند اولا به صورت مستقیم در بورس سرمایه گذاری کنند و دوما بدون تحلیل و تفکر، فقط ظرف چند ثانیه در صف های خریدو فروش قرار بگیرند و به پدیده صف نشینی دامن بزنند.

بروز پدیده صف نشینی، به غیرازآنکه منجر به بروز مشکلات عمیقی برای هسته معاملات شده، فضای تحلیلی بازارسهام را هم تخریب کرده و منجر شده مردم به جای سرمایه گذاری غیرمستقیم(از طریق صندوق های سرمایه گذاری) ترجیح بدهند بدون دانش و تجربه کافی به صورت مستقیم در بورس سرمایه گذاری کنند.

این محدودیت در کنار حجم مبنا حتی منجر شده است چارت ها و نمودار های تکنیکی سهام و شاخص های بورس هم از درجه اعتبار کمتری برخوردار باشند؛ چراکه نوسان های قیمت در این نمودار ها عمدتا مطابق با این محدودیت ها ثبت می شوند و کمتر مبتنی بر معاملات آزادانه و تحلیلی در یک بازار کارا هستند.

درنتیجه نمودار های تکنیکی هم در ایران در مقایسه با سایر بازار های سهام دنیا از کارایی کمتری برخوردار است و حتی ممکن است سرمایه گذاران را به اشتباه بیندازد.

کارشناسان چه می گویند؟ احمد اشتیاقی، یک کارشناس بازار سرمایه درباره تغییر دامنه نوسان در بورس معتقد است: یکی از معضلات کنونی بازار سهام وجود صف های طولانی خرید و فروش است؛ درحالی که بازار باید از این چالش رها شود تا معاملات براساس تحلیل های منطقی انجام و مانع از ایجاد حباب در قیمت برخی از سهام شود.

او به ایرنا می گوید: اگر دامنه نوسان برداشته شود روند معاملات سهام زودتر به تعادل می رسد و فعالان تازه وارد که آگاهی چندانی نسبت به سهام موجود در بازار ندارند، براساس وجود صف های خرید و فروش تصمیم گیری نمی کنند و تحلیل جایگاه خود را در بازار پیدا می کند.

اشتیاقی تأکید می کند: چاره ای نیست جز اینکه دامنه نوسان به تدریج در برخی از سهام به 10درصد و در شرایطی هم تا 20درصد افزایش پیدا کند تا تحلیل جایگزین صف خرید و فروش شود.

او با بیان اینکه افزایش دامنه نوسان در بورس اقدامی حیاتی و ضروری است، اما در وضعیت کنونی این اقدام نمی تواند در ایجاد تعادل معاملات بازار تأثیرگذار باشد، توضیح می دهد: اکنون بازار درگیر شرایط هیجانی است و بهتر است این اتفاق در شرایط طبیعی و تعادلی صورت گیرد.

ولید هلالات، تحلیلگر بازار های مالی هم در این باره در فضای مجازی نوشت: بدترین موضوع در دوره های نزول فرسایشی شدن آن است؛ چون مانع تعادل قیمت ها می شود.

اگر واقعا اینقدر هیجان فروش در بورس وجود دارد، یک راهکار این است که دامنه نوسان به 20درصد یا 50درصد افزایش یابد یا مدل های دیگری نظیر اینکه دامنه نوسان 10درصد باشد و هر نمادی با صف مواجه شد، دامنه نوسان آن به 15درصد برسد.

او می افزاید: اگر این کار انجام شود، اولا سهامدارانی که تصمیم قاطع گرفته اند سهام خود را بفروشند، سریع تر خارج می شوند و ثانیا بازار خیلی سریع به تعادل می رسد.

در برگشت هم اگر سهامی ارزنده باشد، به سرعت به جایگاه قبلی خواهد رسید.

از این زاویه به نظرم باید دامنه نوسان را بالابرد و بدترین اتفاق برای بازار کاهش دامنه نوسان است.

به گفته او، مهم ترین کار هم اکنون این است که به هر طریقی، پدیده صف محوری حذف شود؛ چون عامل تشدید هیجان در دوره های صعود و نزول است.

یک کارشناس دیگر حتی پا را فراتر می گذارد و پیشنهاد می کند دامنه نوسان حذف شود.

بهزاد احمدی نسب می گوید: بهتر است تصمیماتی برای دامنه نوسان بدون محدودیت درنظر گرفته شود.

بازار با این اقدام زودتر به تعادل می رسد و شفاف تر می شود.

عباس آرگون، یک کارشناس دیگر بازار سرمایه درباره ضرورت حذف دامنه نوسان از بازارسهام به بورس نیوز می گوید: دامنه نوسان زیان های زیادی به بازارسهام تحمیل کرده است.

معتقدم دامنه نوسان باید حذف شود تا معاملات براساس تحلیل انجام شود و صف های خرید و فروش جای خود را به معاملات براساس ارزندگی سهام بدهد.

به گفته او، حذف دامنه نوسان، نقدشوندگی بازار را هم افزایش خواهد داد.

البته شاید نتوان یکباره دامنه نوسان را حذف کرد، ولی می توان از عرضه های اولیه شروع کرد و اجازه داد سهام آن شرکت روز بعد از عرضه اولیه، بدون محدودیت دامنه نوسان معامله شود.


کلید واژه ها: بازار - سهام - بازار سرمایه - بورس - سرمایه - کارشناسان - دامن - تحلیل - مقررات - سرمایه گذاری - دامنه - نوسان - خرید و فروش - تخریب - بازار سهام - سهامداران - زمان - خرید - محدودیت - ارزشمند - شرکت ها - قوانین - ساختار - توسعه - پدیده - تغییر - موضوع - هیجان - مربوط - آرامش

آخرین اخبار سرویس:
قیمت روز مفتول در بازار (7 آبان) + جدول

قرنطینه مجدد فرانسه

آیا خرید عرضه اولیه های بورسی هنوز هم سودآور است؟

تولید و فروش طلا در چین کاهش یافت

پیش بینی بازار بورس در هفته آینده

شرایط ریجستری آیفون 12 + قیمت در ایران

عبور بورس از کف حمایتی/هفته آینده هفته خوب سهامداران حرفه ای است

چالش های واحدهای تولیدی گیلان از کرونا و تحریم

شاخص کل در مسیر سقوط است یا صعود؟ + نمودار

چالش های واحدهای تولیدی گیلان از کرونا و تحریم

انتقاد عضو شورای بورس از سهل انگاری سازمان بورس

اجرای محدودیت های شدید کرونایی در آلمان از دوشنبه آینده

کاروان «صد استارتاپ» به هفته چهارم رسید؛ 1.6 میلیارد تومان سرمایه گذاری روی استارتاپ های برگزیده

قیمت روز تسمه در بازار (7 آبان) + جدول

کمترین شکایات مردم قم از بیمه سلامت است

استقرار گمرک در گیت های خروجی منطقه آزاد اروند

قیمت دلار در بازار سیاه امروز چهارشنبه 7 آبان 99

آغاز ثبت نام آزمون استخدامی ایران خودرو

کمترین شکایات مردم قم از بیمه سلامت است

تولید روزانه 350 تن روغن خوراکی در کرمانشاه

جهانگیری: سوءاستفاده از ارز 4200 تومانی خیانت به کشور است

دولت تا پایان بازسازی منازل خسارت دیده از سیل و زلزله همچنان یاریگر مردم است

دولت تا پایان بازسازی منازل خسارت دیده از سیل و زلزله همچنان یاریگر مردم است

علت کاهش قیمت میلگرد چیست؟

ریزش قابل توجه قیمت سکه | صرافان چه می‎گویند؟

شاخص بورس ارتفاع 1.3 میلیون واحد را هم از دست داد

کارت های بازرگانی اجاره ای، «رای اجاره ای» بودند!

معاون استاندار: شهرستان های فوق قرمز کرونایی در استان کرمان افزایش یافت

کارگاه تولید ماسک در یاسوج

معاون استاندار: شهرستان های فوق قرمز کرونایی در استان کرمان افزایش یافت

تخفیف های بالا در بازار خودرو/ اعلام قیمت پراید

افزایش بی رویه قیمت میوه و تره بار در یاسوج

جزییات وعده وزیر صمت برای برخورد با گرانفروشی

مدیران در جذب سرمایه گذاران غیرت به خرج دهند/ آماده همکاری با وزارت کار هستیم

نرخ دلار نیمایی در بازار امروز

استیجاری بودن ادارات شهر قدس زیبنده نیست

قیمت روز ورق سیاه در بازار (7 آبان) + جدول

آخرین جزییات تحویل مسکن های ثبت نامی و مالیات خانه های خالی

ثبت تلخ ترین روز کرونایی با 415 فوتی

روزانه 100 تن زباله در دهدشت جمع آوری می شود

موارد مثبت کرونا رو به افزایش است/فوت 50 درصد بیماران ICU

ویدئو | توضیح پلیس درباره شگرد اخلالگران بازار ارز و طلا

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز 99/08/07

آیا خرید عرضه اولیه های بورسی هنوز هم سود ده است؟

اجازه تکرار تجربه تلخ واگذاری های غیراصولی را نمی دهیم

استاندار کردستان: بانک ها از تولیدکنندگان حمایت کنند

شکل گیری تشکل های اقتصادی اولویت اتاق بازرگانی ملایر قرار گیرد

شکل گیری تشکل های اقتصادی اولویت اتاق بازرگانی ملایر قرار گیرد

بی توجهی برخی اصناف پلدختر به پروتکل های بهداشتی/ ظرفیت تخت های کرونایی تکمیل شد

حذف ریال از معاملات ایرانیان واقعیت دارد؟

قیمت طلا در بازار امروز (99/08/07)

دستور ویژه وزیر برای تامین روغن نباتی

قیمت هر کیلو مرغ چند؟

روند افزایشی بیماران کرونایی در استان تهران/بستری 6 هزار بیمار کرونایی

سه دسته از اصناف در کرمان مشمول تعطیلی می شوند

شوک به مردم | یارانه معیشتی این افراد حذف می شود

جدول قیمت گوشی شیائومی امروز چهارشنبه 7 آبان 99

قیمت طلا، سکه و دلار امروز پنجشنبه 99/08/08 + تغییرات

رهاشدگی بازار ‎مصالح ساختمانی ترمز تولید مسکن را کشیده است

قیمت روز نبشی در بازار (7 آبان) + جدول

جانمایی 31 شهرک جدید گلخانه ای در خراسان جنوبی

قطعی چند ساعته آب شرب برخی محلات شهر سی سخت به دلیل تعمیرات

ارزش سهام عدالت امروز 7 آبان 99

دستور ویژه وزیر برای تامین روغن نباتی

روز های سیاه کرونایی در ایران ادامه خواهد یافت؛ همراه با مرگ و میر بیشتر!

زمین برای ساخت درمانگاه تامین اجتماعی در اردل واگذار شد

اختلاف مالی 50 میلیارد ریالی در دزفول به سازش انجامید

اختلاف مالی 50 میلیارد ریالی در دزفول به سازش انجامید

قطعی چند ساعته آب شرب برخی محلات شهر سی سخت به دلیل تعمیرات

محکومیت بیش از 11 میلیاردی قاچاقچیان پارچه در یاسوج

حامیان ایتام یزدی 11میلیارد تومان اهدا کردند

استاندار: 20 معدن راکد همدان به چرخه تولید بازگشت

اتمام ساخت بزرگترین شناور جمع آوری آلودگی نفتی به زودی

صحبت های حریرچی درباره افزایش بیشتر تعداد فوتی های کرونا

تدوین دستورالعملِ های مناسب سازی فضا های شهری و برون شهری برای معلولان

مرکزی که پس از چندساعت در سنندج تعطیل شد+تصاویر

مبلغ و زمان واریز یارانه معیشتی آبان 99

تحقیق و تفحص مجلس از بانک مرکزی درصورت عدم همکاری برای ترخیص کالاها

فرماندار ملایر: مدیران تعامل خود را با فعالان اقتصادی تقویت کنند

باز شدن چتر بیمه محصولات کشاورزی + فیلم

افتتاح کنارگذر جنوبی تهران ظرف سه هفته آینده

بورس مقصد سرمایه های سرگردان

قیمت جدید 5 محصول سایپا اعلام شد

لزوم اجرای پروژه های جهش تولید استان مرکزی تا پایان سال 99

فرماندار ملایر: مدیران تعامل خود را با فعالان اقتصادی تقویت کنند

پیامد های گرانی نهاده های دامی و کشاورزی + فیلم

مدیرکل تعزیرات زنجان : مردم نسبت به گرانی ها حساسیت ندارند

جریمه 5/ 3 میلیارد ریالی متخلفان در اردستان

روند درآمدهای ارزی تا پایان سال بهتر می شود

لزوم اجرای پروژه های جهش تولید استان مرکزی تا پایان سال 99

اعمال محدودیت های جدید کرونایی از پنجشنبه در 6 شهرستان کرمان

افت امیدوارکننده شاخص بورس

استاندار: 20 معدن راکد همدان به چرخه تولید بازگشت

چاه 147 رگ سفید؛ از فوران تا مهار

برقراری تعادل در تأمین و توزیع کالاهای اساسی با جدیت دنبال می شود

تخریب ساختمان قدیمی شهر و روستا توسط شهرداری چالوس

اختلاف مالی 50 میلیارد ریالی در دزفول منجر به سازش شد

اختلاف مالی 50 میلیارد ریالی در دزفول منجر به سازش شد

اعمال محدودیت های جدید کرونایی از پنجشنبه در 6 شهرستان استان کرمان

قیمت روز صفحه ستون در بازار (7 آبان) + جدول

علت تخریب فضای تحلیلی بازار سرمایه چیست؟

علت تخریب فضای تحلیلی بازار سرمایه چیست؟