مطالب مرتبط:
راهکارهای ایجاد انگیزه برای تقویت ایده آفرینی
منوچین: آمریکا مانع پیشرفت ایران در زمینه موشک های بالستیک می شود
دفاع مقدس؛ عرصه بزرگ نمایش همدلی
امکان تامین آب برای توسعه 250 هکتاری شهرک مهرگان قزوین وجود ندارد
سلیمی: نمایش سازش اعراب با رژیم صهیونیستی تبلیغات انتخاباتی برای ترامپ است
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 09:152020-09-22سياسي

«گفت وگو»، مکتب خاتمی است/ تقویت ایده «گفت وگوی تمدن ها» می توانست مانع نمایش چهره خشن از اسلام شود/ نان افراطی ها در توسعه خشونت است


مشاور رییس دولت اصلاحات در سالگرد طرح ایده «گفت وگوی تمدن ها» گفت: تئوری«گفت وگوی تمدن ها»، تئوری نبود که جنگ طلبان آن را بپذیرند و همه تلاش خود را چه در داخل و چه در سطح بین المللی انجام دادند که این ایده به اصطلاح پا نگیرد.

- " مشاور رییس دولت اصلاحات در سالگرد طرح ایده گفت وگوی تمدن ها گفت: تئوری گفت وگوی تمدن ها ، تئوری نبود که جنگ طلبان آن را بپذیرند و همه تلاش خود را چه در داخل و چه در سطح بین المللی انجام دادند که این ایده به اصطلاح پا نگیرد.

24 سپتامبر 1998 یعنی حدودا 22 سال قبل بود که رییس جمهوری اسلامی ایران در سخرانی سالانه خود در صحن عمومی سازمان ملل متحد از گفت وگوی تمدن ها سخن گفت.

گفت وگوی تمدن ها درحالی از سوی سید محمد خاتمی مطرح می شد که چندسال پیش از این، نظریه پرداز مشهور آمریکایی از ایده خود به عنوان برخورد تمدن ها رونمایی کرده بود و دو سال پیش از این یعنی در 1996 با نگارش کتابی ایده خود را شرح و بسط داد.

اما دو سال بعد سید محمد خاتمی به عنوان رییس جمهور یک کشور اسلامی که اتفاقا یک روحانی مذهبی و دینی بود، ایده گفت وگوی تمدن ها را مطرح کرد و این سرآغازی شد برای شکل گیری روند متفاوت در روابط میان ایران به عنوان یک کشور اسلامی و جهان.

چندسال بعد سازمان ملل متحد در بیانیه ای سال 2001 را به ایده رییس جمهور ایران اختصاص داد و شعار آن سال را گفت وگوی تمدن ها نامید.

در ایران نیز روز 30 شهریور به عنوان روز گفت وگوی تمدن ها نامگذاری شد.

البته ایده خاتمی در داخل با استقبال چندانی مواجه نشد، جناح مقابل رییس جمهور هیچ گاه ایده او را نپسندیدند و البته طیف تندروی آن ها نیز برای تخریب آن از هیچ تلاشی مضایقه نکرد، به ویژه بعد از حمله آمریکا به افغانستان و عراق بود که برخی از تندروترین چهره های جریان راست ایران خاتمی را به این متهم کردند که گفت وگوی تمدن ها زمینه ساز این حمله و اشغال از سوی آمریکا بوده است.

البته آن ها تنها به این اکتفا نکردند، در 30 شهریور 1389 دبیر شورای فرهنگ عمومی در دولت محمود احمدی نژاد در نشستی از حذف برخی عناوین از تقویم رسمی ایران به دلیل آنچه که نبود متولی خاص و یا عدم جامعیت ملی مطرح می شد، خبر داد.

حال سوال این است که چنین ایده ای چگونه شکل گفت؟ مطرح کردن آن چه بازتاب هایی در عرصه های بین المللی و داخلی داشت؟ و چه عواملی مانع تداوم و توفق آن شدند؟ به همین مناسبت گفت وگویی با حجت الاسلام سید محمدعلی ابطحی رییس دفتر و مشاور رییس دولت اصلاحات داشتیم که مشروح آن را در ادامه می خوانید: حجت الاسلام ابطحی در این گفت وگو در خصوص شکل گیری ایده و همچنین برهه زمانی ای که در آن دوره مطرح شد، گفت: این ایده از دوران پیش از ریاست جمهوری در زهن آقای خاتمی بود، حتی پیش از اینکه کاندیدا باشد و خود را مطرح کند.

در واقع کلا مکتب او مکتب گفت وگو بود و در آن دوره که چنین مطلبی مطرح شد، این تئوری را می توانست جایگزین اوج گیری خشونت هایی که در همان سال ها در دنیای اسلام رواج پیدا کرده بود، کند.

منظور از خشونت های آن دوران خشونت های طالبانی در وهله اول که در ادامه منجر شد به خشونت های القاعده ای و آغاز بدنام کردن جهان اسلام به وسیله این گروه های منحرف است که به تازگی دنیای اسلام در حال تجربه این اتفاقات بود.

وی ادامه داد: در چنین ظرف زمانی این ایده از سوی رییس جمهور یک کشور اسلامی که خودش هم یک شخصیت روحانی است، مطرح شد و از این جهت بسیار تاثیرگذار بود که خط متفاوتی را از خط موجود که به تازگی به سوی خشونت می رفت، جدا کند.

به همین دلیل این ایده اهمیت بسیار زیادی داشت و من افسوس می خورم که ادامه کار کشور در همان ریل تداوم نیافت اگر ما در این هیاهوهای خشونت آمیز گروه هایی که به نام اسلام در آن سال ها کار خود را شروع کردند، پرچمدار گفت وگو و صلح حداقل درون جهان اسلام و یا رابطه اسلام و غرب بودیم، بشریت می توانست از این موضوع خیلی منتفع شود.

مشاور رییس جمهور در دولت اصلاحات، در ادامه اظهار داشت: این اتفاق می توانست در سطح کل جهان رقم بخورد و گفت وگو جایگزین سلاح و خشونت های طالبانی و القاعده ای شود که بعد به 11 سپتامبر، اشغال افغانستان و عراق و اتفاقات دیگر منجر شد، در حالیکه اگر از این ایده درون کشور استقبال می شد، افتخاری بود که به جمهوری اسلامی داده می شد که پرچمدار این جریان باشد و مسیر تعامل جهان اسلام با جهان به ویژه تحولات بعدی را تحت تاثیر خود قرار دهد و حتی شاید سرنوشت بشریت نیز به گونه دیگری رقم می خورد، اما متاسفانه جنگ قدرت داخلی باعث شد که کمتر از همه جا این اتفاق در درون ایران دیده شود و بیشتر از همه جا در درون کشور با این ایده و این روند درگیر شوند.

وی افزود: در نهایت هم بحث گفت وگوی تمدن ها که می توانست یک سرنوشت متفاوت و بزرگی را برای بشریت رقم بزند، به انزوا رفت و دنیا هم دید که ادبیات گفت وگو، ادبیات نمایندگی جهان اسلام نیست و در نتیجه خشونت، خشونت آفرید و وضعیتی را ایجاد کرد که امروز همه دنیا ناظر و شاهد آن هستند.

ابطحی همچنین درخصوص علت های ناکامی این ایده، بیان داشت: این تئوری، تئوری نبود که جنگ طلبان آن را بپذیرند و همه تلاش خود را چه در داخل و چه در سطح بین المللی انجام دادند که این تئوری به اصطلاح پا نگیرد، در واقع این تئوری آن طور که باید و شاید، اصلا پا نگرفت که ما نتیجه آن را ببینیم، خود این تئوری مورد استقبال داخلی قرار نگرفت.

وی افزود: من همیشه معتقد بودم که جریان تندروی جهانی از جمله جریان تندروی آمریکایی که در میان جمهوری خواهان بیشتر جلوه می کند، در مجموع همیشه از اینکه بتوانند یک مسیر آرام را در کنار جهان اسلام داشته باشند، پرهیز می کنند و به عبارتی نان افراطی ها در خشونت و توسعه است.

به همین دلیل هم است که درست در اوج اینکه جهان ارتباط با ایران را پذیرفته بود و می توانست این ارتباط پیش از آمدن آقای بوش سازماندهی شده و منجر به حوادث تلخ القاعده و 11 سپتامبر نشود، هم در داخل و هم از سوی جمهوری خواهان و جریانات افراطی جهانی مورد قهر قرار گفت تا مبادا این فضای مسالمت آمیز که به نفع جهان اسلام بود، در دنیا شکل بگیرد.

یکی از اقدامات در این راستا به کار بردن عنوان محور شرارت توسط جرج بورش نسبت به ایران بود که همه دنیا از جمله اروپایی ها و حتی بخش های غیرجنگ طلب آمریکایی را مبهوت کرد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه با اشاره به اینکه جمهوری خواهان و جنگ طلبان آمریکایی علیه ثبات درون ایران اقدام می کنند، تصریح کرد: هدف همه این اقدامات این بود که چنین ایده ای در درون ایران و در جهان اسلام در وهله اول و سپس در سطح جهانی شکل نگیرد تا افراطی گری جایگزین آن شود و آن ها بتوانند سرکوب کنند.

من معتقدم طرح عنوان محور شرارت علیه ایران مساله ای بود که سود آن به جیب افراطی ها می رفت و این اتفاق با برنامه انجام شد.

وی گفت: شاید به همین دلیل بتوان گفت که معمولا جنگ طلبان دنیا و آمریکایی ها در طیف جمهوری خواهان، به ثبات در ایران علاقمند نیستند و چون علاقمند به ثبات نیستند، همواره تلاش می کنند که جناح های افراطی درون ایران و جهان اسلام را تقویت کنند.

یک مصداق بارز که بتوان برای این مساله مطرح کرد همین محور شرارت خواندن ایران در آن برهه زمانی و نمونه دیگر خروج از برجام بود، به طور کلی آرامش در ایران را نمی خواهند، هم آمریکا و هم برخی کشورهای منطقه خلیج فارس دشمن آرامش ایران هستند و این برنامه ریزی ها و اتفاقات را باید در آن چارچوب در نظر گرفت.


کلید واژه ها: گفت وگوی تمدن ها - رییس دولت اصلاحات - تمدن - دولت اصلاحات - رییس جمهوری اسلامی ایران - ایده - بین المللی - جمهوری اسلامی ایران - اصلاحات - سازمان ملل متحد - بپذیرند - سید محمد خاتمی - جمهوری اسلامی - رییس - سالگرد - رییس جمهوری - اسلام - مشاور - خاتمی - سازمان ملل - محمد خاتمی - تلاش - داخل - دولت - آمریکایی - سید محمد - سپتامبر - سال قبل - افراطی - اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
مخالفت رهبری با توهین به مقدسات اهل سنت

رفراندوم بارسا چرا رخ نداد؟

چهره قدیمی حمید فرخ نژاد/عکس

عملیات اجرایی پل بزرگ شهر سرعین بزودی آغاز می شود

وضعیت در این مقطع بحرانی است و پلیس با متخلفان برخورد می کند

پدافند غیرعامل اثر بخش ترین و پایدارترین روش های دفاعی است

پیام تبریک رییس اتاق اصناف یزد به مناسبت سالروز امامت حضرت مهدی (عج)

هتک حرمت پیامبر، توسط صهیونیسم بین الملل دنبال می شود

زالی: تحول جدیدی در عرصه خدمت رسانی و مدیریت کرونا رخ می دهد

زالی: تحول جدیدی در عرصه خدمت رسانی و مدیریت کرونا رخ می دهد

آقایان هرگز با این خانم ها ازدواج نکنید

ترامپ Error سیستم آمریکاست یا نتیجه آن؟

ویدیو| ️گلزنی رامین رضاییان برای الدحیل مقابل الریان

روزنامه خبرورزشی| گل محمدی: جوابش را نمی دهم

شورای عالی دولت لیبی توافق های اقتصادی را به حالت تعلیق درآورد

ترامپ، اشتباه در سیستم آمریکا یا نتیجه آن؟

برگزارکنندگان مراسم عمومی در لرستان بازداشت می شوند

عیوب زندگی ما از زبان رهبر انقلاب +عکس نوشته

واکنش «ساترا» به محکومیت مدیر «آپارات»

برنامه های مدیریت حوزه های علمیه برای استفاده از هوش مصنوعی

واکنش مدیرعامل آپارات به موج سواری شبکه های معاند

استفاده از هوش مصنوعی برای ارائه نظرات و دیدگاه های دینی /استفاده ازفناوری و تکنولوژی برتر و وسائل ارتباطی نوین از افتخارات حوزه علمیه است

ریشه های تندگویی

محکومیت افراط گرای و هتک حرمت ساحت پیامبر رحمت (ص)

اجرای طرح آمران سلامت به همت اعضای هلال احمر خوزستان

دستگیری فرد هتاک به بانوی آمربه معروف توسط سپاه ناحیه مرکزی رشت

بازپرداخت پول به 3 هزار نفر از کنسلی های صندوق زهره حسینی در رامهرمز

دستگیری فرد هتاک به بانوی آمربه معروف توسط سپاه

تصویری شگفت انگیز از تلاقی کویر و دریا در چابهار + عکس

رهبر انقلاب: امّت محمّدی(ص)، در هیچ حادثه ای از حوادث زندگی دچار یأس و نا امیدی نمیشوند

ترامپ، اشتباه در سیستم آمریکا یا نتیجه آن؟

ولایت «ولی» بدون اما و ولی!

جمهوری آذربایجان از آزادی شهر «قوبادلی» خبر داد

کدام شهر ها مشمول دور جدید محدودیت های کرونایی می شوند؟

نمایی رعب انگیز و آخرالزمانی از آتش سوزی جنگل های کلرادو + عکس

ترامپ جرزنی را شروع کرد

روزنامه خبرورزشی| جوابش را نمی دهم

واکنش عباس عبدی به ماجرای درگذشت جوان مشهدی + فیلم

فرد هتاک به آمر به معروف در رشت دستگیر شد

احداث 777 کیلومتر مسیر استاندارد و ایمن دوچرخه در اصفهان

طرح داوطلبانه هلال احمر درمورد پروتکل های بهداشتی

از هوش مصنوعی به نحو شایسته بهره برداری شود

سردار پاکپور در مجاورت محل درگیری آذربایجان و ارمنستان | با کسی تعارف نداریم

عکس| مدیر عامل آپارات به خاطر انتشار این ویدئو 10 سال حبس گرفت

تصویری از پناه گرفتن ز نان در زیر زمینی در استپاناکرت قره باغ

عکس/ دستکش آبی نمکی در دیدار رهبر انقلاب

عکس/ اسب متفاوت مامور ناجا

فرد هتاک به آمر به معروف در رشت دستگیر شد

واکنش قالیباف به دشمنی وقیحانه فرانسه

توضیح ظریف درباره تنها حساب کاربری اش در توییتر

بیانیه دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی در محکومیت اهانت به ساحت پیامبر (ص)

زالی: تحول جدیدی در عرصه خدمت رسانی و مدیریت کرونا رخ می دهد

هتک حرمت پیامبر، توسط صهیونیسم بین الملل و استکبارجهانی دنبال می شود

چه کسانی از ریزش شاخص بورس منتفع می شوند؟

جمهوری آذربایجان از آزادی شهر «قوبادلی» خبر داد

واکنش ولایتی اهانت به ساحت پیامبر اکرم (ص)

جزییات اعمال محدودیت های کرونایی در کرمان

پیام مکرون در خصوص توهین به پیامبر اسلام (ص): عقب نشینی نمی کنیم

واکنش «ساترا» به محکومیت مدیر «آپارات»

قدیمی ترین ایموجی خندان جهان!/ عکس

انتقاد صریح از امام جمعه قم؛ آیا امام حسن(ع) حق داشت مردم خواهان صلح را سرکوب کند و صلح را نپذیرد و با معاویه بجنگد؟

بخشی از کلام حاج قاسم سلیمانی به مناسبت آغاز ولایت حضرت مهدی (عج)

ایرنا نوشت: دومین کارت زرد به مجلس یازدهم

توسعه ی علم برای کشور قدرت تولید می کند

حقوق متهمان از روی کاغذ تا مرحله عمل

آخرین وضعیت فعالیت اصناف تهران در هفته جاری

توضیحات دادستان نظامی درباره مرگ یک نفر در اسفراین

ماجرای دستگیری مهرداد سپهری از زبان برادرش + فیلم

این طرح به ضرر بازنشستگان تمام می شود + جزییات

انتقاد پلوسی از بی توجهی دولت آمریکا به علم در بحران کرونا

الکترونیکی شدن انتخابات 1400 تا آخر آبان ماه تعیین تکلیف می شود

تولیت آستان قدس رضوی: باید به مردم نسبت به نذورات و موقوفات شان گزارش دهیم

چگونه خانم های باردار باید در دوران بارداری در برابر کووید19 حفاظت کنند؟ | اختصاصی

پلوسی باز هم می خواهد رییس مجلس نمایندگان آمریکا شود

انتقاد عماد افروغ از هتاکان به رییس جمهور: آنها که نقد را با هتاکی خلط می کنند، نگاه شان به رهبری نیز قاعده مند نیست

سردار سلامی: نیروی انتظامی درگاه اعتماد به نظام است

ویدیو / درخواست برادر مهرداد سپهری از قوه قضاییه برای رسیدگی عادلانه به ماجرای فوت وی

پوپولیسم خالص امریکایی!

پرده نقاره خوانی قدرت اسلام در اصفهان رونمایی می شود

برگزاری مراسم تودیع و معارفه نماینده مقام معظم رهبری در سوریه

دبیرکل جنبش نُجَباء عراق فردا به تهران سفر می کند

نگرانی جدی در مورد اثرگذاری فلزات سنگین بر منابع آب زیرزمینی یزد

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی اهانت به پیامبر اکرم(ص)را محکوم کرد

مخالفت جدی رهبر انقلاب با توهین به مقدسات اهل سنت

پندهایی از امام حسن عسکری (ع) برای اصلاح سبک زندگی

روش قرآنی ما انتقاد بدون هتک حرمت است

طرح داوطلبانه هلال احمر برای دعوت مردم به رعایت پروتکل های بهداشتی کرونا

روزنامه نگار اصولگرا: برخی، جملات توهین آلود را معادل انقلابی گری می دانند

داخل سرداب مقدس امام زمان (عج) در سامرا +تصاویر

دومین کارت زرد به مجلس یازدهم

انتقاد عماد افروغ از هتاکان : آنها که نقد را با هتاکی خلط می کنند نگاهشان به رهبری نیز قاعده مند نیست

راهبه های قلابی در همایش انتخاباتی ترامپ؟!

مخالفت جدی رهبری با توهین به مقدسات اهل سنت

تقدیر سید حسن خمینی از خدمات شهرداری تهران در دوره اخیر

واکنش ساترا به حکم دادگاه مالک آپارات

طرح داوطلبانه هلال احمر برای دعوت مردم به رعایت پروتکل های بهداشتی کرونا

واکنش «ساترا» به محکومیت مدیر «آپارات»

دومین کارت زرد به مجلس یازدهم

بازنشر/ صوت بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان و جوانان استان قم 4 آبان 89

انتقاد مجدد بایدن از عملکرد ترامپ در مقابله با کرونا

«گفت وگو»، مکتب خاتمی است/ تقویت ایده «گفت وگوی تمدن ها» می توانست مانع نمایش چهره خشن از اسلام شود/ نان افراطی ها در توسعه خشونت است

«گفت وگو»، مکتب خاتمی است/ تقویت ایده «گفت وگوی تمدن ها» می توانست مانع نمایش چهره خشن از اسلام شود/ نان افراطی ها در توسعه خشونت است