مطالب مرتبط:
4 دهه پس از جنگ ایران و عراق و دردی که التیام نمی یابد؛ روایتی دردناک از قربانیان حمله شیمیایی
جنگ تحمیلی محل تلاقی استکبار، ارتجاع منطقه و صدام ضد ایران بود
هفته دفاع مقدس 99 از شهدای جنگ تحمیلی تا آتش بس + خلاصه
فیلم/ مقایسه تسلیحات ایران و عراق در جنگ تحمیلی
براتی: راهکار «صبر راهبردی» در برجام باعث ایجاد تعهدات نابرابرتری می شود
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 09:002020-09-22سياسي

از جنگ تحمیلی تا برجام؛ چهار دهه پایداری و پایبندی به تعهدات بین المللی


ایرنا- پس از آغاز جنگ از سوی رژیم بعث عراق علیه ایران در 31 شهریور 1359 و هشت سال دفاع مقدس، به رغم پیروزی های به دست آمده، قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل در 29 تیر 1366 صادر و از سوی ایران نیز پذیرفته شد؛ - " تهران-ایرنا- پس از آغاز جنگ از سوی رژیم بعث عراق علیه ایران در 31 شهریور 1359 و هشت سال دفاع مقدس، به رغم پیروزی های به دست آمده، قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل در 29 تیر 1366 صادر و از سوی ایران نیز پذیرفته شد؛ امری که بیش از هر چیز گفتمان منطق و عقلانیت و تعهد نظام جمهوری اسلامی به مقررات و حقوق بین الملل را از همان سال های نخستین انقلاب اسلامی ایران به رخ جهانیان کشاند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357، منطق جمهوری اسلامی ایران و گفتمان سیاست خارجی بر مبنای نفی سلطه جویی و سلطه پذیری قرار گرفته که این امر صراحتاً در اصل یکصد و پنجاه و دوم قانون اساسی نیز منعکس شده است.

در پس تجاوز آشکار رژیم بعثی صدام به ایران که بعدها در راستای بند (6) قطعنامه (کمیته حقیقت یاب) در دسامبر 1991 میلادی (آذر 1370 شمسی) در گزارشی به دبیرکل وقت سازمان ملل متحد نیز رژیم بعث عراق به عنوان متجاوز جنگ معرفی شد، حمایت های پیدا و پنهان کشورهای غربی قرار داشت.

تجهیز رژیم بعث عراق به سلاح های شیمیایی از سوی اروپا و آمریکا که حملات فجیع به سردشت و شهادت و مجروح شدن جمع کثیری از هموطنان رابه دنبال داشت و حمله هوایی به شهرها و خانه های مردم بی دفاع، تنها بخشی از ثمرات شوم حمایت غرب از صدام است.

در همین راستا وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در تیر ماه امسال و در سالروز جنایت حمله شیمیایی به سردشت در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: 33 سال از حمله شیمیایی به سردشت می گذرد.

ما هرگز حمایت و همراهی آمریکا و اروپا از صدام را در این حمله وحشتناک فراموش نکرده و نخواهیم کرد.

ما هرگز سکوت شورای امنیت را در این جنایت فجیع از یاد نبرده و نخواهیم برد.

ما هر چه را که آن ها ویران کرده اند، دوباره می سازیم .

فرزندان دلیر ایران به رغم برخورداری از حداقل تجهیزات نظامی در طول جنگ هشت ساله به رویارویی با رژیم بعثی رفتند که آمریکا و غرب انبارهایش را با انواع مدرن ترین سلاح های شیمیایی و مرگبار؛ میراژهای F1؛ موشک های پیشرفته هوا به زمین اگزو سه EM-59؛ موشک های هدایت شونده لیزری ESC؛ هواپیمای میراژ 2000 و.

و.

پر کرده بودند.

ثمره مقاومت غیرتمندانه سربازان، جانبازان، ایثارگران و شهدای هشت سال دفاع مقدس، به زانو درآوردن غرب و تسلیم شدن آنان در برابر اقتدار جمهوری اسلامی ایران بود.

نکته حائز اهمیتی که در ورای این پیروزی باید بدان توجه کرد آن است که ایران در مقایسه با وحشی گری های رژیم صدام و حامیانش، هم در زمان جنگ، حقوق بشردوستانه لازم الرعایه حین مخاصمات مسلحانه را نه تنها نادیده نگرفت بلکه بیشترین پایبندی را به تعهدات بین المللی نسبت به سربازان و اسرای عراقی روا داشت و هم برخلاف غرب و در راس آن آمریکا که این روزها به نماد بدعهدی در جهان مبدل شده است، در مقابل تعهدات بین المللی از قطعنامه 598 گرفته تا امروز در تعهدات برجام و قطعنامه 2231 همواره بیشترین پایبندی و وجهه ای معقول و منطقی از خود به نمایش گذارده است؛ امری که بر اوج اقتدار و ثبات کشور در عرصه بین المللی افزوده است.

حقوق بشردوستانه حاکم در زمان جنگ؛ پایبندی حداکثری ایران در برابر نقض گسترده رژیم بعث عراق از جمله مهمترین قواعد حقوقی حاکم بر جنگ (Jus ad bellum) ممنوعیت توسل به زور در بند (4) ماده (2) منشور است که صراحتاً از سوی رژیم بعث وقت عراق و با چراغ سبز حامیان غربی-امریکایی اش که مدام بر طبل دفاع از حقوق بشر می کوبند، نقض شد.

در مورد قواعد در جنگ (Jus in Bello) نیز قواعد حقوق بین الملل بشردوستانه بسیاری در اسناد و کنوانسیون های بین المللی منعکس شده است.

مهمترین کنوانسیون ها در این زمینه کنوانسیون های چهارگانه ژنو 1949 و پروتکل های الحاقی اول و دوم 1977 میلادی به آن هاست که ایران پایبندی خود به تعهدات این اسناد بین المللی را در طول هشت سال دفاع مقدس به منصه ظهور رسانید.

یکی از جدی ترین تعهدات بین المللی که از سوی رژیم بعث عراق نقض شد، تعهد به ممنوعیت کاربرد سلاح های شیمیایی است.

در این زمینه، یکی از مهمترین اسنادی که مستقیماً به سلاح های شیمیایی ارتباط می یابد، پروتکل 1925 میلادی ژنو راجع به ممنوعیت کاربرد گازهای سمی، خفه کننده و سایر گازها در جنگ و نبردهای باکتریولوژیک است که دو کشور ایران و عراق به ترتیب در سال های 1929 و 1931 میلادی آن را امضا کردند.

به دنبال تاسیس سازمان ملل متحد در 1945 میلادی و پس از کاربرد گسترده­ سلاح ­های شیمیایی از جانب آمریکایی ­ها در جنگ ویتنام، کمیته­ ای تحت عناوین مختلفی چون کمیته­ 18 ملیتی خلع سلاح (ENDC)؛ کمیته­ خلع سلاح (CCD) و کمیته­ خلع سلاح ژنو مامور بررسی ابعاد مختلف این موضوع شد.

در 5 دسامبر سال 1966 میلادی مجمع عمومی سازمان ملل با صدور قطعنامه ­ای سلاح ­های کشتار جمعی را تهدیدی علیه بشریت توصیف کرد.

در سال 1972 میلادی کنوانسیون منع سلاح ­های شیمیایی (BWC) تصویب و در سال 1975 میلادی لازم الاجرا شد.

همچنین در سال 1993 میلادی در پاریس کنوانسیونی تحت عنوان منع گسترش، تولید، انباشت و بکارگیری سلاح های شیمیایی و انهدام آنها تصویب شد که جمهوری اسلامی ایران نیز در سال 1376 خورشیدی با تصویب مجلس شورای اسلامی به این کنوانسیون پیوسته است.

در ماده­ (1) این کنوانسیون آمده است: هردولت عضو این کنوانسیون متعهد می شود که هرگز تحت هیچ شرایطی دست به اقدامات زیر نزند: الف - توسعه، تولید، اکتساب به هر طریق، انباشت یا نگهداری سلاح های شیمیایی، یا انتقال مستقیم یا غیرمستقیم سلاح های شیمیایی به دیگران، ب - استفاده از سلاح های شیمیایی، پ – زمینه سازی جهت هر نوع آمادگی ­های نظامی برای کاربرد سلاح های شیمیایی، ت - کمک رسانی، تشویق یا ترغیب دیگران، به هر صورت ممکن برای درگیرشدن در فعالیت­ هایی که به موجب این کنوانسیون برای دولت های عضو ممنوع شده است.

[.

] کنوانسیون 1993 سلاح ­های شیمیایی توسط دولت های عضو منعقد گردید تا ساخت، تولید، ذخیره سازی و استفاده از سلاح­ های شیمیایی را ممنوع و بحث نابودی آن را پیگیری کند.

کنوانسیون سلاح­ های شیمیایی دو هدف عمده و اساسی را دنبال می کند: 1- عاری کردن جهان از سلاح ­های شیمیایی 2-همکاری در عرصه­ علوم شیمیایی برای اهداف صلح آمیز همچنین اقدام رژیم بعث عراق نقض قواعد مربوط به ممنوعیت کاربرد سلاح های نامتعارف و سلاح هایی بوده است که منجر به درد و رنج مضاعف می شوند.

به کارگیری سلاح هایی که کورکورانه عمل کرده و قادر به تفکیک میان نظامیان و غیرنظامیان نیستند بر اساس مقررات متعدد حقوق بین الملل از جمله جزء (ب) و (ج) بند (4) ماده (51) پروتکل اول الحاقی 1977 و نیز ماده (14) پروتکل دوم الحاقی به کنوانسیون های ژنو ممنوع شده است.

کنوانسیون سوم ژنو، مصوب (1949) مهم ترین و جامع ترین سند در حمایت از حقوق اسرای جنگی است که متاسفانه رژیم بعث عراق با نقض گسترده آن کمترین پایبندی به آن نداشت.

فراز پایانی ماده (13) کنوانسیون سوم ژنو اشعار می­دارد: [.

] اسیران جنگی باید همواره در برابر هرگونه اقدام خشونت آمیز یا شرم­ آور و ناسزا و کنجکاوی مردم حمایت شوند .

شکنجه های وحشیانه و غیرانسانی جسمی و روحی؛ محرومیت از حقوق طبیعی و اولیه ای نظیر خوراک مناسب؛ فضای نگهداری نامطلوب و .

که بخش زیادی از آن ها را باید در خاطرات اسرا و رزمندگان ایرانی و گزارشات بین المللی مطالعه کرد، حاکی از نقض و عدم پایبندی طرف مقابل نسبت به قواعد و تعهدات بین المللی مربوطه است حال آنکه جمهوری اسلامی ایران بسیار فراتر از چنین تعهداتی با تاسی از آموزه های اسلامی و مضامین و مفاهیم عمیق دینی، همواره رفتار همراه با عطوفت و مهربانی با اسیران عراقی داشته و به دستور حضرت امام خمینی (ره) با عراقی ها همچون مهمان رفتار کرده اند.

عقلانیت ایران در برجام؛ قطعنامه 2231 و نمایاندن چهره پیمان شکن سردمداران غربی امروز سال های زیادی از وقوع جنگ تحمیلی علیه ایران گذشته است.

شرایط کنونی جهان و مواضع کشورهای غربی تقریباً هنوز همان مواضع روزهای نخست انقلاب است زیرا آرمان ها، اهداف و گفتمان جمهوری اسلامی ایران تغییر نکرده است.

بر اساس توافقنامه برجام میان ایران و اعضای 1+5 که پس از سال ها مذاکره به امضا رسیده بود و به قطعنامه 2231 شورای امنیت ضمیمه شد، تحریم های هسته ای علیه ایران به حالت تعلیق درآمد.

اما بدعهدی آمریکا به خروج یکجانبه این کشور منتهی شد و آمریکا رسما در 8 می 2018 (18 اردیبهشت 1397) از برجام خارج شد.

سوء نیت غرب به ویژه آمریکا در ماجرای برجام و قطعنامه 2231 بیش از پیش برای جامعه بین المللی نمایان شد و پس از آن که تصویری عهدشکن و ناقض تعهدات و قوانین بین المللی از آمریکا در ذهن همگان نقش بست، تقلای بیهوده این کشور برای توسل به مکانیسم ماشه و تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران با واکنش سرد و مخالفت قاطعانه شورای امنیت روبرو شد.

بدون تردید مقاومت، ایستادگی، صبوری ایران و پایبندی دیرینه کشور به تعهدات خویش که ریشه در باور دینی افوا بالعقود دارد، بیش از چهل سال است که کمترین بهانه ای برای هجمه کشورهای غربی فراهم نکرده و همواره تصویری مقتدر از جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی به نمایش گذارده است؛ نظامی که نه اهل ظلم و تجاوز است و نه ظلم می پذیرد .


کلید واژه ها: شورای امنیت سازمان ملل - ایران - جمهوری اسلامی - انقلاب اسلامی - رژیم بعث عراق - اسلامی - شورای امنیت - سازمان ملل - پیروزی انقلاب اسلامی - قطعنامه 598 - انقلاب اسلامی ایران - پیروزی - جمهوری اسلامی ایران - بین الملل - نظام جمهوری اسلامی - قطعنامه - حقوق بین الملل - هشت سال - سازمان - جمهوری - انقلاب - گفتمان - شهریور - سیاست خارجی - شورای - امنیت - بین المللی - جنگ تحمیلی - صادر - سلطه

آخرین اخبار سرویس:
طوفان کرونا در لیتوانی

شکست راهبرد فشار حداکثری و تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران

سردار اشتری: ماموریت های نیروی انتظامی شبانه روزی است

اهانت به پیامبر اعظم (ص) و قرآن، نشانه هراس دشمنان از اسلام

دولت پیشنهاد تخصیص ردیف اعتباری برای تالاب زریبار را به مجلس می دهد

آیت الله علم الهدی: ولنگاری و بی بندوباری ضدآزادی است / نیروی انتظامی می تواند جلوی مبدا و منبع فساد را بگیرد

واکنش علمای قم به حملات غیرمنصفانه اخیر به دولت

دیدار سفیر ایتالیا در ایران با رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس

ایرانسل 14 ساله شد

شهریاری: تحقق تمدن اسلامی در سایه وحدت مسلمانان است/ علی عسگری:صدا و سیما برای تشکیل مرکز مطالعات شیعه و سنی آماده است

صفحه رسمی رحیم پور ازغدی در توییتر آغاز به کار کرد

معارفه مدیر جدید حراست شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

سی وچهارمین کنفرانس بین المللی «وحدت اسلامی» برگزار می شود

گزارشی از تفاوت و تقابل ترامپ و بایدن در حوزه سیاست داخلی

تبریک ظریف به مورالس

مالیات سالانه برای املاک و خودروهای لوکس

رزمایش مدافعان آسمان ولایت 99

تقدیر رییس جمهور از دستگاه های دولتی برگزیده در خدمت رسانی به مردم

راهبرد تسلیحاتی ایران پس از پایان تحریم ها چیست؟

رییس سازمان زندان ها: ریشه بسیاری از بزهکاری ها در بیکاری و نداشتن شغل است

امنیت جامعه مرهون تلاش های نیروی انتظامی است

برگزاری یوم الله سیزده آبان با رویکرد فضای مجازی

علت تاخیر در برگزاری آزمون استخدامی

جلب رضایت مردم، در سایه تعامل نیروی انتظامی و شورای شهر کیش

مردم همراهی خود را در کنترل کرونا بیشتر کنند

عکس | لحظه اهدای هدیه توسط رییس جمهور به آذری جهرمی

بررسی واگذاری بخشی از سهام بانک رفاه در شورای نگهبان

بذل و بخشش بی حساب املاک شهرداری تهران

غرش موشکی مرصاد و طبس در آسمان ایران /پهپادهای دشمن منهدم شدند

مبارزه با مواد مخدر، اولویت سازمان منطقه آزادکیش

نماینده اسبق مجلس درگذشت

فیلم/ بچه هامون رو برای خودشون تربیت کنیم، نه دیگران!

سودانی ها خواستار سرنگونی دولت حمدوک شدند

غرش سامانه موشکی مرصاد و طبس در رزمایش مدافعان آسمان ولایت 99

ویدئو / پاسخ نوبخت به پرسش هایی درباره حمایت رهبری از دولت

رقابت تیراندازان اهداف پروازی ایران در تورنمنت بین المللی قزاقستان

رییس جمهور افغانستان: طالبان هیچگاه پیروز نخواهد شد

چرا کودکان عصر کرونا احتمالا آزادمنش تر بار خواهند آمد

دورکاری دستگاه های اجرایی منعی ندارد

مدارس تربت حیدریه تعطیل شد

صفحه رسمی رحیم پور ازغدی در توییتر آغاز به کار کرد

مردم همراهی خود را در کنترل کرونا بیشتر کنند

وفای به عهد برای ممنوعیت صید ترال

قدردانی رییس جمهور از دستگاه های دولتی برگزیده در خدمت رسانی

بیانیه شـورای همـاهنگی تبلیغـات اسـلامی به مناسبت فرارسیدن هفتـه نیـروی انتـظامی

مرکز تخصصی شیعه شناسی در بندرعباس افتتاح شد

پوتین قرمزها برای ششمین بار آمدند

نجات بشریت در گرو ظهور حضرت ولی عصر (عج)

مداحی وسیله کاسبی نیست

استاندار قم: سلامت مردم خط قرمز مصوبات ستاد کرونا است/ معرفی مدیران و کارمندان متخلف به هیئت نظارت

هنرنمایی سامانه مرصاد و طبس در رزمایش مدافعان آسمان ولایت 99

دولت لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم را تصویب کرد

غفلت بزرگی نسبت به استان های مرزی کشور صورت گرفته است

تقدیر رییس جمهور از دستگاه های دولتی برگزیده در خدمت رسانی به مردم

نقش مهم خط آهن خواف- هرات در ارتباط ایران و آسیای مرکزی

پیروی از امام معصوم تنها راه نجات بشریت است.

صاحبان خودروهای لوکس باید مالیات بدهند

توزیع 1500 بسته معیشتی در مسجد نصیرالملک شیراز

به دنبال این هستیم که حزب رسمیت پیدا کند/ احزاب مانع شکل گیری فسادهای مالی می شوند

مانور اقتدار نیروهای یگان ویژه استان کرمان به روایت تصویر

فرماندار کنگان: سمن ها فرهنگ همزیستی با کرونا را ترویج دهند

کارگروه توسعه مدیریت شهرداری شهرکرد تشکیل شد

جزییات اصلاح ساختار بودجه از زبان نوبخت

جزییات اصلاح ساختار بودجه از زبان نوبخت

واکنش حجت الاسلام صادق نیا به بیانیه حجت الاسلام اراکی

بیانیه سازمان شیلات درباره جزییات توقف صید ترال

کشف 70 میلیارد ریالی کالای قاچاق در زنجان

توقف صید ترال؛ پایانی بر یک تراژدی و ایجاد امکان تنفس برای صیادان بومی

کشف 70 میلیاردی کالای قاچاق در زنجان

با معرفی مدیرکل جدید حوزه وزارتی ارشاد، مدیر قبلی به اسپانیا می رود

دستگاه قضایی پای کارِ رفع موانع صنعت البرز

ما در کشورمان یا چهل ستون می سازیم یا بیستون؛ این وسط چیزی نمی سازیم و صفر و صدی هستیم

ازدواج آسان 50 جوان با کمک بسیج سازندگی

آغاز طرح ولایت مردمی در استان اردبیل/ بنیادی ترین سطح مبارزه تمدنی «جنگ در مبانی فکری» است

محکوم کردن عادی سازی روابط کشور های خلیج فارس با رژیم صهیونسیتی

تقدیر رییس جمهور از دستگاه های دولتی برگزیده در خدمت رسانی به مردم

لزوم ورود دستگاه قضا برای حمایت از طرح تذکر لسانی/ برخی ناهنجاری ها امنیت جامعه را بهم زده است

نماینده اسبق مجلس درگذشت

تبریک ظریف به مورالس

کتاب تاریخ روحانی فصل ابن عباس ندارد؟

پُر بازدید های سی اُم مهر خبرگزاری صدا و سیمای فارس

ورود جدی سپاه به محرومیت زدایی در سراسر ایران / در حوادث به عنوان آخرین نهاد از منطقه خارج می شویم

نحوه جالب مدرسه رفتن کودکان ایتالیایی در بحران کرونایی + عکس

علوم انسانی غرب واقع نما نیست / ارکان قرآن بنیان کردن علوم

جذب دختر روحانی بررسی شود | تخصیص اعتبارات کرونا به خرید ساختمان غیرقانونی است

اجتماع بزرگ استکبار ستیزان+گزارش

ایجاد 500 مرکز نیکوکاری کاریابی در کشور تا پایان سال

دعوت ابتکار از زنان برای شرکت در جشنواره زن و علم

جلسه مشورتی روحانی با جمعی از متخصصان مقابله با کرونا

هفته وحدت خنثی کننده توطئه های انگلیسی و آمریکایی است

پرداخت یارانه جدید قطعی شد

حمایت دستگاه قضا برای حمایت از طرح تذکر لسانی/ برخی ناهنجاری ها امنیت جامعه را بهم زده است

درخواست بررسی «لایحه جامع انتخابات» را داریم/ دولت با طرح «اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری» مخالف است

دعوت ابتکار از زنان برای شرکت در جشنواره زن و علم

نماینده انگلیس در نشست شورای امنیت: به برجام متعهدیم

اکسین در مسیر اصلی خود قرار گرفته است

شهید مدافع سلامت مازندرانی در بابل تشییع می شود

می توانیم اسیر گذشته بمانیم یا صلح را انتخاب کنیم

به برجام متعهدیم/ نگران فعالیت ایران در منطقه هستیم

استخدام 3660 نفر از کادر درمانی

از جنگ تحمیلی تا برجام؛ چهار دهه پایداری و پایبندی به تعهدات بین المللی

از جنگ تحمیلی تا برجام؛ چهار دهه پایداری و پایبندی به تعهدات بین المللی