مطالب مرتبط:
سیاست کلان ایران در قبال نتیجه انتخابات آمریکا، صبر استراتژیک است
عرف: سیاست ایران در قبال نتیجه انتخابات آمریکا صبر استراتژیک است
سیاست کلان ایران در قبال نتیجه انتخابات آمریکا، صبر استراتژیک است
سیاست کلان ایران در قبال نتیجه انتخابات آمریکا، صبر استراتژیک است
سفیر ایران در فرانسه: شکست سه باره آمریکا
-55 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 08:502020-09-22بين الملل

42 سال شکست آمریکا در قبال ایران


آمریکا هر روز تنهاتر از قبل می شود و شاید هیچ وقت به اندازه یک ماه گذشته در مقابل اراده و قدرت ملی ایران در دنیا ذلیل نشده بود.

- ": آمریکا؛ ابرقدرتی که شاید روزگاری حتی سخن گفتن از ناتوانی و تنها شدن آن خیالی دور و غیر ممکن به نظر می رسید، اکنون در شرایطی به سر می برد که هر روز تنهاتر از قبل می شود، به طوری که تاریخ 75 ساله سازمان ملل سابقه نداشته که آمریکا تا این حد منزوی باشد.

افول این کشور خودخواه که همه چیز را برای خود می خواهد شاید بدون سیاست های غلط و یک جانبه دولتمردانی که در آن ریاست می کنند به همین زودی ها امکان پذیر نباشد، اما این موضوعی است که اکنون بیش از پیش بر انزوای واشنگتن صحه گذاشته است.

آمریکا که بر همگان ثابت کرده بود کینه ای دیرینه از جمهوری اسلامی ایران داشته بار ها و بار ها در مقابل تهران طعم تلخ شکست را تجربه کرده و به باور کارشناسان در یک ماه گذشته این شکست ها سرعت بیشتری پیدا کرده است، همین اواخر شاهد بودیم که دیپلماسی فعال ایران در کنار استحکام حقوقی برجام، آمریکا را برای چندمین بار در شورای امنیت شکست داد و همانطور که رییس جمهور کشورمان گفت، در یک ماه گذشته آمریکا 3 بار پیاپی در شورای امنیت سازمان ملل یعنی همانجایی که آمریکایی ها همیشه فکر می کردند که شورای امنیت نقطه قوت آنهاست، دچار شکست شد.

پیش از این هم سید عباس موسوی سخنگوی سابق وزارت خارجه کشورمان و سفیر فعلی ایران در آذربایجان گفت که در تاریخ 75 ساله سازمان ملل سابقه نداشته است که آمریکا تا این حد منزوی باشد.

به رغم همه سفرها، فشار ها و دوره گردی ها، آمریکا توانست فقط یک کشور کوچک را با خود همراه کند.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در گفت وگوی اختصاصی با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت که در یک ماه گذشته ایالات متحده خود را خود را مضحکه عالم کرد، شاید هیچ وقت آمریکا به اندازه این یک ماه در مقابل خواست، اراده ، قدرت ملی ایران و در دنیا ذلیل نشده بود.

او همچنین تاکید کرد که روز های تلخی برای آمریکا رقم می خورد و طبیعی است که تا زمانی که ایالات متحده بر همین مسیر یاغی گری و سرکشی خود جلو برود، نتیجه ای که می گیرد همین است، لذا  واشنگتن انتخاب کرد در مسیر اشتباهی حرکت کند و در طرف اشتباه تاریخ قرار بگیرد، بنابراین تا زمانی که در مسیر و طرف اشتباه تاریخ حرکت کند نتیجه ای جز این نمی گیرد.

 بلوف های بی عمل مقامات آمریکایی طی روز های اخیر مقامات آمریکایی بار ها و بار ها ادعا کردند 20 سپتامبر تحریم ها را علیه ایران برمی گردانند، حال یک دو روز از موعد تعیین شده واشنگتن می گذرد، چیزی از عمل در بلوف های مقامات آمریکایی دیده نمی شود، این همان موضوعی است که بار دیگر بر شکست و نبود فکر در تصمیمات کاخ سفید اضافه می کند.

در این میان شاید برخی از افراد که همچنان عاشق بی چون و چرای آمریکا و غرب در داخل کشور هستند، تصور کنند ما در این مورد اغراق می کنیم اما این موضوعی است که بر هیچکس پوشیده نیست و تنها با نگاهی به تاریخ متوجه می شویم که واشنگتن همان کشوری است که روز به روز به افول خود نزدیک نزدیک تر می شود.

حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهور کشورمان روز گذشته 30 شهریور در جلسه هیئت دولت، گفت که به همان صورت که روز های قبل پیش بینی می کردیم امروز سی ام شهریور سال 1399 به عنوان یک روز به یادماندنی در تاریخ دیپلماسی کشور ما خواهد بود.

آمریکا به عنوان یک کشور زورگو در سطح جهان، از حدود 2 سال و نیم پیش تلاش سرسختانه ای را برای تحمیل مجدد تحریم های شورای امنیت علیه ملت ایران آغاز کرد و مخصوصاً روندی که در ماه های اخیر و در یک ماهه گذشته دنبال می کرد، امروز به نقطه شکست حتمی خودش رسید.

او همچنین اظهار کرد که آمریکایی ها در طول این 2.

5 سال تلاش کردند که یکبار دیگر یک ائتلاف از جامعه جهانی را به اصطلاح خودشان علیه جمهوری اسلامی ایران به وجود بیاورند و از روزی که از توافق هسته ای و برجام خارج شدند، فکر می کردند در زمان کوتاهی می توانند اتحادیه اروپا را هم به سمت خودشان بکشانند و حتی فکر می کردند با تحریکاتی که انجام می دهند جمهوری اسلامی ایران اقداماتی را انجام خواهد داد که آن ها بتوانند بهانه لازم را برای بازگشت قطعنامه های شورای امنیت پیدا کنند، خوشبختانه آمریکا در تمام مراحل در طول این مدت با شکست و پاسخ منفی جامعه جهانی حتی متحدان سنتی خودش مواجه شد.

3 بار شکست پیاپی آمریکا طی یک ماه گذشته در شورای امنیت رییس جمهور کشورمان با تاکید بر اینکه آمریکا نه توانست ائتلافی را علیه ما به وجود بیاورد و نه تلاشی که در طول یک ماه گذشته انجام داد تا جلوی لغو محدودیت های تسلیحاتی ایران بایستد و نگذارد در یک ماه آینده تحریم تسلیحاتی ایران لغو شود، به نتیجه رسید و در این زمینه هم دچار شکست شد، گفت که امروز می توانیم بگوییم فشار حداکثری آمریکا علیه ملت ایران در بخش سیاسی و در بخش حقوقی به انزوای حداکثری آمریکا تبدیل شده است و امروز در جهان دیپلماسی همه شاهدند که در یک ماه گذشته آمریکا 3 بار پیاپی در شورای امنیت سازمان ملل یعنی همانجایی که آمریکایی ها همیشه فکر می کردند که شورای امنیت نقطه قوت آنهاست، دچار شکست شد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه هم روز گذشته در نشست خبری خود با خبرنگاران تاکید کرد که آنچه آمریکا دوباره دنبال آن است یک گردن کشی دیگر است، اما برای این کشور تلخ ترین روز ها و ساعات رقم می خورد.

انتخاب آمریکا این بوده که در طرف اشتباه تاریخ بایستد و وظایف خود را فراموش کرده است؛ پیام تهران به واشنگتن روشن است، به جامعه جهانی برگرد، به تعهداتت برگرد و دست از یاغی گری و سرکشی بردار، جامعه جهانی تو را خواهد پذیرفت و اینکه آمریکا در مرکز ادعایی قدرت خود این چنین منزوی شود، بهترین نشانه است که به شما بگوید چقدر قدرت آمریکا پوشالی و تصنعی است.

خطیب زاده همچنین گفت که آمریکا وقتی نتوانست در فضای سیاسی و روند های حقوقی به آنچه می خواهد برسد دوباره به سیاست قلدری برگشته و می خواهد از این طریق کارهایش را جلو ببرد.

دنیا در حال تغییر است و اطراف قدرت در حال تغییر هستند و به دلیل سیاست های کوته بینانه ترامپ و شرکا اولین قربانی این تغییر در نظام بین الملل، خود آمریکا شده است.

سه کشور اروپایی که متحدان قطعی آمریکا هستند، 30 شهریور مجدد یک نامه نوشتند و گفتند آمریکا نه تنها این حق را ندارد بلکه تصمیم آن هیچ اثر حقوقی ندارد.

آمریکا به خوبی می داند که چقدر ادعایش بیهوده و بی اثر است.

داستانی که از همان ابتدا پایانش مشخص بود! حنیف غفاری کارشناس ارشد مسائل بین الملل در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، هم با اشاره به شکست و انزوای آمریکا در نظام بین المللی، گفت که این موضوع یک بُعد بلند مدت و یک بُعد کوتاه مدت دارد؛ بعد کوتاه مدت آن ناظر بر مکانیسم ماشه است.

یعنی مکانیسم و پروسه ای که آمریکا مدعی بود می تواند به تنهایی و با استناد بر یک جانبه گرایی طی کند و تمامی تحریم های پیشین شورای امنیت را علیه ایران برگرداند، در حالی که از همان ابتدا مسلم بود که ادعای واشنگتن در فعالسازی مکانیسم ماشه به لحاظ حقوقی جنبه ای عینی مستند و قانونی ندارد، چراکه قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد ناظر بر توافق هسته ای تنظیم شده بود و آمریکا با خروج خود از برجام و بازگرداندن تحریم های یک جانبه علیه ایران عملا خود را نسبت به هرگونه حق و تعهدی در قبال برجام خارج کرد، در چنین شرایطی از ابتدا مسلم بود که واشنگتن صلاحیت چنین اقدامی را ندارد.

غفاری همچنین می گوید که آمریکا بعد از اینکه درخواست خود مبنی بر فعالسازی مکانیسم ماشه را به شورای امنیت ارائه کرد، کاملا مشخص بود که این مرجع قانونی که باید تصمیم نهایی را اتخاذ، اعلام و ابلاغ کند همان سازمان ملل و شورای امنیت است که شاهد بودیم که رییس دوره ای شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل با این مسئله مخالفت کردند و اساسا گردش کار حقوقی به اقدام آمریکا ندادند.

کارشناس ارشد مسائل بین الملل همچنین گفت که بحث انزوای آمریکا صرفا یک بحث کوتاه مدت نیست، بلکه یک پروسه است، این پروسه بعد از جنگ سرد زمانی که آمریکا بعد از سقوط اتحاد جماهیر شوروی در توهم ابر قدرتی مطلق در جهان به سر می برد، کلید خورده و طی یک دهه اخیر انزوای واشنگتن در سازمان های بین المللی و در میان سایر کشور های دنیا به نقطه اوج خود رسیده است.

او تاکید کرد که شاید اگر قبل از سال 2000 گفته می شد آمریکا یه قطعنامه و پیش نویسی را به شورای امنیت پیشنهاد داده و آن پیش نویس رای نیاورده است، این مسئله جای تعجب داشت، اما امروز شاهدیم که به راحتی 13 عضو دائمی و غیر دائمی شورای امنیت از میان 15 عضو، با درخواست واشنگتن مخالفت می کنند.


کلید واژه ها: آمریکا - جمهوری اسلامی ایران - ایران - ایران - آمریکا - جمهوری اسلامی - شکست - شکست آمریکا - گذشته - سازمان ملل - کارشناسان - قدرت - سخن گفتن - واشنگتن - ناتوانی - کینه ای - اسلامی - سازمان - جمهوری - پیش بر - تهران - منزوی - اراده - تاریخ - سیاست - ریاست - سابقه - دنیا - کشور - افول - سرعت

آخرین اخبار سرویس:
9 استان در شرایط هشدار کرونا قرار دارند/ خسارت جان باختگان هواپیمای اوکراینی پرداخت می شود

سقوط یک فروند پهپاد جنگ قره باغ در خاک ایران

کشته شدن مسئول اطلاعاتی پ ک ک در شمال عراق

اشرف غنی: حملات طالبان موفقیت روند صلح را خدشه دار می کند

اعمال تحریم دارویی مغایر با حقوق بشر است

شرط روسیه برای تمدید پیمان هسته ای

سقوط یک فروند پهپاد جنگ قره باغ در اراضی خداآفرین

رقابت املاک رییس امارات با املاک پادشاهی انگلیس در لندن / پول های نفتی امارات کجا هزینه می‎شود؟+تصاویر

رسانه های روسیه: 27 مهر، پیروزی ایران بر یکجانبه گرایی آمریکا بود

دیدار حکمتیار با وزیر خارجه پاکستان

تقدیر نتانیاهو از ولیعهد ابوظبی در جریان استقبال از هیئت اماراتی

اولین هیأت رسمی امارات وارد اسراییل شد

موانع غیرضروری باعث کاهش همکاری ایران و پاکستان شده است

سقوط پهپاد نظامی جنگ قره باغ در شمال غرب ایران

دولت بایدن ممکن است در مورد ایران و روسیه با اروپا هم جهت نباشد

زبان جدید تظاهرات تایلند: اشاره دست ها + تصاویر

هیئت بلندپایه اماراتی وارد تل آویو شد

نخست وزیر کویت فلسطین را مسئله اصلی کشورش برشمرد

مسئولان ارشد کاخ سفید قرنطینه خانگی شدند

مانور تحریک آمیز آمریکا و متحدانش در دریای جنوبی چین

واکنش IOC به گزارش وزارت امورخارجه انگلیس درباره حمله سایبری روسیه به المپیک 2020

یک پهپاد جنگ قره باغ در خداآفرین سقوط کرد

تقدیر نتانیاهو از ولیعهد ابوظبی در جریان استقبال از هیئت اماراتی

شکایت از دولت ترامپ به دلیل اجرای اصلاحات مهاجرتی

علائم حیاتی در برجام

پاکستان ممنوعیت تیک تاک را لغو کرد

ابوالفتح: ترامپ قائل به مذاکره نیست / مضحک است ایران قبل از متحدین آمریکا با کاخ سفید تماس بگیرد

انزجار جامعه آمریکایی از ترامپ و بایدن! + فیلم

محاسبات کشورهای حوزه خلیج فارس با نزدیک شدن به برگزاری انتخابات در آمریکا

وزیر خارجه قرقیزستان: پایگاه هوایی کانت روسیه، ضامن امنیت منطقه است

72 راس گوسفند در ایذه بر اثر مسمومیت تلف شدند

درخواست 65 قانونگذار اروپایی برای حضوری کم رنگ در نشست گروه 20 در ریاض

پیشنهاد روسیه برای تمدید توافق اتمی با آمریکا

سقوط پهپاد در منطقه خداآفرین

دانشگاه هاروارد، مخالف قانون محدودیت اقامت دانشجویان خارجی

اتحادیه اروپا خواستار عدم اجرای تهدیدات اسراییلی علیه جوامع فلسطینی شد

تفریحات ویتنام که باید تجربه کنید

مقام فلسطینی ورود هیات اماراتی به سرزمینهای اشغالی را شرم آور خواند

چین: برای حل و فصل دیپلماتیک مسئله هسته ای ایران تلاش می کنیم

سقوط یک فروند پهپاد جنگ قره باغ در ایران

آماده ایم شمار کلاهک های هسته ای خود را به مدت 1 سال ثابت نگه داریم

گزارش| آمریکا چطور از ابزار تهدید و ترساندن برای رسیدن به منافع ملی خود بهره می گیرد؟

گفتگوی رییس جمهور لبنان و نماینده سازمان ملل درباره ترسیم مرزهای دریایی

ابوالفتح: ترامپ در میان هوادارانش دچار جوزدگی می شود / مضحک است ایران قبل از متحدین آمریکا با کاخ سفید تماس بگیرد

چه کسانی دنبال فتنه انگیزی جدید در عراق هستند؟

روسیه: آماده تعلیق تولید کلاهک های هسته ای خود در صورت توافق با آمریکا هستیم

شکست راهبردی آمریکا در بولیوی

بررسی صلح با طالبان، چابهار و جایگاه شجریان در گفت وگو با عبدالله عبدالله

ایرانیان عاشق صلح هستند نه سلاح/ هوچی گری ها در باره لغو تحریم های تسلیحاتی ریشه در ایران هراسی دارد

ترامپ از نوسازی بی سابقه سلاح های هسته ای آمریکا خبر داد

تلاش های آمریکا برای شکست مقاومت در عراق

9 استان در شرایط هشدار کرونا قرار دارند/ رعایت پروتکل ها به 54 درصد رسیده است

بررسی تبعیض میان یهودیان در «داخل اسراییل»

نگاهی به نظرسنجی ها: بالاخره کدام یک جلوتر است؛ ترامپ یا بایدن؟

روند شیوع کرونا در 12 استان صعودی است/ رفع تحریم های تسلیحاتی ثمرات اقتصادی به همراه دارد

کشف گور جمعی در استان کرکوک

گزارش| نتایج و پیامدهای حمایت ترکیه از جمهوری آذربایجان

از کشف گور جمعی تا سوزاندن غیرنظامیان عراقی توسط داعش

کی یف خواستار انجام تحقیقاتی بی طرفانه درباره هواپیمای اوکراینی شد

از کشف گور جمعی تا سوزانده غیرنظامیان عراقی توسط داعش

موافقت قاهره با میزبانی نشست گروه های فلسطینی

روسیه حملات سایبری علیه المپیک توکیو را رد کرد

چرا انسولین نیست؟ تحریم علت اول است ولی....

اوکراین قصد دارد دو پایگاه نظامی در دریای سیاه بسازد

نمایش انتخاباتی مشاور ترامپ: برای گفتگو با کره شمالی امیدواریم

ربیعی: رفع محدودیت های تسلیحاتی دستاوردی مهم برای کشور است

تاثیر مثبت اقتصادی رفع تحریم های تسلیحاتی/ کرونا در تهران صعودی است

سقوط یک فروند پهپاد جنگ قره باغ در اراضی خداآفرین

زبان جدید تظاهرات تایلند: اشاره دست ها (+عکس)

آژیر خطر کرونا در استان ها

چین: برای حل و فصل دیپلماتیک مسئله هسته ای ایران تلاش می کنیم

مخالفت اندونزی با استقرار هواپیماهای جاسوسی آمریکا در خاک این کشور

چین: برای حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک مسئله هسته ای ایران تلاش می کنیم

بولتون: قابلیت بازدارندگی آمریکا باید تقویت شود

کویت : فلسطین همچنان اولویت اصلی ما است

ابتلا به کرونا سفر کاری مدیر کل امنیت عمومی لبنان به آمریکا را ناتمام گذاشت

قانونگذار آمریکایی: ترکیه را از ناتو اخراج کنید

پسر ریگان: یک مشت کلاش و کلاهبردار در کاخ سفید داریم

اولین هیأت رسمی امارات وارد فلسطین اشغالی شد

ابتکار: ورزش یکی از مهم ترین ابزار ترویج امید است

استقبال کی یف از مسئولیت پذیری ایران در قبال سانحه رخ داده برای هواپیمای اوکراینی

ترامپ از نوسازی بی سابقه سلاح های هسته ای آمریکا خبر داد

مرزهای استان اردبیل در امنیت کامل است

نخست وزیر کویت: به تلاش برای پایان دادن به بحران قطر ادامه می دهیم

پارلمان اروپا خواستار امتناع از حضور در نشست گروه 20 به میزبانی عربستان شد

خروج ترکیه از لیبی اولویت برای موفقیت کمیته 5+ 5 است

آمار جهانی ابتلا به کرونا 40 میلیونی شد/ واکسن ایرانی کرونا وارد مرحله آزمایش انسانی می شود/بحران کرونا در اتریش، سوییس و جمهوری چک

بازداشت دختر دوچرخه سوار خبرساز در اصفهان

چین گزارش مربوط به احتمال بازداشت آمریکایی ها را رد کرد

درخواست رسمی رژیم صهیونیستی از بحرین برای افتتاح سفارت در منامه

لوموند: ترامپ در حال لغو سنت انتقال مسالمت آمیز قدرت است/قطع میکروفون نامزدهای انتخاباتی آمریکا در مناظره ها

سفر مخفیانه مقام کاخ سفید به سوریه برای دیدار با مقامات دمشق

مهمترین عناوین روزنامه های مصر

تداوم عملیات پیگرد تروریست های داعش در موصل

رایزنی ایران و ترکیه برای دور زدن کرونا

تحریم تسلیحاتی، عامل خوداتکایی توان دفاعی

سفر پامپئو به جنوب شرق آسیا برای تقابل با چین

دستور مشکوک کرونایی برای سالمندان سوئدی!

عدم شناخت ظرفیتها باعث کاهش همکاری اقتصادی ایران و پاکستان شده است/ لزوم تعامل بنادر چابهار و گوادر

آمار وحشتناک کرونا در ایران؛ ایران دومین رتبه فوتی های کرونایی در جهان

42 سال شکست آمریکا در قبال ایران

42 سال شکست آمریکا در قبال ایران