مطالب مرتبط:
سیاست کلان ایران در قبال نتیجه انتخابات آمریکا، صبر استراتژیک است
عرف: سیاست ایران در قبال نتیجه انتخابات آمریکا صبر استراتژیک است
سیاست کلان ایران در قبال نتیجه انتخابات آمریکا، صبر استراتژیک است
سیاست کلان ایران در قبال نتیجه انتخابات آمریکا، صبر استراتژیک است
سفیر ایران در فرانسه: شکست سه باره آمریکا
-55 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 08:502020-09-22بين الملل

42 سال شکست آمریکا در قبال ایران


آمریکا هر روز تنهاتر از قبل می شود و شاید هیچ وقت به اندازه یک ماه گذشته در مقابل اراده و قدرت ملی ایران در دنیا ذلیل نشده بود.

- ": آمریکا؛ ابرقدرتی که شاید روزگاری حتی سخن گفتن از ناتوانی و تنها شدن آن خیالی دور و غیر ممکن به نظر می رسید، اکنون در شرایطی به سر می برد که هر روز تنهاتر از قبل می شود، به طوری که تاریخ 75 ساله سازمان ملل سابقه نداشته که آمریکا تا این حد منزوی باشد.

افول این کشور خودخواه که همه چیز را برای خود می خواهد شاید بدون سیاست های غلط و یک جانبه دولتمردانی که در آن ریاست می کنند به همین زودی ها امکان پذیر نباشد، اما این موضوعی است که اکنون بیش از پیش بر انزوای واشنگتن صحه گذاشته است.

آمریکا که بر همگان ثابت کرده بود کینه ای دیرینه از جمهوری اسلامی ایران داشته بار ها و بار ها در مقابل تهران طعم تلخ شکست را تجربه کرده و به باور کارشناسان در یک ماه گذشته این شکست ها سرعت بیشتری پیدا کرده است، همین اواخر شاهد بودیم که دیپلماسی فعال ایران در کنار استحکام حقوقی برجام، آمریکا را برای چندمین بار در شورای امنیت شکست داد و همانطور که رییس جمهور کشورمان گفت، در یک ماه گذشته آمریکا 3 بار پیاپی در شورای امنیت سازمان ملل یعنی همانجایی که آمریکایی ها همیشه فکر می کردند که شورای امنیت نقطه قوت آنهاست، دچار شکست شد.

پیش از این هم سید عباس موسوی سخنگوی سابق وزارت خارجه کشورمان و سفیر فعلی ایران در آذربایجان گفت که در تاریخ 75 ساله سازمان ملل سابقه نداشته است که آمریکا تا این حد منزوی باشد.

به رغم همه سفرها، فشار ها و دوره گردی ها، آمریکا توانست فقط یک کشور کوچک را با خود همراه کند.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در گفت وگوی اختصاصی با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت که در یک ماه گذشته ایالات متحده خود را خود را مضحکه عالم کرد، شاید هیچ وقت آمریکا به اندازه این یک ماه در مقابل خواست، اراده ، قدرت ملی ایران و در دنیا ذلیل نشده بود.

او همچنین تاکید کرد که روز های تلخی برای آمریکا رقم می خورد و طبیعی است که تا زمانی که ایالات متحده بر همین مسیر یاغی گری و سرکشی خود جلو برود، نتیجه ای که می گیرد همین است، لذا  واشنگتن انتخاب کرد در مسیر اشتباهی حرکت کند و در طرف اشتباه تاریخ قرار بگیرد، بنابراین تا زمانی که در مسیر و طرف اشتباه تاریخ حرکت کند نتیجه ای جز این نمی گیرد.

 بلوف های بی عمل مقامات آمریکایی طی روز های اخیر مقامات آمریکایی بار ها و بار ها ادعا کردند 20 سپتامبر تحریم ها را علیه ایران برمی گردانند، حال یک دو روز از موعد تعیین شده واشنگتن می گذرد، چیزی از عمل در بلوف های مقامات آمریکایی دیده نمی شود، این همان موضوعی است که بار دیگر بر شکست و نبود فکر در تصمیمات کاخ سفید اضافه می کند.

در این میان شاید برخی از افراد که همچنان عاشق بی چون و چرای آمریکا و غرب در داخل کشور هستند، تصور کنند ما در این مورد اغراق می کنیم اما این موضوعی است که بر هیچکس پوشیده نیست و تنها با نگاهی به تاریخ متوجه می شویم که واشنگتن همان کشوری است که روز به روز به افول خود نزدیک نزدیک تر می شود.

حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهور کشورمان روز گذشته 30 شهریور در جلسه هیئت دولت، گفت که به همان صورت که روز های قبل پیش بینی می کردیم امروز سی ام شهریور سال 1399 به عنوان یک روز به یادماندنی در تاریخ دیپلماسی کشور ما خواهد بود.

آمریکا به عنوان یک کشور زورگو در سطح جهان، از حدود 2 سال و نیم پیش تلاش سرسختانه ای را برای تحمیل مجدد تحریم های شورای امنیت علیه ملت ایران آغاز کرد و مخصوصاً روندی که در ماه های اخیر و در یک ماهه گذشته دنبال می کرد، امروز به نقطه شکست حتمی خودش رسید.

او همچنین اظهار کرد که آمریکایی ها در طول این 2.

5 سال تلاش کردند که یکبار دیگر یک ائتلاف از جامعه جهانی را به اصطلاح خودشان علیه جمهوری اسلامی ایران به وجود بیاورند و از روزی که از توافق هسته ای و برجام خارج شدند، فکر می کردند در زمان کوتاهی می توانند اتحادیه اروپا را هم به سمت خودشان بکشانند و حتی فکر می کردند با تحریکاتی که انجام می دهند جمهوری اسلامی ایران اقداماتی را انجام خواهد داد که آن ها بتوانند بهانه لازم را برای بازگشت قطعنامه های شورای امنیت پیدا کنند، خوشبختانه آمریکا در تمام مراحل در طول این مدت با شکست و پاسخ منفی جامعه جهانی حتی متحدان سنتی خودش مواجه شد.

3 بار شکست پیاپی آمریکا طی یک ماه گذشته در شورای امنیت رییس جمهور کشورمان با تاکید بر اینکه آمریکا نه توانست ائتلافی را علیه ما به وجود بیاورد و نه تلاشی که در طول یک ماه گذشته انجام داد تا جلوی لغو محدودیت های تسلیحاتی ایران بایستد و نگذارد در یک ماه آینده تحریم تسلیحاتی ایران لغو شود، به نتیجه رسید و در این زمینه هم دچار شکست شد، گفت که امروز می توانیم بگوییم فشار حداکثری آمریکا علیه ملت ایران در بخش سیاسی و در بخش حقوقی به انزوای حداکثری آمریکا تبدیل شده است و امروز در جهان دیپلماسی همه شاهدند که در یک ماه گذشته آمریکا 3 بار پیاپی در شورای امنیت سازمان ملل یعنی همانجایی که آمریکایی ها همیشه فکر می کردند که شورای امنیت نقطه قوت آنهاست، دچار شکست شد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه هم روز گذشته در نشست خبری خود با خبرنگاران تاکید کرد که آنچه آمریکا دوباره دنبال آن است یک گردن کشی دیگر است، اما برای این کشور تلخ ترین روز ها و ساعات رقم می خورد.

انتخاب آمریکا این بوده که در طرف اشتباه تاریخ بایستد و وظایف خود را فراموش کرده است؛ پیام تهران به واشنگتن روشن است، به جامعه جهانی برگرد، به تعهداتت برگرد و دست از یاغی گری و سرکشی بردار، جامعه جهانی تو را خواهد پذیرفت و اینکه آمریکا در مرکز ادعایی قدرت خود این چنین منزوی شود، بهترین نشانه است که به شما بگوید چقدر قدرت آمریکا پوشالی و تصنعی است.

خطیب زاده همچنین گفت که آمریکا وقتی نتوانست در فضای سیاسی و روند های حقوقی به آنچه می خواهد برسد دوباره به سیاست قلدری برگشته و می خواهد از این طریق کارهایش را جلو ببرد.

دنیا در حال تغییر است و اطراف قدرت در حال تغییر هستند و به دلیل سیاست های کوته بینانه ترامپ و شرکا اولین قربانی این تغییر در نظام بین الملل، خود آمریکا شده است.

سه کشور اروپایی که متحدان قطعی آمریکا هستند، 30 شهریور مجدد یک نامه نوشتند و گفتند آمریکا نه تنها این حق را ندارد بلکه تصمیم آن هیچ اثر حقوقی ندارد.

آمریکا به خوبی می داند که چقدر ادعایش بیهوده و بی اثر است.

داستانی که از همان ابتدا پایانش مشخص بود! حنیف غفاری کارشناس ارشد مسائل بین الملل در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، هم با اشاره به شکست و انزوای آمریکا در نظام بین المللی، گفت که این موضوع یک بُعد بلند مدت و یک بُعد کوتاه مدت دارد؛ بعد کوتاه مدت آن ناظر بر مکانیسم ماشه است.

یعنی مکانیسم و پروسه ای که آمریکا مدعی بود می تواند به تنهایی و با استناد بر یک جانبه گرایی طی کند و تمامی تحریم های پیشین شورای امنیت را علیه ایران برگرداند، در حالی که از همان ابتدا مسلم بود که ادعای واشنگتن در فعالسازی مکانیسم ماشه به لحاظ حقوقی جنبه ای عینی مستند و قانونی ندارد، چراکه قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد ناظر بر توافق هسته ای تنظیم شده بود و آمریکا با خروج خود از برجام و بازگرداندن تحریم های یک جانبه علیه ایران عملا خود را نسبت به هرگونه حق و تعهدی در قبال برجام خارج کرد، در چنین شرایطی از ابتدا مسلم بود که واشنگتن صلاحیت چنین اقدامی را ندارد.

غفاری همچنین می گوید که آمریکا بعد از اینکه درخواست خود مبنی بر فعالسازی مکانیسم ماشه را به شورای امنیت ارائه کرد، کاملا مشخص بود که این مرجع قانونی که باید تصمیم نهایی را اتخاذ، اعلام و ابلاغ کند همان سازمان ملل و شورای امنیت است که شاهد بودیم که رییس دوره ای شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل با این مسئله مخالفت کردند و اساسا گردش کار حقوقی به اقدام آمریکا ندادند.

کارشناس ارشد مسائل بین الملل همچنین گفت که بحث انزوای آمریکا صرفا یک بحث کوتاه مدت نیست، بلکه یک پروسه است، این پروسه بعد از جنگ سرد زمانی که آمریکا بعد از سقوط اتحاد جماهیر شوروی در توهم ابر قدرتی مطلق در جهان به سر می برد، کلید خورده و طی یک دهه اخیر انزوای واشنگتن در سازمان های بین المللی و در میان سایر کشور های دنیا به نقطه اوج خود رسیده است.

او تاکید کرد که شاید اگر قبل از سال 2000 گفته می شد آمریکا یه قطعنامه و پیش نویسی را به شورای امنیت پیشنهاد داده و آن پیش نویس رای نیاورده است، این مسئله جای تعجب داشت، اما امروز شاهدیم که به راحتی 13 عضو دائمی و غیر دائمی شورای امنیت از میان 15 عضو، با درخواست واشنگتن مخالفت می کنند.


کلید واژه ها: آمریکا - جمهوری اسلامی ایران - ایران - ایران - آمریکا - جمهوری اسلامی - شکست - شکست آمریکا - گذشته - سازمان ملل - کارشناسان - قدرت - سخن گفتن - واشنگتن - ناتوانی - کینه ای - اسلامی - سازمان - جمهوری - پیش بر - تهران - منزوی - اراده - تاریخ - سیاست - ریاست - سابقه - دنیا - کشور - افول - سرعت

آخرین اخبار سرویس:
گل تماشایی توتی مقابل یوونتوس

هشدار رییس جمهور سابق فرانسه به مکرون: تروریست ها را نباید با مسلمانان اشتباه گرفت

ادامه صعود دلار در بازارهای جهانی

عکس/ تیتر روزنامه های ورزشی شنبه 10 آبان

توافق جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای هدف قرار ندادن غیرنظامیان

صادرات نفت منطقه کردستان عراق متوقف شد

انداختن عکس رییس جمهور در سطل زباله+تصاویر

توافق باکو و ایروان بر سر هدف قرار ندادن غیرنظامیان و تبادل اسرای جنگی منطقه «قره باغ»

توافق جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای هدف قرار ندادن غیرنظامیان

ماکرون: عامل حمله نیس یک «تروریست اسلام گرا» بود

متحدان آمریکا با ما بدتر از دشمنانمان رفتار می کنند

صادرات نفت منطقه کردستان عراق متوقف شد

توافق جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای هدف قرار ندادن غیرنظامیان

گزارش تلویزیون انگلیس از زندگی غیرطبیعی فرقه رجوی

گل کریم باقری به بورسیا دورتموند در سال 1998+ویدئو

توافق جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای هدف قرار ندادن غیرنظامیان

2 سوپرگل زیدان و رونالد کومان در ال کلاسیکو+ویدئو

خریداران در بازار طلا دست به عصا شدند

عراقچی: منتظر پاسخ 4 کشور درباره طرح ایران برای حل مناقشه قره باغ هستیم

طرح ایران برای حل بحران قره باغ مکمل ابتکارات گروه مینسک است

عراقچی: منتظر پاسخ4 کشور درباره طرح ایران برای حل مناقشه قره باغ هستیم

تهدید عاملان ترور سردار سلیمانی در خاک آمریکا

طرح ایران برای حل بحران قره باغ مکمل ابتکارات گروه مینسک است

رنگ آمیزی لکه های فقر

سقوط هواپیمای نظامی در حوالی تهران

غریبه های آشنا

داستان کالج

عراقچی با معاون وزیر خارجه ترکیه دیدار کرد

توافق آذربایجان و ارمنستان برای اتخاذ «گام های فوری» درمورد قره باغ

سفر عراقچی به ترکیه برای حل مناقشه قره باغ

تروریست ها را نباید با مسلمانان اشتباه گرفت

گفت وگوی تلفنی وزیران خارجه روسیه و مصر

تظاهرات گسترده پاکستانی ها مقابل سفارت فرانسه در اسلام آباد+عکس

جمهوری آذربایجان و ارمنستان توافق کردند غیرنظامیان را هدف قرار ندهند

تروریست ها را نباید با مسلمانان اشتباه گرفت

ترامپ: بایدن جان و مال آمریکایی ها را فدای جنگ های بی پایان خارجی کرد

توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان با شماری از اقدامات فوری

عکس متفاوت ساعد سهیلی

فرمانده صهیونیستی: حزب الله بزرگترین خطر برای اسراییل است

فرمانده صهیونیستی: حزب الله بزرگترین خطر برای اسراییل است

بایدن سیاستمداری فاسد است

بهترین کشورها برای مهاجرت !!

ایندیپندنت: 51 درصد آمریکایی ها معتقدند ترامپ به جایگاه کشورشان لطمه زده است

عراقچی با معاون وزیر خارجه ترکیه دیدار کرد

تحریم دارویی ایران با شعار دفاع از حقوق بشر آمریکا منافات دارد/ جان باختن بیماران خاص بر اثر تحریم ها

آغاز عملیات امنیتی حشد شعبی در استان الانبار عراق

بهترین کشورها برای محاجرت !!

ایندیپندنت: 51 درصد آمریکایی ها معتقدند ترامپ به جایگاه کشورشان لطمه زده است

زلزله ازمیر ترکیه 12 کشته و 419 زخمی برجای گذاشت

زلزله ازمیر ترکیه 12 کشته و 419 زخمی برجای گذاشت

آغاز عملیات امنیتی حشد شعبی در استان الانبار عراق

اعلام آمادگی آذربایجان غربی برای کمک به زلزله زدگان ازمیر ترکیه

تهران تعطیل شود؟/ واقعیت های یک نامه اشتباهی/ این «قورباغه» چقدر آب می خورد؟

کرونا سوار بر ارابه تندرو همچنان می تازد

دستگیری 6 تروریست داعشی در عملیات امنیتی

10 سیو برتر فن درسار درتیم آژاکس

ورود نیرو های گارد ملی آمریکا به فیلادلفیا برای سرکوب اعتراضات

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به اعلامیه وزارت دادگستری آمریکا

رکوردشکنی کرونا در یزد

خطر بازگشت راستگرایان افراطی مسلح به امریکا

هجوم آمریکایی ها برای خرید سلاح در آستانه انتخابات؛ انگیزه ها و بیم ها

عراقچی با وزیر خارجه ترکیه دیدار کرد

افزایش موارد خودکشی آمریکایی ها به دلیل همه گیری کرونا

عراقچی وارد آنکارا شد

هشدار درباره تسلط عربستان سعودی بر زمین در عراق به بهانه سرمایه گذاری

حمله به نیروهای پلیس در پاریس

عراقچی با وزیر خارجه ترکیه دیدار کرد

رویترز: مبتلایان به کرونا در آمریکا از 9 میلیون نفر فراتر رفت

تحریم دارویی ایران با شعار دفاع از حقوق بشر آمریکا منافات دارد/جان باختن بیماران خاص بر اثر تحریم ها

ورود نیروهای گارد ملی آمریکا به فیلادلفیا برای سرکوب اعتراضات

ببینید | راز پیشروی سریع ارتش آذربایجان در شمال هادروت

دیدار عراقچی با معاون وزیر خارجه ترکیه

فرانسه از استخوان الجزایری ها برای ساخت صابون استفاده کرده است

آمریکا برای جلوگیری از دخالت انتخاباتی «اتاق جنگ مجازی» تشکیل می دهد

نیوتن پایان دنیا را پیش بینی کرده است

نشر سنگ «انسان در جست وجوی معنا» را منتشر کرد

فرانسه از استخوان الجزایری ها برای ساخت صابون استفاده کرده است

سخنگوی روسیه: اجازه انتشار مطالب ضداسلامی را نمی دهیم

لبنان|شیخ حمود: ماکرون یا دیوانه است یا سرسپرده صهیونیست ها

دیدار عراقچی با معاون وزیر خارجه ترکیه

رهبر انصارالله یمن: ماکرون عروسکی در دست صهیونیست ها است

دستگیری 6 تروریست در عملیات امنیتی عراق

تظاهرات اعتراضی مردم پاکستان علیه فرانسه به خشونت کشیده شد

روسیه پهپادهای ترکیه را در آسمان ارمنستان منهدم می کند

فرانسه دوباره تعطیل شد

منابع عراقی: دستگیری 6 داعشی در یک عملیات امنیتی

رکورد انتخاباتی در تگزاس شکسته شد

گزارشگر ویژه سازمان ملل خواستار تحریم تولیدات شهرک های صهیونیستی شد

بازگشت رشفورد به روزهای اوج خود در منچستریونایتد+ویدئو

دیدار ترامپ با نیرو های ویژه عملیات ترور البغدادی

دیدار عراقچی با معاون وزیر خارجه ترکیه

عراقچی وارد آنکارا شد

تمرینات امروز رئالی ها پیش از دیدار با اوئسکا+ویدئو

عراق| دستگیری 6 تروریست داعشی در عملیات امنیتی

عراقچی وارد آنکارا شد

تظاهرات دیگری علیه فرانسه در بنگلادش برگزار شد

داستان پشت پرده ثروت ترامپ / مقایسه قدرت گرفتن ترامپ و هیتلر!

نصرالله: کشورهای غربی حمایت از گروه های تکفیری را متوقف کنند

ارتش عراق مواضع داعش در «کرکوک» را درهم شکست

نصرالله: کشورهای غربی حمایت از گروه های تکفیری را متوقف کنند

42 سال شکست آمریکا در قبال ایران

42 سال شکست آمریکا در قبال ایران