مطالب مرتبط:
جیمز جفری در سوریه برای نظارت بر توافق سیاسی بین احزاب کرد
پربازدیدترین اخبار سیاسی 31 شهریور ایسنا
چشم امید گوجه کاران بوشهر به گشایش دروازه های صادرات
پاییز امسال چه رنگ هایی بپوشیم؟ معرفی رنگ های ترند پاییز 2020
پاییز؛ بهترین زمان سفر به تالاب هسل
-13 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 08:352020-09-22سياسي

گشایش سیاسی در پاییز؟


- اعتماد: سه هزار و پانصد و ششمین روز از دورانی سخت گذشته بود و دو، سه دقیقه ای از سه هزار و پانصد و هفتمین روز هم گذشته بود که وقتی بالاخره هر 3 عقربه ساعت روی عدد 12 به هم رسیدند، شبیه به آن چه همیشه از ساعت 12 شامگاه 30 شهریورماه به یاد داریم، زمان درست یک ساعت به عقب بازگشت تا ایرانیان این یک روز سال را بتوانند یک ساعت را دو بار زندگی کنند.

این بار اما درست 3 دقیقه پس از آنکه هر 3 عقربه به عدد 12 رسیدند، انتشار یک عکس در کانالی تلگرامی، حاکی از رویدادی متفاوت بود با آن چه این 3507 روز به یاد داریم.

تصویر چهره های خندان از چند کنشگر سیاسی اصلاح طلب کنار حجت الاسلام والمسلمین مهدی کروبی، دبیرکل محصور حزب اعتمادملی که دقایق و ساعت های پس از بامداد سی ویک شهریورماه 99 را شبیه به انگشت شمار روزهای این 3507 روزی کرد که از آغاز حصر پشت سر گذاشتیم.

هرچند حدود 20 روز پیش از این هم خبر و تصویری مشابه از مهدی کروبی در جمع چند چهره اصلاح طلب، فضایی نسبتا مشابه آن چه طی ساعات گذشته در فضای سیاسی-رسانه ای کشور شاهد بودیم، رقم زد.

این بار اما تفاوتی شاید ناچیز اما از برخی جوانب، حائز اهمیت در کار بود که این دیدار دوستانه را از یکی، دو نمونه مشابه این چندسال اخیر متفاوت می ساخت.

چه آنکه تصویری که چند هفته پیش منتشر شده بود، کروبی را محصور در جمع چند روحانی عضو مجمع روحانیون مبارز تصویر می کرد و اگرچه آن تصویر هم حاکی از یک نشست سیاسی میان چند چهره شاخص سیاسی بود اما تصویری که بامداد 31 شهریور منتشر و طی ساعات بعد، بارها و بارها بازنشر شد، دبیرکل محصور اعتماد ملی را نشان می داد که کنار دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی و یکی از اعضای این تشکل اصلاح طلب ایستاده و به دوربین لبخند می زند.

عکسی که همچون تصویر چند هفته قبل، در منزل شیخ قدرت علیخانی ثبت شده بود و کنار کروبی، علاوه بر صاحبخانه و حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی، غلامحسین کرباسچی و محمد قوچانی، سردبیر روزنامه سازندگی -که ارگان رسانه ای کارگزاران سازندگی است- ایستاده اند.

11 سال پیش از این، وقتی مهدی کروبی در کسوت دبیرکل حزب اعتمادملی و به واسطه سال ها سابقه مدیریت کلان ازجمله ریاست بر مجلس شورای اسلامی و مناصب کلیدی از این دست، از عزم خود برای کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری 88 خبر داد، زمانی که هیچکس حتی تصور این را هم نمی کرد که این تصمیم سیاسی و متعاقبا ورود میرحسین موسوی، نخست وزیر دولت جنگ به انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم، آینده این دو چهره شاخص جناح چپ و به تعاقب، آینده کلیت این جریان سیاسی و البته بسیاری از کنشگران این جریان را دستخوش تحولاتی اساسی خواهد کرد، یک سیاستمدار کارکشته به عنوان معاون اول کروبی، وارد میدان رقابت انتخابات شد.

سیاستمداری که برخلاف انتظار نه ازجمله اعضای حزب اعتمادملی، بلکه دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی بود و کروبی که با شعار تغییر و با کمپینی متفاوت از آن چه تا آن زمان در ذهن داشتیم، وارد گود رقابت شده بود، از همان ابتدای مسیر، شمایی از کابینه موردنظرش را نیز به ملت و رای دهندگان معرفی کرد؛ کابینه ای که چنان چه اشاره شد، غلامحسین کرباسچی ازجمله اعضای شاخص آن بود و البته به جز او، چهره هایی چون عطاءالله مهاجرانی و محمدعلی نجفی را که از نزدیکان کارگزاران سازندگی بودند، در جمع خود می دید.

هرچند دایره حامیان انتخاباتی کروبی به هیچ عنوان به اعضای شاخص اعتماد ملی و کارگزاران سازندگی محدود نماند و برخلاف آن چه در روزهای نزدیک به انتخابات و به ویژه پس از آن تصور شد، کروبی به تعبیری کاندیدای اصلی جریان اصلاحات بود و بسیاری از اصلاح طلبان شاخص را نیز پشت خود و در تیم انتخاباتی اش داشت.

حالا بیش از یک دهه از آن روزها، دوباره کرباسچی کنار کروبی ایستاده اما با روایتی متفاوت.

6 ساعت صحبت از ایرانانتشار یک تصویر و چند خط توضیح در این رابطه با این دیدار 6 ساعته که ظاهرا روز یکشنبه هفته جاری در منزل شیخ قدرت علیخانی انجام شده و نیز اینکه این دیدار در ادامه دیدارهای اخیر آشنایان کروبی با ایشان و به درخواست کرباسچی و قوچانی انجام شده، تصویر کاملی از آنچه در این نشست نسبتا طولانی گذشته، به دست نمی داد.

آن هم باتوجه به اینکه در اخبار اولیه با ادبیاتی کلی و بدون اشاره به جزییات صحبت ها و مباحث مورد گفت وگو، به این اشاره شده بود که بحث ها اغلب درباره اوضاع سیاسی کشور و اصلاحات و ریشه های وضع فعلی مملکت بوده است یا اینکه آسیب شناسی مناسبات حاکمیت و اصلاحات از موضوع های موردبحث در دیدار یکشنبه بوده و دغدغه اصلی آقای کروبی آینده کشور و جبهه اصلاحات و به خصوص اوضاع اجتماعی و اقتصادی مردم بوده است.

خبری مختصر که درپایان از این حکایت داشت که با توجه به روند طی شده در دیدارها با آقای کروبی -که اکنون از دایره روحانیون و نزدیکان به دیگر سیاسیون رسیده- برخی ناظران و تحلیلگران سیاسی معتقدند که می شود در انتظار اخبار بهتری از حصر بود.

نکته ای که ازقضا در روایت مختصر دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی نیز بازتاب یافت و مشخصا تکمله این روایت بود: امیدوارم شاهد خبرهای خوبی بیش از این باشیم.

روایت دبیرکل از دیدار با دبیرکلجز این اما غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی هم روایتی با همان میزان ایجاز و اختصار در اختیار خبرگزاری برنا گذاشت و در این رابطه گفت: در این دیدار کروبی با وجود کسالت جسمی که داشت اما از روحیه و حال خوبی برخوردار بود.

آن طور که این چهره سیاسی اصلاح طلب گفته، بحث های مختلفی در این دیدار مطرح شده و وضعیت گذشته، حال و آینده کشور مورد بحث قرار گرفته است.

همچنین بنابر آنچه به نقل از غلامحسین کرباسچی به عنوان روایت دیدار 6 ساعته روز یکشنبه او و دبیرکل محصور اعتماد ملی منتشر شده، شیخ محصور بیش از هر چیز، نگران مشکلات ملت و مملکت است و در این دیدار با رفقای دیرین هم از نگرانی های خود در این رابطه گفته است.

خبری که شاید اگر کرباسچی هم از آن صحبتی به میان نیاورده بود، بر ناظران آشکار است و نه فقط سال ها مبارزه کروبی برای پیروزی انقلاب و دهه ها نقش آفرینی اش در مهم ترین مناصب سیاسی و مدیریتی کشور، بلکه علاوه بر آن، همین یک دهه گذشته و استقامت ماندگارش در حصر بهترین شاهد مثال است.

جالب آنکه سخن تکمیلی کرباسچی درباره این دغدغه های وطن دوستانه کروبی هم تاکید بر این سابقه است: همیشه دغدغه او مردم و انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی و منافع کشور بوده و او همه عمرش را به پای این دغدغه گذاشته است.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی که ازقضا جزو معدود احزاب اصلاح طلب بود که در جریان انتخابات اخیر مجلس یازدهم، اقدام به انتشار فهرستی از چند کاندیدا در پایتخت کرد، به پرسش خبرنگار در این رابطه که آیا در آن جلسه 6 ساعته صحبتی از انتخابات 1400 شده یا خیر، گفته که فعلا آقای کروبی در حال بررسی اوضاع، احوال و شرایط انتخابات است.

بیم و امید برای گشایش سیاسیکرباسچی به هر تفسیر، سخن خود را با ابراز امیدواری از روزهای بهتر از این پایان برده و جالب آنکه شاید مهم ترین و درعین حال عجیب ترین واکنش به انتشار این خبر نیز به این نکته اشاره داشت که باید منتظر تحولاتی اساسی در کنشگری سیاسی باشیم.

آنجا که علی قلهکی، فعال رسانه ای اصولگرا - برخلاف برخی از همفکرانش که انتشار تصویر دیدار کروبی را وسیله ای برای زیرسوال بردن مشقات حصر قرار دادند- از این نوشت که حسن روحانی برنامه ای جدی و نظامند برای اجرای یک طرح اساسی گشایش سیاسی مدنظر دارد.

این فعال رسانه ای اصولگرا مدعی شد که جلسه 6 ساعته مهدی کروبی با کرباسچی و قوچانی در 30 شهریور 99، مهیاسازی پروسه رفع حصر در 3 ماه آینده است و بر این پایه ادامه داد: گویا حسن روحانی می خواهد در آذر 99 به گشایش سیاسی برسد که البته بعید به نظر می رسد سرانجامی داشته باشد.

مثبت اما دیرهنگاماینکه طرح چنین ادعایی ازجانب یک چهره رسانه ای منتسب به جناح راست با چه انگیزه ای مطرح شده، بحثی است علی الحده اما به هر تفسیر نمی توان این مهم را از قلم انداخت که برفرض تحقق این مساله، مطالبه گشایش سیاسی ، نه اقدامی ویژه از سوی روحانی که مشخصا ازجمله شعارها و وعده های اوست و انجام و عملیاتی ساختنش، وظیفه رییس جمهوری.

فراموش نکنیم که لزوم تحول در فضای سیاسی کشور، نکته ای است که تمامی این 7 سال اخیر - و البته پیش از آن- بارها و بارها از جانب بسیاری از چهره های اصلاح طلب و همچنین اصولگرایان توصیه شده و در این میان، نکته حایز اهمیت دیگر آن است که مصادیق تحقق این وعده انتخاباتی، فهرستی است بلند که تحقق هرکدام می تواند راهگشای بخشی از مشکلات ملت و مملکت باشد.

همین طور باید تاکید کرد که اگرچه رفع حصر تنها مطالبه سیاسی میلیون ها ایرانی نیست که 7 سال پیش و نیز 3 سال پیش، در دو انتخابات سراسری به حسن روحانی رای دادند اما به طور نمادین بهترین شروع برای انجام و عملیاتی کردن چنین راهبردی است.

این میان اما یک نکته را نمی توان از قلم انداخت و آن، اینکه درصورت تحقق این مهم و پایان نزدیک به یک دهه حصر خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، آنچه رخ داده، اتفاقی است مبارک و حایز اهمیت اما دیرهنگام.

هرچند دست کم حسین مرعشی، سخنگوی کارگزاران سازندگی در گفت وگوی مختصر خود با خبرنگار اعتماد ، چندان نسبت به تحقق این ایده خوشبین نبود.

به هر تفسیر اما اینکه پاییز پیش رو -که آخرین پاییز دولت روحانی نیز هست- می توان بالاخره شاهد آن بود که وعده های روحانی پوسته و موانع را شکسته و حیات یابند یا خیر اما پرسشی است که برای یافتن پاسخ آن، باید منتظر آخر پاییز ماند.


کلید واژه ها: ساعت - مهدی کروبی - یک ساعت - حجت الاسلام - سیاسی - کروبی - گذشته - تصویر - دقیقه - هفتمین روز - اصلاح طلب - هزار - مهدی - درست - ایرانیان - بازگشت - دبیرکل - متفاوت - انتشار - هفتمین - تصویری - پشت سر - اصلاح - زندگی - انگشت - مشابه - همیشه - روزی - چهره - حدود

آخرین اخبار سرویس:
نماینده ایران نماد یادبود سازمان ملل را امضا کرد

سه عملی که در نظر امام صادق(ع) عمر را طولانی می کند

نماینده دائم ایران نماد یادبود سازمان ملل را امضا کرد

آخرین وضعیت مرزها؛ از تذکر و احضار مرزبانان آذربایجان و ارمنستان تا تشدید لایه های امنیتی در شمال غرب کشور

ضرورت توجه به معلولان در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی

استفتائات جدید درباره کرونا از رهبر انقلاب

دریافت دانلود منیجر 10.5.2 ADM برای اندروید برترین دانلودمنیجر اندروید

199 سال برنامه ریزی برای ورود به عصر غیبت

تصویر برگزیده امروز اپل

ترور سردار سلیمانی همانند آن است که ایران پمپئو را ترور کند

مارادونا هم تولد پله را تبریک گفت +تصویر

یک حقوقدان: اسامی مخالفان اجرای عدالت در کشور افشا شود

بازنشر/ تصاویر دیدار جمعی از اساتید، فضلا و طلاب نخبه حوزه علمیه قم با رهبر معظم انقلاب 2 آبان 89

بازنشر/ صوت بیانات رهبر انقلاب در دیدار اساتید، فضلا و طلاب نخبه حوزه علمیه قم 2 آبان 89

آبگوشت قمنبید، خورش دیرین اهل قم

علاقه ایوانکا ترامپ به کدو حلوایی +تصاویر

اویس قرنی؛ کسی که به قولی که به مادرش داد عمل کرد

«پانصد صندلی خالی» داستانی از ایستادگی و ایثار

اعلام زمان برگزاری انتخابات هیئت کشتی هرمزگان/ 2 استان در انتظار استعلام صلاحیت ها

وقتی سلبریتی و لاکچری جای مثل ها را می گیرند

طوبی کرمانی؛ از عقل محوری تا جهانی اندیشی

کمک مؤمنانه| از میزهای خدمت تا پویش های مردمی

وحشت آمریکایی ها از واکنش ایران به ترور شهید حاج قاسم سلیمانی + فیلم

ذکر تعجیل فرج رمز نجات بشر است

حقایق کمتر شنیده شده درباره تک چشمی که در آخرالزمان ظهور می کند؛ دجال چه فتنه ای می کند و چگونه کشته می شود؟

اعلام زمان برگزاری انتخابات هیئت کشتی هرمزگان/ 2 استان در انتظار استعلام صلاحیت ها

وقتی سلبریتی و لاکچری جای مثل ها را می گیرند

بیانیه اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی درمحکومیت تحریم های غیرقانونی آمریکا

مدافعان حرم از محمد (ص) تا ظهور مهدی (عج)

قانون و اخلاق؛ خط قرمز انجام وظایف نمایندگی

تصویری از حضور رهبر انقلاب در یک جمع صمیمی و متفاوت

قانون و اخلاق؛ خط قرمز انجام وظایف نمایندگی

آبگوشت قمنبید، خورش دیرین اهل قم

چرایی رویگردانی برخی جمهوری خواهان سرشناس از ترامپ

دانلود مداحی شهادت امام حسن عسکری علیه السلام/ مهدی اکبری

پایگاه بسیج و بسیجیان ظرفیت بسیار خوبی برای کنترل ویروس کرونا است

حاج قاسم دو ساعت قبل از شهادت پیگیر چه موضوعی بود؟ + فیلم

ترتیل صفحه 522 قرآن کریم +فیلم و متن آیات

نوام چامسکی: ترور سردار سلیمانی همانند آن است که ایران پمپئو را ترور کند

اوقات شرعی به افق یاسوج

سفیر ایران در کرواسی: تحریم های ظالمانه آمریکا غیر انسانی است

«دولت تکنوسیاسی» به تسریع بهبود اوضاع لبنان کمک می کند

نگرانی مدیریت شهری تهران از فرصت های طلایی رقیب/ شورای شهری ها به انتظار ثمره کدام عملکردشان هستند؟

دلیل نگاه کردن بایدن به پایین در مناظره

روش درست کردن الکل 70 درصد برای ضـد عفونی کردن دست ها +تصویر

اوقات شرعی سوم آبان در سمنان

مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه شهادت حجت الاسلام صفراُف را تسلیت گفت

نماینده UNDP در تهران با انتشار این عکس تاثیر ماسک زدن را یادآوری کرد

آبگوشت قمنبیت، خورش دیرین اهل قم

آیا تسلیت حجاریان به شجریان «سیاسی» بود؟

علی دهقان سفر رییس کمیته امداد به گلستان

فرمانده نیروی زمینی سپاه در مناطق مرزی غرب: هیچ خطری کشور را تهدید نمی کند

خبر خوب| هزینه اولین سالگرد رحلت پدر شهید زنگویی به امور خیریه اختصاص یافت

تجلیل از خانواده شهدای عرصه نظم و امنیت گلستان+ فیلم

واکسن کرونا عرصه ای جدید برای رقابت بین المللی

برگزاری آزمون استخدامی تامین اجتماعی در کهگیلویه و بویراحمد

پیگیری مسائل دانشجویان ایرانی در بلاروس

نماینده برنامه عمران سازمان متحد در تهران با این عکس دعوت به ماسک زدن کرد

حضور مقام بلند پایه سپاه در محل اصابت راکت ها و موشک های جنگ قره باغ در ایران+عکس

سفر عادی سازان روابط به مسجد الاقصی با هجوم شهرک نشینیان فرقی ندارد

فیلم | بدون تعارف با حامی 67 هزار کودک یتیم

واکنش های بسیار تند به تعیین تکلیف حجاریان برای شجریان

پیکر مفتی دمشق در مسجد جامع اموی تشییع شد

پیگیری مسائل دانشجویان ایرانی در بلاروس

فرمانده نیروی زمینی سپاه از شهرستان خداآفرین بازدید کرد

«بایدن» برنده آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد

انتخاب اعضای اصلی جبهه پایداری با حضور نماینده وزارت کشور

کردستان| ماجرای تعطیلی عروسی مخفیانه و بازداشت داماد در سقز

اسراری درباره سیاهچاله ها

ترامپ از برگزاری جشن هالووین استقبال کرد

مرکز مدیریت حوزه های علمیه تعطیل شد

مانور جهادی تعمیرات شبکه برق سیستان و بلوچستان برگزار شد

مشکلات اقتصادی در صدر دغدغه های ذهنی مردم است

بازنشر/ صوت بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از اساتید، فضلا و طلاب نخبه حوزه علمیه قم 2 آبان 89

تعطیلی مراسم عروسی در سقز،به دلیل نقض محدودیت های کرونایی/ داماد بازداشت شد

هتک حرمت به قرآن کریم در برابر ساختمان پارلمان سوئد

اقامه نماز جمعه در برخی از شهرهای استان

نتیجه انتخابات امریکا تاثیری در منافع ما ندارد

اقامه نماز در برخی از شهرهای استان

برگزاری آزمون استخدامی تامین اجتماعی در کهگیلویه و بویراحمد

پائولو مالدینی تولد 80 سالگی پله را تبریک گفت + عکس

برگزاری آزمون استخدامی تامین اجتماعی در کهگیلویه و بویراحمد

هتک حرمت به قرآن کریم در برابر ساختمان پارلمان سوئد

برای مدیرعاملی سه گزینه در نظر گرفته شده است / برگزاری جلسه هیات مدیره قطعی نیست

نگرانی از اسلام هراسی در ملبورن در پی مثبت شدن تست کرونای دانش آموز مسلمان

بیگانگی از والدین چیست؟

پلوسی: کرونا در رویا و خیال واهی ترامپ مهار شده است

امام جمعه خرمشهر: تحریم تسلیحاتی لغو شد

پلوسی: به خیال واهی ترامپ ، کرونا در آمریکا مهار شد

دانلود مداحی شهادت امام حسن عسکری علیه السلام/ حسین سیب سرخی

پلوسی: ترامپ خیال کرده که کرونا را مهار کرده است

دو پیشگوی بزرگ انتخابات آمریکا درباره نتیجه انتخابات امسال چه می گویند؟

مجلس عزاداری شهادت حضرت امام حسن عسکری(ع) در دفتر آیت الله شبیری زنجانی برگزار می شود

فیلم | مطالبه گری امام جمعه جوان و جهادی

اصلاح ساختار بودجه، از پیشنهادات 62 گانه بذرپاش تا وعده نوبخت

اعضای جدید شورای مرکزی حزب پایداری انتخاب شدند

هفته هفتم کورس سوارکاری آق قلا برگزار شد

حضور فرمانده نیروی زمینی سپاه در مناطق مرزی خداآفرین

چند نکته مهم برای مقابله با اگزمای پوستی ناشی از مصرف مواد ضد عفونی کننده

آیا همچنان ترامپ آرای رهبران دینی را به نفع خود دارد؟

گشایش سیاسی در پاییز؟

گشایش سیاسی در پاییز؟