مطالب مرتبط:
تصاویر | عکس های آرشیوی از عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر
رمز موفقیت دیپلماسی ما کنشگری و به چالش کشیدن نظام جهانی است
فرماندار بوشهر: روحیه همدلی و انسجام دوران دفاع مقدس نیاز ضروری کشور است
دفاع مقدس؛ عرصه بزرگ نمایش همدلی
عملیات احداث 2 بیمارستان جدید در استان اردبیل تسریع می شود
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 08:152020-09-22سياسي

همدلی و انسجام؛ رمز موفقیت عملیات بیت المقدس


ایرنا- عملیات بیت المقدس که با عنوان طرح عملیات کربلا 3 طرح ریزی شد، یکی از طولانی ترین نبردها در طول جنگ تحمیلی به شمار می آید که با شرکت یگان های عمده از ظفرمندان ارتش، - تهران- ایرنا- عملیات بیت المقدس که با عنوان طرح عملیات کربلا 3 طرح ریزی شد، یکی از طولانی ترین نبردها در طول جنگ تحمیلی به شمار می آید که با شرکت یگان های عمده از ظفرمندان ارتش، دلاورمردان بسیج و سپاه، سنگرسازان بی سنگر جهاد سازندگی و دیگر نیروهای مردمی از دهم اردیبهشت تا سوم خرداد 1361 خورشیدی در جنوب غربی اهواز انجام گرفت و سرانجام با همدلی، هماهنگی و انسجام رزمندگان اسلام و پشتیبانی خوب ملت به پیروزی رسید.

آغاز جنگ تحمیلی در شهریور 1359 خورشیدی باعث شد تا نیروهای بعثی تجاوزهای بسیاری به مرزهای مختلف ایران داشته باشند که با استقامت و دلاورمردی های رزمندگان اسلام مواجه شدند و آنها در عملیات هایی سرنوشت ساز در برابر دشمن بعث ایستادند تا ذره ای از خاک وطن را به تاراج نبرند؛ عملیات هایی که نقش تعیین کننده ای در عقب راندن متجاوزان داشت و عملیات بیت المقدس به عنوان یکی از آنها مهم و تاثیرگذار بود که در جریان آن خرمشهر آزاد و برتری نظامی ایران به جهان اثبات شد.

طرح عملیات در طراحی عملیات بیت المقدس تهاجم از طریق عبور از رودخانه کارون و پیشروی به طرف مرز بین المللی و سپس آزادسازی خرمشهر مدنظر قرار گرفت و چنین استدلال می شد که حمله به جناح دشمن که عمدتاً به سمت شمال آرایش گرفته بودند، عامل موفقیت عملیات است.

شکستن خطوط اولیه دشمن و عبور از رودخانه و گرفتن سرپل در غرب کارون تا جاده آسفالته اهواز – خرمشهر به عنوان اهداف مرحله اول و ادامه پیشروی به سمت مرز و تامین خرمشهر به عنوان اهداف مرحله دوم تعیین شدند.

بنابراین سه محور عملیاتی انتخاب شدند که محور شمالی را قرارگاه قدس با عبور از رودخانه کرخه در اختیار داشت، محور میانی را قرارگاه فتح با عبور از رودخانه کارون و پیشروی به سمت جاده اهواز – خرمشهر در دست گرفت و قرار شد که محور جنوبی در دست قرارگاه نصر باشد که با عبور از کارون و پیشروی به طرف خرمشهر، اهداف این عملیات را اجرایی کنند.

این عملیات مدت کمی بعد از عملیات فتح المبین شروع شد، چنانکه امیر دریادار سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش در خصوص آن می گوید: فاصله بین 2 عملیات فتح المبین و بیت المقدس تنها یک ماه بود.

در حالی که برای آماده شدن در این عملیات بزرگ نیاز به زمان بیشتری وجود داشت اما نیروهای مسلح ما در کمتر از یک ماه بعد از عملیات فتح المین، عملیات بزرگ دیگری به نام بیت المقدس را رقم زدند.

اجرا و هدایت عملیات با توجه به طراحی که برای عملیات صورت گرفته بود در روز جمعه 10 اردیبهشت 1361خورشیدی ساعت 30 دقیقه پس از نیمه شب عملیات بیت المقدس آغاز شد که قرارگاه سرفرماندهی کربلا با صدور رمز بسم الله الرحمن الرحیم، بسم الله القاسم الجبارین، یا علی ابن ابیطالب(ع) به قرارگاه های قدس، نصر و فتح دستور اجرای نبرد را جهت آغاز یورش به دشمن اعلام کرد.

این عملیات در چهار دوره زمانی ادامه داشت که در مرحله اول محور قرارگاه قدس (شمال کرخه کور) پیشروی نیروها به سختی امکان پذیر بود و در این میان تنها تیپ های 43 بیت المقدس و 41 ثارالله موفق شدند از مواضع دشمن عبور کنند.

در محور قرارگاه فتح، یگان های ایرانی ضمن عبور از رودخانه به سرعت خود را به جاده اهواز - خرمشهر رساندند.

الحاق کامل قرارگاه نصر با قرارگاه فتح و هم چنین تصرف اهداف مرحله اول قرارگاه قدس در دستور کار عملیات شب دوم قرار گرفت که با انجام آن تا حدودی اهداف مورد نظر محقق شد تا این که سرانجام پس از پنج روز، جاده اهواز - خرمشهر از کیلومتر 68 تا کیلومتر 103 تثبیت و تمام رخنه ها ترمیم شد.

مرحله دوم در ساعت 22:30 روز 16 اردیبهشت آغاز شد.

نیروهای قرارگاه فتح در همان ساعات اولیه به جاده مرزی رسیدند.

یگان های قرارگاه نصر نیز با اندکی تاخیر و تحمل فشارهای دشمن به مرز رسیده و به قرارگاه فتح ملحق شدند.

دشمن با مشاهده جهت پیشروی نیروهای ایران به طرف مرز، لشکر های 5 و 6 خود را عقب کشید.

در پی این عقب نشینی نیروهای قرارگاه قدس ضمن تعقیب نیروهای دشمن، تعدادی از آن ها را که از قافله عقب مانده بودند، به اسارت خود درآوردند.

در مرحله سوم نیز قرارگاه نصر که متشکل از چهار تیپ مستقل سپاه پاسداران و 2 تیپ ارتش بودند، در آخرین ساعات 19 اردیبهشت 1361خورشیدی عملیات خود را آغاز کردند.

مرحله چهارم عملیات نیز در ساعت 22:30 یکم خرداد 1361 خورشیدی با هدف تلاش برای آزادی سازی خرمشهر با رمز بسم الله القاسم الجبارین یا محمد بن عبدالله (ع) آغاز شد.

نیروهای بعثی در مقابل تک غافلگیرکننده نیروهای ایرانی در منطقه خرمشهر و پل نو مجبور به ترک خاکریزهای دفاعی خود یکی پس از دیگر شده و ساعت چهار و 30 دقیقه بامداد دوم خرداد 1361 خورشیدی جاده آسفالته شلمچه– خرمشهر (جاده پل نو) در محدوده منطقه قرارگاه نصر 3، فجر 3 و فتح آزاد شد.

با تصرف جاده مرزی پاسگاه خین و پاسگاه مرزی، ارتباط زمینی دشمن با خرمشهر قطع شد و شهر عملاً به محاصره در آمد.

در برابر تک سریع و غافلگیرکننده نیروهای اسلام، دشمن دچار وحشت و سرگردانی شدید شد و نتوانست عکس العمل مناسبی نشان دهد.

ارتباط یگان های دشمن با یکدیگر قطع شد و فرار افسران، درجه داران و سربازان از منطقه خرمشهر گویای از هم پاشیدگی سازمان یگان های دشمن در خرمشهر بود.

در دوم خرداد قرارگاه کربلا به هدف خود که احاطه کامل خرمشهر بود، رسید و این شهر بدون تردید در آستانه سقوط قرار گرفت و ساعت 11 صبح روز بعد در حالی که درگیری شدیدی میان نیروهای قرارگاه نصر و نیروهای بعثی در شمال نهر خین جریان داشت، یگان های قرارگاه فتح از سمت غرب و خیابان کشتارگاه به سهولت وارد خرمشهر شدند.

در ناحیه گمرک خرمشهر در کنار اروند مقاومت اندکی وجود داشت که به سرعت منهدم شد.

ساعت 12 روز سوم خرداد نیروهای ایرانی از سه طرف شمال، شرق و غرب وارد خرمشهر شدند و نیروهای بعثی راهی جز تسلیم یا اسارت نداشتند.

بنابراین در ساعت 14، خرمشهر به طور کامل تصرف و پرچم ایران بر فراز مسجد جامع و پل تخریب شده خرمشهر به اهتزاز درآمد و این شهر که ساعت چهار بعد از ظهر چهارم آبان­ 1359 خورشیدی به اشغال دشمن درآمده بود.

سرانجام ساعت 14و 20 دقیقه سوم خرداد 1361خورشیدی پس از 19 ماه اسارت، به دست فرزندان غیور این مرز و بوم که برای رهایی این شهر از چنگال متجاوز سر از پا نمی شناختند و خون پاکشان را بی دریغ نثار کرده بودند، آزاد شد.

فتح خرمشهر آنچنان سترگ بود که دستگاه های تبلیغاتی و مطبوعات غرب را مجبور ساخت تا به این پیروزی بزرگ اعتراف کرده، آن را ضربه مهلک و راهبردی بر پیکر ارتش بعثی تلقی کنند.

از جمله فاینشنال تایمز نوشت: سقوط خرمشهر و اسارت هزاران سرباز عراقی را فقط می توان یک شکست فاجعه آمیز دانست و ارتش عراق تحقیر ناشی از آن را نمی تواند فراموش کند.

ارتش عراق، توانست خرمشهر را پس از یک ماه جنگ شدید و تحمل تلفات سنگین به تصرف خود در آورد، در حالی که ایرانیان، پس از یک حمله که کمتر از 2 روز به طول انجامید، آن را باز پس گرفتند و این عمل، افزون بریک ضربه استراتژیک، از نظر روانی، ضربه بزرگی به ارتش عراق وارد کرد.

دستاوردهای نظامی و سیاسی طی عملیات بیت المقدس پنج هزار و 38 کیلومتر مربع از اراضی اشغال شده از جمله شهرهای خرمشهر و هویزه و نیز پادگان حمید و جاده اهواز – خرمشهر آزاد شدند.

علاوه بر این رزمندگان اسلام شهرهای اهواز، حمیدیه و سوسنگرد از تیررس توپخانه دشمن خارج کردند.

همچنین 180 کیلومتر از خط مرزی تامین شد و با فتح خرمشهر، برتری نظامی ایران بر عراق مورد تایید کارشناسان و تحلیل گران نظامی قرار گرفت زیرا در جریان این عملیات حدود 19 هزار تن از نیروهای دشمن به اسارت درآمده و بالغ بر 16 هزار تن کشته و زخمی شدند.

نیروهای بعثی به درستی دریافتند که دستیابی به اهداف توسعه طلبانه و تجاوزکارانه اشان در ایران با توسل به قدرت نظامی، تهاجم و تجاوز مسلحانه، امری ناشدنی بوده و ناگزیر از چشم پوشی از آن هستند و 20 روز پس از پایان عملیات رژیم بعثی شکست خفت بار خود را در این نبرد و به ویژه از دست دادن خرمشهر، یک اقدام تاکتیکی با عقب نشینی اختیاری بیان کرد.

بنابراین با پایان گرفتن نبرد بیت المقدس، جنگ تحمیلی وارد مرحله جدیدی شد؛ مرحله ای که نیروهای بعثی در وضعیت انفعالی و رزمندگان اسلام در موضع قدرت نظامی قرار گرفته و برای وادار کردن متجاوز به پذیرش تمامی شرایط ایران برای خاتمه جنگ، به نبردهای برون مرزی دست زدند.


کلید واژه ها: عملیات بیت المقدس - عملیات - بیت المقدس - طولانی ترین - جنگ تحمیلی - رزمندگان - خورشیدی - طولانی - جهاد سازندگی - یکی از - اسلام - کربلا - رمز موفقیت - سنگرسازان - سوم خرداد - شرکت - اردیبهشت - سنگر - عمده - استقامت - سازندگی - هماهنگی - موفقیت - پیروزی - سرنوشت - شهریور - مختلف - اهواز - مردمی - ایران

آخرین اخبار سرویس:
نماینده ایران نماد یادبود سازمان ملل را امضا کرد

سه عملی که در نظر امام صادق(ع) عمر را طولانی می کند

نماینده دائم ایران نماد یادبود سازمان ملل را امضا کرد

آخرین وضعیت مرزها؛ از تذکر و احضار مرزبانان آذربایجان و ارمنستان تا تشدید لایه های امنیتی در شمال غرب کشور

ضرورت توجه به معلولان در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی

استفتائات جدید درباره کرونا از رهبر انقلاب

دریافت دانلود منیجر 10.5.2 ADM برای اندروید برترین دانلودمنیجر اندروید

199 سال برنامه ریزی برای ورود به عصر غیبت

تصویر برگزیده امروز اپل

ترور سردار سلیمانی همانند آن است که ایران پمپئو را ترور کند

مارادونا هم تولد پله را تبریک گفت +تصویر

یک حقوقدان: اسامی مخالفان اجرای عدالت در کشور افشا شود

بازنشر/ تصاویر دیدار جمعی از اساتید، فضلا و طلاب نخبه حوزه علمیه قم با رهبر معظم انقلاب 2 آبان 89

بازنشر/ صوت بیانات رهبر انقلاب در دیدار اساتید، فضلا و طلاب نخبه حوزه علمیه قم 2 آبان 89

آبگوشت قمنبید، خورش دیرین اهل قم

علاقه ایوانکا ترامپ به کدو حلوایی +تصاویر

اویس قرنی؛ کسی که به قولی که به مادرش داد عمل کرد

«پانصد صندلی خالی» داستانی از ایستادگی و ایثار

اعلام زمان برگزاری انتخابات هیئت کشتی هرمزگان/ 2 استان در انتظار استعلام صلاحیت ها

وقتی سلبریتی و لاکچری جای مثل ها را می گیرند

طوبی کرمانی؛ از عقل محوری تا جهانی اندیشی

کمک مؤمنانه| از میزهای خدمت تا پویش های مردمی

وحشت آمریکایی ها از واکنش ایران به ترور شهید حاج قاسم سلیمانی + فیلم

ذکر تعجیل فرج رمز نجات بشر است

حقایق کمتر شنیده شده درباره تک چشمی که در آخرالزمان ظهور می کند؛ دجال چه فتنه ای می کند و چگونه کشته می شود؟

اعلام زمان برگزاری انتخابات هیئت کشتی هرمزگان/ 2 استان در انتظار استعلام صلاحیت ها

وقتی سلبریتی و لاکچری جای مثل ها را می گیرند

بیانیه اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی درمحکومیت تحریم های غیرقانونی آمریکا

مدافعان حرم از محمد (ص) تا ظهور مهدی (عج)

قانون و اخلاق؛ خط قرمز انجام وظایف نمایندگی

تصویری از حضور رهبر انقلاب در یک جمع صمیمی و متفاوت

قانون و اخلاق؛ خط قرمز انجام وظایف نمایندگی

آبگوشت قمنبید، خورش دیرین اهل قم

چرایی رویگردانی برخی جمهوری خواهان سرشناس از ترامپ

دانلود مداحی شهادت امام حسن عسکری علیه السلام/ مهدی اکبری

پایگاه بسیج و بسیجیان ظرفیت بسیار خوبی برای کنترل ویروس کرونا است

حاج قاسم دو ساعت قبل از شهادت پیگیر چه موضوعی بود؟ + فیلم

ترتیل صفحه 522 قرآن کریم +فیلم و متن آیات

نوام چامسکی: ترور سردار سلیمانی همانند آن است که ایران پمپئو را ترور کند

اوقات شرعی به افق یاسوج

سفیر ایران در کرواسی: تحریم های ظالمانه آمریکا غیر انسانی است

«دولت تکنوسیاسی» به تسریع بهبود اوضاع لبنان کمک می کند

نگرانی مدیریت شهری تهران از فرصت های طلایی رقیب/ شورای شهری ها به انتظار ثمره کدام عملکردشان هستند؟

دلیل نگاه کردن بایدن به پایین در مناظره

روش درست کردن الکل 70 درصد برای ضـد عفونی کردن دست ها +تصویر

اوقات شرعی سوم آبان در سمنان

مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه شهادت حجت الاسلام صفراُف را تسلیت گفت

نماینده UNDP در تهران با انتشار این عکس تاثیر ماسک زدن را یادآوری کرد

آبگوشت قمنبیت، خورش دیرین اهل قم

آیا تسلیت حجاریان به شجریان «سیاسی» بود؟

علی دهقان سفر رییس کمیته امداد به گلستان

فرمانده نیروی زمینی سپاه در مناطق مرزی غرب: هیچ خطری کشور را تهدید نمی کند

خبر خوب| هزینه اولین سالگرد رحلت پدر شهید زنگویی به امور خیریه اختصاص یافت

تجلیل از خانواده شهدای عرصه نظم و امنیت گلستان+ فیلم

واکسن کرونا عرصه ای جدید برای رقابت بین المللی

برگزاری آزمون استخدامی تامین اجتماعی در کهگیلویه و بویراحمد

پیگیری مسائل دانشجویان ایرانی در بلاروس

نماینده برنامه عمران سازمان متحد در تهران با این عکس دعوت به ماسک زدن کرد

حضور مقام بلند پایه سپاه در محل اصابت راکت ها و موشک های جنگ قره باغ در ایران+عکس

سفر عادی سازان روابط به مسجد الاقصی با هجوم شهرک نشینیان فرقی ندارد

فیلم | بدون تعارف با حامی 67 هزار کودک یتیم

واکنش های بسیار تند به تعیین تکلیف حجاریان برای شجریان

پیکر مفتی دمشق در مسجد جامع اموی تشییع شد

پیگیری مسائل دانشجویان ایرانی در بلاروس

فرمانده نیروی زمینی سپاه از شهرستان خداآفرین بازدید کرد

«بایدن» برنده آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد

انتخاب اعضای اصلی جبهه پایداری با حضور نماینده وزارت کشور

کردستان| ماجرای تعطیلی عروسی مخفیانه و بازداشت داماد در سقز

اسراری درباره سیاهچاله ها

ترامپ از برگزاری جشن هالووین استقبال کرد

مرکز مدیریت حوزه های علمیه تعطیل شد

مانور جهادی تعمیرات شبکه برق سیستان و بلوچستان برگزار شد

مشکلات اقتصادی در صدر دغدغه های ذهنی مردم است

بازنشر/ صوت بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از اساتید، فضلا و طلاب نخبه حوزه علمیه قم 2 آبان 89

تعطیلی مراسم عروسی در سقز،به دلیل نقض محدودیت های کرونایی/ داماد بازداشت شد

هتک حرمت به قرآن کریم در برابر ساختمان پارلمان سوئد

اقامه نماز جمعه در برخی از شهرهای استان

نتیجه انتخابات امریکا تاثیری در منافع ما ندارد

اقامه نماز در برخی از شهرهای استان

برگزاری آزمون استخدامی تامین اجتماعی در کهگیلویه و بویراحمد

پائولو مالدینی تولد 80 سالگی پله را تبریک گفت + عکس

برگزاری آزمون استخدامی تامین اجتماعی در کهگیلویه و بویراحمد

هتک حرمت به قرآن کریم در برابر ساختمان پارلمان سوئد

برای مدیرعاملی سه گزینه در نظر گرفته شده است / برگزاری جلسه هیات مدیره قطعی نیست

نگرانی از اسلام هراسی در ملبورن در پی مثبت شدن تست کرونای دانش آموز مسلمان

بیگانگی از والدین چیست؟

پلوسی: کرونا در رویا و خیال واهی ترامپ مهار شده است

امام جمعه خرمشهر: تحریم تسلیحاتی لغو شد

پلوسی: به خیال واهی ترامپ ، کرونا در آمریکا مهار شد

دانلود مداحی شهادت امام حسن عسکری علیه السلام/ حسین سیب سرخی

پلوسی: ترامپ خیال کرده که کرونا را مهار کرده است

دو پیشگوی بزرگ انتخابات آمریکا درباره نتیجه انتخابات امسال چه می گویند؟

مجلس عزاداری شهادت حضرت امام حسن عسکری(ع) در دفتر آیت الله شبیری زنجانی برگزار می شود

فیلم | مطالبه گری امام جمعه جوان و جهادی

اصلاح ساختار بودجه، از پیشنهادات 62 گانه بذرپاش تا وعده نوبخت

اعضای جدید شورای مرکزی حزب پایداری انتخاب شدند

هفته هفتم کورس سوارکاری آق قلا برگزار شد

حضور فرمانده نیروی زمینی سپاه در مناطق مرزی خداآفرین

چند نکته مهم برای مقابله با اگزمای پوستی ناشی از مصرف مواد ضد عفونی کننده

آیا همچنان ترامپ آرای رهبران دینی را به نفع خود دارد؟

همدلی و انسجام؛ رمز موفقیت عملیات بیت المقدس

همدلی و انسجام؛ رمز موفقیت عملیات بیت المقدس