مطالب مرتبط:
گزارش| سردرگمی روح لطیف کودکان در هیاهوی فضای مجازی؛ وقتی غفلت والدین آینده کودک را به چالش می کشد
خواص خرمالو و تاثیر آن بر رشد کودکان
خواص خرمالو و تاثیر آن بر رشد کودکان
خواص خرمالو و تاثیر آن بر رشد کودکان
رشد اقتصادی جهان تا اواسط سال 2021به سطوح پیش از پاندمی برمی گردد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 08:102020-09-22پزشكي

غفلت از خشونت رو به رشد علیه کودکان


ایرنا- غفلت از خشونت علیه کودکان به عنوان یکی از رایج ترین انواع کودک آزاری شامل تامین نشدن نیازهای اساسی کودک مانند دریافت نکردن غذای کافی، - پوشاک، بهداشت و مراقبت است که به دلیل فرایند پیچیده بررسی و بروز آن نمی توان آمار دقیق در این زمینه ارائه کرد.

خشونت علیه کودکان و زنان همیشه به عنوان بدترین و خشن ترین انواع خشونت های خانگی مطرح بوده و علل شکل گیری و راه های جلوگیری از آن نیز یکی از موضوعات جذاب برای تحلیلگران و پژوهشگران علوم اجتماعی و جامعه شناسان است.

جامعه شناسان و روانشناسان بر این عقیده اند که فشارهای زندگی مدرن، مشکلات اقتصادی و معیشتی و عدم توانایی افراد برای مقابله با آنها و عدم برخورداری از مهارت های زندگی موجب رشد خشونت در جامعه شده است.

کاهش آستانه تحمل افراد، عدم توانایی کنترل بر رفتار و گفتار در زمان بروز عصبانیت و هیجانات، حوادث دلخراش ناشی از درگیری های خیابانی و خشونت های خانگی را رقم زده است.

از جمله قربانیان خشونت های خانگی که جزو بی دفاع ترین ها و مظلوم ترین افراد محسوب می شوند، کودکان هستند که هر از گاهی با رسانه ای شدن یکی از شمار فراوان این دست حوادث دل هر خواننده و شنونده ای به درد می آید.

کودکان قربانی خشونت و بی ثباتی والدین خود می شوند و زخم های این بی مبالاتی ها و رفتارهای غیرانسانی بر تن و روحشان اثر ماندگار و قابل مشاهده می گذارد.

هرچه جامعه و زندگی صنعتی رو به جلو حرکت می کند آسیب ها و عوارض این روند در جامعه پررنگ تر شده و حتی تغییر شکل می یایند به طوری که تا دیروز بیشترین جنبه مشهود و شناخته شده آن میان مردم، خشونت فیزیکی و جسمی بود در حالی که امروزه کارشناسان، دست اندرکاران و متولیان این حوزه، چهره دیگری از این خشونت را معرفی می کنند.

"غفلت" یا "ˈبی توجهی" روی دیگر سکه خشونت علیه کودکان است که اخیرا رشد و گسترش آن بین خانواده ها سرعت گرفته است، این روزها روح و روان بیشتر کودکان آثار بی توجهی و غفلتی را متحمل می شود که به مراتب سخت تر و بی رحمانه تر است و تعاریف قانونی هم برای آن به صورت شفاف وجود ندارد.

بی توجهی به نیازهای اساسی کودکان، عدم رسیدگی به خواسته های به حق آنان، بی توجهی به تعلیم و تربیت و پرورش کودکان، رها کردن آنان در جامعه و بی مسوولیتی والدین نسبت به نحوه گذران اوقات فراغت کودکان از اشکال گوناگون غفلت و بی توجهی هستند.

والدینی که با تهیه لپ تاپ، تبلت، گوشی تلفن همراه و امثال آن بدون هیچگونه نظارت و کنترل خود را از حضور کودک در نزدیکی شان راحت می کنند، بزرگترین ظلم و خشونت را علیه او مرتکب می شوند.

مادری که غذا دادن به کودک را به تاخیر انداخته و گرسنگی طولانی را به وی تحمیل می کند، پدری که هیچ تلاشی برای تربیت فرزندش نمی کند و زمانی را به این امر اختصاص نمی دهد، خانواده ای که کودک را از فرستادن به مهد کودک و آموزش های معمول جامعه محروم می کند، والدینی که مراقبت و نگهداری از فرزند را در فصول سرد سال برای جلوگیری از ابتلا به بیماری ها انجام نمی دهند از مصادیق بارز غفلت و کودک آزاری محسوب می شوند.

امروزه به دلیل فشارهای اقتصادی و معیشتی، فعالیت اقتصادی و کار پدران به تنهایی به همه نیازهای خانواده پاسخ نمی دهد و افزایش هزینه های زندگی اشتغال مادران در بیرون از خانه را به ضرورتی اجتناب ناپذیر تبدیل کرده است.

چنین مادری با به دنیا آمدن نوزادش، نمی تواند وی را به راحتی از شیر خود تغذیه کند و با بودن در کنار نوزاد حس امنیت و آرامش او را در ماه های اولیه تامین کند.

این هم گونه دیگری از غفلت و بی توجهی به کودکان محسوب می شود که خواسته یا ناخواسته سلامت جسمی، روحی و اجتماعی کودک و در دراز مدت آینده و سرنوشت زندگی مشترک او را تحت تاثیر قرار می دهد.

غفلت، نوعی محرومیت کودک از حقوق قطعی معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی در این زمینه گفت: در دنیای پیشرفته امروز دیگر کودک آزاری تنها محدود به کتک زدن، سیاهی و کبودی بدن کودک و تعرض و آزار جنسی و امثال آن نیست بلکه دسته بندی های جدید و البته مهمی به این پدیده و نوع خشونت افزوده شده است.

غلامحسین حقدادی افزود: کودک آزاری عاطفی یکی از رایج ترین نوع کودک آزاری در دنیای امروز است که شامل بی توجهی، قهر و محرومیت از عاطفه یا بدرفتاری روانی شامل فحاشی و از بین بردن اعتماد به نفس کودک می شود که در گذشته از آن به عنوان روش تربیتی یاد می شد اما روش درستی نیست.

وی ادامه داد: اصلی ترین نوع کودک آزاری در دنیای کنونی غفلت و مصامحه است که در یک کلام به معنای بی توجهی و عدم احقاق حقوق حقه کودک که برگردن والدین است، می باشد.

معاون بهزیستی خراسان رضوی گفت: کودک نمی تواند از خود دفاع کند و باید اسباب و ملزومات حیات و زیست را والدین برایش فراهم کنند اما گاهی در انجام وظایف خود غفلت و مصامحه می کنند.

وی افزود: عدم رسیدگی به تغذیه کودک، عدم پیگیری آموزش و ثبت نام وی در مدرسه، نزدن واکسن و انجام ندادن مراقبتهای بهداشتی لازم، رها کردن و بی توجهی به تامین امکانات مورد نیاز کودک برای زیست و تغذیه از مهمترین و شایع ترین مصادیق غفلت است.

حقدادی ادامه داد: به تعبیر دیگر هر نیازی که در حوزه تربیتی، تغذیه ای، بهداشتی و رفاهی برای کودک از سوی والدین تامین نشود مصداق غفلت است.

60 درصد گزارشات کودک آزاری مصداق غفلت است معاون بهزیستی خراسان رضوی با اشاره به شیوع این مدل کودک آزاری گفت: به شکل معمول عمده ترین و شایع ترین کودک آزاری در کشور و این استان که معادل بیش از 60 درصد از گزارشات کودک آزاری را به خود اختصاص داده، غفلت است.

وی افزود: در خراسان رضوی در هر سه بخش خطوط مداخله در آسیب، خدمات سیار و اورژانس اجتماعی با 123 بیشترین میزان گزارش را غفلت به خود اختصاص داده است.

حقدادی ادامه داد: در کودک آزاری از نوع غفلت، سهم والدین بیش از 90 درصد و سهم بقیه مسوولان نگهداری از کودک حدود 10 درصد است.

افزایش 3.

5 برابری گزارش کودک آزاری وی با بیان اینکه امسال گزارش کودک آزاری در خراسان رضوی نسبت به پارسال 3.

5 برابر افزایش داشته است گفت: طی سه ماه نخست امسال هزار و 850 گزارش مردمی از وقوع کودک آزاری در تماس با بهزیستی استان ثبت شده که این شمار در مدت مشابه پارسال 504 مورد بوده است.

معاون بهزیستی خراسان رضوی افزود: البته این افزایش نشانه افزایش شیوع کودک آزاری نیست بلکه حاکی از افزایش شناخت مردم از بهزیستی و مرکز اورژانس اجتماعی و شماره تلفن 123 است.

وی ادامه داد: بسیاری از موارد گزارش شده کودک آزاری با ارائه مشاوره تلفنی مددکاران حل و رفع شده است و در سه ماه نخست امسال شمار ماموریت و اعزام نیرو برای رسیدگی به کودک آزاری حاد نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش داشته است.

حقدادی گفت: شمار ماموریت و خدمات سیار در سال گذشته 530 مورد بود که امسال با کاهش 25 درصدی به 380 مورد رسیده است.

وی افزود: در مجموع طی سال گذشته 2 هزار و 260 مورد کودک آزاری در این استان که منجر به حضور تیم مددکار و عملیات امداد اجتماعی شده به ثبت رسیده است.

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی با بیان اینکه شیوع کرونا و اعلام شماره 123 برای پاسخگویی به مشکلات خانوادگی و مسائل ناشی از بیماری کووید 19 موجب افزیش تماس با این مرکز شده است ادامه داد: شمار تماسها با مرکز اورژانس اجتماعی و خط 123 در پنج ماه گذشته 34 هزار و 500 مورد بوده در حالی که این تعداد طی مدت مشابه پارسال چهار هزار و 200 مورد بوده است.

وی گفت: آمار ثبت شده نشان از افزایش هشت برابری تماسهای مردمی با خط 123 بهزیستی خراسان رضوی دارد.

شیوع غفلت آموزشی مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی نیز با بیان اینکه افزایش غفلت نسبت به سایر انواع خشونت های جسمی و جنسی علیه کودکان به خاطر ناآگاهی و کوتاهی نسبت به کودک است گفت: انگیزه خشونت و آسیب در معنای عام همانند سایر انواع کودک آزاری ها در پدیده غفلت وجود ندارد.

حمیدرضا پوریوسف افزود: فراهم نکردن محیط تربیتی و فضای شاد برای کودکان، عدم توجه به نیازهای بهداشتی، آموزشی، غذایی، امنیتی و آرامش برای کودکان از مصادیق غفلت و کوتاهی نسبت به آنان است و آسیب های متعدد را برای آنها به همراه دارد.

وی ادامه داد: در این میان غفلت آموزشی شیوع فراوان دارد و ضرورت آموزش و تحصیل کودکان در برخی والدین کم اهمیت انگاشته می شود.

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: حتی انتظارات زیاد آموزشی نیز می تواند نوعی غفلت محسوب شود زیرا کودک در شرایط سنی قرار دارد که بازی های کودکانه برایش لازم است حال آنکه برخی والدین انتظار فراگیری حجم بسیاری از مواد آموزشی را از وی دارند.

وی با بیان اینکه مهمترین عامل پیشگیری از غفلت آموزشی، آگاهی بخشی به جامعه و توسعه امکانات و فضاهای آموزشی در مناطق مختلف است افزود: مردم باید بدانند اگر کودکی در سن مدرسه توسط والدین خود راهی مدرسه نمی شود باید آن را به اورژانس اجتماعی گزارش دهند.

پوریوسف ادامه داد: توسعه تجهیزات و امکانات آموزشی نیز از مواردی است که می تواند با تسهیل تحصیل در مناطق مختلف موجب شود کودکان بازمانده از تحصیل به کلاس درس بروند.


کلید واژه ها: خشونت علیه کودکان - خشونت - کودک - کودکان - جامعه - مهارت های زندگی - مشکلات اقتصادی - خشونت در جامعه - گیری - علیه - توان - علوم اجتماعی - یکی از - روانشناسان - زندگی - انواع - افراد - کودک آزاری - پژوهشگران - برخورداری - اجتماعی - اقتصادی - خیابانی - عصبانیت - مقابله - معیشتی - مشکلات - بهداشت - درگیری - دلخراش

آخرین اخبار سرویس:
بررسی عملکرد یک دارو در مقابله با جهش ژنتیکی عامل سرطان

نتایج نهایی آزمون ارشد علوم پزشکی اعلام شد/تشریح جزییات ثبت نام

داروخانه های توزیع کننده انسولین  

محدودیت استفاده از لوازم آرایشی در شرایط کرونایی

بهترین آرایش با لباس شب مشکی

روند افزایشی شیوع کرونا در کردستان/شمار جانباختگان به 618 نفر رسید

آمار کرونای اصفهان 5 آبان ماه؛ 22 فوتی و 216 ابتلای جدید

انجام بیش از 82 هزار تست کرونا در مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد

اعلام فهرست داروخانه های منتخب برای توزیع انسولین  

معایب صدای سشوار و جارو برقی برای نوزاد

تاثیر کورتن بر ابتلا به پوکی استخوان در بیماران کرونایی

رومیزی که دستور غذا پیشنهاد می کند

ابتلا و مرگ و میر کرونا در 15 استان کشور صعودی است + جدول

هزینه تخت های آی سی یو به خاطر گرانی تجهیزات بالا است

34بیمار جدید کرونایی در زنجان شناسایی شد/فوت هفت نفر در 24 ساعت

ابتلا 40 درصد از زنان بالای 50 سال به پوکی استخوان

توصیه های مهم تغذیه ای برای پیشگیری از کرونا | باید قرص ویتامین C بخوریم؟

جسد فوت شدگان ناشی از کرونا چقدر خطرناک است؟

ماسک و فاصله گذاری اجتماعی دو سلاح انسان ها در برابر کروناست

نقش کاردرمانگران در بازتوانی بیماران کرونایی

بروز موج گسترده کرونا در سیستان و بلوچستان قابل مهار نیست / آمادگی برای پذیرش موج جدید بیماران ایجاد شد

هوش مالی فرزندان خود را افزایش دهید

اجرای طرح «آمران سلامت» در همدان

بازدید معاون درمان وزارت بهداشت، از بیمارستان های مختص کرونا در کرمان

شناسایی 239 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کردستان/694 بیمار کرونایی در استان بستری هستند

نقش مؤثر کاردرمانگر در بازتوانی و بازگشت بیماران کرونایی به زندگی

1.2 میلیون ایرانی صرع دارند/اصلی ترین علت بروز صرع

واکسن آنفلوآنزا هنوز در هیچ یک از داروخانه های البرز توزیع نشده است

دانستنی هایی درباره پوکی استخوان

توصیه های طلایی به مبتلایان صرع در پاندمی کرونا

لزوم توجه بیشتر به راه های پیشگیری از پوکی استخوان

شایع ترین دلایل استرس در ایام کرونا چه مواردی بوده است؟!

افزایش روند ابتلا و بستری بیماران کرونایی در خراسان جنوبی

مهمترین علت تماس با سامانه مشاوره اضطراب جهاد دانشگاهی

انتشار گزارش گاه نگار اپیدمیولوژی بیماری کرونا منتشر شد

نتایج کنکور کارشناسی ارشد علوم پزشکی اعلام شد

افزایش موارد مثبت کرونا با شروع عروسی ها

حصه؛ حاشیه ای پررنگ تر از متن

سیر افزایشی بیماران سرپایی در چهارمحال و بختیاری

آیا رژیم کتو به باروری کمک می کند؟

مهلت شرکت در جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی تا 10 آبان تمدید شد

تاکید WHO بر همبستگی جهانی در عرضه واکسن کرونا در آینده

درمان کک و مک با مزوتراپی

اختصاصی/ وقتی بدون نیاز به تست کرونا، باید خود را قرنطینه کنید

اعلام مبدا قطعی ورود کرونا | دلیل شدت کرونا در ایران در ماه های اخیر مشخص شد

طرز تهیه سوپ هویج و زنجبیل؛ سیستم ایمنی بدن تان را قوی کنید

با تعارف نمی شود اپیدمی را کنترل کرد/رعایت پروتکل های بهداشتی در کرمان به 65 درصد رسیده است

ابتلا و مرگ و میر بالای کرونا در کشور/روند صعودی بیماری در 15 استان

انتصاب رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان

ابتلا و مرگ و میر بالای کرونا در کشور

واکسن آنفلوآنزا هنوز در هیچ یک از داروخانه های البرز توزیع نشده است

گردش و دورهمی با اجازه پروتکل های بهداشتی!

شروع پیک جدید کرونا در 15 استان ایران؛ آخرین وضعیت تهران | تغییر آمار در 3 روز اخیر؛ نمودارها را ببینید

درخواست تصمیمات جدی تر برای حضور دانشجویان در دانشگاه

552 مورد جدید به شمار مبتلایان کرونا در استان مرکزی اضافه شد

سخت گیری کرونا و سهل انگاری ما

43 شهر ایران تحت سیطره کرونا

درمان رایگان کرونا برای بیمه شدگان تامین اجتماعی/ پرداخت 90 درصد هزینه های بستری در مراکز غیرملکی

توصیه به مبتلایان صرع در پاندمی کرونا

گلستان در ردیف استان های با بروز کم کرونا قرار دارد

آلودگی هوا با افسردگی ارتباط دارد؟

40 درصد زنان بالای 50 سال به پوکی استخوان مبتلا هستند

پنهان کاری، عامل روند صعودی کرونا در کهگیلویه

تشخیص آنتی بادی ویروس کرونا تا 7 ماه پس از ابتلا

فوت 783 بیمار کرونایی یا مشکوک به کرونا در بابل

مواظب این علامت کرونا باشید!

بیش از 36 درصد بیماران کرونایی سردرد دارند

داروی «فاموتیدین» بر درمان کرونا موثر است؟

5 تمرین یوگای صورت که باید در خانه امتحان کنید

کرونا رنگ عوض کرد

چگونه با ماهی در برابر کرونا ایمن شویم؟

ظرفیت تخت های کرونا در مراکز بیمارستانی تأمین اجتماعی کرمانشاه تکمیل شد

بازیابی بینایی با ژن درمانی

چگونه با ماهی در برابر کرونا ایمن شویم؟

آمادگی درمانگاه های بخش خصوصی مشهد برای ارائه خدمات سطح یک به بیماران کرونایی

عوارضی از کرونا که تا 6 ماه در بدن بهبودیافتگان می ماند

شایع ترین علائم مسمومیت های غذایی

یک میلیون و 200 هزار نفر در کشور مبتلا به صرع هستند

شروع پیک جدید کرونا در 15 استان ایران | وضعیت تهران چگونه است؟ | تغییر آمار در 3 روز اخیر | نمودارهای تحلیلی را ببینید

بحران کرونا و بازگشت هنجارهای جنسیتی اجتماعی

کاهش خسارت های کرونایی با آموزش همگانی

بستری شدن 87 بیمار حاد تنفسی در بیمارستان های کاشان و آران و بیدگل

کورتون درمانی مبتلایان به کرونا، پوکی استخوان می آورد؟

مشهد چگونه از وضعیت قرمز کرونایی خارج می شود؟

از هر چهار خانم مبتلا به پوکی استخوان سه نفر اطلاع ندارند / تاثیر کورتن بر ابتلا به پوکی استخوان در بیماران کرونایی

تکمیل ظرفیت بیمارستان های ویژه کرونا در فارس!

بروز موج گسترده کرونا در سیستان و بلوچستان قابل مهار نیست

آیا در ویـــروس، جـــــــهش نگران کننده‎ای به وجود آمده است؟

80 درصد گازگرفتگی به علت نقص دودکش های بخاری است/وجه شباهت کرونا و گازگرفتگی

ورود داروهای بدون مستندات علمی به پروتکل درمانی کرونا ممنوع است

گرم کردن غذا ویروس کرونا را نابود می کند؟

برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا، چه مواردی را در منزل رعایت کنیم؟

زنگ خطر تکمیل ظرفیت بیمارستان های ویژه کرونا!

دلیل شدت کرونا در ایران در ماه های اخیر مشخص شد | مبدا قطعی ورود کرونا

طبع، خواص، مضرات و مُصلح برگ بو در ویکی آنا

کمبود انسولین قلمی در گلستان/ مشکلات بزودی برطرف می شود

چگونه در خانه تنقلات درست کنیم؟

بازدید معاون درمان وزارت بهداشت، از بیمارستان های مختص کرونا در استان کرمان

کرونا جان 17 نفر دیگر را در البرز گرفت

افزایش آمار بستری های مشکوک به کرونا در استان یزد

غفلت از خشونت رو به رشد علیه کودکان

غفلت از خشونت رو به رشد علیه کودکان