مطالب مرتبط:
ورود زائران اربعین از خارج عراق ممنوع است
توسعه بخش کشاورزی در چهارمحال و بختیاری نیازمند ورود سرمایه گذار است
ورود زائران اربعین از خارج عراق ممنوع است
توسعه بخش کشاورزی نیازمند ورود سرمایه گذار است
تلاش زنان داعشی اردوگاه الهول برای فرار ناکام ماند
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 07:552020-09-22اقتصادي

ورود زنان به کشاورزی ممنوع نیست


ایرنا - یک کارشناس حوزه کشاورزی و فعال حقوق زنان معتقد است که با وجود کارنامه بسیار خوب زنان در حوزه کشاورزی، اما مردان جامعه نسبت به آنها بی اعتماد هستند و هنوز هم در عرصه های مدیریتی نگاه های مردسالارانه حاکم است.

- ورود زنان به کشاورزی ممنوع نیست، چون جایگاهی برای آنها وجود ندارد این عبارت را سال ها پیش یکی از زنان صاحب ایده در عرصه کشاورزی به من هدیه داد که بعدها متوجه شدم این جملات بیانگر تاریخ زنان ایران در مدیریت کشاورزی است.

در جامعه ما زنان با کشاورزی بیگانه نیستند، آنها در مزارع، شالیزار، باغ ها و حتی شرکت های فرآوری و بسته بندی محصولات زراعی مشغول به کارند، اما تعداد بسیار معدودی از آن ها برای دستیابی به کرسی مدیریت کشاورزی فرصت و مجال پیدا خواهند کرد.

به بیان واضح تر، ورود زنان به عرصه های مدیریت کشاورزی هنوز برای مردان، جوامع سنتی و عوام پذیرفتنی نیست که تابو بودن این وضعیت زنان را در طول فرآیند کاری با انواع موانع فرهنگی، سیاسی و اجتماعی روبرو می سازد.

استان قزوین اگرچه این روزها با نشان صنعتی در کشور شناخته می شود، اما این دشت حاصلخیز قبل از ورود کارخانه های غول پیکر، بستری برای فعالیت کشاورزی بوده و همچنان توانسته جایگاه متعددی را در تولید محصولات زراعی و باغی کشور به خود اختصاص دهد.

زنانی که امروز در عرصه های مدیریت کشاورزی مشغول به کار هستند، معتقدند که مردان هنوز با تعجب به آن ها نگاه می کنند و نبود برخی بسترهای فرهنگی باعث شده تا نقش آن ها روز به روز کمرنگ تر شود.

برای واکاوی این پدیده در استان قزوین به سراغ کبری ورسه یکی از زنان فعال در حوزه کشاورزی رفتیم؛ ورسه کارشناس ارشد مهندسی کشاورزی و گیاهپزشکی، نایب رییس دوم کانون زنان بازرگان استان قزوین و یکی از فعالان حقوق زن است.

وی به سوالات خبرنگار ایرنا چنین پاسخ داد: ایرنا.

از نظر شما نقش زنان در حوزه کشاورزی چگونه است؟ اگر نگاه اجمالی به تاریخچه کشاورزی داشته باشیم، از شروع تمدن بشری زنان در عرصه کشاورزی فعال بوده اند و دوشادوش مردان در امر تولید دانه های گیاهی بصورت سنتی مشغول به کار هستند.

در بسیاری از مناطق ایران و حتی شمال استان قزوین علی الخصوص در جوامع روستایی زنان نقش بسزایی در امر تولید محصولات کشاورزی دارند و به نظر من کشاورزی در بافت روستایی بدون حضور زنان معنی ندارد؛ به عنوان مثال نقش زنان را در کشت برنج را نمی توان نادیده گرفت.

در باغ های شهرستان تاکستان و پسته قزوین زنان نقش فعالی در برداشت و تبدیل و فرآوری محصولات برعهده دارند، حتی برخی از آن ها در دامداری های صنعتی و سنتی و صنایع تبدیلی و فرآوری های لبنی مشغول به کارند.

من عقیده دارم زنان کشورمان نشان داده اند که در تمامی مشاغل سخت توان کار دارند، اما جایگاه چندانی برای آن ها در حوزه مدیریت قابل تصور نیست.

ایرنا.

به نظر شما علت مخالفت برخی با ورود زنان به عرصه کشاورزی چیست؟ همان طور که در سایر بخش ها از جمله صنعت و تجارت و حتی خدمات نگاه جنسیتی به فعالیت زنان وجود دارد، حوزه کشاورزی نیز از این امر مستثنی نیست و حتی به دلیل نبود بسترهای فرهنگی شاهد نگاه ضعیف تری به زنان هستیم.

این درحالی است که زنان فعال در بخش کشاورزی ثابت کرده اند علاوه بر این که توان کار کردن در مزارع و مدیریت دامداریهای سنتی را دارند، در عرصه های تخصصی نیز با تحصیلات مدیریتی و کارشناسی و ترویج کشاورزی می توانند توان بالایی را در بهبود تولیدات کشاورزی داشته باشند.

ایرنا.

فضای استان قزوین برای فعالیت زنان در حوزه کشاورزی چگونه می بینید؟ در استان قزوین نیز مانند سایر نقاط کشور زنان بسیاری در تولیدات بخش کشاورزی فعال هستند ولی متاسفانه این امر از دیدگاه عمومی جامعه دیده نشده است، با این حال به نظر می رسد انعکاس فعالیت زنان در این بخش ضروری بوده که خود علاوه بر ارج نهادن به زحمات آن ها در این عرصه باعث تشویق ورود و سرمایه گذاری زنان بیشتری در این بخش خواهد شد.

ایرنا.

لطفا از تجارب خودتان بیشتر برایمان بگویید و اینکه نگاه های جنسیتی در استان قزوین نسبت به زنان چگونه است؟ در اولین روزهای کار، زمانی که به مزارع مراجعه می کردم، متاسفانه به دلیل فرهنگ حاکم بر روستاها، مردان از روبرو شدن با کارشناس ابا می کردند و صحبت های من را جدی نمی گرفتند.

آن ها به شکل دست انداختن و به قول خودشان آزمون گرفتن، ازم می پرسیدند که فلان مزرعه جو هست یا گندم؟ یا حتی سوالاتی در مورد اینکه چه نوع کود مرغی برای محصولات بهتر هست؟ سالنی یا قفسی؟ اما ازآنجایی که من در مورد دانسته هایم ایمان داشتم تا جایی که اطلاعات علمی من کافی بود با قاطعیت جواب می دادم و اگر از موضوعی اطلاعی نداشتم خیلی صریح اعلام می کردم که نمی دانم اما حتما اطلاعات کسب می کنم، در ملاقات های بعدی دوباره به سراغ آن ها می‎رفتم و به پرسش های آن جواب می دادم.

رفته رفته استقامت من باعث شد که یخ بی اعتمادی کشاورزان آب شود و به نوعی به عنوان فرد قابل اعتماد آن ها در امور کشاورزی تبدیل شوم.

برخی خیلی زود تغییر رویه دادند و فهمیدند که اشتباه می کردند و کار به جایی رسید که حتی در مورد ریز به ریز مسائل کشاورزی از من مشورت می گرفتند، البته این اقدامات بی لطف نبود و سبب شد میانگین برداشت محصول گندم کشاورزان در یک سال از میانگین برداشت 4 سال قبل افزایش یابد و به عنوان کارشناس نمونه استان انتخاب شوم.

اگر از من بپرسید، به شما خواهم گفت که بهترین هدیه من در آن سال ها کادو گرفتن از کشاورزان بویین زهرا بود، همان کسانی که روزی به یک زن اعتماد نداشتند و بعدها من را به عنوان فرد مورد اعتماد خودشان پذیرفتند.

با این حال تعداد اندکی از کشاورزان به این باور رسیده اند که زنان واقعا در مدیریت و برنامه ریزی توانمند هستند، هنوز بخش اعظمی از کشاورزان به زنان باور ندارند و با نقطه مطلوب در جامعه فاصله داریم.

ایرنا.

در حوزه مسؤولان چطور؟ آیا مواردی سراغ دارید که نگاه های مردسالارانه حاکم باشد؟ یادم می آید که سال ها پیش برای خرید ادوات کشاورزی به بانک مراجعه کردم و هنگامی درخواست کمباین کرده بودم، وقتی مدارک بنده مورد بررسی قرار گرفت، تازه متوجه شدم که اولین زنی هستم که برای خرید چنین دستگاهی درخواست تسهیلات کرده ام و همان جا بود که با تعجب کارشناسان بانکی روبرو شدم.

با اینحال برای اقناع کردن مدیر بانک مدت ها بین قزوین و شهرستان ها رفت و آمد می کردم تا بالاخره توانستم اعتماد بانک را برای پرداخت تسهیلات کم بهره در راستای خرید این دستگاه جلب نمایم.

ایرنا.

زنان فعال در حوزه کشاورزی برای رسیدن به جایگاه حقیقی و واقعی خود در عرصه های مدیریتی باید چه اقداماتی را در دستور کار قرار دهند؟ زنان فعال باید برای گذار از کشاورزی سنتی به صنعتی و مدرن فعال تر بوده و سهم بیشتری در تصمیم گیری های این بخش را به دست بگیرند، برای این هدف با ایجاد تشکل های فعال در بخش کشاورزی همانند تشکیل و ساماندهی تعاونی های ویژه زنان می توان تجربیات و سرمایه های علمی را به اشتراک گذاشت و باعث هم افزایی شد.

ایرنا.

نقش نمایندگان مجلس به عنوان قانونگذاران کشور در ارتقای جایگاه زنان در حوزه کشاورزی کدام است؟ نمایندگان مجلس می توانند با تصویب طرح های حمایتی از زنان فعال در بخش کشاورزی از جمله تقویت بیمه زنان روستایی و همچنین حمایت از سرمایه گذاری بانوان با پرداخت تسهیلات کم بهره و بلند مدت از ادامه فعالیت و ورود بخش عظیمی از زنان به این بخش حمایت کنند.

آن ها باید بسترهای ورود زنان به عرصه های مدیریتی را تقویت کرده و به واسطه قوانین جامعه قانع کنند که زنان می توانند مدیران بسیار خوبی در عرصه های کشاورزی باشند.

ایرنا.

کلام آخر شما با مخاطبان ایرنا: زنان در حوزه کشاورزی بسیار نادیده گرفته شده اند، کسی به توانمندی آن ها باور ندارد و اگر هم حرف از مدیریت یک زن به میان باشد، سریعا با مخالفت های فراوانی روبرو می شود، مخصوصا برای کسانی مثل من که در حوزه کشاورزی همیشه سدشکن و اولین نفر هستند، دیوار تابوی جنسیتی همواره قد علم کرده است.


کلید واژه ها: کشاورزی - زنان - مدیریت - حوزه کشاورزی - فعال حقوق زنان - محصولات زراعی - ورود - جامعه - ممنوع - مردان - جوامع سنتی - زنان ایران - حقوق زنان - بسته بندی - بیان - حوزه - جامعه ما - کارشناس - کارنامه - محصولات - بیگانه - اعتماد - فرآوری - یکی از - زراعی - تاریخ - ایران - مشغول - وضعیت - ایرنا

آخرین اخبار سرویس:
فیلم| وضعیت قرمز برداشت آب از رود فاریاب

نرخ هتل ها حداکثر تا 30 درصد افزایش یافت/ بیکاری دو سوم از کارکنان هتل ها درکشور

بازار داغ «دلالان» در برابر «تولیدکنندگانی» که ورشکست می شوند

گزارش تسنیم از وضعیت مد و لباس در استان مرکزی / تولید لباس های غیرمتعارف در واحدهای غیرمجاز

2 هزار واحد صنعتی راکد تا پایان سال به چرخه تولید باز می گردد

3000 تبلت دانش آموزان خوزستانی کی توزیع می شود؟

تکالیف بانک مرکزی در راستای افزایش شفافیت اقتصادی/میزان پیشرفت سامانه نهاب+جدول

طلای جهانی صعود کرد

صنایع فرآوری بادام زمینی در پارس آباد راه اندازی شد

ساختمان پلیس امنیت اقتصادی قزوین تا 9 ماه آینده به بهره برداری می رسد

عزم آب رفته سازمان جهاد کشاورزی در تهیه بذر گندم مورد نیاز کشاورزان/ گندم کاران ناچار به خرید بذر از بازار آزاد

نرخ سکه و طلا در بازار رشت

آخرین مهلت ثبت نام دریافت کمک ودیعه اجاره مسکن

توافق مجلس و دولت درباره بازار فولاد

تقاضای واقعی ارز در کشور برای تجارت بین 50 تا 60 میلیارد دلار است

واکنش ایرلاین ها به توقف افزایش قیمت بلیت هواپیما

خودروی پرنده هیوندای

اتخاذ تصمیمات جدید برای کنترل بازار در جلسه غیرعلنی مجلس

قیمت حبوبات در 30 مهر 1399

اجرای طرح شتاب بخشی به سوادآموزی استان

قالیباف: کاهش قیمت ارز تداوم خواهد داشت

مجلس و دولت درباره بازار فولاد توافق کردند

قالیباف: کاهش قیمت ارز تداوم خواهد داشت

ظرفیت فرآورش گاز مجتمع گاز پارس جنوبی افزایش می یابد

قیمت دلار در صرافی های بانک ها

اجرای 42 پروژه داوطلبی هلال احمر در استان سمنان

پرداخت سه هزار میلیارد تومان برای پاداش بازنشستگی بازنشستگان کشوری سال 98

افزایش 2.5 برابری صادرات از گمرکات خوی

ببینید | معجزه آفرینش؛ خلاق ترین موجود زمین

بازداشت 3 کارمند شهرداری مشکین دشت به اتهام دریافت رشوه

ارتقای قدرت و اعتبار بین المللی ایران از طریق افزایش تولیدات صادرات محور

واریز سهمیه بنزین آبان امروز شارژ می شود

انجمن صنایع شوینده و بهداشتی: رقم نجومی خمیردندان را تکذیب می کنیم

قیمت انواع ماهی در 30 مهر 1399

شهر های فرودگاهی؛ بنیان توسعه قرن 21

مجلس و دولت درباره بازار فولاد توافق کردند

پورابراهیمی: کالایی وارد بورس شود باید از چرخه قیمت گذاری خارج شود

قیمت انواع مرغ در 30 مهر 1399

فولاد بدون قیمت دستوری در بورس کالا عرضه شود!/ رد هرگونه مداخله در مکانیزم عرضه و تقاضا

بهره برداری از 13 واحد خانه مسافر در استان گلستان

بازار انسولین ایران چه زمانی به آرامش می رسد؟

حذف 2.3 میلیون همپوشانی بیمه ای

ساماندهی بازار دسته دوم فروشی خلازیر 3 هزار میلیارد تومان اعتبار می خواهد/ بخشی از مشاغل باید از شهر خارج شوند

با یک دلار در کشور های مختلف دنیا چه می توان خرید؟

راه برون رفت معادن چهارمحال و بختیاری از رکود

توسعه همکاری های بیمه سرمد و بانک صادرات در سطح شعب

ازدحام مردم در بانک ها در شرایط کرونایی خطرناک است

فعالیت رشته های پر برخورد ورزشی در استان فارس تا 2 آبان ممنوع است

تخصیص ارز به همه کالاهای رسوبی بنادر اعلامی وزارت صمت

قیمت جهانی نفت در معاملات امروز 30 مهر 99

رواج پدیده فرار از جایگاه بدون دادن پول | پیامک توقیف برای مالک خودرو ارسال می شود

دلیل تاخیر در پرداخت وام های ازدواج چیست؟

فرآیند استاندارد خمکاری میلگرد

صنایع فرآوری بادام زمینی در پارس آباد راه اندازی شد

مجوز خرید توافقی زعفران در خراسان رضوی اخذ می شود

تعاونی های بهداشتی خراسان شمالی حدود 33 میلیارد ریال تسهیلات گرفتند

رامشیر، شهرستان برتر کشاورزی خوزستان

گیلان سومین قطب تولید زیتون در کشور

افزایش 30 درصدی متقاضیان اجناس دست دوم

شرط روسیه برای موافقت با عدم افزایش تولید اوپک پلاس

120 هزار تن سنگ تزیینی و ساختمانی در شهرستان لردگان تولید شد

«سهم آشنا»؛ بازارگردان اختصاصی نمادهای بزرگ بازار سرمایه

رامشیر، شهرستان تراز اول کشاورزی خوزستان

12 هزار واحد مسکن ملی اول آبان افتتاح می شود

آمار و اطلاعات، ابزار دستیابی به توسعه همه جانبه

سهمیه بنزین آبان امشب واریز می شود

سقوط دلار ادامه دارد/ عقب گرد به کانال 25 هزار تومان

قیمت جهانی طلا در 30 مهر 99

پرداخت بیش از سه هزار میلیارد تومان برای پاداش بازنشستگی بازنشستگان سال 98

راه اندازی پایانه مرزی صادرات محصولات کشاورزی به زودی

با سامانه »بوم واره« به حمایت از استارتاپ ها ادامه می دهیم

ضرورت حفاظت از اطلاعات هویتی توسط مشتریان

سقوط دلار ادامه دارد/ عقب گرد به کانال 25 هزار تومان

430 واحد مسکونی آماده تحویل به قالیبافان شد

پیشرفت 74 پروژه کوچک مقیاس رصد شد

حذف 2.3 میلیون همپوشانی بیمه ای/مشکل بیمه ها در ایران

فیچ: بحران کرونا و افزایش قیمت حامل های انرژی، افت 10 درصدی مصرف سوخت پالایشگاهی ایران را در 2020 رقم می زند

فلز سرخ رشد قیمت را تجربه می کند

پستی و بلندی های دریافت وام ازدواج

شهر با شعار اداره نمی شود/ جدال همیشگی شهردار و شورا در اهواز

شاهد تداوم کاهش نرخ ارز و تثبیت بورس خواهیم بود

تهیه طرح جامع گردشگری حاشیه رودخانه بشار

زمان واریز سهمیه بنزین آبان ماه 99

سهمیه بنزین آبان ماه امشب چهارشنبه واریز می شود

بیمارستان ولیعصر (عج) اراک، گرفتار وعده های 14 ساله مسئولان/ قرارگاه خاتم، ناجی پروژه های نیمه تمام می شود

فولاد بدون قیمت دستوری در بورس کالا عرضه شود!/رد هر گونه مداخله در مکانیزم عرضه و تقاضا

روحانی: دلیلی برای محدودیت در تامین کالاهای ضروری و دارو وجود ندارد

سهمیه بنزین آبان ماه امشب چهارشنبه واریز می شود

تصمیمات جدیدی درباره تهاتر کالا تامین ارز و واردات و صادارت اتخاذ شد

دورکاری واقعی به فرهنگ سازی و امکانات نیاز دارد

افزایش 100 درصدی قیمت بلیت هواپیما تنها در 5 روز!

آمادگی فارس برای اجرای طرح راهداری زمستانی

انعقاد 25 فقره قرارداد به منظور اجرای عملیات آبخیزداری در چهارمحال و بختیاری

بدهی باور نکردنی استقلال؛ فعلا 100 میلیارد تومان!

افزایش توان ذخیره سازی گاز ایران / رکورد ذخیره سازی گاز در «سراجه» شکست

ریزش بی سابقه قیمت خودرو | آیا خودرو ارزان تر می شود؟

دلیل تاخیر در پرداخت وام های ازدواج

پیشنهاد افزایش سرمایه «دالبر»

افزایش 1500 میلیارد دلاری دارایی ثروتمندان چینی با وجود کرونا

نرخ برابری ارزهای عمده امروز 30 مهر

ورود زنان به کشاورزی ممنوع نیست

ورود زنان به کشاورزی ممنوع نیست