مطالب مرتبط:
ورود زائران اربعین از خارج عراق ممنوع است
توسعه بخش کشاورزی در چهارمحال و بختیاری نیازمند ورود سرمایه گذار است
ورود زائران اربعین از خارج عراق ممنوع است
توسعه بخش کشاورزی نیازمند ورود سرمایه گذار است
تلاش زنان داعشی اردوگاه الهول برای فرار ناکام ماند
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 07:552020-09-22اقتصادي

ورود زنان به کشاورزی ممنوع نیست


ایرنا - یک کارشناس حوزه کشاورزی و فعال حقوق زنان معتقد است که با وجود کارنامه بسیار خوب زنان در حوزه کشاورزی، اما مردان جامعه نسبت به آنها بی اعتماد هستند و هنوز هم در عرصه های مدیریتی نگاه های مردسالارانه حاکم است.

- ورود زنان به کشاورزی ممنوع نیست، چون جایگاهی برای آنها وجود ندارد این عبارت را سال ها پیش یکی از زنان صاحب ایده در عرصه کشاورزی به من هدیه داد که بعدها متوجه شدم این جملات بیانگر تاریخ زنان ایران در مدیریت کشاورزی است.

در جامعه ما زنان با کشاورزی بیگانه نیستند، آنها در مزارع، شالیزار، باغ ها و حتی شرکت های فرآوری و بسته بندی محصولات زراعی مشغول به کارند، اما تعداد بسیار معدودی از آن ها برای دستیابی به کرسی مدیریت کشاورزی فرصت و مجال پیدا خواهند کرد.

به بیان واضح تر، ورود زنان به عرصه های مدیریت کشاورزی هنوز برای مردان، جوامع سنتی و عوام پذیرفتنی نیست که تابو بودن این وضعیت زنان را در طول فرآیند کاری با انواع موانع فرهنگی، سیاسی و اجتماعی روبرو می سازد.

استان قزوین اگرچه این روزها با نشان صنعتی در کشور شناخته می شود، اما این دشت حاصلخیز قبل از ورود کارخانه های غول پیکر، بستری برای فعالیت کشاورزی بوده و همچنان توانسته جایگاه متعددی را در تولید محصولات زراعی و باغی کشور به خود اختصاص دهد.

زنانی که امروز در عرصه های مدیریت کشاورزی مشغول به کار هستند، معتقدند که مردان هنوز با تعجب به آن ها نگاه می کنند و نبود برخی بسترهای فرهنگی باعث شده تا نقش آن ها روز به روز کمرنگ تر شود.

برای واکاوی این پدیده در استان قزوین به سراغ کبری ورسه یکی از زنان فعال در حوزه کشاورزی رفتیم؛ ورسه کارشناس ارشد مهندسی کشاورزی و گیاهپزشکی، نایب رییس دوم کانون زنان بازرگان استان قزوین و یکی از فعالان حقوق زن است.

وی به سوالات خبرنگار ایرنا چنین پاسخ داد: ایرنا.

از نظر شما نقش زنان در حوزه کشاورزی چگونه است؟ اگر نگاه اجمالی به تاریخچه کشاورزی داشته باشیم، از شروع تمدن بشری زنان در عرصه کشاورزی فعال بوده اند و دوشادوش مردان در امر تولید دانه های گیاهی بصورت سنتی مشغول به کار هستند.

در بسیاری از مناطق ایران و حتی شمال استان قزوین علی الخصوص در جوامع روستایی زنان نقش بسزایی در امر تولید محصولات کشاورزی دارند و به نظر من کشاورزی در بافت روستایی بدون حضور زنان معنی ندارد؛ به عنوان مثال نقش زنان را در کشت برنج را نمی توان نادیده گرفت.

در باغ های شهرستان تاکستان و پسته قزوین زنان نقش فعالی در برداشت و تبدیل و فرآوری محصولات برعهده دارند، حتی برخی از آن ها در دامداری های صنعتی و سنتی و صنایع تبدیلی و فرآوری های لبنی مشغول به کارند.

من عقیده دارم زنان کشورمان نشان داده اند که در تمامی مشاغل سخت توان کار دارند، اما جایگاه چندانی برای آن ها در حوزه مدیریت قابل تصور نیست.

ایرنا.

به نظر شما علت مخالفت برخی با ورود زنان به عرصه کشاورزی چیست؟ همان طور که در سایر بخش ها از جمله صنعت و تجارت و حتی خدمات نگاه جنسیتی به فعالیت زنان وجود دارد، حوزه کشاورزی نیز از این امر مستثنی نیست و حتی به دلیل نبود بسترهای فرهنگی شاهد نگاه ضعیف تری به زنان هستیم.

این درحالی است که زنان فعال در بخش کشاورزی ثابت کرده اند علاوه بر این که توان کار کردن در مزارع و مدیریت دامداریهای سنتی را دارند، در عرصه های تخصصی نیز با تحصیلات مدیریتی و کارشناسی و ترویج کشاورزی می توانند توان بالایی را در بهبود تولیدات کشاورزی داشته باشند.

ایرنا.

فضای استان قزوین برای فعالیت زنان در حوزه کشاورزی چگونه می بینید؟ در استان قزوین نیز مانند سایر نقاط کشور زنان بسیاری در تولیدات بخش کشاورزی فعال هستند ولی متاسفانه این امر از دیدگاه عمومی جامعه دیده نشده است، با این حال به نظر می رسد انعکاس فعالیت زنان در این بخش ضروری بوده که خود علاوه بر ارج نهادن به زحمات آن ها در این عرصه باعث تشویق ورود و سرمایه گذاری زنان بیشتری در این بخش خواهد شد.

ایرنا.

لطفا از تجارب خودتان بیشتر برایمان بگویید و اینکه نگاه های جنسیتی در استان قزوین نسبت به زنان چگونه است؟ در اولین روزهای کار، زمانی که به مزارع مراجعه می کردم، متاسفانه به دلیل فرهنگ حاکم بر روستاها، مردان از روبرو شدن با کارشناس ابا می کردند و صحبت های من را جدی نمی گرفتند.

آن ها به شکل دست انداختن و به قول خودشان آزمون گرفتن، ازم می پرسیدند که فلان مزرعه جو هست یا گندم؟ یا حتی سوالاتی در مورد اینکه چه نوع کود مرغی برای محصولات بهتر هست؟ سالنی یا قفسی؟ اما ازآنجایی که من در مورد دانسته هایم ایمان داشتم تا جایی که اطلاعات علمی من کافی بود با قاطعیت جواب می دادم و اگر از موضوعی اطلاعی نداشتم خیلی صریح اعلام می کردم که نمی دانم اما حتما اطلاعات کسب می کنم، در ملاقات های بعدی دوباره به سراغ آن ها می‎رفتم و به پرسش های آن جواب می دادم.

رفته رفته استقامت من باعث شد که یخ بی اعتمادی کشاورزان آب شود و به نوعی به عنوان فرد قابل اعتماد آن ها در امور کشاورزی تبدیل شوم.

برخی خیلی زود تغییر رویه دادند و فهمیدند که اشتباه می کردند و کار به جایی رسید که حتی در مورد ریز به ریز مسائل کشاورزی از من مشورت می گرفتند، البته این اقدامات بی لطف نبود و سبب شد میانگین برداشت محصول گندم کشاورزان در یک سال از میانگین برداشت 4 سال قبل افزایش یابد و به عنوان کارشناس نمونه استان انتخاب شوم.

اگر از من بپرسید، به شما خواهم گفت که بهترین هدیه من در آن سال ها کادو گرفتن از کشاورزان بویین زهرا بود، همان کسانی که روزی به یک زن اعتماد نداشتند و بعدها من را به عنوان فرد مورد اعتماد خودشان پذیرفتند.

با این حال تعداد اندکی از کشاورزان به این باور رسیده اند که زنان واقعا در مدیریت و برنامه ریزی توانمند هستند، هنوز بخش اعظمی از کشاورزان به زنان باور ندارند و با نقطه مطلوب در جامعه فاصله داریم.

ایرنا.

در حوزه مسؤولان چطور؟ آیا مواردی سراغ دارید که نگاه های مردسالارانه حاکم باشد؟ یادم می آید که سال ها پیش برای خرید ادوات کشاورزی به بانک مراجعه کردم و هنگامی درخواست کمباین کرده بودم، وقتی مدارک بنده مورد بررسی قرار گرفت، تازه متوجه شدم که اولین زنی هستم که برای خرید چنین دستگاهی درخواست تسهیلات کرده ام و همان جا بود که با تعجب کارشناسان بانکی روبرو شدم.

با اینحال برای اقناع کردن مدیر بانک مدت ها بین قزوین و شهرستان ها رفت و آمد می کردم تا بالاخره توانستم اعتماد بانک را برای پرداخت تسهیلات کم بهره در راستای خرید این دستگاه جلب نمایم.

ایرنا.

زنان فعال در حوزه کشاورزی برای رسیدن به جایگاه حقیقی و واقعی خود در عرصه های مدیریتی باید چه اقداماتی را در دستور کار قرار دهند؟ زنان فعال باید برای گذار از کشاورزی سنتی به صنعتی و مدرن فعال تر بوده و سهم بیشتری در تصمیم گیری های این بخش را به دست بگیرند، برای این هدف با ایجاد تشکل های فعال در بخش کشاورزی همانند تشکیل و ساماندهی تعاونی های ویژه زنان می توان تجربیات و سرمایه های علمی را به اشتراک گذاشت و باعث هم افزایی شد.

ایرنا.

نقش نمایندگان مجلس به عنوان قانونگذاران کشور در ارتقای جایگاه زنان در حوزه کشاورزی کدام است؟ نمایندگان مجلس می توانند با تصویب طرح های حمایتی از زنان فعال در بخش کشاورزی از جمله تقویت بیمه زنان روستایی و همچنین حمایت از سرمایه گذاری بانوان با پرداخت تسهیلات کم بهره و بلند مدت از ادامه فعالیت و ورود بخش عظیمی از زنان به این بخش حمایت کنند.

آن ها باید بسترهای ورود زنان به عرصه های مدیریتی را تقویت کرده و به واسطه قوانین جامعه قانع کنند که زنان می توانند مدیران بسیار خوبی در عرصه های کشاورزی باشند.

ایرنا.

کلام آخر شما با مخاطبان ایرنا: زنان در حوزه کشاورزی بسیار نادیده گرفته شده اند، کسی به توانمندی آن ها باور ندارد و اگر هم حرف از مدیریت یک زن به میان باشد، سریعا با مخالفت های فراوانی روبرو می شود، مخصوصا برای کسانی مثل من که در حوزه کشاورزی همیشه سدشکن و اولین نفر هستند، دیوار تابوی جنسیتی همواره قد علم کرده است.


کلید واژه ها: کشاورزی - زنان - مدیریت - حوزه کشاورزی - فعال حقوق زنان - محصولات زراعی - ورود - جامعه - ممنوع - مردان - جوامع سنتی - زنان ایران - حقوق زنان - بسته بندی - بیان - حوزه - جامعه ما - کارشناس - کارنامه - محصولات - بیگانه - اعتماد - فرآوری - یکی از - زراعی - تاریخ - ایران - مشغول - وضعیت - ایرنا

آخرین اخبار سرویس:
توافق کمیسیون صنایع و وزارت صمت برای قیمت گذاری خودرو

پروژه شهرک صنفی بازیافت در تهران اجرایی می شود

استاندار ایلام: اعتبارات با اولویت تکمیل طرح های نیمه تمام اختصاص یابد

اختصاص 50 هکتار زمین برای احداث شهرک بادام در چهارمحال و بختیاری

توزیع 360تُن مرغ منجمد در لرستان

امضای تفاهم نامه برای پوشش خدمات کار درمانی و توان بخشی آسیب شنیداری

لزوم ورود برندهای مطرح ملی به چهارمحال و بختیاری

شلوغی داروخانه ها و مطب پزشکان در روزهای کرونایی نگران کننده است

رزم حسینی:روند درآمد های ارزی کشور در حال بهبود است /شرایط تا پایان سال بهتر می شود

افتتاح شعبه بانک ایران زمین در شهرستان ملایر

پیش بینی وضعیت بورس برای هفته آینده

تخلیه هشت میلیون و 733 هزار تن کالای اساسی در بندر امام خمینی

کمیته ملی گردشگری خوراک آغاز به کار کرد

جوایز سینمایی آسیاپاسیفیک لغو شد

شلوغی داروخانه ها و مطب پزشکان در روزهای کرونایی نگران کننده است

سایه تقاضا بر عرضه اوپک پلاس در 2021

فارس24| از ردپای فریدون تا قیمت مسکن و تصویب یارانه کالاها

مهر و موم 10 واحد صنفی متخلف در اردستان

شفاف سازی ارزی بیمه آسیا

احتمال افزایش قیمت شیرخام در هفته آینده

معاون استاندار آذربایجان شرقی بر افزایش بازرسی ها از بازار تاکید کرد

برداشت برنج از شالیزارهای کهگیلویه

فرآیند صدور گواهی کسر از حقوق بازنشستگان کشوری الکترونیکی شد

چرا اقبال مردم برای خرید بیمه های عمر و سرمایه گذاری کمتر است؟

بانک مرکزی 11 هزار و 150 میلیارد تومان اوراق بدهی خریداری کرد

خریداری 11 هزار و 150 میلیارد تومان اوراق بدهی توسط بانک مرکزی

از متهمان معاملات فردایی تا تنباکوهای چند میلیاردی

پیش بینی قیمت طلا در بازار فردا 8 آبان

طرح بهینه سازی موتورخانه واحدهای مسکونی و تجاری

قیمت امروز سکه پارسیان چهارشنبه 7 آبان 99

افرادی که شرایط اقتصادی مناسبی ندارند رایگان بیمه می شوند

گرانی بیشتر به بهانه حمایت از معیشت

یارانه 60 و 120 هزار تومانی در راه است؟

گرانی بیشتر به بهانه حمایت از معیشت

فعالیت کلینیک شبانه روزی در تحقق جهش تولید موثر باشد

فعالیت کلینیک شبانه روزی در تحقق جهش تولید موثر باشد

«اقتصاد زیستی» مسیری جدید برای توسعه زیست بوم دانش بنیان در اردبیل

مرکز فوریت های بررسی مشکلات واحد های تولیدی در گیلان + عکس

از متهمان معاملات فردایی تا تنباکوهای چند میلیاردی

توزیع 360 تن مرغ منجمد در لرستان

ببینید | مروری بر عملکرد شرکت مس باهنر از شرکت های تابعه شستا

قیمت روز میلگرد در بازار (7 آبان) + جدول

یارانه 60 هزار تومانی و 120 هزار تومانی در راه است؟

افزایش قیمت مسکن در کیش

اجرای موفقیت آمیز طرح مبارزه با آفت مگس مدیترانه ای در تفت

افزایش نرخ تورم نهاده های مسکونی شهر تهران در تابستان

تار بی مهری بر پود پوشش

52 درصد به حقوق بازنشستگان فولاد اضافه خواهد شد/ میانگین دریافتی ها به 5 میلیون و ششصد هزار تومان می رسد

شکل گیری زنجیره تولید شاه کلید رفع بیکاری چهارمحال و بختیاری است

فروش واکسن تقلبی کرونا به قیمت 17میلیون تومان

فاش شدن پشت پرده 70 کارتن خواب میلیاردر

200 فعال حوزه صنایع دستی خرمشهر محلی برای عرضه محصولات ندارند

ریزش قابل توجه قیمت سکه/ صرافان چه می‎گویند؟

تامین بار مالی طرح تامین کالاهای اساسی با فروش اموال دولت

دستور ویژه وزیر صمت برای تامین روغن نباتی در بازار

مروری بر پرتفوی مهرماه «گوهران»

گرانی و کمبود نهادهها، دامی پیش پای تولید

گزارش تصویری از تمرینات شهر خودرو

بانک مرکزی 11 هزار و 150 میلیارد تومان اوراق بدهی خریداری کرد

آزادراهی که در انتظار یک تصمیم است/سنگر ـ چابکسر روی میز آقای معاون

پذیرش35هزار بیمار از ابتدای شیوع ویروس کرونا/ انجام 22 هزار سی تی اسکن ریه در بیمارستان بعثت

اروپا بدنبال محدودیت های سختگیرانه علیه کرونا؛ احتمال قرنطینه سراسری در فرانسه و آلمان

گسترش کرونا، علت افزایش مصرف گاز خانگی در تابستان گذشته

نشست خبری مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد با موضوع همسان سازی برگزار شد

بالاترین و پایین ترین سهام های بورسی امروز (99/08/07)

شمار کرونایی ها در قاره آفریقا به یک میلیون و 747 هزار نفر رسید

دستگیری 25 نفر از اعضای باند اختلال در بازار ارز و طلا (فیلم)

افزایش 216 درصدی تولید سنگ آهن در شرکت فراوری صنایع و معادن ماهان سیرجان

روغن جامد نایاب شد؛ گرانی روغن با توزیع قطره چکانی در بازار

حذف 7 هزار فرصت شغلی در بویینگ

8 میلیون ماسک توسط فنی و حرفه ای زنجان تولید شد

تشریح الزامات عملیاتی شدن موضوع تهاتر کالا با کالا

7 هزار حلقه لاستیک قاچاق در اهواز کشف شد

نرخ سکه و طلا در 7 آبان 99/ ریزش 800 هزار تومانی قیمت سکه

10 میلیارد ریال برای تکمیل بخش کرونا در بیمارستان امام صادق دلیجان تخصیص یافت

تولید بیش از 10 هزار ماسک توسط بسیجیان بهمیی

کیفیت آب تهران دوبرابر می شود

بازار رفسنجان تعطیل شد

200 هزار نفر از مردم چهارمحال و بختیاری از بیکاری رنج می برند

افزایش قاچاق سوخت و دام زنده به خارج از مرزهای کشور

15 درصد مشترکان تهرانی مشمول برق رایگان هستند

سهمیه سه هزار نفری برای آذربایجان شرقی در طرح ملی مشاغل خانگی

انعقاد قرارداد ساخت 11 فروند شناور جدید/مراحل پایانی ساخت بزرگترین شناور جمع آوری آلودگی نفتی ORV

سهمیه سه هزار نفری برای آذربایجان شرقی در طرح ملی مشاغل خانگی

بانک رفاه کارگران طرح های سرمایه گذاری در چهارمحال و بختیاری را اجرا می کند

نماد «وسکهبو» به قیمت هر واحد 113تومان در بورس بازگشایی شد

ریزش قابل توجه قیمت سکه/ صرافان چه می‎گویند؟

پنج سفارش فروش اوراق بدهی دولتی از طرف دو بانک

زنجان در رشته های فنی و مهندسی کمترین نرخ بیکاری را دارد

احداث گاوداری 6000 راسی در خانمیزا توسط شستا

گزارش معاملات مربوط به عملیات بازار باز

شتاب در تکمیل اطلاعات برای دریافت تسهیلات کرونا

کلاهبرداری با فروش واکسن تقلبی کرونا به قیمت 17میلیون!

کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی

خودروسازان فرغون های چهارچرخ را به نرخ دلار با مردم حساب می کنند

قیمت طلا قیمت سکه قیمت ارز قیمت دلار امروز چهارشنبه 7 آبان 99 + جدول

چگونه خودروی صفر را آب بندی کنیم؟

افزایش 50 درصدی تولید گندله در شش ماهه 99

قیمت روز تیرآهن در بازار (7 آبان) + جدول

تنظیم نبودن بازار روغن

ورود زنان به کشاورزی ممنوع نیست

ورود زنان به کشاورزی ممنوع نیست