موضوعات داغ: - كالاهاي اساسي - تامين كالاهاي اساسي - انتخابات رياست جمهوري - رياست جمهوري - مجلس شوراي اسلامي - بازنشستگان تامين اجتماعي - طرح تامين كالاهاي اساسي - باشگاه استقلال - ميليارد تومان - شوراي اسلامي - نيروگاه شازند - روز دامپزشكي - رضا رفيع - فتاح رييس بنياد مستضعفان - حضرت مولانا - مسموميت دارويي - خوجين - شهر لار - جوكو ويدودو - انجمن ترويج علم ايران - شوراي سياست گذاري ائمه جمعه - شهردار چهارباغ - كتابفروشي ها

مطالب مرتبط:
زبان هنر سبب بازگو کردن مجاهدت های کادر درمان به نسل های بعدی می شود
عملکرد کادر درمان فارس در مقابله با بیماری کرونا درخشان است
بُعد انسانی دفاع مقدس در خاطرات کادر درمان موج می زند
عملکرد کادر درمان فارس در مقابله با کرونا درخشان است
کادر درمان؛ رزمندگان حاضر در خط مقدم مقابله با کرونا
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 07:252020-09-22پزشكي

دود کمبود کادر درمان به چشم مردم می رود


دبیر کل خانه پرستار با بیان اینکه اضافه شدن 50 درصد به حقوق پرستاران در بحران کرونا حقیقت ندارد، گفت: پرستاری جزء مشاغل خاص و استرس زایی است که سختی کار دارد که برای ایجاد حداقل استانداردهای مراقبتی در کشور نیازمند دو برابر شدن جمعیت پرستاران هستیم.

- محمد شریفی مقدم در گفت وگو با خبرنگار ایمنا"، اظهار کرد: فارغ از بحث کرونا پرستاری شغل پر استرسی است چون مسئولیت جان بیمار با پرستار است از سویی دیگر فضای بیمارستان نیز استرس زا است.

وی با بیان اینکه با انتشار ویروس کرونا تنیدگی های شغلی و استرس جامعه پزشکی بیشتر شد، افزود: این ویروس استرس روانی جامعه و مردمی که تنها از دور شاهد هستند و فقط باید پروتکل ها رو رعایت کنند زیاد کرده و این در حالی است که پرستار با بیمارانی روبه رو است که نفس شان میلیون ها ویروس کووید 19 را منتشر می کند و با هر سرفه آنها ده ها میلیون ویروس پرتاب می شود، بیمار کرونایی یک بیمار خاص است و مراقبت های ویژه ای نیاز دارد که باعث افزایش کار پرستار می شود همچنین علاوه بر استرس و تنیدگی شغلی مسائل روحی و دوری از خانواده نیز مطرح است.

دبیر کل خانه پرستار اضافه کرد: علم عفونی به این امر اشاره می کند که هر کسی بیشتر با عامل عفونی بیماری زای پر خطر مواجه باشد بیشتر در معرض ابتلاء است این عامل بیماری زا برای پرستاران یک زمانی سل، ایدز، آنفولانزا بود و امروز کروناست که تاکنون نه درمانی و نه واکسنی دارد و تنها از طریق رعایت پروتکل های بهداشتی ارائه شده پیشگیری می شود و گروه پرستاری جزو گروهی است که بیشترین خدمات بهداشتی را ارائه می دهد و بیشترین بار کرونا روی دوش پرستاران است.

ایجاد حداقل استانداردهای مراقبتی نیازمند جمعیت دو برابری پرستار است شریفی مقدم خاطرنشان کرد: درست است که از همکاران پزشک بیشتر صحبت می شود، اما کمترین مداخله با بیماران کرونایی را همکاران پزشک دارند، طی چهار دوره حضورم در سازمان نظام پرستاری در دهه هشتاد پژوهشی در رابطه با میزان اضطراب در پرستاران انجام دادیم که به دلیل بالا بودن میزان این آمار امکان ارائه پیش نیامد.

وی ادامه داد: طولانی شدن بحران کرونا از یک سو باعث خستگی های مفرط و مزمن در گروه پرستاری شده است و در این بین هم خود آنها و هم خانواده هایشان به شدت درگیر هستند و از سویی دیگر با کمبود کادر پرستاری مواجه هستیم.

وی اضافه کرد: کشور ما یک دوم حداقل استانداردهای جهانی پرستار دارد اگر مردم ما بخواهند حداقل استانداردهای مراقبت های پرستاری را دریافت کنند باید جمعیت پرستاری دو برابر شود تا به کف استانداردهای جهانی برسیم.

قائم مقام پیشین سازمان نظام پرستاری ایران تاکید کرد: در کشورهای دیگر زیر ساخت پرستاری کاملاً متفاوت است برای مثال در اروپا به ازای هر هزار نفر جمعیت ده پرستار وجود دارد، یا در کشورهای همسایه گرجستان و ارمنستان به ازای همین جمعیت چهار تا پنج پرستار، اما اگر مردم ما بخواهند کف مراقبت های پرستاری را دریافت کنند باید حداقل سه پرستار داشته باشیم که اکنون تنها یک و نیم پرستار ارائه خدمات می کنند.

شریفی مقدم اضافه کرد: ما با یک زیر ساخت بسیار خراب از گذشته روبه رو هستیم این جمعیت و تعداد پرستار یک شبه اتفاق نیفتاده است به دلیل عدم توجه مسئولین بهداشت و درمان به این مسئله تخت های بیمارستانی اضافه شده پرستارها بازنشسته شده اند و ورودی پرستاری نداشتیم.

وی گفت: طی مذاکراتی که با وزیر بهداشت در هفته دولت صورت گرفت به این موضوع اشاره شد که در سال گذشته به طور بی سابقه ای یازده هزار تخت بیمارستانی اضافه شده است که هر تخت دو و نیم کادر پرستاری لازم دارد.

در اصفهان نسبت پرستار به تخت های بیمارستانی نه دهم است قائم مقام پیشین سازمان نظام پرستاری ایران ادامه داد: طی آمارهای دولت طی هفت سال گذشته چهل هزار تخت بیمارستانی اضافه شده که نیازمند 100 هزار نیروی پرستار جدید هستیم در حالی که ما در سال 97 و 98 با وجود اخذ مجوز در زمان وزارت دکتر قاضی زاده هاشمی برای استخدام 10 هزار پرستار در سال هیچ استخدامی نداشته ایم و در سال 99 و هیاهوی استخدام پرستار در بحران کرونا فقط 3800 نفر از 30 هزار مجوز به تازگی به کار گرفته شده اند.

شریفی مقدم خاطرنشان کرد: در خصوص آزمون استخدامی پیش رو باید بگویم در کل 4 هزار نفر قرار است استخدام شوند ما حداقل 700 بیمارستان دولتی داریم که به هر بیمارستان 20 نیرو می رسد که رقمی نیست، در اصفهان نسبت پرستار به تخت بیمارستان نه دهم است که باید با توجه به نرم کشور خودمان طبق اعلام وزارت بهداشت دو برابر این میزان باشد.

وی اضافه کرد: در کشور ایتالیا در بحران کرونا هزار پرستار با حقوق تقریباً چهار تا پنج هزار دلار به کار گرفته شدند این در حالی است که پرستار ما حدود 150 دلار حقوق می گیرد.

بحث اضافه شدن 50 درصد به حقوق پرستاران در بحران کرونا حقیقت ندارد در واقع این افزایش حقوق اجرای فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری بود که برای همه کارمندان دولت قبل از سال 95 اجرایی شد و این مهم برای گروه پرستاری به عنوان آخرین گروه در اسفند 98 لحاظ شد.

پاداش کرونا به اسم پرستاران شریفی مقدم گفت: فیش همکاران را دیده ام که از 20 هزار تومان، 50 هزار تومان تا 400 هزار تومان برای سه ماه، پاداش کرونا دریافت کرده اند.

وظیفه دولت این است که سلامتی مردم را تأمین کند و مهم ترین ابزار تأمین سلامتی هم پرستاران هستند.

وی اضافه کرد: تشکل ها و نهادها به دلیل نداشتن اختیارات اجرایی نمی توانند کاری انجام دهند، اما وزارت بهداشت، دولت و سیستم های اجرایی باید موانع خدمتی و کمبود کادر پرستاری که در واقع مطالبه مردم است و مشکلی برای جامعه پرستاری به حساب می آید را رفع کنند.

عضو پیشین شورای عالی نظام پرستاری تاکید کرد: دولت می توانست جذابیتی برای پرستاران ایجاد کند ولی هیچ کاری تا کنون انجام نداده است، در این وضعیت کرونا شما در هر اداره ای بروید یک سوم کاهش نیرو، کاهش ساعات کاری، تعطیلی و دورکاری لحاظ شده اما پرستاران علاوه بر اضافه شدن بار کاری و تحمیل شدن اضافه کاری های اجباری، نداشتن تعطیلی و نبود تجهیزات مناسب اکنون مشغول به فعالیت هستند.

شریفی مقدم گفت: از مردم می خواهیم با رعایت پروتکل های بهداشتی به کادر درمان کمک کنند، پرستاران خسته اند و توان کافی ندارند و مسئولان مدام می گویند کادر درمان خسته شده اند این درست است مردم باید رعایت کنند اما دولت هم باید هزینه کند.

دبیر کل خانه پرستار اظهار کرد: بودجه ای که وارد نظام سلامت می شود حداقل 85 هزار میلیارد تومان به طور مستقیم و همین مقدار به صورت غیر مستقیم از طریق بیمه ها است، استخدام هر پرستار ماهیانه با برآورد حقوق، بیمه، عیدی و سایر هزینه ها هفت میلیون تومان می شود که سالیانه برای هزار پرستار حدود هزار میلیارد تومان می شود که می تواند تحولی بزرگ در این حوزه ایجاد کند و قطعاً دود این کمبود کادر درمان در چشم مردم می رود.


کلید واژه ها: پرستار - استرس - ویروس - بیمار - پرستاران - کرونا - پرستاری - حقوق پرستاران - میلیون - ویروس کووید 19 - جامعه پزشکی - خانه پرستار - ویروس کرونا - بحران کرونا - جامعه - بیمارستان - بیان - مردم - خبرنگار - نیازمند - مراقبتی - گفت وگو - کووید 19 - انتشار - پروتکل - پرتاب - منتشر - روانی - حقیقت - برابر

آخرین اخبار سرویس:
تعداد مبتلایان به کرونا در بوشهر به 15 هزار نفر نزدیک می شود

آیین آبانگاه زرتشتیان یزد به دلیل شیوع کرونا لغو شد

ثبت یک رکورد جدید: 6191 نفر در یک روز به کرونا مبتلا شدند / 296 نفر دیگر فوت کردند / مجموع جانباختگان 32616 نفر

با افزایش ناچیز آلودگی هوا افسردگی شدت می گیرد

فواید پلاسمادرمانی برای بیماران کرونایی زیر سوال رفت

کرونا جان 296 نفر دیگر را در ایران گرفت/ ثبت 6 هزار و 191 ابتلای جدید در شبانه روز گذشته

تولید سلول های بنیادی مجاری تنفسی برای درمان کرونا

1412 بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد/مرگ 34 بیمار

علائم کرونا در بیماران دیابتی

ثبت یک رکورد جدید: 6191 نفر در یک روز به کرونا مبتلا شدند / 296 نفر دیگر فوت کردند / مجموع جانباختگان 32616 نفر

آخرین آمار کرونا در ایران؛ حال به پنج هزار نفر وخیم است

شناسایی 6191 بیمار کووید19 در کشور

1412 بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد/مرگ 34 بیمار

موارد استفاده از داروی تتراسایکلین

آخرین تعداد مبتلایان و فوتی های کرونا طی 24 ساعت گذشته (آمار)

5 خاصیت فوق العاده پرتقال برای سلامتی

اصناف باید کد QR داشته باشند/ مردم با 190 تماس بگیرند

پرخطرترین گروه سنی در بروز مسمومیت ها را بشناسیم

ثبت رکورد تازه در شمار مبتلایان کرونا در ایران | 296 نفر دیگر جان باختند؛ 4969 بیمار در ICU | وضعیت قرمز در 27 استان

مرگ 14بیمار مبتلا به کووید 19 در فارس

آخرین آمار کرونا در ایران تا 4 آبان ماه | 296 نفر فوتی جدید

8 فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه به ثبت رسید

در صورت ابتلا کودکان به کرونا چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

ثبت رکورد تازه در شمار مبتلایان روزانه کرونا در ایران | 296 نفر دیگر جان باختند؛ 4969 بیمار در ICU | همچنان 27 استان در وضعیت قرمز

قرنطینه افراد «تماس نزدیک» با بیماران کرونایی ضروری است

عوارض جبران ناپذیر «هپاتیت» را جدی بگیرد

افزایش فوت شدگان ناشی از کرونا در ایلام به 347 نفر

سه برابر شدن مبتلایان به کرونا در اصفهان

آمار کرونا در ایران، 4 آبان 99/ثبت یک رکورد جدید/ شناسایی 6191 بیمار و 296 فوتی جدید

عوارض مصرف بیش از حد بستنی و بیسکویت

روزهای مرگبار کرونا در ایلام

شناسایی 6191 بیمار کووید 19 در کشور

چقدر پیاده روی کنیم تا «چاق» نشویم؟

خوزستان/ کرونا جان یک پرستار را در دزفول گرفت

طرز تهیه سوپ قارچ؛ یک پیشنهاد پاییزی جذاب

آمار کرونا اردبیل چهارم آبان؛ 5 فوتی و 68 ابتلای جدید

آمار کرونا در ایران؛ حال نزدیک به پنج هزار نفر وخیم است

آمار کرونا کاشان چهارم آبان؛ 6 فوتی و 73 ابتلای جدید

ثبت رکورد تازه در شمار مبتلایان روزانه کرونا در کشور/296 تن دیگر جان باختند

عوارض مصرف بیش از حد بستنی و بیسکویت

ثبت رکورد تازه در شمار مبتلایان روزانه کرونا در کشور/296 تن دیگر جان باختند

جشنواره «اشتراک گذاری تجربیات ارزشمند دانشجویان علوم پزشکی در تحقق پاسخگویی اجتماعی» برگزار می شود

رکوردشکنی مبتلایان جدید کرونا/ حال 4969 بیمار وخیم است

ناقلین خاموش کرونا، نگرانی اصلی وزارت بهداشت

ثبت رکورد تازه در شمار مبتلایان روزانه کرونا در کشور/ 296 تن دیگر جان باختند

آمار کرونا در ایران، 4 آبان 99/شناسایی 6191 بیمار و 296 فوتی جدید

اینفوگرافیک / روند کرونا در ایران، از 4 مهر تا 4 آبان

پروین کیوان پرستار دزفولی براثر کرونا درگذشت

شمار مبتلایان روزانه کرونا در کشور رکورد زد

جدیدترین آمار کرونا در کشور تا ظهر 4 آبان 99/ شناسایی 6 هزار و 191 بیمار جدید

849 نفر مبتلا به کرونا در کرمانشاه بستری هستند

بستری های کرونایی زنجان به 529 نفر رسید

چند طرح درمانی با اعتبار 350 میلیارد ریال در سیرجان افتتاح شد

ثبت رکورد تازه در شمار مبتلایان روزانه کرونا در کشور/ 296 تن دیگر جان باختند

ثبت رکورد تازه در شمار مبتلایان روزانه کرونا در کشور/ 296 تن دیگر جان باختند

آیا ویروس کرونا خطرناک تر شده است؟

شناسایی بیش ازشش هزار و 191 بیمار جدید مبتلا به کرونا در ایران، فوت 296 نفر

گیاهان سمی و کُشنده را بشناسیم

سطح خدمات بهداشتی و درمانی در شهرستان ملارد ارتقا یافته است

عوارض مصرف بیش از حد بستنی و بیسکویت

چند طرح درمانی با اعتبار 350 میلیارد ریال در سیرجان افتتاح شد

درمان قولنج، یبوست و بواسیر با یک میوه

آخرین وضعیت و آمار کرونا در ایران امروز یکشنبه 4 آبان 99

آمار امروز کرونا، فوتی ها و مبتلایان / یک شنبه 4 مهر 99

شهادت یکی از پرستاران مدافع سلامت خوزستان/پیام تسلیت رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول

کرونا در ایران| 296 نفر دیگر در شبانه روز گذشته جان باختند/ شناسایی 6 هزار و 191 بیمار جدید

اینفوگرافیک / روند کرونا در ایران، از 4 مهر تا 4 آبان

افتتاح چند طرح درمانی در سیرجان

بوقلمون را به سفره خود دعوت کنید

آمار کرونا در ایران 4 آبان 99 / 296 فوتی در شبانه روز گذشته

رکورد دوباره در شمار مبتلایان روزانه کرونا در کشور؛296 تن دیگر جان باختند

آخرین آمار فوتی ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز یکشنبه 4 آبان 99

آخرین آمار ابتلا به کرونا در ایران/ یکشنبه 4 آبان

آلودگی هوا با افسردگی ارتباط دارد؟

هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره افزایش شدید کرونا و ناتوانی نظام سلامت

ثبت رکورد تازه در شمار مبتلایان روزانه کرونا در کشور/296 تن دیگر جان باختند

آمار کرونا ایران چهارم آبان؛ 296 فوتی و 6191 ابتلای جدید

آمار کرونای اصفهان چهارم آبان؛ 20 فوتی و 286 ابتلای جدید

محققان؛ کرونا ضعیف نشده، رعایت کنید

عوارض مصرف بیش از حد بستنی و بیسکویت

زهره کمالی نژاد مامای مرکز بهداشت شرق تهران آسمانی شد+ تصویر

شمار مبتلایان کرونا در ایران تا 4 آبان 99/ با فوت 296 بیمار دیگر مجموع جان باختگان از 32 هزار نفر گذشت

شناسایی 6191 بیمار کووید19 در کشور/ 4969 بیمار در بخش های ویژه بستری هستند

آخرین آمار ویروس کرونا در ایران؛ 568896 نفر مبتلا و 32616 نفر فوتی

ریه های کوچک مصنوعی برای مطالعه ویروس کرونا ساخته شدند

شناسایی 6191 بیمار کووید19 در کشور/ 4969 بیمار در بخش های ویژه بستری هستند

آمار کرونا در ایران، 4 آبان 99/ رکورد دوباره شمار مبتلایان کرونا /296 نفر دیگر جان باختند

رکورد دوباره در شمار مبتلایان روزانه کرونا در کشور/296 تن دیگر جان باختند

296 فوتی کرونا در شبانه روز گذشته/حال 4969 بیمار وخیم است

افزایش فوت شدگان ناشی از کرونا در ایلام به 347 نفر

شناسایی 6191 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور/ 296 نفر جان باختند

آخرین آمار کرونا در ایران| 6191 بیمار و 296 فوتی جدید

جزییات وضعیت آمار کرونا در کشور

شناسایی 6191 بیمار کووید19 در کشور/ 4969 بیمار در بخش های ویژه بستری هستند

رکورد دوباره در شمار مبتلایان روزانه کرونا در کشور/296 تن دیگر جان باختند

جدیدترین آمار کرونا تا ظهر یکشنبه 4 آبان

شمار جانباختگان کرونا از 32 هزار و 600 نفر گذشت

آخرین آمار کرونا در ایران تا 4 آبان| 296 نفر فوتی جدید

296 فوتی کرونا در شبانه روز گذشته/حال 4969 بیمار وخیم است

جزییات وضعیت آمار کرونا در کشور

دود کمبود کادر درمان به چشم مردم می رود

دود کمبود کادر درمان به چشم مردم می رود