مطالب مرتبط:
باج گیری به شیوه زنگنه
فارس من |دلایل گرانی کولر گازی اعلام شد
کویت: از گزینه های ملت فلسطین برای بازپس گیری حقوقشان حمایت می کنیم
موج دوم همه گیری و تشدید محدودیت های کرونایی در جهان
سایه تهدید باج افزار بر سر مردم
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 07:152020-09-22اقتصادي

باج گیری و باج دهی گازی به شیوه ژنرال نفتی!


برخلاف آنچه زنگنه وزیر نفت ایران مدعی است، ترکمنستان به دنبال باج خواهی نبوده است و نبود دیپلماسی گازی منجر به توقف واردات گاز از این کشور شده است.

- در حالیکه ایران با واردات گاز ترکمنستان و صادرات آن به کشورهایی همچون عراق و ترکیه می توانسته به هاب انرژی تبدیل شود.

ترکمنستان از دیگر مزایای تجارت گاز به این کشور بوده که به دلیل نبود دیپلماسی تجاری حالا به ترکیه واگذار شده است.

دولت عشق آباد برای دریافت طلب خود واردات از ایران را افزایش داده بوده و به نوعی به دنبال تهاتر کالا در برابر گاز بود.

ایران به ازای گازی که از ترکمنستان وارد می کرد ، کالا به آن صادر می کرد و همین مساله به توسعه صادرات غیر نفتی ایران به این کشور شده بود افزایش صادرات کالا با واردات گاز درخواست عشق آباد افزایش قیمت صادرات گاز به ایران بود.

درخواستی که خیلی هم خارج عرف نبود و نمی توان آن را بهانه ای برای توقف مروادات گازی بین دو کشور دانست.

جدای از این به خاطر شرایط تحریم عملا امکان پرداخت پول گاز به ترکمن ها وجود نداشت و با وجود تاخیرهایی که در روند پرداخت وجود داشت، اما این کشور هیچ گاه صادرات گاز به ایران را متوقف نکرد تا اینکه بدهی ایران به حدود 2 میلیارد دلار رسید.

به دنبال قطع مراودات گازی بین دو کشور ایران و ترکمنستان، عملا صادرات کالا به این کشور هم متوقف شد و کالاهای ترک جای محصولات ایران را در این کشور گرفتند.

در شرایطی ترکیه بخش عمده نیاز ترکمنستان را تامین می کند که هیچ مرز مشترکی با این کشور نداشته و تمام محصولات خود را از مرز ایران به این کشور صادر می کند واگذاری بازار" ترکمن ها به ترک ها دولت عشق آباد در آن روزها برای دریافت طلب خود واردات از ایران را افزایش داده بوده و به نوعی به دنبال تهاتر کالا در برابر گاز بود.

ایران به ازای گازی که از ترکمنستان وارد می کرد ، کالا به آن صادر می کرد؛ تا اینکه بیژن زنگنه به عنوان وزیر نفت سکان ساختمان طالقانی را در دست گرفت.

به دنبال قطع مراودات گازی بین دو کشور، عملا صادرات کالا به این کشور هم متوقف شد و کالاهای ترک جای محصولات ایران را در این کشور گرفتند.

در شرایطی ترکیه بخش عمده نیاز ترکمنستان را تامین می کند که هیچ مرز مشترکی با این کشور نداشته و تمام محصولات خود را از مرز ایران به این کشور صادر می کند.

یک منبع آگاه می گوید: ایران خیلی راحت می توانست بدهی 2 میلیارد دلاری خود را در قالب صادرات کالا پرداخت کند و بازار بزرگی همچون ترکمنستان که مزیت بالایی برای ایران دارد را به تصاحب خود درآورد.

به دلیل حجم بدهی که ترکمنستان به چین دارد، صادرات گاز به این کشور عملا درآمد زیادی را نمی تواند برای این کشور داشته باشد.

در چنین شرایطی نقطه اتکای درآمد ارزی این کشور ایران بوده است.

در چنین شرایطی چرا باید کشوری ریسک کند و مهم ترین بازار خود را از دست دهد.

به نظر می رسد برخلاف آنچه ادعا می شود آقای زنگنه به دنبال گرفتن باج از دولت عشق آباد بوده است ایران بی نیاز از واردات گاز از ترکمنستان! اعتقاد آقای زنگنه بر این بود که ایران به لحاظ تولید گاز در شرایط مناسبی بوده و نیازی به واردات گاز از ترکمنستان نیست.

غافل از اینکه تامین گاز از این کشور به لحاظ اقتصادی صرفه بالایی برای ایران داشت.

سلیمان پور یک کارشناس حوزه گاز در اینباره به بازار گفت: ایران می توانست از ترکمنستان گاز ارزان وارد کرده و در مقابل گاز گران به عراق و ترکیه صادر کند و از تجارت گازی با این کشور سود ببرد.

به گفته او، درحال حاضر در فصول سرد سال که مصرف گاز در بخش خانگی افزایش می یابد، صادرات گاز کاهش یافته و در برخی موارد ناچار به قطع گاز صنایع و نیروگاه ها می شویم.

در حالیکه اگر واردات گاز از ترکمنستان را ادامه می دادیم نه در تامین گاز داخل به مشکل برمی خوردیم و نه در صادرات.

کارشناس حوزه گاز: ایران می توانست از ترکمنستان گاز ارزان وارد کرده و در مقابل گاز گران به عراق و ترکیه صادر کند و از تجارت گازی با این کشور سود ببرد ادعای پوچ آقای ژنرال در چنین فضایی زنگنه مدعی شد که ایران بدهی به ترکمنستان ندارد.

به گفته وزیر نفت، کیفیت گازی که ایران از ترکمنستان وارد می کرد، مناسب نبوده و همین مساله خسارت های سنگینی را به تجهیزات ایرانی وارد کرده که بیش از طلب گازی ترکمن هاست.

تصور ژنرال نفتی ایران این بود که ایران به لحاظ تولید در شرایط مطلوبی قرار داشته و اگر صادرات گاز هم متوقف شود عملا خللی در تامین گاز کشور صورت نمی گیرد.

ضمن اینکه گمان می شد که دولت عشق آباد به درآمد ارزی حاصل از فروش گاز به ایران نیاز دارد و تحت هر شرایطی صادرات را ادامه می دهد.

در واقع برخلاف آنچه ادعا می شود این ایران بود که به دنبال گرفتن باج از این همسایه شمالی خود بوده است.

به دنبال این رفتار ترکمن ها صادرات گاز به ایران را قطع کرده و شکایت از ایران به مجامع بین المللی بردند.

ترکمنستان به لحاظ فنی و مهندسی کشوری ضعیفی است.

عمده تجهیزات به کار رفته در صنعت گاز این کشور از زمان شوروی سابق باقی مانده که در سال های گذشته عملا دیگر کارایی و بهره وری گذشته را ندارند.

بنابر این اینکه کیفیت گاز در این مدت کاهش یافته، ادعای عجیبی نیست آیا ترکمنستان مجاز به قطع گاز بود؟ شاید برای شما هم این سئوال پیش آید که آیا ترکمنستان اجازه قطع گاز به ایران را داشته است.

بر اساس قراردادی که بین ایران و ترکمنستان منعقد شده، چنانچه ایران به مدت 3 ماه پول دریافت گاز را پرداخت نکند، این کشور مجاز به توقف صادرات است.

کما اینکه ما می توانیم این کار را با عراق و ترکیه انجام دهیم.

بنابر این ترکمنستان طبق قرارداد مجاز به قطع گاز به ایران بود اما چرا این کار را پیش از این انجام نداده بود؟ دلیلش را باید در تعامل با ایران و حفظ تجارت گازی بین دو کشور جستجو کرد.

اما از زمانی که ایران مدعی شد که بدهی بابت واردات گاز به ترکمنستان ندارد، دولت عشق آباد هم در برخورد با دولت ایران تغییر رویه داد و برخورد قهری را در پیش گرفت.

ضمن اینکه شاهد بودیم که دادگاه های بین المللی حق را به این کشور داده و در نهایت در تیر امسال ایران محکوم به پرداخت 2 میلیارد دلار غرامت به ترکمنستان شد.

آیا کیفیت گاز ترکمنستان افت کرده بود؟ اینکه کیفیت گاز وارداتی از ترکمنستان افت کرده، شاید ادعای درستی باشد.

اما دلیل این افت کیفیت کارشکنی ترکمن ها نبوده است.

آنگونه که سلیمان پور کارشناسان حوزه گاز می گوید: ترکمنستان به لحاظ فنی و مهندسی کشوری ضعیفی است.

عمده تجهیزات به کار رفته در صنعت گاز این کشور از زمان شوروی سابق باقی مانده که در سال های گذشته عملا دیگر کارایی و بهره وری گذشته را ندارند.

بنابر این اینکه کیفیت گاز در این مدت کاهش یافته، ادعای عجیبی نیست.

اما مساله اصلی اینجاست که اثبات این ادعا در دادگاه های بین المللی کار بسیار سختی است.

او با اشاره به مشخص شدن نتیجه شکایت گازی ترکمنستان در تیر امسال، شاهد بودیم که شکایت ایران بابت افت کیفیت به نتیجه نرسید و در نهایت بدهی 2 میلیارد دلاری ایران به ترکمنستان به تایید دادگاه بین المللی هم رسید.

وابستگی ترکمن ها به درآمد صادرات گاز به ایران ترکمنستان که منابع عظیمی از نفت و گاز دارد چیزی حدود 70 درصد درآمد ارزی خود را از محل فروش گاز و نفت کسب کرده و 30 درصد مابقی هم به صنعت نخ ریسی و پارچه بافی مربوط می شود.

در گذشته روسیه خریدار اصلی گاز ترکمنستان بود و تا زمان بروز مناقشه بین دو کشور در سال 2009 تقریبا سالیانه 50 میلیارد متر مکعب گاز از ترکمنستان خریداری می کرد.

ترکمنستان همچنین در گذشته به ایران نیز گاز می فروخت اما این مساله نیز به علت مناقشه بر سر قیمت گاز تا حد زیادی متوقف شده است.

راه اندازی خط لوله گاز آسیای میانه – چین (CACG) در سال 2009 مسیر صادرات گاز ترکمنستان را تا حد زیادی به سمت شرق تغییر داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه خبری "اوراسیانت"، چین حالا تقریبا 80 درصد صادرات گاز کشور ترکمنستان را به خود اختصاص می دهد.

بر اساس آماری که اعلام شده در نیمه نخست سال 2019، واردات چین از ترکمنستان (که تقریبا تمام آن گاز وارداتی است) به ارزش 4.

4 میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 18 درصد افزایش داشته است.

با وجود اینکه بخش عمده صادرات این کشور به چین انجام می شود اما مشخص نیست که این کشور چه مبالغی برای گاز ترکمنستان پرداخت می کند زیرا این ارقام اسرار تجاری هستند اما تحلیلگران آگاه فرض می کنند که زیرساختهای ساخت چین که انتقال گاز ترکمنستان به چین را با طی مسیر هزاران کیلومتر امکان پذیر ساخته است، ارزان نبوده و عشق آباد هنوز در حال بازپرداخت هزینه آن است.

ضمن اینکه چینی ها علاوه بر توسعه میادین و ایجاد خطوط انتقال 8 میلیارد دلار هم به صورت نقدی وام به این شرکت پرداخت کرده اند.

بدین ترتیب نمی توان انتظار داشت که ترکمن ها درآمد چندانی را از محل صادرات گاز به این کشور داشته باشند.

در چنین شرایطی ترکمنستان وابستگی شدیدی به درآمدهای ارزی ایران داشت.

در چنین فضایی این ترکمنستان است که نیازمند حفظ تعاملات با ایران و ادامه صادرات گاز بوده است.

به طور قطع در چنین شرایطی ترکمن ها نمی توانند به دنبال باج گیری یا مبلغی بیش از قرارد داد را نمی توانند باشند.

یک کارشناس حوزه گاز در اینباره به بازار گفت: تنها در شرایطی ترکمنستان می تواند به دنبال باج گیری از کشور ما باشد که ایران وابستگی شدیدی به واردات گاز از ترکمنستان داشته باشد، اما شاهد بودیم که اتفاقا اینطور نبوده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز به تازگی اعلام کرده ایران از تجارت گاز به ترکمنستان استقبال می کنند.

آنگونه که تربتی اعلام کرده ایران در دوران داوری چند بار به ترکمنستان اعلام کرده که مانعی برای دریافت گاز ندارد.

این گفته ها در شرایطی مطرح می شود که بسیاری از کشورها به ایران به عنوان یک شریک غیر قابل اطمینان نگاه می کنند و به مثابه نوش دارو بعد از مرگ سهراب است نوش دارو بعد از مرگ سهراب مدیرعامل شرکت ملی گاز به تازگی اعلام کرده ایران از تجارت گاز به ترکمنستان استقبال می کنند.

آنگونه که تربتی اعلام کرده ایران در دوران داوری چند بار به ترکمنستان اعلام کرده که مانعی برای دریافت گاز ندارد.

این گفته ها در شرایطی مطرح می شود که بسیاری از کشورها به ایران به عنوان یک شریک غیر قابل اطمینان نگاه می کنند و به مثابه نوش دارو بعد از مرگ سهراب است.

آمارها نشان می دهد 18 درصد از ذخایر گاز جهان در کشور ماست با این وجود از فرصت های صادرات گاز در قرنی که با عنوان قرن گاز نام گرفته است، استفاده نکرده ایم.

قرار بود در پایان اجرای برنامه چشم انداز بیست ساله 1404 به سهمی 10 درصدی در تجارت جهانی گاز دست یابیم، اما امروز سهم ما از تجارت گاز تنها دو درصد است.

سهم کمتر از 5 درصدی ایران از تجارت گاز منطقه ایران به عنوان دومین دارنده منابع گاز دنیا، متاسفانه در بازار گاز منطقه هم نتوانسته به خوبی نقش آفرینی کند.

آنگونه که آمارها نشان می دهد سهم ایران از بازار 500 میلیارد مترمکعبی مصرف گاز همسایگان خود تنها 24 میلیارد مترمکعب است.

سهم کمتر از 5 درصدی ایران از تجارت گاز منطقه به خوبی نشان می دهد که مسئولین کشور ما، دیپلماسی فعالانه ای را برای صادرات گاز در پیش نگرفته اند.

اما بی توجهی به دیپلماسی گازی در شرایطی است که صادرات گاز طبیعی ایران برخلاف صادرات نفت خام که عمدتا با نفتکش صورت می گیرد، تنها از طریق خط لوله است؛ این بدان معنی است که در صادرات گاز امکان تحریم تجاری و دریایی از سوی کشورهایی همچون ایالات متحده وجود ندارد.

مزیت دیگر صادرات گاز، قراردادهای بلند مدت بین دو کشور است.

به طوری که باعث پایداری روابط و تضمین کننده منبع اقتصادی برای کشور خواهد بود.


کلید واژه ها: ترکمنستان - ایران - واردات - صادرات - صادر - افزایش - کشور - دیپلماسی - عشق آباد - صادرات غیر نفتی - درخواست - افزایش صادرات - کالا - گازی - توسعه صادرات - افزایش قیمت - صادرات کالا - ترکیه - صادرات گاز - نفت ایران - توقف - نفتی - آباد - توان - وزیر نفت - توسعه - ژنرال - برابر - تهاتر - زنگنه

آخرین اخبار سرویس:
اجرای 30 هزار هکتار عملیات آبخیزداری در استان همدان

زیر و بم خودرو کراس اوور جک X7 را ببینید

مدت زمان لازم پیاده روی برای کاهش وزن چقدر است؟

ماجرای 12000 صادرکننده جعلی و ناتوانی دولت در بازگرداندن 40 میلیارد دلار ارز صادراتی!

آشی با طعم انار +طرز تهیه

پروازهای لوفتهانزا در زمستان محدودتر می شود

پروازهای لوفتهانزا در زمستان محدودتر می شود

فوت و فن های درست کردن پاستیل خانگی خوشمزه با طعم های مختلف

شیشه ای نازکتر از یک تار موی انسان + فیلم

طرز تهیه کیک یزدی زعفرانی خوشمزه بدون فر + نکات کلیدی

ماسک برزو ارجمند و پسرش + عکس

شگرد جدید قاچاقچیان لوازم خانگی برای فروش کالا و فریب مردم

چگونه با افراد عصبی برخورد کنیم؟

متوسط قیمت مسکن در آمریکا

کاهش 60 درصدی توزیع کنجاله سویا در بازار/کاهش 36 درصدی واردات دانه های روغنی

اصلاحات پولی جدید چین

متوسط قیمت مسکن در آمریکا

اصلاحات پولی جدید چین

تحقق رویای خودروهای خودران در مراحل پایانی

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در استاد معین

متوسط قیمت مسکن در آمریکا

شیب کاهشی معاملات در بازار مسکن

شورای ملی زعفران و تجار، زعفران کاران تربت حیدریه را همراهی نکردند

از عدم اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در مترو تا پیگیری های بدون خروجی از دولت

شورای ملی زعفران و تجار، زعفران کاران تربت حیدریه را همراهی نکردند

با آزادشدن سهام عدالت، ‏50 میلیون نفر سهامدار فارس شدند

سقوط آزاد بورس عربستان

فروش گسترده مواد مخدر فضای مجازی از شایعه تا واقعیت

سقوط آزاد بورس عربستان

ادامه مهربانی ها در گراش

افتتاح بزرگراه 6 کیلومتری شهید رستگار تا پایان آبان/اتمام پروژه های نیمه تمام تا 1400

مجید صالحی و نیسان آبی + عکس

فرازوفرودهای 6 ماهه صنعت و تجارت

اصابت نرخ ارز بر تورم

استفاده از بودجه عمومی برای فعالیت های پژوهشی دانشگاه امکان پذیر نیست

4 عامل مؤثر بر تورم ایران

مهار کانون های گرد و غبار

نقش ضروری مشاغل خانگی در اشتغال پایدار

توقع جامعه از بانک مرکزی از نگاه رییس کل بانک مرکزی

رونمایی از اولین واحدهای مسکن ملی پرند + تصاویر

قانون بیمه بیکاری نیاز به اصلاح دارد

رونمایی از اولین واحدهای مسکن ملی پرند + تصاویر

از گلایه مشتریان سایپا و ایران خودرو از روند تحویل خودرو تا وضع نامناسب گلزار شهدا در روستای چغارچوییه شهرستان بافت

تکلیف سهام عدالت متوفیان چه شد؟

شیب کاهشی معاملات در بازار مسکن

نبود نقدینگی خودروسازان عامل اصلی دلالی خودرو/ روند نرخ سود بین بانکی تعدیل خواهد شد/ عقب نشینی خودرو، سکه و دلار

تحقق رویای خودروهای خودران در مراحل پایانی

شیب کاهشی معاملات در بازار مسکن

سیگنال های بازگشت قطعی شاخص بورس صادر شد!

رونمایی از اولین واحدهای مسکن ملی پرند + تصاویر

مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی: بر اساس تصمیمات معاون اقتصادی ریاست جمهوری، 14 رسته شغلی را از امحال و مهلت دادن 9 ماه، 20 درصد سهم کار فرما پیش بینی کردیم+ ویدیو

تحقق رویای خودروهای خودران در مراحل پایانی

روش انتقال سهام عدالت متوفیان چگونه است؟+ ویدیو

نقش ضروری مشاغل خانگی در اشتغال پایدار

آغاز تعطیلی صنوف غیرضروری در 43 شهرستان از دوشنبه/برخورد قاطع با اصناف متخلف

یک سقف؛ تنها آرزوی سوگند و ساغر

چه کسانی از ریزش شاخص بورس منتفع می شوند؟

چرا سهام پالایشی یکم هنور قابل معامله نشده است؟

یک ازدواج ساده برای جوانان چقدر آب می خورد؟/ آیا حواس کسی به جوانان دم بخت در ایام کرونایی هست؟

در بورس از مردم کلاهبرداری کردند؛ هدف نجات بانک های ورشکسته بود

آغاز تعطیلی صنوف غیرضروری در 43 شهرستان کشور از فردا

دانیال عبادی با لباسی خاص + عکس

پکن BJ40؛ از آفرودر چینی بایک تا نگاهی جدی به جیپ رانگلر! (+عکس)

بورس مسکن را گران کرد یا بی عملی دوستان آقای مشاور سابق؟

قیمت روز خودروهای سایپا و ایران خودرو؛ جایگزین پراید چقدر قیمت خورد؟

چرا سهام پالایشی یکم هنور قابل معامله نشده است؟

پیوند روح RS پورشه با فناوری روز در تولید لپ تاپ (+عکس)

قابلمه پزی در تهران قدیم/ممد سبزه میدونی و ژیگولوها!

یک ازدواج ساده برای جوانان چقدر آب می خورد؟/ آیا حواس کسی به جوانان دم بخت در ایام کرونایی هست؟

خوشحالی الیکا عبدالرزاقی + عکس

جزییاتی از بررسی عملکرد دو نماد بورسی

آینده بورس چه می شود؟

برنامه مجلس برای تغییر در نحوه پرداخت حقوق کارگران

عکسی قدیمی از شهاب حسینی، مهدی سلطانی، ستاره اسکندری و...

رییس صنف گاوداران: از گرانی گوشت ناراحتیم!

هر کیلو گوشت گوساله 99 هزار تومان است

قانون بیمه بیکاری نیاز به اصلاح دارد

رییس انجمن صنفی گاوداران: فاصله قیمت گوشت از تولید تا مصرف بسیار زیاد است

آغاز روند نزولی قیمت دلار و سکه

طرز تهیه کنسرو نخود فرنگی خانگی

به این روش عطر دست ساز دلخواهتان را بسازید!

پیش بینی شاخص بورس در روز پنج آبان/ چه کسانی از ریزش شاخص بورس منتفع می شوند؟

بورس کالا محور مبادلات فولاد کشور می شود + جزییات

واکنش رییس صنف گاوداران به گرانی گوشت: ناراحتیم!

بهره برداری از شبکه گاز لوله کشی افرینه، دهه فجر امسال

فردا بازار بورس چگونه خواهد بود؟

اخبار کوتاه خراسان رضوی

الیگودرز تا پایان هفته تعطیل است

بانک مرکزی به دنبال افزایش سود سپرده بانکی نیست/ 5 خودروی سواری 4 ستاره کیفیت گرفتند

تیپ فرزاد فرزین/عکس

عکسی قدیمی از ماهایا پطروسیان ، رامبد جوان و ترلان پروانه

نحوه اضافه شدن نماد پالایشی یکم به سبد سهامداران

راه اندازی دو سردخانه محصولات کشاورزی در شهرستان روانسر

اجرای طرح واکسیناسیون طیور علیه بیماری نیوکاسل در کردستان

کارخانه الکل اسلام آباد غرب با پیشرفت 85 درصدی در حال ساخت است

الیگودرز تا پایان هفته تعطیل است

عکسی قدیمی از آناهیتا همتی و فقیهه سلطانی

رفع مشکلات شهرستان کارون با استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی

قیمت لوازم یدکی 206 در بازار چقدر است؟

قیمت گوشی های شیائومی در بازار چقدر است؟

باج گیری و باج دهی گازی به شیوه ژنرال نفتی!

باج گیری و باج دهی گازی به شیوه ژنرال نفتی!