موضوعات داغ: - دبير مجمع تشخيص مصلحت - باشگاه استقلال - جمهوري آذربايجان - مجمع تشخيص مصلحت - باشگاه پرسپوليس - كنعاني زادگان - اقتصاد ايران - تيم فوتبال استقلال - تروريست هاي تكفيري - دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام - عباسپور - شهر همدان - عرب - امور بانوان - آفتابگردان - علي بيگدلي - سازمان همكاري اقتصادي - زندان تهران بزرگ - سيدحسن موسوي - يادمان هاي دفاع مقدس - قتل فرزند - اشك فر - رييس اداره محيط زيست اسلامشهر

مطالب مرتبط:
آخرین جزییات طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان
طراز همسان سازی حقوق بازنشستگان با 90 درصد میانگین حقوق شاغلان
طراز همسان سازی حقوق بازنشستگان با 90 درصد میانگین حقوق شاغلان
طراز همسان سازی حقوق بازنشستگان با 90 درصد میانگین حقوق شاغلان
اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان فولاد از مهرماه قطعی است
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 07:152020-09-22اقتصادي

تامین اعتبار؛ چالش مهم طرح هم سان سازی حقوق بازنشستگان


طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری در حالی از امروز اجرایی می شود که همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در حاله ای از ابهام قرار دارد.

- اگرچه مسئولان همسانسازی حقوق ها را دشوار می دانند اما تلاش ها برای افزایش حقوق ها تحت عنوان همسان سازی و به منظور جبران بخشی از قدرت خرید این قشر ادامه دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، بر اساس سخنان مسئولان در چند ماه اخیر، طرح هم سان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی از امروز اجرایی می شود.

در شرایط اقتصادی کنونی کشور به دلیل افزایش هزینه های زندگی، فشار بسیاری به بازنشستگان وارد می شود.

این در حالی است که این قشر بیش از حتی افراد شاغل نیاز به دریافت کالا و خدمات دارد بنابراین میزان مبلغ دریافتی این گروه که اکنون کمتر از افراد شاغل است، باید به مقادیر بیشتری افزایش یابد.

دریافت خدمات پزشکی کم هزینه و با کیفیت و دریافت بن خرید کالا شاید کمترین چیزی باشد که پس از ترمیم حقوق کارمندان بازنشسته باید به آن ها تعلق گیرد؛ بازنشستگانی که 30 سال از عمر خود را برای انجام خدمات مختلف در کشور گذرانده اند و اکنون که پس از این مدت بازنشسته شده و بعضاً توان کار ندارند، باید تحت تأثیر تصمیمات مختلف مسئولانی قرار گیرند که خود شاغل اند و حقوق و مزایای مناسبی دریافت می کنند.

با این حال نمی توان تلاش هایی که برای کاهش فاصله حقوق دریافتی کارمندان و بازنشستگان انجام شده است را نادیده گرفت.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در این باره اظهار می کند: تلاش ما کاهش فاصله هاست و اینکه علاوه بر افزایش حقوق، طرح های دیگری برای کمک به معیشت و زندگی بازنشستگان اجرا کنیم.

افتخاری با بیان اینکه تأمین اعتبار و بودجه همسان سازی کار دشوار اما شدنی است، گفت: از ابتدای مهرماه خبرهای خوشی برای همسان سازی اعلام می شود؛ در حال نهایی کردن احکام هستیم.

همچنین در تفاهم با بیمه ملت انواع بیمه نامه ها با تخفیف و تقسیط در اختیار بازنشستگان قرار می گیرد.

به گفته وی برای نخستین بار سازمان برنامه و بودجه و مسئولان امر به جای وابسته کردن همسان سازی به تخصیص اعتبار و بودجه محوری، به سمت مدل محور شدن همسان سازی حرکت کردند.

در حالی که مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری تاکید کرده است که تأمین اعتبار و بودجه همسان سازی کار دشوار اما شدنی است، به نظر می رسد، این موضوع مهم ترین چالش اجرایی شدن این طرح باشد.

آنچنان که اصغر برشان در گفت وگو با خبرنگار ایمنا"، اظهار می کند: در این وضعیت بد معیشتی جامعه، هزینه های حداقل بگیر روز به روز افزایش یافته زیرا همسان سازی تا کنون اجرایی نشده است.

به گفته وی، سازمان تأمین اجتماعی متعلق به بیمه شدگان است و باید مطالبه خود از دولتمردان به هر شکل ممکن بگیرد تا توان پرداخت مابه التفاوت و رفع نقیصه هم سان سازی در تکمیل متناسب سازی را داشته باشد.

متناسب سازی اجرای کامل هم سان سازی نیست دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان معتقد است: متناسب سازی در راستای اجرای همسان سازی است اما اجرای کامل آن نیست زیرا در متناسب سازی بر اساس ضوابطی از جمله میزان قدمت بازنشستگی و یا سابقه پرداخت حق بیمه میزان دریافتی بازنشستگان به دریافتی شاغلان نزدیک نمی شود اما لازم است از تاریخی که این قانون برای بازنشستگان کشوری و لشگری اجرایی شده، مابقی حقوق هم سان نشده بازنشستگان تأمین اجتماعی نیز به آن ها پرداخت شود.

برشان می افزاید: همسان سازی یا متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی چند سالی است که بر خلاف کارمندان کشوری و لشگری، برای بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی اجرایی نشده بود.

وی اضافه می کند: با پیگیری های تشکل های کارگری از جمله خانه کارگر و کانون های بازنشستگان مستمری بگیران مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی این امر در لایحه برنامه ششم توسعه اجرایی شدن آن مصوب شد و قرار شد در سال اول برنامه، دولت پنج هزار میلیارد تومان بودجه در اختیار سازمان تأمین اجتماعی قرار دهد تا این مهم اجرایی شود اما این کار انجام نشد تا اینکه دولت اعتباری را برای بازنشستگان خود مصوب کرد.

دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان می گوید: با این مصوبه جامعه کارگری معترض شد که چرا هم سان سازی حقوق برای آن ها هنوز انجام نشده است.

با پیگیری ها پس از عبور از این فراز و نشیب ها از ابتدای مرداد ماه با 23 هزار میلیارد تومانی که قرار شد دولت به صورت کمک یا جبران مطالبات سازمان تأمین اجتماعی به سازمان تأمین اجتماعی برای اجرای این مصوبه پرداخت کند.

برشان می افزاید: دولت 30 هزار میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی بدهکار است که می تواند این مبلغ را نیز پرداخت کند، بر اساس یک فرمول متناسب سازی یا همسان سازی به حقوق افراد بازنشسته واریز شد.

نقایص طرح همسان سازی رفع شود وی با بیان اینکه این متناسب سازی نیز اشکالات عمده ای دارد، اضافه می کند: متأسفانه متناسب سازی را با ترمیم حقوق در هم آمیخته اند.

تضادهایی که بین حق مسکن شاغلان، بازنشستگان و حق همسر و عائله مندی وجود دارد را با ترمیم حقوق که بر اساس آن حداقل حقوق از مقداری نباید کمتر باشد در هم آمیخته و آن را متناسب سازی نامیده اند.

دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان می گوید: بنابراین مسئولان سازمان تأمین اجتماعی و دولت جمهوری اسلامی بر اساس مصوبات قانون برنامه ششم توسعه مکلف اند کمک های لازم از طرف دولت برای اجرایی شدن همسان سازی را انجام دهد و یا حداقل بدهی هایش را در قالب جنس، کالا یا واگذاری کارخانجات به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت کند.

برشان می افزاید: مسئولان سازمان تأمین اجتماعی نیز باید تکلیف خود بدانند که همسان سازی حقوق را اجرایی کرده و نسبت به پرداخت مابه التفاوت حقوق بازنشستگان از سال اجرای این قانون برای بازنشستگان کشوری و لشگری اقدام کند.

وی تصریح می کند: این طرح از مردادماه اجرایی شده اما اجرای آن نقایصی دارد که دولت و سازمان تأمین اجتماعی مکلف است این نقایص را برطرف کند.

در این طرح بر اساس حقوق، سنوات بازنشستگی و حفظ تفاوت حقوق زمان بازنشسته شدن فرد با شاغلان، دریافتی کنونی آنان هم سان سازی شود.

دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان می گوید: هر تفاوتی حقوق دریافتی زمان بازنشسته شدن فرد نسبت به شاغلان باشد در همسان سازی کنونی نیز باید رعایت شود.

باید رفع تبعیض شده و همان نسبت سقف برای حقوق امروز وی رعایت شود، از تاریخ تصویب قانون همسان سازی نیز مابه التفاوت ها پرداخت شود.

برشان می افزاید: روش های افزایش حقوق در سالیان گذشته به نحوی بوده که همیشه حداقلی ها بر اساس ماده 96 قانون تأمین اجتماعی افزایش یافته اما سایر سطوح مزدی به میزانی که باید و شاید افزوده نشده به همین دلیل درصد جامعه حداقل بگیران نسبت به کل بازنشستگان سازمان افزوده شده و در واقع روز به روز فقرا فقیرتر شده اند.


کلید واژه ها: حقوق بازنشستگان - بازنشستگان - همسان سازی حقوق بازنشستگان - همسان سازی - همسان سازی حقوق - سازی - حقوق - بازنشستگان تأمین اجتماعی - بازنشستگان تامین اجتماعی - افراد شاغل - افزایش - بازنشستگان کشوری - اجتماعی - مسئولان - شرایط اقتصادی - تأمین اجتماعی - تامین اجتماعی - افزایش حقوق - خدمات پزشکی - تامین - هزینه - خدمات - افراد - امروز - قدرت خرید - کشور - شاغل - کم هزینه - خبرنگار - اقتصادی

آخرین اخبار سرویس:
نمایشگاه ملی صنایع دستی به صورت مجازی برگزار می شود

گران قیمت ترین ورزشگاه جهان آماده بازگشایی

زمان ثبت نام وام دستیاری دانشجویان اعلام شد

سود هر سهم «قاسم» 2 برابر شد

فرماندار: آرد مورد نیاز نانوایی های کرمانشاه تامین شده است

30 هزار هکتار از اراضی ملی کشور به اجرای طرح زراعت چوب اختصاص می یابد

کشف اسکناس های جعلی در اردستان

تازه ترین قیمت ماهی در بازار + جدول

پرونده امتناع سازمان خصوصی سازی در لغو واگذاری شرکت هفت تپه به دادسرای دیوان محاسبات ارجاع داده شد

ساخت 200 واحد مسکونی ویژه خادمان بقاع متبرکه و اماکن مذهبی استان گلستان آغاز شد

مراقب ماسک های تقلبی باشید

تامین بخشی از منابع طرح تامین کالاهای اساسی از طریق فروش دارایی های دولت

فیلم| نقاط ارزبری کشور شناسایی شود

ورود پیازهای زعفران به بازار در سال 1400

عملیات اجرایی واحد تولید متانول در منطقه آزاد چابهار آغاز شد

افتتاح پمپ بنزین دریایی در دوبی

صدور مجوز صادرات برای محصولات دارویی پژوهشکده گیاهان دارویی

انعقاد تفاهم نامه همکاری سازمان زندان ها و سازمان میراث فرهنگی

تقدیر رییس جمهور از دستگاه های دولتی برگزیده در خدمت رسانی به مردم

کالای خارجی بر تولید ملی سایه انداخت؛ آیا پای فعالیت های مافیایی در میان است؟

ببینید | جزییات ممنوعیت صید ترال

فارس من| تداوم کاهش قیمت خودرو در بازار/ پراید 110 میلیون تومانی هم فروش نمی رود

برگزاری هفتمین همایش جایزه بهره وری معادن و صنایع معدنی به صورت مجازی

حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی دوباره اضافه می شود؟

از اول آبان ماه ممنوعیت واردات برنج برداشته می شود

آمار کرونا در ایران و جهان /اینفوگرافیک

افتتاح پمپ بنزین دریایی در دوبی

قیمت مصوب جدید مرغ گرم؛ 20400 تومان+سند

سفارش فروش اوراق بدهی دولتی از طرف دو بانک

پیشرفت 10 درصدی قطعه 2 آزادراه تهران-شمال طی 3 ماه/ ساخت بزرگ ترین تونل تاریخ مهندسی ایران

سرمایه گذاری در غار نمکی گرمسار

اختصاص 900 میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا

یارانه 120 هزار تومانی در راه است

200 هزار تن برنج در صف تخصیص ارز قرار گرفت

مصرف آب تجدیدپذیر کردستان 55 درصد کمتر از میانگین کشوری است

ماجرای پیامک های اشتباه وزارت راه چه بود؟

مرگ به دلیل مصرف الکل در دوران کرونا افزایش یافت

مسکن ملی فردا (پنجشنبه) افتتاح می شود/ تمدید مهلت واریز وجه

آزمایش ارز دیجیتال چین همچنان ادامه دارد

مسکن ملی فردا (پنجشنبه) افتتاح می شود/ تمدید مهلت واریز وجه

ارجاع پرونده عدم لغو واگذاری شرکت هفت تپه به دیوان محاسبات

هزینه بستری بیماران کرونایی چقدر؟

توزیع 2هزار بسته معیشتی اوقاف بین نیازمندان کرمان

سند توسعه نظام آماری وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی تدوین می شود

رفیعی : ترمیم سرمایه اجتماعی و جلب اعتماد عمومی در گرو ارائه آمار صحیح است

راه اندازی کارپوشه الکترونیکی در بانک پارسیان / «پارس یار» خدمتی برای مشتریان ویژه

ممنوعیت واردات برنج برداشته شد/ 200 هزار تن برنج در صف تخصیص ارز قرار گرفت

خرید بی واسطه حبوبات از کشاورز با اپلیکیشن ایرانی

تعداد مخاطبان تلویزیون کاهش پیدا کرد

رکورد تولید در پتروشیمی نوری شکسته شد

ادعای اصرار دولت برای افزایش قیمت دلار!

سرانه ورزشی موجود در استان کمتر از سایر استانها است

2 شرکت دیگر بورسی بازارگردان معرفی کردند

انتقاد فعالان بورس از قیمت دستوری فولاد

صید ترال ممنوع شد

تلویزیون لوله شونده به بازار آمد

چرا عراق 200 کامیون گوجه فرنگی ایران را برگشت داد؟

صادرات محصولات لبنی از آذربایجان شرقی 2.5 برابر شد

قلع و قمع 48 مورد تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی کشاورزی

تخصیص 900 میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا

کاهش قیمت مرغ طی روزهای آینده در کهگیلویه و بویراحمد/ افزایش قیمت میوه

کاهش ازدواج در اردستان نگران کننده است

دلیل نوسان زیاد این هفته بورس چه بود؟

فلش مموری توشیبا چند؟ +جدول

تعمیر و تولید پمپ های درون چاهی از سوی محققان کشور

ناسا برای اولین بار از یک سیارک نمونه برداری کرد

قیمت های عجیب اجاره بها در شمال تهران + جدول

فواید استفاده از دمبل

سیب زمینی شکم پر خوشمزه + طرز تهیه

بورس عامل تورم نیست

علت برگشت خوردن محموله گوجه فرنگی از عراق

قیمت یخچال و فریزر ارزان بازار +جدول

ممنوعیت صید فانوس ماهی ها از اول آذر ماه

قیمت پژو GLX چند؟ +جدول

وام 10 میلیونی بازنشستگان امشب پرداخت می شود

انتشار اوراق بیمه اتکایی توسط بیمه ملت در بورس برای نخستین بار

مشخصات چری تیگو 7 مدل 2020 | قیمت احتمالی برای بازار ایران

گزارش معاملات مربوط به عملیات بازار باز

افزایش مصرف خودسرانه دارو در کشور در دوران شیوع کرونا/ امکان مسمومیت در مصرف انسولین ویال وجود ندارد/ افزایش مسمومیت با ضد عفونی کننده ها/ افزایش مسمومیت با مخدر ها و محرک ها و افزایش مرگ با مصرف الکل تقلبی

کرونا|شناسایی بیش از 3600 بیمار جدید در عراق

انتشار 39 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت برای بخش صنعت، معدن و تجارت کشور

فعال سازی مجدد 1700 واحد تولیدی تحت تملک بانک ها در دستور کار ستاد تسهیل

خدمات توسعه فنی محصولات دانش بنیان عرضه شد

فیلم| طرح رایگان اصلاح و بهینه سازی موتورخانه ها

جراحی بینی فانتزی و هرآنچه باید درباره آن بدانید

ارزش صندوق etf دارا یکم امروز چهارشنبه 30 مهر

پرداخت تسهیلات ویژه 4000 میلیارد ریالی بانک کشاورزی

آیا معاملات الگوریتمی واقعی هستند؟

امروزه آمار و اطلاعات، لازمه حکمرانی خوب و ابزار دستیابی به توسعه همه جانبه است

درج نماد 15 شرکت استانی سهام عدالت در بورس

اعلام نرخ مصوب مرغ/ هر کیلو 20 هزار و 400 تومان

انتشار اوراق بیمه اتکایی توسط بیمه ملت در بورس

اقدام بانک مرکزی چین در تزریق نقدینگی به بازار

راه اندازی کارپوشه الکترونیکی در بانک پارسیان/ «پارس یار» خدمتی برای مشتریان ویژه

جهانگیری: گزارش هزینه کرد یک میلیارد یورو برای کرونا اعلام می شود

قیمت گذاری دستوری فولاد در بورس لغو شد

پوشش بیمه ای بیش از 400 هزار نفر قالیباف در سراسر کشور

تکنیک های اقرار گرفتن از متهمان از زبان رییس پلیس آگاهی ناجا (فیلم)

تسهیلات جدید گمرک برای صادرکنندگان

بوشهر| 2700کیلومتر راه روستایی کشور در قالب طرح ابرار افتتاح شد

تامین اعتبار؛ چالش مهم طرح هم سان سازی حقوق بازنشستگان

تامین اعتبار؛ چالش مهم طرح هم سان سازی حقوق بازنشستگان