مطالب مرتبط:
رییس جمهوری لبنان روند تشکیل دولت جدید این کشور را «بحرانی» خواند
رایزنی مصطفی ادیب برای تشکیل دولت جدید در لبنان
میشل عون: مکرون دولت لبنان را نمی چیند
تشکیل ستاد اصلاح طلبان حامی دمکرات ها در تهران/ رویای 1400 جریان اصلاحات از انتخابات آبان آمریکا می گذرد؟
هشدار «عون» درباره تاخیر در تشکیل کابینه لبنان؛«شرایط لبنان اجازه تلف شدن زمان را نمی دهد»
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 07:002020-09-22بين الملل

کارشکنی های آمریکا در مسیر تشکیل دولت لبنان


ایرنا - ناظران و کارشناسان سیاسی معتقدند که اصرار برخی از گروهها و احزاب غربگرا برای خارج کردن حزب الله و جنبش امل از وزارت دارایی در دولت آینده این کشور در راستای تحقق اهداف آمریکا به منظور تضعیف نیروهای مقاومت در ساختار سیاسی لبنان است.

- تهران - ایرنا - ناظران و کارشناسان سیاسی معتقدند که اصرار برخی از گروهها و احزاب غربگرا برای خارج کردن حزب الله و جنبش امل از وزارت دارایی در دولت آینده این کشور در راستای تحقق اهداف آمریکا به منظور تضعیف نیروهای مقاومت در ساختار سیاسی لبنان است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، ناظران سیاسی لبنان معتقد هستند که آمریکا قصد دارد با دخالت غیر مستقیم در حذف دو حزب شیعی یعنی جنبش امل و حزب الله از کرسی وزارت دارایی موجب تضعیف مقاومت در این کشور شود، موضوعی که با واکنش نبیه بری رییس مجلس لبنان همراه شده و او با صراحت اعلام کرده است که اگر گزینه وزارت دارایی از میان طیف جنبش امل و حزب الله لبنان نباشد در تشکیل دولت مشارکت نخواهد کرد.

فرانسه گرچه اعلام کرد که خواستار تشکیل سریع دولت لبنان است اما به اعتقاد بسیاری از کارشناسان سیاسی، این کشور و گروه های غربگرا در لبنان قصد دارند در فرآیند معرفی وزرای دولت به ویژه وزارتخانه های مهم دخالت کنند.

پیش از این برخی رسانه ها و منابع لبنانی فاش کردند که فرانسه بنا به درخواست آمریکا تلاش دارد تا مانع در اختیار گرفتن وزارت دارایی از سوی جنبش امل یا حزب الله شود زیرا به اعتقاد ناظران سیاسی، آمریکا قصد دارد با دخالت غیر مستقیم در حذف دو گروه شیعه یعنی جنبش امل و حزب الله از کرسی وزارت دارایی موجب تضعیف مقاومت در این کشور شود.

روزنامه نداء الوطن لبنان در این خصوص نوشت که اختلاف نظر بین آمریکایی ها و فرانسوی ها درباره لبنان و تشکیل دولت، ممکن است ادیب را به استعفا از تشکیل دولت وادار کند، به خصوص اگر گره انتخاب وزیر برای تصدی وزارت دارایی بدون راه حل بماند.

این روزنامه اشاره کرد که نخست وزیران سابق لبنان و در راس آن ها سعد حریری، طرح فرانسه را نادیده گرفتند و قصد دارند شروط آمریکا در تشکیل دولت جدید را اعمال کنند.

بنابر این سعد حریری با اصرار بر مسأله وزارت دارایی می خواهد از توافق خود با دو حزب شیعه خارج شود تا طرح آمریکا و عربستان را اجرا کند و از این طریق پشتیبانی این دو کشور از خود را دوباره به دست بیاورد و در نتیجه احتمال ایجاد راه حل میانجی بین طرف های این اشکال سخت تر می شود.

شکی نیست که افزون بر سهم خواهی گروه های سیاسی لبنان در دولت آینده این کشور، دخالتهای خارجی نیز در عدم موفقیت جهت انتخاب وزیران و تشکیل دولت تاثیرگذار بوده است.

عصر سه شنبه 14 مردادماه گذشته در پی وقوع آتش سوزی گسترده در یکی از انبارهای مواد آتش زا واقع در بندر بیروت، انفجار مهیبی در انبارهای مجاور آن که حاوی دو هزار و 700 تن نیترات آمونیوم بود، رخ داد و به دنبال آن 190 نفر کشته و بالغ بر شش هزار و 500 نفر زخمی شدند.

پس از این انفجار تظاهرات مردمی شکل گرفت و معترضان که از حمایت برخی داخلی ها و خارجی ها برخوردار بودند، شماری از وزارتخانه ها را در اختیار گرفتند.

به دنبال این انفجار و آغاز فشارهای داخلی و خارجی به دولت، " حسان دیاب " نخست وزیر وقت لبنان از سمت خود کناره گیری کرد و هدف از این فشارها را بازگرداندن طبقه فاسد به قدرت از سوی عوامل داخلی و خارجی ارزیابی کرد.

پس از استعفای دیاب از سمت نخست وزیری لبنان، " مصطفی ادیب " دپیلمات لبنانی که از تابعیت فرانسه برخوردار است روز 31 اوت با رأی اکثریب پارلمان به عنوان مأمور تشکیل کابینه در لبنان انتخاب شد.

پس از انتخاب وی، " امانوئل ماکرون " رییس جمهوری فرانسه 2 روز پس از انفجار بندر بیروت که با 100 سالگی تاسیس لبنان بزرگ به بیروت سفر کرد، سفری که با انتقاد مردم لبنان همراه شد و آن ها اظهارت رییس جمهور فرانسه در جریان این سفر را دخالت در امور لبنان توصیف کردند.

وی در سخنانی غیر دیپلماتیک و مداخله جویانه، با تعیین ضرب الأجل برای اصلاحات سیاسی به مقامات لبنانی اعلام کرد که اگر تا ماه سپتامبر (شهریور) اصلاحات انجام نشود خود مسئولیت این اصلاحات را برعهده خواهد گرفت.

رییس جمهوری فرانسه در 14 مرداد ماه 1399 برای دومین بار پس از حادثه انفجار بندر بیروت برای دیدار با مقام های لبنانی وارد بیروت شد.

مکرون روز 12 شهریور نیز در مصاحبه مطبوعاتی که در کاخ صنوبر پایتخت لبنان برگزار شد، اظهار داشت که نیروهای سیاسی لبنان به وی قول داده اند که دولت جدید را ظرف 15 روز آینده تشکیل دهند و نقشه راهی را برای اصلاح تهیه کنند.

به رغم فشارهای داخلی و مداخله های خارجی، پس از پایان این مهلت نیز احزاب و جریان های سیاسی به دلیل اختلاف برای در اختیار گرفتن وزارتخانه ها از جمله وزارت دارایی برای تشکیل دولت به جمع بندی نرسیدند و در این زمینه موفقیتی حاصل نشد.

اکنون در فرآیند تشکیل کابینه، برخی گروه های غرب گرا تلاش دارند وزارتخانه های مهم را در اختیار گیرند تا از وزن ائتلاف مقاومت در ساختار قدرت لبنان بکاهند.

بنا به گزارش سایت قطره و به نقل ازرسانه های لبنان، میشل عون رییس جمهور این کشور روز جمعه گذشته در کاخ بعبدا با مصطفی ادیب نخست وزیر منتخب، نتایج مذاکرات برای تشکیل دولت را بررسی کردند.

در این دیدار عون از ادیب درخواست کرد تا تماس ها و مذاکرات را ادامه دهد تا گره های مانع تشکیل دولت به راه حل برسد به خصوص که وضعیت کنونی کشور نیاز به تلاش فوری برای ایجاد راه حل ها دارد.

مصطفی ادیب نیز در سخنانی پس از دیدار با عون گفت: با رییس جمهور مشکلاتی را که در مسیر تشکیل دولت با آن ها مواجه بودم، در میان گذاشتم.

من خوب می دانم که زمانی برای تلف کردن نداریم و درصدد همکاری با همه برای تشکیل دولتی هستم که اختیار اجرای توافقات صورت گرفته با امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه را داشته باشد.

وی افزود: ما با میشل عون توافق کردیم که کمی صبر کنیم تا وقت بیشتری به رایزنی ها برای تشکیل دولت اختصاص بدهیم و ما امیدوار به کسب بهترین نتایج هستیم.

در همین حال رسانه های لبنانی از دیدار " مصطفی ادیب " نخست وزیر منتخب که مأمور تشکیل دولت لبنان شده است، با " علی حسن خلیل " معاون سیاسی " نبیه بری " رییس مجلس و " حسین الخلیل " معاون سیاسی دبیر کل حزب الله به منظور تبادل نظر در خصوص پست وزارت دارایی دولت آینده لبنان دیدار و گفت وگو کرده اند اما در دیدار، معاون سیاسی رئس مجلس و معاون سیاسی دبیر کل حزب الله به ادیب تأکید کردند که درخواست آن ها وزارت دارایی است و این درخواست میثاقی مذهب شیعه، و حقی طبیعی است تا شریک اساسی در قوه اجرایی باشند.

در مقابل ادیب نیز درخواست نخست وزیران اسبق برای بازگرداندن وزارت دارایی به اهل سنت و انتقال وزارت خانه ها بین مذاهب مختلف را تکرار کرده است.

با این حال رییس جمهور لبنان امروز (دوشنبه) در سخنانی با اشاره به تاخیر در روند تشکیل دولت جدید این کشور از سوی مصطفی ادیب، بر بحرانی بودن این روند اذعان کرد و گفت: با مواضع متصلب و دشوار، هیچ راه حل نزدیکی در چشم انداز پیش رو وجود ندارد چرا که در هر راه حلی، برنده و بازنده وجود دارد.

میشل عون تصریح کرد: به رغم چهار بار مراجعه به نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه، او قادر به ارائه هیچ گونه برداشت، جمع بندی، توزیع پست ها و انتخاب نام ها نبوده است اما با این حال قرار قبلی برای تشکیل کابینه دولت لبنان لغو نشده است.

وی تاکید کرد که حذف احزاب و گروه های پارلمانی از روند تشکیل دولت مجاز نیست زیرا این احزاب هستند که به دولت رای اعتماد یا عدم اعتماد می دهند.

رییس جمهوری لبنان گفت: برای نخست وزیر منتخب، در نظر گرفته شده است که اگر توافق ملی در مورد تشکیل [ کابینه ] وجود نداشته باشد، از آن خودداری کند.

عون با بیان اینکه ما راه حل های منطقی و عادلانه ای را برای تشکیل دولت پیشنهاد داده ایم، افزود: اما این راه حل ها مورد موافقت این دو حزب (جنبش امل و حزب الله) واقع نشد و بازگشت به متون قانون اساسی و احترام به آن ها همچنان راه حلی است که در آن غالب و مغلوب وجود ندارد.

طی روزهای اخیر برخی رسانه های لبنان، اصرار حزب الله و جنبش امل مبنی بر اختصاص کرسی وزارت دارایی به شیعیان را به عنوان مهمترین مانع در مسیر تشکیل دولت، عنوان کرده اند.

وزارت دارایی در کنار وزارتخانه های کشور، خارجه و دفاع وزارتخانه های استراتژیک لبنان خوانده می شود.

نبیه بری رییس پارلمان و رهبر جنبش امل لبنان که از سیاستمداران برجسته شیعه لبنان است، بارها تاکید کرده که طبق توافق های قبلی وزارت دارایی باید به شیعیان اختصاص یابد.

شبکه NBN لبنان (وابسته به جنبش امل) هم به نقل از نبیه بری رییس پارلمان اعلام کرد ما به طرح فرانسه کاملا پایبند هستیم، در این طرح به هیچ وجه به انتقال وزارت دارایی بین مذاهب مختلف اشاره نشده است.


کلید واژه ها: سیاسی - لبنان - دارایی - آمریکا - حزب الله - جنبش امل - وزارت - مقاومت - کارشناسان - ناظران - تضعیف - تشکیل دولت لبنان - ایرنا - جنبش - کشور - ساختار - دولت - الله - آینده - احزاب - دولت لبنان - تشکیل دولت - رییس مجلس - تحقق - مستقیم - تهران - دخالت - گزارش - اعلام - تشکیل

آخرین اخبار سرویس:
صفحه اول روزنامه ها پنجشنبه 1 آبان

ورود لابراتوآر های افکارسنجی به انتخابات 2020

دیدار محرمانه مقام ارشد آمریکایی با نماینده مادورو

روزنامه های پنج شنبه، 1 آبان 1399

جانز هاپکینز: کشته های کرونا در آمریکا به 222 هزار نفر رسید

سفیر چین در ایران توییت جنجالی اش را حذف کرد

حرف عجیب وزیر نیرو درباره معامله ایران و روسیه

آمریکا دوباره مدعی دخالت ایران و روسیه درانتخابات ریاست جمهوری شد

درگیری ارمنستان و آذربایجان در نزدیکی ایران

آمار جهانی کرونا؛ نزدیک به 41 میلیون و 470 هزار مبتلا

پیروزی بایدن به نفع یوآن چین خواهد بود

ببینید | چینی ها چه رفتاری با آمبولانس در راهبندان دارند؟

هول زرشک از بحران گذشته/ روزی روزگاری یزدان

پرواز مستقیم هواپیمای رژیم صهیونیستی به سودان

واکنش الازهر به حمله تروریستی به دو زن مسلمان

روابط چین و آمریکا در صورت انتخاب بایدن

دوئل نهایی ترامپ و بایدن در تنسی

مکرون به معلم مقتول فرانسوی نشان افتخار داد

شیرین عبادی؛ تلخی های یک زن در جهت تحریم

ماسک زدن به سبک «الناز حبیبی»/ عکس

12 نفر در ناآرامی های نیجریه کشته شدند

اف. بی. آی: ایران و روسیه در تلاش برای مداخله در انتخابات 2020 هستند

سیاه و سفید؛ تصاویری بکر از ایرانِ قدیم (6)

سخنرانی اوباما در حمایت از جو بایدن

زنگ های خطر برای بایدن به صدا درآمد

از استقلال پیشنهاد 7 میلیاردی دارم!

بازگشت به امارت اسلامی، قصه 20سال قبل

آتش سوزی گسترده در جنگل ها و مراتع جنوب عربستان

پرواز بی سابقه هواپیمای رژیم صهیونیستی به سودان

ماسک زدن به سبک «الناز حبیبی»/ عکس

صعود شاخص های مهم بورسی در آمریکا و آسیا

ببینید | نکات کلیدی برای افراد تازه وارد به بورس

شمار مبتلایان به کرونا در اسپانیا از مرز یک میلیون نفر گذشت

هریس: ترامپ درباره کرونا پنهانکاری کرد

مرکز حقوق بشر: توافق سازش امارات، قدرت سرکوب اسراییل را افزایش می دهد

ترامپ: ایران اولین کشوری است که برای مذاکره با من تماس خواهدگرفت!

توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق راهکار مقابله با تحریم های آمریکاست/ معافیت عراق از تحریم ها علیه ایران یک ضرورت برای بغداد است

پشت پرده تبادل اسرای یمنی با مزدوران سعودی

مشارکت چین- ایران و تغییرات ژئوپلتیک در خاورمیانه و آسیا

صفحه نخست روزنامه های کشور - پنجشنبه 1 آبان 1399

مشاغل باورنکردنی سلبریتی های جهان قبل از شهرت / عکس

3 تحول راهبردی و مهم در جبهه سوریه

رژیم صهیونیستی ناقض آشکار تمام قوانین حقوق بشری است

پولیتیکو: آمریکا نهادهای حقوق بشری را یهودی ستیز معرفی می کند

مکی: جان بخشیدن به راست افراطی و مهاجر ستیزی/ جدال با ماکرون در قاب ناتو/ تقویت لهستان در ازای تضعیف آلمان/ تنها و منزوی در نقض برجام

نتیجه انتخابات آمریکا کی و چگونه مشخص خواهد شد؟

توزیع 100 هزار ماسک بین بی خانمان ها توسط مسلمانان کالیفرنیا

«بهشت گم شده» یا تداوم «برزخ عذاب»

از محور مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی حمایت می کنیم

زیبایی های ناب یمن که کمتر کسی از آن خبر دارد + تصاویر

دیدار نخست وزیر عراق با وزیر دفاع انگلیس در لندن

ببینید | درگیری شدید بین ارمنستان و آذربایجان در نزدیکی روستای اوزان در ایران

مهاجرت بی بازگشت جوانان از کشور و تاثیر منفی آن بر جمعیت

رویترز: فرستاده آمریکا با نماینده مادورو دیدار کرد

اهداف سفر الکاظمی به قاره سبز

مهاجرت بی بازگشت جوانان از کشور و تاثیر منفی آن بر جمعیت

ترامپ: پس از پیروزی در انتخابات ایرانی ها با من تماس خواهند گرفت

نمایندگی ایران در سازمان ملل اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرد

عینک های فوق پیشرفته برای سگ ها در ارتش آمریکا! (+عکس)

دیدار نخست وزیرعراق با وزیر دفاع انگلیس در لندن

قسد: ترکیه چند روستای شمال سوریه را هدف حملات موشکی خود قرار داده است

سلفی پاییزی «روشنک عجمیان»

ادعای تکراری آمریکا درباره تلاش ایران و روسیه برای دخالت در انتخابات 

اوباما: رفتار های ترامپ دیوانه کننده است

ادعای تکراری ترامپ درباره ایران

لغو تحریم های تسلیحاتی و راهبرد ایران

پرونده سازی ترامپ علیه گوگل

12 نفر در ناآرامی های نیجریه کشته شدند

ایران و روسیه تلاش کردند در انتخابات آمریکا مداخله کنند

سناتور دموکرات: بایدن دنبال «فرابرجام» خواهد بود

ادعای تکراری ترامپ: در صورت پیروزی، ایران اولین کشوری است که با من تماس میگیرد

کودکان یمنی غوطه ور در قحطی و مرگ

اظهارات استراتژیست آمریکایی درباره معضلات پیش روی ترامپ

گروه های سیاسی بحرین خواستار لغو سازش با رژیم صهیونیستی شدند

پرواز مستقیم هواپیمای رژیم صهیونیستی به سودان

ادعای آمریکا درباره ارعاب رای دهندگان توسط ایران

مسیر بازگشت نفت ایران و ونزوئلا به بازار کوتاه می شود

سرمایه گذاری امارات در پروژه صهیونیستی در قدس

ادعای آمریکا درباره تهدید رای دهندگان توسط ایران

درخواست گروه های سیاسی بحرین برای لغو سازش با رژیم صهیونیستی

راتکلیف ایران و روسیه را به تلاش برای تاثیرگذاری روی روند انتخابات آمریکا متهم کرد

اوباما: ترامپ مانند دیوانه ها رفتار می کند

تکرار ادعاهای مقام های واشنگتن درباره دخالت ایران در انتخابات آمریکا

معترضان در سودان پرچم رژیم صهیونیستی را به آتش کشیدند

بُهت مردم لاگوس از اتفاقات سه شنبه خونین

اف. بی. آی: ایران و روسیه در تلاش برای مداخله در انتخابات 2020 هستند

درخواست گروه های سیاسی بحرین برای لغو سازش با رژیم صهیونیستی

سلفی ماشینی بازیگر «بچه مهندس»

آمریکا فروش یک میلیارد دلار تسلیحات پیشرفته به تایوان را تأیید کرد

بلای بزرگ بی تصمیمی/ سانس آخر بزن بزن/ چرا دلار ریخت؟/ پایان خوش خیالی « بایدن خوب - ترامپ بد»

مدیر اطلاعات ملی آمریکا: ایران و روسیه تلاش کردند در انتخابات آمریکا مداخله کنند

اوباما:ترامپ خواستار استفاده از اعتبار اقتصاد به ارث رسیده است

پرواز مستقیم هواپیمای رژیم صهیونیستی به سودان

اف بی آی: ایران و روسیه تلاش کردند در انتخابات آمریکا مداخله کنند

کرونا و بحران سیاسی در اراضی اشغالی

اوباما: نمی توانیم برای چهار سال دیگر ترامپ را تحمل کنیم

سقوط سریالی حکام عربی در چاه عادی سازی!

اوباما: دروغ و اتهام زنی بخشی از شیوه مدیریت ترامپ شده است

روزنامه گل 1 آبان

جوانان نیجریه به سیستم سیاسی و امنیتی بی اعتمادند

کارشکنی های آمریکا در مسیر تشکیل دولت لبنان

کارشکنی های آمریکا در مسیر تشکیل دولت لبنان