مطالب مرتبط:
رییس جمهوری لبنان روند تشکیل دولت جدید این کشور را «بحرانی» خواند
رایزنی مصطفی ادیب برای تشکیل دولت جدید در لبنان
میشل عون: مکرون دولت لبنان را نمی چیند
تشکیل ستاد اصلاح طلبان حامی دمکرات ها در تهران/ رویای 1400 جریان اصلاحات از انتخابات آبان آمریکا می گذرد؟
هشدار «عون» درباره تاخیر در تشکیل کابینه لبنان؛«شرایط لبنان اجازه تلف شدن زمان را نمی دهد»
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 07:002020-09-22بين الملل

کارشکنی های آمریکا در مسیر تشکیل دولت لبنان


ایرنا - ناظران و کارشناسان سیاسی معتقدند که اصرار برخی از گروهها و احزاب غربگرا برای خارج کردن حزب الله و جنبش امل از وزارت دارایی در دولت آینده این کشور در راستای تحقق اهداف آمریکا به منظور تضعیف نیروهای مقاومت در ساختار سیاسی لبنان است.

- تهران - ایرنا - ناظران و کارشناسان سیاسی معتقدند که اصرار برخی از گروهها و احزاب غربگرا برای خارج کردن حزب الله و جنبش امل از وزارت دارایی در دولت آینده این کشور در راستای تحقق اهداف آمریکا به منظور تضعیف نیروهای مقاومت در ساختار سیاسی لبنان است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، ناظران سیاسی لبنان معتقد هستند که آمریکا قصد دارد با دخالت غیر مستقیم در حذف دو حزب شیعی یعنی جنبش امل و حزب الله از کرسی وزارت دارایی موجب تضعیف مقاومت در این کشور شود، موضوعی که با واکنش نبیه بری رییس مجلس لبنان همراه شده و او با صراحت اعلام کرده است که اگر گزینه وزارت دارایی از میان طیف جنبش امل و حزب الله لبنان نباشد در تشکیل دولت مشارکت نخواهد کرد.

فرانسه گرچه اعلام کرد که خواستار تشکیل سریع دولت لبنان است اما به اعتقاد بسیاری از کارشناسان سیاسی، این کشور و گروه های غربگرا در لبنان قصد دارند در فرآیند معرفی وزرای دولت به ویژه وزارتخانه های مهم دخالت کنند.

پیش از این برخی رسانه ها و منابع لبنانی فاش کردند که فرانسه بنا به درخواست آمریکا تلاش دارد تا مانع در اختیار گرفتن وزارت دارایی از سوی جنبش امل یا حزب الله شود زیرا به اعتقاد ناظران سیاسی، آمریکا قصد دارد با دخالت غیر مستقیم در حذف دو گروه شیعه یعنی جنبش امل و حزب الله از کرسی وزارت دارایی موجب تضعیف مقاومت در این کشور شود.

روزنامه نداء الوطن لبنان در این خصوص نوشت که اختلاف نظر بین آمریکایی ها و فرانسوی ها درباره لبنان و تشکیل دولت، ممکن است ادیب را به استعفا از تشکیل دولت وادار کند، به خصوص اگر گره انتخاب وزیر برای تصدی وزارت دارایی بدون راه حل بماند.

این روزنامه اشاره کرد که نخست وزیران سابق لبنان و در راس آن ها سعد حریری، طرح فرانسه را نادیده گرفتند و قصد دارند شروط آمریکا در تشکیل دولت جدید را اعمال کنند.

بنابر این سعد حریری با اصرار بر مسأله وزارت دارایی می خواهد از توافق خود با دو حزب شیعه خارج شود تا طرح آمریکا و عربستان را اجرا کند و از این طریق پشتیبانی این دو کشور از خود را دوباره به دست بیاورد و در نتیجه احتمال ایجاد راه حل میانجی بین طرف های این اشکال سخت تر می شود.

شکی نیست که افزون بر سهم خواهی گروه های سیاسی لبنان در دولت آینده این کشور، دخالتهای خارجی نیز در عدم موفقیت جهت انتخاب وزیران و تشکیل دولت تاثیرگذار بوده است.

عصر سه شنبه 14 مردادماه گذشته در پی وقوع آتش سوزی گسترده در یکی از انبارهای مواد آتش زا واقع در بندر بیروت، انفجار مهیبی در انبارهای مجاور آن که حاوی دو هزار و 700 تن نیترات آمونیوم بود، رخ داد و به دنبال آن 190 نفر کشته و بالغ بر شش هزار و 500 نفر زخمی شدند.

پس از این انفجار تظاهرات مردمی شکل گرفت و معترضان که از حمایت برخی داخلی ها و خارجی ها برخوردار بودند، شماری از وزارتخانه ها را در اختیار گرفتند.

به دنبال این انفجار و آغاز فشارهای داخلی و خارجی به دولت، " حسان دیاب " نخست وزیر وقت لبنان از سمت خود کناره گیری کرد و هدف از این فشارها را بازگرداندن طبقه فاسد به قدرت از سوی عوامل داخلی و خارجی ارزیابی کرد.

پس از استعفای دیاب از سمت نخست وزیری لبنان، " مصطفی ادیب " دپیلمات لبنانی که از تابعیت فرانسه برخوردار است روز 31 اوت با رأی اکثریب پارلمان به عنوان مأمور تشکیل کابینه در لبنان انتخاب شد.

پس از انتخاب وی، " امانوئل ماکرون " رییس جمهوری فرانسه 2 روز پس از انفجار بندر بیروت که با 100 سالگی تاسیس لبنان بزرگ به بیروت سفر کرد، سفری که با انتقاد مردم لبنان همراه شد و آن ها اظهارت رییس جمهور فرانسه در جریان این سفر را دخالت در امور لبنان توصیف کردند.

وی در سخنانی غیر دیپلماتیک و مداخله جویانه، با تعیین ضرب الأجل برای اصلاحات سیاسی به مقامات لبنانی اعلام کرد که اگر تا ماه سپتامبر (شهریور) اصلاحات انجام نشود خود مسئولیت این اصلاحات را برعهده خواهد گرفت.

رییس جمهوری فرانسه در 14 مرداد ماه 1399 برای دومین بار پس از حادثه انفجار بندر بیروت برای دیدار با مقام های لبنانی وارد بیروت شد.

مکرون روز 12 شهریور نیز در مصاحبه مطبوعاتی که در کاخ صنوبر پایتخت لبنان برگزار شد، اظهار داشت که نیروهای سیاسی لبنان به وی قول داده اند که دولت جدید را ظرف 15 روز آینده تشکیل دهند و نقشه راهی را برای اصلاح تهیه کنند.

به رغم فشارهای داخلی و مداخله های خارجی، پس از پایان این مهلت نیز احزاب و جریان های سیاسی به دلیل اختلاف برای در اختیار گرفتن وزارتخانه ها از جمله وزارت دارایی برای تشکیل دولت به جمع بندی نرسیدند و در این زمینه موفقیتی حاصل نشد.

اکنون در فرآیند تشکیل کابینه، برخی گروه های غرب گرا تلاش دارند وزارتخانه های مهم را در اختیار گیرند تا از وزن ائتلاف مقاومت در ساختار قدرت لبنان بکاهند.

بنا به گزارش سایت قطره و به نقل ازرسانه های لبنان، میشل عون رییس جمهور این کشور روز جمعه گذشته در کاخ بعبدا با مصطفی ادیب نخست وزیر منتخب، نتایج مذاکرات برای تشکیل دولت را بررسی کردند.

در این دیدار عون از ادیب درخواست کرد تا تماس ها و مذاکرات را ادامه دهد تا گره های مانع تشکیل دولت به راه حل برسد به خصوص که وضعیت کنونی کشور نیاز به تلاش فوری برای ایجاد راه حل ها دارد.

مصطفی ادیب نیز در سخنانی پس از دیدار با عون گفت: با رییس جمهور مشکلاتی را که در مسیر تشکیل دولت با آن ها مواجه بودم، در میان گذاشتم.

من خوب می دانم که زمانی برای تلف کردن نداریم و درصدد همکاری با همه برای تشکیل دولتی هستم که اختیار اجرای توافقات صورت گرفته با امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه را داشته باشد.

وی افزود: ما با میشل عون توافق کردیم که کمی صبر کنیم تا وقت بیشتری به رایزنی ها برای تشکیل دولت اختصاص بدهیم و ما امیدوار به کسب بهترین نتایج هستیم.

در همین حال رسانه های لبنانی از دیدار " مصطفی ادیب " نخست وزیر منتخب که مأمور تشکیل دولت لبنان شده است، با " علی حسن خلیل " معاون سیاسی " نبیه بری " رییس مجلس و " حسین الخلیل " معاون سیاسی دبیر کل حزب الله به منظور تبادل نظر در خصوص پست وزارت دارایی دولت آینده لبنان دیدار و گفت وگو کرده اند اما در دیدار، معاون سیاسی رئس مجلس و معاون سیاسی دبیر کل حزب الله به ادیب تأکید کردند که درخواست آن ها وزارت دارایی است و این درخواست میثاقی مذهب شیعه، و حقی طبیعی است تا شریک اساسی در قوه اجرایی باشند.

در مقابل ادیب نیز درخواست نخست وزیران اسبق برای بازگرداندن وزارت دارایی به اهل سنت و انتقال وزارت خانه ها بین مذاهب مختلف را تکرار کرده است.

با این حال رییس جمهور لبنان امروز (دوشنبه) در سخنانی با اشاره به تاخیر در روند تشکیل دولت جدید این کشور از سوی مصطفی ادیب، بر بحرانی بودن این روند اذعان کرد و گفت: با مواضع متصلب و دشوار، هیچ راه حل نزدیکی در چشم انداز پیش رو وجود ندارد چرا که در هر راه حلی، برنده و بازنده وجود دارد.

میشل عون تصریح کرد: به رغم چهار بار مراجعه به نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه، او قادر به ارائه هیچ گونه برداشت، جمع بندی، توزیع پست ها و انتخاب نام ها نبوده است اما با این حال قرار قبلی برای تشکیل کابینه دولت لبنان لغو نشده است.

وی تاکید کرد که حذف احزاب و گروه های پارلمانی از روند تشکیل دولت مجاز نیست زیرا این احزاب هستند که به دولت رای اعتماد یا عدم اعتماد می دهند.

رییس جمهوری لبنان گفت: برای نخست وزیر منتخب، در نظر گرفته شده است که اگر توافق ملی در مورد تشکیل [ کابینه ] وجود نداشته باشد، از آن خودداری کند.

عون با بیان اینکه ما راه حل های منطقی و عادلانه ای را برای تشکیل دولت پیشنهاد داده ایم، افزود: اما این راه حل ها مورد موافقت این دو حزب (جنبش امل و حزب الله) واقع نشد و بازگشت به متون قانون اساسی و احترام به آن ها همچنان راه حلی است که در آن غالب و مغلوب وجود ندارد.

طی روزهای اخیر برخی رسانه های لبنان، اصرار حزب الله و جنبش امل مبنی بر اختصاص کرسی وزارت دارایی به شیعیان را به عنوان مهمترین مانع در مسیر تشکیل دولت، عنوان کرده اند.

وزارت دارایی در کنار وزارتخانه های کشور، خارجه و دفاع وزارتخانه های استراتژیک لبنان خوانده می شود.

نبیه بری رییس پارلمان و رهبر جنبش امل لبنان که از سیاستمداران برجسته شیعه لبنان است، بارها تاکید کرده که طبق توافق های قبلی وزارت دارایی باید به شیعیان اختصاص یابد.

شبکه NBN لبنان (وابسته به جنبش امل) هم به نقل از نبیه بری رییس پارلمان اعلام کرد ما به طرح فرانسه کاملا پایبند هستیم، در این طرح به هیچ وجه به انتقال وزارت دارایی بین مذاهب مختلف اشاره نشده است.


کلید واژه ها: سیاسی - لبنان - دارایی - آمریکا - حزب الله - جنبش امل - وزارت - مقاومت - کارشناسان - ناظران - تضعیف - تشکیل دولت لبنان - ایرنا - جنبش - کشور - ساختار - دولت - الله - آینده - احزاب - دولت لبنان - تشکیل دولت - رییس مجلس - تحقق - مستقیم - تهران - دخالت - گزارش - اعلام - تشکیل

آخرین اخبار سرویس:
تاریخ در سایه جنگ قره باغ؛ هنوز امید هست

لغو وضعیت فوق العاده در بانکوک

جدیدترین تحولات امنیتی عراق

پرواز مستقیم هواپیمای رژیم صهیونیستی به سودان

سه فضانورد ایستگاه بین المللی فضایی به زمین بازگشتند

رد اتهام دخالت ایران در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

اعتراضات در بولیوی بعد از پیروزی نامزد مورد تایید مورالس

لبنان| آغاز رایزنی های پارلمانی تا ساعاتی دیگر

دیداری سری بین نماینده ترامپ و نماینده مادورو

واکنش نمایندگی ایران در سازمان ملل به اتهام دخالت ایران در انتخابات آمریکا

ادعای تکراری ترامپ درباره تماس ایران با ترامپ در صورت پیروزی در انتخابات

قره باغ مدعی حمله آذربایجان به چند منطقه مسکونی شد

مهمترین عناوین روزنامه های پاکستان

واکنش نمایندگی ایران در سازمان ملل به اتهام جدید علیه ایران

مرور روزنامه های 1 آبان 99

ببینید | ترامپ در تقابل با بایدن؛ نامزدهای انتخابات در گوشه رینگ

مهمترین عناوین روزنامه های جنوب شرق آسیا

صفحه اول روزنامه های خراسان رضوی اول آبان ماه

ترامپ اعتبار آمریکا را در جهان خدشه دار کرد

آمریکا فروش 1.8 میلیارد دلاری تسلیحات به تایوان را تایید کرد

صبح و خبر؛ انتقاد معاون بایدن از ترامپ درباره کرونا

قطعنامه به رسمیت شناختن قره باغ در مجلس نمایندگان آمریکا

افشاگری مهراد جم پس از خروج از کشور + عکس

درخواست گروه های سیاسی بحرینی برای لغو توافق سازش با اسراییل

رویترز: با پیروزی بایدن، مسیر بازگشت نفت ایران و ونزوئلا به بازار کوتاه می شود

آمریکا فروش 1.8 میلیارد دلاری تسلیحات به تایوان را تایید کرد

ایران و روسیه تلاش کردند در انتخابات آمریکا مداخله کنند

حکمتیار بار دیگر جنجال در افغانستان به پا کرد

اف. بی. آی: ایران و روسیه در تلاش برای مداخله در انتخابات 2020 هستند

روزنامه اسپورت| قهرمان مسخره

ایران و روسیه تلاش کردند در انتخابات آمریکا مداخله کنند

خبرآنلاین: امنیت و منافع ملی بازیچه ای برای دلواپسان و کاسبان تحریم/ مردم ایران روی آرامش نخواهند دید 

کرونا در جهان| 1212 کشته طی 24 ساعت در آمریکا؛ تعداد کشته های این کشور به 222 هزار نفر رسید/ هند و برزیل در رده های بعدی هستند

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های پنجشنبه 1 آبان 99

دیدار مخفیانه نماینده ترامپ با نماینده رییس جمهور ونزوئلا

آتش سوزی گسترده در جنگل ها و مراتع جنوب عربستان

ببینید: تغذیه در دوران کرونا ویروس

نمونه تست کرونای دیاباته گم شد!

یک کشته و 14 زخمی در تظاهرات سودان

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های پنجشنبه 1 آبان 99

صبح و خبر؛ ادامه پیشتازی بایدن و تعطیلی مسجد پانتن 

کرونا در جهان| 1212 کشته طی 24 ساعت در آمریکا؛ تعداد کشته های این کشور به 222 هزار نفر رسید

امنیت و منافع ملی بازیچه ای برای دلواپسان و کاسبان تحریم/مردم ایران روی آرامش نخواهند دید

فضانورد ناسا به زمین بازگشت+ عکس

رفع محدودیت های تسلیحاتی موجب ارتقای سطح منطقه ای و بین‎ المللی ایران شد

روزنامه توتو| اینتر، فقط لوکاکو

قطعنامه به رسمیت شناختن قره باغ به مجلس نمایندگان آمریکا ارائه شد

روزنامه گاردین| شجاعت هلندی

فردای انتخابات آمریکا چه خواهد شد؟

معترضان در سودان پرچم رژیم اسراییل را به آتش کشیدند

کابوس بوریس جانسون در انتخابات آمریکا

قطعنامه به رسمیت شناختن قره باغ به مجلس نمایندگان آمریکا ارائه شد

روزنامه های اقتصادی یکم آبان 99

پیروزی بایدن به نفع یوآن چین خواهد بود

آمادگی مشروط عربستان برای پرداخت غرامت به آمریکا / صدور حکم حبس برای جاسوس اماراتی در ترکیه / اظهارات نوام چامسکی در مورد ترور سردار سلیمانی/ رد طرح روسیه برای امنیت خلیج فارس از سوی آمریکا

تکرار ادعاهای مقام های واشنگتن درباره دخالت ایران در انتخابات آمریکا

موافقت پنتاگون با معامله 1.8 میلیارد دلاری فروش سلاح به تایوان

ترامپ: می خواهم ایرانی ها کشور خوبی داشته باشند! / امروز 71 راکت جنگ قره باغ به خداآفرین اصابت کرد

اوبراین، چین را تهدیدی برای آمریکا دانست

ظاهر عجیب بازیگر جنجالی پس از خروجش از کشور + عکس

اف. بی. آی: ایران و روسیه در تلاش برای مداخله در انتخابات 2020 هستند

ادعای ترامپ:بعد از پیروزی، اولین کشوری که با من تماس میگیرد، ایران است

به آتش کشیدن پرچم رژیم اشغالگر در سودان

باکو: ارمنستان تروریست های پ.ک.ک را به خط مقدم در قره باغ اعزام می کند

عناوین روزنامه های امروز اصفهان

اتهام واهی دخالت در انتخابات آمریکا

صعود بورس ها در آمریکا و آسیا

اروپا کنار ماست آقای روحانی؟ پس تحریم ها چه می گویند؟

حمله شدیدالحن اوباما به ترامپ در آستانه انتخابات | او مانند دیوانه ها رفتار می کند

پناه به حاشیه شهر از تنگنای زندگی/ دلار دونالدی و بورس بایندی

بهاره رهنما در کنار خواهرشوهرش + عکس

کرونا با چراغ خاموش رکورد می زند / شالیزار هایی که کوچک تر می شوند

یو اس ای تودی: به بایدن رای بدهید و ترامپ را عزل کنید!

کشته شدن 6 نفر توسط داعش در عراق

اوباما: شیوه مدیریت ترامپ بر پایه دروغ است

انتقاد چامسکی از اقدامات آمریکا علیه ایران

آمادگی مشروط عربستان برای پرداخت غرامت به آمریکا/صدور حکم حبس برای جاسوس اماراتی در ترکیه/ اظهارات نوام چامسکی در مورد ترور سردار سلیمانی/ رد طرح روسیه برای امنیت خلیج فارس از سوی آمریکا

جنگ گوریل ها را دیده بودین! +عکس

اوباما: دروغ، بخشی از شیوه مدیریت ترامپ شده

نمایندگی ایران در سازمان ملل: اتهام دخالت ایران در انتخابات آمریکا «مضحک» است

هریس: ترامپ درباره کرونا پنهان کاری کرد

اوباما: مسائل زیادی به نتیجه انتخابات بستگی دارد

چرا لاریجانی به چین نرفت؟ / بورس همچنان برنده بازارها/پیشخوان

معلم مقتول فرانسوی نشان افتخار گرفت

صفحه اول روزنامه های استان قم 1 آبان 1399

ادعای آمریکا درباره ارعاب رای دهندگان توسط ایران

اهداف سفر الکاظمی به قاره سبز

پیامک شجاع: حلالم کنید!

آذربایجان ده ها تانک و خودروی نظامی ارمنستان را به غنیمت گرفت + عکس

ویدئو | درگیری شدید بین طرفین جنگ قره باغ در نزدیکی روستای اوزان در ایران

رادیو رژیم صهیونیستی از سفر یک هیات اسراییلی به سودان خبر داد

اروپا کنار ماست آقای روحانی؟/ اروپایی ها به تصریح ظریف، به یازده تعهد برجامی خود عمل نکردند

اعتراض پرستاران بوشهری به پرداخت نشدن مطالباتشان

اروپا کنار ماست آقای روحانی؟/ اروپایی ها به تصریح آقای ظریف، به یازده تعهد برجامی خود عمل نکردند

حمله توپخانه ای ارتش ترکیه به شمال سوریه

دستاوردهای تعهدپذیری ایران در برجام

انتخابات 2020/رییس جمهوری که سیاست نمی داند

حماس: اسراییل به دنبال مانع تراشی در روند آشتی ملی فلسطینی هاست

پربیننده ترین تصاویر خبری|فوتبال زنان

عمارت فاضلی ساری

کارشکنی های آمریکا در مسیر تشکیل دولت لبنان

کارشکنی های آمریکا در مسیر تشکیل دولت لبنان