مطالب مرتبط:
میشل اوباما قاضی دیوان عالی آمریکا می شود؟
میشل اوباما قاضی دیوان عالی آمریکا می شود؟
میشل اوباما قاضی دیوان عالی آمریکا می شود
میشل اوباما قاضی دیوان عالی آمریکا می شود؟
میشل اوباما قاضی دیوان عالی آمریکا می شود؟
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 06:302020-09-22بين الملل

چالش انتخاب قاضی دیوان عالی آمریکا؛ بی اعتمادی به ساختارهای سیاسی


ایرنا - انتخاب جایگزین قاضی فقید دیوان عالی آمریکا، به چالشی سیاسی بدل شده که هم پای این نهاد مهم حقوقی را به بگومگوهای حزبی باز می کند و هم اعتماد عمومی را به ساختارهای حکومتی این کشور کاهش می دهد.

- چالش انتخاب قاضی دیوان عالی آمریکا؛ بی اعتمادی به ساختارهای سیاسی" نیویورک - ایرنا - انتخاب جایگزین قاضی فقید دیوان عالی آمریکا، به چالشی سیاسی بدل شده که هم پای این نهاد مهم حقوقی را به بگومگوهای حزبی باز می کند و هم اعتماد عمومی را به ساختارهای حکومتی این کشور کاهش می دهد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، مرگ قاضی روث بیدر گینزبرگ یکی از اعضای لیبرال دیوان عالی ایالات متحده آمریکا در شرایطی که کشور به سمت یک انتخابات کم سابقه در رقابتی بین دونالد ترامپ از جمهوریخواهان و جو بایدن از دموکرات ها می رود، چالش جدیدی را در این کشور ایجاد کرد.

این چالش از آنجا شروع شد که ترامپ یک هفته پیش از مرگ گینزبرگ، اسامی نامزدهای احتمالی خود را برای دیوان عالی اعلام کرد و از بایدن هم خواست نامزدهای خود را برای این مسئولیت معرفی کند.

ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود 2 کرسی دیوان عالی را از محافظه کاران پر کرد که دموکرات های سنا به ویژه کامالا هریس همتای انتخاباتی بایدن، انتقادهای فراوانی را به برت کاوانا داشتند و اگر ترامپ با امتیاز فعلی برتری جمهوریخواهان در سنا بتواند سومین قاضی محافظه کار را وارد این دیوان سازد، مسیر برای گام های بعدی جمهوریخواهان هموارتر خواهد شد.

جایگاه دیوان عالی این موضوع زمانی ملموس تر می شود که به نقش دیوان عالی آمریکا در چارچوب قانون اساسی و اختیارات آن توجه داشته باشیم.

به طور کلی دیوان عالی ایالات متحده آمریکا متشکل از 9 قاضی ، عالی ترین نهاد قضایی در ایالات متحده آمریکا و مرجع تفسیر قانون اساسی این کشور محسوب می شود.

این دیوان، فصل الخطاب آرای حقوقی داور نهادهای قضایی ایالتی و فدرال است و از منظر نظارتی هم می‎ تواند دستورات اجرایی و مصوبات کنگره و مجالس ایالتی را از درجه اعتبار ساقط و یا آنها را تایید کند، هرچند که گفته می شود ملاک عمل آنها برای این آرا، قانون اساسی آمریکا است.

این بخش از عملکرد دیوان عالی به ویژه درباره دستورات اجرایی رییس جمهوری باعث می شود تا احزاب مخالف دولت مستقر، مراجعات زیادی را به دیوان برای به چالش کشیدن فرامین رییس جمهوری داشته باشند.

بر این اساس، در دوران باراک اوباما، جمهوریخواهان سعی داشتند از این ظرفیت حقوقی استفاده کنند و در دوران دونالد ترامپ هم دموکرات ها این کار را کردند که موضوعاتی همچون ممنوعیت مهاجرتی از چند کشور عمدتا مسلمان و سقط جنین نمونه های آن است.

از این رو، دیوان عالی آمریکا به نوعی نقض دادگاه قانون اساسی را هم ایفا می کند تا مانع از نادیده گرفته شدن قانون اساسی یا نقض آن شود.

به این ترتیب، جایگاه نظارتی دیوان عالی بیش از فعالیت حقوقی آن، می تواند بر تحولات سیاسی و اجتماعی آمریکا به ویژه درباره مطالبات جدید و اعتراض های مردمی به نابرابری اجتماعی اثرات شگرفی داشته باشد.

از آنجایی که قضات دیوان عالی آمریکا، از سوی رییس جمهوری وقت معرفی می شوند به طور طبیعی گرایش سیاسی نزدیک به حزب مربوطه را خواهند داشت و این مساله می تواند در گلوگاه های اختلافات حزبی همچون اختلاف در آرای ریاست جمهوری یا کنگره، به نفع جناح همسو تمام شود.

علاوه بر آن، مادام العمری بودن حضور قضات دیوان عالی به استثنای کناره گیری شخصی آنها، انتخاب قضات آن را برای احزاب آمریکا به ویژه دو حزب قدرتمند جمهوریخواه و دموکرات، بسیار با اهمیت می سازد و به دلیل آنکه پست قضات این دیوان انگشت شمار است و به سرعت هم قابل تغییر نیست، کناره گیری یا مرگ هر یک از این قضات، در سپهر سیاسی آمریکا منبع چالش خواهد بود.

اگرچه در قانون اساسی آمریکا ،تعداد دیوان عالی به وضوح مشخص نشده است اما در یک روند تاریخی، در حال حاضر به 9 نفر رسیده است به گونه ای که یک نفر آنها ریاست این نهاد مهم قضایی آمریکا را برعهده می گیرد و 8 قاضی دیگر، در حکم دستیار وی با داشتن حق رای عمل می کنند.

به این صورت، در دعاوی مطرح در این دیوان، داشتن حداقل 5 رای ضرورت دارد.

توازن سیاسی دیوان سال ها بود که توازن سیاسی در دیوان حاکم بود و تقریبا چهار محافظه کار و چهار لیبرال حضور داشتند و آنتونی کندی محافظه کار در عمل نشان داد که از آزادی عقیده برخوردار است و در پرونده هایی همسو با دموکرات ها رای داد.

کندی 2 سال پیش از سمت خود کناره گیری کرد و برت کاوانا جایگزین وی شد.

به این ترتیب، توازن سیاسی در دیوان عالی به هم خورد و محافظه کاران با داشتن پنج کرسی در برابر چهار کرسی لیبرال ها از تفوق برخوردار شدند.

حال اگر ترامپ در مدت مانده تا انتخابات، قاضی دیگری را برای این دیوان برگزیند و بتواند رای اعتماد سنا را به دست آورد، وزنه به طور کامل به سمت محافظه کاران خواهد چرخید و از 9 کرسی این دادگاه عالی، تنها سه کرسی متعلق به لیبرال ها خواهد بود.

سیاسی کاری، خدشه به اعتبار دیوان جایگاه عالی ترین نهاد قضایی آمریکا و حفظ اعتبار آن، مساله ای است که تاکنون مورد توجه قضات دیوان عالی بوده است و در ظاهر کوشیده اند خود را از دعواهای سیاسی یا ورود به بازی های جناحی محفوظ دارند.

این مساله در عملکرد جان رابرتس رییس دیوان عالی در جریان استیضاح دونالد ترامپ در محکمه سنا تا حدودی به چشم خورد و برخی دیگر از مواضع رابرتس هم نشان داد که او اعتبار جایگاه خود را فراتر از یک دوره ریاست جمهوری می داند.

شاید در کمتر دوره ای از کارزارهای انتخاباتی آمریکا بوده است که در آن، وعده انتخاب قضات در تبلیغات انتخاباتی مطرح و در آن دمیده شده باشد.

دونالد ترامپ این کار را در رقابت های انتخاباتی سال 2016 شروع کرد و با آن توانست بخشی از آرای محافظه کاران را به خود جلب نماید.

در چهار سال گذشته هم 2 کرسی را به محافظه کاران واگذار کرد.

علاوه بر آن، ترامپ در تمام تبلیغات انتخاباتی اخیر خود، انتصاب بیش از 300 قاضی در دادگاه های فدرال را دستاورد خود دانسته و به این ترتیب، اهمیت حضور قضات هم نظر در محاکم آمریکایی را برای طرفداران خود پررنگ کرده است.

هرچند ممکن است ترامپ به دلیل داشتن پرونده های متعدد تخلفاتی بیش از سایر هم حزبی ها به ویژه مردم عادی، بر اهمیت این اقدام واقف باشد.

این یکی از مسایلی بود که باعث شد در سال 2016، گروه مسیحیان اونجلیک به ترامپ رای دهند و تا امروز هم از وی حمایت می کنند.

حال با مرگ گینزبرگ، بار دیگر انتخاب قاضی دیوان به یکی از موضوعات مهم انتخاباتی تبدیل شده است به گونه ای که ترامپ و تیم او قصد دارند از آن به عنوان یکی دیگر از دستاوردهای خود در سیاست داخلی به طرفدارانشان بفروشند و آرای آنها برای خود تثبت سازند و جو بایدن و تیم دموکرات ها هم از این مساله استفاده می کنند تا طرفداران خود را ترغیب سازند به آنها رای دهند تا بتوانند این کرسی را از آن لیبرال ها سازند.

بایدن موضع خود را درباره نحوه انتخاب جایگزین گینزبرگ اینگونه اعلام کرده است که اجازه دهید واضح بگویم، رییس جمهوری باید انتخاب شود و آن گاه معرفی قاضی جانشین حق اوست.

وی همچنین روز یکشنبه از قانونگذاران مجلس سنا خواست تا قبل از انتخابات ماه نوامبر (آبان) اجازه ندهند جانشین روث بیدر گینزبرگ قاضی فقید دیوان عالی به اصرار ترامپ مشخص شود.

بایدن در سخنانی در پنسیلوانیا گفت: نظرات رای دهندگان این کشور باید شنیده شود، آنها باید بر اساس قانون اساسی تصمیم بگیرند که چه کسی قدرت انتصاب دارد.

نامزد دموکرات ها در انتخابات 2020، تعجیل در تعیین جانشین بیدر گینزبرگ از طریق مجلس سنا فقط اعمال قدرت سیاسی ناپخته است.

بایدن تاکید کرد که اگر وی در انتخابات 3 نوامبر (13 آبان) پیروز شود، باید این شانس را داشته باشد که قاضی دیوان عالی بعدی را معرفی کند.

ترامپ هم در پاسخ به اظهارات رقیب دموکرات خود اینگونه نوشت که ما در این موقعیت قدرت و اهمیت قرار گرفتیم تا برای افرادی که با افتخار ما را انتخاب کردند تصمیم بگیریم، مهمترین آنها که برای مدت های طولانی مد نظر بوده است، انتخاب قضات دیوان عالی ایالات متحده است.

ما نسبت به آن تعهد داریم، بدون تاخیر! قاضی جانشین، ابزاری برای رقیب هراسی وضعیت شکننده ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری، نگرانی جدی تری را برای جمهوریخواهان از باخت کرسی های سنا ایجاد کرده است که همزمان در 13 آبان ماه برگزار خواهد شد.

در انتخابات 13 آبان ماه همچنین تمام کرسی مجلس نمایندگان، مقامات ایالتی و محلی هم به رای گذاشته خواهد شد که هریک از آنها برای دو جناح رقیب بسیار اهمیت دارند.

از این رو، جمهوریخواهان نگران از نتایج انتخابات ریاست جمهوری و سنا، بر آنند تا پیش از انتخابات، تکلیف قاضی جانشین را روشن کنند چرا که احتمال می دهند در صورت باخت و یا ایجاد تنش در جریان رقابت ها، دیوان عالی با داشتن 8 کرسی، نمی تواند رای قاطعی صادر کند.

میچ مک کانل رهبر جمهوریخواهان سنا هم از آمادگی خود برای برگزاری جلسات تایید صلاحیت برای نامزد احتمالی خبر داده است، هرچند که پیش از این، او یکی از مخالفان معرفی نامزد پیشنهادی باراک اوباما برای کرسی خالی دیوان عالی بود.

لیندسی گراهام رییس کمیته قضایی سنای آمریکا هم در سال 2016 اعلام کرده بود که اگر در آن زمان رییس جمهوری جمهوریخواه قدرت داشت و خلایی در مناصب رخ می داد، می گفت بگذارید رییس جمهوری بعدی هرکه باشد، کسی را معرفی کند.

از سوی دیگر، طرفداران ترامپ کلیپی از بایدن را منتشر کرده اند که از معرفی نامزد برای دیوان عالی از سوی اوباما حمایت می کند.

این اختلاف نظر دو طرف زمانی اهمیت می یابد که شاهد هستیم چند نفر از سناتورهای جمهوریخواه هم با معرفی نامزد پیشنهادی ترامپ در اندک مدت باقی مانده تا انتخابات، مخالفت کرده اند.

تاکنون "لیزا مورکوفسکی" سناتور جمهوریخواه آلاسکا و سوزان کالینز سناتور جمهوریخواه ایالت مین، مخالفت خود را با تصمیم ترامپ برای تعیین جانشین گینزبرگ قبل از انتخابات 2020 اعلام کرده اند.

در صورت افزایش تعدادجمهوریخواهان مخالف با تصمیم ترامپ، راه برای کاخ سفید و میچ مک کانل رهبر اکثریت مجلس سنا برای تعیین جانشینی گینزبرگ سخت تر می شود به ویژه آنکه، بسیاری از مردم آمریکا، ترامپ را رییس جمهوری استیضاح شده می دانند و معتقدند چنین رییس جمهوری حق انتخاب قاضی دیوان عالی را ندارد.

اما سوال اینجا است که آیا در مدت اندک باقی مانده تا انتخابات آبان ماه، سنا امکان رسیدگی و تایید صلاحیت نامزد معرفی شده ترامپ را که گفته است یک زن خواهد بود، دارد؟ هرچند خود این ادعا که ترامپ به دنبال انتخاب یک قاضی زن برآمده است هم می تواند به جریان انتخاباتی او برای رد اتهامات پیشین مبنی بر زن ستیز بودن وی استفاده شود.

به گفته فدرالیست، تاکنون روند بررسی سه قاضی دیوان عالی کمتر از 45 روز طول کشیده است که یکی از آنها، گینزبرگ فقید بوده است.

طبق سوابق سنا، گینزبورگ، جان پل استیونز و ساندرا دی او کانر در مدت زمان کوتاهی تایید شدند.

تایید استیونز در سال 1975، 19 روز ، تایید اوکانر در 1981، 33 روز و تایید گینزبورگ در سال 1993، 42 روز به طول انجامیده است.

همه این گفته ها نشان می دهد انتخاب قاضی دیوان عالی، دیگر رویداد دوران ترامپ است که وارد بگومگوهای حزبی و سیاسی می شود.

مساله ای که می تواند در کنار جنبش اعتراض به نابرابری نظام مند، اعتماد به ساختارهای حاکمیتی این کشور را بیش از پیش متزلزل سازد.


کلید واژه ها: دیوان عالی - انتخاب - آمریکا - دیوان - اعتماد - چالش - اعتماد عمومی - قاضی - سیاسی - عالی - ایالات متحده آمریکا - کشور - ایرنا - جایگزین - اعتمادی - حکومتی - دونالد ترامپ - ایالات متحده - عمومی - حقوقی - ترامپ - کاهش - نهاد - انتخابات - جو بایدن - نیویورک - دموکرات - لیبرال - دونالد - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
سحر قریشی با دست و پای شکسته روی تخت بیمارستان + عکس

عکس لو رفته از بهاره رهنما و خواهرشوهرش + عکس

افشاگری درباره سفارت مخفی اسراییل در بحرین

ترامپ رأی بیاورد خاورمیانه را برای 100 سال تغییر می دهیم

کرونا گرفتن عمدی برای کسب درآمد !!

افشاگری وکیل ترامپ از جرائم جنسی پسر بایدن

آذربایجان ده ها تانک و خودروی نظامی ارمنستان را به غنیمت گرفت + عکس

چرا کشور شیعه بحرین برای اسراییل اهمیت دارد؟

روزنامه شهرآرا ورزشی| نگرانی گران!

داعش دنبال ساماندهی خود با سوءاستفاده از وضعیت عراق است

در اعزام نیرو به قره باغ در صورت درخواست باکو تعلل نخواهیم کرد

فریدمن: ایران روزی 5 بار دعا می کند ترامپ ببازد

بیش از یک میلیون نفر در نیویورک قادر به تهیه غذا نیستند

پرواز بی سابقه هواپیمای رژیم صهیونیستی به سودان

یک آمریکایی جو بایدن و معاونش را به قتل تهدید کرد

آنکارا: در صورت تقاضای جمهوری آذربایجان، به این کشور نیروی نظامی اعزام می کنیم

ترامپ: نباید اجازه داد هریس، رییس جمهور شود

العالم: عبور دو تانک رژیم صهیونیستی از دیوار حائل مرزی با لبنان

عراق از احتمال دست داشتن داعش در «جنایت الفرحاتیه» خبر داد

هر طرحی بدون متوقف کردن «تخلفات ایران از قوانین بین المللی» بیهوده است

پشت پرده مهاجرت مهراد جم چیست؟!/عکس

پشت پرده مهاجرت مهراد جم چیست؟!/عکس

ترکیه در اعزام نیرو به قره باغ تعلل نخواهد کرد

صدور حکم اعدام 8 معترض در عربستان

روسیه بهره برداری از قوی ترین یخ شکن اتمی جهان را آغاز کرد

وکیل ترامپ از کشف تصاویر جنسی در لپ تاپ پسر بایدن خبر داد

سحر قریشی با دست و پای شکسته روی تخت بیمارستان + عکس

شکایت سرویس مخفی آمریکا از مردی که بایدن و هریس را تهدید به قتل کرد

آمریکا خواستار خروج کشورها از پیمان منع جنگ افزارهای هسته ای شد

صومعه مونت سن میشل زیر آب رفت! +عکس

رییس سازمان الحشد الشعبی: رابطه خوبی با حزب دموکرات کردستان عراق داریم

سفیر آمریکا: با ترامپ، خاورمیانه را تغییر می دهیم

وکیل ترامپ از کشف تصاویر جنسی در لپ تاپ پسر بایدن خبر داد

آنکارا: در صورت تقاضای جمهوری آذربایجان، به این کشورنیروی نظامی اعزام می کنیم

صدور حکم اعدام 8 معترض در عربستان

کمک 1.4 میلیون دلاری کمیته المپیک آمریکا برای کمک به ورزشکاران

نگرانی عمده معماران نظم موجود جهانی از فردای انتخابات آمریکا چیست؟

نفتکش ایرانی با اسکورت ناو های روسی به سوریه رسید

ترکیه: در اعزام نیرو به قره باغ در صورت درخواست باکو تعلل نخواهیم کرد

آمریکا؛ حاکمی که کسی حکمش را اجرا نمی کند

کمک 1.4 میلیون دلاری کمیته المپیک آمریکا برای کمک به ورزشکاران

کمک 1.4 میلیون دلاری کمیته المپیک آمریکا برای کمک به ورزشکاران

المیادین: پرواز هواپیمای رژیم صهیونیستی به سودان

افشای جزییات روابط جنسی پنهانی روسای جمهوری آمریکا

گل دقیقه 93 والورده به شاختار دونتسک که با نظر VAR مردود شد!

حمایت رییس سابق کمیته ملی حزب جمهوری خواه از بایدن

فراکسیون «وفاداری به مقاومت» کسی را برای نخست وزیری نامزد نمی کند

چرا در صورت پیروزی chr(034)بایدنchr(034)، ایران به صدر اولویت های آمریکا باز خواهد گشت؟

رویترز: اوباما رسما برای بایدن به میدان می آید

حمله ملخ ها به مزارع اتیوپی + عکس

افشای جزییات روابط جنسی پنهانی روسای جمهوری آمریکا

ترکیه: در صورت درخواست باکو به قره باغ نیرو اعزام می کنیم

اوباما رسما برای بایدن به میدان می آید

دیدار رییس جمهور ارمنستان با رییس شورای اروپا در خصوص مسئله قره باغ

تصاویر | نفتکش ایرانی با اسکورت ناوهای روسی به سوریه رسید

چین امضای قرارداد 25ساله را به اما و اگر کشاند

تصاویر | رای گیری زودهنگام در چند ایالت آمریکا

موضوع فروش و صادرات تسلیحات مورد توجه است/ وارد بازی آمریکا نخواهیم شد

ترامپ: نمی توان اجازه داد کامالا هریس بانوی اول آمریکا شود

انتقاد معاون بایدن ار ترامپ و معاونش درباره شیوع کرونا

روسیه بهره برداری از قوی ترین کشتی یخ شکن اتمی جهان را آغاز کرد

وکیل ترامپ از کشف تصاویر جنسی در لپ تاپ پسر بایدن خبر داد

مقام آمریکایی: با ترامپ، خاورمیانه را تغییر می دهیم

هشدار فرانسه درباره غرق شدن کشتیِ لبنان

ترکیه: در اعزام نیرو به قره باغ در صورت درخواست باکو تعلل نخواهیم کرد

درخواست کمک ارمنستان از ترکیه:به آتش بس در قره باغ کمک کنید

یک مقام آمریکایی: ترامپ رأی بیاورد خاورمیانه را تا 100 سال آینده تغییر می دهیم!

مخالفت آمریکا با طرح روسیه برای امنیت خلیج فارس

دیدار سفیر ایران با وزیر دفاع بوسنی هرزگوین

مسلمانان در کره جنوبی؛ از محبوبیت حجاب یک سلبریتی تا استقبال از ترجمه های قرآن

الفیاض: الحشد الشعبی آماده کمک درباره حادثه «الفرحاتیه» است

طالبان به آمریکایی ها امان داده است

ترکیه: در اعزام نیرو به قره باغ در صورت درخواست باکو تعلل نخواهیم کرد

پمپئو: طرف های تجارت با ایران را تنبیه می کنیم

وزیر خزانه داری آمریکا با امیر قطر دیدار کرد

اوباما رسما برای بایدن به میدان می آید

روسیه بهره برداری از قوی ترین یخ شکن اتمی جهان را آغاز کرد

اخبار ضد و نقیض درباره پرونده عادی سازی روابط سودان و اشغالگران صهیونیست

مقام آمریکایی: ترامپ رأی بیاورد خاورمیانه را برای 100 سال تغییر می دهیم

ترکیه: در اعزام نیرو به قره باغ در صورت درخواست باکو تعلل نخواهیم کرد

اسرار و ویژگی های موشک جدید کره شمالی

ترامپ: می خواهم ایرانی ها کشور خوبی داشته باشند!/امروز 71 راکت جنگ قره باغ به خداآفرین اصابت کرد

ابراز همدردی ایران با مردم و دولت ویتنام

همدردی سخنگوی وزارت خارجه با مردم ویتنام در پی وقوع سیل و رانش زمین

ترامپ: نمی توان اجازه داد chr(034)کامالا هریسchr(034) بانوی اول آمریکا شود

الحشدالشعبی: جنایت «الرضوانیه» کار سفارت آمریکا در بغداد بود/عکس

بایدن در سه ایالت کلیدی آمریکا از ترامپ پیش است

گلوله باران شمال شرق سوریه توسط ترکیه

حامیان سابق ترامپ: رای به او در سال 2016 یک اشتباه بزرگ و مضر برای آمریکا بود

واکنش باکو به اظهارات پاشینیان درباره نبود راه حل دیپلماتیک در قره باغ

رد طرح روسیه برای امنیت خلیج فارس از سوی آمریکا/ انتقاد روسیه از سیاست های آمریکا در قبال ایران

مقام آمریکایی: ترامپ رأی بیاورد خاورمیانه را به اندازه 100 سال تغییر می دهیم

وزیر دفاع: وارد بازی آمریکا نمی شویم/ آمریکا به دنبال ایجاد رقابت تسلیحاتی در منطقه است

آمریکا طرح روسیه برای امنیت خلیج فارس را رد کرد

2 مسجد در جنوب فرانسه تهدید شدند

یک مقام آمریکایی: ترامپ رأی بیاورد خاورمیانه را تا 100 سال آینده تغییر می دهیم

ترامپ: نمی توان اجازه داد کامالا هریس بانوی اول آمریکا شود

واکنش آذربایجان به اظهارات پاشینیان درباره نبود راه حل دیپلماتیک در قره باغ

روسیه بهره برداری از قوی ترین یخ شکن اتمی جهان را آغاز کرد

آمریکا طرح روسیه برای امنیت خلیج فارس را رد کرد

چالش انتخاب قاضی دیوان عالی آمریکا؛ بی اعتمادی به ساختارهای سیاسی

چالش انتخاب قاضی دیوان عالی آمریکا؛ بی اعتمادی به ساختارهای سیاسی