مطالب مرتبط:
سعید مرتضوی باز هم به در بسته خورد/ دادگاه اعاده دادرسی پرونده بازداشتگاه کهریزک را رد کرد
سعید مرتضوی باز هم به در بسته خورد/ دادگاه اعاده دادرسی پرونده بازداشتگاه کهریزک را رد کرد
سعید مرتضوی باز هم به در بسته خورد/ دادگاه اعاده دادرسی پرونده بازداشتگاه کهریزک را رد کرد
فوکو، سور بز و کارگاه نویسندگی خلاق در نشر داستان
سعید آقایی بازی با الدحیل را از دست داد
-18 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 06:102020-09-22سياسي

پایان داستان سعید مرتضوی


دفاعیه سعید مرتضوی در دادگاه اعاده دادرسی پرونده موسوم به پرونده بازداشتگاه غیرقانونی کهریزک با نظر اکثریت قضات رد شده است.

میرمجید طاهری، - وکیل عبدالحسین روح الامینی و زهره حقیقی، والدین محسن روح الامینی از رد دفاعیه سعید مرتضوی در دادگاه اعاده دادرسی پرونده بازداشتگاه کهریزک خبر داده است.

آفتاب نیوز : "سعید مرتضوی متولد سال 1346 در شهر تفت مدت ها به عنوان قاضی فعالیت کرد.

او از 1382 تا 1389 دادستان تهران و از 1388 تا 1389 معاون دادستان کل کشور بود و از 1390 تا 1392 ریاست سازمان تأمین اجتماعی را بر عهده داشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک، او به دلیل پرونده های تعطیلی مطبوعات و شکنجه معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری 1388 و مرگ مشکوک زهرا کاظمی شناخته می شود.

از روزی که در پرونده کهریزک از قضاوت تعلیق و مجبور به ترک دادستانی شد، روز های بسیاری را در قامت یک متهم پله های دادگستری را بالا و پایین رفت و در نهایت هم راهی زندان اوین شد که سال 88 بسیاری با حکم او پشت میله های همان روزگار را سپری کرده بودند.

البته آن ها متهمان سیاسی بودند و معترض به نتیجه انتخابات و مرتضوی محکوم پرونده قتل سه نفر از همان معترضان.

دنیا کوچک تر از آن بود که مرتضوی تصور می کرد.

او در 19سالگی با پذیرش در دانشگاه علوم قضایی مشغول به تحصیل در رشته حقوق شد و پس از آن به عنوان دادرس دادگاه عمومی شهر بابک منصوب شد و در نهایت به ریاست دادگاه حقوقی شهر بابک هم رسید؛ اما این جایگاه برایش کوچک بود.

به تهران آمد و در سال 1373 از طریق اسدالله بادامچیان در 27سالگی به ریاست شعبه 9 دادگاه عمومی تهران منصوب شد و مدتی بعد توسط محمد یزدی به شعبه 34 مجتمع قضایی کارکنان دولت و سپس به شعبه 1410 دادگاه مطبوعات رفت.

دادگاه مطبوعات از سعید مرتضوی چهره ای مطرح ساخت و او به عنوان قاضی شعبه 1410 مجتمع قضایی کارکنان دولت معروف به دادگاه مطبوعات رسانه های بسیاری را توقیف کرد.

در دوران دادستانی اش بیش از 120 روزنامه و نشریه به دستور او توقیف شده اند.

البته او به این حد بسنده نکرد و در سال 1377 در جریان محاکمه روزنامه کیهان، پنج نفر از اعضای هیئت منصفه را به بهانه حضورنیافتن در دادگاه برای دو سال از عضویت در هیئت منصفه محروم کرد.

وی گفت که این حکم قطعی و غیر قابل اعتراض است.

یکی از اعضای دیگر هیئت منصفه در همان زمان گفت این تصمیم باعث خواهد شد دادگاه مطبوعات تا مدت ها برگزار نشود و در واقع دادگاه مطبوعات از آن زمان به بعد جلسه ای تشکیل نداد.

از اردیبهشت 1382 مسئولیت دادستانی عمومی و انقلاب تهران را بر عهده گرفت و با انتصاب آیت الله آملی لاریجانی به ریاست قوه قضاییه، مرتضوی از سمت دادستانی تهران برکنار و به سمت معاون دادستان کل کشور، منصوب شد.

هرچند سالیان طولانی قدرت بسیاری داشت، اما در نهایت همین اختیارات و قدرت منتج به اتهام قتل در پرونده کهریزک شد.

او دادستانی بود که بسیاری از دستور های بازداشت های 88 را صادر کرد و 147 نفر را هم به اقرار خودش به بازداشتگاه کهریزک فرستاد.

این دستور برایش گران تمام شد، زیرا پنج نفر در این بازداشتگاه کشته شدند.

پس از آن مجلس هشتم نیز کمیته ویژه ای تشکیل داد تا موارد مطرح شده درباره شکنجه ، ضرب و جرح ، نحوه نگهداری بازداشت شدگان و در نهایت قتل برخی از شهروندان معترض را بررسی کند.

براساس گزارش کمیته حقیقت یاب مجلس که دی ماه سال 88 در مجلس قرائت شد، فرد آمر در انتقال بازداشت شدگان به کهریزک، سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، معرفی شد.

مرتضوی همراه حسن حداد دهنوی معروف به قاضی حداد (معاونت امنیت وقت دادستان تهران) و علی اکبر حیدری فرد (دادیاری که دستور انتقال بازداشت شدگان به کهریزک را داده بود) مردادماه 1389 و با دستور دادگاه انتظامی قضات از سمت های خود تعلیق شدند و هم زمان مصونیت قضایی آن ها نیز لغو شد.

البته این پایان مرتضوی نبود؛ از یک سو همچنان به عنوان متهم به قتل در رسانه ها از او یاد می شد، از سویی رفیق شفیق احمدی نژاد بود و همین سبب شد در دی 1388 از سوی محمود احمدی نژاد به عنوان رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تعیین شود.

نکته جالب اینجا بود که علی اکبر حیدری فرد، دادیاری که دستور انتقال بازداشت شدگان به بازداشتگاه کهریزک را داده بود نیز به عنوان مشاور سعید مرتضوی در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب شد.

هرچند نمایندگان مجلس منتقد این انتخاب بودند، اما رییس جمهور حامی او بود و اسفند 1390 مرتضوی را به ریاست سازمان تأمین اجتماعی منصوب کرد، اتفاقی که موضوع استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در مجلس هشتم مطرح کرد.

البته این انتصاب و حمایت از مرتضوی برای خود دادستان سابق خیلی خوش یمن نبود و پرونده تخلفات او در اداره سازمان تأمین اجتماعی هم نشان از افول ستاره بخت او داشت.

در تاریخ 10 مرداد 1391 دیوان عدالت اداری در راستای رسیدگی به شکایت چند نفر از نمایندگان مجلس در رابطه با ریاست مرتضوی بر صندوق تأمین اجتماعی، این دیوان رأی بر ابطال انتصاب او به عنوان ریاست این صندوق داد و این حکم را غیر قابل تجدیدنظر و قطعی اعلام کرد.

البته مرتضوی با وجود حکم قضایی همچنان بر صندلی ریاست جلوس کرده بود تا اینکه در 27 مرداد 92 طی حکمی از سوی علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت روحانی، صمدالله فیروزی به سمت سرپرست صندوق تأمین اجتماعی منصوب شد.

پا پس نکشیدن شاکیان پرونده قتل کهریزک و پرونده تأمین اجتماعی، مرتضوی را بالاخره با رأی محکومیت مواجه کرد و مرتضوی آذر 1396 به دو سال حبس محکوم شد.

با وجود صدور این حکم مرتضوی خود را برای اجرای حکم معرفی نکرد تا در تاریخ دوم اردیبهشت 97 در شمال کشور بازداشت شد.

هرچند او در 16 شهریور 1398 پس از تحمل دو سوم از مدت محکومیت خود از زندان آزاد شد.

بعد از آزادی به دنبال اعاده دادرسی رفت و درخواست رسیدگی مجدد پذیرفته شد؛ اما در مرحله رسیدگی در نهایت دادگاه کیفری رأی به محکومیت مرتضوی داد.

به گفته میرمجید طاهری اسفندماه سال گذشته شعبه اول دیوان عالی کشور با استناد به ماده 474 با درخواست سعید مرتضوی برای اعاده دادرسی موافقت کرد و بررسی این درخواست را به شعبه 8 دادگاه کیفری یک استان تهران ارجاع داد.

اواسط مرداد گذشته خبر هایی مبنی بر درخواست اعاده دادرسی از سوی سعید مرتضوی شنیده شد تا اینکه صبح سه شنبه، 21 مرداد، ساعت 10 صبح در شعبه 8 دادگاه کیفری استان تهران اولین جلسه رسیدگی مجدد به پرونده سعید مرتضوی برگزار شد.

همان زمان وکیل خانواده روح الامینی گفت او و موکلش در جریان این جلسه نبوده اند و گویا مرتضوی به دلیل پرونده بازداشت غیرقانونی که منجر به صدور حکم انفصال از خدمت برای او شده، درخواست اعاده دادرسی داشته است که اولین جلسه آن 21 مرداد برگزار شد.

میرمجید طاهری گفته است که طبق اعلام دادگاه، دفاعیه سعید مرتضوی در دادگاه اعاده دادرسی پرونده موسوم به بازداشتگاه غیرقانونی کهریزک از سوی قضات شعبه 8 دادگاه کیفری یک استان تهران با نظر اکثریت قضات رد شده است.

البته بنا بر قانون مرتضوی می تواند ظرف 20 روز پس از ابلاغ در دیوان عالی کشور فرجام خواهی کند.

مدتی پس از ماجرای کهریزک سازمان قضایی نیرو های مسلح در سال 89 آمریت و مشارکت در بازداشت سه نفر از کشته شدگان در کهریزک را تأیید و در همین راستا مرتضوی و دو قاضی دیگر برکنار شدند.

او اگرچه پس از برکناری در دولت احمدی نژاد پست گرفت، اما بالاخره بعد از قریب به شش سال حکم دادگاه او صادر شد.

مرتضوی به پرداخت 200 هزار تومان جریمه نقدی محکوم شده بود.

این حکم با اعتراض اولیای دم کشته شدگان پس از تجدید نظر به دو سال حبس تبدیل شد که با گذراندن یک سوم آن، شهریورماه 98 آزاد شد و پس از آزادی هم به دنبال بازگشت به مناصب دولتی بود که دفاعیات او فعلا رد شده است.

مرتضوی همچنین از ارائه خدمات قضایی برای همیشه منع شد .


کلید واژه ها: سعید مرتضوی - پرونده - مرتضوی - دادستان - انتخابات ریاست جمهوری - بازداشتگاه - عبدالحسین روح الامینی - سازمان تأمین اجتماعی - کهریزک - سعید - دادستان کل کشور - دادستان تهران - تأمین اجتماعی - معاون دادستان - پرونده کهریزک - دادرسی - دادگاه - ریاست جمهوری - ریاست - دادستان کل - زهرا کاظمی - غیرقانونی - مرگ مشکوک - دادستانی - دادگستری - انتخابات - اجتماعی - معترضان - مطبوعات - شهر تفت

آخرین اخبار سرویس:
این حرف ها واقعا از کورش است؟

تشکیل قرارگاه حافظان سلامت محله در لنجان

وجود امام زمان برکت برای جهان

وکیل برانکو ادعای رسول پناه را رد کرد

رضا رشیدپور در برنامه عصرگاهی جدید شبکه 3، چه نقشی دارد؟

هزاران بسته معیشتی سپاه تقدیم خانواده های آسیب دیده از کرونا شد + تصاویر

چرا تردید در هولوکاست جرم است توهین به پیامبر آزاد؟

رهبر انقلاب: جوانان فرانسه از رییس جمهور خود بپرسند آیا معنی آزادی بیان اهانت به چهره های درخشان است/ چرا تردید در هولوکاست جرم است و اهانت به پیامبر آزاد؟

آغاز مرحله دوم حمایت از پیام رسان های داخلی

ضرورت تخصیص اعتبار ویژه برای پروژهای عمرانی حوزه درمانی آذربایجان غربی

استفساریه تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران در شورای نگهبان تأیید شد

فرمانده جدید انتظامی شهرستان قرچک معرفی شد

ضرورت به کارگیری اصول پدافند غیرعامل و شاخص های امنیت ساز در بازار

پیام رهبر معظم انقلاب خطاب به جوانان فرانسه: «از رییس جمهور خود بپرسید...»

آسمان شمال غرب کشور زیر نظر پدافند هوایی ارتش است

پیام رهبر انقلاب خطاب به جوانان فرانسه در پی اهانت مکرون به پیامبر اسلام

تایید تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران

دستور انتخاباتی پدران اصلاحات /خاتمی و خویینی ها صحنه گردان شدند

پیام رهبر انقلاب خطاب به جوانان فرانسه در پی اهانت مکرون به پیامبر اسلام

پیام رهبر انقلاب خطاب به جوانان فرانسه در پی هتاکی ماکرون

پیام رهبر انقلاب در واکنش به اهانت مکرون به پیامبر اسلام

کدخدایی: تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران تایید شد

رهبر انقلاب: جوانان فرانسه از رییس جمهور خود بپرسند چرا تردید در هولوکاست، جُرم، اما اهانت به پیامبر خدا آزاد است؟

رهبر انقلاب: جوانان فرانسه از رییس جمهور خود بپرسند چرا تردید در هولوکاست، جُرم، اما اهانت به پیامبر خدا آزاد است؟

فرمانده جدید انتظامی شهرستان قرچک معرفی شد

پیام رهبر انقلاب خطاب به جوانان فرانسه

کمیته حقوق بشر مجلس اقدام رییس جمهور فرانسه در حمایت از توهین به پیامبر (ص) را محکوم کرد

چهار شهر استان زنجان همچنان در وضعیت قرمز کرونایی است

صدور 19 هزار و 935 روادید برای اتباع عراقی در سرکنسولگری های ایران در اربیل و سلیمانیه در هفت ماه گذشته

مردم آزاده جهان پاسخ حرکت احمقانه مکرون را بدهند

جعلیاتی به نام «کوروش»

تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران تصویب شد

اگر سیاستمداران غربی عقل سیاسی داشتند به ماجراجویی نمی پرداختند

پیام رهبر انقلاب خطاب به جوانان فرانسه

پیام مهم رهبر انقلاب به جوانان فرانسه در پی اهانت مکرون به مسلمانان

کدخدایی: تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران تایید شد

مجلس مصمم به تصویب و پیگیری اجرای طرح تامین کالاهای اساسی است

دستکاری دستگاه اکسیژن و مرگ 3 بیمار در ابهام

امروز بیش از هر زمانی نیازمند ارزش های انسانی هستیم که رسول اسلام بنیان نهادند

رییس دفتر رییس جمهور: ایران تحریم های جدید را نیز به سند بی کفایتی تندروهای آمریکا تبدیل می کند

دستکاری دستگاه اکسیژن و مرگ 3 بیمار در ابهام

پیام تسلیت بیت آیت الله العظمی صانعی (ره) به پیروز حناچی

نقدی بر عملکرد فرماندار شهرستان شاهین‌شهر و میمه در حوزه مدیریت کرونا

اجرای طرح آمران سلامت در پاکدشت

ترامپ: آمریکا آزادی رسانه ندارد

اساس نامه صندوق بازنشستگی نفت باطل می شود؟

چرا تردید در هولوکاست جرم، اما اهانت به پیامبر آزاد؟

استاندار قم: توجه حداکثری به حفظ جایگاه شخصیت ها ضروری است

تبریک آغاز هفته وحدت

اگر سیاستمداران غربی عقل سیاسی داشتند به ماجراجویی نمی پرداختند

کدخدایی: تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران تایید شد

نخبگان وتشکل های شاهد توهین سران فرانسه به پیامبر اکرم(ص) رامحکوم کردند

جوانان فرانسه از رییس جمهور خود بپرسند چرا تردید در هولوکاست جرم اما اهانت به پیامبر خدا آزاد است؟

از رییس جمهور خود بپرسید: چرا از اهانت به پیامبر خدا حمایت می کند و آن را آزادی بیان می شمارد؟

تمرکز بنیاد علوی بر تکمیل طرح های در دست اقدام

فعالیت شرکت های حمل و نقل کالاهای اساسی در هرمزگان با رفع موانع تسهیل می شود

تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران تایید شد

اگر کرونا مزمن شود نه اقتصاد داریم و نه امنیت

ببینید | آخرین نظرسنجی ها از انتخابات آمریکا

وحدت ؛ بارزترین مصداق معروف در سیستان وبلوچستان

اجرای طرح آمران سلامت در پاکدشت

مأموریت های قوه قضاییه با این میزان بودجه هیچ تناسبی ندارد

دانلود مولودی ولادت امام صادق علیه السلام/ سیدمهدی میرداماد

پیام رهبر انقلاب خطاب به جوانان فرانسه در پی اظهارات توهین آمیز ماکرون درباره پیامبر اعظم

رهبر انقلاب: جوانان فرانسه از رییس جمهور خود بپرسند چرا تردید در هولوکاست، جُرم اما اهانت به پیامبر خدا آزاد است؟

وکیل برانکو ادعای رسول پناه را رد کرد

انتشار پیام رهبر انقلاب اسلامی خطاب به جوانان فرانسه

پیام رهبر معظم انقلاب خطاب به جوانان فرانسه

تبریک ولادت باسعادت حضرت محمد مصطفی(ص) وهفته وحدت

نخبگان وتشکل های شاهد توهین سران فرانسه به پیامبر اکرم(ص) رامحکوم کردند

تولیت آستان قدس رضوی: فعالیت های علمی و فرهنگی باید نمود داشته باشد

پیام رهبر انقلاب خطاب به جوانان فرانسه در پی اهانت مکرون به پیامبر اسلام

تبریک ولادت باسعادت حضرت محمد مصطفی (ص) وهفته وحدت

پیام رهبر انقلاب اسلامی خطاب به جوانان فرانسه

افرادی که شرایط اقتصادی مناسبی ندارند رایگان بیمه می شوند

حضرت آیت الله سبحانی: برخی از سران هتک حرمت را با آزادی بیان یکسان گرفته اند!!

از مکرون بپرسید چرا تردید در هولوکاست جرم و اهانت به پیامبر آزاد است

رهبر انقلاب: چرا تردید در هولوکاست جرم است؟ اما اهانت به پیامبر خدا آزاد است؟

عدم مغایرت استفساریه مجلس درخصوص تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران با شرع و قانون اساسی

جایگاه اجتماعی و سیاسی اسلامشهر ارتقا می یابد

پیام رهبر انقلاب اسلامی خطاب به جوانان فرانسه در پی اقدام توهین آمیز رییس جمهور فرانسه درباره پیامبر اعظم(ص)

ثمره فعالیت های علمی و پژوهشی باید بر تربیت و فرهنگ جامعه تأثیرگذار باشد

کسانی که به دنبال پررنگ کردن اختلاف مسلمانان هستند نه سنی اند و نه شیعه

ارتش: سامانه های پدافندی را در مرزهای شمال غرب مستقر کرده ایم

امام خامنه ای به جوانان فرانسه: از رییس جمهور خود بپرسید چرا تردید در هولوکاست جرم است توهین به پیامبر آزاد؟

واکاوی ابعاد مشکلات اساسی صنعت و بازار خودرو

جایگاه اجتماعی و سیاسی اسلامشهر ارتقا می یابد

پیام رهبر انقلاب اسلامی خطاب به جوانان فرانسه

وضعیت نامطلوب رشت از نظر کرونا/ شهروندان از ماسک استفاده نمی کنند

پیام رهبر انقلاب خطاب به جوانان فرانسه در پی اظهارات توهین آمیز رییس جمهور فرانسه درباره پیامبر اعظم(ص)

سفر نایب رییس مجلس شورای اسلامی به ایلام

از رییس جمهور خود بپرسید: چرا از اهانت به پیامبر خدا حمایت می کند و آن را آزادی بیان می شمارد؟

واکنش یک اصولگرا به ادعای انتخاباتی اصلاح طلبان / نظر کریمی قدوسی درباره استیضاح روحانی / ادعای تازه آسوشیتدپرس علیه ایران / فرود یک هواپیمای ایران در ونزوئلا

کدخدایی:تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران تایید شد

پخش زنده سی وچهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

بیمه سرمد در استان گیلان صاحبخانه شد

اخبار کوتاه 7آبان

اعتراض شدید احمدی بیغش، نماینده مجلس به جهانگیری معاون اول رییس جمهور

افرادی که شرایط اقتصادی مناسبی ندارند رایگان بیمه می شوند

پیام رهبر انقلاب خطاب به جوانان فرانسه

پایان داستان سعید مرتضوی

پایان داستان سعید مرتضوی