مطالب مرتبط:
موزه دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت استان بوشهر گشایش یافت
گشایش موزه دستاورد های دفاع مقدس و مقاومت استان بوشهر
امید ویژه پیشکسوت پرسپولیس به یحیی گل محمدی و بازیکنان
پایان زیان انباشته در بانک صادرات ایران
لحظه ورود توپ به دروازه پرسپولیس در برابر چشمان حامد لک (عکس)
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 06:102020-09-22اقتصادي

چشم امید گوجه کاران بوشهر به گشایش دروازه های صادرات


ایرنا - کشاوزان استان بوشهر امسال در حالی کشت گوجه فرنگی خارج فصل را آغاز کرده اند که از هم اکنون نگران فروش محصول خود در شرایط کرونایی بازار هستند و چشم امید آنان به بازگشایی دورازه های صادراتی کشورهای همسایه دوخته شده است و از مسئولان می خواهند .

- بوشهر - ایرنا - کشاوزان استان بوشهر امسال در حالی کشت گوجه فرنگی خارج فصل را آغاز کرده اند که از هم اکنون نگران فروش محصول خود در شرایط کرونایی بازار هستند و چشم امید آنان به بازگشایی دورازه های صادراتی کشورهای همسایه دوخته شده است و از مسئولان می خواهند تا در فرصت چند ماهه پیش رو در این زمینه چاره اندیشی کنند.

کشت و برداشت گوجه فرنگی در بوشهر برخلاف دیگر استان ها که بطور معمول در بهار و تابستان انجام می شود، در این استان این محصول در فصل تابستان ( اول مرداد) کشت و برداشت آن در اوائل پاییز آغاز و تا اردیبهشت سال بعد ادامه دارد که به همین دلیل به محصول خارج از فصل معروف شده است.

هم اکنون سالانه 11 هزار و 200 هکتار از زمین های کشاورزی استان بوشهر زیر کشت گوجه فرنگی خارج فصل قرار می گیرد و بیش از 600 هزار تن از این محصول در این استان تولید می شود و با توجه به اینکه گوجه فرنگی در فصل زمستان در بازار کشور کمیاب و گران می شود، ورود محصول خارج فصل استان بوشهر در تعدیل قیمت ها و تنظیم بازار نقش موثری ایفا می کند.

اما در سال های اخیر بازار گوجه فرنگی در استان بوشهر با نوسان های زیادی روبرو شده طوریکه برخی از فعالان این بخش را از لحاظ درآمدی و اقتصادی از فرش به عرش برده و بالعکس برخی را زمین زده است.

برخی عوامل این نوسان ها رواج کشت زمستانه گوجه فرنگی در برخی استان های جنوبی، افزایش سطح زیر کشت، تاخیر در کشت و همزمان شدن برداشت محصول با استان های دیگر و ممنوعیت صادرات است که باعث می شود تا محصول روی دست کشاورزان بماند و زیان های هنگفتی متحمل شوند.

همچنین عوامل طبیعی نظیر سیل، تگرگ و سرمازدگی و غیر طبیعی از جمله تامین، کمبود و گرانی نهاده های کشاورزی، نبود صنایع تبدیلی کافی و حمایت نکردن کارخانه های موجود در زمان بحران از کشاورزان نیز در وضعیت تولید محصول گوجه فرنگی از لحاظ کمی و کیفی تاثیر زیادی دارد.

بیماری کرونا در سال جاری و همه گیری آن در جهان بر روند واردات و صادرات کشورهای مختلف تاثیرگذار است، طوری که با گذشت بیش از هفت ماه از آغاز شیوع این ویروس برخی کشورها برای پیشگیری از انتقال این بیماری مرزهای صادراتی و وارداتی خود را بسته نگه داشته اند و این باعث شده است تا گوجه کاران بوشهری از هم اکنون نگران بازار فروش محصول خود باشند.

کشاورزان استان بوشهر براین باورند که با توجه به فرصت چند ماهه تا برداشت گوجه فرنگی خارج فصل در این استان، مسئولان در شرایط کرونایی موجود از هم اکنون برای صادرات و بازار فروش این محصول و یا خرید تضمینی با قیمت مناسب چاره اندیشی کنند تا از زیان آنان پیشگیری شود.

آنان یادآورشدند: در سال های 96 و 97 دولت در قالب سازمان تعاون روستایی با خرید حمایتی گوجه فرنگی استان بوشهر که دچار رکود بازار شده و روی دست آنان مانده بود، کمک بزرگی به کشاورزان این استان کرد.

فراهم شدن زمینه صادرات و خرید تضمینی خواسته گوجه کاران بوشهر نماینده کشاورزان بخش آبدان شهرستان دیر به عنوان قطب اصلی و خاستگاه تولید گوجه فرنگی خارج فصل در استان بوشهر و کشور گفت: یکی از راه های مهم و اساسی در حمایت از کشاورزان گوجه کار صادرات این محصول است که مسئولان باید آن را جدی بگیرند.

مرتضی حاجیان افزود: گرانی قیمت نهاده های کشاورزی نظیر کود، بذر و سم و کمبود آنها در بازار و افزایش هزینه های تمام شده تولید برداشت و حمل و نقل گوجه فرنگی باعث شده تا کشاورزان با مشکلات زیادی روبرو شوند که دولت باید در این زمینه ورود کرده و نهاده های مورد نیاز گوجه کاران را با قیمت مناسب تامین کند.

وی ادامه داد: با توجه به تجربه موفق تعاون روستایی در سال های گذشته در زمینه خرید حمایتی محصول گوجه فرنگی مانده روی دست کشاورزان استان بوشهر که کمک بزرگی به آنان بود، یکی از خواسته های اصلی گوجه کاران این است که خرید تضمینی محصول با نرخ مناسب برای امسال و سال های بعد تصویب شود.

حاجیان اضافه کرد: یکی دیگر از مشکلات گوجه کاران نرخ بیمه محصولات کشاورزی است که هیچ تناسبی با قیمت تمام شده محصول ندارد و به این دلیل کشاورزان رغبتی برای بیمه کردن محصول خود نشان نمی دهند که مسئولان ذیربط باید در این زمینه نیز تعادل ایجاد کنند.

مدیرعامل تعاونی روستایی امید، بخش آبدان گفت: تعاون روستایی ظرفیت بسیار بالایی دارد که می تواند در زمان افت قیمت محصول گوجه فرنگی با خرید تضمینی و توافقی به فریاد کشاورزان برسد.

حبیب اعتمادی خواه افزود: سال گذشته به دلیل اینکه خرید حمایتی هر کیلوگرم گوجه فرنگی 9 هزار ریال بود کشاورزان استقبال نکردند و در عمل هم هیچ اقدامی نشد و کشاورزان معتقد بودند که با هزینه سبد بسته بندی و کارگر تولید هر کیلو محصول بیش از 10 هزار ریال برای کشاورز تمام می شود، و محصول خود را به صورت فله ای به کارخانه های رب گوجه فرنگی تحویل دادند.

ضرورت افزایش صنایع تبدیلی گوجه فرنگی و حمایت آنها از کشاورزان در زمان بحران مدیرعامل تعاونی روستایی امید، بخش آبدان گفت: تعاون روستایی و صنعت، معدن و تجارت می توانند با توافق با کارخانه های صنایع تبدیلی رب گوجه فرنگی محصولات کشاورزان را خریداری کنند اما مشروط به اینکه مبلغ محصول بموقع پرداخت و کرایه حمل و نقل هم در توافق نامه لحاظ شود.

حبیب اعتمادی خواه افزود: تعاون روستایی و صنعت، معدن و تجارت می توانند با توافق با کارخانه های صنایع تبدیلی رب گوجه فرنگی محصولات کشاورزان را خریداری کنند اما مشروط به اینکه مبلغ محصول بموقع پرداخت و کرایه حمل و نقل هم در توافق نامه لحاظ شود.

اعتمادی خواه بیان کرد: تعاون روستایی استان بوشهر یک کارخانه صنایع تبدیلی رب گوجه فرنگی در اصفهان دارد و قادر به خرید محصول است تا کشاورز در زمان افت محصول دچار مشکل نشود و محصول خود را بموقع فروش کند.

رییس نظام صنفی کشاورزی استان بوشهر گفت: افزایش صنایع تبدیلی محصول گوجه فرنگی در این استان و حمایت این واحدها در زمان کسادی بازار از گوجه کاران با خرید محصولات مانده روی دست آنان ضروری است.

یعقوب کرمی افزود: یکی از خواسته های اساسی کشاورزان حمایت صنایع تبدیلی مانند کارخانه های تولید رب گوجه از کشاورزان است زیرا این صنایع در زمان افت بازار و قیمت محصول گوجه فرنگی از کشاورزان حمایت نمی کنند و به دلایل مختلف از خرید محصول کنار می کشند.

وی ادامه داد: در استان بوشهر چهار کارخانه تولید رب گوجه فرنگی فعال است که در زمان بحران به بهانه هایی نظیر تکمیل ظرفیت و نداشتن امکانات از خرید محصول کشاورزان خودداری می کنند و احیا و حمایت از محصول در منطقه و آماده کردن آنها برای خرید و صادرات محصولات کشاورزان توسط وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و سازمان تعاون روستایی ضروری است.

کرمی اضافه کرد: افزایش قیمت کودهای شیمیایی، موازی کاری در حوزه کشاورزی، حمایت نشدن از طرح های گلخانه ای و افزایش هزینه تمام شده تولید گوجه فرنگی خارج از فصل را از دیگر مشکلات فعالان بخش تولید این محصول عنوان کرد.

وی صادرات محصول گوجه فرنگی را مورد تاکید قرارداد و گفت: دولت باید زمینه صادرات محصول گوجه فرنگی به کشورهای همسایه را فراهم کند و به بهانه تنظیم بازار نباید جلوی صادرات این محصول گرفته شود.

کرمی افزود: حمایت دولت از کشاورز گوجه کار برای ادامه فعالیت در تولید این محصول و حفظ اشتغال این بخش ضروری است.

60 تن کود فسفات در استان بوشهر تولید می شود رییس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: گردش مالی در بخش سبزی، صیفی و بویژه گوجه فرنگی این استان 2 هزار و 200 میلیارد تومان است که شامل درآمد کشاورز، ترانزیت، حمل و نقل و صنایع بعد از برداشت می شود.

محمد تقی منوچهری افزود: با حذف ارز دولتی از کود، بذر و سم قیمت این نهاده ها در بازار بشدت افزایش یافته است زیرا در زمینه تامین این نهاده ها 90 درصد به خارج وابستگی وجود دارد.

وی گفت: در این ارتباط برای کاهش این وابستگی امسال 60 تن کود فسفات در استان بوشهر تولید می شود که کمک بزرگی به بخش کشاورزی است.

لزوم تغییر تعرفه بیمه و سود تسهیلات بانکی به نفع کشاورز رییس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اضافه کرد: تسهیلات بانکی باید با سود یک رقمی و با مبلغ بالا به کشاورز پرداخت شود تا بتواند با آن کشاورزی خود را سرو سامان دهد.

وی گفت: تعرفه های سال جدید در حوزه صندوق بیمه محصولات کشاورزی باید اصلاح شود و به نفع کشاورز رقم بخورد.

منوچهری افزود: یکی از مشکلات اساسی کشاورزان در حوزه حمل و نقل است، زمانی که قیمت محصول گوجه فرنگی افت می کند، تعرفه حمل و نقل افزایش می یابد و سازمان صنعت، معدن و تجارت باید زمینه لازم برای صادرات این محصول را فراهم کند.

اصلاح الگوی کشت راهکار حفظ قیمت و بازار گوجه فرنگی است معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: نوبرانه گوجه فرنگی خارج از فصل از این استان وارد بازار کشور می شود.

خسرو عمرانی اضافه کرد: امسال براساس برنامه کشت 11 هزار و 200 هکتار از زمین های کشاورزی استان بوشهر زیر کشت محصول گوجه فرنگی می رود که تاکنون هشت هزار هکتار کشت انجام شده است.

وی با اشاره به تولید 1.

2 میلیارد نشاء گوجه فرنگی در استان بوشهر یادآور شد: کشت گوجه فرنگی در این استان از اول مرداد ماه از مناطق ارم، بوشکان و جم آغاز و پیش بینی می شود برداشت نیز از اوایل آبان آغاز شود.

به گفته عمرانی، سطح کشت و ظرفیت تولید محصول گوجه فرنگی در این استان متناسب با تقاضای بازار نیست و مدیریت کشت باید اجرایی شود.

خسرو عمرانی افزود: در فصل بهار و تابستان بطور معمول صنایع تبدیلی گوجه فرنگی موجود در استان بوشهر اشباع می شوند و ظرفیت پذیرش ندارند، به همین دلیل مدیریت کشت ضروری است و سطح کشت باید کاهش پیدا کند.

وی اضافه کرد: با توجه به افزایش هزینه های تولید و نهاده های گوجه فرنگی حتی اگر دولت خرید تضمینی این محصول را برای هرکیلوگرم تا 15 هزار ریال افزیش دهد باز برای کشاورز مقرون به صرفه نیست و چاره ای جز مدیریت و اصلاح الگوی کشت وجود ندارد.

عمرانی اظهارداشت: در این ارتباط لازم است هر کشاورز 10 تا 15 درصد از سطح زیر کشت کنونی خود را کاهش دهد تا زمینه پایداری تولید و بازار فروش این محصول فراهم شود.

وی تاکید کرد: رعایت نکردن الگوی کشت و افزایش سطح مزارع و تاخیر در کشت که باعث رسیدن همزمان محصول با استان های دیگر می شود دلایل اصلی ماندن گوجه فرنگی روی دست کشاورزان است.

عمرانی ادامه داد: درصورت رعایت الگوی کشت و برداشت بموقع یعنی در اواخر پاییز و فصل زمستان که تنها گوجه خارج فصل بوشهر در بازار است، گوجه کاران درآمد بسیار خوبی کسب خواهند کرد، همچنان که در برخی سال ها این اتفاق رخ داد و وضعیت مالی بسیاری از این کشاورزان به نحو چشمگیر و مضاعفی تغییر کرد و در برخی سال ها نیز که به این اصول بی توجهی و بدون حساب و کتاب کشت شد، زمین خوردن گوجه کاران را در پی داشت.

وی اظهارداشت: هم اکنون بین چهار تا پنج هزار نفر بهره بردار در زمینه کشت گوجه فرنگی در استان بوشهر فعال هستند و همزمان با فصل برداشت 20 هزار شغل نیز در این ارتباط ایجاد می شود.

عمرانی با بیان اینکه تاکنون هیچ خرید تضمینی گوجه فرنگی در استان بوشهر انجام نشده استیادآورسد: در سال های 96 رو 97 که کشاورزان گوجه کار با افت بازر و قیمت محصول روبرو شدند که دولت در قالب سازمان تعاون روستایی اقدام خرید حمایتی محصول از کشاورزان کرد که نقش بسیار زیادی در پیشگیری از خسارت هنگف به آنان داشت.

ظرفیت تولید 24 هزار تن رب گوجه فرنگی در استان بوشهر فراهم است مدیرصنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهرگفت: در زمان حاضر چهار کارخانه تولید رب گوجه فرنگی با ظرفیت 90 هزار تن جذب ماده خام و ظرفیت 24 هزار تن تولید رب گوجه فرنگی در این استان وجود دارد که از این تعداد سه کارخانه در مدار تولید و یک مورد دیگر نیز در حال برطرف کردن برخی کاستی های بهداشتی است.

مصطفی قلی پور افزود: همچنین یک پروانه تاسیس نیز برای راه اندازی یک کارخانه تولید رب گوجه فرنگی دیگر نیز در منطقه لمبدان شهرستان دیر صادر شده که دارای 60 تا 70 درصد پیشرفت فیزیکی است.

وی ادامه داد: افزون براین موافقت اصولی تاسیس 2 کارخانه تولید رب گوجه فرنگی در شهر کاکی از توابع شهرستان دشتی با تاکید بر توجه به صنایع جانبی این محصول صادر شده است.

قلی پور برضرورت تنوع تولیدات صنایع فرآوری موجود در این استان تاکید کرد و گفت: این صنایع تنها نباید رب در بسته های بزرگ تولید کنند بلکه باید نسبت به تولید محصولات خاص با ارزش افزوده بالا با تنوع در تولید مانند نوشیدنی، انواع سس ها، پودر و اسلاید گوجه فرنگی اقدام کنند.

وی یادآور شد: در زمان حاضر 75 درصد محصول گوجه فرنگی در استان بوشهر تازه خوری و صادرات مصرف می شود و 25 درصد ( 140 تا 150 هزار تن) نیز در بخش صنایع تبدیلی این استان و دیگر نقاط کشور مورد استفاده قرار می گیرد و راه اندازی این کارخانه ها به عنوان سوپاپ اطمینان برای بهره برداران به شمار می رود.

قلی پور اظهارداشت: هم اکنون سالانه بین 70 تا 100 هزار تن گوجه فرنگی استان بوشهر متناسب با فراهم بودن شرایط صادر می شود.

وی بیان کرد: به همین دلیل در سال هایی که صادرات گوجه فرنگی با مشکل روبرو می شود، این میزان محصول روی دست کشاورزان می ماند و باعث افت قیمت آن در بازار و زیان آنان می شود.

صادرات گوجه فرنگی در اولویت است معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: صادرات محصول گوجه فرنگی به خارج یکی از امور اولویت دار در برنامه های این سازمان است.

ابوالقاسم محمدزاده افزود: سازمان صنعت، معدن و تجارت تلاش می کند تا با صادرات محصول گوجه فرنگی و رعایت تنظیم بازار لطمه ای به صادرات این محصول وارد نشود.


کلید واژه ها: گوجه فرنگی - کشورهای همسایه - بوشهر - استان بوشهر - استان - صادرات - گوجه - بازگشایی - فرنگی - محصول - کرونایی - مسئولان - تابستان - امید - برداشت - همسایه - چاره اندیشی - شرایط - بازار - ایرنا - امسال - فروش - اردیبهشت - استان ها - دروازه - گشایش - کاران - ادامه - پاییز - بهار

آخرین اخبار سرویس:
رشد قیمت طلا پس از ریزش 25 دلاری

پیش بینی بورس در هفته آینده

برداشت چهار هزار تن گردو در استان اصفهان

صدور 115 معافیت گمرکی واردات ماشین آلات در قم

استارتاپ ها چگونه می توانند بورسی شوند؟

رشد قیمت طلا پس از ریزش 25 دلاری

سیاه ترین عوارض بلند مدت کرونا در انتظار بهبودیافتگان

این نان با عشق درمی آید| وقتی حمایت بسیج جوانی را «کارآفرین» می کند

ارز ارزان می شود

نکاتی ضروری درباره تابلو برق و اجزای آن

افزایش 52.6 درصدی قیمت نان نسبت به سال گذشته

5 اشتباه بزرگ هنگام استفاده از اسپری ضد عفونی کننده

جمعه بازار تمبر در موزه پست راه اندازی شد

پیش بینی بانک جهانی از قیمت نفت در سال آینده

آغاز احداث 43 هزار و 775 واحد مسکونی برای فرهنگیان

کارت سوخت حذف می شود

ضربه کاری وزارت اطلاعات به 43 دلال و اخلالگر بازار ارز

حرکت منطقی بورس در گرو کاهش هیجان فروش سهامداران

​آغاز خشت گذاری 43 هزار و 775 مسکن برای فرهنگیان در 18 استان و 66 شهرستان

قیمت مسکن در تهران منهای منطقه یک زیر 20 میلیون است

تعطیلی جلسه سران قوا توسط رییس جمهور/ راه جایگزین مجلس برای تعامل با دولت

سرانجام افزایش قیمت بلیت هواپیما

سرانجام افزایش قیمت بلیت هواپیما

32 درصد آب استان های حاشیه خلیج فارس از آب شیرین کن تامین می شود

متقاضیان دریافت وام ودیعه مسکن بخوانند

رشد قیمت طلا پس از ریزش 25 دلاری

مشکل صنعت کشور فقط پول نیست

تورم مهرماه به 27.2 درصد رسید

پیش بینی بانک جهانی از قیمت نفت در سال آینده

علت تناقض گزارش بانک جهانی و صندوق بین المللی پول چیست؟

دو گزارش بین المللی درباره اقتصاد ایران قابل استناد نیست

افزایش 40 درصدی صادرات آذربایجان شرقی

نوسان شاخص کل بورس اوراق بهادار در بازار اروپا

گوشت قرمز گران می شود؟

برداشت سیب زمینی در لرستان +تصاویر

آغاز احداث 43 هزار و 775 واحد مسکونی برای فرهنگیان

سرقت و زورگیری در رشت تکذیب شد

احتمال کاهش قیمت دلار به 20 تومان / پیش بینی ریزش 40 درصدی قیمت خودرو های خارجی

آزادراه تبریز- سهند پس از ایمن سازی زیر بار ترافیک می رود

جزییات دستگیری 43 نفر از اخلالگران بازار ارز در اصفهان/ معاملات فردایی و شبانه ثبات بازار ارز را نشانه گرفته است

یارانه هر خانوار با حذف ارز دولتی چقدر می شود؟

بدهی 12 میلیارد تومانی شهرداری های استان اردبیل به کارگران/ نیازمند تامین منابع مالی وحمایت هستیم

واکنش شهرداری تهران به ماجرای اختصاص ارز صادراتی برای کارتن خواب ها

اعتبارسنجی کارت های بازرگانی صادرات استان قزوین را محدود کرده است

پیش بینی قیمت خودرو در هفته اول آبان

جمع آوری بانک اطلاعاتی اراذل

نان و غلات 52.6 درصد از سال گذشته گران تر شده است

یارانه یک میلیون و 700 هزار تومانی با حذف ارز کالاهای اساسی

پیش بینی قیمت خودرو در هفته اول آبان

وزیر نفت نسبت به عدم نظارت بر تأمین و تحویل سوخت تحویلی به پتروشیمی ها پاسخگو باشد

تداوم کاهش قیمت ارز تحت تاثیر انتخابات آمریکا

پیش بینی ریزش 40 درصدی قیمت خودرو های خارجی

واگذاری برخی شرکت های صداوسیما در فرابورس

اعلام با ارزش ترین برند جهان 

زیان هفتگی 6.5$ میلیارد دلاری سهامداران شرکتهای معدنی

اعلام با ارزش ترین برند جهان 

رتبه سهولت کسب و کار ایران به زیر 50 می رسد

برداشت محصول به در تایباد

شناسایی بیش از 14هزار رکورد از املاک شهرداری مشهد

60 درصد رانندگان لرستانی از ماسک استفاده می کنند

رسوایی جدید از فساد در وزنه برداری/ پرداخت رشوه برای پوشاندن دوپینگ

تخفیف 100 درصدی در بهای برق در طرح برق امید

بازار مسکن با نرخ سود بانکی آرام می شود؟

افزایش پنج برابری تولید محصول به در تایباد

سود خالص 10 هزار میلیارد تومانی فملی طی شش ماه/ رشد 78 درصدی سود فملی نسبت به دوره مشابه سال گذشته

رشد صادرات خودرو کره جنوبی

اجرای سالانه 13 هزار هکتار طرح آبیاری بارانی در استان اصفهان

آغاز عملیات ساخت و ساز 14 هزار و 989 واحد مسکن اقدام ملی در اصفهان

پبشرفت 75 درصدی پروژه تقاطع شهید قاسم سلیمانی

تعامل باهمکاران شعب ازمهم ترین برنامه های مدیران بانک توسعه تعاون

قیمت جدید مدل های مختلف موتورسیکلت در جمعه 2 آبان 99

مدیرعامل بانک مهرایران پاسخگوی مشتریان

افزایش نرخ سود بانکی؛ آری یا خیر؟

برندگان قرعه کشی حساب های صندوق قرض الحسنه بانک پارسیان

شرایط دریافت تسهیلات 10 میلیون تومانی بازنشستگان اعلام شد

برخورد با اصناف متخلف در جهرم

کارگر پول خرید روزانه ماسک را ندارد

پشت پرده صادرات میلیاردی 70 کارتن خواب!

46میلیون فرانسوی تحت منع آمد و شد شبانه قرار گرفتند

طرز تهیه مربای به؛ به همراه نکات کلیدی

سرمازدگی کشاورزان بیضایی را غافل گیر کرد

استاندار اردبیل: رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی موجب محدودیت کسب و کار می شود

اعلام کاهش رشد اقتصادی فرانسه

ساخت 2500 کیلومتر راه روستایی جدید

ورود پلیس به معاملات کاغذی «طلای آب شده» / دستگیری 100 نفر از دلالان ارزی در تهران

اورست قرنطینه شد

طلای جهان از کجا آمده است؟

پیش بینی یک فعال صنفی از قیمت گوشت قرمز

علت تناقض گزارش بانک جهانی و صندوق بین المللی پول چیست؟

نامه محیط زیست به دولت درباره میزان آلایندگی بنزین

حدس و گمان درباره جانشینی ارزهای دیجیتال با حقیقی

ارزآوری 375 میلیون دلاری سنگ بازالت برای خراسان جنوبی

راه اندازی مرکز رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی

نرخ تورم نقطه ای در مهر ماه به 41.4 درصد رسید

سامانه بازارگاه نیازمند اصلاح است|ظرفیت تولید مرغ بیش از نیاز بازار

جهش بورس در انتظار انتخابات آمریکا است؟

آغاز ساخت 43 هزار مسکن برای فرهنگیان

کاهش نرخ سود بانکی منجر به خروج منابع پولی از بانک ها می شود

دهن کجی ایران به تحریم غربی ها

پرداخت 6967.2 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش های مختلف اقتصادی

چشم امید گوجه کاران بوشهر به گشایش دروازه های صادرات

چشم امید گوجه کاران بوشهر به گشایش دروازه های صادرات