مطالب مرتبط:
آخرین وضعیت تولید واکسن ایرانی کرونا | واکسن جهانی تا سال 2021 می رسد؟ | دولت ضعیف عمل کرد | بستن جاده های شمال کار سختی بود؟
عکس| دیدار با پدر و مادر بعد از 38 سال
فیلم | اخبار خبرگزاری حوزه در شبکه قرآن
فیلم| عینکی ها کرونا نمی گیرند
عکس | دیدار کرباسچی با مهدی کروبی پس از 10 سال | چه کسی کرباسچی را همراهی کرد؟
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 10:452020-09-21سياسي

کهگیلویه و بویراحمد| کَمَکی های نیازمند کُمک/ جاده ای که 16 سال به حال خود رها شده است + فیلم


مهاجرت از روستاها به شهرهای نوپایی چون یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد همواره دغدغه مسئولان و مردم بوده است - از یاسوج ، هم اکنون بیش از 100 هزار نفر در حاشیه شهر یاسوج و روستاهای اطراف این شهر سکونت داشته که اغلب آنان بدلیل نامناسب بودن وضعیت رفاهی و خدماتی روستاها به این شهر هجوم آورده اند.

بخش لوداب یکی از بخش های شهرستان بویراحمد در این استان بوده که دارای روستاهای متمرکز و پراکنده با حجم جمعیتی بالا است.

محور ارتباطی ملی پاتاوه – دهدشت که از دل کوه های سربه فلک کشیده " بخش لوداب " می گذرد محصول کلنگ زنی سفر رهبری انقلاب به یاسوج در سال 1373 بوده که البته تاکنون به بهره برداری نرسیده است.

پنج روستای متمرکز " کَمَک ها " با این محور ملی تنها هفت کیلومتر فاصله زمینی داشته بنا به گفته روستانشینان، یکی از عوامل اصلی مهاجرت آنان به شهر یاسوج است.

بنا به گفته اهالی این روستاها، کشته شدن روستاییان در تصادفات جاده ای، ترک تحصیل مستمر دانش آموزان بویژه دختران در مقطع راهنمایی و دبیرستان ، نبود امکانات بهداشتی از قبیل مرکز بهداشت، بی توجهی به بالا رفتن نرخ بیکاری جوانان، فرسوده بودن بافت منازل روستایی، هدر روی محصول باغات آنان از قبیل انجیر و انگور و ده ها مشکل دیگر ناشی از دسترسی نداشتن آنان به یک محور ارتباطی مناسب است.

یکی از روستانشینان به تسنیم می گوید: برای گرم نگه داشتن خانه های خود مجبور هستیم درختان جنگلی را قطع کنیم چرا که نه گاز داریم و نه کپسول گاز خانگی.

روستانشین دیگر " کَمَکی " می گوید: برای انتقال مصالح ساختمان به این روستا به دلیل نبود جاده ارتباطی باید پنج برابر قیمت های معمول پرداخت شود و البته اغلب مردم از ساخت و سازهای جدید به دلیل پایین بودن شرایط اقتصادی خودداری و در همان منازل با بافت های فرسوده قدیمی سکونت دارند.

فرد دیگری نیز با اظهار نگرانی شدید خود از پاسخگو نبودن اغلب مسئولان در برابر مشکلات روستاهای " کَمَک لوداب " چنین می گوید که سال هاست مسئولی به این روستا سفر نکرده تا از نزدیک مشکلات ما را ببیند و شاهد کشته شدن جوانان و فرزندان ما در یک جاده هفت کیلومتری باشند.

خانم روستانشینی از شرایط سخت خود برای تزریق واکسن فرزند در این روستا هم سخن می گوید و خاطرنشان کرد: برای اینکه فرزندم را به درمانگاه بُرده تا واکسن خود را بزند باید حداقل شش ساعت پیاده روی آن هم در گرمای تابستان به دلیل نبود جاده نامناسب بکنم.

وی گفت: متاسفانه شرایط ما در این روستاها روزانه در حال سخت شدن است و نمی دانیم چرا کسی به فکر ما نیست.

پیرمرد روستایی دیگری نیز با بیان اینکه روستاهای " کَمَک لوداب " ، هفت پاره روستا بوده که راه عبور و مرورشان به یک جاده ناهموار ختم می شود، ادامه داد: بیش از 600 نفر در این روستاها اکنون گرفتار این جاده شده و راهی هم ندارند که به شهر یاسوج مهاجرت بکنند.

وی افزود: شرایط زندگی در این روستاها به سختی در حال جلو رفتن بوده و همه ما از خدمات مسئولان ناامید شده ایم و دیگر نمی دانیم به خاطر آسفالت یک جاده هفت کیلومتری به چه کسانی التماس کنیم.

خانم دیگر روستایی از فرار جوانان این روستاها به سوی شهرهای جنوبی کشور بویژه شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد خبر می دهد و اظهار داشت: فرزندان تحصیلکرده ما بدلیل نامناسب بودن شرایط زندگی در این روستاها از ساکن شدن در نزد خانواده ها خودداری کرده و فرار را بر قرار ترجیح می دهند.

وی گفت: جاده ناهموار و نامناسب روستای " کَمَک " عامل اصلی تمامی بدبختی ما بوده و در 16 سال گذشته تنها یک پیمانکار اقدام به کار نموده و البته چون پول به وی ندادند این جاده هم آسفالت نشد.

فرد مُسن دیگری از روستا می گوید: هفته های گذشته به دلیل سقوط ماشینی از پرتگاه جاده، متاسفانه یک مادر بهمراه دختر هشت ماهه اش در دم کشته شدند و برای انتقال اجساد آن مادر و دختر ، ساعت ها زمان صرف شد.

وی آسفالت نشدن جاده هفت کیلومتری روستای " کَمَک لوداب " را بسترساز تمام مشکلات کنونی این روستا عنوان و اظهار داشت: برای ما جای تعجب و البته نگرانی است که چرا جاده ای تنها به هفت کیلومتر مسافت آن هم در کنار جاده ملی پاتاوه – دهدشت بعد از گذشت حداقل 40 سال همچنان به حال خود رها شده و هر ساله ما شاهد کشته شدن جوانان مان در این محور هستیم.

روستانشین دیگری با ذکر تاریخ احداث جاده روستای " کَمَک لوداب " می گوید: احداث این جاده به سال 1341 و حضور یک شرکت نفتی ایتالیایی در روستا برمی گردد و در 15 سال گذشته تنها یک پیمانکار توانست تا حدودی مشکلات این جاده را کمتر اما بعد از مدتی نیز ادامه کار به حال خود رها شده است.

وی از موجود بودن سه حلقه چاه نفتی سرپوشیده در روستای " کَمَک " لوداب هم خبر داد و تصریح کرد: به دلیل نبود جاده ارتباطی مناسب، اکنون کپسول گاز برای گرم کردن غذاهای خود نداشته و مجبوریم درختان جنگلی را قطع کنیم.

روستانشین دیگری از افزایش نرخ بیکاری جوانان با وجود ظرفیت های متعدد اشتغالزایی در این روستا خبر می دهد و گفت: اینجا دارای اراضی شیب دار مناسب جهت کشت محصولات باغی بوده اما جوانان از ادامه کار پدران خود به دلیل شرایط سخت کنونی خودداری می کنند.

وی افزود: نبود محور ارتباطی مناسب، هزینه های فراوان جهت انتقال محصولات باغی و پایین بودن قیمت های خرید در بازار، همه را مایوس نموده و جوانان دل به کار نمی بندند و بیکاری را بر ادامه کشت و کار پدران خود ترجیح می دهند.

" غلام حسین اوحدی " مدیر اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای مارگون و لوداب با تاکید براینکه جاده روستاهای " کَمَک " از شرایط سختی برخودار هستند، اظهار داشت: در سال جاری یک ریال هم برای آسفالت جاده این روستاها تخصیص داده نشده و نمی شود.

وی گفت: متاسفانه اعتباراتی که برای این جاده هفت کیلومتری در ردیف بودجه ای مشخص شده از محل اعتبارات ملی بوده که تخصیص این اعتبارات برای آسفالت این جاده خطرناک در سال جاری صفر است.

وی با بیان اینکه ردیف اعتباری برای آسفالت این جاده بایستی از ملی به استانی تغییر پیدا کند، خاطرنشان کرد: اداره راه و شهرسازی مارگون هیچ امکانات مناسبی برای تسطیح و یا حذف نقاط حادثه خیز جاده روستای " کَمَک " را ندارد.

اوحدی نیا گفت: ما نیز برای مردم و روستانشینان در این روستاها بشدت نگران بوده اما کاری از دستمان برای آسفالت نمودن تنها محور ارتباطی شان از سوی این اداره به دلیل نبود اعتبارات و امکانات بر نمی آید.

اوحدی از رخ دادن تصادفات متعدد در جاده هفت کیلومتری روستای " کَمَک بویراحمد " اظهار تاسف می کند و یادآورشد: متاسفانه در هفته های گذشته شاهد کشته شدن مادر و دختر هشت ماهه اش در اثر سقوط از یک پرتگاه این جاده بودیم اما واقعیت این است که ما توانی برای آسفالت نمودن این جاده نداریم.

وی خود را همدرد روستاییان " کَمَک لوداب در شهرستان بویراحمد " دانست و ادامه داد: پیمانکار با تجربه ما سال گذشته این جاده را زیرسازی و آماده آسفالت نمود اما متاسفانه بدلیل نبود اعتبارات، کار آسفالت آن رها و البته بخشی از جاده اکنون نیز آسیب دیده است.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی دولت دوازدهم در روز سیزدهم شهریورماه جاری از محور ملی پاتاوه – دهدشت از نزدیک بازدید کرد.

" مهدی روشنفکر " نماینده بویراحمد ، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی در آیین کلنگ زنی تقاطع غیرهمسطح مهریان یاسوج که با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، اظهارداشت: جناب آقای وزیر ، در دیگر استان ها دنبال تکمیل آزادراه ها هستند در حالی در استان ما هنوز 50 درصد راه روستایی خاکی و شنی است.

روشنفکر تاکیدکرد: اتصال بخش کبگیان به جاده پاتاوه _ دهدشت و آسفالت روستاهای این مسیر نیز از خواسته مردم است که امیدوارم حضرتعالی در این زمینه نیز توجه ویژه داشته باشید.

وزیر راه و شهرسازی هم در این آیین گفت: در سال گذشته همکاران ما 2450 کیلومر راه روستایی تکمیل کردند و 3500 کیلومتر هم تا پایان دولت تحویل خواهیم داد.

محمد اسلامی افزود: میانگین راه های روستایی در کشور 51 درصد است و در حال افزایش این میانگین هستیم و استان های کمتر توسعه یافته در اولویت ما هستند.

مثلا در کهگیلویه و بویراحمد برای جمعیت های بالای 50 خانواره در نوبت اول و برای خانواده های بالای 20 خانوار در نوبت دوم در اولویت هستند.

وی با اشاره به استراتژی بودن محور ملی پاتاوه – دهدشت هم اظهارداشت: در پروژه های سال جهش تولید، پروژه پاتاوه به دهدشت یک پروژه راهبردی است و مسئولان مربوطه متعهد هستند که این جاده را تا پایان سال به بهره برداری برسانند تا تحولی ایجاد کند و در اقتصاد منطقه تاثیرگذار باشد.

وزیر راه و شهرسازی دولت دوازدهم گفت: پروژه راه اصلی پاتاوه به دهدشت، یکی از پروژه های محوری در احداث راه های اصلی کشور است که موجب خروج این منطقه از استان کهکیلویه و بویراحمد از بن بست شده و شرایط را برای شکوفایی اقتصادی فراهم می کند.

اسلامی با اشاره به اینکه طول این پروژه 136 کیلومتر و هزینه احداث آن 3000 میلیارد تومان برآورد شده است، افزود: با تحرکی در در دو سال گذشته به این پروژه داده شده، امیدواریم این پروژه قبل از پایان سال آماده افتتاح باشد.

وی گفت: بخشی از کریدور شمال-جنوب که از مسیر استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری به خلیج فارس منتهی می شود، این مسیر یک مسیر کمکی است که می تواند حجم قابل ملاحظه ای از بارهای ترانزیتی را جابجا کند.

اسلامی ادامه داد: نکته مهم این است که در ناحیه غربی استان دسترسی ها آنتنی و جاده فرعی بوده اند.

این مسیر هم هنگام طراحی یک مسیر فرعی در نظر گرفته شده بود اما مطالعات کریدوری که در وزارت راه صورت گرفت، این مسیر را به یک راه اصلی با ظرفیت متفاوت تبدیل کرد.

این جاده تمام راگرس را قطع می کند و با باندهای سبقت یک جاده امن برای دسترسی محلی و کریدور عبوری به سمت گناوه بوشهر و بهبهان خوزستان فراهم می کند.

وزیر راه و شهرسازی از پروژه احداث جاده پاتاوه-دهدشت به عنوان یکی از پروژه های سال جهش تولید یاد کرد و گفت: این پروژه اکنون با یک راندمان خوب کار می کند.

استان هم به صورت ویژه پیگیر است، چراکه احداث این مسیر به یک مطالبه مردمی تبدیل شده است.

این مسیر در واقع هدیه مقام معظم رهبری به مردم استان است، چراکه احداث آن از جمله مصوبات سفر ایشان بود.

وی افزود: قول و فعل ما به لطف حق تعالی یکی است و در کل مسیر هیچ جبهه تعطیلی نیست، زمان افتتاح پروژه بر اساس محاسبات مهندسی بر مبنای ریاضی اعلام می شود.

مهم ترین مساله ای که معمولا پروژه ها را متوقف می کند پول نیست، بلکه مشکل این است که مسیر با معارضان مواجه می شود.

البته مبلغ قابل ملاحظه ای نیز باید به این پروژه تزریق شود.


کلید واژه ها: کهگیلویه و بویراحمد - روستاها - بویراحمد - استان کهگیلویه و بویراحمد - یاسوج - روستاهای - مهاجرت از روستاها - کهگیلویه - شهرستان بویراحمد - استان کهگیلویه - مهاجرت - یکی از - بهره برداری - استان - شهر یاسوج - حاشیه شهر - محور - کلنگ زنی - شهرستان - نیازمند - مسئولان - نامناسب - کیلومتر - رها شده - روستای - پاتاوه - خدماتی - انقلاب - سکونت - حاشیه

آخرین اخبار سرویس:
چرخ پنچر کارخانه لاستیک سازی خرم آباد/ حصارکشی تنها ثمره 6 سال وعده

«قدیر»، «مراقب» ، «بشیر» اضلاع پازل اقتدار دفاعی ایران

ظاهر متفاوت پسربچه طرفدار ترامپ

افتتاح 4 نیروگاه برق خورشیدی در آستان امامزدگان استان البرز

تامین و حفظ امنیت مردم خط قرمز نیروی انتظامی است

از شکسته شدن رکورد سرعت تا اطلاعاتی در مورد بازی مومو

راهنمایی برای شناسایی و مشخصه یابی نانومواد نقره در منسوجات

امنیت بسترساز پیشرفت و توسعه در تمامی حوزه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است

رضایی: بایدن به دنبال برجام تکمیلی است

برگزاری نمازجمعه ، فردا در تمام شهرهای گلستان

روحانی: 43 هزار واحد مسکونی در اختیار فرهنگیان قرار می گیرد

هلال احمر یکی از ارکان مدافع سلامت است

اردبیل| تعامل قوه قضاییه و ناجا عامل مهم اجرای صحیح قوانین است

دلایل عجیب سلبریتی ها برای ازدواج نکردن!/ یک توصیه خودمانی: سلبریتی را الگوی زندگی شخصی خود قرار ندهید

استفتائات جدید درباره کرونا از رهبر انقلاب

از پاسخ ایران به یاوه گویی های آمریکا تا اقامه دعوا علیه بن سلمان

دیدار مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد استان از ایلنای کرمانشاه/ فاضلی : رسانه های استان کرمانشاه شناسنامه دار می شوند

برای ساماندهی امور آموزش و پرورش باید صدای معلمان شنیده شود

رییس شورای عالی استان ها در سنندج : 50 درصد امورات کشور از طریق شوراها، شهرداری و دهیاری ها اداره می شود

دلیل مخالفت رهبر انقلاب با استعفا و استیضاح حسن روحانی

اصلاح قانون انتخابات همچنان در ابهام

وحدت و همدلی امت اسلامی؛ هدف نهایی پیامبر اسلام(ص)

پیشنهاد سخنگوی کمیسیون بهداشت برای توجه به ظرفیت های طب سنتی در درمان کرونا

وزیر اطلاعات: فرارسیدن هفته نیروی انتظامی را صمیمانه تبریک می گویم

افتتاح مرحله نخست شهرک اقتصاد مقاومتی گلستان

کشف اهداف پروازی توسط رادار های قدیر، مراقب و بشیر

رهبران انقلاب اسلامی با کدام برکناری ها مخالفت کرده اند؟

نتیجه انتخابات 2020 آمریکا کی و چگونه مشخص خواهد شد؟

طرح حمایت از افشاگران فساد اصلاح می شود/حمایت های جانی و قضایی از سوت زنی لازم است

آبرسانی سیار به حاشیه نشینان چابهار آغاز شد

استفتائات جدید از رهبر معظم انقلاب در مورد کرونا

شلیک موفق سامانه راهبردی و بومی باور 373 و انهدام هدف دور ایستا

ترامپ ادعایش را تکرار کرد: ایران نمی خواهد بگذارد که من در انتخابات پیروز شوم / پس از پیروزی در انتخابات اولین تماسم از ایران خواهد بود

بیهقی تاریخ را به نثری فاخر معرفی کرده است

سالمندان سرِراهی پدیده دو دهه آینده ایران!

آغاز رایزنی نمایندگان مجلس با رییس جمهور لبنان برای انتخاب مامور تشکیل کابینه

ترامپ نگران زندانی شدن در صورت شکست در انتخابات است/ لکه ننگ ریاست جمهوری آمریکا

تماس تلفنی رییس قوه قضاییه با خانواده شهید آمر به معروف

نگاهی به مهاجرت خواننده ها و فعالان حوزه موسیقی به کشور های همسایه

یک وزیر دیگر روحانی برای 1400 آماده شد

روحانی: ساخت 400 هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی مسکن هدفگذاری شده است

موفقیتی دیگر برای صنعت هوایی/ شلیک موفق سامانه راهبردی و بومی باور 373

تسلیت آیت الله اعرافی به معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه

سبزپوشان ناجا شبانه روز در حال جهاد و مجاهدت هستند

آغاز بهره برداری و شروع عملیات اجرایی طرح های ملی وزارت راه و شهرسازی با دستور رییس جمهور

سرمایه نیروی انسانی کردستان نادیده گرفته می شود

وزیر اطلاعات: این افتخار ما را بس که دوشادوش نیروی انتظامی حافظ امنیت پایدار این مرز و بوم هستیم

رفع موانع صنعت البرز با حمایت دستگاه قضا

دلایل عجیب سلبریتی ها برای ازدواج نکردن!/ سلبریتی را الگوی زندگی شخصی خود قرار ندهید

در توسعه شهری پیوست پدافند غیرعامل ضروری است

اجرای قانون پایانه های فروشگاهی موجب تحقق عدالت مالیاتی می شود

استفتاء جدید از رهبر انقلاب درباره کرونا

آغاز برگزاری دوره جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان

کشف اهداف پروازی توسط رادارهای قدیر، مراقب و بشیر

پاسخ دبیرفراکسیون فضای مجازی در رابطه بافیلترینگ احتمالی اینستاگرام

روحانی: 100 هزار واحد مسکن مهر یا مشکل دارد یا متقاضی ندارد

شهرداری ها یک پنجم بودجه کشور را در اختیار دارند

قالیباف:معلمان در آموزش و پرورش اساس همه امور محسوب می شوند

روحانی: مسکن باید توسط مردم ساخته شود

سلسله دارای درمانگاه تامین اجتماعی می شود

ایران وارد باشگاه رادارهای برد بلند شد

برای ساماندهی امور آموزش و پرورش باید صدای معلمان شنیده شود

ادامه ممنوعیت برگزاری تورهای گردشگری و تعطیلی موزه ها

کشف اهداف پروازی توسط رادارهای قدیر، مراقب و بشیر

روحانی: احیای بافت های فرسوده تا پایان کار دولت ادامه می یابد

آموزش و پرورش باید مردمی شود نه خصوصی/ پرداختن به مولفه تربیت، اولویت مجلس یازدهم است

1116 واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن در کرمان به بهره برداری رسید

شهرداری ها یک پنجم بودجه کشور در اختیار دارند

تجدید میثاق با آرمانهای سید الشهدای مقاومت وهمرزمانش

آزمون حفظ قرآن کریم در حوزه علمیه آذربایجان شرقی برگزار شد

آغاز فاز دوم توسعه امازداه محمد نخجیروان محلات

شهرک سازی؛ راه حلی برای مناطق نیازمند به مسکن

دشمنان دیگر حتی در فیلم هایشان هم عبور از سد پدافندی را متصور نیستند| برای اولین بار؛ سامانه راهبردی «باور 373» با موفقیت شلیک شد

امضاء تفاهمنامه همکاری بین پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس و موسسه مطالعات و مدیریت جمعیت

فیلم/ اظهارات تند نماینده مجلس: کجا دشمن خارجی گفته بورس را قتلگاه سرمایه های مردم کنیم!

فراخوان بانوان طلبه جهادی همدان برای مقابله با کرونا

روحانی: مسکن باید توسط مردم ساخته شود نه اینکه دولت آن را بسازد

افتتاح مرحله نخست شهرک اقتصاد مقاومتی استان در علی آبادکتول

مسکن باید توسط مردم ساخته شود نه اینکه دولت آن را بسازد

حوزه علمیه آذربایجان شرقی در سوگ استاد فقید

اصلاحات حکم حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از کی اجرا می شود؟

قالیباف: مدارس باید مردمی شود نه خصوصی/ باید صدای معلمان شنیده شود/ طی دو دهه آموزش و پرورش را رها کرده ایم

حوزه مسکن، اشتغالزا و پیشران بسیار مهم بخش گسترده ای از صنایع کشور است/ هدفگذاری ساخت 400 هزار واحد مسکونی جدید در طرح اقدام ملی مسکن

مبانی و اصول مکتب شهید سلیمانی کتاب شد

پدافند رسانه ای ابزاری برای مقابله تهدیدات مردم محور دشمن است

آموزش و پرورش باید مردمی شود نه خصوصی

شلیک موفق سامانه راهبردی و بومی باور 373 و انهدام هدف دور ایستا

آغاز مراسم بهره برداری از طرح های مسکن ملی

حرف های نماینده چابهار درباره تن فروشی یک زن

تعدادی وانت و موتور برقی به ناوگان پست اضافه می شود

برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر اولویت ناجاست

تکریم خانواده شهدا به عنوان یک فریضه و تکلیف بر همگان واجب است

سیاست های سازمان دامپزشکی کشور تا پایان سال جاری تبیین شد

رییس جمهور از اتمام 50 هزار واحد مسکن مهر تا پایان دولت خبر داد

کشف اهداف پروازی توسط رادارهای قدیر، مراقب و بشیر

شیوع کرونا مانع اقامه نماز جمعه این هفته در 7 شهر خراسان شمالی

مکرون: راه سکولاریسم ادامه دارد

عملکرد دولت در حوزه مسکن می توانست بهتر باشد

نظام جامع کنترل هپاتیت B و C تدوین شود

مسئولان برای مشکلات مردم چاره اندیشی کنند/ اعلام آمادگی علمای فارس برای همکاری با آیت الله اعرافی

کهگیلویه و بویراحمد| کَمَکی های نیازمند کُمک/ جاده ای که 16 سال به حال خود رها شده است + فیلم

کهگیلویه و بویراحمد| کَمَکی های نیازمند کُمک/ جاده ای که 16 سال به حال خود رها شده است + فیلم