مطالب مرتبط:
مطهرنیا: تمامیت خواهی مانع پایان جنگ و جاری شدن آزادی است/قدرت های نوظهور، صلح را به نفع خود تئوریزه می کنند/ تدریس فرهنگ صلح مهم است، نه نمایش آن
کتاب نقش زنان مازندران در انقلاب و هشت سال دفاع مقدس رونمایی می شود/ تجلیل از شهیده سلامت ساروی
حسینی و چالش آسیایی؛ نه خوب، نه بد!
ترامپ:برجام هرکار ممکنی را ممکن می ساخت به آن خاتمه دادم و حالا ایران یک کشور فقیر است!/این توافق مانع صلح اسراییل با عرب ها بود
تأکید نماینده ویژه آمریکا بر اهمیت کاهش خشونت در بحبوحه مذاکرات صلح افغانستان
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 10:402020-09-21بين الملل

زنان افغان و چالش افکار طالبانی در روند صلح


ایرنا- بسیاری از زنان افغانستان و شخصیت های فرهنگی و سیاسی این کشور از تسلط افکار طالبانی در این کشور ابراز نگرانی کرده و می گویند: پس از ایجاد هیأت مذاکره کننده و آغاز مذاکرات بین افغانستانی با گروه طالبان با چالش های جدی در روند مذاکرات صلح با .

- کابل- ایرنا- بسیاری از زنان افغانستان و شخصیت های فرهنگی و سیاسی این کشور از تسلط افکار طالبانی در این کشور ابراز نگرانی کرده و می گویند: پس از ایجاد هیأت مذاکره کننده و آغاز مذاکرات بین افغانستانی با گروه طالبان با چالش های جدی در روند مذاکرات صلح با طالبان برای دفاع از حقوق خود و حفظ دستاوردهای 20 سال گذشته مواجه هستند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز دوشنبه ایرنا، گروه طالبان بتازگی موضوعی را به نام طالبان مدافعان واقعی حقوق زنان در وب سایت رسمی خود منتشر کرده که تصویر زنی با پوشش کامل برقع در آن بحث های تازه ای را در افکار عمومی زنان افغانستان و به ویژه فضای مجازی مرتبط با این کشور دامن زده است.

این گروه در سایت الااماره گفته که یکی از دلایل جنگ طالبان دفاع از حقوق زنان بوده است.

طالبان در این اطلاعیه که حین مذاکرات صلح با نمایندگان دولت افغانستان منتشر شده به صراحت آورده است: این گروه از نوع حقوقی که دولت افغانستان به زنان داده ، بیزار است و هرگز فریب و نیرنگ ها در این زمینه را نمی خورد.

نشر این موضوع در صفحات اجتماعی باردیگر بحث برسر حقوق زنان و وضعیت آنها پس از صلح احتمالی با طالبان را در افغانستان دامن زده است و تعداد زیادی فعالان شبکه های مجازی نوشته اند در افکار طالبان برای زنان حقوقی وجود ندارد و تصویر آنها در این زمینه بسیار تاریک است.

شکیلاابراهیم خیل یکی ازخبرنگاران سابق زن در افغانستان و فعال حقوق زنان هم با نشر تصویر یک زن با برقع که دوربین عکاسی در دست دارد، نوشته است: چه جای شک که فردای من چنین باشد! ابراهیم خیل به نقل از محمدنعیم وردک سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر همچنین نوشت: زنان حق قاضی شدن و رییس جمهور شدن را ندارند.

وردک گفته که حق زنان باید از دیدگاه اسلام تعیین شود نه از دید جاهلیت.

به باور این بانوی افغانستانی، دیدگاه طالبان نسبت به زنان حتی در تضاد با دین اسلام است.

نهاد "برابری برای صلح و دمکراسی" هم با انتشار گزارشی نبود امنیت در دهه های اخیر به ویژه 13 سال گذشته را بزرگترین چالش برای زنان افغانستان دانسته و اعلام کرد که خواستار اعاده حقوق زنان در جریان گفت وگوی صلح بین افغانی است.

نرگس نهان رییس این نهاد در نشستی خبری در کابل گفت: این نهاد در جریان 6 ماه اخیر، دیدگاه زنان را در مورد صلح و آشتی جمع آوری کرده است و یافته های آنها نشان می دهد که بزرگترین چالش مشترک پیش روی زنان افغانستان در مسیر صلح و آشتی داخلی، نبود امنیت، نفوذ زورمندان، وجود سنت ها و عرف های ناپسند و مرد سالاری است.

نهان گفت: این یافته ها نشان می دهد که رویه های غیر اخلاقی و ناصواب علیه زنان در استان های جنوبی و شرقی نسبت به استان های شمالی و مرکزی بیشتر مروج است.

رییس این نهاد حقوق بشری افغانستان "رعایت ملاحظات، دغدغه ها و ضرویات زنان در ایجاد پیش شرط های گفت وگوهای داخلی، حمایت از حقوق زنان در روند تغییرات سیاسی، بهبود دسترسی به عدالت با تمرکز بر دفع خشونت علیه زنان و حصول اطمینان از حضور زنان در تمامی مراحل مذکرات صلح" را از دغدغه ها و خواسته های اساسی این نهاد از دولت آینده افغانستان دانسته است.

وی همچنین از جامعه جهانی خواست تا از ابتکارات افغان ها در راستای دادخواهی، اعمال فشار برای اعاده و حفظ حقوق مختلف زنان حمایت همه جانبه داشته باشند.

به گفته این زن فعال مدنی در افغانستان، ایجاد سازوکار نظارتی در مسیر اجرای صلح و امنیت، دادخواهی با صدای واحد، ترویج گفتمان ها مبنی بر ایفاد حقوق زنان و توسعه ساختارهای نظارتی و ارزیابی های دقیق و مستمر سخت افزاری و آنلاینی در زمینه حفظ حقوق فردی ، خانوادگی و اجتماعی بانوان از مطالبات عموم زنان در این کشور بحران زده است.

علاوه بر زنان افغان ، شماری از آگاهان سیاسی افغانستان نیز در این زمینه هشدار دادند : در هیأت گفت وگو کننده صلح دولت با طالبان باید نمایندگانی از اقشار مختلف زنان به ویژه حقوقدان و صاحب نظر حضور بیشتری داشته باشد.

فرامرز تمنا رییس سابق مرکز مطالعات استراتژیک وزارت خارجه و استاد دانشگاه در صفحه فیسبوک خود دراین خصوص نوشت: موضوع زنان، جایگاه حقوقی و میزان آزادی های سیاسی- مدنی آنها در افغانستان، از اختلافات اساسی میان دو گفتمان جمهوریت و امارت در مذاکرات صلح است.

به باور وی، در این میان طالبان با برداشت خاصی از دین اسلام رویکرد متصلب و حداقلی در مورد زنان دارند و حتی کمترین آزادی ها و جایگاه کنونی زنان را در افغانستان نپذیرفته و آن را خلاف دیدگاه خود می دانند.

این درحالی است که رویکرد متعادل در این زمینه بر تمسک به حقوق فردی- اجتماعی- سیاسی و مدنی زنان مطابق عرف بین المللی، اعلامیه های جهانی و اهداف متعالی اسلام در مورد زنان تاکید دارد.

وی افزود: اگرچه نمی توان کتمان کرد که در این قرائت بعضا نگرش های فمنیستی - لیبرالیستی رادیکال هم وجود دارد که این نیز در افکار عمومی زنان و مردان افغانستان مطرود است.

تمنا درعین حال گفت: اما رویکردهای افراطی و غیرواقع بینانه در افغانستان درسال های گذشته همواره موجب شدت عمل گروه های تندرو طالبان و غیر طالبان علیه زنان شده و آنها را از حقوق اولیه خود بازداشته است.

برخی دیگر از صاحب نظران در افغانستان هم بر این باورند که بدون در نظر گرفتن جایگاه زنان صلح پایدار و ثبات در کشور تأمین نخواهد شد.

زرقا یفتلی از شخصیت های فرهنگی افغانستان دراین خصوص گفت: روندواقعی صلح بدون در نظر گرفتن اقشار مختلف جامعه به ویژه نقش زنان منجر به صلح عادلانه، فراگیر و پایدار نخواهد شد.

وی هشدار داد: زنان درکنار سایر اقشار جامعه افغانستان، در شرایط جنگی و منازعات دهه های اخیر بیشترین میزان رنج و آسیب را متحمل شده و می شوند و بدون آنان هرگز گفت وگوهای صلح نتیجه نخواهد داد.

وی تصریح کرد: زنان حق دارند که در رویدادهای سرنوشت ساز کشور مانند روند ملی صلح، سهم فعال و موثر داشته باشند و حقوق آنها باید ازحیث یک اصل معتبر در روند صلح مطرح باشد، نه اینکه روند صلح برای زنان محدودیت ایجاد کند.

طبق گزارش های رسانه ای اکنون در ترکیت هیأت 21 نفری دولت افغانستان که در دوحه پایتخت قطر در مقابل طالبان به گفت وگو نشسته اند، چهار شخصیت زن از جمله فوزیه کوفی عضو سابق مجلس نمایندگان و رییس جریان سیاسی موج تحول ، فاطمه گیلانی رییس سابق هلال احمر افغانستان، حبیبه سرابی وزیر سابق امور زنان و شریفه زرمتی حضور دارند .

تاکنون هنوز مذاکرات رسمی برای صلح آغاز نشده است اما دو طرف در 10 روز اخیر نشست هایی را برای شناسایی پیش شرط های گفت وگو برگزار کردند که از جزییات آن اطلاعاتی منتشر نشده است.


کلید واژه ها: طالبان - افغانستان - گروه طالبان - افغان - مذاکرات - ابراز نگرانی - مذاکرات صلح - زنان - افکار - کشور - صلح با طالبان - گروه - روند - مذاکره - نگرانی - فرهنگی - چالش - افکار عمومی - سیاسی - شخصیت - حقوق زنان - گزارش روز - حقوق - هیأت - وب سایت - دوشنبه - منتشر - گزارش - عمومی - گذشته

آخرین اخبار سرویس:
بیش از 90 میلیون رأی در فاصله سه روز مانده به انتخابات آمریکا

عضو جهاد اسلامی: اسراییل دشمن همه کشورهای عربی و اسلامی است

شنیده شدن صدای انفجار در پایتخت عراق

کشته شدن یکی از سرکرده های شبه نظامیان مورد حمایت آمریکا در سوریه

خطبای مساجد الانبار تحریم کالا های فرانسوی را خواستار شدند

وزارت خارجه: پیگیری ها برای تسهیل انتقال پیکرهای خانواده ایرانی غرق شده در کانال مانش ادامه دارد

صهیونیست ها در تلاش برای به بردگی کشیدن ملت ها هستند

فیلم/ تماس های اوباما به مردم و درخواست رای به بایدن

تعداد آرای زودهنگام در آمریکا از 90 میلیون رأی گذشت

تعطیلی یک ماهه در انگلیس

تعداد آرای زودهنگام در آمریکا از 90 میلیون رأی گذشت

آرای زودهنگام انتخابات آمریکا از 90 میلیون گذشت

تظاهرات اعتراضی علیه نتانیاهو ادامه دارد

لحظه درگیری لفظی بین قلعه نویی و سعید آقایی +فیلم

بایدن: زمان آن رسیده که ترامپ چمدانش را ببندد و به خانه برود

میلیونر 6 ساله با 64 میلیون مشترک یوتیوب! +عکس

بایدن: زمان آن رسیده که ترامپ چمدانش را ببندد و به خانه برود

بایدن: زمان آن رسیده که ترامپ چمدانش را ببندد و به خانه برود

پنسیلوانیا، مهره تعیین کننده در انتخابات امسال آمریکا

پنسلیوانیا، مهره تعیین کننده در انتخابات امسال آمریکا

«ساکاشویلی» از نامزدی برای پُست نخست وزیری گرجستان کناره گیری کرد

قرنطینه، لغو مسافرت های خارجی و مرخصی کارمندان دولت

المالکی: صهیونیست ها در تلاش برای به بردگی کشیدن ملت ها هستند

تعداد آرای زودهنگام در آمریکا از 90 میلیون رأی گذشت

شنیده شدن صدای انفجار در پایتخت عراق

تاکید عراق و مصر بر همکاری برای تحکیم امنیت منطقه ای

تمامی گلهای فالکائو در موناکو مقابل بوردو

وقوع انفجار در بغداد

وقوع انفجار در پایتخت عراق

مجسمه ترامپ راهی سطل زباله شد

محکومیت حملات تروریستی در پاکستان و فرانسه

اوباما از عملکرد ترامپ در مهار کرونا انتقاد کرد

از سرگیری تظاهرات علیه نتانیاهو

اوباما از عملکرد ترامپ در مهار کرونا انتقاد کرد

«ساکاشویلی» از نامزدی برای پُست نخست وزیری گرجستان کناره گیری کرد

خلاصه بازی لیورپول 2 وستهام یک

تروریسم به سازمانی در جهت تحمیل اراده قدرت های بزرگ تبدیل شده است

از سرگیری تظاهرات علیه نتانیاهو

طرح جانسون برای مهار کرونا|قرنطینه، لغو مسافرت های خارجی و مرخصی کارمندان دولت

ترامپ از نگاه باراک اوباما چگونه سیاستمداری است؟

اعلام محدودیت های جدید در انگلیس برای مقابله با شیوع کرونا

بایدن: زمان آن رسیده که ترامپ چمدانش را ببندد و به خانه برود

وقوع انفجار در بغداد

ساکاشویلی» از نامزدی برای سمت نخست وزیری گرجستان کناره گیری کرد

اوباما: ترامپ حسادت می کند

نخست وزیر پیشین عراق: اسراییل از صحنه وجود محو خواهد شد و هر چه می سازد، به مسلمانان باز خواهد گشت

پوستر رقیب ترامپ برای کسب آرای مسلمانان+عکس

وقوع انفجار در بغداد

طرح جانسون برای مهار کرونا|قرنطینه، قطع مسافرت های خارجی و مرخصی کارمندان دولت

ساکاشویلی» از نامزدی برای سمت نخست وزیری گرجستان کناره گیری کرد

الکاظمی: سند سفیدی که دولت عراق آماده کرده به مثابه نقشه راه است

تلاش مکرون برای برون رفت از رسوایی بزرگ

وقوع انفجار در مرکز بغداد

کیف دستیِ جنجالیِ همسر اردوغان + عکس

مکرون از مواضع اسلام ستیزانه خود عقب نشینی کرد

شوخی با جواد خیابانی در حضور خودش

بایدن: ترامپ کوله پشتی را بردارد و به خانه برگردد

بایدن: زمان آن رسیده که ترامپ چمدانش را ببندد و به خانه برود

عمران خان: جنگ تهران و ریاض «فاجعه» خواهد بود

بایدن: وقت بازگشت ترامپ به خانه است

تاکید الکاظمی بر افزایش همکاری ها با مصر

شنیده شدن صدای انفجار در پایتخت عراق

رژیم اسراییل|ازسرگیری تظاهرات علیه نتانیاهو در هزار نقطه و درخواست برای کناره گیری وی

وخامت شدید حال اسیر فلسطینی در نود و هفتمین روز اعتصاب غذا

اعلام قرنطینه سراسری یک ماهه در بریتانیا

نجات آمریکایی ربوده شده در نیجر

ماکرون: کشور ما مشکلی با هیچ دینی ندارد!

اظهارات الکاظمی درباره «نقشه راه» حل بحران و مشکلات

بایدن: زمان آن رسیده که ترامپ چمدانش را ببندد و به خانه برود

اظهارات الکاظمی درباره «نقشه راه» حل بحران و مشکلات

مستند قدرتمندترین مرد دنیا / هم ریشه های ترامپ درباره او چه فکر می کنند؟ / تکنیک جالب دروغگویی سی ان ان / دیوار مکزیک و آمریکا چه ابعادی دارد؟ / تفکرات خطرناک تندروها علیه مسلمانان

رونمایی از تجهیزات جدید اطفا حریق در گلستان

کیف دستیِ جنجالیِ همسر اردوغان + عکس

انتخاب مجدد ترامپ، کابوس قاره سبز

اوباما: ترامپ به پوشش پررنگ اخبار کرونا در رسانه ها حسادت می کند

اوباما: ترامپ به پوشش پررنگ اخبار کرونا در رسانه ها حسادت می کند

برنی سندرز: آمریکا نیازمند رییس جمهوری است که بر خلاف ترامپ به علم گوش دهد

المالکی: اسراییل از صحنه روزگار محو خواهد شد

اولمرت: روابط اسراییل و امارات از زمان اسحاق رابین آغاز شد

مستند قدرتمندترین مرد دنیا / هم ریشه های ترامپ درباره ترامپ چه فکر می کنند؟ / تکنیک جالب دروغگویی سی ان ان / دیوار مکزیک و آمریکا چه ابعادی دارد؟ / تفکرات خطرناک تندروها علیه مسلمانان /

ادعای پدافند «قره باغ» درباره ساقط کردن یک پهپاد

4 سال ریاست جمهوری مجدد ترامپ کابوسی برای قاره سبز

المالکی: اسراییل از صحنه روزگار محو خواهد شد

عمران خان: جنگ تهران و ریاض «فاجعه» خواهد بود

تظاهرات علیه نتانیاهو در تل آویو و قدس

اوباما: ترامپ حسودی می کند

چامسکی: ترامپ بیمار روانی است/ اوباما بیشترین حمایت ها را از اسراییل به عمل آورد

مایکل مور: به نظرسنجی ها دلخوش نباشید

سرنگونی پهپاد ارتش جمهوری آذربایجان

شهادت 2 غیرنظامی در انفجار بمب در الرمادی عراق

پدافند قره باغ یک پهپاد جمهوری آذربایجان را ساقط کرد

بایدن: وقت بازگشت ترامپ به خانه است

ماکرون: قصد اهانت به مسلمانان را نداشتم

اوباما: ترامپ حسادت می کند

سخنرانی اوباما در حمایت از بایدن:ترامپ به پوشش رسانه ها درباره همه گیری کرونا حسادت می کند

تماس نزدیک در کووید 19 به چه معناست؟

شوخی با جواد خیابانی در حضور خودش+ویدئو

بایدن: وقت بازگشت ترامپ به خانه است

4 سال ریاست جمهوری مجدد ترامپ کابوسی برای قاره سبز

دادگاه متهم بمب گذاری در مسجد بلومینگتون بالاخره برگزار می شود

زنان افغان و چالش افکار طالبانی در روند صلح

زنان افغان و چالش افکار طالبانی در روند صلح