مطالب مرتبط:
مطهرنیا: تمامیت خواهی مانع پایان جنگ و جاری شدن آزادی است/قدرت های نوظهور، صلح را به نفع خود تئوریزه می کنند/ تدریس فرهنگ صلح مهم است، نه نمایش آن
کتاب نقش زنان مازندران در انقلاب و هشت سال دفاع مقدس رونمایی می شود/ تجلیل از شهیده سلامت ساروی
حسینی و چالش آسیایی؛ نه خوب، نه بد!
ترامپ:برجام هرکار ممکنی را ممکن می ساخت به آن خاتمه دادم و حالا ایران یک کشور فقیر است!/این توافق مانع صلح اسراییل با عرب ها بود
تأکید نماینده ویژه آمریکا بر اهمیت کاهش خشونت در بحبوحه مذاکرات صلح افغانستان
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 10:402020-09-21بين الملل

زنان افغان و چالش افکار طالبانی در روند صلح


ایرنا- بسیاری از زنان افغانستان و شخصیت های فرهنگی و سیاسی این کشور از تسلط افکار طالبانی در این کشور ابراز نگرانی کرده و می گویند: پس از ایجاد هیأت مذاکره کننده و آغاز مذاکرات بین افغانستانی با گروه طالبان با چالش های جدی در روند مذاکرات صلح با .

- کابل- ایرنا- بسیاری از زنان افغانستان و شخصیت های فرهنگی و سیاسی این کشور از تسلط افکار طالبانی در این کشور ابراز نگرانی کرده و می گویند: پس از ایجاد هیأت مذاکره کننده و آغاز مذاکرات بین افغانستانی با گروه طالبان با چالش های جدی در روند مذاکرات صلح با طالبان برای دفاع از حقوق خود و حفظ دستاوردهای 20 سال گذشته مواجه هستند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز دوشنبه ایرنا، گروه طالبان بتازگی موضوعی را به نام طالبان مدافعان واقعی حقوق زنان در وب سایت رسمی خود منتشر کرده که تصویر زنی با پوشش کامل برقع در آن بحث های تازه ای را در افکار عمومی زنان افغانستان و به ویژه فضای مجازی مرتبط با این کشور دامن زده است.

این گروه در سایت الااماره گفته که یکی از دلایل جنگ طالبان دفاع از حقوق زنان بوده است.

طالبان در این اطلاعیه که حین مذاکرات صلح با نمایندگان دولت افغانستان منتشر شده به صراحت آورده است: این گروه از نوع حقوقی که دولت افغانستان به زنان داده ، بیزار است و هرگز فریب و نیرنگ ها در این زمینه را نمی خورد.

نشر این موضوع در صفحات اجتماعی باردیگر بحث برسر حقوق زنان و وضعیت آنها پس از صلح احتمالی با طالبان را در افغانستان دامن زده است و تعداد زیادی فعالان شبکه های مجازی نوشته اند در افکار طالبان برای زنان حقوقی وجود ندارد و تصویر آنها در این زمینه بسیار تاریک است.

شکیلاابراهیم خیل یکی ازخبرنگاران سابق زن در افغانستان و فعال حقوق زنان هم با نشر تصویر یک زن با برقع که دوربین عکاسی در دست دارد، نوشته است: چه جای شک که فردای من چنین باشد! ابراهیم خیل به نقل از محمدنعیم وردک سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر همچنین نوشت: زنان حق قاضی شدن و رییس جمهور شدن را ندارند.

وردک گفته که حق زنان باید از دیدگاه اسلام تعیین شود نه از دید جاهلیت.

به باور این بانوی افغانستانی، دیدگاه طالبان نسبت به زنان حتی در تضاد با دین اسلام است.

نهاد "برابری برای صلح و دمکراسی" هم با انتشار گزارشی نبود امنیت در دهه های اخیر به ویژه 13 سال گذشته را بزرگترین چالش برای زنان افغانستان دانسته و اعلام کرد که خواستار اعاده حقوق زنان در جریان گفت وگوی صلح بین افغانی است.

نرگس نهان رییس این نهاد در نشستی خبری در کابل گفت: این نهاد در جریان 6 ماه اخیر، دیدگاه زنان را در مورد صلح و آشتی جمع آوری کرده است و یافته های آنها نشان می دهد که بزرگترین چالش مشترک پیش روی زنان افغانستان در مسیر صلح و آشتی داخلی، نبود امنیت، نفوذ زورمندان، وجود سنت ها و عرف های ناپسند و مرد سالاری است.

نهان گفت: این یافته ها نشان می دهد که رویه های غیر اخلاقی و ناصواب علیه زنان در استان های جنوبی و شرقی نسبت به استان های شمالی و مرکزی بیشتر مروج است.

رییس این نهاد حقوق بشری افغانستان "رعایت ملاحظات، دغدغه ها و ضرویات زنان در ایجاد پیش شرط های گفت وگوهای داخلی، حمایت از حقوق زنان در روند تغییرات سیاسی، بهبود دسترسی به عدالت با تمرکز بر دفع خشونت علیه زنان و حصول اطمینان از حضور زنان در تمامی مراحل مذکرات صلح" را از دغدغه ها و خواسته های اساسی این نهاد از دولت آینده افغانستان دانسته است.

وی همچنین از جامعه جهانی خواست تا از ابتکارات افغان ها در راستای دادخواهی، اعمال فشار برای اعاده و حفظ حقوق مختلف زنان حمایت همه جانبه داشته باشند.

به گفته این زن فعال مدنی در افغانستان، ایجاد سازوکار نظارتی در مسیر اجرای صلح و امنیت، دادخواهی با صدای واحد، ترویج گفتمان ها مبنی بر ایفاد حقوق زنان و توسعه ساختارهای نظارتی و ارزیابی های دقیق و مستمر سخت افزاری و آنلاینی در زمینه حفظ حقوق فردی ، خانوادگی و اجتماعی بانوان از مطالبات عموم زنان در این کشور بحران زده است.

علاوه بر زنان افغان ، شماری از آگاهان سیاسی افغانستان نیز در این زمینه هشدار دادند : در هیأت گفت وگو کننده صلح دولت با طالبان باید نمایندگانی از اقشار مختلف زنان به ویژه حقوقدان و صاحب نظر حضور بیشتری داشته باشد.

فرامرز تمنا رییس سابق مرکز مطالعات استراتژیک وزارت خارجه و استاد دانشگاه در صفحه فیسبوک خود دراین خصوص نوشت: موضوع زنان، جایگاه حقوقی و میزان آزادی های سیاسی- مدنی آنها در افغانستان، از اختلافات اساسی میان دو گفتمان جمهوریت و امارت در مذاکرات صلح است.

به باور وی، در این میان طالبان با برداشت خاصی از دین اسلام رویکرد متصلب و حداقلی در مورد زنان دارند و حتی کمترین آزادی ها و جایگاه کنونی زنان را در افغانستان نپذیرفته و آن را خلاف دیدگاه خود می دانند.

این درحالی است که رویکرد متعادل در این زمینه بر تمسک به حقوق فردی- اجتماعی- سیاسی و مدنی زنان مطابق عرف بین المللی، اعلامیه های جهانی و اهداف متعالی اسلام در مورد زنان تاکید دارد.

وی افزود: اگرچه نمی توان کتمان کرد که در این قرائت بعضا نگرش های فمنیستی - لیبرالیستی رادیکال هم وجود دارد که این نیز در افکار عمومی زنان و مردان افغانستان مطرود است.

تمنا درعین حال گفت: اما رویکردهای افراطی و غیرواقع بینانه در افغانستان درسال های گذشته همواره موجب شدت عمل گروه های تندرو طالبان و غیر طالبان علیه زنان شده و آنها را از حقوق اولیه خود بازداشته است.

برخی دیگر از صاحب نظران در افغانستان هم بر این باورند که بدون در نظر گرفتن جایگاه زنان صلح پایدار و ثبات در کشور تأمین نخواهد شد.

زرقا یفتلی از شخصیت های فرهنگی افغانستان دراین خصوص گفت: روندواقعی صلح بدون در نظر گرفتن اقشار مختلف جامعه به ویژه نقش زنان منجر به صلح عادلانه، فراگیر و پایدار نخواهد شد.

وی هشدار داد: زنان درکنار سایر اقشار جامعه افغانستان، در شرایط جنگی و منازعات دهه های اخیر بیشترین میزان رنج و آسیب را متحمل شده و می شوند و بدون آنان هرگز گفت وگوهای صلح نتیجه نخواهد داد.

وی تصریح کرد: زنان حق دارند که در رویدادهای سرنوشت ساز کشور مانند روند ملی صلح، سهم فعال و موثر داشته باشند و حقوق آنها باید ازحیث یک اصل معتبر در روند صلح مطرح باشد، نه اینکه روند صلح برای زنان محدودیت ایجاد کند.

طبق گزارش های رسانه ای اکنون در ترکیت هیأت 21 نفری دولت افغانستان که در دوحه پایتخت قطر در مقابل طالبان به گفت وگو نشسته اند، چهار شخصیت زن از جمله فوزیه کوفی عضو سابق مجلس نمایندگان و رییس جریان سیاسی موج تحول ، فاطمه گیلانی رییس سابق هلال احمر افغانستان، حبیبه سرابی وزیر سابق امور زنان و شریفه زرمتی حضور دارند .

تاکنون هنوز مذاکرات رسمی برای صلح آغاز نشده است اما دو طرف در 10 روز اخیر نشست هایی را برای شناسایی پیش شرط های گفت وگو برگزار کردند که از جزییات آن اطلاعاتی منتشر نشده است.


کلید واژه ها: طالبان - افغانستان - گروه طالبان - افغان - مذاکرات - ابراز نگرانی - مذاکرات صلح - زنان - افکار - کشور - صلح با طالبان - گروه - روند - مذاکره - نگرانی - فرهنگی - چالش - افکار عمومی - سیاسی - شخصیت - حقوق زنان - گزارش روز - حقوق - هیأت - وب سایت - دوشنبه - منتشر - گزارش - عمومی - گذشته

آخرین اخبار سرویس:
ممانعت دادگاه صهیونیستی از انتقال یک اسیر به بیمارستان

خلبانان خارجی ترکیش ایرلاینز به مرخصی بدون حقوق فرستاده شدند

اعانه صهیونیست ها به سودان در قبال عادی سازی روابط

دفاع پاریس از توهین به پیامبر/ماکرون: عقب نشینی نمی کنیم

پوتین:اطلاعات آمریکا چند بار مانع از حملات تروریستی شد

نخست وزیر بلغارستان هم به کرونا مبتلا شد

انتقاد بایدن از اقدامات ترامپ در زمینه مقابله با کرونا

حضور نیرو های امنیتی عراق در کنار تظاهرات کنندگان

طبیعت گردی سمانه پاکدل و هادی کاظمی + عکس

هراس فرانسه از واکنش مسلمانان به اهانت به پیامبر

پوتین: اطلاعات آمریکا چند بار مانع از حملات تروریستی شد

ترامپ در حال تهیه لیست مازاد کاخ سفید!

پیوستن اوباما به بایدن در انتقاد از مدیریت کرونایی ترامپ

اعتراضات شبانه مردم بحرین در اعتراض به اهانت فرانسه به ساحت رسول اکرم (ص)

تظاهرات در لندن در حمایت از معترضان نیجریه

دستیابی به توافق جدید آتش بس میان ارمنستان و آذربایجان

خلبانان خارجی ترکیش ایرلاینز به مرخصی بدون حقوق فرستاده شدند

اوبرایان: تحریمهای زیاد دیگری علیه ایران باقی نمانده است

مردم و جوانان مومن وارد میدان شوند/ لزوم اتخاذ تصمیم های قاطع و همکاری همگانی برای مقابله با کرونا

خلبانان خارجی ترکیش ایرلاینز به مرخصی بدون حقوق فرستاده شدند

اعتراضات شبانه بحرینی ها نسبت به اهانت به ساحت رسول اکرم(ص) + فیلم و عکس

سرمنشأ شکل گیری دولت یهود چه بود؟ + فیلم

تهیه لیست اخراجی های کاخ سفید توسط ترامپ

اعتراف پوتین به کمک آمریکا به روسیه

نخست وزیر عراق: از برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز استقبال می کنیم

استقبال ترامپ از توافق آتش بس بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان

تهیه لیست اخراجی های کاخ سفید توسط ترامپ

حمله سایبری گسترده برای رخنه در سایت های دولتی فرانسه

استقبال ترامپ از توافق آتش بس بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان

شبهه‏ افکنی ترامپ درباره رأی گیری در پنسیلوانیا و فیلادلفیا

ائتلاف سعودی مدعی انهدام پهپاد یمنی شد

سکوت پوتین از پاسخگویی به اتهام زنی های تازه ترامپ

ممانعت دادگاه صهیونیستی از انتقال اسیر فلسطینی به بیمارستان

سازش دولت های مرتجع عربی با رژیم صهیونیستی و خیانت به آرمان مردم فلسطین

ترامپ توافق آتش بس آذربایجان و ارمنستان را تبریک گفت +عکس

حمایت 13 خاخام جامعه یهودیان آمریکا از ترامپ

توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای برقراری مجدد آتش بس بشردوستانه

تصمیم ترامپ برای برکناری روسای اف بی آی، سیا و پنتاگون

توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای برقراری مجدد آتش بس بشردوستانه

احزاب پاکستانی انتشار کاریکاتورهای موهن در فرانسه را محکوم کردند

ائتلاف سعودی مدعی انهدام پهپاد یمنی شد

اعانه رژیم صهیونیستی به سودان در قبال عادی سازی روابط

شنیده شدن صدای تیراندازی و بمب های صوتی در میدان التحریر بغداد

یک آتش بس دیگر برای جمهوری آذربایجان و ارمنستان

استقبال ترامپ از برقراری آتش بس در قره باغ

ترامپ توافق آتش بس آذربایجان و ارمنستان را تبریک گفت

پیشتازی دموکرات ها در تگزاس

ارتش سوریه و متحدان آن صحرای «دیرالزور» را پاکسازی کردند

اتهام کاراکاس به سفیر اسپانیا درباره دخالت در امور ونزوئلا

یک توافق آتش بس دیگر میان آذربایجان و ارمنستان

یک توافق آتش بس دیگر میان آذربایجان و ارمنستان

ترامپ توافق آتش بس آذربایجان و ارمنستان را تبریک گفت

کشف قدیمی ترین ایموجی جهان در سوریه!+عکس

9 روز تا انتخابات آمریکا؛ نتیجه آخرین نظرسنجی ها در ایالت های کلیدی | ترامپ یا بایدن؟

تقدیر ترامپ از آتش بس جدید میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان

حضور نظامیان روی عرشه نفتکش ربوده شده و بازداشت 7 مظنون

جمعی از استادان ایران به دبیرکل سازمان ملل نامه نوشتند

اعلام محدودیت یک هفته ای در مسجدسلیمان

ممنوعیت سقط جنین در لهستان به خاطر خطر کاهش جمعیت + آمار

تصاویر | طراحی لباس های خاص برای مراسم تشییع جنازه در مسکو

شنیده شدن صدای تیراندازی و بمب های صوتی در میدان التحریر بغداد

ثبت حدود 13 هزار و 500 مورد ابتلا به کرونا در برزیل

عادی سازی رژیمهای عربی بااسراییل تاثیری براراده فلسطین نخواهدداشت

استقبال ترامپ از برقراری آتش بس مجدد در قره باغ کوهستانی

عادی سازی رژیمهای عربی با اسراییل تاثیری بر اراده ملت فلسطین نخواهد داشت

روزنامه شهرآرا 5 آبان

روزنامه فوتبالز 5 آبان

روزنامه گل 5 آبان

روزنامه شوت 5 آبان

حمله سایبری گسترده برای رخنه در سایت های دولتی فرانسه

روایت متفاوت شبکه روسی از مشارکت ایران در رزمایش قفقاز 2020 | تصاویر آن را ببینید

آمادگی فیس بوک برای ناآرامی های بعد از انتخابات

تصاویر/ پیاده روی زائران در مسیر حرم امامین عسکریین (علیهما السلام)

حضور نظامیان انگلیسی روی عرشه نفتکش ربوده شده و بازداشت 7 مظنون

در پی انتقادات اردوغان از انتشار کارکاتورهای ضد اسلامی فرانسه سفیر خود از ترکیه را فراخواند +عکس

اس وی نیوز از حملات سایبری گسترده به فرانسه خبر داد

حمله مرگبار علیه مرکز شیعیان در کابل

خرمشهر برمدار مقاومت وحماسه

نابودی 6 سامانه اس 300 ارمنستان توسط آذربایجان +عکس

توافق آتش بس میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان

نقشه راهبردی برای مهار کرونا/ روایت ایرانی از دو قطبی آمریکایی/ دیکته نانوشته برای مسئول غلط است!

گل اول لسترسیتی به آرسنال توسط واردی+ویدئو

فوری/ارمنستان و آذربایجان اعلام آتش بس کردند

روایت یک شبکه روسی از مشارکت ایران در رزمایش قفقاز 2020 + فیلم

گل به خودی فینالیست آسیا/ واکنش گل محمدی به حرف های مدیرعامل مستعفی/ حضور ویلموتس خیانتی بزرگ بود

ترامپ: مشکل قره باغ را به راحتی حل می کنیم

بازداشت مشکوک شیعیان پاکستانی توسط نیروهای امنیتی امارات

ادامه اعتراضات در بلاروس و دستگیری 113 معترض

توافق آتش بس جدید میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان

ترامپ برای رأی جمع کردن دست به دامن راهبه های قلابی شد!/عکس

ادامه اعتراضات در بلاروس و دستگیری 113 معترض

عکس پاییزی نخست وزیر کانادا و پسرش

ماکرون قصد عقب نشینی از اهانت به مقدسات مسلمانان ندارد

دستیابی جمهوری آذربایجان و ارمنستان به توافق آتش بس

اردوغان: برای تحریم ترکیه لحظه ای درنگ نکنید

ارتش سوریه و متحدان آن صحرای «دیرالزور» را پاکسازی کردند

تحریم؛ تنها ابزار سیاست خارجی مورد توافق جمهوریخواهان و دمکرات‎ها

فیسبوک خود را برای ناآرامی های احتمالی بعد از انتخابات آمریکا آماده می کند

روزنامه گل| بشار همچنان سودای رفتن دارد!

آذربایجان و ارمنستان برای آتش بس بشردوستانه توافق کردند

زنان افغان و چالش افکار طالبانی در روند صلح

زنان افغان و چالش افکار طالبانی در روند صلح