موضوعات داغ: - باشگاه استقلال - نيروهاي مسلح - باشگاه پرسپوليس - استان كرمانشاه - استقلال و پرسپوليس - هواداران استقلال - جمهوري اسلامي ايران - حزب اعتدال و توسعه - لايو اينستاگرام - جمهوري اسلامي - بندر آستارا - بحران خاورميانه - داماش تهران - روزنامه جام جم - سفرهاي غيرضروري - مكانيزم ماشه - بازارسازي - مدارس خلخال - بازيكنانم مردانه - ريچارد آتن بورو - شهيد روح الله قرباني - برخورد قاطع - گردكشانه

مطالب مرتبط:
ضرورت توجه به الگوپذیری بیشتر از دفاع مقدس در گام دوم انقلاب
بازخوانی دفاع مقدس عزم ها را ذر گام دوم انقلاب راسخ تر خواهد کرد
نقش جوانان در گام دوم انقلاب/ خاطرات دوران دفاع مقدس بازخوانی شود
مهم ترین تجربه دفاع مقدس اثبات دشمنی قدرت های غربی با انقلاب اسلامی ایران است
هفته دفاع مقدس فرصتی برای تبیین بیانیه گام دوم انقلاب است
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 10:402020-09-21سياسي

چگونگی تجدید تجربه موفق دفاع مقدس در گام دوم انقلاب


حوزه/ دفاع مقدس از تجربیات ناب و موفق گام اول انقلاب اسلامی است که درس آموزی و الگوپذیری از آن در گام دوم انقلاب اسلامی ضروری است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری حوزه"، دفاع مقدس از تجربیات ناب و موفق در گام اول انقلاب اسلامی است که درس آموزی و الگوپذیری از آن برای تحقق آرمان ها، اهداف و سرفصل های هفت گانه ی تعیین شده در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ضروری است.

در واقع، تجربه ی موفق دفاع مقدس در عین آنکه از مصادیق عمل به نظریه نظامند انقلاب اسلامی است، از مصادیق عمل به شعارهای فطری انقلاب اسلامی و میدان دادن به جریان انقلابی کشور است که در گام دوم نیز باید به عنوان سرمشقی مطمئن بدان توجه شود.

این تجربه از چند جهت حائز اهمیت اساسی است؛ اول آنکه این تجربه در شرایطی حاصل شد که کشورمان در مقابل ائتلافی از کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای در حال دفاع از خود بود و ثانیاً به لحاظ عوامل و متغیرهای مادی، تمام زمینه های لازم و تجهیزات کافی برای شکست دادن کشورمان در این رویارویی فراهم شده بود، اما در نهایت، تمام این تدارکات در مقابل نصرت های الهی و قدرت ایمان و اراده ی رزمندگان اسلام رنگ باخت.

بنابراین، ایران اسلامی در حالی توانست جنگ تحمیلی را در قالب دفاع مقدس به تجربه ای ماندگار و موفق تبدیل کند که کمتر کسی تصور می کرد این کشور بتواند در مقابل هجمه ی دشمنان، موجودیت، و بقای و ارزشهای والای خود را حفظ کند.

این جنگ، یک جنگ دفاعی بود.

جنگ دفاعی با جنگ تهاجمی فرق دارد؛ جنگ تدافعی و دفاعی، محل بروز غیرت و تعصب و وفاداری عمیق انسانها به آرمانهایی است که به آنها پایبند است.

مقام معظم رهبری 29/7/1385 شرایط امروز کشور با زمان دفاع مقدس مشابهت های زیادی دارد؛ اکنون نیز شاهد صف آرایی تمام عیار دشمن در مقابل نظام اسلامی در حوزه های سیاسی، اقتصادی، فضای مجازی و نفوذ اطلاعاتی هستیم.

بنابراین، در این شرایط باید با مبنا قراردادن تجربیات موفق دفاع مقدس و اجرایی کردن الگوی دفاع مقدس در حوزه های چندگانه ی مذکور، در مقابل دشمن، صف آرایی متناسب و بازدارنده ایجاد شود.

تجربه ی بیش از چهار دهه ای حیات جمهوری اسلامی نشان می دهد که این نظام، زایش ها و رویش هایی در دل بحران داشته است.

به عبارت دیگر، این نظام در طول حیات 42 ساله ی خود با انواع بحران های نظامی، سیاسی، امنیتی، اقتصادی و.

مواجه بوده و دستیابی آن به پیشرفت ها و نایل شدن به قله های افتخار در زمینه های مختلف با وجود شرایط پیچیده ی مذکور به وقوع پیوسته است.

دقت در ماهیت بحران ها و مسائلی که این نظام با آن روبرو بوده، نشانگر یک گذار از بحران های سخت مانند جنگ تحمیلی و مواجه شدن با جنگ ترکیبی؛ با تمرکز بر جنگ روانی، رسانه ای و جنگ اقتصادی، معیشتی است؛ بدین ترتیب که تهاجم عراق به میهن اسلامی، به شکل رویارویی نظامی تمام عیار، در دهه ی نخست حیات جمهوری اسلامی، مهمترین مسأله ی کشور بود.

از آن پس، تا حدود یک دهه آرامش و ثبات نسبی در کشور، در تیرماه 1378 غائله ای در کشور شکل گرفت که در فتنه ی 88 به تکامل رسید.

ماهیت این فتنه مبتنی بر شبهه افکنی، تردیدآفرینی و در یک کلام، جنگ باورها و اراده ها بود.

با این حال، با عبور پیروزمندانه ی نظام اسلامی از بحران های مذکور، بعد از فتنه ی 88 در شیوه ی رویارویی نظام سلطه با نظام اسلامی، تغییراتی اساسی ایجاد شد؛ بدین نحو که در کنار عملیات روانی – رسانه ای و تلاش برای ترویج نفرت و بی اعتمادی نسبت به نظام و مسئولان در جامعه، با اعمال تحریم های فلج کننده (Crippling sanctions) اقتصاد و معیشت مردم مورد هجوم ظالمانه قرار گرفت.

هشت سال دفاع مقدس ما صرفاً یک امتداد زمانی و فقط یک برهه ی زمانی نیست؛ گنجینه ی عظیمی است که تا مدتهای طولانی ملت ما میتواند از آن استفاده کند، آن را استخراج کند و مصرف کند و سرمایه گذاری کند.

مقام معظم رهبری 24/6/1388 دفاع مقدس حداقل به چهار طریق در حفظ و ماندگاری انقلاب اسلامی تأثیر داشته است؛ تربیت نسل جوان و ارائه ی نسخه ای اطمینان بخش برای اداره کشور مبتنی بر ظرفیت های داخلی؛ جبهه به دانشگاه عظیم انسان سازی و پرورش فضیلت و معنویت در نهاد جوانان خداجو تبدیل شده بود.

شاید بتوان گفت که بیشترین تأثیر دفاع مقدس در ماندگاری انقلاب اسلامی را باید در این حوزه جستجو کرد؛ زیرا جوانانی که تازه انقلاب کرده و فاقد هرگونه تجربه و راه طی شده ای بودند، در دوران دفاع مقدس بود که در قامت فرماندهانی توانمند و تمدن ساز ظاهر شدند.

به بیان دقیق تر، دفاع مقدس اندوخته ی دانشی و عملی لازم را برای معتبر بودن اعتماد به ظرفیت های داخل کشور را فراهم کرد.

من مشتاقم که جوان های ما قصه ی جنگ تحمیلی هشت ساله را بدانند که چه بود.

این را بارها گفته ایم؛ افراد هم گفته اند و تشریح کرده اند؛ اما یک نگاه کلان به این هشت سال، با اطلاع از جزییاتی که وجود داشته است، خیلی برای برنامه ریزی آینده ی جوان در روزگار ما مهم است.

مقام معظم رهبری 8/8/1378 - شکوفایی ظرفیت های نهفته در کشور؛ دفاع مقدس از یک نگاه دیگر کارگاه عظیمی بود که استعدادها و ظرفیت های بالقوه ملت را باتوجه به شرایط اضطراری و تنگناهایی که با آن مواجه بودند، به میدان آورد و شکوفا ساخت؛ استعدادها و ظرفیت هایی که شاید در شرایط عادی هیچ گاه زمینه ای برای بروز و ظهور آنها وجود نداشت.

- ایجاد بازدارندگی دفاعی؛ در دفاع مقدس، قدرت بازدارندگی قابل توجهی برای نظام ایجاد شد و باتوجه به این مهم که پایه گذاری بخشی از توان دفاعی بازدارنده کنونی کشور مانند توانایی راهبردی دفاع موشکی، در دوره ی دفاع مقدس صورت گرفته که سایه ی جنگ از سر کشور برای همیشه کنار رفت.

یکی از برکات دفاع هشت ساله ما، همین پیشرفتهای علمی و تکنولوژیکی و ساخت دقیقترین ابزارهاست که با دست خالی و بدون هیچ سابقه ای آنها را به دست آوردیم و جزو موجودی ملت ایران شده است.

مقام معظم رهبری 29/6/1374 بهره گیری و استفاده از تجربه ی موفق دفاع مقدس در شرایط کنونی، منوط به تحقق این مواردی مهم است از جمله: تلاش برای روی کار آمدن دولت جوان حزب اللهی: این مهم از مهمترین راه حل های مشکلات داخلی موجود است.

درواقع، باتوجه به افزایش حجم و عمق مشکلات موجود و کم تحرکی و ضعف دولت فعلی در این راستا، ضرورت یک دولت جوان حزب اللهی، کاملا عیان است.

دولت جوان حزب اللهی؛ یعنی دولتی که براساس مبانی، الزامات و نیازهای انقلاب اسلامی در گام دوم آن، جهت گیری های سیاستی و برنامه ایِ انقلابی را با دقت، دغدغه و سرعت عمل بالا پیگیری می کند.

-اعتماد به جوانان در تداوم راهبرد مقاومت فعال، تجربه دفاع مقدس اساساً سرشار از الگوی موفق اعتماد به جوانان است؛ این تجربه، امروز باید در میان نخبگان و مسئولان سرمشق قرار گیرد.

در طول دفاع مقدس، جوانان هم در میدان رزم و در خطوط مقدم و هم در تدارکات و پشتیبانی جنگ، نقش محوری بر عهده داشتند؛ فرماندهان دسته اول و مشهور زمان دفاع مقدس همگی جوانانی بودند که سن آنها تا 25 سال بود، که برگ هایی زرین و ماندگار در تاریخ ایران خلق کردند که نمونه های آن را در تاریخ معاصر ایران نمی توان دید.

میدان دادن به جوانان و پرورش جوانانی خداجو، نترس، شجاع و البته بادرایت و محاسبه، فتح الفتوح دفاع مقدس بود.

مواظب باشید از مسأله ی دفاع مقدس که در این کشور اتفاق افتاد، غافل نشوید؛ کار بزرگی انجام گرفت.

آن جوانها مثل شماها بودند؛ اکثر این جوانهایی که در جنگ نقشهای مؤثر ایفا کردند، از قبیل همین دانشجوها بودند و خیلی هایشان هم جزو نخبه ها بودند.

دلیل نخبه بودنشان هم این بود که یک جوان بیست ودو، سه ساله فرمانده ی یک لشکر شد؛ آن چنان توانست آن لشگر را هدایت کند و آن چنان توانست طراحی عملیات را، که هرگز نکرده بود، بکند که نه فقط دشمنانی را که مقابل ما بودند متعجب کرد، بلکه ماهواره های دشمنان را هم متعجب کرد.

در شرایط کنونیِ کشور نیز، جوانان آماده ی جانفشانی، جهادی و انقلابی در گام دوم انقلاب اسلامی می باشند.

که البته حضور خودجوش عناصر مؤمن و انقلابیِ جوان در صحنه های مختلف امدادرسانی به سیل زدگان، زلزله زدگان، دفاع از حرم اهل بیت (علیهم السلام) در عراق و سوریه و جهادگران و مدافعین سلامت و مشارکت گسترده در اجرای طرح مواسات و کمک های مؤمنانه، در کنار حضور موفقیت آمیز جوانان در رویدادهای متعدد علمی و پژوهشی کشور و کسب عناوین برتر علمی در میادین جهانی، نشانگر لزوم همین اعتماد است.

از همین رو مخاطب اصلی مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی نیز جوانان هستند.

مقاومت فعال با تشکیل هسته های نامتقارن برای رفع چالش ها و بن بست های ظاهری، در تجربه دفاع مقدس، نظام اسلامی تازه مستقر شده بود و هنوز تثبیت نشده بود، ایران به هیچ وجه آمادگی برای ورود به یک نبرد همه جانبه، آنهم در این مقیاس وسیع را نداشت.

با این وجود، اما آنچه در عمل رخ داد، عبور از این موانع و بن بست ها بود.

امروز کشور به فعالیت های قرارگاهی و هسته های مقاومت فعال در حوزه ی تولید فکر و محتوای عمیق و اثربخش نیاز دارد تا بتوان با ارائه ی محتوای فکری صحیح و انقلابی بر جنگِ نرمِ دشمن فایق آید.

در این زمینه، به نظر می رسد که نقطه ی کانونی باید با ابتکار عمل، تلاش برای گرفتن ابزار رسانه از دست دشمن باشد.

توجه به واقعیت هایی همچون، سه واقعیت انکار ناپذیر در ارتباط با شرایط کشور؛ اوّل عظمت و عزت ایران اسلامی، دوّم اقتدار جمهوری اسلامی و سوّم شکست ناپذیری ملّت ایران و پوشالی بودن ابهت استکبار جهانی.

اوّل عظمت ایران، دوّم اقتدار جمهوری اسلامی و سوّم شکست ناپذیری ملّت ایران.

اینها رجزخوانی نیست، شعار محض نیست، سخن توخالی مثل بعضی از شعارها و حرفهایی که بعضی دیگر میزنند نیست؛ اینها واقعیّاتی است که دشمنان ملّت ایران آرزو میکنند که ما اینها را ندانیم یا از آنها غفلت کنیم و گمان دیگری در مورد خودمان و کشورمان و ملّتمان ببریم؛ ولی این حقایق واضح تر از این است که کسی بتواند آنها را انکار کند.

مقام معظم رهبری 12/07/1397 آن عزتی، اعتماد به نفسی، احساس اقتداری که از ناحیه ی معنویت رزمندگان ما و جامعه ی اسلامی ما احساس شد و توانست آن حادثه ی عجیب و شگفت انگیز - یعنی پیروزی در دفاع مقدس و شکست نخوردن در مقابل تهاجم این همه دشمن - را رقم بزند، آن خصوصیات، آن خصلتها، برای ملت ما، برای کشور ما، یکی از بزرگترین نیازهاست.

مقام معظم رهبری 1388/06/24 - قاطعیت در اقدامات برای حل مشکلات: دفاع مقدس الگویی از عمل انقلابی و کارآمد در مقابل مسأله زمانه؛ یعنی جنگ بود.

از این رو، اکنون که مسأله ی عمده ی زمانه برای مردم عزیزمان، مسائل معیشتی است، اقدام جهادی، انقلابی، قاطع، سریع، مقتضی و متناسب برای حل مشکلات از یک سو و برخورد بدون مماشات و ملاحظه با اخلال گران و مفسدان از سوی دیگر نیز راه حل مفیدی است که می تواند به تزریق امید و اعتماد به جامعه منجر شود و ضمن خنثی سازی تحریم ها، سم پاشی های روانی جریان تحریف را نیز خنثی کند.

- حفظ وحدت و یکپارچگی: امروز حفظ وحدت و هم صدایی بویژه در میان سران قوا، مسئولان و نخبگان بسیار مؤثر است؛ زیرا به میزانی که انسجام نخبگانی در کشور حفظ و تقویت شود، امید و اعتماد مردم به حل مشکلات بیشتر می شود.


کلید واژه ها: انقلاب اسلامی - انقلاب - گام دوم انقلاب اسلامی - گام دوم انقلاب - اسلامی - دفاع مقدس - بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی - گام دوم - دفاع - بیانیه گام دوم انقلاب - مقدس - موفق - تجربیات - بیانیه گام دوم - کشورهای منطقه - کشور - مصادیق - ضروری - منطقه - خبرگزاری - کشورمان - انقلابی - بیانیه - آرمان - گزارش - اساسی - مطمئن - اهمیت - میدان - سرفصل

آخرین اخبار سرویس:
«مردمی کردن اقتصاد» و «مبارزه با فساد» بهترین راه مقابله با تحریم هاست

ماموریت ویژه استاندار البرز به فرماندار کرج/ مشکلات اصلی شهرهای اقماری کرج برطرف شود

حفظ وحدت از ملزومات جامعه اسلامی است/ لزوم شناخت جریان های انحرافی

رفع ایرادات حقوقی در انتقال سابقه بیمه از صندوق بیمه روستاییان به تامین اجتماعی

شهدای ناجا بزرگترین گواه بر جانفشانی این نیروی ولایی/ انتقاد امام جمعه کوثر از انتصابات جدید

امام جمعه موقت هشترود: مدیران باید خدمتگزار مردم باشند

اموال،کلام و اسرار مردم امانت است

پلیس در مأموریتش نیازمند عنصر اقتدار است

آمریکا دیگر ابرقدرت نیست

یادداشتی از آیت الله صانعی که بعد از یازده سال منتشر شد

بیانیه وزارت خارجه درباره قرار دادن نام سفیر آمریکا در عراق در فهرست تحریم های ایران

آزمون تامین نیروی انسانی شرکت کار و تامین / اردبیل

وحدت حول محور گفتمان مقاومت لازمه جامعه امروز است

متن بیانه وزارت امورخارجه در پی تحریم سفیر و تعدادی از مقامات آمریکا در عراق

بازخوانی خودآیینی از نگاه فمینیست ها/ مطالبات زنانه با زبان لیبرالی

بیانیه وزارت خارجه درباره قرار دادن نام سفیر آمریکا در عراق در فهرست تحریم های ایران

امام جمعه خلخال از تلاش نیروی انتظامی در تامین امنیت جامعه تقدیر کرد

مشروح سومین و آخرین مناظره انتخاباتی (11) پایانی

امام جمعه میامی : حل مشکلات معیشتی مردم در اولویت باشد

رهایی زندانی محکوم به قصاص از چوبه دار در بندرعباس

راهبرد تسلیحاتی ایران پس از لغو تحریم ها چیست؟

مسئولان فکری برای گرانی لجام گسیخته بکنند

کرملین: مناظره انتخاباتی آمریکا را تماشا نکردیم

آمریکا دیگر ابرقدرت نیست

تعطیلی 4 آبان لغو شد؟ +جزییات

تمدید مجدد تمامی محدودیت های کرونایی در لرستان

پیام تسلیت مدیران ارشد رسانه ملی در پی درگذشت محمود فلاح

اختتامیه دومین همایش منطقه ای «حوزه انقلابی، حوزه منتظر»

نشست معتمدان پهنه مرکز با روسای کلانتری های هشتم فاتب

مدیر مخابرات منطقه البرز بر اثر کرونا درگذشت

امام جمعه موقت گرگان: نیروی انتظامی حافظ امنیت کشور

شخصیت شناسی با رنگ چشم!

هزینه تسلیم شدن بسیار بیشتر از مقاومت است

علت شکل گیری تورم مزمن در کشور

2 رزمنده الحشد الشعبی در جریان دفع دلیرانه حمله داعش شهید شدند

زمینه ازدواج جوانان فراهم شود

بیانیه وزارت خارجه درباره تحریم سفیر رژیم آمریکا در عراق

استقرار امنیت و آرامش در کشور مدیون تلاش های نیروهای انتظامی

اصل 44 دقیق اجرا شود/ با تولیدکنندگان با لبه نرم قانون رفتار کنیم

مشروح سومین و آخرین مناظره انتخاباتی (11)

ایران به هر کشوری سلاح نمی فروشد / اساساً اسلحه دوست نیستیم

شورای امنیت توافق آتش بس را تایید می کند

آیا صید ترال ممنوع شده است؟

لباس شیک سگ باوفای مریم امیرجلالی! +عکس

نیروی انتظامی حافظ و نگهبان امنیت عمومی جامعه/ علاج حل مشکلات کشور درداخل کشور می باشد

نماینده جدید رهبر انقلاب در سوریه وارد دمشق شد / اقامه نماز جمعه این هفته دمشق توسط صفار هرندی

تفاوت آموزش ریاضی در ایران و کره

اعلام زمان شروع دوباره صدور ویزای آلمان در تهران

پلیس به دنبال کاهش سرقت و برخورد با فروشندگان مواد مخدر است

دشمنان جنگ فرهنگی علیه پیامبر (ص) را در دستور کار قرار داده اند

الزام دولت به پرداخت یارانه تأمین کالاهای اساسی

نیروهای نظامی ما نیروی مکتبی و ضامن تأمین امنیت و سلامت مردم هستند

لغو تحریم تسلیحاتی یکی از دستاوردهای مهم نظام اسلامی است

زمان بازگشایی مجدد بخش کنسولی و روادید سفارت آلمان در ایران اعلام شد

تکیه به دیوار متزلزل امریکا اشتباه است

امامان جمعه : رفع تحریم تسلیحاتی نتیجه مقاومت ملت ایران است

ترامپ و بایدن و همسرانشان در پایان مناظره+عکس

عروسی 400 نفره در اوج بحران کرونا

امام جمعه رشت: بی حجابی نوعی کرونا است

امام جمعه موقت گرگان: ثبات امنیت در کشور مرهون تلاش های نیروی انتظامی است

رییس موساد: عربستان منتظر نتیجه انتخابات آمریکاست

منکرات اداری آسیب های جدی به دستگاه ها وارد می کند

نیروهای نظامی ضامن تأمین امنیت و سلامت مردم هستند

رنگ چشمان ما درباره ی ما چه نشان می دهد؟

اولویت بکارگیری در آموزش و پرورش باید نیروی بومی باشد/ تونل خلخال به اسالم مطالبه مردم خلخال

از واکنش به ادعای دخالت ایران در انتخابات آمریکا تا پرخاشگری ترامپ و بایدن به یکدیگر در مناظرات انتخاباتی/نگاهی به خطبه های دو امام جمعه

مشروح سومین و آخرین مناظره انتخاباتی (10)

شهید فهمیده الگویی برای جوانان و نوجوانان کشور است

نظرسنجی اینستاگرامی سازمان ملل درباره آینده جهان در شرایط کرونا

عکس روز/ پاییز

ولایت بزرگ ترین نعمت پروردگار به بشریت است

مسئولان با اتحاد و همدلی به مردم خدمت کنند

پلیس سرمایه ارزشمندی برای کشور و انقلاب است

توصیف 2 معاون صداوسیما از محمود فلاح

نظارت بر بازار و جلوگیری از افزایش قیمت کالاها ضروری است

حل مشکلات معیشتی مردم در اولویت باشد

ثبت خاطرات محمدرضا شجریان به روش دوستانش

خطیب جمعه ساوه : منتقدان دولت منافع ملی را رعایت کنند

هشدار جدی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح| هرگونه خطا و تهدید درمرزهای مشترک ایران با ارمنستان و آذربایجان را تحمل نخواهیم کرد

مسؤولان با اتحاد و همدلی به مردم خدمت کنند

مدیران نباید ژست مدیریتی داشته باشند

مراکز درمانی نیرو های مسلح در اختیار بیماران کرونایی قرار گرفت

بررسی آخرین وضعیت طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی

ایران سفیر آمریکا در عراق را تحریم کرد

توصیف 2 معاون صداوسیما از محمود فلاح

هشدار سخنگوی ارشد نیروهای مسلح به ارمنستان و آذربایجان

حمایت از تولید ملی اثر تحریم ها را کاهش می دهد

مشکل کشور ما، مدیران غربگرا هستند/ خطر نفوذ در مراکز تصمیم گیری اقتصادی جدی است

حضور وزیر بهداشت و رییس دیوان محاسبات کل کشور با موضوع نحوه تخصیص بودجه ویژه کرونا

انتقادات صریح از تریبون نمازجمعه: عده ای بین سگ و فرزند خود فرقی قائل نیستند/بی حجابی نوعی کرونا است /منتقدین دولت نزاکت داشته باشند

امر به معروف و نهی از منکر جدی گرفته شود

ایران و روسیه تدابیری را برای تاثیر گذاشتن روی افکار عمومی آمریکایی ها اتخاذ کرده اند

بیش از 239 هزار نفر در سیستان و بلوچستان آموزش های همگانی هلال احمر را فرا گرفتند

مراکز درمانی نیرو های مسلح در اختیار بیماران کرونایی

آزمون جذب نیروی شرکتی کار و تامین برگزار شد

جشنواره فرهنگی هنری ندای رسول(ص) ویژه دانش آموزان کردستانی برگزار می شود

مدیر حوزه های علمیه: رفع مشکلات کشور در گرو توجه به ظرفیت های داخلی ملت ایران است

توهین و دشنام به دولتمردان از نظر قانونی و شرعی جایز نیست

محدودیت های کرونایی در لرستان تمدید شد

آیت الله علما:اموال مردم امانت است و باید حفظ شوند/ خدشه به وحدت توطئه است

چگونگی تجدید تجربه موفق دفاع مقدس در گام دوم انقلاب

چگونگی تجدید تجربه موفق دفاع مقدس در گام دوم انقلاب