موضوعات داغ: - نقل و انتقالات - افزايش قيمت - كميسيون اقتصادي - شجاع خليل زاده - گزارش كميسيون - كميسيون اقتصادي مجلس - تيم فوتبال جوانان - سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي - فدراسيون فوتبال - انتخابات آمريكا - بازار خوردو - كشتي سنتي - سفير اتريش در ايران - نفرات برتر - شهر برازجان - استيل آذين - صنعت گل و گياه - بيروت - پنجاه سالگي - تعرفه تلفن ثابت - شركت گاز استان سيستان و بلوچستان - تحريك طالبان پاكستان - تنسنت

مطالب مرتبط:
ضرورت توجه به الگوپذیری بیشتر از دفاع مقدس در گام دوم انقلاب
بازخوانی دفاع مقدس عزم ها را ذر گام دوم انقلاب راسخ تر خواهد کرد
نقش جوانان در گام دوم انقلاب/ خاطرات دوران دفاع مقدس بازخوانی شود
مهم ترین تجربه دفاع مقدس اثبات دشمنی قدرت های غربی با انقلاب اسلامی ایران است
هفته دفاع مقدس فرصتی برای تبیین بیانیه گام دوم انقلاب است
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 10:402020-09-21سياسي

چگونگی تجدید تجربه موفق دفاع مقدس در گام دوم انقلاب


حوزه/ دفاع مقدس از تجربیات ناب و موفق گام اول انقلاب اسلامی است که درس آموزی و الگوپذیری از آن در گام دوم انقلاب اسلامی ضروری است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری حوزه"، دفاع مقدس از تجربیات ناب و موفق در گام اول انقلاب اسلامی است که درس آموزی و الگوپذیری از آن برای تحقق آرمان ها، اهداف و سرفصل های هفت گانه ی تعیین شده در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ضروری است.

در واقع، تجربه ی موفق دفاع مقدس در عین آنکه از مصادیق عمل به نظریه نظامند انقلاب اسلامی است، از مصادیق عمل به شعارهای فطری انقلاب اسلامی و میدان دادن به جریان انقلابی کشور است که در گام دوم نیز باید به عنوان سرمشقی مطمئن بدان توجه شود.

این تجربه از چند جهت حائز اهمیت اساسی است؛ اول آنکه این تجربه در شرایطی حاصل شد که کشورمان در مقابل ائتلافی از کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای در حال دفاع از خود بود و ثانیاً به لحاظ عوامل و متغیرهای مادی، تمام زمینه های لازم و تجهیزات کافی برای شکست دادن کشورمان در این رویارویی فراهم شده بود، اما در نهایت، تمام این تدارکات در مقابل نصرت های الهی و قدرت ایمان و اراده ی رزمندگان اسلام رنگ باخت.

بنابراین، ایران اسلامی در حالی توانست جنگ تحمیلی را در قالب دفاع مقدس به تجربه ای ماندگار و موفق تبدیل کند که کمتر کسی تصور می کرد این کشور بتواند در مقابل هجمه ی دشمنان، موجودیت، و بقای و ارزشهای والای خود را حفظ کند.

این جنگ، یک جنگ دفاعی بود.

جنگ دفاعی با جنگ تهاجمی فرق دارد؛ جنگ تدافعی و دفاعی، محل بروز غیرت و تعصب و وفاداری عمیق انسانها به آرمانهایی است که به آنها پایبند است.

مقام معظم رهبری 29/7/1385 شرایط امروز کشور با زمان دفاع مقدس مشابهت های زیادی دارد؛ اکنون نیز شاهد صف آرایی تمام عیار دشمن در مقابل نظام اسلامی در حوزه های سیاسی، اقتصادی، فضای مجازی و نفوذ اطلاعاتی هستیم.

بنابراین، در این شرایط باید با مبنا قراردادن تجربیات موفق دفاع مقدس و اجرایی کردن الگوی دفاع مقدس در حوزه های چندگانه ی مذکور، در مقابل دشمن، صف آرایی متناسب و بازدارنده ایجاد شود.

تجربه ی بیش از چهار دهه ای حیات جمهوری اسلامی نشان می دهد که این نظام، زایش ها و رویش هایی در دل بحران داشته است.

به عبارت دیگر، این نظام در طول حیات 42 ساله ی خود با انواع بحران های نظامی، سیاسی، امنیتی، اقتصادی و.

مواجه بوده و دستیابی آن به پیشرفت ها و نایل شدن به قله های افتخار در زمینه های مختلف با وجود شرایط پیچیده ی مذکور به وقوع پیوسته است.

دقت در ماهیت بحران ها و مسائلی که این نظام با آن روبرو بوده، نشانگر یک گذار از بحران های سخت مانند جنگ تحمیلی و مواجه شدن با جنگ ترکیبی؛ با تمرکز بر جنگ روانی، رسانه ای و جنگ اقتصادی، معیشتی است؛ بدین ترتیب که تهاجم عراق به میهن اسلامی، به شکل رویارویی نظامی تمام عیار، در دهه ی نخست حیات جمهوری اسلامی، مهمترین مسأله ی کشور بود.

از آن پس، تا حدود یک دهه آرامش و ثبات نسبی در کشور، در تیرماه 1378 غائله ای در کشور شکل گرفت که در فتنه ی 88 به تکامل رسید.

ماهیت این فتنه مبتنی بر شبهه افکنی، تردیدآفرینی و در یک کلام، جنگ باورها و اراده ها بود.

با این حال، با عبور پیروزمندانه ی نظام اسلامی از بحران های مذکور، بعد از فتنه ی 88 در شیوه ی رویارویی نظام سلطه با نظام اسلامی، تغییراتی اساسی ایجاد شد؛ بدین نحو که در کنار عملیات روانی – رسانه ای و تلاش برای ترویج نفرت و بی اعتمادی نسبت به نظام و مسئولان در جامعه، با اعمال تحریم های فلج کننده (Crippling sanctions) اقتصاد و معیشت مردم مورد هجوم ظالمانه قرار گرفت.

هشت سال دفاع مقدس ما صرفاً یک امتداد زمانی و فقط یک برهه ی زمانی نیست؛ گنجینه ی عظیمی است که تا مدتهای طولانی ملت ما میتواند از آن استفاده کند، آن را استخراج کند و مصرف کند و سرمایه گذاری کند.

مقام معظم رهبری 24/6/1388 دفاع مقدس حداقل به چهار طریق در حفظ و ماندگاری انقلاب اسلامی تأثیر داشته است؛ تربیت نسل جوان و ارائه ی نسخه ای اطمینان بخش برای اداره کشور مبتنی بر ظرفیت های داخلی؛ جبهه به دانشگاه عظیم انسان سازی و پرورش فضیلت و معنویت در نهاد جوانان خداجو تبدیل شده بود.

شاید بتوان گفت که بیشترین تأثیر دفاع مقدس در ماندگاری انقلاب اسلامی را باید در این حوزه جستجو کرد؛ زیرا جوانانی که تازه انقلاب کرده و فاقد هرگونه تجربه و راه طی شده ای بودند، در دوران دفاع مقدس بود که در قامت فرماندهانی توانمند و تمدن ساز ظاهر شدند.

به بیان دقیق تر، دفاع مقدس اندوخته ی دانشی و عملی لازم را برای معتبر بودن اعتماد به ظرفیت های داخل کشور را فراهم کرد.

من مشتاقم که جوان های ما قصه ی جنگ تحمیلی هشت ساله را بدانند که چه بود.

این را بارها گفته ایم؛ افراد هم گفته اند و تشریح کرده اند؛ اما یک نگاه کلان به این هشت سال، با اطلاع از جزییاتی که وجود داشته است، خیلی برای برنامه ریزی آینده ی جوان در روزگار ما مهم است.

مقام معظم رهبری 8/8/1378 - شکوفایی ظرفیت های نهفته در کشور؛ دفاع مقدس از یک نگاه دیگر کارگاه عظیمی بود که استعدادها و ظرفیت های بالقوه ملت را باتوجه به شرایط اضطراری و تنگناهایی که با آن مواجه بودند، به میدان آورد و شکوفا ساخت؛ استعدادها و ظرفیت هایی که شاید در شرایط عادی هیچ گاه زمینه ای برای بروز و ظهور آنها وجود نداشت.

- ایجاد بازدارندگی دفاعی؛ در دفاع مقدس، قدرت بازدارندگی قابل توجهی برای نظام ایجاد شد و باتوجه به این مهم که پایه گذاری بخشی از توان دفاعی بازدارنده کنونی کشور مانند توانایی راهبردی دفاع موشکی، در دوره ی دفاع مقدس صورت گرفته که سایه ی جنگ از سر کشور برای همیشه کنار رفت.

یکی از برکات دفاع هشت ساله ما، همین پیشرفتهای علمی و تکنولوژیکی و ساخت دقیقترین ابزارهاست که با دست خالی و بدون هیچ سابقه ای آنها را به دست آوردیم و جزو موجودی ملت ایران شده است.

مقام معظم رهبری 29/6/1374 بهره گیری و استفاده از تجربه ی موفق دفاع مقدس در شرایط کنونی، منوط به تحقق این مواردی مهم است از جمله: تلاش برای روی کار آمدن دولت جوان حزب اللهی: این مهم از مهمترین راه حل های مشکلات داخلی موجود است.

درواقع، باتوجه به افزایش حجم و عمق مشکلات موجود و کم تحرکی و ضعف دولت فعلی در این راستا، ضرورت یک دولت جوان حزب اللهی، کاملا عیان است.

دولت جوان حزب اللهی؛ یعنی دولتی که براساس مبانی، الزامات و نیازهای انقلاب اسلامی در گام دوم آن، جهت گیری های سیاستی و برنامه ایِ انقلابی را با دقت، دغدغه و سرعت عمل بالا پیگیری می کند.

-اعتماد به جوانان در تداوم راهبرد مقاومت فعال، تجربه دفاع مقدس اساساً سرشار از الگوی موفق اعتماد به جوانان است؛ این تجربه، امروز باید در میان نخبگان و مسئولان سرمشق قرار گیرد.

در طول دفاع مقدس، جوانان هم در میدان رزم و در خطوط مقدم و هم در تدارکات و پشتیبانی جنگ، نقش محوری بر عهده داشتند؛ فرماندهان دسته اول و مشهور زمان دفاع مقدس همگی جوانانی بودند که سن آنها تا 25 سال بود، که برگ هایی زرین و ماندگار در تاریخ ایران خلق کردند که نمونه های آن را در تاریخ معاصر ایران نمی توان دید.

میدان دادن به جوانان و پرورش جوانانی خداجو، نترس، شجاع و البته بادرایت و محاسبه، فتح الفتوح دفاع مقدس بود.

مواظب باشید از مسأله ی دفاع مقدس که در این کشور اتفاق افتاد، غافل نشوید؛ کار بزرگی انجام گرفت.

آن جوانها مثل شماها بودند؛ اکثر این جوانهایی که در جنگ نقشهای مؤثر ایفا کردند، از قبیل همین دانشجوها بودند و خیلی هایشان هم جزو نخبه ها بودند.

دلیل نخبه بودنشان هم این بود که یک جوان بیست ودو، سه ساله فرمانده ی یک لشکر شد؛ آن چنان توانست آن لشگر را هدایت کند و آن چنان توانست طراحی عملیات را، که هرگز نکرده بود، بکند که نه فقط دشمنانی را که مقابل ما بودند متعجب کرد، بلکه ماهواره های دشمنان را هم متعجب کرد.

در شرایط کنونیِ کشور نیز، جوانان آماده ی جانفشانی، جهادی و انقلابی در گام دوم انقلاب اسلامی می باشند.

که البته حضور خودجوش عناصر مؤمن و انقلابیِ جوان در صحنه های مختلف امدادرسانی به سیل زدگان، زلزله زدگان، دفاع از حرم اهل بیت (علیهم السلام) در عراق و سوریه و جهادگران و مدافعین سلامت و مشارکت گسترده در اجرای طرح مواسات و کمک های مؤمنانه، در کنار حضور موفقیت آمیز جوانان در رویدادهای متعدد علمی و پژوهشی کشور و کسب عناوین برتر علمی در میادین جهانی، نشانگر لزوم همین اعتماد است.

از همین رو مخاطب اصلی مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی نیز جوانان هستند.

مقاومت فعال با تشکیل هسته های نامتقارن برای رفع چالش ها و بن بست های ظاهری، در تجربه دفاع مقدس، نظام اسلامی تازه مستقر شده بود و هنوز تثبیت نشده بود، ایران به هیچ وجه آمادگی برای ورود به یک نبرد همه جانبه، آنهم در این مقیاس وسیع را نداشت.

با این وجود، اما آنچه در عمل رخ داد، عبور از این موانع و بن بست ها بود.

امروز کشور به فعالیت های قرارگاهی و هسته های مقاومت فعال در حوزه ی تولید فکر و محتوای عمیق و اثربخش نیاز دارد تا بتوان با ارائه ی محتوای فکری صحیح و انقلابی بر جنگِ نرمِ دشمن فایق آید.

در این زمینه، به نظر می رسد که نقطه ی کانونی باید با ابتکار عمل، تلاش برای گرفتن ابزار رسانه از دست دشمن باشد.

توجه به واقعیت هایی همچون، سه واقعیت انکار ناپذیر در ارتباط با شرایط کشور؛ اوّل عظمت و عزت ایران اسلامی، دوّم اقتدار جمهوری اسلامی و سوّم شکست ناپذیری ملّت ایران و پوشالی بودن ابهت استکبار جهانی.

اوّل عظمت ایران، دوّم اقتدار جمهوری اسلامی و سوّم شکست ناپذیری ملّت ایران.

اینها رجزخوانی نیست، شعار محض نیست، سخن توخالی مثل بعضی از شعارها و حرفهایی که بعضی دیگر میزنند نیست؛ اینها واقعیّاتی است که دشمنان ملّت ایران آرزو میکنند که ما اینها را ندانیم یا از آنها غفلت کنیم و گمان دیگری در مورد خودمان و کشورمان و ملّتمان ببریم؛ ولی این حقایق واضح تر از این است که کسی بتواند آنها را انکار کند.

مقام معظم رهبری 12/07/1397 آن عزتی، اعتماد به نفسی، احساس اقتداری که از ناحیه ی معنویت رزمندگان ما و جامعه ی اسلامی ما احساس شد و توانست آن حادثه ی عجیب و شگفت انگیز - یعنی پیروزی در دفاع مقدس و شکست نخوردن در مقابل تهاجم این همه دشمن - را رقم بزند، آن خصوصیات، آن خصلتها، برای ملت ما، برای کشور ما، یکی از بزرگترین نیازهاست.

مقام معظم رهبری 1388/06/24 - قاطعیت در اقدامات برای حل مشکلات: دفاع مقدس الگویی از عمل انقلابی و کارآمد در مقابل مسأله زمانه؛ یعنی جنگ بود.

از این رو، اکنون که مسأله ی عمده ی زمانه برای مردم عزیزمان، مسائل معیشتی است، اقدام جهادی، انقلابی، قاطع، سریع، مقتضی و متناسب برای حل مشکلات از یک سو و برخورد بدون مماشات و ملاحظه با اخلال گران و مفسدان از سوی دیگر نیز راه حل مفیدی است که می تواند به تزریق امید و اعتماد به جامعه منجر شود و ضمن خنثی سازی تحریم ها، سم پاشی های روانی جریان تحریف را نیز خنثی کند.

- حفظ وحدت و یکپارچگی: امروز حفظ وحدت و هم صدایی بویژه در میان سران قوا، مسئولان و نخبگان بسیار مؤثر است؛ زیرا به میزانی که انسجام نخبگانی در کشور حفظ و تقویت شود، امید و اعتماد مردم به حل مشکلات بیشتر می شود.


کلید واژه ها: انقلاب اسلامی - انقلاب - گام دوم انقلاب اسلامی - گام دوم انقلاب - اسلامی - دفاع مقدس - بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی - گام دوم - دفاع - بیانیه گام دوم انقلاب - مقدس - موفق - تجربیات - بیانیه گام دوم - کشورهای منطقه - کشور - مصادیق - ضروری - منطقه - خبرگزاری - کشورمان - انقلابی - بیانیه - آرمان - گزارش - اساسی - مطمئن - اهمیت - میدان - سرفصل

آخرین اخبار سرویس:
«وکیل مدافع شیطان» قاضی دیوان عالی آمریکا شد

اسماعیلی: ویژگی های سند امنیت قضایی را تشریح کرد

امی کانی بارت؛ گزینه پیشنهادی ترامپ قاضی دادگاه عالی آمریکا شد

زندگی پرماجرای «ابونُعَیم اصفهانی»

4 نکته درس آموز ازدواج پیامبر (ص) و خدیجه (س)

پیچیدگی های تحریمی بازگشت احتمالی آمریکا به برجام در دوره بایدن

خودداری «اف بی آی» از توضیح به کنگره درباره «دخالت انتخاباتی ایران»

دانشگاه ها در حوزه مجازی کردن آموزش چقدر موفق بودند؟

ترویج مکتب سلیمانی ؛ محور اصلی برنامه های هفته بسیج دانش آموزی در قزوین

سنای آمریکا صلاحیت نامزد پیشنهادی ترامپ برای دیوان عالی را تأیید کرد

آصفری: ایران هیچگونه دخالتی در روند انتخابات آمریکا ندارد

دانشگاه ها در حوزه مجازی کردن آموزش چقدر موفق بودند؟

پرسش عباس عبدی از هیات منصفه دادگاه اتهامات سیاسی

شورای اسلامی الجزایر اهانت به پیامبر اسلام (ص) را محکوم کرد

سرعت انقراض گونه های گیاهی و جانوری 10 برابر شده است

مجلس سنا به گزینه پیشنهادی ترامپ برای دادگاه عالی آمریکا رای داد

چرا دولت موقت سودان توپ عادی سازی روابط را به زمین مجلس انداخت؟

روحانی و قالیباف آشتی می کنند؟

دیدگاه رهبر انقلاب درباره نشانه جاهلیت اولی در غرب

ستاد مبارزه با کرونای تهران به شهرستان های استان سرکشی کنند

عاشقانه های مجری خوش حجاب تلویزیون در سالگرد ازدواجش/ عکس

بازخواست مدیران قبلی در صورت خسارت به مردم یا تضییع حقوق عامه

ستاد مبارزه با کرونای استان تهران به شهرستان های استان سرکشی کنند

اجرای طرح آمران سلامت در اردبیل/ برپایی ایستگاه های هلال احمر برای آگاه سازی مردم در مقابله با کرونا

فیاضی: مشکلات کشور با یقه گیری حل نخواهد شد

نقش رهنمودهای رهبری در مقابله با کرونا/لزوم اعمال محدودیت های جدی برای مهار کرونا

امضای تفاهم نامه همکاری بین قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و شورای عالی استان ها

محمد سلامتی: جریان اصلاحات با یک گزینه صددرصد اصلاح طلب وارد انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد

عاشقانه های مجری خوش حجاب تلویزیون در سالگرد ازدواجش/ عکس

رییس جمهور پیشین بولیوی از اتهام «تروریسم» مبرا شد

انتقاد رییس فراکسیون اصناف مجلس از بی توجهی دوت به اصناف

شیخ دیپلماتی که عشق آمریکا بر دلش چیره گشت

آیا کسی می تواند خداوند را توصیف کند؟

اهدای مهر خاتم منسوب به نخستین نائب امام زمان (عج) به رهبر معظم انقلاب

انتقاد رییس جمهور آذربایجان از ناکارآمدی گروه مینسک در حل بحران قره باغ

نقش رهنمودهای رهبری در مقابله با کرونا/لزوم اعمال محدودیت های جدی برای مهار کرونا

رییس جمهور پیشین بولیوی از اتهام «تروریسم» مبرا شد

پاشنه آشیل نماینده مجلس یازدهم/ اطرافیانی که ناخواسته او را با مشکل مواجه نموده اند!

ماجرای پَرهای حاشیه ساز سیمرغ چیست؟

منافقین خلق چه خیانت هایی علیه مردم ایران انجام دادند؟

ویژگی های سند امنیت قضایی/ بازخواست مدیران قبلی در صورت خسارت به مردم یا تضییع حقوق عامه

وزارت دفاع ارمنستان کنترل ارتش آذربایجان بر «قبادلی» را تأیید کرد

بروجردی: بهترین پاسخ به اقدام نابخردانه رییس جمهور فرانسه تحریم کالاهای فرانسوی است

مهلت دو هفته ای کمیسیون قضایی به وزیر دادگستری

ترامپ، نام سودان را از فهرست حامیان تروریسم حذف کرد

کارتون| میز و صندلی های لرزان!

بازخواست مدیران قبلی در صورت ترک فعل یا تضییع حقوق عامه

وقتی «بهاره رهنما» پشیمان می شود!/ عکس

برزگر: قرار گرفتن مسئولین در مقابل هم، به صلاح کشور نیست

پیامدهای بیکاری جوانان تحصیلکرده/ آموزش تئوری در دانشگاه ها به جای مهارتی

تشریح ویژگی های سند امنیت قضایی

خط آشوب با مدل «بوعزیزی ـ فلوید»؛ آخرین تلاش غرب علیه ایران

برزگر: قرار گرفتن مسئولین در مقابل هم، به صلاح کشور نیست

وقتی «بهاره رهنما» پشیمان می شود!/ عکس

نیروهای انقلابی استان بوشهر برای مقابله با کرونا آماده هستند

دولت آمریکا یک قانون تحریمی را صد بار اجرا می کند

گشوده شدن پرونده تحقیقاتی علیه پمپئو

قلیان ها در کافه ها و قهوه خانه های گناوه جمع آوری شود

یزد تا پایان هفته تعطیل اعلام شد

قلیان ها در کافه ها و قهوه خانه های گناوه جمع آوری شود

ماجرای پَرهای حاشیه ساز سیمرغ چیست؟

چرا مردم در فضای مجازی خشمگین هستند؟

چرا مردم در فضای مجازی خشمگین هستند؟

قرائت گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس از بورس +متن گزارش

جهانپور به برپایی مراسم بیعت در مشهد واکنش نشان داد

نیروهای انقلابی استان بوشهر برای مقابله با کرونا آماده هستند

بازدید 330 هزار نفر روز زائر راهیان نور از نقاط یادمانی کردستان/حضور زائر راهیان نور از 46 کشور خارجی در استان

پشت پرده مخالفت ارتش آمریکا با جنگ نظامی با ایران | رونمایی از یک پروژه خطرناک علیه ایران

آمادگی مورالس برای بازگشت به بولیوی

چرا با وجود غیرحضوری بودن مدارس، دانش آموزان باید بیمه حوادث بپردازند؟

تصویری دیدنی از سردار سلیمانی در خارج از کشور

آیا حمایت پاپ از همجنس گرایان شگفت انگیز است؟

ترامپ: تنها راه باخت من در انتخابات تقلب گسترده است

وحیدی: توهین و هتک حرمت در فضای مجلس پسندیده نیست

وضعیت فوق حاد کرونا در الیگودرز/ ظرفیت بیمارستان ها تکمیل شد

جامعه مدرسین: کالاهای فرانسوی را تحریم کنید

سرعت انقراض گونه های گیاهی و جانوری 10 برابر شده است

بازنشر/ صوت بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان اجرایی استان قم 5 آبان 89

وحیدی: توهین و هتک حرمت در فضای مجلس پسندیده نیست

یک نماینده مجلس دیگر هم نفتی شد!

وضعیت فوق حاد کرونا در الیگودرز/ ظرفیت بیمارستان ها تکمیل شد

دولت برای موضع گیری قاطع در مقابل هتک حرمت به پیامبر اسلام (ص) تعلل نکند

شاخص های سلامت اداری در استان قزوین توسط دادستانی ارزیابی می شود

اسماعیلی: ویژگی های سند امنیت قضایی را تشریح کرد

جایگاه ادبیات کودک را به کارکرد آموزشی تقلیل ندهیم

سیاسی شدن اقتصاددان؛ اقتصادی شدن سیاستمدار!

رجایی نخست وزیرشد

سازمان بهزیستی کشوراعلام موجودیت کرد

صف های فوق العاده شلوغ انتخابات آمریکا در شهر نیویورک + عکس

تشکیل کمیته حقوقی از سوی شورای حکمای مسلمان برای شکایت از شارلی ابدو

کوهدشت تعطیل شد

قناعت، زمینه ساز رضایتمندی در زندگی و اعتدال در معیشت است

آیا پرونده ارز 4200 تومانی هم نوعی حیف و میل کردن بیت المال بوده است؟

توضیحات سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده وزیر اسبق مسکن و شهرسازی

برنامه ی قوه قضاییه برای پرونده ی کارت های بازرگانی و کارتن خواب ها و ارگان های مربوط به ارز و واردات و صادرات

تحقق رویای خودروهای خودران در مراحل پایانی

خطرناک ترین کشور ها برای کارگران کدامند؟

شهادت رییس شورای شهر الصنمین در درعا

مروری بر نظریه یک فیلسوف بریتانیایی؛ رابطه میان اخلاق و ادراک حسی چیست؟/ دو چهره طبیعت گرایی

فیلم / راه های ارتباط با امام زمان(عج) در بیان مدیر حوزه علمیه کاشان

چگونگی تجدید تجربه موفق دفاع مقدس در گام دوم انقلاب

چگونگی تجدید تجربه موفق دفاع مقدس در گام دوم انقلاب